نویدنو - سیاست - اقتصاد-  کتاب -  زنان -صلح  - رحمان هاتفی فرهنگ وادب - درباره ما -  -دیدگاه نظری - ویژه نامه - آرشیو

مقالات نویدنو-1

مقالات نوید نو -2

نکاتی در باره انقلاب تونسی ها

دوره گردي كه سوخت و تونس را روشن كرد

بیانیه حزب کارگران کمونیست تونس

همبستگی حزب کمونیست پرتقال با مردم تونس

پیروزی برای خیزش مردم تونس

بیم و سکوت حاکمان عرب؛ از دیکتاتور نوازی آل سعود تا مرثیه خوانی قذافی

بی خبریِ آن که می گفت:از همه چیز با خبرم!

ساختار بحران زای انحصار قدرت در رژیم ولایت فقیه

و پایداری جنبش مردمی

باز هم در دفاع از سوسیالیسم!

نظم جهانی «نوین» سرمایه

طرح ”هدفمند کردن یارانه ها“، اقتصاد نولیبرالی، و مدافعان ”شرمگین“ احمدی نژاد

هدفمند ساختن یارانه ها یا تداوم غلتیدن به آغوش سرمایه داری

نقد نولیبرالیسم

دخالت امپریالیستی در امور داخلی ساحل عاج را متوقف کنید!

آشنایی با ساحل عاج

راز روئين تني حزب توده ايران

بررسی شناخت فروغ فرخزاد در رابطه با جامعه ايران

دینگ دانگ چهار ساله شد

پانوشتی برای پادشاه فتح

دو تیغه یک قیچی ؟

تشدید تبلیغات بی بی سی بر علیه حزب توده ایران

 کمونیسم ستیزی در اروپا موفق نخواهد شد !

کازیوه نشریه جمعی از هواداران حزب توده ایران در کردستان منتشر شد 

منتظر تصويب قوانين ضد كارگري هستيم

دریا تری ز دریا

سی سال سیاست رفرم و درهای باز-2

جنبش کارگری

مذاکرات هسته ای، و مسئولیت نیروهای مترقی

بیانیه تشوان- بخش پایانی

بیانیه وزارت امور خارجه جمهوری دموکراتیک خلق کره

کارگران کشاورزی ایران

جمهوری خلق چین:سی سال سیاست رفرم و درهای باز

فوندامنتالیسم-11

آرشیو

آذر89

آبان 89

مهر 89

شهریور89

مرداد89

خرداد-تیر89

فروردین - اردیبهشت 89

آرشیو سال   1388

آرشیو سال   1387

آرشیو سال   1386

آرشیو سال 1385

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

2011-06-19

 شماره 553- 28/10/1389

نکاتی در باره انقلاب تونسی ها

نویسنده دیاب ابو جهجه

 از همان روز نخست آشکار بود که این انقلابی بود که صرفا برای نان نبود ، انقلابی بود علیه دیکتاتوری وفساد.انقلاب از سوی تمام بخش های جامعه مورد حمایت قرار گرفت. فقرا ، طبقه متوسط ، وحتی بخش بالایی طبقه متوسط.به ویژه طبقه متوسط چنگال خود را در روز های آخر در تونس نشان داد.

دوره گردي كه سوخت و تونس را روشن كرد

 

سرانجام هفته‌ها اعتراض‌، خشونت و ناآرامي در تونس به ثمر رسيد و رئيس جمهور اين كشور مجبور به تسليم در برابر خواسته‌هاي مردمي شد كه وي را به فساد‌، ديكتاتوري و ظلم متهم كردند؛ انقلابي كه به اجراي قانون اساسي در تونس انجاميد و بر اساس آن پست رياست جمهوري به طور موقت به رئيس پارلمان واگذار شد اما براي هميشه به رياست زين‌العابدين بن علي، رئيس جمهوري تونس پايان داده شد.

بیانیه حزب کارگران کمونیست تونس

حزب با فهرست کردن مهمترین وفوری ترین موضوعات مانند آزادی تمام زندانیان، رسیدگی به اعمال کسانی که مسئولیت سرکوب ، غارت دارایی ها وکشتار شهروندان را به عهده دارند، لغو تمام محدودیت های امنیتی واعاده ازادی ها  واستقرار قانون ، آزادی بیان، سازمان وتجمع ..

همبستگی حزب کمونیست پرتقال با مردم تونس

اوضاع تونس از تعمیق بحران سرمایه داری وتهاجم وحشیانه علیه حقوق کارگران ومردمی که در سراسر جهان جاگرفته اند تجزیه نا پذیر است  . مستقل از عواقب  پیشرفت ها در یک موقعیت سرشار از عدم اطمینان وبی ثباتی گسترده ، چرخش مبارزه جوانان ومردم تونس نشان می دهد که از طریق مبارزه وتجهیز وسیع تر توده های مردم برای پایداری ، تلاش برای باز پس گیری حقوق کارگران امکان پذیر است .

حزب کمونیست عراق

پیروزی برای خیزش مردم تونس

توده های به پا خاسته  در ضمن مبارزه روزانه خود ، که با عزمی قاطع وپشتکار همراه بود ومردم تمام مناطق کشور از جمله پایتخت تونس را در گیر کرد، با خون وزندگی خود جانبازی  عظیمی  را به نمایش گذاشتند ،ونمونه فراموش ناشدنی از پایمردی ، فداکاری وجانبازی را تقدیم کردند.

بیم و سکوت حاکمان عرب؛ از دیکتاتور نوازی آل سعود تا مرثیه خوانی قذافی

محمدعلی تخت رونده

بررسی تحولات 24 ساعت گذشته پس از فرار رئیس جمهور مخلوع تونس نشان می دهد اکثر حاکمان عرب از بیم خروش خشم ملت سکوتی معنادار داشته و حتی برخی در این مدت کم امتیازات بی سابقه ای را به مردم خود داده اند.

بر این اساس، در برهه اخیر سکوتی معنادار از سوی رهبران عربی در مسئله خلع "زین العابدین بن علی" از قدرت در تونس دیده می شود که قابل بررسی و دقیق شدن است.

انقلاب تونس در مطبوعات آلمان

بی خبریِ آن که می گفت:از همه چیز با خبرم!

 ترجمه رضانافعی

تا چند روز پیش  رژیم بن علی درتونس، چون بنائی ساخته از سیمان، سخت و تزلزل ناپذیر به نظر می آمد. ولی مردم جانشان از رژیم او به لب رسیده بود. دیکتاتور 74 ساله ، 23 سال پیش، هنگامی که زمام قدرت را بدست گرفت، وعدۀ استقرار دموکراسی داد. ولی پس از دورانی کوتاه، بن علی که در گذشته، رئیس سازمان اطلاعات تونس بود، کشور را به سرعت تبدیل به یک کشور پلیس زده کرد. مردی که تکیه کلامش در آن دوران این بود :”من از همه چیز باخبرم“.

 شماره 552- 20/10/1389

ساختار بحران زای انحصار قدرت در رژیم ولایت فقیه

و پایداری جنبش مردمی

 

واقعیت این است که بر خلاف تلاش های سران رژیم برای دست یابی به ساختاری یک دست و عاری از بحران، انحصار بیش از پیش قدرت در دست مرتجع ترین گروه های حاکمیت خود به یکی از علل تشدید بحران در حاکمیت و پیرامون آن بدل شده است.

باز هم در دفاع از سوسیالیسم!

نامی شاکری

با تاملی در متن "هدفمند کردن یارانه ها، ادامه سیاست تعدیل ساختاری" -

 جمعی از هواداران سازمان فدائیان خلق ایران – اکثریت (داخل کشور)

از دیگر شعبده های آقایان سرمایه و سمپاتیزان های نظریه پردازشان برای خالی کردن جیب مردم، دمیدن در شیپور ناکارآمدی بنگاه های اقتصادی دولتی و حراج آنها در بازار به بخش خصوصی "زیرک و بالیاقت" است. آقایان فراموش می کنند یا خود را به فراموشی می زنند که اگر کمک های هزارمیلیارد دلاری از جیب مردم آمریکا نبود، در اقتصاد آزاد و توسعه یافته ای مثل آمریکا، تنبان به پای آقایان زیرک و بالیاقت جنرال موتورز و فلان بنک آف آمریکا و... نمانده بود.

نظم جهانی «نوین» سرمایه
دکتر ورنر سپمن- برگردان شین میم شین

اقدامات نئولیبرالی به تغییرات بنیادی در بسیاری از عرصه های کار و زندگی منجر شده است که از طرف مردم بندرت مثبت ارزیابی می شوند.
 بعد از سپری شدن مرحله رفاه اجتماعی که بوسیله دولت اجتماع گرا تنظیم می شد، ظاهرا سرمایه داری دوباره به خود آمده است و دینامیسم توسعه اجتماعی مخرب آن کلیه چارچوب های مصلحتی را درهم می شکند

 شماره 551- 15/10/1389

طرح ”هدفمند کردن یارانه ها“، اقتصاد نولیبرالی، و مدافعان ”شرمگین“ احمدی نژاد

این به واقع آموزنده است که برخی حامیان دروغین ”چپ رادیکال“ و توجیه گر بی پرده رژیم به همراه هواداران ”سوسیالیسم دموکراتیک“ مورد تائید بی بی سی با سران جبهه موتلفه و مشاوران اقتصادی احمدی نژاد در رابطه با طرح ”هدفمند کردن یارانه ها“ همصدا شده اند.

هدفمند ساختن یارانه ها یا تداوم غلتیدن به آغوش سرمایه داری

ا  .  رحمان

تاکنون در هیچ کشوری از دنیا سراغ نداریم طرحی ملی از سوی امپریالیسم مطرح و از طرف دولت های مستبد و ضد مردمی به اجرا درآمده باشد. آن دسته از تحلیل گران سیاسی یا اقتصادی که طرح هدفمند ساختن یارانه ها را « ملی » می دانند، خود باید به این تناقض آشکار پاسخ گویند.

نقد نولیبرالیسم

  ارشیا

نولیبرالیسم سكه رایج محافل دانشگاهی اقتصادی در دو دهه اخیر در ایران و جهان بوده است. دلایل چیرگی نولیبرالیسم متعدد است. برخی زمینه‌ها و عوامل قدرت‌گیری ایدئولوژی نولیبرال در سال‌های اخیر چنین است:

بیانیه همبستگی کمونیست های الجزایر با مبارزه مردم ساحل عاج

دخالت امپریالیستی در امور داخلی ساحل عاج را متوقف کنید!

مردم مستقل ساحل عاج در رابطه با آینده کشور تصمیم می گیرند. نه به دخالت نیروهای امپریالیستی خارجی برای انتخاب دموکراتیک رهبرآن نیازی وجود دارد، نه به اصطلاح به ناظرین آنها برای " قانونی کردن" نتایج انتخابات .

هر گز ودر هیچ کجا امپریالیسم برای آوردن آزادی ودموکراسی دخالت نکرده است. در هر جایی که امپریالیسم توطئه می چیند وسربازانش را اعزام می کند،تنها جنگ داخلی، ویرانی وبدبختی بار می آورد. تنها هدف آن نصب آلت دستان بومی درخدمت منافع بورژوازی مالی بزرگ است .

 

آشنایی با ساحل عاج

 

در سال 1893 این کشور به عنوان مستعمره فرانسه شناخته شد و در سال 1960 استقلال خود را به دست آورد.

جنگ داخلی در سال 2002 در این کشور ضربه زیادی به اقتصاد آن وارد کرد. این جنگ زمانی آغاز شد که ارتش علیه رئیس جمهور وقت که در ایتالیا به سر می‌برد کودتا کرد.

راز روئين تني حزب توده ايران

فرزاد حيدري

در تاريخ كشورهايي كه نبرد حاد طبقاتي آنجا جريان داشته ودارد. حزب توده ايران از معدود احزابي است كه از هر حيث اينسان ضربات دهشتناكي از سوي مرتجعين بر پيكرش وارد آمده است و اينچنين آماج  بي شرمانه ترين و خانمان براندازترين توطئه هاي ناجوانمردانه واقع گشته است.

بررسی شناخت فروغ فرخزاد در رابطه با جامعه ايران

محقق:باقر خسرو نژاد

فروغ فرخ زاد از جمله شاعران ايران است كه آثار او تا كنون از راستاي دغدغه مدرنيته مورد توجه جامعه شناسي ادبيات فارسي قرار نگرفته است. اينكه آثار فروغ تا چه اندازه با مفاهيم مدرنيته همخواني يا مغايرت دارد، و اينكه او تا چه اندازه توانسته است شكل و محتواي مدرن را در آثار خود دروني كند، پرسشي است كه تا كنون براي منتقدان آثار او پيش نيامده است. شايد بررسي آثار او از اين زاويه بتواند كمكي باشد در شناخت بهتر معضل مدرنيته در جامعه شناسي ادبيات فارسي.

دینگ دانگ چهار ساله شد

نویدنو: دینگ دانگ چهار ساله شد. شماره 17نخستین رسانه شعر نیمایی به همت گردانندگان آن چهارمین سال انتشار خود را آغاز کرد . نویدنو ضمن شادباش وآرزوی موفقیت در ادامه راه برای دست اندرکاران نشریه دینگ دانگ ، خوانندگان خودرا به بازدید از مطالب ارزشمند آن دعوت می نماید.

پانوشتی برای پادشاه فتح

سعید سلطانی طارمی

پادشاه فتح از جمله‌ی منظومه های سیاسی نیماست مثل ناقوس و مرغ آمین. و گویا به خواهش ماهنامه‌ی مردم و به منظورروحیه بخشی به جنبش آزادیخواهی مردم ایران سروده شده است که آرام آرام به سوی رکود می رفته است اما پادشاه فتح برخلاف ناقوس و مرغ آمین که از وضوح نسبی برخوردارند و بارها مورد تفسیر و تعبیر قرارگرفته اند شعری است که نقاط مبهم و پیچیده کم ندارد.

 شماره 550- 09/10/1389

دو تیغه یک قیچی ؟

از یک سو آقای مصلحی وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران پس از گذشت 18ماه از به قول خودشان " فتنه" تازه دریافته است که "سران فتنه عددی نیستند" وخواستار شناخت "مدیران داخلی وخارجی فتنه" شده است. ایشان در این تدارک شناخت موضوع جدیدی را مطرح ساخته است که " در منزل یکی از سران رده اول فتنه، جزوه بسیار تکان دهنده ای به دست آمد که در آن طرح براندازی دین از ایران، پیش از انتخابات تاکنون ترسیم شده بود" ودر ادامه افزوده است که"پس از بررسی جزوه مشخص شد که ادبیات آن ادبیات حزب توده است...

 

تشدید تبلیغات بی بی سی بر علیه حزب توده ایران

پدرام علوی

دقت نظر در عملکرد تلویزیون بی بی سی،  تشدید فعالیت تبلیغاتی این رسانه امپریالیستی، درراستای تضعیف جنبش کارگری در ایران، که پرچمدار راستین آن را در قامت حزب توده ایرن می یابد، به آسانی با توجه به مصاحبه هائی که این تلویزیون با مخالفان این حزب معمول می دارد، قابل مشاهده است.

 

بیانیه مشترک 38 حزب کمونیست وکارگری اروپا

 کمونیسم ستیزی در اروپا موفق نخواهد شد !

ما قاطعانه اعلام می کنیم که طرح های کمونیست ستیزانه بورژوازی شکست خواهد خورد. برتری ایدئولوژی ما ، انگیزه عادلانه طبقه کارگرمی تواند حتی اقدام های شدید آن ها را در هم بشکند.ما مصمم تر از همیشه و با رفتاری انعطاف ناپذیر به خاطر شکست دادن قدرت ضد مردمی سرمایه بزرگ ادامه خواهیم داد. هیستری کمونیسم ستیزی طبقه کارگر ونیروهای مردمی را که مشکلات بی کاری ، واژگونی جامعه، تامین اجتماعی وحقوق کارگران وبربریت خود سرمایه داری راتجربه می کنندفریب نخواهد داد.  

کازیوه نشریه جمعی از هواداران حزب توده ایران در کردستان منتشر شد 

کازیوه (سپیده دم) شماره 3 منتشر شد

شماره سوم نشریه کازیوه ( سپیده دم) نشریه جمعی از هواداران حزب توده ایران در کردستان با مطالب متنوع به زبان های فارسی وکردی منتشر شد.

يك مقام كارگري:

منتظر تصويب قوانين ضد كارگري هستيم

 

اسدي با اعلام اينكه مخالفان بدنبال تضعيف جايگاه قانوني كارگران در نهاد هاي تصميم سازي و تصميم گيري هستند، افزود: قانون مشاغل سخت وزيان آور با پيگيري تشكل هاي كارگري تصويب شد.
وي بيان كرد: با توجه به سكوت مجلس در مقابل هنجارشكني ها و عدم اجراي مصوبات آن ، بعد از اين بايد منتظر تصويب علني قوانين ضد كارگري باشيم.

دریا تری ز دریا
برزین اذر مهر

دریاتری ز دریا، تا می کنی خروش
ای خسته از خموشی
بر خیز
بر خروش!

در دل هزار غم اگرت می کند پریش،
مندیش
ازصعوبت و
هی کن
سمند ِخویش!

جمهوری خلق چین:

سی سال سیاست رفرم و درهای باز-2

هلموت پطرز- برگردان: شین میم شین

جامعه امروزین چین نه جامعه ای سوسیالیستی است و نه جامعه ای کاپیتالیستی به معنی معلوم.

جامعه کنونی چین خصلت یک جامعه گذار را دارد.حزب کمونیست چین مشغول انجام وظایفی است که در شرایط «عادی» بورژوازی چین می بایستی انجام دهد.

جنبش کارگری

 گونتر هیدن- برگردان شین میم شین

با پیوند جنبش کارگری با سوسیالیسم علمی از طریق حزب طبقه کارگر ـ بمثابه عالی ترین فرم سازمان طبقاتی آن ـ جنبش کارگری برنامه سیاسی مستقل خود را مبنی بر سرنگونی نظام اجتماعی سرمایه داری و استقرار نظام اجتماعی سوسیالیستی توسعه می دهد.

 شماره 549- 05/10/1389

مذاکرات هسته ای، و مسئولیت نیروهای مترقی

وظیفه نیروهای مترقیِ طرفدار مردم و مخالف رژیم ولایت فقیه در این باره فوق العاده حساس و با اهمیت است. هر چند هنوز زود است که در باره مذاکرات آتی ایران با گروه ۵ + ۱ اظهار نظر قطعی کرد، اما حرکت به سمت مصالحه ای که در نهایت تضمین کننده منافع ملی و مردم ایران باشد، بایستی با موضع گیری مسئولانه از طرف این نیروها مواجه شود.
باید از ایجاد شرایطی که امکان دخالت کشورهای خارجی در میهن را هموار می سازد به شدت پرهیز کرد.

بیانیه تشوان- بخش پایانی

اهمیت مبارزه پایدار طبقه کارگر ونیروهای مردمی

-در مواجهه با تجاوز همه جانبه امپریالیستی وتند تر شدن رقابت های بین امپریالیستی،ما مبارزه ضد امپریالیستی برای صلح،علیه جنگ های امپریالیستی واشغال ، علیه خطر استراتژی"نوین" ناتو وپایگاه های نظامی خارجی ، وبرای محو تمام سلاح های هسته ای را تشدید خواهیم کرد. ما همبستگی فعال بین المللی را با تمام خلق ها وجنبش های رودررو ومخالف ستم ، تهدیدهای امپریالیستی وتجاوز گسترش خواهیم داد.

بیانیه وزارت امور خارجه جمهوری دموکراتیک خلق کره

 

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری دموکراتیک خلق کره در تاریخ 17دسامبر 2010بیانیه زیر را در رابطه با اوضاع مخاطره آمیزغالب بر پنینسولای کره به خاطر تحریکات برنامه ریزی شده نظامی از سوی نیروهای دست نشانده کره جنوبی تحت تحریک ایالات متحده برای راه اندازی گلوله باران دوباره از جزیره یونفیونگ صادر کرد :

کارگران کشاورزی ایران

فریبرز رئیس دانا

آنچه در زير مي خوانيد تحقيقي است  كه آقاي فريبرز رييس دانا  در مورد كارگران كشاورزي انجام داده‌اند.اكنون كه مساله هدفمند كردن يارانه‌ها شروع شده است و فريبرز رييس دانا، اين يار هميشگي كانون مدافعان حقوق كارگر، به علت مخالفت آشكار وشجاعانه با اين طرح خانمان‌برانداز براي كارگران و زحمتكشان، در زندان به سر مي‌برد،  انتشار اين مطلب ما را با زندگي بخش ديگري از مردم آشنا مي‌كند.

جمهوری خلق چین:سی سال سیاست رفرم و درهای باز

هلموت پطرز-برگردان: شین میم شین

تحول جمهوری خلق چین یک آزمون بزرگ تاریخی است که خودویژگی اش در گذار از یک جامعه ماقبل کاپیتالیستی به سوسیالیسم، در ابعاد و دامنه آن و در علنیت بی سابقه آن است.

نتیجه نهائی این آزمون، دورانی توسعه و تکامل جنبش سوسیالیستی جهانی را دستخوش تحول بنیادی خواهد ساخت.

سی سال سیاست رفرم و درهای بازجمهوری خلق چین را ـ علیرغم همه معضلات و مشکلاتش درراه مدرنیزاسیون جامعه ـ گامی بزرگ به پیش برده است.اما طولانی ترین و احتمالا دشوارترین مقطع این روند گذار تاریخی هنوز در پیش است.

فوندامنتالیسم-11

دومه نیکو لوسوردو- برگردان یدالله سلطان پور

فنومنولوژی بغرنج و چند جانبه فوندامنتالیسم ها را نباید از نظر دور داشت.

فوندامنتالیسم ها می توانند بلحاظ تیپولوژی و معنای تاریخی و سیاسی مشخص خود با یکدیگر تفاوت داشته باشند.

همیشه باید توجه داشت که آنها تا چه حدی فرهنگ معینی را و یا تضاد با فرهنگ های دیگر را به مثابه امری طبیعی (ناتورالیسم) تلقی می کنند.

اگر روند توضیح ناتورالیستی به نقطه اوج خود برسد، فوندامنتالیسم آنگاه به راسیسم حقیقی[4] مبدل خواهد شد.

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: