نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

آزادی برای همه زندانیان سیاسی ایران  

آرشیوماهانه

آرشیو مقالات نویدنو

توضیح نوید نو در باره

بخشی ازیادمانده های آقای علی خدایی

اوج گیریِ ”توده ای ستیزی“، وتشتتِ نظری هوادارانِ نولیبرالیسم درهنگامۀ بحرانِ سرمایه داری

بیانیه"اتحاد دموکراسی خواهان ایران"

به مناسبت نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

از زبان ِ ‌برگ...

سومین جنایت  بی بی سی علیه توده ای ها

حمله نظامی و طبقه متوسط ایران

مويه نمی‌كنم

”دلسوزی“ بی بی سی کدام هدف را دنبال می کند؟

تأملی بر وظیفه‌های پیگیرِ جنبشِ کارگری، در مقطعِ حساس کنونی

 استاد ابراهیم یونسی در گذشت

کارناوال بی بی سی ، بخشی از کمونیسم ستیزی جهانی

محض ثبت در تاریخ جاسوسی جهان

همنوایی سازهای همساز با بی بی سی در ارکستر توده ای ستیزی

از مقلد تا محقق فرق هاست

در خواست از پرسنل هوایی، موشکی وهواپیماهای کنترل ازراه دورامریکا واسرائیل به دست کشیدن از دستورهای حمله به ایران

"بی.بی.سی“: شکل، محتوا و رسالت تاریخی

14بهمن ماه سالگرد شهادت دکتر تقی ارانی و روز شهدای حزب توده ایران

راه توده” علیه خط مشی انقلابی حزب توده ایران

در انقلاب ملی- دمکراتیک!

اعدام سیمین (فاطمه مدرسی) با 'حکم ویژه*'

به ياد دوست؛ خسرو گلسرخي

شماره 22نشریه دینگ دانگ منتشر شد

یک سال پس از آغاز اجرای آزاد سازی اقتصادی:

علی خدایی هم دوش تلویزیون بی بی سی علیه حزب توده ایران

امریکا ، اندونزی ونیویرک تایمز

جنگ: بربریت یا سوسیالیسم

جانشینی ، انتقال وعصری جدید

جنگ بر سر حمص

سوریه:میان" نظامیگری "و "دخالت نظامی"وفقدان"استراتژی"

نه جنگ، نه تحریم، نه مداخله و نه ترور

نگاهی گذرا به سنت‌ها و تجربه‌های جنبشِ دوم بهمن

 و حکومتِ ملی و خود مختارِ کردستان

هرگز فراموش نکنیم،

 عراق: آغاز با دروغ های بزرگ، خاتمه با دروغ های بزرگ،

صلح همیشه زیباست

آرشیو

شهریور 91

مرداد 91

تیر91

خرداد91

اردیبهشت 91

فروردین 91

آرشیوسال   1390

آرشیوسال    1389

آرشیو سال   1388

آرشیو سال   1387

آرشیو سال   1386

آرشیو سال   1385

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

2013-04-02

شماره 696-          30/10/91

حزب کمونیست یونان  دست آویز های امپریالیستی

را در مالی رد می کند

صرف نظر از دست آویز ها ، فرستادن افسر های یونانی نشان می دهد که دولت یونان از فرانسه حمایت می کند.حزب کمونیست یونان دخالت تجاوزکارانه نظامی در مالی را ، با یا بدون امضا سازمان ملل محکوم نموده و دست آویز های امپریالیستی در جهت قانونی کردن آن را رد می کند.

حزب کمونیست پرتقال دخالت نظامی در حال پیشرفت خارجی

 در مالی را محکوم می کند

شرایط بومی در مالی ، مانند سایر کشورهای افریقایی یا سایر مناطق جهان ، نتیجه مشخص راهبرد امپریالیستی  تحریک  در گیری های فرقه ای ، مذهبی  وقومی است که به عنوان دست آویزی برای تجاوز واشغال نظامی مورد استفاده قرار می گیرد ، و خود آن رادیکالیسم وتروریسم مذهبی را تقویت می کند.

ادعاهای ”ولی فقیه“ و تجربه فاجعه بار ”مهندسی انتخابات“

 در میهن ما!

با نزدیک تر شدن موعد انتخابات ریاست جمهوری 1392، و ادامه و تشدید دشواری های حکومت جمهوری اسلامی در عرصه های گوناگون، سران رژیم کارزار گسترده تیلیغاتی ای را برای آماده کردن افکار عمومی برای برگزاری انتخاباتی فرمایشی و ”مهندسی شده“ آغاز کردند.

بیانیه شورای جهانی صلح

شورای جهانی صلح دخالت نظامی وحشیانه فرانسه را در مالی ، که با حمایت کامل اتحادیه اروپایی وناتو انجام می شود محکوم می کند. این دخالت ادامه کاربست برنامه های امپریالیستی برای کنترل منطقه های مرزی جغرافیایی – راهبردی افریقا را تشکیل می دهد ، همان گونه که ما در سال 2011 با تجاوز خون بار وبمباران لیبی شاهد آن بودیم .

انتخابات های غریب اسرائیل

یوری  اونری –برگردان: هاتف رحمانی

وقتی که ما کاغذ رای خود را در جعیه رای گیری می اندازیم  ، به چه چیزی رای می دهیم؟ قطعا به  مالیات های بیشتر. اما مالیات بر چه کسانی؟ آیا ثروتمندها بیشتر خواهند پرداخت یا "طبقه متوسط" دروغین ؟ چه کمک هایی به از کار افتاده ، بیمار، پیر،بیکار قطع خواهد شد ؟ در باره بودجه عطیم نظامی چه؟ آیا اسرائیل تصمیم دارد رتبه اعتبار بین المللی مطلوب خود را از دست بدهد؟ آیا ما داریم به داخل رکودی سخت می لغزیم؟  

چرا علي خدايي در جستجوي ”اعتبار“ است؟

فرهاد عاصمی

او خوب می داند که دست عمویی زیر ساطور دشمن است. اما، «کسان» معروف را که می خواستند و می خواهند حزب توده ایران را به پشتیبانی از «حکومت اوباشان» (کیانوری) وادارند، به سراغ عمویی می فرستد، تا از او برای خود ”اعتبار“ دست و پا کند. غافل از آن که تائید عمویی در شرایط حاکم بر زندگی او، یعنی گرفتار در چنگ حاکمیت استبدادی سرمایه داری واپسنگر، نه تنها قادر به اعتبار بخشیدن به علی خدایی نیست، بلکه افشاگر ماهیت اوست.

نخاله

ب.الف. بزرگمهر

پیش تر ها گرانمایه ای وی را نُخاله خوانده بود و من نمی دانستم که این نُخاله اوست. نخستین بار که دیدمش ازش چندان بدم نیامد؛ ولی زیاد خوشم هم نیامد. ندایی در دل می گفت که، آدم چندان قابل اعتمادی نیست. بعدا، این احساس ناخوشایند ِ نخستین، جای خود را به یقینی بی برو برگرد داد و نشان داد که آن احساس چندان بی پایه نبوده است.

صحنه آرایی فریبکارانه بورژوازی ایران -7

نویدنو : همه جناح های بورژوازی ایران به مقطع تعیین کننده ای رسیده اند. هر پاسخ به مسائل پیش رویی که با آن درگیرند ، خود به سیل جدیدی از افشاگری تبدیل می شود . "مهندسی انتخابات " و "انتخابات آزاد" دو مقوله ای بود که طی هفته گذشته افکار بورژوازی ایران را به چالش گرفت و ماحصل آن نقطه نظراتی بود که نشان می دهد شکاف در راس حاکمیت وبین نیروهای محتلف هرچه ژرفنده تر می گردد

شماره 695-          21-25/10/91

کارگاه نظری مشترک حزب های کمونیست ویتنام وکوبا

برگردان : مهرگان

دو هیئت نمایندگی اتفاق نظر داشتند که نوسازی در ویتنام و روز آمد کردن مدل توسعه اجتماعی – اقتصادی کوبا، نه راه حلی موقتی بلکه سیاست های راهبردی دراز مدت درخور با شرایط ویژه هرکشور است که هدف آن رهایی نیروهای مولد، توسعه اقتصاد اجتماعی، وبالا بردن ارزش های سوسیالیستی در دوره جدید است .

توطئه رذیلانه

در باره صفحه محمد علی عمویی در ویکیپدیا

احمد سپیداری

 اینکه علی خدایی از صفحه ایجاد شده در ویکیپدیا چنین بی پروا بهره برداری می کند، مرا به شک و تردید انداخت که بروم و ببینم نویسنده این مقاله ویکیپدیا کیست و این مقاله چگونه ایجاد یا ویرایش شده است. نوشته زیر حاصل این کند و کاو است.

صفحه آقای عمویی در ویکی پدیا وموضع ما

نویدنو

نویدنو این اقدام را اقدامی رذیلانه از سوی نهادهای امنیتی در راستای تطهیر راه توده قلم داد و محکوم نموده واز مسئولین ویکی پدیای فارسی می خواهد نسبت به اصلاح آن بر اساس مستندات واقعی اقدام نمایند .  

آسیب شناسی ”آزمودن آزموده ها“!

سخنی با اصلاح طلبان و جنبش اصلاح طلبی در میهن ما

واضح است که، منشور جنبش سبز در حل تضاد آشتی ناپذیر اصل پنجم قانون اساسی پیرامون حکومت مطلقه ولی فقیه در برابر حق مشروعیت مردم به نفع فرایندِ گذر از دیکتاتوری، ناتوان است.

مصاحبه ”نامه مردم“ با رفیق عبدلعزیز مساعودی ”

حزب اسلامی برای ماندن در حکومت از هر وسیله‌یی استفاده می‌کرد. بدین منظور، پیوسته افراد مورد اعتمادش را در تمام سطح‌های اداری، امنیتی، دادگستری، و اطلاعات به‌کار گرفت، بدون رعایت کفایت و حتی تعلقشان به (حزب)های حکومتی.

فانتزی های سریالی راه توده برای فرار از پاسخ

نویدنو

سایت "معتبر" راه توده در شماره 389 خود به تاریخ 4دی ماه 1391 به "افشاگری" علیه " سایت های بی اعتبار" اقدام کرده است . صرف نظر از فانتزی های راه توده در این افشا گری بهتر است نگاهی به بنیان وپیش زمینه ی رخ داد هایی که به امروز رسیده است وراه توده "معتبر" را ناگزیر از افشاگری نموده است بیندازیم.

تفاوت میان اختلاف نظر و توطئه های دستگاه های امنیتی رژیم!

و ملاحظاتی درباره حکایت تشویق به توبه و تسلیم شدن در برابر شکنجه گران

مهرداد اخگر

خدایی با پنهان شدن پشت سر علی عمویی و به قصد دفاع از او، از جمله مدعی می‌شود که اولاً مطالب منتشر شده عمدتاً توسط دو  ”سایت مشکوک“ سازمان دهی شده است و نویسندگان مقالات انتقادی یا ”ساواکی و سلطنت طلب است، کدام از طرف وزارت اطلاعات است، کدام وابسته به گروه‌‌هایی از قماش حزب کمونیست و کارگری و یا حتی راه کارگر است...“  و در ضمن امروز شرایط جوری است که محمد علی عمویی  ”در داخل کشور است و امکان پاسخگویی ندارد. ”

تقویت عامل ذهنی برای استفاده از شرایط عینی در جهت خیزش انقلابی

سخنرانی سیتارام یچوری در همایش "جنبش جهانی کمونیست ، امروز فردا"مسکو

برگردان : هاتف رحمانی 

دوران گذار از سرمایه داری به سوسیالیسم  ان چنان که پیش از این به اشتباه گمان می رفت دوره ای خطی نیست . دوره ای است که در آن مبارزه طبقاتی قدرتمندی وجود دارد واز این رو دورانی پر فراز ونشیب ، دوران پیشرفت ها وعقب نسینی های بسیار است . با این که قرن بیستم با دورانی از پیشرفت مسلط  شده بود ، به پایان رسید و قرن بیست ویکم با دورانی از عقب نشینی آغاز شد .

پیام سان تزو* به جنبش اشغال

2013 اشغال نشده

جو گیامبرو - آرش وجدانی

جنبش "اشغال" ظاهرا به قعر شب طولانی عقب نشته است . آن امر شاید چیز بدی نباشد ، چون ققنوس می تواند از راهبرد های متفاوت ، تاکیدهای متفاوت ، وهدف های متفاوتی سر برآورد. چالش های ساختاری همان باقی می مانند و مخالف هنوز هم مورد نیاز است . اگر چه ، آن چه بعنوان بی ثمر افشا شده بود ، ایده اشغال پارک ها در اشغالی هرج ومرج طلبانه است که بر هیچ چیز دلالت نمی کند.

بحران سیاسی و بی کفایتی رهبران رژیم

رحمان

هرچه دامنه معضلات وبحران ساختاری اجتماعی - اقتصادی حاکم در کشورگسترده تر می شود، بی ثباتی وآشفتگی رژیم نیزبه همان نسبت افزایش می پذیرد و عجز و ناتوانی رهبران نظام در برون رفت از شرایط حساس و بغرنج موجود آشکارتر می شود.

ویروس یوروکمونیسم

برگردان : اردشیر قلندری

امروزه هر چه بیشتر مفهوم مبارزه ایدئولوژیک در راستای دفاع ازتوده های زحمتکش در شرایط بحران حاد سیستم جهانی سرمایه داری مشخص میگردد. در ضعیف ترین حلقه نظام بورژوازی جنائی روسیه ، این پیکار موضوع زندگی ویا مرگ رژیم حاکم را به چالش کشیده است.

رهایش یا حق تعیین سرنوشت- 2

منوچهر صالحی

چکیده آن که مسئولیت‌پذیری سیاسی و اجتماعی هنگامی می‌تواند تحقق یابد که عضو یک گروه اجتماعی و یا کسی که به جامعه‌ای تعلق دارد، برای تحقق آزادی خویش باید از استعداد کارکردی خودگردان برخوردار باشد. در این معنی خودگردانی در مفهوم آموزش‌شناسی فقط توسط کسی می‌تواند کسب شود که خواهان و آرزومند کسب آن باشد.

میادین قتل در اندونزی
نگاهی به قتل عام میلیونی کمونیست ها در اندونزی
سایت الجزیره - مترجم: زهره اسدپور

قتل کمونیست ها یا مظنونین به کمونیسم در اندونزی در سالهای ۱۹۶۵ و ۱۹۶۶ یکی از خونین ترین قتل عام های قرن بیستم است که کاملا از جهان خارج پنهان نگاه داشته شده است. محققین برآورد می کنند که بین یک تا سه میلیون نفر در این کشتار جان سپرده اند ...

روایت شریعتمداری از تشکیل وزارت اطلاعات

فصلنامه روزنامه «اعتماد»

استفاده از تجربیات ساواک در برخی حوزه‌های امنیتی از دیگر نکاتی است که شریعتمداری به آن اشاره کرده است. او با بیان اینکه «بخشی از ساواک را ما مجدداً راه‌اندازی کردیم»، می‌افزاید: «مثلاً ضد جاسوسی در ساواک بود. به این دلیل که این سیستم را آمریکایی‌ها طراحی کرده بودند، در حوزه شرق بیشتر تمرکز و قدرت داشتند.»

شماره 694-          07/10/91

ما سیاست های جنگ افروزانه امپریالیسم

درباره سوریه را محکوم می کنیم!

حزب توده ایران بر این باور است که اقدام های مداخله جویانه و تحریک آمیز کشورهای عضو ناتو و در راس آن ها ایالات متحده عملاٌ امکان هرگونه راه حل صلح آمیزی برای تحول های سوریه را مسدود و خطر شعله ور شدن یک جنگ همه جانبه در خاورمیانه را حتمی کرده است.

مذهب وبحران اجتماعی در امریکا ، پی آمد های سیاسی

پرفسور جیمز پتراس –برگردان : هاتف رحمانی

بر خلاف نظر بسیاری از ناظرها وکارشناس ها ، بحران های اقتصادی منجر به افزایش عضویت یا تعیین هویت مذهبی – جستجوی " تسلیت معنوی " در زمان یاس اقتصادی نمی شود. خط اصلی کلیسا ها وکنیسه ها عضویت را جذب یا حتی حفظ نمی کنند چون آن ها چیز اندکی برای عرضه در راه حل های مادی برای عضو هایشان در زمان نیاز (سلب مالکیت املاک، ورشکستگی،بیکاری، از دست دادن پس اندازها،مستمری ها وذخیره ها) دارند.

نامه ای از فیدل به هشتمین بزرگداشت البا

برگردان : هاتف رحمانی

من دقیقا 18 سال پیش باهوگوچاوز ملاقات کردم. کسانی او را به کوبا دعوت کرد ند واو دعوت را پذیرفت. او به من گفت که به درخواست مصاحبه ایی با من می اندیشید . من تصور نمی کردم آن نظامی های انگ خورده به عنوان توطئه گران کودتا از سوی خبرگزاری ها ، که سال ها ایده های خود را بسیاربا احتیاط پخش می کردند ، گروه برگزیده ای ازانقلابی های بولیواری باشند .

ابر در افق لیبرالیسم نو

فری بتو-برگردان : مهرگان

امید در خیابان ها ، در بسیج سازمان یافته همه آن هایی خوابیده است ، که با چشمان ابری خود ، قادرند در راستای تغییر شکل امید به برنامه هایی ماندگار، از توفان دوری کنند.

در مبارزه علیه نئو فاشیسم

حزب کمونیست یونان – برگردان : آرش وجدانی

"فجر طلایی " فاشیست وسازمان های نازی خواهر آن در المان از دروغ ها وحمله های ادمکشانه خود تنها یک هدف دارند : ترساندن ما و والدین ما تا با خشم ورنجشی ، که هرروزه احساس می کنیم واکنش نشان ندهیم ، تا سیاست های سرمایه ودولت آن ، سیاست هایی که کارگران وجوانان یونان والمان رابی نوا می سازد ، بی چالش بماند. 

 کی پرچم سحر را...؟

علی رضا جباری (آذرنگ )

شب ِ بریدن ِ زبان ها

و قلم کردن ِ بازوان ِ پولادین

شب ِ به گرو ستاندن دلها

و به زنجیر کشیدن ِ خردها

در پیشباز ِ روزی که خورشید ِ زمستانی

بر ندمیده فرو می میرد

شبی که دل ِ پرستندگان ِ مهر را

بی امید رسیدن به نوشدارویی

به خون می نشاند.

گوهری چون داد

مسعود دلیجانی

تو همچو آن نوای پر طنین شاعرانه ای

ز ضرب پنجه سپید آبشار

بروی پیکر وزینِ سختِ صخره ها

که گوش دره های فقر را

ز پیچشِ صدایِ پر توانِ خود

پر از نشاطِ عام می کند

نویسندگان لوایح اصلاح قانون كار و تامین اجتماعی

«كارگر» را نمیشناسند

تشکلات کارگری استان خراسان رضوی در نامهای خطاب به مسئولان ومقامات ارشد کشور نسبت به وصول لایحه اصلاح قانون کار و همچنین پیشنهادات تغییر در قوانین تامین اجتماعی که باعث نگرانی جامعه کارگری شده است مراتب اعتراض شدید خود را اعلام کردند.

هر شب برای کودکان کار به بلندی یلداست

مریم مزروعی

این روزها آسمان تهران آنقدر با غبار و آلودگی دست به گریبان است که نگاههای مه گرفتهمان کمتر به زمین میافتد، به همین اطراف، به همین نزدیکی، همین یک قدمیمان وقتی که دستهای کوچک شاید به ظاهر چرک و سیاه، به شیشه ماشینمان میزند، گوشه لباسمان را میکشد و میگوید: آقا دستمال؟ خانم فال؟

طلا و «پایان جهان»

والنتین کاتاسانوف-  مدخل و ترجمه توسط: ا. م. شیری

مثلا، توجه به حادثه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ بسیار جالب است. این حادثه نیز احتمالا با موضوع طلاهای آلمان و در مجموع، با همه طلاهای نگهداری شده در زیرزمینهای بانک مرکزی آمریکا در نیویورک ارتباط داشت.

راه توده و"سیاست عدم مقاومت" در زندان

امیر اطیابی

استفاده ی حیله گرانه و وقیحانه از پیرمرد و پیرزنی در سال های آخر عمر که در زیر سال ها زندان و شکنجه های جسمی و روانی و مسئولیتی خطیر در مورد سرنوشت حزب خرد شده بودند و شاهد قتل عام فرزندانشان بودند، در سال های بعد ادامه یافت که تنها ننگی ابدیست برای رژیم.

متاسفانه راه توده در این موضع گیری خویش همان سیاست عدم مقاومت و تن دادن به خواست چنین رژیمی را تبلیغ می کند و آشکار مدافع آنست. این روش می بایست همه ی ما را در دو سوی این مباحثات به فکر وادار.

سندیکایی ها همیشه حقیقت را می گویند!

مازیار گیلانی نژاد

دوستان جوان! چرا منتقدین سندیکاها و سندیکالیست ها از خود نمی پرسند چه چیزی در سندیکا و عملکرد رهبران سندیکایست که محبوب طبقه کارگرند. به راستی علی اُمید چه گفت و چه کرد که ۲۵ هزار کارگر صنعت نفت در دهه بیست گوش به فرمان او بودند؟ به چه دلیل وچه شناختی ۷۰۰کارگر کفاش که در حجره های ۲ تا۱۰ نفره کارمی کردند دردهه چهل وپنجاه بارها وبارها مهران گهر رابه رهبری سندیکا برگزیدند؟

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: