نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

آزادی برای همه زندانیان سیاسی ایران  

آرشیوماهانه

آرشیو مقالات نویدنو

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آرشیو

خرداد91

اردیبهشت 91

فروردین 91

اسفند 90

بهمن ماه 90

دی ماه 90

آذر90

آبان 90

مهر90

شهریور 90

مرداد 90

تیرماه 90

خرداد 90

اردیبهشت 90

فروردین 90

اسفند 89

بهمن 89

دی 89

آذر89

آبان 89

مهر 89

شهریور89

مرداد89

خرداد-تیر89

فروردین - اردیبهشت 89

آرشیو سال   1388

آرشیو سال   1387

آرشیو سال   1386

آرشیو سال 1385

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

2013-01-13

شماره 671- 29/04/1391

تنزل سطح ”مطالبات“،”تقویت“ حزب‌ها،و تلاش برای کانالیزه کردن اختلاف‌ها!

اسلوب های استقرایی آقای عاصمی- 2

آرش

ابرام ساندویچی و مشتری پولدارش !!

صادق شکیب

متروکه وال مارت بعنوان کتابخانه عمومی بازیابی شد

بت بوچینسکی -برگردان : مهرگان

از بایگانی نوید نو دی ماه 1385

راهبردهای بریتانیا وایالات متحده امریکا برای سلطه جهانی :

مبارزه برای اعاده حق حاکمیت ملی ودموکراسی

حزب کمونیست بریتانیا - برگردان: تحریریه نویدنو

جاکوب زوما : کمونیست ها به تغییر افریقای جنوبی کمک خواهند کرد

راب گریفیث  - آرش

پیام تبریک حزب کمونیست المان به کنگره حزب کمونیست افریقای جنوبی

بیانیه هیئت سیاسی حزب کمونیست اسرائیل

یک سال اعتراض اجتماعی – مبارزه ادامه دارد

برگردان : هاتف رحمانی

«مبارزه مشترک هدفمند» با کارپایه نظری- سیاسی مشترک

در پاسخ آقای سپیداری

فرهاد عاصمی

شماره 670- 22/04/1391

منافع زنان زحمتکش، طرح های ارتجاع، و مبارزه جنبش زنان

 

پرسش اینجاست که، چرا و به کدام انگیزه دولت نمی تواند به طرح هایی چون بیمه برای زنان سرپرست خانوار، مرخصی پنجشنبه زنان کارگر دارای فرزند محصل در دوره ابتدایی، ونظایر آن، منبع‌ها و اعتبارهای مالی لازم را اختصاص دهد، اما ...

تهديد شغل ۱۰۰ هزار کارگر نساجی اصفهان

شكى نيست كه افزايش قيمت حامل‌هاى انرژي، نرسيدن بسته‌های حمايتی هدفندی يارانه‌ها، تحريم‌ها و بالا بودن نرخ بهره بانکی مشکلاتی برای صنعتگران استان اصفهان ايجاد کرده اما اين مشکلات، از بحرانی که کارگران و حقوق بگيران با آن دست و پنجه نرم مي‌کنند، سخت‌تر نيست.

چرا گوش های مسئولان صدای شکستن کمر مردم را نمی شنود؟

گرانی مواد غذایی موجب شده است تا غذاهای ساده ای نظیر نان و پنیر که پیش از این غذای فقرا بوده است، به غذاهایی گران تبدیل شود؛ به نحوی که قیمت نان ظرف یک سال و نیم گذشته 3 برابر شده و قیمت پنیر، شیر و ماست نیز بیش از دو برابر افزایش یافته است

پاسخی کوتاه به فرهاد عاصمی

نقدی که نقد نیست قضاوت است

احمد سپیداری

باید به آقای فرهاد عاصمی بگویم اگر به نقد نظرات می پردازید هر جا مبهم است سئوال کنید. هر جا مشخص است و به آن نقد دارید بیرحمانه نقد کنید و البته در کنار آن نظرات خود را شرح دهید تا هم افزایی صورت گیرد و به نتایج بهتری برسیم.

اسلوب های استقرایی آقای عاصمی - 1

آرش

هر انسانی تاریخی دارد که هویت وزبان او را شکل می دهد. این تاریخ ها همیشه انسان ها را وادار می کنند که از چیزهای خاصی در رابطه با همین تاریخ سخن بگویند . آقای عاصمی هم از این قاعده مستثنی نیست . آقای عاصمی برای نوشتن چند دلیل موجه دارد:

مارکسیسم- لنینیسم آئین نیست، رهنمود عمل است!
فرهاد عاصمی

اشاره نظریه پرداز به «تلفیقی» بودن زیربنای اقتصادی کشورهای «سوسیالیستی و …» در شرایط کنونی نیز نهایتاً نادرستی تز «گذار …» را مستدل نمی سازد، بلکه ت��ها نتیجه گیری استقرایی و پوزیتویستی از تجارب در جریان در سطح پدیده «تلفیقی» می باشد. نتیجه گیری از تجربه که بایستی به تصحیح ”تئوری” منجر شود، سخن درستی است، اما این تصحیح در مورد مشخص انتقاد نظریه پرداز، بر می گردد به ”مدل شورو��“

کوبا: جامعه ای درحال حرکت

روبر بورباخ - برگردان: هاتف رحمانی

در کوبا تغییر موج می زند . اما چنین تغییری نمی تواند بعنوان پایان انقلاب تلقی شود .

جولیو دیاز وازکوئز ، استاد مرکز تحقیقات اقتصاد جهانی در دانشگاه هاوانا می گوید :" امریکا وجامعه تبعیدی ها در صورتی که فکر کنند تغییر رژیمی در آینده نزدیک عملی خواهد شد اشتباه مرگباری می کنند."

جامعه مدنی ، ان جی او ها ، وسپهر عمومی

امیر سادر-برگردان: مهرگان

نقطه عطف بزرگ کار مارکس این کشف است که رابطه های طبقاتی تمام جامعه سرمایه داری راطی می کند. او پس از کار با مقوله ها ، مقوله هایی مثل دولت وجامعه مدنی را از لیبرالیسم ارث برد، ، و آن چه را که "استخوان بندی جامعه مدنی " می خواند ساخت ، و در آن جا طبقه ها ومبارزه طبقاتی را رو در روی هم قرار داد .

گروه پارلمان اروپایی حزب کمونیست یونان :

 خط سیاسی اتحادیه اروپا – امریکا- ناتو

اسرائیل را حتی گستاخ تر می سازد

برگردان: آرش

" امنیت" اسرائیل بهانه ای ابدی است که از سوی دولت اسرائیل برای توجیه اشغال سرزمین های فلسطینی و قانونی کردن جنایت ها علیه مردم فلسطین مورد استفاده قرار می گیرد . قطعنامه برای  پنهان کردن وآراستن خط سیاسی امپریالیستی اتحادیه اروپا در منطقه ای وسیع تر ، در راستای طرح "اتحادیه اروپا – امریکا – ناتو" برای " خاورمیانه جدید " تلاش می کند. 

شماره 669- 15/04/1391

دفاع از منافع طبقه کارگر و ضرورت مبارزه سازمان یافته

واقعیت این است که اجرای سیاست هایی که در راستای منافع کلان سرمایه داری تجاری و سرمایه داری بوروکراتیک کشور در سه دهه اخیر اعمال شده است اثرات فاجعه باری برای زحمتکشان میهن ما به همراه داشته است.

جنون جنگ طلبی را باید مهار کرد.

احمد سپیداری

گسترش تحریم ها رژیم را با خطر تلاطم های پنهان در زیر پوست شهر و از دست رفتن کنترل اوضاع اجتماعی روبرو کرده است. فضاهای امنیتی حاکم بر شهرها بی سابقه است. آن ها که مرگ خود را در چشم انداز دارند، یگانه راه برای نجات خود را به گروگان گرفتن تمامی مردم در یک جنگ نا برابر و نافرجام می بینند و ناقوس آن را پس از مدتی تردید و درنگ به صدا درآورده اند.

 ناتوانی راست یا دروغگویی مهرنامه

سیامک طاهری

گروهی از راستگرایان ایرانی این روزها می کوشند تا با پوشیدن ردای منطق در ظاهر از اسلاف خود دوری گزیده وچهره ای روشنفکر از خود به جا گزارند . اینان که از یک سو از افرادی چون میلتون فریدمن ویا هایک حمایت می کنند از سوی دیگرازآزادی وحقوق بشر دم می زنند .  دو ژستی که با یک من سریش هم به یکدیگر نمی چسبند .

 پیرامون کارزار مردمی برای طرد رژیم ولایت فقیه

فرزاد حیدری

می بایست آستین ها را بالا زد و قاطعانه با همه توان دایره مبارزه در راه صلح را گسترده ترو پر توان تر ساخت.  اوباشان حکومتی هم سو با هارترین محافل امپریالیستی حیات و بقای انگلی خود را صرفا در بحران و تنش زایی می بینند. و دست در دست هم با پلیدی وصف ناپذیری میهن مارا به ورطه هولناکی می کشانند.

بدون هدف مشخص، جنبش را نمي توان هدايت كرد!

 فرهاد عاصمی

 هدف نظريه ابراز شده براي توجيه ضرورت دفاع و دنباله روي از عقب افتاده ترين لايه ها در ميان «اصلاح طلبان»، سيبي است كه از تنه درخت بدل نمودن حزب توده ايران به دنباله روي لايه اي از بورژوازي پائين افتاده، اما خيلي دورتر از پيشنهادهاي ”راه توده“ و ”عدالت“ قل نخورده است! منوط ساختن سياست حزب توده ايران به سطح رشد ذهني لايه هايي از بورژوازي، نفي ضرورت اس��قلال انديشه و عمل حزب طبقه كارگر است.

از بایگانی نوید نو 20/1/1385

آیا ما مردم بار دیگر چون مهر 1359 ،غافلگیرو اسیر تجاوز وخشونت جنگ دیگری خواهیم ماند ؟

تاریخ معاصر به روشنی نشان داده است که هیچ دفاعی حتی با قوی ترین ارتش ها، ابزار ها وسلاح های جنگی بدون حضور آگاهانه ، خود انگیخته وداوطلبانه مردمی که از میهن وآشیانه خود دفاع کنند مقرون پیروزی نبوده است . دانستن حقایق حق مسلم مردم ایران است . در صورت احتمال حتی 30درصدی بروز جنون تهاجم امپریالیستی به ایران هم دولت وظیفه دارد در جهت اطلاع رسانی حقیقی وسازمان دهی مردم برای رودررویی باتهاجم احتمالی راه کارهای ملی ومردمی اتخاذ نماید . دموکراسی ، رواداری آزادی بیان ، اندیشه وتشکل واحترام به حقوق دموکراتیک مسلم فردی واجتماعی مردم ، گام اول این راه کار ملی است

از بایگانی نوید نو

حقیقت چیست ؟

هاتف رحمانی

نوید نو : این روز ها که شیفتگان "همه با هم" رضا پهلوی ، چپ وراست برای تشکیل "آلترناتیو" جمهوری اسلامی تلاش می کنند، بسیاری از چهره های دیروز حامی او البته تغییر کرده وحامیان جدیدی پیدا کرده است . مقاله ای که تقدیم می شود تقریبا 7سال پیش نوشته شده است ، اما استدلال های آن هنوز هم در روشن کردن چهره رضا پهلوی استوار وقابل تعمق است .امید که طولانی بودن آن خارج از حوصله خوانندگان نباشد .

از همسایه به هم نزدیکتریم

ناهید میرحاج

مانند هزاران ایرانی که نه دستی در سیاست داریم و نه دستی در قدرت، با هربار دیدن یا شنیدن اینکه زنان افغانی در ایران چه مشکلاتی دارند و کودکان افغانی از حضور در مدراس رسمی محروم هستند، یا اگر در جایی هم حضور می یابند، با دهها اما و اگر روبرو می شوند، از خودم می پرسم، این بلاتکلیفی را چه کسی پاسخگو است. کسی جواب مرا نمی دهد، مانند همیشه

قرار ک.م.حزب کمونیست یونان:

اولین سنجش از نتیجه انتخابات 17ژوئن 2012-بخش آخر

برگردان : آرش

کمیته مرکزی وتمام حزب از طریق یک مباحثه اساسی باید عامل های عینی عامی را که در میان مدت بر نفوذ سیاسی حزب یا ضعف عینی در دوران انتخابات تاثیر گذاشته اند را در رابطه با تاثیر یا میزان تاثیر آن ها در نتیجه های انتخابات مورد بررسی قرار دهند . 

 یک سال و نیم پس از بحران در سوریه:

افزایش خطرِ جنگ داخلی!
 ماری ناصیف-الدبس*

در تحلیل این اوضاع، بر نقش نظام حاکم در عمیق کردن بحرانی که خود و جامعه را دربر گرفته است باید تاکید کنیم. این نظام چه در مسئلهفلسطین ”و چه در زمینه ”اصلاحات“ی که خواست و نیاز جامعه بوده است به درستی عمل نکرده است. در زمینه ”اصلاحات“ به دنبال اقدام‌های ظاهری است، و در مسئله ”فلسطین نیز موضع‌گیری‌های متناقض و نپذیرفتنی داشته است، چرا که آنجایی که می بایست ایستادگی کند امتیاز داده است، و آنجا که بایستی نرمش به خرج می داد با هر گونه نرمشی بیگانه بود.“

شماره 668- 07/04/1391

تحول‌های سیاسی کشور، و ضرورت تقویت جایگاه

جنبش کارگری در مبارزه پیشِ رو اوضاع جاری

تجربه مبارزه توده ها برضد کودتای انتخاباتی حاکی از آنست که بدون آمادگی ضرور و یافتن فصل مشترک ها و به طور کلی مبارزه سازمان یافته پیرامون خواسته ها و شعارهای واقع بینانه و مشترک، نمی توان ارتجاع را به عقب نشینی و سپس تسلیم وادار ساخت. نکته پراهمیتی که در ارزیابی تحول‌های صحنه سیاسی کشور توجه به آن از اهمیت اصولی برخوردار است، اثرهای ناگوار اجرای سیاست های اقتصادی- اجتماعی رژیم بر زندگی میلیون ها ایرانی است.

منیژه نجم عراقی و فریبرز رئیس دانا را آزاد کنید!

از نظر ما امضاکنندگان زیر احکام صادره هدفی جز سرکوب آزادی بیان و مدافعان آن و به ویژه ازکارانداختن کانون نویسندگان ایران ندارد. ما این رویه را محکوم می کنیم و خواهان آزادی بی قید و شرط منیژه نجم عراقی و فریبرز رئیس دانا و دیگر زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم.

"اتحاد دموکراسی خواهان ایران"

واکاوی مسئله ی هسته ای ایران : بود و نمود آن

از آنجا که "مسئله ی هسته ای ایران" عامل بسیاری از چالش ها و درگیری ها نمایانده شده ،لازم است که از زوایای گوناگون سیاسی ، اقتصادی ، زیست محیطی و انسانی به واکاوی آن پرداخته شود تا بتوان به راهکاری که دربرگیرنده ی منافع ملی ایران باشد ، دست یافت.

جنگ دست در دست بحران حرکت میکند

بیانیه دفتر رسانه ای کمیته مرکزی حزب کمونیست یونان

جنگ دست در دست بحران حرکت می کند.

گسترش تنش ها در خاورمیانه ، با مرکزیت نقض حریم هوایی سوریه از سوی هواپیمای ترکیه ، که سرنگون شد ، توسل ترکیه به ناتو ، و تهدید های امپریالیستی در رابطه با دخالت علیه سوریه وایران ، در حال ایجاد وضعیت خطرناکی است که آبستن خطر هایی برای جنگ امپریالیستی جدیدی در منطقه است.

قرار ک.م.حزب کمونیست یونان:

اولین سنجش از نتیجه انتخابات 17ژوئن 2012بخش اول

برگردان : آرش

موضع کمیته مرکزی در سازمان های پایه حزب ، در سازمان های اتحادیه جوانان کمونیست یونان،در همایش هایی با حمایت کننده ها ، دوستان و افرادی که همراه حزب برای جمع آوری دیدگاه ها وپیشنهاد ها کار می کنند مورد بحث قرار خواهد گرفت . کمیته مرکزی ارزیابی خود را پس از گردآوری دیدگاه ها، پیشنهاد ها ، ملاحظه ها در رابطه با هر دو انتخابات (می وژوئن) جمع بندی خواهد کرد که وظایف فوری حزب را نیز تعیین خواهد نمود.

لوگو برای باز پس گیری ریاست جمهوری می رزمد

برگردان: مهرگان

موضع  جدید آقای لوگو تنها دو روز پس ازآن که به نظر می رسید ممکن است پس از رای کنگره کشور به متهم کردن او با فروتنی باز نشسته شود  یک عقب گرد احساساتی را نشان داد .

او، پس ازاعلام موضع جدید ، ازسوی ملت های امریکای جنوبی ، از جمله از سوی بلوک تجاری مرکوسور، که شرکت پاراگوئه را در همایشی که امروز در آرژانتین آغاز می شود معلق کرد، سیلی از حمایت دریافت کرده است .

شماره 667- 02/04/1391

کارزار برای حفظ ”حاکمیت ملی و صلح  

و مبارزه با دیکتاتوری حاکم

رژیم ولایی هر روز به طرز افزون‌تری منافع ملی را با خطر ویرانی و دست‌اندازی از خارج روبه رو کرده و می‌کند. تعیین شعاری مشترک با مضمون دفاع از حق ”حاکمیت ملی“ و ”صلح“، در راستای مبارزه با دیکتاتوری حاکم و گذر به مرحله ملی- دموکراتیک، برای نیروهای مترقی، ملی، و میهن دوست یک ضرورت عینی است.

نکته هایی در بارهٔ «سیاست» و «سیاست ورزی» چپ-5

 چپ ها و اصلاح طلبان-2

انقلاب «بورژوا دمکراتیک»، «ملی دمکراتیک» یا «سوسیالیستی»

احمد سپیداری

باید دانست که اصلاح طلب ها با دفاع از «همهٔ اصول قانون اساسی» و وعدهٔ اجرای آن دچار دوگانگی حیرت انگیزی نیز بوده اند. چرا که قانون اساسی موجود بر اساس یک اقتصاد تلفیقی طراحی شده و به هیچوجه مناسب یک اقتصاد نولیبرالی نیست . از سوی دیگر، تکیهٔ آن ها بر دفاع از قانون اساسی که اصل ارتجاعی ولایت فقیه زینت بخش آن است، راه را بر هرگونه بستر سازی قانونی برای فرا رویی به یک تحول دمکراتیک بسته است.

جمع بندی ‌های کلی بیست ویکمین سمينار کمونيستی جهانی

بیستم ماه می 2012بروکسل

برگردان: مهرگان

در حال حاضر، وظیفه عمده  کمونیست هادر سراسر جهان  توضیح دادن ماهیت بحرانی است که 4سال است کل سامانه سرمایه داری جهانی را فرا گرفته است .نخستین وظیفه نظری، ترویج  تحلیل های مارکسیستی از بحران است . انجام این وظیفه به کارگران وخلق ها در شناخت ریشه ای تحول های ناگهانی در اقتصاد جهانی یاری می رساند  .

"جامعه مدنی "...یا قدرت دموکراتیک مردمی؟

جرمی کرونین - برگردان : هاتف رحمانی

سلطه ایدئولوزی اقتصادی لیبرال نو در طی سه دهه گذشته  هم تای خود را در ظهور مجدد مقوله های اجتماعی سیاسی لیبرال داشته است .عموما ، چپ  انتقاد مداومی از ایدئولوژی اقتصادی لیبرال نو- خصوصی سازی ، آزاد سازی وسیاست های تنبیهی اقتصاد کلان- مطرح کرده است . اما ظهور مجدد استفاده از مقوله های اجتماعی – سیاسی لیبرال با انتقاد نا پیوسته ای مواجه بوده است .

مبارزه ایدئولوژیک نیاز یا ضرورت

حمید وارسته

جنبش چپ مارکسیستی، بدون یک مبارزه ایدئولوژیک و سیاسی فعال که بتواند حاملان ایدئولوژی های اپورتونیستی، آنارشیستی ،سوسیال خیانت گر و خرده بورژوایی را افشاء نماید قادر نخواهد بود خود را استحکام بخشیده ، به اتحاد نیروهای چپ برای مبارزه طبقاتی فراروید.

فراخوان سازمان های مبارز طبقهُ کارگر اروپا ( PAME یونان ، CGTP پرتغال ، USB ایتالیا ، PEO قبرس ، CSU اسپانیا ) خطاب به سندیکاها و سندیکالیست های اروپائی

برگردان : ح – امید

ما در حال گذر از مسیرهای مبارزاتی می باشیم . مشخصۀ کلی و عمومیت یافتۀ بحران سرمایۀ داری ، رشد وگسترش آن در یونان ، پرتغال ، ایرلند و در تمام کشورهای اروپائی ، بیش از هر زمان دیگر شعار « پرولتاریای تمام کشورها متحد شوید » را به سمع می رساند . به دلیل این گسترش در پهنۀ اتحادیۀ اروپا ، وظایف بس مهم و جدیدی برای مراحل آتی ، خود را به جنبش سندیکایی و مردمی عرضه می نمایند .

سیاست خارجی ویرانگر جمهوری اسلامی

در حالیکه ایران کشوری است ثروتمند و با اجرای سیاست درست میتوان رفاه مردم را بالا برد. کارخانه ها  را توسعه داد. نرخ بیکاری را پائین آورد. اجرای چنین سیاستی در زمانی ممکن است که ایران سیاست معقول و مناسبی در عرصه جهانی اتخاذ کند و سیاست انزوا طلبی را کنار بگذارد. در داخل کشور نیزآزادیهای دمکراتیک را رعایت نماید. و مانند بسیاری از کشورها یک سیاست  خارجی ملی را پیش بگیرد.

قاری قرآن

قاسم مختاری

دیگران هم که در پی بهانه ای برای خلاصی از گرما بودند فرصت را غنیمت شمرده وتایید کنان به راه افتادند و در چشم به هم زدنی ناپید شدند. پسرک تنها ماند، در حالی که کتاب کهنه قران  مادرش، پاره پاره بر روی زمین ولو شده بود ، در این فکر بود که چه بهانه ای برای کتک نخوردن از مادرش بیاورد.

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: