نویدنو - سیاست - اقتصاد-  کتاب -  زنان -صلح  - رحمان هاتفی فرهنگ وادب - درباره ما -  -دیدگاه نظری - ویژه نامه - آرشیو
 مقالات نویدنو

 بیانیه مشترک احزاب کمونیست وکارگری اروپا

باردیگر خاتمی -6

نوروزتان پیروز

چپ وانتخابات

 باردیگر خاتمی -1- 5

باردیگر خاتمی -2-5

برنامه و ترفندهای ارتجاع برای انتخابات ریاست جمهوری

در خانه اگر کس است یک حرف بس است

 باردیگر خاتمی - 4

میرحسین موسوی رسماَ وارد عرصه انتخابات شد

بخش اول : موضع گیری افراددر نامزدی میر حسین موسوی

بخش دوم : مقالات

میر حسین را بهتر بشناسیم

جنبش وبلاگي مهندس موسوی آغاز شد

8مارس روز جهانی زن خجسته باد

"مدعیان " و فعالیت های ضد توده ای (1)

مصاحبه با رفیق محمد نفاع،

 دبیر کل حزب کمونیست اسرائیل

خوش بود گر محک تجربه آید به میان

راه توده "سایت" یا مدعی جعلی "حزب توده ایران "

 ایران در بهمن

آتش بس در غزه، انتخابات و برخی تحلیل ها

 بیانیه

کارل مارکس و بحران اقتصادی امروز

بحثی در ماهیت مدعیان

آرشیو

بهمن 87

دی 87

آذر87

آبان87

مهر 87

شهریور 87

مرداد 87

تیر 87

خرداد 87

اردیبهشت 87

فروردین 87

آرشیو سال   1386

آرشیو سال 1385

 

2012-03-18

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

 شمار447 - 30/12/1387

 بیانیه مشترک احزاب کمونیست وکارگری اروپا

در محکومیت رفتارهای ضد کمونیستی

نویدنو

عصبیت ضد کمونیستی که ازچند سال پیش با به اصطلاح"پیش نویس غیر رسمی" برای "نیاز به محکوم کردن بین المللی جنایت های رژیم های توتالیترکمونیستی" درمجمع پارلمانی شورای اروپا  شکفته شد تا امروزادامه داشته وطبقه کارگررا به موازات سایر قشرهای مردمی هدف گرفته است .

باردیگر خاتمی -6

 

نامه خاتمی به میر حسین موسوی

همانگونه که در بیانیه خود اعلام کرده‌ام بار دیگر براین نکته تاکید دارم که تلاش برای بستن راه تشتت آرایی که معطوف به اصلاحات، پیشرفت و اعتلاء مادی و معنوی میهن و تامین عدالت همه جانبه و پاس داشت حرمت و کرامت و آزادی انسان و اخلاق بخصوص درمیان حاکمان است وظیفه‌ای است بردوش همه ما

سید محمد خاتمی از دلایل انصرافش گفت

«چه کسی گفته است تحقق اصلاحات از مسیر حاکمیت می‌گذرد البته باید کاری کنیم که در دراز مدت این تفکر امکان کار در حوزه حاکمیت را داشته باشد

 

اصرارحامیان احمدی‌نژادبر دروغ‌گویی

 انتخاب دهم جامعه مدني و استراتژي پيروز

 شمار446 - 28/12/1387

چپ وانتخاب

نویسنده : ارکان باش

 دورانی که جهان و کشور ما در آن قرار گرفته، انقلابیون و کمونیست ها را ناگزیر می سازد که درگیر روند انتخابات شوند. اگر انتخابات برای طبقات سرمایه دار راهی برای کسب تایید مجدد است، ادعای انقلابی بودن بدون صرف هیچ تلاشی برای بر هم زدن این بازی واقع گرایانه نیست. 

 باردیگر خاتمی -1- 5

بازی بی ترحم سیاست

 

 

متن نامه انصراف خاتمی از نامزدی ریاست جمهوری

نامه میر حسین موسوی به خاتمی

تجلیل مهدی کروبی از خاتمی

نامه بیش از هزار روزنامه نگار به خاتمی وموسوی

موضع رسمی ستادملی‌جوانان جوانان حامی خاتمی در قبال انصراف خاتمی

بازتاب انصراف خاتمی از نامزدی انتخابات ریاست جمهوری در رسانه‌های جهان

باردیگر خاتمی -2-5

آرمین : خاتمی با انصراف خود به سمبل و نماد التزام به اخلاق در تاریخ سیاسی ایران تبدیل شد

نامه «فاطمه رجبی» به «میرحسین موسوی»

شریعتمداری :ريسک هاى دوگانه

مصاحبه با عباس عبدي

مزروعی: خاتمی پیروز انتخابات

اکبراعلمی: تاملی پیرامون همزمانی اعلام کاندیداتوری دو نامزد ریاست جمهوری!؟

طلایی نیک: با انصراف خاتمی احتمال توافق اصولگرایان روی موسوی کاهش می یابد

چرا کار احمدی نژاد تمام شده است؟

 شمار445 - 22/12/1387

برنامه و ترفندهای ارتجاع برای انتخابات ریاست جمهوری

حرکت به سمت تحریم انتخابات، بدون تلاش برای مقابله با برنامه ها و ترفندهای مرتجعان حاکم و ایجاد جنبشی سراسری برای تشدید مبارزه سیاسی و افشاگرانه بر ضد رژیم و همچنین تحمیل آنچنان شرایطی که حضور نامزدهای اصلاح طلب و دگراندیش در رقابت های انتخاباتی امکان پذیر باشد، بی شک تنها به سود نیروهای ارتجاعی تمام خواهد شد.

در خانه اگر کس است یک حرف بس است

مینا آگاه

با نگاهی به سابقه ی این سایت ها دیده می شود که همواره در زمان های حساس تاریخ کشور ما، این سایت ها برای منحرف کردن افکار از زمینه ی اصلی مبارزه، فعالیت خود را به هر بهانه ای تشدید کرده و به موضوعاتی نه چندان با اهمیت در آن لحظه ی حساس می پردازند و بدین وسیله فکر،  انرژی و اندیشه نیروهای واقعی را از موضوع اصلی دور می کنند و آن ها را به خود مشغول می دارند. آن ها دقیقا در انتخابات گذشته  نیز همین عملیات روانی را تکرار کردند. 

اصلاح طلبان وانتخابات پیش رو

ازآرشیو نویدنو

 ایجاد یک دمکراسی مردمی در کشور ما امری ست که به عقب نشینی جدی حاکمان نیازمند است و به همین دلیل پایه ریزی برای تحقق آن در خیابان ها رقم خواهد خورد،و نه در بند وبست ها ومعاملات پشت پرده سران جناح های حکومتی. این واقعیات نشانه آن است که اگر کسی را یارای چنین حرکتی نیست ، نباید انرژی خود و مردم را به باد دهد.

 باردیگر خاتمی - 4

 

نویدنو:ـ آمدن میر حسین موسوی به عرصه انتخابات از زوایای گوناگونی قابل طرح وبررسی است . 

1- از زاویه شکستن آرا خاتمی وجلب رضایت بخشی از نیروهای راست که امیدی به پیروزی احمدی نژاد ندارند.

2- از منظر یاری به جلب هرچه بیشتر آرا در راستای مشارکت در انتخابات ودر نهایت ترک صحنه به سود خاتمی

3- از زاویه اختلافات درون جبهه اصلاحات

روزها وروند های آتی جامعه ایران آشکار خواهد کرد که کدام یک از این گزینه ها یا ترکیبی از آنها بیانگر حضور میر حسین موسوی در عرصه انتخابات است .

نویدنو در راستای وظیفه اطلاع رسانی خود واکنش های متفاوت به نامزدی مهندس میر حسین موسوی را بازتاب می دهد. امید که دریچه ای باشد برای شناخت عمیق تر از تحولات جاری کشور.

میرحسین موسوی رسماَ وارد عرصه انتخابات شد

متن کامل بیانیه مهندس میر حسین موسوی

مستضعفان... صبورانه به‌گوشند كهآيا فرزندان مصدرنشين‌شان همچنان به جايگاه عزيز آنان اقرار مي‌كنند و بر وظايف تخطي‌ناپذيرشان در حمايت از منافع محرومين اصرار مي‌كنند. معناي اين انتظار را چگونه لمس كرده‌ است كسي كه نداند در سفره‌هاي كوچك آنان اولي‌تر از نان اعتناي صادقانه به ارزش‌هايي است كه جان جوانانشان را خرج آن كرده‌اند؟ اين اولويتي است كه چشمه‌هاي بركت را از زمين مي‌جوشاند. تنها نمونه‌اي از اين جوشش دست‌آوردهاي برگشت‌ناپذير جوانان دانشمند ما در زمينه انرژي هسته‌اي است.
اگر سرهاي آنان در مقابل اجنبي خم بود و يا احساس مي‌كردند كه آزادي گفتن و شنيدن و انتخاب كردن ندارند هرگز چنين جوشش‌هايي از آنان سر نمي‌زد. ما اين كاميابي‌ها را با هزينه‌ كردن بودجه‌هاي نجومي به دست نياورده‌ايم، بلكه ارزش‌ها هستند كه چنين ميوه داده‌اند و بركت آفريده‌اند.

بخش اول : موضع گیری افراددر نامزدی میر حسین موسوی

بخش دوم : مقالات

میر حسین را بهتر بشناسیم

جنبش وبلاگي مهندس موسوی آغاز شد

 شمار444 - 19/12/1387

8مارس روز جهانی زن خجسته باد

 

"مدعیان " و فعالیت های ضد توده ای (1)

عزت الله سیامک

به دنبال انتشار "سند مصوب نشست وسیع " کمیته مرکزی حزب توده ایران ، به ناگهان موجی ازحملات ، "انتقاد" ها  و "گلایه" ها از سوی به اصطلاح" توده ای " ها علیه این سند تاریخی ، به ویژه در شرایط کنونی ، آغاز شد. هر چند که  این مطالب به صورت فله ای و در مدت کوتاهی و تحت "عنوان " های مختلفی منتشر شدند، اما در واقع حول محور مشترک چند نکته دور می زنند .

 شمار443 - 14/12/1387

مصاحبه با رفیق محمد نفاع،

 دبیر کل حزب کمونیست اسرائیل

 

محمد نفاع: از سال 1947، حزب ما از موضع ”دو کشور برای دو خلق“ دفاع کرده است و از حق خلق فلسطین برای خود مختاری حمایت کرده است؛ به عبارت دیگر، از حق فلسطینی‌ها برای داشتن یک کشور آزاد و مستقل در سرزمین‌های اشغال شده توسط اسرائیل در ماه ژوئن سال 1967، با اورشلیم شرقی به عنوان پایتخت آن. ما همچنین خواستار برچیدن شهرک‌های یهودی‌نشین در سرزمین‌های اشغالی و حلّ مسئله آوارگان و پناهندگان فلسطینی بر اساس قطعنامه‌های سازمان ملل متحد هستیم.

خوش بود گر محک تجربه آید به میان

سایت فرهنگ توسعه وبه تبع آن سایت های عدالت ودنیای ما متنی پرخاشگرانه علیه نویدنورا- اگرچه نویسنده از ذکر صریح نام نویدنو طفره رفته است - از بابک پاکزاد منتشر کرده اند که در آن از جمله خطاب به نوید نو آمده است :" اگر شما ادعای «چپ» بودن دارید تمام اظهار نظرهای هویت‌های کمونیستی جهان که در قالب بیانیه‌های احزاب کمونیست  تجلی پیدا می‌کنند با اظهار نظرهای شما در تضاد قرار می‌گیرند. این اظهار نظرها بنا به قرائن، مربوط به یک چپ واقعی نیست بلکه بیشتر دیدگاه محافظه کاران آمریکایی را بازتاب می‌دهد."

 شمار442 - 13/12/1387

با مینا آگاه

انوشه راستگو

مینای عزیز!

ازاین که زحمت پاسخ به این نگارنده رابر خود هموار کردی سپاسگذارم.

با این امید که سخن تو همان سخن رهبری حزب توده ایران باشد ونیز این امید که این گفتگو به پیشبرد امر نزدیکی نظرات کمک کند، این کوتاه را به نگارش در می آورم.

پیش از هر چیز می کوشم تا این نصیحت درست راآویزه گوش سازم و "طوری سخن بگویم که فردا در پیشگاه حقیقت رو سپید باشم ."

راه توده "سایت" یا مدعی جعلی "حزب توده ایران "

نگاهی به آخرین نوشته علی خدایی گرداننده "سایت راه توده" نشان می دهد که "سایت" حواندن "راه توده" یا ادعایی است از سر خوش قلبی ویا آدرسی عوضی. علی خدایی "راه توده " را همان حزب می داند ونامه مردم، ارگان مرکزی حزب توده ایران، را سایت! وادعا می کند که راه توده وظیفه انجام "بغل بغل کارحزبی" روی زمین مانده رابه دوش می کشد.

 شمار441 - 08/12/1387

 ایران در بهمن

 سیامک طاهری

 

فساد را با شناسایی دو سه فاسد و مچ‌‏ گیری از آنها نمی‌‏توان از بین برد، بلکه باید زمینه‌‏های جرم خیزی و فساد محو شود. اگر زمینه‌‏ها وسیع باشد، مبارزه با افراد فاسد اثرگذار نخواهد بود و شاید هم شیوع فساد را بیشتر کند؛ یعنی به مردم تلقین کند که همه جا را فساد گرفته و کاری نمی‌‏توان کرد. .. "

تومارسندیکاها وفعالین کارگری:

به مبارزه برای افزایش دستمزدها بپیوندید
افزایش دستمزدها و برخورداری از یک زندگی انسانی حق مسلم ماست


دوستان و همکاران
ما تولید کنندگان اصلی تمامی ثروت ها و نعمات موجود در جامعه هستیم و این حق مسلم ماست که فقط با اشتغال در ساعات رسمی کار، چنان دستمزدی دریافت کنیم که ضمن بر خورداری از رفاه و آسایش، دیگر مجبور نشویم به اضافه کاریهای طاقت فرسا و شغل دوم تن در دهیم.

 شمار440 - 01/12/1387

آتش بس در غزه، انتخابات و برخی تحلیل ها

 نویدنو

این که تحلیلگران نقطه نظرات مختلفی در مورد این جنگ داشته باشند و بین صف انقلاب و ضد انقلاب مرزهای خود را بکشند و مثلا از حمله به سفارت ها در کشور ما بدون آنکه رسما اعلام کنند – حتما چون صدای آمریکا با آن مخالفت است - خوشحال شوند، البته حق آن هاست. مشکل ما با این تحلیلگران آن است که آن ها رویدادهای مورد تحلیلشان را دنبال نکنند و در پس مشتی شعار که می تواند برخلاف اهداف ظاهری اش به ضرر مردم باشد، بر سر روش های گاه نادرست خود پای بفشارند.

 بیانیه

احمد سپیداری

ما دوباره برخاسته ایم

تمام مسئله اینجاست

و بوی حضور ما

دردناک ترین اتفاقی ست

که خون برخی کینه ها را

به جوش می آورد.

ادامه ...

کارل مارکس و بحران اقتصادی امروز

نوشته: نرمان مارکوویتز-برگردان: مینا آگاه

مارکسیسمی که مارکس و انگلس درآن اشتراک نظرداشتند عبارتست از: یک راهنما برای حرکت طبقه ی کارگر. اینکه گفته شود بعد از "شکست درهم شکننده" ی تجربه ی اتحادشوروی  "چندتائی مارکسیست" در جهان صنعتی باقی مانده اند، چیزی جز نادیده گرفتن اهمیت مارکسیسم و تجربه اتحادشوروی سابق نیست. مارکسیسم چه گفته شود و چه کتمان نگاه داشته شود، نیرویی است که در تمام مبارزات جنبش های کارگری مانع می شود سرمایه داران بتوانند بحران اقتصادی را به گردن کارگران کشورشان بیندازند، و با تلاش های خود، در جنبش های کارگران برای رسیدن به همکاری بین المللی محدودیت ایجاد نمایند.

بحثی در ماهیت مدعیان

هاتف رحمانی

 

توجه به این تاریخ ، نشان می دهد که مهاجمان کنونی با ارزیابی از این تاریخ ، صرف نظر از ماموریت احتمالی برخی ازآن ها، نه جسارت آن را دارند که هویت دیگری برای خود تعریف کنند وبه نقد مواضع و سیاست های حزب توده ایران بپردازند و نه از آن چنان پشتوانه فکری برخوردارند که بتوانند جذابیتی حتی درمیان انواع دشمنان راست وچپ نمای حزب توده ایران پیدا کنند. توجه به عملکرد این مدعیان نشان می دهد که هنر عمده آن ها در حقیقت امر چیزی نیست جز تکرار مکرر تولیدات ماندگار ارثیه حزب درگذر زمان وانشعاب در انشعاب از خودشان .

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: