نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

آزادی برای همه زندانیان سیاسی ایران  

آرشیوماهانه

آرشیو مقالات نویدنو

معضل بی اعتباری بیش از پیش دولت کودتا، ادامه مبارزه جنبش مردمی و راهکارهای موثر در اوضاع کنونی

بدرود رفیق اصغر شکوری، (عسگر عمی)

لنینیسم بمثابه فاز دوم سوسیالیسم علمی

توده‌اي همين نيست

رسوایی عظیم ترین امپراتوری رسانه ای غرب،

چگونه سرمایه داری افکار عمومی را کنترل می کند!

آیا میهن پرستی مرده است ؟

سوسیالیسم به جای بربریت -3

دریاچه ارومیه کفن پوش شد

نودمین سالگرد تأسیس بزرگترین حزب کمونیست جهان

باتلاق سازش با نیروهای مدافع استبداد ولایی

 و ضرورت دستیابی به زبان مشترک برای جنبش مردمی

با پرچم های برافراشته در دفاع از زحمتکشان یونان

بیانیه همبستگی حزب کمونیست امریکا

با کمونیست ها ، کارگران ومردم یونان

 -1واپسین امیدهای کولی همیشه امیدوار

2- بازتاب شوخ‌طبعی سیاوش کسرایی در شعرش

در دفاع از سوسیالیسم (۳۵)

امپریالیسم نوین

مارکس و تئوری حقوق بشر

قهر (خشونت، زور) و موضع مارکسیست ها نسبت بدان

 چند شعر از چند شاعر

کازیوه (سپیده دم) شماره 9 منتشر شد

واگذاری چاه های نفت به بخش خصوصی!

رسانه اجتماعی وحزب کمونیست امریکا

آیا تمام کشورهای غربی به سوی ورشکستگی می روند؟

اتحادیه بدهکاران

پرولتاریای مدرن

عدم کارایی رژیم استبدادی حاکم و چشم انداز پیکار برای آزادی در ایران

 پیروزی بلوک کار، دموکراسی وازادی

 در انتخابات عمومی ترکیه  

اعلامیه کمیته مرکزی حزب کمونیست سوریه درباره حوادث اخیر این کشور

قرآن در یک دست و فیس بوک در دست دیگر

بیانیه كانون مدافعان حقوق كارگر درباره دستگیری‌های هر روزه، احكام ناعادلانه و كشته شدن زندانیان سیاسی

آرشیو

خرداد 90

اردیبهشت 90

فروردین 90

اسفند 89

بهمن 89

دی 89

آذر89

آبان 89

مهر 89

شهریور89

مرداد89

خرداد-تیر89

فروردین - اردیبهشت 89

آرشیو سال   1388

آرشیو سال   1387

آرشیو سال   1386

آرشیو سال 1385

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

2011-08-31

شماره 597- 30/04/1390

اطلاعیه فوری

طبق گزارش برخی از خوانندگان ، ای میل هایی از طرف نوید نو به افراد مختلف ارسال شده است که قطعا از طرف نوید نو نیست . خواهش می کنیم از باز کردن این ای میل ها جدا خودداری نمایید.

با احترام - روابط عمومی نویدنو

معضل بی اعتباری بیش از پیش دولت کودتا، ادامه مبارزه جنبش مردمی و راهکارهای موثر در اوضاع کنونی

بی اعتباری بیش از پیش دولت احمدی نژاد، و تنش های شیوه دولتمداری او با دیگر جناح های حاکمیت، از جمله بخش هایی از نیروهایی که در جریان کودتای انتخاباتی 22 خرداد 1388 سازمانده برگماری او به مقام ریاست جمهوری بودند، به یک معضل جدی برای رژیم ولایت فقیه تبدیل شده است.

بدرود رفیق اصغر شکوری، (عسگر عمی)

رفیق اصغر شکوری یا (عسگر عمی) چنان که دوستدارانش از سر محبت می نامیدنش ـ از احترام گسترده ای در بین زحمتکشان و روشنفکران مردمی برخوردار بود. روح او مالامال از شور مبارزه بود. مبارزات او به طیف رنگین کمانی می ماند از عاطفه ها، مهربانی ها، همدلی ها، و یاری ها با مردم، دوستان، و رفقا، تا مبارزه سندیکایی و حزبی.

لنینیسم بمثابه فاز دوم سوسیالیسم علمی
پروفسور دکتر هانس هاینتس هولتس- برگردان میم حجری

شروع بحران عمومی سرمایه داری که با تشکیل قدرت های امپریالیستی بزرگ و رقابت میان آنها انطباق داشت و به جنگ جهانی اول منجر شد، نشانگر گذار به فاز دوم در توسعه سو سیا لیسم علمی بود.
فاز دوم در توسعه سوسیالیسم علمی فرمول بندی تعیین کننده خود را در آثار تئوریک  و نوشته های سیاسی- استراتژیکی لنین*  یافت.

توده‌اي همين نيست

مرضيۀ توانگر

نه اين‌كه تو به خودت شك داشته باشي. نه، اما دهان مردم را كه نمي‌توان بست. اگر شبهه رَوَد كلامي به سود يك توده‌اي گفته‌اي، حالا مي‌خواهد سال‌ها حرف‌هايي زده و فعاليت‌هايي كرده باشد كه تو خودت هم همان‌ها را مي‌زدي  و مي‌كردي، مي‌خواهد سال‌ها با شرافت در زندان جمهوري اسلامي به‌سر برده باشد، توسط جمهوري اسلامي اعدام شده باشد، هر كه مي‌خواهد باشد، خيلي بد مي‌شود. 

رسوایی عظیم ترین امپراتوری رسانه ای غرب،

چگونه سرمایه داری افکار عمومی را کنترل می کند!

مسئله مهم سیاسی دیگر اینست که، در ۳۰ سال گذشته، اکثر قریب به اتفاق نخست وزیران انگلستان با حمایت نشریات پرتیراژ این موسسه مقتدر رسانه ای به قدرت رسیده اند. در انگلستان آقای مرداک اساساٌ لقب ”تاج بخش“ را به خود اختصاص داده است،

شماره 596- 26/04/1390

آیا میهن پرستی مرده است ؟

نویسنده : کمال اوکویان - برگردان : مهرگان

 کمونیست ها بر خصلت ضد امپریالیستی انقلاب اجتماعی تاکید می کردند. این تاکید صرفا به خاطر جدل عملی نمی شد ، چون مخاطب ها کاری به انقلاب نداشتند. ما ادعا می کردیم که واقعیت ترکیه ، منطقه ای که در آن طرح های امپریالیستی بر سر یک دیگر آوار شده اند ، جنبش کارگری را برای به چالش کشیدن این طرح ها، به توسعه استراتژی انقلابی خود نا گزیر می سازد .

سوسیالیسم به جای بربریت -3

پروفسور دکتر هانس هاینتس هولتس - برگردان شین میم شین

در سوسیالیسم، هنوز طبقات مختلف وجود خواهند داشت: جامعهً بی طبقه، تازه در پایان این روند بوجود خواهد آمد و خود آغاز کمونیسم خواهد بود. ادامهً وجود طبقات نیز به معنی ادامهً وجود تفاوت ها و اختلافات طبقاتی خواهد بود که احتمالا (تا زمانی که دولت های سوسیالیستی و سرمایه داری همزمان در جهان وجود دارند) با پشتیبانی بیگانگان تشدید خواهند شد.

دریاچه ارومیه کفن پوش شد

بیش از 15 سال از هشدارهای زیست محیطی مبنی بر خشک شدن و نابودی دریاچه ارومیه می گذرد، اما به دلیل اجرایی نشدن یک طرح عملی برای برون رفت این تالاب از وضعیت بحرانی موجب شده دریاچه ارومیه رفته رفته رخت کفن بر تن کند.

نودمین سالگرد تأسیس بزرگترین حزب کمونیست جهان

رولف برتولد - برگردان میم حجری

راهی که حزب کمونیست چین پشت سر نهاده، راه آسانی نبوده است: از مبارزات انقلابی بغرنج در سال های 20 تا 30 تا خدمات بزرگ نیروهای مسلح تحت فرماندهی حزب در مبارزه بر ضد تجاوزگران ژاپنی در جنگ جهانی دوم و پیروزی در جنگ رهائی بخش بر ضد دیکتاتوری چیانکایچک تا تأسیس جمهوری خلق چین و پیشرفت های حاصله در زمینه شروع به ساختمان سوسیالیسم در اوایل سال های 1950.
اشتباهات زیانباری رخ داده اند. ولی تصحیح آنها نیز با تکیه بر نیروی خویش صورت گرفته است.

شماره 595- 15/04/1390

باتلاق سازش با نیروهای مدافع استبداد ولایی

 و ضرورت دستیابی به زبان مشترک برای جنبش مردمی

مسئله مبارزه با دیکتاتور و کسب آزادی و دموکراسی به هر صورت با نفی ولایت فقیه و مقابله با رژیم حاکم حل خواهد گشت. در این مسیر، سرانجام توازن نیروی مادی بر پایه ایجاد جبهه وسیع متشکل از قشرها و طبقه های اجتماعی، عامل تعیین کننده است. در اینجا، زبان مشترک توده ها وابسته به عملکرد هوشمندانه نیروهای سیاسی یی است که بیان کننده خواسته های مبرم جامعه اند

با پرچم های برافراشته در دفاع از زحمتکشان یونان

مصاحبه اختصاصی ”نامه مردم“ با رفیق ”گیورگوس مارینوس،

بیانیه همبستگی حزب کمونیست امریکا

با کمونیست ها ، کارگران ومردم یونان

ما همانند بسیاری در سراسر جهان ، از مبارزه شکوه مند حزب کمونیست یونان و پی ای ام ای (PAME) اتحادیه همبسته آن وسایر کارگران یونان الهام گرفته ایم  و همراه با طبقه کارگر ومردم یونان علیه خوی پرخاشگر زشت سرمایه انحصاری وابزارهای سیاسی آن در یونان ، اروپا وفراتر از آن  استوار ایستاده ایم .

 تابلوهایی از سیاوش کسرایی شاعر ملی

 -1واپسین امیدهای کولی همیشه امیدوار

مانی امین

کسرایی به حق "شاعر امید" نام گرفته است. او در تمام طول ۴۴ سال شاعری‌اش امیدوار زیست، پرچم‌دار آرمان و مشعل‌دار امید بود، از امید گفت، درباره‌ی امید سرود و در طول شبهای سیاه یأس خورشید امید را ستود و بر ضد نومیدی مبارزه کرد. او در طول سالهای سیاه پس از کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ جزو انگشت‌شمار شاعرانی بود که همچنان پرچم امید را برافراشته نگه‌داشت

2- بازتاب شوخ‌طبعی سیاوش کسرایی در شعرش

 مهدی عاطف‌راد

شوخ‌طبعی و بذله‌گویی او در بعضی از شعرهایش بازتابی دل‌نشین یافته و تعداد شعرهای مطایبه‌آمیز آن بزرگوار که خواندنشان بی‌اختیار لبخند بر لبانت می‌نشاند، کم نیست. در این متن دوازده قطعه شعر طنزآمیز از سیاوش کسرایی را که بازتاب دهنده‌ی شوخ‌طبعی شخصیت و بذله‌گویی کلام او هستند، با هم می‌خوانیم.

در دفاع از سوسیالیسم (۳۵)
جمعی از هوادارن سازمان فدائیان خلق ایران- اکثریت (داخل کشور)

ارزیابی از کنگره ی دوازدهم سازمان فدائیان خلق ایران- اکثریت
برگزاری کنگره‌هائی این چنینی تنها تمثیلی القایی از دمکراسی و پلورالیسم تشکیلاتی است و تکرار چنین جلساتی عملاً اهمیت برگزاری آن را زیر سوال می‌برد، به نحوی که اعضای تشکیلات را رغبتی برای حضور در چنین کنگره‌هائی نخواهد بود. کنگره‌هائی که زمانی هر عضو سازمانی آرزوی حضور در آن را داشت.

امپریالیسم نوین
فرانک دپه و یاران - برگردان میم حجری

مفهوم «امپریالیسم» ازسوئی جزو واژه های مارکسیستی ـ لنینیستی است و آدمی را به یاد نوشته های لنین، روزا لوکزمبورگ و غیره و هم چنین به یاد جنبش های ضد امپریالیستی در جهان سوم می اندازد، که در سال های 50 و 60 اوج گرفته بودند. با بحران سوسیالیسم در جهان، تحلیل های مبتنی بر مارکسیسم و ضد امپریالیسم از بحث های جاری در افکار عمومی دور نگهداشته می شدند.

شماره 594- 08/04/1390

مارکس و تئوری حقوق بشر
پروفسور دکتر هرمان کلنر- برگردان میم حجری

حقوق شهروندی اعلام شده درا نقلابات بورژوائی فقط می تواند به ایما نسیپاسیون (رهایی) قسمی انسان منجر شود و نه به ایمانسیپاسیون همه جانبه (یونیورسال) انسان. رهایی  عمومی بشر تنها و تنها در گرو رهایی  طبقه کارگر است.

قهر (خشونت، زور) و موضع مارکسیست ها نسبت بدان

پطر ایش هورن - برگردان شین میم شین

مارکسیسم ـ لنینیسم اما با هر موضع گیری انتزاعی و غیرتاریخی نسبت به قهر بیگانه است.مارکسیسم ـ لنینیسم به طور کلی هم مخالف ستایش و تجلیل و ایده الیزاسیون ماکیاولیستی و آنارشیستی قهر و هم مخالف لعن و نفرین اخلاقی ـ خرده بورژوائی قهر است.

 چند شعر از چند شاعر

 

قایق - نیمایوشیج

گر قایقم نشسته به خشکی ! ژاله اصفهانی

من انسانم - مسعود دلیجانی 

از گیزه تا خمین -امیر مومبینی

ما و آن ها -احمد سپیداری

از انسان - محمود درويش - برگردان: محمد علی اصفهانی

کازیوه (سپیده دم) شماره 9 منتشر شد

 

 

کازیوه شماره 9 نشریه جمعی از هواداران حزب توده ایران در کردستان  به دو زبان فارسی وکردی ، با مطالب خواندنی منتشر شد .نوید نو ضمن آرزوی موفقیت برای این رفقا متن پی دی اف نشریه را تقدیم خوانندگان نوید نو می نماید .

شماره 593- 06/04/1390

واگذاری چاه های نفت به بخش خصوصی!

اجرای برنامه آزاد سازی اقتصادی و خصوصی سازی صنعت ملی نفت!

در اثر سیاست های رژیم سرنگون شده سلطنتی و رژیم ولایی صنعت نفت ایران تنها یک کارکرد پایه ای داشته و آن هم تامین درآمدها و تامین ارز کشور بوده است، این سیاست که بر پایه ابلاغیه اصل ۴۴ ادامه می یابد و شکل های زیانباری چون واگذاری چاه های نفت به بخش خصوصی را به خود می گیرد، با منافع ملی ایران مغایرت داشته و همسو با منافع امپریالیسم و انحصارات فراملی است.

رسانه اجتماعی وحزب کمونیست امریکا

هارولد والاک – برگردان : مهرگان

آیا می توانیم بگوییم که فن آوری شبکه های اجتماعی نسخه دیگری از ماشین های نخ ریسی است : مفید برای نخ ریسی ومنافع ،  اما همچنین مفید برای انقلاب کردن؟ یک سازوکار کنترل اجتماعی وتلقین فکری ، یک ابزار ایدئولوژیک ، که کارگران می توانند قبضه کنند ، دموکراسی سازی نمایند وبه ایزار آزادی تبدیل نمایند؟  

آیا تمام کشورهای غربی به سوی ورشکستگی می روند؟

لیو یانگ * – برگردان : آرش

وقتی که آخرین کشور بر خوردار از جنگ امریکا است ، اروپا چه خواهد کرد؟ اگر به اصطلاح کشورهای اروپایی " با فرهنگ" نتوانند از جنگ برای کسب مزیت استفاده کنند ، آیا همه آنها ورشکست خواهند شد ؟ طبق نظر آتالی :" در نهایت ، روزی فرا خواهد رسید ( زودتر از آنچه ما فکر می کنیم) که اشکار خواهد شد که کشورها هیچ استطاعتی برای حفظ بنیادی ترین خدمات عمومی خود ، مانند مدارس ، بیمارستان ها، ارتش ، نیروی پلیس وپرداخت بازنشستگی را ندارند "

اتحادیه بدهکاران

آنتون نِوزلین (Anton Nevzlin) - برگردان: ا. م. شیری

سال گذشته، ٢۵ کشور از ٢٧ کشور عضو اتحادیه اروپا با کسری بودجه های ملی مواجه بودند. سوراخ کسری بودجه به اندازه ٤/٣٢ درصد درآمد ناخالص ملی، چیزی نمانده بود باعث ورشکستگی ایرلند شود. به برکت تزریق ٨۵ میلیارد یورو از خارج، گریز از فاجعه مالی یا حداقل، به تعویق انداختن آن ممکن گردید.

پرولتاریای مدرن
دکتر ورنر سپمن - برگردان شین میم شین

سخن گفتن از طبقه کارگر ـ چه بسا ـ حتی میان محافل چپ نیز سؤال زیر را به دنبال می آورد:مگر هنوز طبقه کارگر وجود دارد؟ این واکنش نشان می دهد که «خرابکاری» بنیادی دستگاه ایدئولوژیکی بورژوائی چقدر کارساز بوده است: هدف اصلی دستگاه ایدئولوژیکی بورژوازی به شرح زیر بوده آست :  1-   کشیدن سدی سدید در برابر درک رئالیستی مناسبات اجتماعی.   2-   پنهان کردن مکانیسم های استثمار و طبقات تحت استثمار از چشم ها.

شماره 592- 01/04/1390

عدم کارایی رژیم استبدادی حاکم و چشم انداز پیکار برای آزادی در ایران

در مرحله حاضر اتخاذ سیاست، تاکیتک و راهکارهای مناسب و منطبق با ظرفیت جنبش و متناسب با واقعیت های امروز ایران و منطقه و در پیوند با آن، تلاش خستگی ناپذیر در راه اتحاد عمل و حرکت به سمت تشکیل یک جبهه فراگیر شامل وسیع ترین نیروهای مخالف استبداد، مدافع آزادی، تامین عدالت اجتماعی و حق حاکمیت مردم عاجل ترین وظیفه ها به شمار می آیند.

بیانیه حزب کارگران ترکیه در باره انتخابات عمومی در ترکیه

 پیروزی بلوک کار، دموکراسی وازادی

 در انتخابات عمومی ترکیه  

انتخابات عمومی 12 ژوئن ، تصویری سرشار از مشکلات بزرگ خلق کرد . این تصویر نشان می دهد که ، روزهای آینده برای حزب حاکم ، حزب عدالت وتوسعه وسایر حزب های سیستم روزهای بی دردسری نخواهد بود . عامل واقعی ، که آرا حزب عدالت وتوسعه را افزایش داد نه حمایت مردم از سیاست های حزب عدالت وتوسعه بلکه انحلال در احزاب راست گرا وانتقال آرا آن ها به سمت حزب عدالت وتوسعه بود .

اعلامیه کمیته مرکزی حزب کمونیست سوریه درباره حوادث اخیر این کشور

جمع بندی نتایج حاصل از اجلاس، حکایت از بحران چند جانبه در جامعه امروز سوریه داشت، بحرانی که بر اثرسیاست های متناقض با نیازهای مردم در چند دهه اخیر از سوی حاکمیت پیش برده شده است. مردم سوریه علاوه بر مطالبات دموکراتیک، به توسعه اقتصادی ، توسعه اجتماعی، و توسعه فرهنگی نیاز دارند. آشکار است که جامعه امروز سوریه به اصلاحات عمیق، و در رأس آن ها استقلال سه قوه مقننه، مجریه، و قضائیه از یکد یگر نیاز مبرم دارد.

قرآن در یک دست و فیس بوک در دست دیگر

ورنر پیرکر- برگردان میم حجری

حکومت مطلقه اما با سرنگونی حکمران مطلق (حسنی مبارک) هنوز از بین نرفته است دستگاه دولتی قدیم ـ سازمان های امنیتی، ارتش، پلیس و شهربانی ـ عمدتا دست نخورده مانده است  حزب به اصطلاح «ملی ـ دموکراتیک» مبارک اگرچه منحل شده، ولی کادرهای آن کماکان نیروی ذخیره ضد انقلاب را تشکیل می دهند.

بیانیه كانون مدافعان حقوق كارگر درباره دستگیری‌های هر روزه، احكام ناعادلانه و كشته شدن زندانیان سیاسی

در تاریخ دیپلماسی جهانی سابقه ندارد كه دولتی با شهروندان خودش به عنوان گروگان‌های سیاسی برخورد كند و از زندانی كردن آنان در بدست آوردن امتیازات دیپلماتیك استفاده كند.

ما ضمن محكوم كردن این بده بستان‌ها،‌ خواهان آزادی بی قید و شرط كلیه زندانیان سیاسی و عقیدتی و پذیرش مقاوله‌نامه‌های بین‌المللی و میثاق‌های حقوق بشری و اجرای آنها بدون هیچ عذر و بهانه‌ای هستیم.

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: