نویدنو - سیاست - اقتصاد-  کتاب -  زنان -صلح  - رحمان هاتفی فرهنگ وادب - درباره ما -  -دیدگاه نظری - ویژه نامه - آرشیو

مقالات نویدنو-1

مقالات نوید نو -2

رئیس‌دانا "زندانی" شد تا قیمت‌ها "آزاد" شود!

کشتگاه خشک زحمتکشان و خراج  سرمايه داران بر زمين سوخته

کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی

درس ها و تجربیات جنبش ۲۱ آذر

اقتصاد سياسي و اكولوژي سوخت هاي زيستي

بازنگري درجنبش دمكراتيك مردم ايران و راههاي تداوم آن

رنگین کمان توده ای ستیز ، از راست افراطی تا اولتراچپ

فوبیای "حزب توده هراسی" شصت و نه ساله می شود!

بیانیه تشوان

ورود به «آموزش عالي» با نمره صفر!

مانیفست جنگ

فوندامنتالیسم-10

آزادسازی اقتصادی، ژرفش شکاف طبقاتی، وادعاهای دولت کودتا

آمارهای هشدار دهنده در روز جهانی فقر زدایی

افزایش بی سابقه قیمت موادغذایی و خطرات آن

انجمن صلح سبز،

 وال مارت را در پکن به فروش فرآورده های الوده  متهم کرد

در حاشیه سخنان آقای محمد رضا شالگونی با رادیو سپهر

جمهوری خلق چین در تحول مدام

آگراندیسمان-11

بر سر دو راهی مذهب و یا سیاست؟

شانزدهم آذر در شرایط حاکمیت نظامیان

وظایف مبرم جنبش دانشجویی در مرحله دشوار کنونی!

فراخوان های دانشجویی به مناسبت شانزده آذر

فقر زدایی در چین

به مناسبت دوازدهمین سالگرد قتل محمد مختاری و محمدجعفر پوینده

کازیوه ( سپیده دم) شماره 2- نشریه

هواداران حزب توده ایران در کردستان منتشر شد

آقای شالگونی انصاف هم چیز خوبیست !

سخنی پیرامون گفتار هفتگی محمد رضا شالگونی با رادیو سپهر

گفته‌های ناگفته‌ی گلستان

گروگانگیری واژه ها -4

کارگران و زحمتکشان و پیامدهای آزاد سازی اقتصادی

از مبارزه سندیکاهای کارگری حمایت کنیم

 «مقابله با اصلاح قانون کار برای تامین حقوق سندیکایی»

اصلاح قانون کاریا نابودی دستاوردهای زحمتکشان؟!

حذف یارانه ها، لیبرالیزه کردن اقتصاد، در سایه حکومت توتالیتر

تنش در پنینسولای کره :آنچه لازم است بدانید

«تنفراز خود» و «انتقاد از خود»

گروگانگیری واژه ها -3

پایان انتقاد اجتماعی؟

وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران

آرشیو

آبان 89

مهر 89

شهریور89

مرداد89

خرداد-تیر89

فروردین - اردیبهشت 89

آرشیو سال   1388

آرشیو سال   1387

آرشیو سال   1386

آرشیو سال 1385

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

2011-06-19

 شماره 548- 29/09/1389

بیانیه‌ی جمعی از فعالین چپ ایران پیرامون بازداشت

 دکتر فریبرز رئیس دانا

رئیس‌دانا "زندانی" شد تا قیمت‌ها "آزاد" شود!

بازداشت رئیس دانا نشان داد  حاکمیت جمهوری اسلامی عزمی جدی در اجرای طرحی دارد که هم اکنون بسیاری از کشورهای کم توسعه‌ی جهان آثار و تبعات ویران‌گر آن را دریافته اند. دولت سرمایه سالار نظامی حاکم با یاری اقتصاددانان جیره و مواجب بگیر خود نولیبرالیسم اقتصادی در قالب دروغین و ریاکارانه‌ی طرح تحول اقتصادی را در زمانه ای اجرا می کنند که از سویی کشور در یکی از بحرانی ترین شرایط اقتصادی خود به سر می برد و از سوی دیگر با ایجاد فضای سنگین سرکوب و اختناق هیچ صدای منتقدی  تحمل نمی گردد.

این مقاله تقدیم می شود به:

 رفیق شهيد علی شناسايی ،از پيش کسوتان جنبش کارگری ايران

کشتگاه خشک زحمتکشان و خراج  سرمايه داران بر زمين سوخته

  ارشیا

در کشور ما هم رهبران سياسى در پشت سر مردم به بند و بست پرداخته و نمايندگان نهادهاى مالى بين المللي، کارفرمايان شرکت هاى چندمليتى و رسانه هاى گروهى همچنان براى ليبرالى کردن اصرار مي ورزند ،چنانچه  رئيس سازمان خصوصي‌سازي كرد زنگنه تاييد مي کند : " روز اول واگذاري‌ها پيش‌بيني شده بود دارايي‌هاي دولت بين 110 تا 120 ميليارد دلار باشد كه هم‌اكنون نيز چنين است. اين در حالي است كه ظرف 5 - 4 سال گذشته 63 ميليارد دلار از دارايي‌هاي دولت واگذار شده است. بنابراين به اعتقاد من تاكنون نيمي از راه را طي كرده‌ايم. "

کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی

نویدنو: 45 سال از تصویب کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی وسیاسی در سازمان ملل می گذرد. ایران در سال 1968 به این کنوانسیون پیوسته وجمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب پای بندی خودرا به این کنوانسیون اعلام داشته است . اما هنوز پس ازگذشت 45 سال از پیوستن به این کنوانسیون و30سال پس از انقلاب ، اجرای مفاد این کنوانسیون حتی به مرزهای ایران هم نرسیده است تا چه رسد به اجرایی شدن آن. نویدنو متن کامل این کنوانسیون را جهت اطلاع خوانندگان خود منتشر می نماید.

 شماره 547- 27/09/1389

درس ها و تجربیات جنبش ۲۱ آذر

 

جنبش خلقی و دمکراتیک ۲۱ آذر در آذربایجان، همواره بر دفاع از استقلال، آزادی، حاکمیت ملی وتمامیت ارضی ایران درچارچوب منافع مردم، با تشکیل انجمن های ایالتی و ولایتی تاکید می کرد. این جنبش تامین حقوق ملی خلق های ایران را در پیوند با مبارزات سراسری دانسته و پیگیری می کرد، و براحزاب و نیروهای ترقی خواه و میهن دوست کشور تکیه داشت.

اقتصاد سياسي و اكولوژي سوخت هاي زيستي

   نويسنده :فريد مگداف -  بر گردان :نويد شادي

مردم اميد به نجات بخش جادويي و سحر آميز براي مرتفع نمودن مشكلات بسته اند بطوريكه جوامع سرمايه داري بتوانند با كمترين فرو پاشي در توسعه اسراف آميز و الگو هاي مصرف، تداوم يابند. اگر چه قيمت سوخت ممكن است گاهي سقوط كند، با تعمق در سيكل اشتغال، نرخ بالاي توليد، يا تركيدن حباب هاي ذهني در مورد بازار آينده نفت، از آنجائيكه منابع سوختها نسبت به مصرف ساليانه آن كاهش مي يابند،قيمت آنها در سطح بالا باقي خواهد ماند.

بازنگري درجنبش دمكراتيك مردم ايران و راههاي تداوم آن

رحمان

آتشی که شراراه هاي آن سراسر ایران را فرا گرفت، از اعماق دلها ریشه برمي گرفت و در منتهای اوج و شکوه، دربرآمدي عظیم و باورنکردنی، دیگر بار به جان و اندیشه مردم راه جست و در تلاقی باور و واقعیت، رویا و حقیقت، فکر و عمل،  پهنه جامعه را فراگرفت و زندگی را سراسر بارور و شکوفا ساخت.

رنگین کمان توده ای ستیز ، از راست افراطی تا اولتراچپ  

پدرام علوی

پاسخ این سوال که: آیا فردی نظیرمن،علاقه مند به چپ ، که هیچ گونه وابستگی تشکیلاتی به هیچ یک از گروه های سیاسی نداشته و ندارد، می تواند در مورد وضعیت نیروهای چپ اظهار نظر نموده وتراوشات ذهنی خودرا مطرح نماید؟ به دو دلیل مثبت است. اولاً زندگی افراد خواه نا خواه متاثر از سیاست های حاکم بر جامعه است. ثانیاً طرح چنین سوال هایی ممکن است در انکشاف سایه روشن های سیاسی جامعه موثر ومفید واقع باشد.

 

فوبیای "حزب توده هراسی" شصت و نه ساله می شود!
در حاشیه متن "احمد شاملو هشتاد و پنج ساله می شود" آقای قراگوزلو  

نامی شاکری

گونه ای از چپ ایرانی وجود دارد که در هر متنی اگر "چیزی" حواله حزب توده ایران نکند، منزه طلبی چپی اش را جریحه دار می یابد. در این گونه، انواعی وجود دارند که اصولا هر متنی را، فرصتی برای عقده گشایی تاریخی با حزب توده ایران می یابند ...

 

بیانیه تشوان

دوازدهمین همایش جهانی احزاب کمونیست وکارگری روزهای سوم تا پنجم دسامبر سال 2010 در تشوان آفریقای جنوبی با عنوان " تعمیق بحران سیستمی سرمایه داری . وظایف کمونیست ها در دفاع از حق حاکمیت ملی، تعمیق اتحاد اجتماعی، تحکیم جبهه ضد امپریالیستی در مبارزه برای صلح ، ترقی وسوسیالیسم " بر گزار شد

102نماینده به نمایندگی از 51حزب شرکت کننده از 43کشورواز تمام کشورهای جهان  برای به پیش بردن کار همایش پیشین ما ، وبرای ارتقا وتوسعه عمومی و حرکت همگرایانه حول یک چشم انداز مشترک گردهم آمدند .

ورود به «آموزش عالي» با نمره صفر!

عليرضا خاني

كاش يك نفر در اين سرزمين پيدا مي‌شد كه توضيح دهد معناي اين بازي‌ها چيست؟ آن‌ها كه چنين بي‌پروا براي بالابردن عملكردشان مجوز مؤسسه آموزش‌عالي خصوصي! صادر كرده‌اند، آيا حاضرند ساختن خانه‌شان را بدهند به مهندس عمراني كه با نمره صفر وارد دانشگاه شده است؟ حاضرند همسرشان را در اتاق عمل به كارشناس هوشبري بسپارند كه اينگونه دانشجو شده است؟ حاضرند فرزندشان را مثلا‌ً به معلم رياضي بسپارند كه با نمره رياضي صفر وارد رشته «رياضيات و كاربردها» شده است؟

مانیفست جنگ

 درحاشیه اهدا جایزه صلح نوبل به ناراضی چینی

دومه نیکو لوسوردو- برگردان میم حجری

تغییر رژیم در پکن عالی ترین خدمت به امر صلح است:

این است پیامی که از اسلو در سراسر جهان پخش می شود و به گوش همگان رسانده می شود.

این پیام درست در زمانی در سراسر جهان پخش می شود و به گوش همگان رسانده می شود که کشتی های جنگی ایالات متحده آمریکا در آب های سواحل جمهوری خلق چین بی امان و بی وقفه «تمرین می کنند.»

فوندامنتالیسم-10

 دومه نیکو لوسوردو- ترجمه : یدالله سلطان پور

موضع تقدیر و مباهات غربی ها، اکنون دیگر نه «نژاد»، بلکه «روح غربی» و «انسان غربی» است، آنهم با توسل به مقوله ای که ما در تعالیم و مواعظ یکی از معروفترین فوندامنتالیست های اسلامی ـ البته با معیارهای ارزشی دیگر ـ باز می یابیم.

به عبارت دقیق تر، اکنون باید از فوندامنتالیسم غرب سخن گفت.

 شماره 546- 20/09/1389

آزادسازی اقتصادی، ژرفش شکاف طبقاتی، وادعاهای دولت کودتا

 

درست هنگام تبلیغات فریبکارانه حکومتی درخصوص سیاست های ضد مردمی اقتصادی- اجتماعی از قبیل: ”با اجرای هدفمندی، رفاه ارمغان دولت به مردم است“ یا ” مردم بدون دغدغه بر اساس قیمت های رقابتی خواهند توانست نیازهای خود را تامین کنند“ ، بانک مرکزی جمهوری اسلامی در گزارشی ضمن بررسی میانگین قیمت کالاها و خدمات همگانی اعلام داشت: ”متوسط قیمت خرده فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران درهفته منتهی به ۲۳ مهر ماه جاری، از افزایش ۳ درصدی قیمت گوشت مرغ، ۳/ ۱۳ درصد روغن نباتی جامد، ۴/ ۷ درصد روغن نباتی مایع، ۱/ ۳ درصدی قیمت تخم مرغ خبر می دهد ... درگروه میوه های تازه بهای سیب گلاب معادل ۱۰ درصد، پرتقال درجه یک ۳/ ۸ درصد، ... خربزه ۴/ ۹ درصد و هندوانه ۳/ ۲ درصد افزایش یافت. ...“

آمارهای هشدار دهنده در روز جهانی فقر زدایی

نویسنده : روبن بنایاس – برگرداننده : مهرگان

ما در پیشرفته ترین جامعه تاریخ زندگی می کنیم، با عظیم ترین توسعه فنی وعلمی وبا بالاترین استاندارد برای 15 درصد از جمعیت ،  با این حال  بالاترین درصد افراد فقیر تاریخ را  ایجاد کرده ایم . در حال حاضر ، در جامعه ای زندگی می کنیم که آمارهای فوق  در هستی ما بیشتر اوقات جزئیاتی خیلی سرد ودورهستند ، اما به معنی آن نیست که آن ها می توانند دست از تحریک  وجدان ما بردارند. 

افزایش بی سابقه قیمت موادغذایی و خطرات آن

تهیه و تنظیم : دکتر حمید طراوتی

کمبود مواد غذایی به سرعت تمام جهان را در می نوردد و قیمت مواد غذایی را افزایش می دهد. طی نیم قرن گذشته قیمت مواد غذایی گاه به گاه در اثر حوادث مختلف جوی افزایش یافته که مهم ترین نمونه آن کاهش تولید کشاورزی شوروی سابق در سال 1972 میلادی ( 1351شمسی ) است که موجب شد قیمت جهانی گندم ، ذرت و برنج دو برابر شود. اما افزایش کنونی کاملا با آنچه تا کنون رخ داده متفاوت است. این افزایش حاصل ادامه چندین روند و ناشی از اثر تجمعی آنهاست .

انجمن صلح سبز،

 وال مارت را در پکن به فروش فرآورده های الوده  متهم کرد

نویسنده: ژوتیانران-برگردان: آرش

وال مارت سلامت مردم وقوانین چین را نادیده می گیرد."
بر اساس گزارش منتشرشده ازسوی صلح سبز چین در21اکتبر ، پس مانده به شدت سمی از مواد شیمیایی مزارع ، از جمله سم آفت کش وحشره کش های به شدت سمی که استفاده از هردوی آنها از سوی وزارت کشاورزی ممنوع شده ، در میوه ها وسبزیجات عرضه شده از سوی وال مارت مشاهده  شده بود.
قانون بهداشت مواد غذایی فروش هر گونه محصولات کشاورزی را که حاوی مواد شیمیایی ممنوع شده مزارع باشد منع می کند.

در حاشیه سخنان آقای محمد رضا شالگونی با رادیو سپهر

 پرویز بصیر

واقعیت‌ها بویژه واقعیت‌های تاریخی و اجتماعی ‌ دارای سه خاصیت هستند،الف: ذو جوانب اند ب: جنبه‌های مختلف دارند ج: از پدیده و ماهیت مرکب اند، یعنی‌ ظاهری دارند وبا باطنی ،صورتی‌ دارند وبا سیرتی. گاه آن ظاهر و صورت با آن باطن و سیرت نمیخواند و اصل هم باطن است نه ظاهر،سیرت است نه صورت  لذا درک واقعیت به جستجو و تحقیق نیازمند است تا ما همه جوانب مطلب را ببینیم و تحولات و تغییراتی را که در موضوع رخ داده و می‌دهد بشناسیم تا تشخیص دهیم که ماهیت مطلب سر چیست و یا آنچه در ظاهر دیده میشود در واقع همانست و یا آن که ظاهر امر پرده‌ای است بر باطن.

جمهوری خلق چین در تحول مدام

اندیشه هائی راجع به اقتصاد سیاسی کشور در حال توسعه سوسیالیستی چین

تئودور برگمن - برگردان شین میم شین

ارزیابی توسعه جمهوری خلق چین در تضادمندی و بغرنجی خارق العاده آن از نقطه نظر نیروهای چپ کار سهل و آسانی نیست.

در مجله نوسازی مارکسیستی در ماه دسامبر مقاله ای از پروفسور تئودور برگمن، دانشمند علوم کشاورزی چاپ شده است که گشتاورهای اقتصادی روند ساختمان کشور پهناور آسیای مرکزی را مورد تحلیل قرار می دهد.

جمهوری خلق چین تحت رهبری کمونیست ها گام به گام به یکی از مهمترین فاکتورها در سیاست و اقتصاد جهانی بدل می شود.

جمهوری خلق چین با توسعه و ترقی «صلح آمیز» خویش جهان را و جنبش سوسیالیستی را با مسائل بیشماری مواجه ساخته است.

آگراندیسمان-11

16آذر وچپ

57سال از واقعه 16آذر سال 1332می گذرد.واقعه ای که ریشه در یک دهه مبارزه نفس گیر نیروهای چپ وترقی خواه ایران دارد. حرکتی که شعار واستراتژی " اتحاد، مبارزه ، پیروزی " را در جامعه ایران وبرای دهه ها نهادینه کرد. 16آذرازجنبش چپ جدایی ناپذیر است . می توان آن را مصادره به مطلوب کرد ، اما نمی توان به قلب ماهیت تاریخی آن موفق شد . رژیم های شاه وشیخ  وچپ نمایان راست کرداردر این راه بسیار کوشیده اند وباز هم خواهند کوشید. راز گشایی از واقعه 16آذر مبین مبارزه ای خستگی نا پذیر برای استقلال ، آزادی وعدالت اجتماعی است...

اعلامیه هیئت سیاسی ـاجرائی سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)

بیانیه ی کمیته مرکزی سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران درمورد شانزده آذر

اعلامیه ی هیئت اجرائی سازمان کارگران انقلابی ایران (راه کارگر) به مناسبت ۱۶ آذر

بیانیه کمیته مرکزی سازمان کارگران انقلابی ايران-راه گارگر

بیانیه‌ کمیته دانشجویی حزب دمکرات کردستان بمناسبت ۱۶ آذر

بیانیه جمعیِ ِجوانان و دانشجویان چپ‌ ایران درتبعید در آستانه ۱۶ آذر ۱۳۸۹

بیانیه دانشجویان سوسیالیست دانشگاه های ایران در آستانه 16 آذر روز دانشجو

بر سر دو راهی مذهب و یا سیاست؟

دومه نیکو لوسوردو- برگردان شین میم شین

حضرات که از هجی کردن واژه «انقلاب» عاجزند، اعلام می کنند که طرفدار مرحله بورژوائی انقلاب روس (کرنسکی) اند، نه مرحله بعدی و لنینی آن. 

آنها به توطئه های امپراطوری روم معاصر حتی اشاره ای نمی کنند، محاصره مدام اورشلیم معاصر (اتحاد شوروی) را اصلا به یاد نمی آورند، به کشاندن کشور لنین به جنگ های فرساینده دوم و سوم و زیرفشار قراردادن اقتصادی، سیاسی و نظامی آن و توطئه های بیشمار و رنگارنگ دیگر، وقعی حتی نمی نهند.

 شماره 545- 12/09/1389

شانزدهم آذر در شرایط حاکمیت نظامیان

وظایف مبرم جنبش دانشجویی در مرحله دشوار کنونی!

 

جنبش دانشجویی به عنوان یک گردان تاثیر گذار و موثر اجتماعی، بخشی از جنبش مردمی ست در برابر استبداد ولایی. تجربه چند سال اخیر گواه بر این واقعیت است که، جنبش دانشجویی زمانی می تواند به ارتقاءِ نقش خود در مجموعه مبارزات سراسری مردم موفق گردد که با حفظ ویژگی ها و مختصات خاصِ خود، توان ، امکانات و نیروی خویش را در چارچوب جنبش مردمی ارزیابی و ارائه کند.

فراخوان های دانشجویی به مناسبت شانزده آذر

انجمن اسلامی دانشجویان دموکراسی‌خواه دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران
 انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی امیرکبیر
 جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی

دانشجویان معترض سبز دانشگاه علامه

 دانشجویان دانشگاه آزاد واحدهای علوم و تحقیقات و تهران مرکز

فقر زدایی در چین

نویسنده : ام کا پاندی- برگرداننده : مهرگان

 

فقر زدایی یک الزام ذاتی سیستم سوسیالیستی است . فقر همراه اساسی یک سیستم سرمایه داری است .تا زمانی که جامعه سرمایه داری در یک کشور وجود دارد، فقر هر گز منسوخ نخواهد شد . طرح شعار "غریبی هاتاو" ( فقر زدایی به هندی) در یک سیستم سرمایه داری تنها یک فریب انتخاباتی است .

بیانیه ‌ی کانون نویسندگان ایران
به مناسبت دوازدهمین سالگرد قتل محمد مختاری و محمدجعفر پوینده

کانون نویسندگان ایران، ضمن گرامی‌داشت یاد محمد مختاری و محمدجعفر پوینده و اعتراض به محرومیت خود از برگزاری مراسم بزرگ‌داشت برای این دو عزیز، هم‌چون گذشته خواهان معرفی و محاکمه‌ی آمران و عاملان قتل‌های زنجیره‌ئی،‌ آزادی همه‌ی زندانیان سیاسی، و حذف سانسور از تمامی زمینه‌های اجتماعی و فرهنگی و تأمین آزادی اندیشه و بیان برای همگان است.

کازیوه ( سپیده دم) شماره 2- نشریه

هواداران حزب توده ایران در کردستان منتشر شد

نوید نو: دومین شماره نشریه کازیوه (سپیده دم) نشریه هواداران حزب توده ایران در کردستان منتشر شد. رفقای گرامی کازیوه اظهار محبتی بیش از آن چه نوید نو شایسته آن است بر ما روا داشته اند.ما جز سپاس چیزی برای گفتن نداریم ودر ادامه انتشار کازیوه برایشان موفقیت آرزو می کنیم .

در زیر  سرمقاله شماره دوم کازیوه را تقدیم خوانندگان گرامی می کنیم .

آقای شالگونی انصاف هم چیز خوبیست !
حمید جلیلی قمشه

با اتعقاد اولین قرارداد فروش گاز به اتحاد شوروی امکان استقاده ثمربخش سالانه تا ده میلیارد متر مکعب از گازهای طبیعی ایران فراهم گردید. با فروش این مقدار گاز ایران نه فقط توانست هزینه خرید و ایجاد اولین کارخانه ذوب اهن را پرداخت نماید بلکه قادر به خرید و ایجاد کارخانه ماشین سازی اراک ، ایجاد نیروگاه آبی سد ارس، و نیروگاههای حرارتی و دهها طرح دیگر شد.

سخنی پیرامون گفتار هفتگی محمد رضا شالگونی با رادیو سپهر
دکتر محمد حسین یحیایی

جوامعی به پیروزی نزدیک شده اند که مبارزه پی گیر و ممتد و بدون انقطاع داشته اند. جامعه ما از جمله جوامعی است که با سایه استبداد و دیکتاتوری زندگی کرده. تجربه و اندوخته های نسل پیشین به نسل بعدی منتقل نشده است از آن رو هر نسلی با توجه به شرایط موجود راه خود را آغاز کرده شکست و پیروزی را خود تجربه کرده است

گفته‌های ناگفته‌ی گلستان

 

من برای حزب توده هیچ نوع حرف بدی هم ندارم. اصلاً ندارم. این حزب یک حرکت اجتماعی بزرگی بوده که اجتماع ما را هم ساخته است. اجتماعی که امروز داریم، مطلقاً، بدون هیچ گفت ‏وگویی، به مقدار خیلی زیاد، جهتی است که حزب توده به آن داده است. حزب توده هم، نه یعنی ایرج اسکندری، یا اسکندر سرابی از سوی دیگر، و یا ابراهیم ‏زاده و… بلکه مجموعه‏ ی آن حرکت، بیدار شدن و امیدی که بوده و این حزب را ساخته است. آن‏قدر محکم ساخته که حرف‏هایی که شاه می ‏زد، آخر سر، کم‏ کم حتی لغت‏ ها و جمله ‏بندی‏ ها حزب توده ‏ای بود.

گروگانگیری واژه ها -4

 ولادیمیرو گیاچی- برگردان  یدالله سلطانپور

اما با شروع قرن، این «عمل برای نابودی بدون خونریزی و صلح آمیز دموکراسی» ابعاد  دیگری گرفته است.

فاکت های کلیدی در این باره را سال های 2000 و 2001 میلادی در اختیار جهانیان گذاشته است.

در نوآمبر سال 2000 میلادی، به حکم عالی ترین دادگاه ایالات متحده آمریکا، جلوی بازرسی و کنترل تعداد آرای داده شده در فلوریدا گرفته شد و جرج بوش به عنوان رئیس جمهور قلمداد شد، اگر چه او بازنده این انتخابات بود.

 شماره 544- 05/09/1389

کارگران و زحمتکشان و پیامدهای آزاد سازی اقتصادی

 

اعلام همزمان اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها و اصلاح قانون کار، موضوع پر اهمیتِ چگونگی تامین حقوق صنفی و سیاسی طبقه کارگر و دیگر زحمتکشان را به بحث روز بدل کرده است.

از مبارزه سندیکاهای کارگری حمایت کنیم

 «مقابله با اصلاح قانون کار برای تامین حقوق سندیکایی»

ما اکنون با یکی از یورش های همه جانبه و برنامه ریزی شده ارتجاع به دستاوردهای تاریخی طبقه کارگر ایران روبرو هستیم، لذا باید با تمام توان و هوشیاری با حفظ اتحاد و وحدت عمل در صفوف جنبش کارگری-سندیکایی و تقویت پیوند با جنبش سراسری ضد استبدادی برای مقابله با این یورش و دستبرد وحشیانه مبارزه ای وسیع را سازماندهی کنیم. حزب توده ایران-حزب طبقه کارگر ایران- در کنار و همدوش سندیکاها و تشکل های مستقل کارگری دراین مبارزه با اهمیت قرارداشته و خواهد داشت.

بیانیه مشترک سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی

وهیات بازگشایی سندیکای کارگران فلز کار مکانیک

اصلاح قانون کاریا نابودی دستاوردهای زحمتکشان؟!

برادران وخواهران زحمتکش!

ما نخواهیم گذاشت آنچه دستاوردهای یکصدساله مبارزات خونین پدرانمان است با توصیه های سرمایه داری جهانی و تهاجم سرمایه داری انگل تجاری داخلی، ازبین برود. سی سال نادیده انگاشتن حقوق زحمتکشان و قانون اساسی کافی است.

حذف یارانه ها، لیبرالیزه کردن اقتصاد، در سایه حکومت توتالیتر

 

طرح هدفمند ساختن یارانه ها از طرف دولت احمدی نژاد درست در شرایطی مطرح و به مرحله اجرا در می آید که بحران حاکم بر اقتصاد کشور، عمق و شدت بی سابقه ای یافته است و پیامد حاصل از این بحران به صورت تورم- رکود- بالا رفتن نرخ بیکاری- ورشکستگی واحدهای تولید و گرانی افسار گسیخته، روز به روز تأثیر مخرب و ناگواری بر زندگی و معیشت مردم برجا می گذارد.

تنش در پنینسولای کره :آنچه لازم است بدانید

نویسنده :زاچاری روت – بر گردان : مهرگان

نویدنو: شبه جزیره کره یکی از نقاط حساس جهان است . منطقه ای است که از سال 1953علیرغم پایان جنگ هیچ معاهده صلحی امضا نشده است . جایی است که بعنوان یکی از ویترین های امپریالیسم امریکا هزاران تفنگدار دریایی امریکا در آن مستقر هستند وپایگاه امریکایی در پنینسولای کره جنوبی عملا امر ژاندارمی منطقه را به عهده دارد.

«تنفراز خود» و «انتقاد از خود»

دومه نیکو لوسوردو- برگردان: شین میم شین

آنها به عمد، در بارهً کلیهً جنایات امپریالیسم، بی شرمانه سکوت می کنند ولی در بارهً عیوب واقعی و من در آوردی سوسیالیسم نعره می کشند و به توهین و پرخاش دست می زنند.

مبارزه بر ضد طاعون «تنفر از خود»، بدون تحلیل ریشه ای و آزاد از پیشداوری در بارهً دوران عظیم و شکوهمندی که با انقلاب اکتبر آغاز شده است، بی فایده است.

گروگانگیری واژه ها -3

بازار بر ضد دموکراسی

ولادیمیرو گیاچی - برگردان  یدالله سلطانپور

حوادث سال های 80 و 90 میلادی به وضوح تمام اثبات کرد که تفکیک این دو از یکدیگر محال است.

لیبرالیزاسیون جریان سرمایه و کالا (درست در دوره ای که مجموعه جهان غرب، شکست کمونیسم را بمثابه «پیروزی دموکراسی» جشن گرفته بود) به تدفین زنده زنده پایه و اساس دموکراسی در کشورهای غربی منجر می شود و قبل از همه، خود مختاری دولت های ملی را زنده بگور می کند و فاتحه بلند ـ بالائی برایش سر می دهد.

پایان انتقاد اجتماعی؟

پسا مدرنیته، هم واقعیت و هم ایدئولوژی

دکتر ورنر سپمن  - برگردان شین میم شین

پارادوکس های توسعه اجتماعی ـ ساختاری در پرتو تفکر «پسا مدرن» مورد بحث قرار می گیرند و بمثابه پدیده های تقدیری و اجتناب ناپذیر تلقی می شوند.

سخن از آن می رود که گویا دیگر انتقاد اجتماعی مناسب روز نیست و کهنه و بی مصرف شده است. به جای انتقاد، تمکین انقلابی مآبانه نسبت به جریان حاکم، پختن آش خویش و رفع حوایج حیاتی خود، با تبختر و خودنمائی روشنفکرانه و بدون پرداختن به ضرورت های اقتصادی موعظه می شود.

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: