نویدنو - سیاست - اقتصاد-  کتاب -  زنان -صلح  - رحمان هاتفی فرهنگ وادب - درباره ما - پیوندها -  -دیدگاه نظری - ویژه نامه
 مقالات نویدنو

اوبامای ما

 چرا ملی کردن کاری سوسیالیستی نیست 

 شهروندان امریکایی سرمایه داران انحصارهای اسلحه وانرژی را شکست دادند

لحظه با شکوه تاریخی

 اتحادیه ها ی کارگری به تغییر ایالت های  سرخ به آبی کمک می کنند

مردم آمریکا به نومحافظه کاران نه گفتند

 باراک اوباما پیروز شد

تحلیل حزب متحد کمونیست گرجستان

دلایل ونتایج جنگ در گرجستان  

مارکسیسم،فلسفه و قضیه ی شرق – غرب

 حزب کمونیست سوریه :

شرم وننگ بر تجاوز امریکایی

  بیانیه فدراسیون جهانی جوانان دموکرات

 درباره حمله نظامی امریکا علیه سوریه

ایران در مهر ماه

سیاست های دولت نهم ،

اخلال پرهیاهو در وضعیت اقتصادی کشور

طرح نجاتی عادلانه تر

 حزب کمونیست کانادا خواستار آتش بس فوری در افغانستان وخروج فوری نیروهای اشغالگربعنوان بهترین راه حل پایان دادن به خونریزی است .

گذری بر"بازار مکاره" اصولگرایان -2

آرشیو

مهر 87

شهریور 87

مرداد 87

تیر 87

خرداد 87

اردیبهشت 87

فروردین 87

آرشیو سال   1386

آرشیو سال 1385

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

2009-11-24

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

 شماره 423 - 27 /08/1387

رأی تاریخی مردم آمریکا برای ”تغییر“

 

عضو رهبری حزب کمونیست آمریکا: ”حزب ما بر این باور است که شرایط برای یک دگرگونی سرنوشت‌ساز آماده است که می‌تواند شکست سختی بر نیروهای ماورای راست وارد آورد.“
 

اوبامای ما

نویسنده : یوری آونری- برگردان: مهرگان

 

چیزی هایی که در این هفته رخ می دهد  صرفا انتقال قدرت از یک حزب به حزب دیگر، همانند زمانی که تفاوت بین دو حزب در کمترین حد خود باشد ، نیست. تازه رسیده شخصی است که توانایی وظاهرا اراده هم داشته است که امور را خارج از عادت ببیند وبه هر چیزی با نگاهی نو نظاره کند. 

تأملات رفيق فيدل: انتخابات چهارم نوامبر

اوباما، نامزد حزب دمکرات بخشاً سياه است؛ پوست تيره و ويژگی‌های آن نژاد در او برجسته است. او ‏توانسته است در يک مرکز آموزش عالی تحصيل کند و با نتايج عالی فارغ‌التحصيل شود. او مطمئناً  از رقيب ‏جمهوری‌خواه خود باهوش‌تر، تحصيل‌کرده‌تر و آرام‌تر است.‏

گذری بر "بازار مکاره " اصولگرایان - 3

 

نویدنو : جنگ میان اصولگرایان ظاهرا مغلوبه می شود. بخشی از این جنگ می تواند زرگری بوده وبرای فریب افکار عمومی سازمان داده شده باشد. اما بخش اعظم آن حکایت از مبارزه بسیار ظریف ودر عین حال شدید طبقاتی دارد که در لایه های مختلف بورژوازی ایران که خودرا با لقب اصولگرا معرفی می کنند جریان دارد.....

دفاع عسگر اولادي از وزارت مشاور ميلياردر احمدي نژاد

احمدی نژاد، پیروزی اوباما را تبریک گفت
چرا به اوباما تبریک گفتید؟

مصدق، شاه، حزب توده

جوادي آملي: علوم طبيعي سکولارپرورند

خزعلي: گراني ناشي از گناه است

هشدار مصباح درباره کودتا عليه نظام

اقتصاد ايران و جهان در بوته نقد

گفت‌وگو با دكتر فرشاد مؤمني

 

نكته سومي كه به نظر من فوق‌العاده مهم است و ارزش واكاوي‌هاي جدي دارد، آن است كه در سه سال گذشته، گروه بسيار گسترده‌اي از توليدكنندگان كشور، بارها نسبت به سياست‌هاي بي‌منطق آزادسازي واردات اعتراض و اعلام كردند كه يا در آستانه فروپاشي و ورشكستگي هستند و يا در معرض بحران‌هاي جدي قرار گرفته‌اند. اين نكته نيز بسيار بااهميت است كه چرا فريادهاي اين گروه بزرگ توليدكنندگان در يك دوره سه ساله توسط دولت هرگز آن طور كه بايد مسموع واقع نشد، اما به محض اين‌كه صنف طلافروش اعتراضش به روز دوم رسيد، رئيس محترم دولت فرمان توقف قانوني را داد كه از هر نظر قابل دفاع است.

 شماره 422 - 19 /08/1387

 چرا ملی کردن کاری سوسیالیستی نیست 

 نباید از ملی کردن های اخیر زیاد خوشحال باشیم

نویسنده: رابرت گریفیتث[1] - برگردان: مینا آگاه

 

ملی کردن سرمایه داری همواره طوری پیش می رود و متعاقبا مدیریت می شود که معلوم می شود مقصود از انجام آن ثبات و طولانی ترکردن عمر سرمایه داری است، نه تضعیف و سرنگونی آن. غرامت های دست و دلبازانه به صاحبان قبلی اکثرا به صورت اوراق قرضه بلندمدت همراه با بهره و یا سهام داده می شود.

اطلاعیه دبیر خانه حزب کمونیست پاکستان

 شهروندان امریکایی سرمایه داران انحصارهای اسلحه وانرژی را شکست دادند

پیروزی اوباما نباید سوء تفاهم ایجاد کند.اوباما هم نماینده سرمایه داری ایالات متحده آمریکا است . آنها در امریکا به پویش برتری سیاسی واقتصادی در جهان تحت رهبری او ادامه خواهند داد.تفاوت می تواند در اولویت ها باشد .دولت بوش ونومحافظه کاران جنگ را بعنوان استراتژی نخست مورد بهره برداری قرار دادند، در حالی که برای دولت اوباما این امر می تواند آحرین گزینه باشد .نیروهای ضد امپریالیست باید استراتژی خودرا مطابق با سناریو تغییر یافته تغییر دهند.

لحظه با شکوه تاریخی

نویسنده جارویس تینر- برگردان : مهرگان

در چهارم نوامبر 2008 اتفاق افتاد- باراک اوباما اولین رئیس جمهور افریقایی تبار ما شد . این لحظه چه لحظه تاریخی ای است .ملتی که مردم افریقا را مدت 300سال مورد بردگی قراردادوحقوق شهروندی آنان را تحت قوانین  جیم کرو(1) بیش از یک قرن انکار کرد ، رئیس جمهوری سیاه بر گزید.

اقتدارگرایان و انتخابات آمریکا؛ مک کین یا اوباما

عصرما ، ارگان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران

اقتدارگرایان به خوبی می‌دانند رویکردهای جنگ طلبانه و سیاست‌های یکجانبه گرایانه جمهوری‌خواهان نه تنها خشم اعتراض افکار عمومی جهان را برانگیخته‌، بلکه موجب ناخشنودی شرکای اروپایی آمریکا را نیز در پی داشته است. متقابلاً شعارها و مواضع انتقادی دموکرات‌ها به ویژه اوباما نسبت به سیاست‌های جنگ طلبانه جمهوری‌خواهان موجب افزایش محبوبیت دموکرات‌ها و شخص وی در سطح جهان شده است.

 اتحادیه ها ی کارگری به تغییر ایالت های  سرخ به آبی کمک می کنند

نویسنده :جان وجیک –برگردان : هاتف رحمانی

 

برنامه حمله نهایی  اتحادیه ها نیزمرکب از 70میلیون تلفن ، 10میلیون مراجعه به درب خانه ها ، 57 میلیون ارسال ای میل وپخش 27 میلیون اعلامیه در محل کاربا تمرکز بر موضوع اقتصادی بود

 این فهرست آنچه را که ا.اف.ال- سی. آی او." روش هدف گیری خرد" برای برخی از رای دهندگان بسیار سرسخت دور از دسترس  می نامد را نیز شامل می شد، از جمله کهنه سربازان، بازنشستگان و دارندگان اسلحه.

 شماره 421 - 16 /08/1387

مردم آمریکا به نومحافظه کاران نه گفتند

 باراک اوباما پیروز شد

 

نوید نو شکست ارتجاعی ترین نیروی تاریخ سرمایه داری را، که به حق باید به خاطر حجم عظیم جنایت های ضد بشری اش  به پای میز محاکمه کشیده شود، به مردم آمریکا ، نیروهای ترقی خواه و بویژه رفقای کمونیست آمریکایی تبریک می گوید

تحلیل حزب متحد کمونیست گرجستان

دلایل ونتایج جنگ در گرجستان  

 نویسنده :بکا کورتوا*- برگردان : هاتف رحمانی  

 

گرجستان  به دلایل بسیاری منطقه ویژه منافع امریکا وناتواست. دلیل اصلی از بین این دلایل نزدیکی مستقیم گرجستان با منطقه شمالی روسیه – با قفقاز شمالی است.همه جهان بخوبی می دانند که پویش چچن ، که عملا سبب تهدیدروسیه به تجزیه  بود چگونه واز کجا حمایت می شد.خاک گرجستان عملا برای عدم ثبات اوضاع نه تنها درجمهوری  چچن بلکه در تمام منطقه قفقاز شمالی مورد استفاده قرار گرفته بود.

نقدي بر طرح نقدي كردن يارانه‌ها به مثابه محور تحول اقتصاد

از رداي چپ تا محافظه‌كاري ليبرال

دکتر حسین راغفر

دولت نهم با شعار کاملاً چپ و با ادعای استقرار عدالت اجتماعی، وارد صحنه شد و در نقد از دولت‌های گذشته، نقد سیاست‌های بانک جهانی، نقد برنامه چهارم و این‌که برنامه چهارم برنامه آمریکایی است وارد شد. اما هیچ‌وقت خود برنامه‌ای را ارائه نکرد. اما با گذشت سه سال به نظر می‌رسد یک‌شبه آقای رئیس جمهور تصمیم گرفت «ردای چپ» را درآورند و ردای یک محافظه‌کار لیبرال را به‌تن کنند که موافق پرداخت نقدی و مستقیم یارانه‌ها است، یعنی بازگشت به اجماع واشنگتنی و تعدیل ساختاری.

مارکسیسم،فلسفه و قضیه ی شرق – غرب

نوشته ی گری تدمن - برگردان: البرز

 

    حمله های تروریستی 11 سپتامبر در نیویورک و پی آمد آن ، موسوم به "جنگ با ترور" و جنگ عراق، موجب پر و بال دادن به چهره های بلند آوازه ی "غربی" و تصاویر متحجرانه از" شرق" شده است. شاید این مطلب راجع به  یک عکس العمل نسبت به فجایع اعمال تروریستی توسط پیروان یک مذهب " "شرقی" مفروض ، قابل درک باشد ، هر چند قابل اغماض نباشد ، ولی این نژاد پرستی بعدا اغلب انگ مارکسیسم را یدک می کشد. به عنوان یاد آوری یک نمونه ،مارتین آمیس (Martin Amis)نویسنده ، در مقاله ای در روزنامه ی آبزرور (انگلیس ، یک شنبه ، 10 سپتامبر 2006) ، در سالگرد 11 سپتامبر دقیقا این کار را کرد.

 شماره 420 - 10 /08/1387

 حزب کمونیست سوریه :

شرم وننگ بر تجاوز امریکایی

 

حزب کمونیست سوریه با ابراز تاسف این جنایت بی رحمانه رامحکوم نموده وامپریالیسم امریکا را مسئول  تمام پی آمدهای این عملیات می داند. و به تحریم کامل منافع امریکا فرا می خواند.حزب کمونیست سوریه مردم جهان ، ونیروهای ملی ومترقی را به محکوم کردن این تجاوز دعوت نموده ، وبر اهمیت وفوریت همکاری برای تشکیل جبهه  بین المللی گسترده ضد امپریالیستی تاکید می نماید.

  بیانیه فدراسیون جهانی جوانان دموکرات

 درباره حمله نظامی امریکا علیه سوریه

 

 فدراسیون جهانی جوانان دموکرات این تجاوزرا محکوم واز جوانان سراسر دنیا می خواهد که علیه سیاست های امپریالیستی ، علیه جنگ ، وبرای براندازی پایگاه های نظامی در منطقه ودر جهان مبارزه کنند.

 ما همچنین همبستگی خودرا با جوانان ومردم سوریه علیه این تجاوز اعلام می کنیم .سرنوشت اشغال تنها شکست خواهد بود وامریکا با وجود فداکاری های بزرگ تنها شکست خورده از منطقه عقب نشینی خواهد کرد.

آرايش نيروهاي سياسي در آستانه انتخابات رياست جمهوري

سعید شریعتی

 

در آستانه انتخابات رياست جمهوري دهم و در حالي كه عرصه سياسي خود را از مدت‌ها پيش براي صف‌آرايي نيروها براي رقابت‌هاي انتخاباتي آماده كرده است، به نظر مي‌آيد با نگاه بيروني به آرايش نيروهاي سياسي بتوان موقعيت هر يك از گرايش‌هاي سياسي را مورد ارزيابي قرارداد و چشم‌انداز ائتلاف‌ها و مواضع نيروهاي سياسي را تا حد زيادي ترسيم نمود.

تعطیلی بازار: نشانه‌ای از حیات نهادهای مدنی سنتی در ایران

عقیل دغاقله

 

تعطیلی بازار در اعتراض به یکی از سیاست‌های دولت نشان داد که علیرغم نشانه‌های زیادی که حکایت از اضمحلال نهادهای مدنی سنتی داشتند، این نهادها کماکان حضور دارند و می‌توان به بازسازی آنها امیدوار بود.

چل تکه اعتصاب بازار در منظر رسانه ها

 

اعتصاب بازار نظر بسیاری از نیروهای سیاسی واجتماعی را به خود جلب کرد. صرف نظر از اخبار این اعتصاب وپوشش خبری آن ،این واقعه با بازتاب های گوناگونی مواجه گردید که شایان توجه ودقت بسیار است . هنوز زوایای گوناگون این رخ داد از سوی نیروهای جدی سیاسی جامعه مورد بررسی قرار نگرفته است .نوید نو در راستای اطلاع رسانی تاکنون مطالب تحلیلی متنوعی را در این باب منتشر کرده است .مجموعه حاضر در همین جهت تلاش دارد تا به روشنایی چهره این واقعه نوری هر چند اندک از مناظر گونان بتاباند.

 شماره 419 - 06 /08/1387

ایران در مهر ماه

سیامک طاهری

دراین ماه این جنبش دومین پیروزی خودرا رقم زد. "حکم اعدام برای کودکان زیر 18 سال ممنوع شد"در همین ماه وپیش از این تصمیم 1400نفر از فعالان ؛سیاسی ؛اجتماعی در نامه ای از آقای هاشمی شاهرودی خواستار جلوگیری از اجرای حکم اعدام متهمان سیاسی وکودکان مجرم شده بودند  

نباید اهمیت این دستاوردها را دست کم گرفت .این موفقیت ها از یک سو چهره جامعه را اندکی انسانی می کند واز سوی دیگر باعث می شود تا بخش بزرگی از نیروهای ترقی خواه جامعه انرژی خودرا مصروف این مسائل نکرده وبه مسائل جدی تری بپردازند .

آثار بحران مالی جهان بر اقتصاد ایران

 

رئیس بانک مرکزی هشدار داده درآمد نفتی ایران احتمالاً حدود 54 میلیارد دلار کاهش پیدا کرده و درآمد نفتی کشور که بخش عمده درآمد و بودجه دولت از محل آن تامین می شود نصف شده است. به گفته بی بی سی حتی شرکت پترو پارس از شرکت های زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران هشدار داده که با ادامه وضع موجود این شرکت با بحران مالی مواجه می شود.

رفتار انتخاباتی طبقات اجتماعی در ایران در گفتگو با دکتر رجایی

 

این تعطیلی بازار شهرهای بزرگ ایران که اخیراً اتفاق افتاد اساساً در اعتراض به روند سیاست هایی است که احمدی نژاد در پیش گرفته است. گرچه احمدی نژاد هدف برنامه ها و شعارهای انتخاباتی خود را دقیقاً برخلاف آنچه در عمل اتفاق افتاده است از منظر ایدئولوژیک روی طبقات پایین شهرها، روستاییان و کسانی از این قبیل متمرکز کرده است. بنابراین در ارزیابی کلی خودش از شرایط جامعه احساس نگرانی نمی کند ولی به هر حال چیزی که روشن است اینکه اعتصاب در قبال برنامه های هر دولت حاکمی به معنای این است که اعتصاب کنندگان در انتخابات بعدی از آن دولت حمایت نخواهند کرد.

 شماره 418 - 05 /08/1387

سیاست های دولت نهم ،

اخلال پرهیاهو در وضعیت اقتصادی کشور

احمد سپیداری

مدت هاست سیاستگزاری های هیئت های دولتی اختلالات وسیعی را به چرخه اقتصادی سرمایه داری مالی - تجاری معیوب کشور ما وارد آورده است. این برنامه ریزی های به اصطلاح "مردمی" که همگی با شعارهای پرطمطراق آغاز می شوند، به علت مجعول، فی البداهه و غیر علمی بودنشان ، دست اندرکاران اقتصاد کشور و - در پیامد های تورم زای خود - مردم ما را با مصیبت های فراوان روبرو ساخته اند.

 در کنگره حزب اعتماد ملی چه گذشت؟

اکبر اعلمی

در حین سخنرانی ناطقان تنها نکته در خور توجهی که نظر مرا بخود جلب کرد این بود که چندین بار در این همایش از نظام جمهوری اسلامی به عنوان نظام مقدّس یاد شد و در عین حال ضرورت انجام اصلاحات در نظام نیز مورد تاکید قرار گرفت!

به خانم کولائی که در کنارم نشسته بود گفتم که ضرورت انجام اصلاحات در نظام ،با مقدّس بودن نظام چگونه قابل جمع است!؟ زیرا در کشور ما هرگونه اظهار نظر مخالف با هر پدیده و عقاید مانوسی که مقدّس به شمار می رود ، گناه نابخشودنی و کفر آمیز است و اساسا کسی مجاز نیست که با نواندیشی و دید اصلاح گرایانه به حریم مقدّسات نزدیک شود تا چه رسد به اینکه در مقام اصلاح آن برآید ،مگر آنکه از ادعای مقدّس بودن نظام منصرف شویم!

 شماره 417 - 01 /08/1387

”پایان تاریخ“ برای نظریه پردازان فنا ناپذیری ”بازار آزاد“

فرانسیس فوکویاما، نویسنده ”پایان تاریخ و آخرین انسان“، در سال 1989، در پی فرو پاشی دیوار برلین، مدعی شد که پیشرفت تاریخ بشری در چارچوب نبرد میان ایدئولوژی های مختلف با پیروزی جهانی لیبرالیسم سیاسی-اقتصادی به پایان رسیده است. ارزش و اعتبار نظریاتی از این دست را در هفته های اخیر وبا سقوط آزاد سیستم پوشالی، عمیقاً فاسد و غیر انسانی انحصارهای مالی حهان می توان مشاهده کرد.

طرح نجاتی عادلانه تر

ضمانت پائینی ها به جای بالایی ها

نوشته ی: اسکات مارشال-برگردان: مینا آگاه

شاید بزرگترین خطای طرح نجات به چالش کشیده شده (احتمالا زمانی که این مقاله را می خوانید به تصویب رسیده باشد) این است که گفته شود آرامش دادن به وال استریت منجر به انتقال این آرامش به طبقه ی کارگر ضربه خورده ی کف شهر ها می شود. 

 حزب کمونیست کانادا خواستار آتش بس فوری در افغانستان وخروج فوری نیروهای اشغالگربعنوان بهترین راه حل پایان دادن به خونریزی است .

برای کارشناسان وآزانس های اطلاعاتی دولتی سال ها طول کشیده  است - تا آنچه را که برای مارکسیست ها ، مورخین صادق وبسیاری از فعالین صلح درتمام طول زمان معلوم بود-  دریابند که برای کشورهای امپریالیستی تحمیل اشغالی ظالمانه به ملت بزرگی همچون افغانستان غیر ممکن است .

گذری بر"بازار مکاره" اصولگرایان -2

 

راست در مقابل خاتمي متحد مي شود

به جان هم افتادن اصولگرایان

چرا عبدالله نوري مهم شده است؟

سفر سیاسی قالیباف به ژاپن

زلف های گره خورده (یادداشت کیهان )

فراز و فرود جناح بازار

كوچك‌زاده: مخالفت با دولت نهم، سيلي زدن به چهره اصولگرايي است

مردم خراسان 610 كيلو نامه براي احمدي‌نژاد نوشتند

وزير کار: در نيمه اول امسال بيش از 250 هزار نفر از کارگران بيکار شده‌‏اند

عبور از احمدی‌نژاد با محوریت ناطق نوری

محبيان: بر اصولگرایان عقلا واجب است که کاندیدایی بهتر از احمدی نژاد معرفی کنند

خودتحريمي به دست دولت احمدي‌نژاد

زيرآبي‌هاي انتخاباتي ممنوع!

کيهان :چه بيايد ،چه نيايد ...

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: