نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

آزادی برای همه زندانیان سیاسی ایران  

آرشیوماهانه

آرشیو مقالات نویدنو

آرشیو

بهمن 94

دی 94

آذر 94

آبان 94

مهر 94

شهریور94

مرداد 94

تیر 94

خرداد 94

اردیبهشت 94

فرودین 94

اسفند 93

بهمن 93

دی 93

آذر 93

آبان 93

مهر 93

شهریور 93

مرداد 93

تیر 93

خرداد 93

اردیبهشت 93

فروردین 93

اسفند 92

بهمن 92

دی 92

آذر 92

آبان 92

مهر92

شهریور92

مرداد 92

تیر92

خرداد 92

اردیبهشت 92

فروردین 92

اسفند 91

بهمن ماه 91

دی 91

آذر 91

آبان 91

مهر 91

شهریور 91

مرداد 91

تیر91

خرداد91

اردیبهشت 91

فروردین 91

آرشیوسال   1390

آرشیوسال    1389

آرشیو سال   1388

آرشیو سال   1387

آرشیو سال   1386

آرشیو سال   1385

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

2016-05-05

شماره 844-            1394/12/24

شادباشِ نوروزیِ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران

نوروزتان مبارک و رزم‌تان بر ضد استبداد وتاریک‌اندیشی پیروز باد!

ما بارِ دیگر، ضمن شادباشِ فرارسیدن نوروز ۱۳۹۵ و آغازِ سال نو، هم‌صدا با میلیون‌ها ایرانی، آزادیِ فوری و بی‌قیدوشرطِ همهٔ زندانیان سیاسی- عقیدتی، و پایان یافتنِ روندِ به‌کارگیریِ خشونت و سرکوب از سوی رژیم ولایت‌فقیه در برابر مبارزان راه آزادی و عدالت را خواهانیم. باید دست در دست هم و به‌دور از توهماتِ سیاسی دربارهٔ ماهیت و عملکرد حکومت استبدادی حاکم، در جهتِ برپاییِ جنبش اعتراضی‌ای سرتاسری و متحد، برای به‌چالش کشیدن نظام سیاسی فاسد و ضدمردمی ولایت‌فقیه، و حرکت به‌سمت تحولات بنیادین، پایدار و دموکراتیک، گام‌های مشخص برداشت
نوروز همهٔ مردم و زحمتکشان میهن پیروز باد
!

نوروزتان پیروز

 

بیانیه مشترک حزب های کمونیست وکارگری : 

اکنون همبستگی با آواره ها و مهاجر ها!

برگردان : مهرگان

با امضا های جدید

ما باید قدرت خود را برای کارگران متحد کنیم و مبارزه علیه امریکا ، ناتو ، اتحادیه اروپایی ، دخالت های امپریالیستی ،  وجنگ ها ، علیه هر تلاش امپریالیست ها برای فریب خلق ها را تشدید کنیم .باید سازمان دهیم و با سامانه بهره کشی که به جنگ ها ، آواره ها ، مهاجرت وفقر دامن می زند وارد ستیزه شویم .

من در انتخابات رای ندادم ولی با کسانی که رای دادند هیچ اختلافی ندارم

صادق شکیب

پیچیدگی اوضاع و مهارت رژیم در وارونه نمایی حقایق ، چنان حساب شده و ماهرانه است  که در بزنگاه های انتخابات توانسته و می تواند برنامه های خود را پیش برد . عمده وظیفه ما واکاوی این تمهیدات و افشاء دروغ گویی های مسئولین نظام است . نه این که بسان کودکان بنشینیم و پز دهیم که تحلیل ما درست بود و بر مبنای آن رای ندادیم . و به تحقیر هم میهنانی که رای دادند بنشینیم

 زیو گانف : سوریه به قانون اساسی جدید وبرگزاری انتخابات نیاز دارد

برگردان : م .چابکی

اکنون وظیفه شماره یک (برای سوریه) ادامه روند سیاسی ، تدارک ویرایش جدیدی از قانون اساسی و برگزاری انتخاباتی سازمان یافته است . تحت این شرایط ( در روسیه) فرصت برای شرکت گروه وجود دارد ، تا نشان دهد که ما به دنبال راه حل صلح امیز هستیم و اعتقاد داریم که اگر روند سیاسی آغاز شده است ، برداشتن گامی به جلو در این جهت امکان پذیر است ".

و.ای . لنین ر باره نقش زن در اجتماع -4

مریم فیروز

یکی از خصوصیات دمکراسی سوسیالیستی ، با شرکت روز افزون  زن در سیاست جلوه می نماید.حضور عده زیادی زن در ارگان های دولتی و غیره نتیجه ی موفقیت های بزرگی است که در حل موضوع زن بدست آمده است.بیش از یک میلیون زن در مجالس محلی شرکت دارند یا 4ر47در صد جمع کل همه ی نمایندگان.

میلیون ها زن مسئول هیئتهای اجرائیه ی شوراهای محلی نمایندگان زحمتکشان می باشند.

لولا ، حزب کارگران زیر ضربه اتهام فساد  

مورنینگ استار- برگردان : هاتف رحمانی

لوئیز ایناسیو لولا دا سیلوا رئیس جمهور پیشین برزیل روز چهارشنبه گفت که اتهام فساد مطرح شده علیه او از نظر سیاسی جهت دار بود .

 کاسیو کونسرینو افسر تحقیق سائو پولو آن روز اتهام ها را در رابطه با تحقیقات پول شوئی مطرح کرده بود . او ادعا می کند که آقای دا سیلوا مالکیت یک آپارتمان ساحلی را در نزدیکی شهرک گواروجا که سند آن از سوی شرکت ساختمانی او ای اس نگهداری می شود  مخفی کرده است.

سیمرغ پر

  مرثیه ی رفیق نعمت علی خانی

 علی جعفری (ع.ج.ساوی)

در کنار باغچه­ی پر از اطلس

و سرخ در اهتزاز شمعدانی

نیمه بود

بطری دست ساز مخفی ما

نسیم خرد خردادی

تک هوا را برد

گفتی: نگاه کن

زمین اگر چه نروک

اما همیشه خواهنده است

هنوز حرف خواستگاری نیست

که می دهد در باغ سبز نشان.

تصمیم شورای عالی کار و تعیین دستمزد غیرعادلانه برای کارگران

تصمیم شورای عالی کار با حمایت مستقیم دولت از پیشنهادهای کارفرمایان و همدستی تشکل های زرد حکومتی صورت پذیرفت. سخنان علی ربیعی وزیر کار پس از انتشار مصوبه  حداقل دستمزد سال ۱۳۹۵ کارگران، گویای این واقعیت است که تصمیم شورای عالی کار و  تعیین دستمزد ماهیانه ۸۱۱ هزار تومان گام هدفمند دولت در جهت آزاد سازی دستمزد ها در دوران پسابرجام تلقی می شود. در حقیقت تعیین دستمزد به میزان اعلام شده ٬ منطبق بر مفاد برنامه بودجه سال ۹۵ و لایحه برنامه ششم توسعه است. 
مصوبه دستمزد سال ۱۳۹۵ شکاف درامد -هزینه را باز هم ژرف تر ساخته و خانواد های کارگری را به ادامه زندگی در محرومیت شدید و  زیر خط فقر محکوم می سازد.

انتخابات اسفندماه ۱۳۹۴، عبور از جنبش اعتراضی سال ۸۸ و سرنوشت برنامه اصلاحات

آنچه تحولات کلیدیِ  سیاسی را از حالا تا خرداد ۱۳۹۶ رقم خواهد زد، به چگونگیِ کارکرد برنامه‌های اقتصادی دولت یازدهم و تأثیرِ آن بر وضعیت معیشتی مردم- و به‌موازاتِ آن- جدال سیاسی برای تقسیمِ ثروت‌ها در سطح فوقانی جامعه، از یک سو و هوشیاری نیروهای اجتماعی و سیاسی کشور، سازمان یافتگی آنها و  پیشبرد امر مبارزه در راه تغییر نظام سیاسی کنونی و طرد استبداد از سوی دیگر، ارتباط خواهد یافت 

" خروج از بحران – توسعه کشور"

برگردان: شهریار قاسمی

در جهان امروز بدون یک سیاست مستقل و بدون یک حاکمیت ملی واقعی ، بدون یک سیستم اقتصادی قوی و کارآمد زنده ماندن ممکن نیست. یا باید آن را ایجاد کرد یا ما را نابود و سرکوب خواهند کرد!

 امروز، متفقین جدید در شکل ناتو به مرزهای ما نزدیک شده وما را با پایگاه های نظامی خود احاطه کرده اند.

یک برش تاریخی و سه نکته مهم

نگارنده – هدایت فلاح نژاد

پایان انقلاب مشروطه که منجر به روی کار آمدن رضا خان گردید و اوایل دوره رضا خان که او را رضاشاه کرد وسلسله پهلوی از آن بیرون آمد ؛ از نظر پروسه تحولات اجتماعی ، دارای نکات بر جسته­ ای است که حقیقتاٌ می تواند برای مبارزان راه آزادی و ترقی خواهی و برای اندیشه گران راه اجتماعی ،یک درس نامه بسیار مهم باشد.

ساعت هشت همیشه 
هاتف رحمانی 
تقدیم به رفیق هدایت فلاح نژاد

این پاهای تاول رنجور
دره ِ تمام ِ ماه ها را
برای رونق سفره 
یک ریز دویده اند
و اکنون 
در ساعت هشت همیشه 
نفس تازه می کنند 
اما ، 
انگار ، بوی عید را ،
در دور ها ،
به زندان کشیده اند!

و.ای . لنین ر باره نقش زن در اجتماع -3

مریم فیروز

در نظام سوسیالیستی ، شرکت زن در تولید اجتماعی مهمترین عامل نشو و ارتقاء فکری و آگاهی مدنی و سیاسی او می باشد.کار اجتماعی به زن تکامل می بخشد. او را از سطح کار های خانه و بچه داری به بالا میراند و به او استقلال اقتصادی می دهد.همه ی این عوامل به او اجازه می دهند که جای کاملا نوئی را در مرکز خانواده و اجتماع اشغال نماید.

فریادِ زن

رحمان

 

بی دفاع و بی سلاح

کت بسته

استاده در برابر تقدیر

زخمهای دیرینه ات را می دیدی

در شیارهای نشسته بر چهره ی آینه

عزیز بیگ در دور دوم انتخابات !

صادق شکیب

بالاخره بیگ به دور دوم انتخابات مجلس راه یافت . البته به این سادگی ها هم نبود . چند سالی در این راه از جان و مال مایه گذاشته بود . با همه ی خساست و لئامتش سر کیسه را تا بخواهی شل کرده بود . اول از همه توانست از ارمنستان مدرک دکترا دست و پا کند .

شماره 843-            1394/12/14

اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی حزب توده ایران

 به ‌مناسبتِ روزِ جهانیِ زن

هم‌میهنان گرامی!
کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران فرارسیدنِ هشتم مارس، ۱۷ اسفندماه، روز جهانیِ زن، روز تجدید پیمان با بیش از یک سده نبرد تاریخی و قهرمانانۀ زنان جهان برای رهایی از بندهایِ ستم جنسی و طبقاتی و دست یافتن به برابریِ اجتماعی، اقتصادی، و سیاسی را به شما تبریک می‌گوید.

علیه جنگ  بنام زن  سینه خود سپر کنیم

ناهید مذکوری

در این مسیر سخت وصعب

ز صخره ها گذر کنیم

ز پیچ وتاب تند  باد

شکسته شاخ خمیده  بر

دوباره قد علم کنیم

در ره مهر دوباره ما

جنگل سبز به  پا کنیم

براه عشق,صلح  و زندگی

کبوتران  رها کنیم

فکر کن فردا چه روز روشنی است

هاتف رحمانی

تکه ای را سال های سال پیش تر

در قهوه خانه ی جوانی جا گذاشته ای ،

قطعه ای را در دیوار سیمانی سلول ،

تکه ای را مادر با خویشتن برد

قطعه ای دیگر را

در تپه های بیداد اعدام کردند!

بگذار

برای حزب توده ایران

ع.ج.ساوی 

آقای علی جعفری (ع.ج.ساوی) شاعر ارجمند ویدیوئی از شعر خود را که تقدیم حزب توده ایران کرده اند برای نوید نو ارسال کرده اند، ضمن سپاس از ایشان ،  تقدیم خوانندگان عزیز می گردد.

این گونه نگاهم مکن

رحمان

هنوز صدایت را می شنوم.
زمان چه زود گذشت
و اکنون ما،
مسافران جاده بی انتها،
هنوز در راهیم
.

برنامه‌هایِ «پسابرجام»، و منافعِ توده‌های محرومِ جامعه

اصطکاک منافع و نزاع‌هایِ مقطعی‌ای مانند "مخالفتِ بسیجیان با قراردادهای نفتی"، نزاع بر سر میزانِ سهم بردن از غارتِ کشور است. در این به‌اصطلاح "مخالف‌خوانی‌ها"، هیچ‌گونه- تأکید می‌کنیم: هیچ‌گونه- انگیزهٔ ملی و مردمی وجود نداشته و ندارد. اصلاحات ساختاری و اجرای تعدیلِ ساختاری، که سنگ‌پایهٔ سیاست‌های دوران پسابرجام و احیای مناسبات با امپریالیسم جهانی است، اثرهایی مخرب بر زندگی توده‌های محروم دارند و پیامدهایی ناگوار در جامعه به‌همراه  خواهند داشت.

و.ای . لنین ر باره نقش زن در اجتماع -2

ترجمه : مریم فیروز

نظر اساسی آثار لنین در این است که وظایف و منافع کارگران زن و زنان دهقان چیز خاصی نیست و جدا از وظایف و منافع پرولتاریا به طور کلی نمی باشد.همه ی مسائل مربوط به منافع کارگران زن و یا زن دهقان ،  درباره ی کارگر مرد و مرد دهقان  هم صادق است ودر خواست های مشترک زحمتکشان در مبارزات آنها علیه استثمار کنندگان،  سرمایه داران و زمین داران نمودار می شود .و به همین مناسبت لنین به شدت علیه سازمان های زنانه ی بورژوازی بود،که کوشش می کنند زن از مبارزه ی طبقاتی دور بماند و او را به سوی راه نادرست مبارزه، میان دو جنس می رانند.

چگونه می توان مبارزات دمکراتیک را پیش برد

و زائده احزاب بورژوازی نشد

هدایت فلاح نژاد

حزب و یا سازمان پیش اهنگ طبقه کارگر که تحلیل طبقاتی درست و کاملی از جناح های سرمایه داری کشور نداشته باشد . یا اینکه ماهیت این سرمایه داری و خصوصیات ان و نوع عملکرد ان و مخاصمات و وحدت عمل جناح های سرمایه را نشناسد. قادر به پیش برد مبارزات دمکراتیک طبقه کارگر نخواهد بود و زایده احزاب بورژوازی خواهد شد . حزب طبقه کارگر چنانچه قادر نباشد که ائتلاف مرحله ای را در رابطه با ظرفیت و توانایی هر کدام از اقشار و طبقات ارزیابی کند و از این بابت نتواند صفوف مستقل طبقه کارگر را حفظ کند؛ نیز به زائده بورژوازی تبدیل خواهد شد.

مگس و جولان در عرصه سیمرغ 

ناصر زرافشان

اولین گناه کبیره بهرنگی این است که بحث قهر را مطرح و از آن دفاع کرده است. نولیبرال ها و نئوکان ها که از امکانات زبان و تحریف زبانی هم برای عوام فریبی استفاده می کنند طی چند دهه گذشته در تبلیغات خود، واژه «خشونت» را به جای واژه «قهر» قرار داده اند و به کار می برند، زیرا خشونت پیشاپیش از لحاظ اخلاقی مذموم و محکوم است و با این ترفند زبانی نسخه محکومیت قهر را هم به سادگی می پیچند. حال آنکه خشونت و قهر، دو مفهوم جداگانه اند که سرشت و ماهیت آنها متفاوت است

در این زمین عبث مرو بیافرین , بیافرین ( احسان طبری)

امیر حسینی

مقاومت مردم کوبا در برابر فشارهای شدید امپریالیسم , نشان داده است که گسترش نیروهای مولده عاملی تعیین کننده برای برپایی جامعه ای سالم تر و انسانی تر از جامعه سرمایه داری نمی باشد. در این سالها , مردم کوبا از خدمات درمانی و آموزشی رایگان بهره مند بوده , دزدی , جنایت و بیماریهای روانی موجود در جوامع سرمایه داری در جامعه کوبا جایی نداشته و فردگرایی به گوشه ای رانده شده است. مارکسیستی که این دستاوردها را نبیند تنها برای ذهن خود ارزش قائل است.

نظر سنجی های جدید نشان می دهد :

 ساندرز با بیشترین اختلاف تا کنون پیش است .

برگردان : مهرگان

اگر چه مرحله بعدی رقابت دموکرات برای کارزار ساندرز ظاهرا امید بخش نیست ، اما به نظر می رسد سناتور ورمونت جهت شتاب پیش رفت کلینتون را که ممکن است پس از پیروزی در نوادا و کارولینای جنوبی حاصل شود ، می تواند با کسب رای ایالت های تعیین کننده سه شنبه بزرگ ( سه شنبه ای که بسیاری از ایالت ها رای خود را به نامزد ها می دهند) کند کند.

حزب کمونیست پاکستان اتهام خیانت علیه

رفیق سیتارام یچوری را محکوم می کند

برگردان : مهرگان

مبارزه پایدار کمونیست ها ، نیروهای چپ گرا  و سکولار در هند ( علیه سیاست های بنیاد گرایانه) از نظر تاریخی ارزشمند تر از مبارزه آن ها برای رهایی در گذشته است . رفتار شجاعانه ای که رفیق کانایا کمار با آن در حال مبارزه علیه نیروهای فاشیست در نهاد های آموزشی است و رو در رو شدن با اتهام خیانت ثابت می کنند که نسل جوان تر در هند یه طور قطعی فاشیسم را در کشورشان شکست خواهند داد .

ترکیه به یک دولت سرکش بدل شده است

شهریار قاسمی

نقش کلیدی در "سقوط" کشور را رئیس جمهور این کشور بعهده دارد که در سال های اخیر نه تنها قوانین بین المللی ، بلکه حقوق اساسی و آزادی بشر را زیر پا گذاشته است ، و اعتقاد دارد بعنوان رئیس جمهور این اجازه را یافته است که خود را جای گزین قانون نموده و اداره سرنوشت تمامی شهروند ها را بعهده بگیرد.

شماره 842-            1394/12/05

اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران:

 انتخابات اسفند ۹۴ تبلور روشن انزجار عمیق مردم از رژیم ولایت فقیه!

هم پیام شرکت‌کنندگان در این انتخابات و هم پیام میلیون‌ها ایرانی‌ای که در این انتخابات شرکت نکردند، اعلام صریح و قاطع انزجار عمیق از رهبری حاکمیت رژیم ولایت فقیه و نهادهای سرکوبگر است. مردم کشور ما در انتخابات اسفند سال ۹۴ بار دیگر اعلام کردند که با این‌گونه شیوهٔ حکومت‌مَداری سر سازگاری ندارند و خواهان طرد نظام سیاسی‌ای هستند که در آن حق انتخاب آزادانهٔ مردم با ارعاب و سرکوب و «نظارت استصوابی» پایمال می‌‌شود

پایان نمایش انتخابات فرمایشی رژیم - مبارزه با دیکتاتوری ادامه دارد!

مبارزهٔ ضدِدیکتاتوری و روند گذار به مرحلهٔ دموکراتیک، ‌مهارشدنی نیست. شرایط بسیار سخت اقتصادی، اهمیتِ ارتباط ارگانیک میان تغییرهای سیاسی به‌سودِ آزادی و تغییرهای اقتصادی به‌سودِ عدالت اجتماعی را به‌طورِدائم برجسته‌تر می‌کند. دیگر دوران توجیهِ دیکتاتوریِ ولایی بر بستر گفتمانی روشنفکرمآبانه بسر آمده است. آیندهٔ کشور ما آبستن تحولات است، زیرا رژیم ولایی دائماً از بحرانی به بحران دیگر درمی‌غلتد و تنها ابزارش یعنی سرکوب نیز در این دیکتاتوری دیگر بَزک‌شدنی نیست.

بیانیه مشترک حزب های کمونیست یونان و ترکیه

 نه به جنگ امپریالیستی ! خروج ناتو از اژه !

برگردان : مهرگان

آشکار می شود که دخالت نظامی روسیه در همفکری با دولت سوریه ، وضعیت را در سطح نظامی تغییر داد ، و به همین دلیل ناتو حضور خود را در منطقه افزایش می دهد ، که در راس آن انتقال یک ناوگان مسلح به دریای اژه ، با استفاده از بهانه کنترل جریان مهاجر ها قرار دارد .

آن هایی که وضعیت دراماتیک برای میلیون ها نفر ، که از کاشانه های خود ریشه کن شده بودند خلق کردند ، اکنون درحال استفاده از این موقعیت در راستای تقویت حضور نظامی خود در منطقه هستند.

نامه روشنفکران بریتانیا در باره رفراندوم عضویت دراتحادیه اروپا

اتحادیه اروپایی : خروج از چپ

برگردان : هاتف رحمانی

ما هوادار یک چشم انداز مثبت از اروپای آینده مبتنی بر دموکراسی ، عدالت اجتماعی و پایداری اکولوژیک ، و نه بر پایه منافع سود ورزانه یک نخبه ناچیز هستیم. به این دلیل ها ما به درخواست فوری رای به ترک اتحادیه اروپا در رفراندوم آینده بر سر عضویت بریتانیا پای بندیم  .

سرود قایقران

ناظم حکمت- برگردان – جهانسوز مهربخش

می خوانند :

«  باکیمان نیست !

حتی یک روز هم

تاریکی هراس

چونان شبی زمستانی-

در چشمانمان ننشست»

 

با ترانه شان می گویند :

« ما با آتش یک لبخند

سیگارمان را می توانیم افروخت،

در برابر مرگ. »

 نژاد یا طبقه : آیا برنی باید انتخاب کند ؟

چاونسی کی روبینسون – برگردان : هاتف رحمانی

آیا بزرگترین ضعف ساندرز در کارزار انتخاباتی اش محدودیت سخن گفتن از نژاد است ؟ یا او با عدالت اقتصادی - موضوعی که فعال های عدالت نژادی باید پشت آن را بگیرند - غیر منصفانه برخورد می کند ؟ در واقع ، این ستیزه بر سر فقدان توجه ساندرز به مسئله عدالت نژادی بسیار پیچیده تر از " اول طبقه یا اول نژاد " است .

 احزاب وسازمان ها و انتخابات اسفند 94 -3

بيانيه شورای مرکزی سازمان فدائيان خلق ايران (اکثريت)

پيرامون انتخابات ٧ اسفند ماه

شرکت در انتخابات مجلس در درجه اول با معرفی کانديداها، ارائه ليست و برنامه و يا دفاع از ليست و کانديداهای معين، معنی پيدا می کند. ما امکان کانديداتوری نداشته ايم و ليست  قابل دفاع با برنامه ای که مطالبات دمکراتيک مردم را بازتاب دهد، ارائه نگرديده است. برای سازمان ما امکان مشارکت در انتخابات مجلس فراهم نيست و سازمان از هيچ يک از ليست های موجود انتخاباتی حمايت نمی کند.

انتخابات و نگاه ها-4

سقف انتظارات چه کوتاه شده است

  نقدی به دوستان اصلاح طلب و سکولارهای حامی آنها

رضا فانی یزدی

تغییر در ساختارهای نظام کجا و رای به ری شهری کجا! چه دوران ذلتی است که ما شکست ها و عقب نشینی های خودمان را پیرزوی قلمداد می کنیم و آنها را جشن بگیریم. افسوس که سقف انتظارهای ما اینقدر کوتاه شده باشد.

غفوری‌فرد در گفت‌وگو با ایلنا

: لیست اصولگرایان با سهم‌خواهی تهیه شد/ موتلفه حقم را نادیده گرفت

محمدحسن غفوری‌فرد در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، با تاکید بر این‌که به هیچ‌عنوان قصد ندارد به نفع لیست ائتلاف اصولگرایان انصراف دهد، گفت: اگر انتخاب افراد برای حضور در لیست ائتلاف اصولگرایان براساس شاخصه‌های مورد تایید خود دوستان انجام گرفته‌بود، شاید توقع و انتظارشان مبنی بر انصراف افرادی که در لیست نهایی قرار ندارند، تاحدودی قابل قبول بود اما حال که انتخاب افراد با انگیزه‌های غیرشفاف انجام شده، نمی‌توان انتظار داشت همه به نفع این ائتلاف انصراف دهند.

 مهدی کوچک‌زاده : ۹۶ دیر است، همین امروز نیازمند تحول سیاسی هستیم

مرفهین بی درد در برابر پا برهنه ها. در یک کلمه به قول امام غیر از رویارویی اسلام ناب و اسلام آمریکایی، هیچ نبردی اصالت ندارد. برخی از مجموعه هایی که ما نفی شان می کنیم یا با آن ها همراهی نمی کنیم آنها هم مسلمان هستند اما اسلام شان اسلامی است که درد مردم را ندارد؛ مردمی که بناست سرباز همین جبهه حق برای مقابله با باطل، استکبار و ظلم باشند. این اسلام، اسلام آمریکایی است.

شماره 841-            1394/11/29

مهندسی شعارهای اصلاح‌طلبان در حدّ »اصول‌گرایی« و گردن نهادن به خواست‌های تاریک‌اندیشان حاکم!

سران رژیم ولایی با کنارگذاری بی‌پروا و خشن بخش بزرگی از نامزدهای اصلاح‌طلبان در انتخابات پیشِ رو در واقع به نیروهای سیاسی و دگراندیش و به طور کلی به جامعهٔ ما اعلام کردند که دیگر اجازه نخواهند داد که روند اصلاحات که با انتخابات دوّم خرداد ۱۳۷۶ و پیروزی محمد خاتمی با رأی مردم، در مقابل ناطق نوری، کاندیدای اصلح اعلام شدهٔ ولی فقیه، آغاز شده بود، به مثابه گزینه‌ای ممکن برای رأی‌دهندگان به حیات خود ادامه دهد

پیام شادباشِ «کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران»، به‌مناسبتِ چهل‌وپنجمین سالگردِ بنیان‌گذاریِ «سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)»

مبارزات دهه‌های اخیرِ حزب ما و سازمان شما در راهِ دموکراسی، آزادی، و عدالت اجتماعی در میهن‌مان، پیوند محکمی با یکدیگر دارند. حزب تودهٔ ایران همواره بر این امر تأکید داشته است که، همکاریِ عملی حزب و سازمان در عرصه‌هایی که می‌توان برای پیشبُردِ آن‌ها به توافق رسید، در موفقیتِ مبارزهٔ بغرنجِ کنونی به‌منظورِ رهاندن مردم زحمتکش میهن‌مان از حاکمیت استبدادی رژیم ولایت‌فقیه و پایه‌ریزیِ آینده‌یی دموکراتیک و آزاد اهمیت فراوان دارد.

زمین و مصرف

امیر حسینی

اجتماعی شدن زمین و این درک که " ما زمین را از نسل های آینده به قرض گرفته ایم " , شاید کمکی به آینده باشد. کنترل کرایه خانه بوسیله دولتهای محلی و کمک به رشد شرکت های تعاونی ( مسکن , صنعت , کشاورزی) که مدیریت آنها توسط اعضا انتخاب می شوند کمکی است برای مبارزه با فردگرایی حاکم در جامعه بورژوایی و متعادل کردن سطح زندگی مردم در تمام هبودها.

ساندرز ، نگاه از بیرون ،

 واروفاکیس و یپکتی در باره ساندرز

برگردان : هاتف رحمانی

ساندرز به عنوان پدیده ای که با آرم سوسیالیست در جامعه امریکا به رقابت برخاسته است ، و توانسته است در کمتر از یک سال رای قابل توجهی از بدنه رای دهنده ها به حزب دموکرات امریکا را جلب نماید می تواند مورد بررسی میدانی قرار گیرد و به شناخت بیشتر خواسته ها ، شکاف ها و سیاست ورزی مردم امریکا کمک نماید . در نوشته زیر نظر دو نفر از افراد معروف اروپایی ، یانیس واروفاکیس ، و توماس پیکتی را در باره ساندرز می خوانید .

ایران پس از تهدید های ترکیه ، عربستان پا پیش می گذارد

مورنینگ استار- برگردان : هاتف رحمانی

ایران با اعلام دفاع از حریم هوایی سوریه در برابر تهدید به تجاوز ترکیه و سعودی ، به ستیزه به شدت گسترش یابنده در سوریه کشیده می شود
ژنرال فرزاد اسماعیلی گفت :" ما در صورتی که دولت سوریه درخواست کمک نماید با آمادگی کامل به سوریه کمک خواهیم کرد ." او گفت چنین کمکی می تواند در یک حیطه" مشورتی "آماده شود

 احزاب وسازمان ها و انتخابات اسفند 94 -3

بیانیه سازمان اتحاد فدائیان خلق پیرامون انتخابات 

هیئت سیاسی ـ اجرائی سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)

ما بر انتخابات برنامه محور تاکید داریم 

انتخابات و نگاه ها-3

امیدهای واهی و شعارهای بی پشتوانه

کند و کاوی در سیاست های اصلاح طلبان در انتخابات ۹۴-منوچهر مهرآیین

شرکت در انتخابات مجلس خبرگان با کدام پراگماتیسم؟-علی پورنقوی

 با شرکت گسترده هدفمند در همین انتخابات مهندسی‌شده، توازن قوا تغییر می‌کند -امیر ارجمند

«انتخابات»؛ «آری» و «نه» در مسیر آزادی - امیر مومبینی

نه تحریم، نه شرکت؛ انتخابات مساله ما نیست! -فرج سرکوهی

ادعای انفعالی بودن تاکتیک تحریم و چند گزاره غلط! -تقی روزبه 

انتخابات یا " غسل تعمید اجتماعی"؟-یاسر عزیزی

شماره 840-            1394/11/22

بیانیه حزب کمونیست ایرلند

  تقلب واروفاکیس

" دموکراسی در جنبش اروپا ، 2015: شراب کهنه در بطری های نو

برگردان : هاتف رحمانی

جنبش جدید با نام " دموکراسی برای جنبش اروپا" با انتشار بیانیه هایی اهداف و رویکرد های خود را توضیح داده است ، که دموکراتیزه کردن اروپا در صدر خواسته های آن قرار دارد. حزب کمونیست ایرلند این جنبش و اهداف آن را مورد بررسی و رویکرد های آن را به چالش کشیده است .نوید نو پیش از این در معرفی این جنبش کوشیده است . آن چه می خوانید برگردان بیانیه حزب کمونیست ایرلند در همین رابطه است .

"اتحاد دموکراسی خواهان ایران"

واکاوی شرایط برگزاری انتخابات اسفند94

روشن است که مشارکت در انتخابات هم فقط رأی دادن نیست، بلکه طرح مطالبات ملی، خواستن برنامه از نامزدها، روشنگری و افشای بی قانونی ها، هشدار و ارائه ی راهکار به مسئولان دلسوز، رأی ندادن، تحریم و ... هم گونه ای از مشارکت است.

 سیاوش کسرایی یک قلب بیشتر نداشت:

 قلبی که برای توده های مردم می تپید

 مصاحبه با احمد جواهریان در مورد فیلم «در جستجوی آفتاب»

ساخت فیلم در این مجتمع رسانه ای به همین دلیل تابع ضوابط دقیقی ست و ظاهرا  زیر نظر «سردبیران اجرایی» مشخصی صورت می گیرد که پیشبرنده سیاست های مصوب آن اند. به همین دلیل به نظر من هدف ساختن این فیلم روشن تر از آن است که نیازی داشته باشد توضیح بدهیم.

اما جدا از این نظری که گفتم - به قول پست مدرنیست ها این ابرروایت!؟- هدف گیری فیلم در خود فیلم هم مشخص است و چیزی جز بهره برداری از زنده یاد سیاوش کسرایی برای بی اعتبار جلوه دادن آرمان سوسیالیسم و حزب توده ایران نیست.

کارنامه سیاه و ضد مردمی روحانیون حاکم در سی و هفت سالگی

انقلاب بهمن ۵۷

ایران سی و هفت سال پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷، کشوری است اسیر استبداد مشتی تاریک اندیش، که با سیاست های نابخردانه و واپس گرایانه کشور ما را سال ها از نظر فرهنگی-اجتماعی به  قهقرا برده اند و شکاف عمیق میان دارایی و فقر را در ابعاد بی سابقه ای گسترش داده اند. حاکمیت کلان سرمایه داری تجاری و بورژوازی بوروکراتیک نوین، ثمرات فاجعه باری برای اکثریت هم میهنان ما به همراه داشته است.

و.ای . لنین در باره نقش زن در اجتماع

ترجمه : مریم فیروز

در میان تغییرات بزرگ اجتماعی  لنین به آزادی زن، شرکت او در نهضت انقلابی ، مبارزه برای برابری واقعی زن و مرد در جامعه و خانواده توجه زیادی داشت و تغییرات عظیمی که دراین باره در قرن ما به وجود آمده از لنین است.

 "میانه روها " دستور قتل حاملان غذا را صادر کردند

برگردان : هاتف رحمانی

" مبانه رو های" مورد حمایت غرب در سوریه تهدید می کنند هر کسی را که به مناطق تحت محاصره در دست دولت مواد غذایی تحویل دهد در ملاعام "اعدام" خواهد کرد.

اشتون کارتر : ما پرداخت می کنیم، افریقایی ها می جنگند

برگردان : آرش وجدانی

اشتون کارتر دبیر امنیت امریکا دیروز تاکید کرد که لیبیایی ها باید بیشترین مبارزه علیه تروریست های دولت اسلامی را در کشور خود انجام دهند.

سخنان او یک روز پس از آن که مقام های ناشناس در اداره او افشا کردند که آن ها  200 میلیون دلار برای سال آینده جهت جنگ جدیدی علیه دولت اسلامی در سراسر شمال وغرب افریقا از خزانه درخواست کرده اند بیان شد

جمهوری دموراتیک خلق کره و بمب :

ادامه سیاستی شکست خورده

الکساندرمرکوریس – اسپوتنیک – برگردان : هاتف رحمانی 

هیچ رهبر غربی به جمهوری دموکراتیک خلق کره سفر نکرده است . هیچ رهبر غربی با کیم جونگ اون رهبر ج.د.خ.کره دیدار نکرده است .هیچ مبادله دیپلماتیک عادی بین دولت های غربی و ج.د.خ.کره وجود ندارد . چنین ارتباط های دیپلماتیک موجود بالا تر از سطح سفیر اتفاق نمی افتد . 

پرتاب ماهواره جمهوری دموکراتیک خلق کره

برگردان : مهرگان

دانشمند ها و کارشناس های فنی وزارت توسعه هوافضای ملی ج.د. خ. کره موفق شدند ماهواره جدید کوانگ میونگ سانگ - 4 را بر اساس طرح 2016 از برنامه 5 ساله برای توسعه هوافضای ملی برای رصد کره زمین را در مدار آن قرار دهند. 

احسان طبری و معرفی اندیشه های نو

محمد علی رجایی

او با زبان های مختلف فارسی ،پهلوی ،فارسی باستان، عربی، فرانسه، روسی، آلمانی و انگلیسی در حد عالی آشنا و مسلط بود .او دارای ذهنی دائرة المعارفی، حافظه ای شگفت انگیز، دقت نظر، درست اندیشی و سعه صدری بی نظیر بود. آن هایی که با فلسفه و مسائل آن و تاریخ اندیشه آشنا هستند. می دانند که او یک سر و گردن از برجسته ترین متفکران ما بالاتر بود. انسانی نیک گهر، فروتن و بی ادعا بود.

صادق هدایت ، نویسنده ای که باید عمیقا  وی را شناخت

صادق شکیب - ریحانه نعمتی

می توان قاطعانه گفت : مرگ خودخواسته ی هدایت نه ناشی از بحران روحی و حاصل تصمیمی آنی بوده است . که برگرفته از افکار ی بود که هدایت مدت ها با آن دست به گریبان بود  ودر چنبره آن  اسیر وگرفتار . افکاری که نتواست پاسخی در خور به تناقضاتی که با آن دست به گریبا ن شده بود ، بیابد .

شماره 839-            1394/11/15

جنگ علیه برنی ساندرز

مت کارپ- برگردان : هاتف رحمانی

با بر آمد موج ساندرز و ترامپ در نظر سنجی ها ناظران بسیاری رقابت 2016 را رقابتی  که در آن ستاد های انتخاباتی پوپولیست متمرد در برابر بنا های محکم حزب رای هارا جارو می کنندارزیابی کرده اند. برای این نوع خودی ها تبدیل شدن به شلخته و توطئه گر در برابر تحلیل گر های خارجی ساده است .در واقع ، تعریف خطوط " بنا" اغلب دشوار است، و بررسی نزدیک تر نیز به ندرت چندین گروه نخبه مختلف رو در روی هم را آشکار می سازد . 

بارکج اندیشی در" انتصابات" هشداری است به مردم

محمد چابکی

برای نظام پس از انتخابات  دیگر مهم نیست برگه رای به چه منظوری به  صندوق ها ریخته شده است. معترضین رای دهنده  را نیز به چشم تردید " تغییر" در نظام خواهند نگریست .پس لرزه ها ی انتخاباتی  آن ، لرزه ها ی سالهای 88 نخواهد بود که رژیم از آن واهمه داشته باشد. بدلیلی که استبداد تجدید قوا کرده و چهره آن در انتخابات عریان است " بگفته ولی فقیه "برخی دائماً کلمه "تندروها" را تکرار می کنند که منظور آنها جریان مومن و حزب اللهی است، در حالی که نباید جوانان انقلابی و حزب اللهی را متهم به تندروی کرد زیرا این جوانان با اخلاصِی تمام و با همه وجود در میدان حاضرند.

آغاز انتشار تارنگاشت دموکراسی در جنبش اروپایی

یک پرسش وپاسخ مقدماتی

برگردان : هاتف رحمانی

چه شخصیت هایی در افتتاحیه نهم فوریه دموکراسی در جنبش اروپایی شرکت خواهند کرد ؟

دلیلی که دموکراسی در جنبش اروپایی به مثابه جنبش و نه یک حزب ، اتاق فکر ، سازمان و غیره، در نظر گرفته شد آن است که فراخوان اصیلی را به دموکرات های اروپایی برای پیوستن به آن و شکل دادن به نقشه ، ساختار و رویکرد، دستور کار بر مبنای دسته ای از اصول مورد توافق مشترک به نمایش می گذارد که در مانیفستی که به زودی منتشر می شود طرح ریزی شده است. 

 انتخابات و نگاه ها -3-

 مراد ثقفی :مجلس آینده، چالش ِ راست و راست خواهد بود

به نظر من، این دوره‌های انتخاباتی دوره‌های مهمی است. دلیل هم این است که جامعه گوش شنوای بیشتری دارد. منتظر است. نگاه می‌کند. می‌خواهد برود رأی بدهد، به خودش می‌گوید به چه دلیلی باید به این و نه به آن رأی بدهم. یا بعضی‌ها ممکن است این سؤال را داشته باشند که اصلا باید رأی بدهم یا ندهم. پس اگر می‌‌گویم اصلاح‌طلبان باید از این انتخابات این استفاده را بکنند، دلیلش این است. دلیلش این است که بعد از ۸۴، به یک معنا و به یک معنای دیگر بعد از ۸۸، هیچ کار خاصی انجام نشده که بتوانیم برای خودمان هویت‌یابی کرده باشیم.

اعلامیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران: بازیِ انتخاباتیِ ولی‌فقیه، و وظایف نیروهایِ ملی و آزادی‌خواه

نیروهای اصلاح‌طلب اگر برای خود در این مرحلهٔ حساس تاریخ میهن‌مان نقش و رسالتی قائلند، فقط یک راه برای انجام آن دارند و آن هم، مراجعه به مردم و سعی بر بسیج کردنِ جنبش مردمی است، همان‌گونه که آقای موسوی در سال ۱۳۸۸ این نقش و رسالت را انجام داد. استغاثه کردن بر آستان شورای نگهبان و ولی‌فقیه به‌منظور اجازه یافتنِ ‌شمار معدودی به شرکت در انتخابات، راهکار تأمینِ خواست‌های مردم نیست

شماره 838-            1394/11/10

سرمایه‌داریِ نولیبرال، در تلاشِ سلطهٔ فراگیر

سوزان جورج”، ترفندهای متفاوتی را برملا می‌کند، ازجمله اینکه شرکت‌های فراملی چگونه سازمان‌ملل‌متحد را- به‌ویژه با به‌فال‌نیک گرفتنِ "معاهدهٔ جهانی سازمان ملل" ۱ که از سوی حضرت "کوفی عنان" [دبیرکل پیشین سازمان ملل] برپا شده بود- ترغیب کردند تا پنهانی از "ابتکار برای بازپردازیِ" جهان حمایت کند. بودجهٔ عظیمِ “ابتکار برای بازپردازیِ جهان “از سوی کشورهایی چون قطر، سنگاپور، سوئیس، و تانزانیا تأمین شد. “سوزان جورج”، نشان می‌دهد نمایندگان این کشورها برای آن آورده شده بودند تا وانمود گردد که این طرح حتی فقیرترین کشورها را نیز دربر می‌گیرد.

مصاحبه یانیس واروفاکیس با ال موندو (اسپانیا)

در باره پودموس ، یونان و دموکراسی ما در جنبش اروپا (DiEM)

برگردان هاتف رحمانی

ناامید کننده ترین ، شگفت انگیزترین ، غیر قابل باور ترین چیزی که شما در دوران وزارت خود در باره سیاست آموختید چه بود ؟

این که وزیرهای دارایی اروپایی در گروه اروپا بر پایه اطلاعاتی دقیقا فاقد جزئیات بحث می کنند. و بررسی های آن ها ، پیش از اتخاذ این تصمیم های بسیار مهم  ، تحت اختفای کامل ، بدون هیچ صورت جلسه ای برگزار می شود . شهروند ها ، به عبارت دیگر ، هرگز نخواهند دانست نماینده هایشان چه گفتند یا ، از طرف آن ها به چه کسی رای دادند. هر گز !

جنبش اصلاح طلبی بدون رهبری و بدون سیاست های کارگشا و مردمی!

منوچهر مهرآیین

از آقای منتخب نیا و دیگر مدافعان این نظر باید پرسید که به عنوان نمونه مردم با حضور پرشکوه شان در حوزه انتخابیه آذربایجان غربی، مجلس خبرگان، که همه نامزدهای  اصلاح طلب از آن حذف شده اند و تنها سه نامزد وابسته به جناح های قدرت باقی مانده اند،  قرار است به چه کسی رای بدهند؟ به شاگردان و مریدان جنتی، یزدی، و مصباح یزدی ؟‌ و آیا این است نمونه «پایداری»‌یی که منتخب نیا مدعی آن است؟

دوازده بند درباره‌ی برنی سندرز
علی عبدی

جان‌مایه و ستونِ فقراتِ برنامه‌ی سیاسی-اقتصادیِ سندرز را می‌شود در چند کلمه خلاصه کرد: نجاتِ دموکراسی و اقتصاد ملی از چنبره‌ی وال‌استریت و احیای طبقه‌ی متوسطِ امریکا. در طول چهل سالِ گذشته، مردمِ امریکا شاهد انتقالِ تدریجیِ ثروت از طبقه‌ی متوسط و فقیر به دهک‌های بالایی بوده‌اند، به شکلی که امروز ثروتِ تنها یک دهمِ درصد از جمعیتِ متمولِ امریکا (۰.۱٪) تقریبن معادلِ ثروتِ نود درصد پایینی است.

شماره 837-            1394/11/08

متحد های ال قاعده  نماینده مخالفان در گفتگو های آینده صلح سوریه

دانیل مک آدامز- برگردان : مهرگان

کمیته اپوزیسیون مورد حمایت سعودی به نمایندگی از شورشی های رزمنده برای سرنگونی دولت اسد در سوریه روی یک رئیس مذاکره کننده در گفتگوهای صلح که آغاز آن برای هفته آینده در ژنو برنامه ریزی شده است موافقت کرده است . شورشی ها توسط محمد اللوش ، رهبر سیاسی جیش الاسلام نمایندگی خواهند شد . 

طلوع طلایی در دادگاه

الپ کیسرلی اوغلو و لیاس تسام پاردوکاس

برگردان : هاتف رحمانی

دادگاه های جنایی علیه طلوع طلایی برای شکست فاشیسم در یونان حیاتی هستند

دادگاه ها علیه طلوع طلایی (یا چریسی آوگی) حداقل آغاز شده است . در آوریل 2015، شصت ونه نفر از حزب فاشیست یونان به تاسیس سازمان جنایی ، عضویت در یک سازمان جنایتکار ، انجام اقدام های جنایتکارانه ، و اتهام های کوچک بسیاری متهم شدند. جدی ترین این اتهام ها در رابطه با قتل پاولوس فیساس ، یک فعال چپ گرای ثایت قدم و موسیقی دان بود .

" بیعت" با ولی فقیه در پوشش  " انتخابات انتصابی" 

الف- کشاورز

جناح های بورژوازی و وابسته که دور  و بر نظام ولایت فقیه بدنبال تکه استخوانی هستند، هر آن منتظر خروج دود سفید از دارالخلافه ولایت هستند، بهمراه اصلاح طلبان حکومتی سر از پا نشناخته و همانند این 37 سال بیعت در قالب انتخابات را راهکار نجات ملت اعلام می کنند.

چهره عریان استبداد در انتخابات

 م . چابکی 

سئوال اینجاست آیا باید به تحقیرتن در داد وبه هر تقدیری به پیام رهبر در انتخابات پاسخ مثبت گفت؟ ویا بگفته قدیانی اصلاح طلب منفرد به تحریم ها پیوست؟ چگونه باید با حفظ صف مستقل نیروی کار و زحمت به همراه جنبش مردمی حضور یافت ؟ چگونه باید در مبارزات دمکراتیک مردم شرکت جست ؟ و یا چگونه در شرایط استبداد چهره گسسته بانیافتن کاندید مورد نظر به مبارزه ادامه داد؟

کارگران و سونامی اخراج‌ها

صادق کار

فریب این بازی‌های پایان‌ناپذیر را نباید خورد. هیچ تضمینی برای عملی شدن وعدەهای سرخرمن مقامات حکومتی وجود ندارد. ما برای این کە دچار چنین سونامی های حکومت ساختەای نشویم و بتوانیم حقوق سندیکایی و اجتماعی بە تاراج بردە شدەمان را کە متضمن تأمین رفاە، آسایش و امنیت اجتماعی ما و آزادی و ترقی مردم و کشورمان هستند را احیا کنیم ، باید بە خودمان و اتحادیە‌ها و احزاب خودمان و بە میلیون‌ها جوان جویای کار و آیندە‌ی کشورمان متکی شویم تا بتوانیم شرایط و عوامل سونامی ها را از میان برداریم. سازندگان جامعەای کە آن را آرزو می‌کنیم خود ما هستیم.

نقد و تاملی  بر رمان« صد سال تنهایی»

نوشته ی گابریل گارسیا مارکز

صادق شکیب

مسلما  مارکز هدفی از این کار داشته است! که ای بسا از دید من و امثال من مجهول و نا معلوم مانده است؟! ولی باورنگارنده بر این ا ست که مارکزخواسته است :  روح واحد  «تنهایی » را در جسم ها ، زمان و در شرایط مختلف زندگی ، به تصویرکشد. با این هدف وبرای نشان دادن این روح های واحد از نام های واحد استفاده کرده است !

کتابفروشی به روایت نصرالله کسرائیان

نصرالله کسرائیان

آن‌ها که گذارشان به سعادت‌آباد افتاده، می‌دانند که بساز بفروش‌ها از برکت یک اقتصاد بیمار و مجوزهای بی‌حساب و کتاب شهرداری چه شلتاقی می‌کنند. حتی یک نفر بساز بفروش‌، آرشیتکت‌، تکنیسین‌، دلال‌ و کارگر (حتی نه برای خرید) سری به این کتابفروشی نزده‌اند.

شماره 836-            1394/11/02

دو الگوی رفتار

 در جریانات اجتماعی

احسان طبری

تجربه های انبوه گرد آمده در مبارزات اجتماعی نشان می دهد که در جریان این مبارزات دو نمونه ، دو الگوی رفتار دیده می شود که یکی از آن ها بر فردگرائی و نتیجه ی تاثیر محیط بورزوائی و خورده بورژوائی و روش های مربوط به نظام ارباب _ رعیتی و پدر سالاری با شیوه های خاص لومپن پرولتاریا است ودیگری مبتنی بر جمع گرائی و نمودار پیدایش شیوه ها و موازین اجتماعی نوین انقلابی پرولتاری است .

تونس :حکومت نظامی به موازات گسترش اعتراض ها

برگردان: هاتف رحمانی

ریدا یحیائویی فارغ التحصیل دانشگاه در شهر کاسرین به خاطر بالا رفتن از تیر چراغ برق در اعتراض به رد خود برای احراز یک شغل دولتی دچار برق گرفتگی شد و درگذشت .

 رفقای او گفتند او به خاطر فعالیت های سندیکایی در لیست سیاه قرار گرفته و از کار در تمام مشاغل خدماتی محروم بود .

 قصاب ها خواهان پیش شرط هایی برای گفتگوی صلح سوریه اند 

برگردان : مهرگان

دیروز به اصطلاح اپوزیسیون سوریه درخواست کرد که دمشق به عنوان پیش شرط گفتگو های صلح روز دوشنبه در ژنو به طور یک جانبه آتش بس اعلام نماید .

تنها سه روز قبل از زفتن به گفتگو ،جرج سابر معاون رئیس کمیته عالی مذاکرات  اپوزیسیون خواستار توقف حمله های هوایی روسیه و رفع محاصره منطقه های در دست شورشیان توسط ارتش سوریه شد .

گفتگوی زیوگانف در باره کودکان با تلویزیون دنباس

برگردان : ناهید مذ کوری

من بر این باورم که شادی کودکان بهترین و واقعی ترین خوشبختی ما انسانها هست و خواهد بود , چون ما توجه داریم که کودکان در صلح و تفاهم زندگی نمایند.

برنامه‌های اقتصادی، در خدمتِ تحکیم موقعیتِ جناح‌های حکومتی و دیکتاتوری حاکم است

برنامه‌های اقتصادی در پیوند دیالکتیکی با آماج‌های سیاسی و حفظ و تداوم دیکتاتوری حاکم قرار دارند. بستهٔ تحرک اقتصادی دقیقاً این واقعیت را ثابت می‌کند. درآمدهای کشور به‌شکل دقیق به‌زیان منافع اکثریت مردم، به‌ویژه زحمتکشان، و به طبقه و لایه‌های انگلیِ کوچک اما پرنفوذ و ثروتمند تعلق می‌گیرد. مبارزه آگاهانه و خستگی‌ناپذیر با این برنامه با پیکار برضد دیکتاتوری حاکم و به عقب‌نشینی و سپس تسلیم واداشتن استبداد ولایی با استفاده از همه امکان‌ها در هر مرحله معین در پیوند مستقیم قرار دارد.

کارزار انتخاباتی

 صدای اعتراض را بلند و بلندتر کنیم

 احمد سپیداری

موقع آن است که ولی فقیه خطر رویگردانی مردم از صحنه نمایش انتخاباتی را با گوشت و پوست حس کند و از سیاست های ضد بشری اش عقب نشینی کند. اگر صدای اعتراض بلند شود و طنین و انعکاس مناسبی بیابد، عقب نشینی سران وحشت زده ی رژیم غیر محتمل نیست.

سه نیرو ، یک انتخابات

هاتف رحمانی

وضعیت مردم عادی در انتخابات جاری به وضع کودکی می ماند که ناگزیز از انتخاب بین دو نامادری است که هردو با یک پدر به حجله می روند . نامادری ای با چهره ای عبوس و پیچیده در مقنعه و چادر همراه با زبانی تلخ و دستی به کتک . و نامادری ای با روسری نیمه پس رفته و چهره ای بشاش همراه با چنگال های خشن ودندان های تیز.

انتخابات در «نظام نمونه» جهان:

 شما اگر مخالف هم هستید رای بدهید ما هم حکومت مان را می کنیم!

منوچهر مهرآیین

موضوع دیگری که در روند انتخابات دهمین مجلس شورای اسلامی قابل بررسی است تلاش بخش هایی از اصلاح طلبان، و نمایندگان آنها  کسانی همچون عارف، موسوی لاری و مرعشی برای توافق با رهبری حکومت و اجازه حضور یافتن در انتخابات و مجلس دهم بود. با اعلام رد صلاحیت گسترده اصلاح طلبان و سخنان 30 دی ماه خامنه ای به نظر می رسد تلاش بخش هایی از نیروهای اصلاح طلب برای رسیدن به توافق و  داشتن حق کوچکی در حاکمیت با سیلی محکم رهبری رو به رو شده است.

این پیروزی خجسته باد

سیامک طاهری

با اجرایی شدن وبرچیده شدن بساط تحریم ها ونیز عقب نشینی موقت تیم اقتصادی دولت ، به نظر می آید که فاز دیگری از برنامه هالی دولت در حال شکل گیری است .

 تاکید مکرربر این موضوع که برای حل مشکلات کشور ما به رشد ی 8 درصدی نیازمندیم وچنین رشدی بدون سرمایه گذاری خارجی غیر ممکن است و در نتیجه  باز کردن درها بر روی سرمایه های خارجی اجتناب ناپذیر است و نیزپای فشردن برسیاست شکست خورده خصوصی سازی ، هسته اصلی نگاه تیم اقتصادی دولت برای برون رفت از بحران ساختاری اقتصاد ایران است .

اشتباه ها و چشم انداز های ونزوئلایی ها

مایکل البرت – برگردان : هاتف رحمانی

چون، از زمان انتخاب چاوز تا اکنون به طور دائم مبارزه اپوزیسیون / بولیواری وجود داشته است . راهبرد بولیواری ، در بهترین حالتی که من می توانم تشخیص دهم ، به طور کلی دور کردن اپوزیسیون ازانسداد سیاست بولیواری بود به نحوی که تغیبر های ارزشمندی برای مردم ایجاد کند، و با آن تغییر ها وفاداری فزاینده ای را با قبضه محکم تر قلب ومغز مردمی به دست آورد .

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: