نویدنو - سیاست - اقتصاد-  کتاب -  زنان -صلح  - رحمان هاتفی فرهنگ وادب - درباره ما -  -دیدگاه نظری - ویژه نامه - آرشیو
 مقالات نویدنو

۵۰ سال پیکار خستگی‌نا‌پذیر در راه پیشرفت

تحلیلی از انتخابات آمریکا- بخش پایانی

 نقدی بر نقد ناسامانمند

حزب توده ایران کشتار مردم بی گناه فلسطینی در غزه را شدیداٌ محکوم می کند!

 درخواست همبستگی با مردم فلسطین

تحلیلی از انتخابات آمریکا - بخش چهارم

در این آزمون ها ...-2

گزارش هیئت سیاسی به نشست وسیع کمیته مرکزی حزب تودة ایران

تحلیلی از انتخابات آمریکا- بخش سوم

 ایران در آذر ماه

در این آزمون ها ...

حزب کمونیست اسرائیل حمله مرگبار علیه غزه را محکوم نموده وبه بسیج بین المللی فرا می خواند 

توضیح نویدنو

بهار فرصت

تحلیلی از انتخابات آمریکا- بخش دوم

ارگ به غمگساری بال افشانده است

تن لرزه های خشم زمین

آرشیو

آذر87

آبان87

مهر 87

شهریور 87

مرداد 87

تیر 87

خرداد 87

اردیبهشت 87

فروردین 87

آرشیو سال   1386

آرشیو سال 1385

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

2009-11-24

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

 شمار435 - 28/10/1387

فراخوان عاجل حزب مردم فلطسین برای همبستگی

حزب مردم فلسطین (PPP) خشم شدید خود را نسبت به حملات وحشیانه و غیرانسانی اسرائیل به غزه اعلام می کند و آن را قاطعانه محکوم می‌ سازد. ما همهٔ احزاب برادر و نیروها و سازمان‌های دموکراتیک را به اقدام عاجل و فوری در محکوم کردن اقدامات اسرائیل و اعلام خواست پایان فوری حمله‌های اسرائیل به غزه فرا می‌خواند.

اصلاح طلبان باید استراتژی خود را تغییر دهند

گفت وگو با دکتر حبیب الله پیمان دبیرکل جنبش مسلمانان مبارز

 

دولت نهم به طور کلی در یک کلام خود را متعهد به شعار مبارزه با فقر و فساد و تبعیض کرده بود. البته که از ضرورت و اهمیت آزادی و حقوق فردی اجتماعی مردم کمترین سخنی به میان نیاوردند بنابراین اکنون نمی توان آنها را به خاطر آنچه که وعده ندادند باز خواست کرد اما می شود پرسید که چرا بر خلاف قانون اساسی آزادی فکر و عقیده مورد توجه قرار نگرفت و منتقدان محدود و از کمترین امکانات قانونی محروم شدند. با استناد به آمارهای رسمی دولتی یا از خلال انتقاداتی که در مجموعه خود اصولگرایان قابل برداشت است، دولت نهم نتوانسته است به اهداف مورد نظر خود حتی نزدیک شود چه برسد به آنکه به آنها دست یابد.

ریزش نامزدهای انتخاباتی آغاز شد

 

طنین گام های سید اصلاحات برای وارد شدن به گود انتخابات ریاست جمهوری، گام های چهره های مطرح و احتمالی این دور از انتخابات را نیز به تحرک واداشته به طوری که همانگونه که پیش بینی می شد همزمان با اعلام نظر قطعی خاتمی شاهد آغاز خروج نامزدهای انتخاباتی از عرصه رقابت با خاتمی (یا مهندس میرحسین موسوی) هستیم.

 شمار434 - 17/10/1387

گرامی باد پنجاهمین سالگرد پیروزی انقلاب کوبا!
۵۰ سال پیکار خستگی‌نا‌پذیر در راه پیشرفت
 

فیدل کاسترو در روز ورودش به هاوانا، سال‌های پس از انقلاب را این چنین برای مردم کوبا تصویر کرد: ”دیکتاتوری سرنگون شده است. شادمانی ما بی‌کران است. ولی هنوز کارهای زیادی داریم که باید انجام داد. خودمان را گول نمی‌زنیم که از این پس همه چیز خیلی آسان‌تر خواهد بود؛ بعید نیست که همه چیز خیلی هم دشوارتر باشد.“

بیانیه ی مادران صلح در ایران

 

مادران صلح ایران از نیروهای فعال و آزادی‌خواه و همه مردم صلح‌دوست ایران و جهان می‌خواهند، در این سال نو، با هر وسیله و امکان مدنی که در اختیار دارند، اعتراض شدید خود را نسبت به حملات اسرائیل در غزه و لبنان و وادارنمودن این حکومت به رعایت قطعنامه‌های سازمان ملل، ابراز دارند.

بهار فرصت

تحلیلی از انتخابات آمریکا- بخش پایانی

نویسنده : سام وب - برگردان: مینا آگاه

 

البته، تغییر راحت نخواهد بود. فشار برای تضعیف اقدامات هر چند کوچک مترقی و ضد شرکتی ازهرگوشه و کنار وارد خواهد آمد چه از خود هیئت حاکمه و چه از اعضای کنگره، طبقه ی حاکم- که در تمامی دوایر دولتی دست دارد و رسانه های عمومی مهم را کنترل می کند.

 نقدی بر نقد ناسامانمند

علی رضا جباری ( آذرنگ )

 

   گویی کسی عنودانه و از سرتخریب  نگارنده ی نقد بر نقد را وادار کرده است  که کار را از نقد سامان مند و معنی دار به پرونده سازی و به چا لش گرفتن برخی از پرتلاش ترین و پیگیر- ترین مبارزان راه آزادی قلم و بیان ، پیش و پس ازقیام ناتمام بهمن 57  آغازکند و بی تردید اوخود به خوبی می دانسته است که مسوولیت نتایج نوشته های ناروا و نامنتقدانه اش را به عهده دارد.

 در نمایشی تحت عنوان انتخابات، که تکلیف آن از پیش معلوم باشد، شریک نمی شویم

 

«ایران برای همه ایرانیان» شعار راهبردی جبهه مشارکت ایران اسلامی است. ما ایران را ملک مشاع همه ایرانیان می‌دانیم و هر نوع تقسیم‌بندی خودی-غیرخودی شهروندان را بر مبنای سلایق و مشرب های سیاسی- قومی- اندیشه ای و زبانی و امثال آنها برخلاف قانون اساسی دانسته و آن را مردود می‌شماریم. مردمی که در گذار هزاره‌ها و سده‌ها در رنج‌ها و شادی‌ها در کنار هم و با هم زیسته و در ساختن آنچه امروزه تمدن و فرهنگ و تاریخ ایران زمین شناخته می‌شود؛ سهیم بوده‌اند و خاطره مشترک دارند ، امروز نیز حق دارند که در تعیین سرنوشت خودو اداره امر کشور مشارکت فعال و سهم و رای و نظر مساوی در اداره امور کشور داشته باشند.

 شمار433 - 13/10/1387

 اعلامیه کمیته مرکزی حزب توده ایران:

حزب توده ایران کشتار مردم بی گناه فلسطینی در غزه را شدیداٌ محکوم می کند!
روشن است که این حملات از هفته ها پیش با هماهنگی کامل امپریالیسم آمریکا، به رهبری دولت ارتجاعی بوش تدارک دیده شده بود. از جمله اهداف این عملیات بی سابقه نظامی را باید ضربه زدن به مبارزات مردم فلسطین و تحمیل شرایط نوین در خاورمیانه، پیش از پایان دوره هشت ساله ریاست جمهوری بوش و نیروهای فوق ارتجاعی در آمریکا، دانست.

 

کار گروه همایش بین المللی احزاب کمونیستی وکارگری :

 درخواست همبستگی با مردم فلسطین

 

ما کارگران، زنان، جوانان وسایر اقشار جامعه ،تمام نیروهای ضد امپریالیست وصلح دوست را به تجهیز علیه حملات جنایت بار وسیاست دولت اسرائیل ،برای درخواست توقف فوری حملات واعمال تحریم هایی علیه اسرائیل فرا می خوانیم  .پیش به سوی  گسترش اقدامات فوری همبستگی وحمایت بشردوستانه  برای مردم فلسطین . 

 

کانون نویسندگان ایران:
به کشتار تبهکارانه مردم غزه پایان دهید!

در برابر تروریسم دولتی و ماشین جهنمی کشتار و سرکوب رژیم اسرائیل از مردم غزه و فلسطین دفاع کنیم!
در برابر نژادپرستی و توسعه‌طلبی ارضی رژیم اسرائیل و جنگ مذهبی از مردم فلسطین و غزه پشتیبانی کنیم!
به هرگونه کشتار و تروریسم از هر دو سو اعتراض کنیم!
در برابر استفاده‌ی ابزاری مرتجعان سراسر منطقه از مردم فلسطین و ستم تاریخی که بر این مردم می‌رود پایداری کنیم!

بهار فرصت

تحلیلی از انتخابات آمریکا - بخش چهارم

نویسنده : سام وب - برگردان: مینا آگاه

 

نوع جدید حکومت پیش روی ما سوسیالیستی نخواهد بود، اما قدرت، سود، و امتیازهای ویژه ی شرکت ها را به چالش می گیرد، بر صلح و برابری پای می فشارد، حقوق اجتماعی و اقتصادی را بسط می دهد، دولت و ساختارهای شبه دولتی مانند بانک مرکزی را دمکراتیک می کند، به جوامع، کارگران، و کسب و کارهای خرد  قدرت تصمیم گیری می دهد، واگذار کردن مجتمع های انرژی و مالی را به مردم جدی می گیرد، اقتصاد را غیرنظامی و سبز می کند، به مسائل و روابط قدرت ها در سطح جهانی جواب سازنده می دهد.

در این آزمون ها ...

نگاهی بر اطلاعیه اخیر دبیر خانه حزب توده ایران- (2)

مبارزات سیاسی و فضای مجازی

 

قرار نیست و نمی توان انتظار داشت همه چیزدر فضای وب "درست" باشد و هیچ کج اندیش یا منتقد این موضوع ویا آن مطلب و یا حتی بعضا افراد مسئله دار در آن تردد نکنند ونباید اگر نشانه و اثری از رد پای یک خطا را مشاهده کردیم ، آن منطقه را "آلوده" اعلام کنیم. این سایت ها حوزه های حزبی نیست که چنین دقت عمل هایی از آن ها انتظار برود. آنچه قرار است رخ دهد، جذب وسیع مردم به این فضاها برای روشنگری و بردن اندیشه های دگرگونساز میان آن هاست.

 شمار432 - 10/10/1387

گزارش هیئت سیاسی به نشست وسیع کمیته مرکزی حزب تودة ایران،(آذرماه 1387 ) سند مصوب پلنوم (وسیع) 
 

بررسی کارنامه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی دولت احمدی نژاد، حتی با اتکا به آمارهای رسمی و دستکاری شده رژیم نیز، می تواند ماهیت ضد مردمی این دولت را نشان دهد. یکی از شعارهای دولت احمدی نژاد، احیای اقتصاد و تولید ملی بود. اما واقعیت کدام است. نشانه های روشن احیای اقتصادی و تولید ملی را قاعدتا باید در بازسازی و احیای صنایع داخلی، رشد تولیدات داخلی، رهایی از وابستگی اقتصادی کشور به درآمد نفت، بهبود وضعیت بازار کار و کاهش جدی تورم جستجو کرد.

بهار فرصت

تحلیلی از انتخابات آمریکا- بخش سوم

نویسنده : سام وب - برگردان: مینا آگاه

 

ظهور و سقوط نولیبرالیسم بطور ارگانیک مرتبط با پویش بنیادی سرمایه داری است.  اگرچه هریک از روش های سرمایه داری نهایتا به حضور در کریدورهای دولت و دفاتر شرکت ها و یک سری نهادها (برای مثال بانک مرکزی و صندوق بین المللی پول) برای روغنکاری لولاها می انجامد، اما ظهور و سقوط آن بی چون و چرا به منشاء قوانین و زمینه های داخلی سرمایه داری مرتبط است.

 ایران در آذر ماه

سیامک طاهری

 

امسال در شرایطی هوای ایران رو به سردی می گذارد که ابرهای؛تیره  بر آسمان سیاست وا قتصاد ایران هر چه بیشتر متراکم می شود سقوط قیمت نفت به سخت گیری بر اقشار آسیب پذیر منجر شد.مصوبه افزودن بند "ز"بر قانون کار که به موجب آن کارفرمایان می توانند کارگران خود را اخراج نمایند آینده هولناکی را برای بسیاری از کارگران ایران ترسیم می کند.

در این آزمون ها ...

نگاهی بر اطلاعیه اخیر دبیر خانه حزب توده ایران- (1)

ضربه وارده توسط اطلاعیه اخیر دبیرخانه حزب توده ایران به اعتبار "نوید نو" را شاید بتوان از جنبه هایی یک سهراب کشی خونین و آشکار دانست. ما هنوز از درد به خود می پیچیم و تکرار تاریخ به ما می گوید حتی اگر رستم ها با شناسایی نشان بر بازوی سهراب از رنج پشیمانی زانو بزنند و کمر خم کنند، کینه توزان و بدخواهان رخصت نوشدارویی را نخواهند داد. از خود می پرسیم: مگر تا کی قرار است تکرار و تکرار شویم...

اطلاعیه اتحاد دموکراسی خواهان ایران :

جلوگیری از فعالیت کانون مدافعان حقوق بشر در ایران،

 نفی ضرورت دفاع ازحقوق انکارناپذیرانسانی

  اقدام ماموران حکومتی  به پلمپ کردن دفترکانون، به بهانه ی نداشتن مجوزفعالیت ازمقامات دولتی، نه تنها به مثابه ی نقض مفاد قانون اساسی جمهوری اسلامی که تشکیل اجتماعات مسالمت آمیزرا، بی نیازازصدورمجوزمی داند ونیز نادیده گرفتن اعلامیه ی جهانی حقوق بشرودومیثاق آن است، بلکه ستیزآشکار باهرگونه فعالیت حقوق بشری درکشورما را در نظردارد که رفتارها وکارکردهای قانون شکنانه ی  دولتیان رادرمعرض انتقاد قرارمی دهد.

حزب کمونیست اسرائیل حمله مرگبار علیه غزه را محکوم نموده وبه بسیج بین المللی فرا می خواند 

برگردان:مهرگان

حمله نظامی امروز اسرائیل بخشی ازمحاصره پیش رونده نوارغزه است. اسرائیل درحال بهره برداری از اخرین لحظات دولت بوش برای کاربست سیاست مرگبار اما غیر موثر امپریالیستی استفاده از نیروی نظامی برای تاثیر گذاری برتغییرات سیاسی است .

 شمار 431 - 08 /10/1387

توضیح نویدنو

 در باره اطلاعیه دبیرخانه کمیته مرکزی حزب توده ایران

کتاب در سال 1385 یعنی بیش از 2سال وچند ماه پیش  از سوی نویدنو باز انتشار یافته است .نویدنو صرف نظر از لحن بیان موضوع از سوی دبیرخانه محترم وگذشت طولانی زمان،  این انتقاد به جارا می پذیرد وبه اطلاع می رساند که در کشاکش بحث های درگرفته در تابستان 1385 درباره حوادث 28مرداد سال 1332نویدنو جای خالی این کتاب ارزشمند، اثر رفیق جان باخته جوانشیررادرراستای پاسخگویی به شبهات مطرح شده احساس کرد ومترصد آن شد که نسبت به چاپ آن اقدام نماید.

 شمار 430 - 06 /10/1387

بهار فرصت

تحلیلی از انتخابات آمریکا- بخش دوم

نویسنده : سام وب - برگردان: مینا آگاه

 

 اقتصاد جهان بر روی هم تاثیر می گذارد. زمانی واحد مهم تحلیل اقتصادی، اقتصاد ملی بود، اما حوادث و روند ها اشاره به اشتباه بودن این نکته دارد. نگاه کردن به اقتصاد و چشم اندازهای آن از یک منشور کاملا ملی، از نظر مفهومی، اشتباه است و منجر به تحلیل ناکافی و پیش گرفتن سیاست های بی اثر می شود.

ارگ به غمگساری بال افشانده است

به یاد پنجمین سال کشته شدگان زلزله بم وایرج بسطامی 

از آرشیو

از بهت حادثه فرود آمده ام. تاكسی می ايستد. پياده می شوم ودر حاليكه چشم های خيسم را به دستمالی می فشارم در پياده رو به راه می افتم. صدای ريز وعاشقانه ايرج بسطامی همه ی ذهنم را انباشته است. توی ماشين كه بوديم، راننده با اصرار خاصی و با بلند كردن صدای پخش ماشين سعی كرده بود توجه مسافرين را به صاحب صدا جلب كند. دونفر زن بودند مسافران و با راننده سه نفر مرد بوديم. واشك ها سرريز كرده بود تا هق هق راننده و «تحريرهای» بسطامی بال كشيده بود در خيابان و رفته بود تا دور دست خاطره، و در سكوت از ناگفته ها شنيده بوديم.

تن لرزه های خشم زمین

درسوک بم

   علی رضا جباری (آذرنگ)

بم

  شاخه گلی

             درحصار ِکان های یاقوت

                       سربرزده ازخاک

                        دردل کویر

                                   

  آماج تیغاتیغ زهرآگن حادثه

                 نادیده

ازهرسودرکمین

ادامه ...

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: