نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

آزادی برای همه زندانیان سیاسی ایران  

آرشیوماهانه

آرشیو مقالات نویدنو

ویژه نامه

به استقبال 8مارس روز جهانی زن

گفت وگو با ایزابل آلنده

شخصیت های مونث داستان های من همگی برده اند !

لغو خشونت علیه زنان در گرو مبارزه طبقاتی و محو مناسبات سرمایه داری است!

پیام کنگره ششم حزب توده ایران به: زنان آزادی خواه ایران

زنان؛ پیشروان وبلاگ‌نویسی

 نورا فرزادفر

انقلاب ۵۷ در بوته‌ی نقدی زنانه

سیمین کاظمی

چرا خصوصی سازی مسئله‌ی زنان است؟

جین استینسون -برگردان : زهره اسدپور

تشکیلات دموکراتیک زنان ایران و تاثیر آن بر مبارزات زنان

مروری بر رویکرد چپ به مسأله ی زنان در دوره پهلوی

سیمین کاظمی

آرشیو

بهمن 92

دی 92

آذر 92

آبان 92

مهر92

شهریور92

مرداد 92

تیر92

خرداد 92

اردیبهشت 92

فروردین 92

اسفند 91

بهمن ماه 91

دی 91

آذر 91

آبان 91

مهر 91

شهریور 91

مرداد 91

تیر91

خرداد91

اردیبهشت 91

فروردین 91

آرشیوسال   1390

آرشیوسال    1389

آرشیو سال   1388

آرشیو سال   1387

آرشیو سال   1386

آرشیو سال   1385

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

2016-03-19

شماره 747-     22/12/92

نویدنو فرا رسیدن نوروز باستانی را  به همه هم میهنان گرامی  به ویژه کارگران ، دهقانان وزحمتکشان شهر وروستا ی میهن تبریک می گوید .

موضع حزب کمونیست اکرایین در باره رفراندوم کریمه

پطر سیمیننکو متذکر شد که اکرایین در شرایط حال بطرز بی سابقه ای به تشدید درگیریهای داخلی، تهدیدات و از دست دادن قلمرو، که بنوبه خود غیر قابل پذیرش است، نزدیک گشته است.

پطر سیمیننکو خاطر نشان ساخت که اکرایین به سیاست آشتی، نه تقابل نقاط مختلف کشور نیازمند است. پطر سیمیننکو تاکید کرد که این تنها راه حفظ تمامیت ارضی کشور است.

بیانیه مطبوعاتی کمیته مرکزی حزب کمونیست یونان

در باره اکرایین و رفراندوم در کریمه

برگردان : مهرگان

ما با داشتن معیارهای خودمان از منافع مردم ، فکر می کنیم که الحاق کریمه به روسیه  نه با این دخالت به نحو موثری برخورد می کند  ، نه در اساس هیچ یک از مشکل های واقعی مردم کریمه را حل می کند ، نه به معنی عادی سازی اوضاع  یا راه حل دراز مدت صلح و همکاری برای خلق های منطقه همراه با موفقیت وپیشرفت است

کریمه نمونه ائ برای مناطق دیگراوکراین !

برگردان : م . چابکی

گنادی زوگانف صدر کمیته مرکزی حزب کمونیست و رهبر فراکسیون دومای دولتی روسیه ، نتیجه رفراندوم و دموکراسی در کریمه را یک پیروزی با عقل سلیم خواند . وی گفت این یک جشن ملی است . من می خواهم این جشن را به  مردم کریمه تبریک بگویم . این تنها یک پیروزی با عقل سالم و پیروزی  بر" باندرا" ایست ها ست که با سازماندهی و وحشی گری برتمام اوکراین دست یازیده بودند.

سیاست بلاروس در مورد حوادث اوکراین بدون تغیر باقی می ماند

برگردان : ناهید مذکوری 

واقعیت این است که رهبری ومردم بلاروس به خبرها وتبلیغاتی  که در حول اکرایین  داده می شود ، توجه ای زیاد می کنند ، واین اخبار از جریان های رخ دادها  در اوکراین تا دسیسه هائی که در اینجا می چینند را در بر می گیرد ، و ظاهرا سئوال های از این گونه که چرا لوکاشنکو حرکتی نمی کند؟ ویا این که"ببینید سکوت پیشه نموده" ودر این باره هیچ حرفی نمی زند تا بشود تصمیماتی گرفت ، و یا"درمورد اوکراین چه موضعی باید داشته باشیم."را مطرح می سازند.

نباید گذاشت اوکراین به سوریه ای دیگر بدل شود.

نقدی بر مقاله: «روسیه سد یکه تازی اروپا  و آمریکا در “اوکراین”!»

احمد سپیداری

عزیزمان محمد چابکی در طی این مدت با تسلط به زبان روسی و شناخت از منطقه به اطلاع رسانی دست اولی از تحولات اوکراین پرداخته و در افشای نقش ناتو در این رویدادها سخت فعال بوده که شایسته قدردانی است. ایشان اخیرا مقاله ای در «صدای مردم» انتشار داده که هسته های یک تفکر سنتی چپ را در کنار نکات ارزنده و قابل تایید در خود دارد. ایشان ضمن شرح مواضع احزاب و سازمان های مختلف (که مقاله را به نوعی به یک جامع االنسخ نه چندان منسجم تبدیل کرده) نتیجه گیری هایی کرده که باید روی آن درنگ کرد.                                            92/12/25

گفتگو با رهبر حزب کمونیست اوکراین

فاتحان میهمان دعوت نمی کنند

ترجمه: اردشیر قلندری

قبل از هرچیز میخواهم از هواداران میدان بخواهم که بیاد بیاورید، برای چه چیزی به خیابانها آمدید و با کدام شعارها اعتراض نمودید. علیه استبداد. علیه بی قانونی. علیه خشونت. برای دموکراسی. برای دولت اجتماعی محور. برای پایبندی شدید به نرمهای قانون اساسی. برای حقوق سیاسی. برای حقوق بشر. بیاید با تلاشهای مشترک فرایندهای موجود در کشور را به همان مسیر برگردانیم، تا مانع از بی قانونی و خشونت تازه ای گردیم. 92/12/25

 " ما از خدمت در ارتش اشغالگر خودداری می کنیم"

نامه پنجاه جوان اسرائیلی به ناتانیاهو

برگردان : آرش وجدانی

ده ها جوان اسرائیلی روز شنبه نامه ای خطاب به ناتانیاهو نخست وزیر اسرائیل امضا کردند وطی آن اعلام کردند که موقع سربازی از خدمت در ارتش اسرائیل خودداری خواهند کرد .

  92/12/25

گفت‌وگوهایِ هسته‌ای برای ”گامِ نهایی“،

 و تأملی بر مانورها و برنامه های رژیم ولایت ‌فقیه

درچنین اوضاعی وظیفه اصلی و مبرم همه نیروهای مترقی و آزادی‌خواه حرکت به سمت تقویت جنبش مردمی و استفادة ماهرانه از امکان‌ها برای خنثی کردن توطئه‌های رژیم، فشار عمومی برای تغییر سیاست و تن دادن به برخی خواست های مردم و در عین حال بازسازیِ بدنه جنبش اجتماعی است.

از بازمانده های معنوی رفیق رحمان هاتفی

نویدنو: آن چه در ادامه تقدیم خوانندگان می گردد ، حاصل تلاش رفقایی است که کار بازتایپ نوشتار را به عهده گرفته وآن را برای انتشار آماده کرده اند . ضمن سپاس از این رفقا لازم می دانیم یاد آوری کنیم  که موارد مصداقی نوشتار رفیق رحمان هاتفی در شرایط کنونی شاید به تمامی تغییر کرده باشد و حتما تغییر هم کرده است . اما آن چه برای ما ورفقای آماده کننده متن دارای اهمیت است ، در وحله اول حفظ میراث معنوی رفیق رحمان هاتفی است .

راستِ افراطی، در آستانة به‌دست گرفتنِ قدرت در اوکراین

شادمانیِ اتحادیه اروپا از پیشامدهای اوکراین، پیوندهای عمیقاً پلید و ناروایی را  لاپوشانی می‌‌کند. از طرف دیگر برخی از نیروهای چپ ترجیج می‌دهند از هرگونه توجهی به نیروهای راستِ افراطی خودداری کنند تا بار دیگر در مورد مشاهدة انقلابی از پایین خود را دچار توهم کنند؛ و در این راستا، هر انتقادی را ضربه به جنبش انقلابی سراسری در اوکراین قلمداد می‌کنند.

اکرایین

ویلیام بلوم – هاتف رحمانی

 تارنگاشتNED موقوفه ...  65 برنامه ( پروژه) را فهرست می کند که از نظر مالی در سال های اخیر در اکرایین مورد حمایت مالی قرار داده است . توضیح های موقوفه ...در باره برنامه ها این حقیقت را که عموما برنامه های آن ها این فلسفه بنیادی را دربردارد که زحمتکش ها و سایر شهروندها تحت سامانه ای از سرمایه گذاری آزاد ، همکاری طبقاتی ، چانه زنی های جمعی  ، دخالت حداقلی دولت در اقتصاد ، و مخالفت با سوسیالیسم در هر شکل وصورت  به بهترین شکل به خدمت گرفته می شوند ، افشا نمی کند

آیا جدایی کریمه از اوکراین قانونی است؟

نویسنده: سیامک کریمی

اعلام جدایی یکجانبه منطقه کریمه از دولت اوکراین توسط مجلس محلی کریمه بار دیگر چالش ها و مناقشات بر سر «جدایی طلبی» و «حق تعیین سرنوشت» را دامن زده است. حق تعیین سرنوشت همواره از پر مساله ترین مباحث در عرصه حقوق و سیاست بین الملل بوده است. از زمان آغاز روند استعمار زدایی توجه به این حق سامان دقیق تری پیدا می کند و در کانون توجه حقوق بین الملل قرار می گیرد

بیانیه فدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری در باره رخ داد های اکرایین

فدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری به اطلاع طبقه کارگر جهان می رساند که رخ داد های اخیر در اکرایین آن گونه که ناتو ، اتحادیه اروپا ،امریکا ومتحد های آن ادعا می کنند  "پیروزی دموکراسی" نیست .

روسیه سد یکه تازی اروپا وآمریکا در" اوکراین"  !

م . چا بکی 

رئیس جمهور گام به گام در مقابل خواسته های راستگرایان عقب نشینی نمود،  تا جائی که ظاهرا دو جناح به توافق هایی دست یافتند ، اما راستگرایان با عدم اجرای مورد های توافق شده  قرار داد"میدان " را ترک نکردند و به تخریب واشغال مکان های دولتی ادامه دادند . و فاشیست ها درجو فاشیستی ایجاد شده در مرکز دفاتر حزب کمونیست و حزب مناطق یانوکوویچ را اشغال وتخریب نمودند.

به سوی تئوری مارکسیستی  فاشیسم

دیوید رنتون ( 1997)– برگردان : امیر حسینی

ریشه تئوری مارکسیستی درباره فاشیسم به قبل از پیدایش فاشیسم برمیگردد. در مانیفست کمونیست این ایده مطرح شد که به هر ایدئولوژی باید به عنوان ایدئولوژی  ای طبقاتی نگاه  کرد. در هیجدهم برومر , مارکس تصویری از رژیمی را ارائه می دهد که در آن بورژوازی با وجود از دست دادن قدرت سیاسی به حکومت اقتصادی خود ادامه می دهد.

یک فعال چپ گرا در سوئد توسط فاشیست ها به طور مرگباری زخمی شد

یک جوان ۲۵ ساله در تظاهرات روز بین المللی زن در هشتم مارس در شهر مالموی سوئد از سوی نئوفاشیست ها زخمی شد و در خطر مرگ قرار گرفت. شوان شاتاک با دوست خود در راه خانه بود که یک گروه مسلح نئونازی به او حمله کردند.

آیا ونزوئلا صاحب یک دولت ائتلافی خواهد شد؟

میراث چاوز در پیچ و تاب اعتراض داخلی و توطئه خارجی

سید داود صالحی

در پروژه براندازی ، واشنگتن همواره تلاش کرده تا با تقویت و حمایت مخالفان ونزوئلا براندازی در این کشور را میسر کند.آمریکا با توجه به چالش های موجود در مسیر حفظ و استمرار نفوذ خود در آمریکای لاتین با استفاده از فرصت ها به تغییر چهره سیاسی رهبران کشورهای جدید و مخالف خود بپردازد. اما حضور مردم انقلابی و طرفدار چاوز و مادورو رئیس جمهور جدید، حتی در انتخابات ریاست جمهوری بعد از فوت رهبر ونزوئلا و با وجود تلاش های بی وقفه اپوزیسیون با حمایت آمریکا نتوانسته است به این مهم دسترسی پیدا کنند

شبح منازعات جهانی بر فراز کاراکاس

پس از سوریه و اوکراین نوبت به ونزوئلا رسید

نقشه بین المللی نشان می دهد که تنش ها به بدترین شکل از سمت منازعات محلی به منازعات بین المللی با توجه به قطب بندی های قدرت های جهانی در سایه قدرت نمایی های روسیه و ایالات متحده متمایل شده است. به عبارت دیگر به آغاز نوع جدیدی از جنگ سرد شباهت دارد که طرف های منازعه برای اعمال نفوذ جنگ غیر مستقیمی را با یکدیگر آغاز کرده اند

به مناسبت صد سالگی مریم فیروز

مریم

ناهید مذ کوری

بسوز دل پرسید دوست ازمن

چه خواهی تحفه ای ا ز مام میهن

به عشق گفتم :

ریشه ی مریم

چو در دستم نهاد آن دوست تحفه

به چشمم برنهادم جان مریم

 

در گرامی داشت خاطره ی ماندگار شاعر عشق ورز : علی شاه مولوی       

درخیل عشق ورزان

علی رضا جباری (آذرنگ

در سوک عشقبازان تاکی توان نشستن

برخیز و آتشی کن، تاکی زخود گسستن

 

ما بی دلان عشقیم، دل در گرو نهاده

مستیم و می پرستیم، بردارجام باده

 

مستیم ما اسیران، بردل نهاده آتش

ترسم جهان بسوزد زین شعله های سرکش

به یاد رفیق، حسن جلالی

یادت می آید

رحمان

خاطره ها را زنده خواهم کرد

در عبور از خیابانی که

یادت را

همواره در قلب خود نشانده است

خاطره ها را زنده خواهم کرد

مرا به ضیافتی بردی  

که سرشار بود از بوی رفاقت

افزایش دستمزد ، گرانی و تورم – دروغی تاریخی

جواد عباسی 

اقتصاد دانان ليبرال بي‌مايه،  به گونه اي مسائل اقتصادي را تجزيه و تحليل مي‌نمايند که گويي علت اصلي و ريشه‌اي تمام گراني‌ها و تورم 60%  و بيکاري روزافزون کارگران،  افزايش ناچيز حقوق و دستمزد طبقه کارگر در ابتداي هر سال است.

در گزارش یک نهاد کارگری بررسی شد:

کارگران با چه میزان مزد قادر به زندگی در تهران هستند

هزینه سبد حداقلی یک خانواده کارگری در استان تهران بر مبنای نیازهای خوراک، مسکن، حمل و نقل و بهداشت در اسفند ماه سال 92، رقم یک میلیون و 760 هزار تومان محاسبه شده است.

شماره 746-     12-14/12/92

اعلامیة کمیتة مرکزیِ حزب توده ایران، به‌مناسبتِ هشتم مارس، روزِ جهانیِ زن:

پیروز باد مبارزة جنبشِ زنانِ ایران برای رهایی از ستمِ جنسی و دستیابی به برابریِ حقوق

کمیتة مرکزی حزب تودة ایران، بار دیگر، روزِ جهانیِ زن را به میلیون‌ها زن آزاده و مبارزِ میهن‌مان صمیمانه تبریک می‌گوید، و همچنین بار دیگر، پایبندی‌اش را به مبارزات و آرمان‌های والایِ جنبشِ جهانیِ زنان برای رهایی از ستم جنسی و طبقاتی و در مسیر دست‌یابی به برابری اعلام می‌دارد                                                                 92/12/17

8مارس (۱۷ اسفند)، روز جهانی زن گرامی باد! 

ما مادران پارک لاله، بر سه خواسته دادخواهانه خویش، آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی؛ لغو مجازات اعدام؛ و محاکمه و مجازات آمران و عاملان جنایت­های صورت گرفته در دوران جمهوری اسلامی تاکید می کنیم و اعلام می­داریم زمانی می­توان از رعایت حقوق بشر حرفی زد که همه انسان­ها فارغ از جنسیت، قوم، نژاد، رنگ، مذهب از حقوق برابر برخوردار باشند و تبعیض از میان برود.                  92/12/16

 روز جهانی زن از سوی دولت ایران به رسميت شناخته شد

روز جهاني زن، براي نخستين‌بار از سوي دولت به رسميت شناخته شد. معاون رييس‌جمهور در امور زنان و خانواده، به مناسبت اين روز پاي سخنان زنان فعال در اين حوزه در تشكل‌هاي غير دولتي نشست، همان تشكل‌هايي كه پيش از انتخاب وي به اين سمت از سوي رييس‌جمهور، در مركز مطالعات و تحقيقات زنان، نشست‌هايي با حضور خانم معاون برگزار مي‌شد و مولاوردي يكي از اعضاي ثابت اين جلسات بود.

گفتگو با نوید شمالی مسئول روابط بین المللی حزب توده ایران

نمایندگان ایرانی در نشست بین‌المللی احزاب کمونیست

 حبیب ناظری

در تاریخ جنبش کمونیستی و کارگری جهان همواره برگزاری نشست‌ها و گردهمایی‌های هدفمند برای بحث و تبادل نظر دربارهٔ مسائل مهم و عمومی جنبش کارگری، و آنچه می‌توان آنها را جهان‌شمول دانست، متداول بوده است. البته در شرایط تاریخی متفاوت، اشکال سازمانی، دستورکار و نحوهٔ جمع‌بندی بحث‌های این نشست‌ها متفاوت بوده است.

پیام تبریک گنادی زوگانف صدر حزب کمونیست روسیه فدراتیو به مناسبت 8 مارس :

برگردان : م . چابکی

ازشما بخاطر فداکاری ها، محبت  ها و استقامت و پایداریتان در راه مبارزات وبخاطر مبارزه ای که در دفاع از حقوق خویش نموده اید و الهام بخش ما مردان در پیشرفت بوده اید سپاس گذارم .

حسن روحانی، و آغازِ ”جراحی بزرگِ اقتصادیِ۲

شش ماه پس از آغاز کار دولت آقای حسن روحانی آنچه در عمل مشخص شده اینست که، برنامه‌های اقتصادی و سیاسی  دولت ”تدبیر و اعتدال“ در واقع ادامه دهندة مجموعِ تعدیل‌های اقتصادی‌ای است که در دو دهة گذشته با هدفِ راه‌بُردیِ (استراتژیکِ) سوق دادنِ بیشتر کشور به سویِ الگوی اقتصادِ بازارِ آزاد اجرا شده‌اند.

تحریفِ تاریخ، زخمی کهنه بر پیکرِ جنبشِ آزادی‌خواهانة مردم‌ میهن‌مان

تاخت و تازِ تبلیغاتیِ رو به گسترشِ این نیروها به جنبشِ ضدِاستعماری، جنبشِ چپ، و به‌خصوص حزب توده ایران، نشان می‌دهد که  بررغم حجم عظیم تحریف و تخریب در طول سالیان، ریشه‌کنیِ این جنبش‌های مدافع مردم با دشواری‌هایی جدی روبه‌رو گردیده است. این حجمِ عظیم از تحریفِ تاریخ معاصر بیش از یکصد سال است که بر دوشِ جنبشِ مردمی میهن ما سنگینی می‌کند. برای پایین گذاردنِ این بار سنگین از دوش تاریخ مبارزات مردمی نیروهای مترقی تلاشی دوچندان را باید آغاز کنند.

 در توضیح ایراد آقای فرهاد عاصمی

با ذکر این که نوید نو هیچ کار تشکیلاتی انجام نمی دهد که دچار "نفوذ اندیشه فراکسیونیسم" گردد داوری در مورد "، شيوه اعمال شده به مانعي براي تحكيم پايه هاي نظري ي خط مشي انقلابي حزب توده ايران و تفهيم برنامه حداقل كارگري و تقويت سازماني آن نزد زحمتكشان و ديگر ميهن دوستان ايراني بدل شده است " را به خوانندگان وا می گذاریم . آقای عاصمی در همین نوشتار خود نشان می دهد که "واقعیت" ها برای او تنها وتنها از فیلتر "من " عبور می کند و بس !

گفت وگو با ایزابل آلنده

شخصیت های مونث داستان های من همگی برده اند !

مترجم: لیلامرادی

موضوع آزادی به ویژه برای زنان ذهن مرا به خود مشغول کرده است. زنان مورد سوءاستفاده و تجاوز قرار می گیرند آنان ضعیف ترین ضعفا هستند. آنان باید قوی و آسوده خاطر باشند تا بتوانند بر موانعی که سر راه سرنوشت شان سبز می شود، غلبه کنند.

لغو خشونت علیه زنان در گرو مبارزه طبقاتی و محو مناسبات سرمایه داری است!

 سحر صبا

خشونت بر زنان امری تصادفی نیست، مربوط به بربریت مذهبی یک حکومت نیست، منحصر به حکومتهای ددمنش و دیکتاتوری نیست. بلکه خشونت جایگاهی ساختاری در سرمایه داری و در کل جوامع طبقاتی مردسالار دارد. سیستمی که عامل جنگ افروزیها، بیکاریها و بی خانمانی، زندان و شکنجه و اعدام و سرکوب است، خشونت زاده این نظام نابرابر است، نظامی که بر مالکیت خصوصی مبتنی است

ما واکرایین

نویدنو

تاجران مرگ خواب روزهای خوشی را برای به شیشه کردن خون مردم بیگناه می بینند. نباید اجازه دهیم که ما را بین طرفداران این سوی مرگ یا آن سوی مرگ دو شقه کنند. رسانه های شرکتی تمام توانشان را در این راه بکار خواهند بست و با دمیدن در آتش جنگ روانی، هدف مشخصی را دنبال می کنند. این هدف جا انداختن لزوم مداخله نیروهای نظامی در بحران است. شیوه تبلیغاتی آن ها سانسور یک سویه اخبار، گزارش های جعلی و دروغ و نیز دامن زدن به تحریکات است.

زیوگانف :  همه باید برای تامین امنیت ونظم در کریمه و اکرایین غربی تلاش کنیم.

بر اساس گفته او روسیه می تواند از مسلح شدن  ساکنان کریمه و اکرایین غربی جلوگیری نماید .رهبر حزب کمونیست گفت که اکنون به اراده وجرات نیاز داریم تا نگذاریم اوضاع  بیشتر به جنگ کشیده شود .

بیانیه در باره تحول های ارتجاعی در اکرایین

رخ داد های فجیع اخیر در اکرایین ،آن چنان که از سوی رسانه های جمعی امریکا واتحادیه اروپاتوصیف می شود ،  به معنی "پیروزی دموکراسی" از سوی به اصطلاح "انقلابی ها" نیست ، بلکه رخ دادی خطرناک  به ویژه برای خود مردم اکرایین است .

سوسیالیسم دمکراتیک، پیشینه و ماهیت آن

پیدایش ”سوسیالیسم دمکراتیک“ به هیچ روی محصول فروپاشی اتحاد شوروی نیست، و این شبه تئوری به دوران اولیه تکامل مارکسیسم و پدر تجدید نظر طلبی دراندیشه های سوسیالیسم علمی، یعنی ادوارد برنشتاین، تعلق دارد.

تعریف فاشیسم : چند نکته در باره برداشت مارکسیستی از فاشیسم

ایوان اسمیت – برگردان : امیر حسینی  

فاشیسم یک ایدئولوژی خفته در تاریخ نیست , بلکه یک پدیده زنده است که به هنگام بروز مشکلات اقتصادی و سیاسی باز خواهد گشت. از دهه 1950 به این سو , فاشیست ها دیگر طبق تعریف تروتسکی " نیروی ضربت امپریالیسم جهانی "  نبوده اند. فاشیست ها  پاسخی به تغییرات در امپریالیسم جهانی و روند ضد استعماری بوده اند.

شماره 745-     05/12/92

92/12/08

حزب تودهٔ ایران، توطئهٔ کودتا برای براندازیِ دولت در اوکراین را محکوم می‌کند!

به مداخلهٔ خارجی در اوکراین پایان دهید!

 بگذارید مردم خودْ دربارهٔ‌ سرنوشتِ خویش تصمیم بگیرند!

حزب تودهٔ ایران به تحول‌های هراس‌انگیزِ کنونی در اوکراین با نگرانی جدی می‌نگرد. رویدادهای اوکراین در خلال چند هفتهٔ اخیر چرخشی بسیار خطرناک کرده است، چرخشی که بقایِ اوکراین را با خطر جدیِ تکه تکه شدن تهدید می‌کند.

92/12/08

بیانیه همبستگی با ونزوئلا

ما نماینده های حزب های کمونیست وکارگری گرد آمده در بیروت ، لبنان ، برای گروه کار همایش بین المللی حزب های کمونیست وکارگری ، نگرانی ژرف خود را اعلام  و اقدام های ضد انقلابی تحت تحریک امریکا در ونزوئلا را طرد می کنیم . 

92/12/08

فراخوان حزب کمونیست اوکراین

به جنبش بین المللی کمونیستی، کارگری و چپ

رویدادهای اخیر، این افسانه را که گویا در پایتخت اوکراین سخن از مخالفت با «رژیمی جنایتکار» از سوی «دمکراتهای صلحجوی اروپایی» است، باطل کرده است.

واقعیت این است که رویدادهای اخیر ناشی از مبارزه باندهای وابسته به الیگارشی ها برای کسب قدرت در اوکراین و خصوصا مقام ریاست جمهوری است. رویدادهای جاری، یک کودتاست.

92/12/07

نامه سرگشاده دبیر اول حزب کمونیست اوکرائین

  به اعضا حزب کمونیست اکرایین

من در یکی از فجیع ترین لحظه های تاریخ کشورمان با شما سخن می گویم . مردم در طی رخ داد های غم انگیز خون ریزی سه ماه گذشته کشته شدند.یک پارچگی سرزمینی اکرایین ،و موجودیت آن بعنوان کشوری  مستقل ودارای حق حاکمیت ملی در خطر است .

برنامه‌هایِ راهبُردِی رژیم،

 و معضلِ روزمرة گذرانِ زندگیِ توده‌های محروم

وظیفة حزب‌ها و نیروهای سیاسی آزادی‌خواه، مترقی، میهن‌دوست و انقلابی مبارزة آگاهانه در جهت فراهم آوردن زمینه‌های همکاری و اتحادعمل بر بستر منافع توده‌های محروم و واقعیت‌های ملموس جامعه است. با تجهیز و سازمان‌دهیِ جنبش مردمی بر پایة خواست‌های مشخص و مرحله‌ای، تکیه‌گاهِ اجتماعیِ جنبش را باید بازسازی کرد.

دیالکتیک فاجعه در غیبت خانم/آقای واقعیت -6

 نامه چهارم احمد سپیداری

به آینده باید چشم داشت

به نظرم می رسد ما نیازمند ارتقاء سوسیالیسم علمی هستیم. ضرورت بکارگیری علوم جدید و ارتقاء سوسیالیسم علمی یک نیاز جدی است. شخصا در همه جا به دنبال آن گشته ام و هر جا تلاشی ببینم سعی می کنم آن را به خوانندگان نوشته هایم انتقال دهم و یا آن را در تجربه و درک نسبی خود بکار گیرم.

راهبرد برای راه پیش رو بحث حزب های کمونیست جهان

سوزان وب – برگردان : هاتف رحمانی

آیا مرحله هایی بین سرمایه داری و سوسیالیسم وجود دارد؟آیا کمونیست ها می توانند بخشی از ائتلاف گسترده با غیر کمونیست ها باشند؟ آیا کمونیست ها هرگز نمی توانند با سرمایه دارها مشارکت نمایند؟ آیا کشورهایی مانند برزیل در جهان نقش مترقی بازی می کنند در حالی که (کشور)سرمایه داری هستند؟ در همایش اخیر حزب های کمونیست وکارگری در پرتقال این پرسش ها و پرسش های دیگر مورد گفتگو بود ند وبه شدت مورد بحث قرار گرفتند

مارکسیسم،استالینیسم ندارد

گفت وگوی حسین سخنور از روزنامه اعتماد  با ناصر زرافشان

اتفاقاً همین بحران اخیر دنیای سرمایه داری به اندازه ده ها سال کار نظری چشم ها را باز کرد. کجاست آن دست پنهان بازار که ادعا می شد در صورت عدم مداخله، دولت منابع را به بهترین شکل ممکن، توزیع و بازار را تنظیم خواهد کرد؟

نقدی بر کتاب ویترین نوشته پروین داوری

صادق شکیب

در داستان  *ویترین * نویسنده با قلمی پر احساس و پی ریزی حادثه ای ساده ، ولی  ژرف و پر معنا می رساند که در جامعه ، چسان خواست انسانی افراد به تمسخر گرفته شده وبی رحمانه به صلابه کشیده و خاموشش می نمایند . این داستان کوتاه نشان از عمق درک و دریافت منطقی خانم داوری از جامعه ای است که در آن انسان و خواست های  انسانی به هیچ انگاشته می شوند .

درخواست آزادی حشمت اله طبرزدی، علی رشیدی، احمد زید آبادی

وهمه ی زندانیان سیاسی و عقیدتی

ما امضا کنندگان این نامه، ضمن ابراز تاسف از احضار و زندانی شدن این مدافعان آزادی و حقوق بشر در ایران، خواهان آزاد شدن فوری این شخصیتهای در بند و همه ی زندانیان سیاسی  وعقیدتی ایران هستیم وبر این باوریم که زندانی کردن مخالفان و منتقدان راه چاره ی دردهای جامعه نیست.

سیر و سلوکی عهد باورانه با آرش،

 به یاد رفیق کبیر رحمان هاتفی

رحمان

او،  

 در ترنم نثر شاعرانه ‏اش،

(روزبه) را در قلب طپنده زندگی کشف،

 و در رویاهایش پرورده بود،

در راز و نیازهای شبانه،

خواب از چشمانش می گریخت

 تا سرخی شفق بر آن بنشیند.

در اکرایین نئو نازی ها وجود ندارند ، ودولت اوباما از فاشیست ها حمایت نمی کند

آرش وجدانی

به استقبال 8مارس روز جهانی زن -2

پیام کنگره ششم حزب توده ایران به: زنان آزادی خواه ایران

زنان؛ پیشروان وبلاگ‌نویسی - نورا فرزادفر

شعبده ای رسوا در چپ ستیزی

قاسم سیدباقری

پس از رسواشدن شعبده اصلاح طلبی و روگردانی مردم به ویژه قشر تحصیل کرده از آنان ، توجه دوباره فعالین سیاسی جوان به جریان چپ و بروز گرایشات مختلف دانشجویی ، سبب گردید که مقابله با چپ به یکی از مهم ترین دغدغه های همه جناح های درونی حکومت تبدیل شود .

کودکان کار و خیابان؛ پدیده‌ای که انکار می‌شود

شاید نه برای حل این مسئله بلکه تنها برای برداشتن گام اول برای حل آن این توقع از مسئولین و جود داشته باشد که "کودک کار" را به صورت واقعی ببینند و مهم‌تر از آن اینکه این معضل اجتماعی را بپذیرند. کاری که اکنون مردم و نهادهای مدنی در ا نجام آن بسیار پیشرو‌ تر از مسولین بوده اند.

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: