نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

2015-05-31

شماره 740-      92/10/29

درگیری‌هایِ درونیِ رژیم ولایی،

و مسئلة مبارزه در مسیرِ تحول‌های ملی- دموکراتیک در ایران

درپیش گرفتنِ تاکتیک‌های مناسب در هر مرحله از مبارزه، از اساسی‌ترین تصمیم‌هایی است که در بالا بردنِ سطحِ جنبش مردمی و تقویت آن؛ و یا تضعیف و افولِ آن می‌تواند اثرگذار باشد. تاکتیک در حقیقت هنر مبارزه است.  تاکتیک‌ها، با شعارهای بسیج کننده‌ای که در هر مرحله از مبارزه پیش کشیده می‌شوند رابطه‌یی نا‌گسستنی دارند. این تاکتیک‌ها و شعارها مرتبط با مسایلی نیستند که از آسمان به زمین آورده شده باشند، بلکه از واقعی‌ترین و عملی‌ترین خواست‌های بخش‌های وسیع جامعه و از بسترِ منافع مشترکِ آن‌ها باید برخاسته باشند.

ضرورتِ سازمان‌دهیِ اعتراض‌های پراکندهُ کارگری: نقش چشمگیر و مهم جنبش سندیکایی

واپس‌گرایانِ دولتِ یازدهم، در هفته‌های اخیر، با برنامه‌یی دقیق و حساب‌شده، خیزِ دیگری را برای تجاوز به منافع طبقاتی کارگران و تضمین سودهای عظیم برای کلان سرمایه‌داران و پایه‌های اساسی رژیم ولایتِ فقیه برداشته‌اند.

سازمان‌دهیِ تشکیلاتِ مستقلِ کارگری، متشکل کردنِ اعتراض‌هایِ پراکندۀ کارگری، پی‌گیری در مبارزه، اتحادِ عمل، و حمایت جانانه از یاران و نمایندگانِ واقعی کارگران، پافشاری بر بازگشت به‌کارِ نمایندگانِ اخراجی و بازداشتی، تنها راهِ پیروزی کارگران و دستیابی‌شان به منافع طبقاتی‌شان خواهد بود

جایی که دومسیر" انقلابی" وارتجاعی به هم می پیوندد

نگاه مختصری به مواضع 10مهر

مشکل این دوستان با تاریخ دو دهه گذشته حزب مشکل صندلی است وآراستن آن به پشتک وارو های تئوریک چیزی جز فضا سازی برای تضعیف حزب نیست . هم نوایی این ها با هرندی ها ومصلحی ها ، حتی اگر ردایی از صداقت به تن کرده باشند وهزاران بار بر آن ها بشورند،باز هم بر موضوعی عینی استواراست : "حفظ نظام" .

در ادامه دو سند تاریخی از حزب توده ایران را در همین راستا تقدیم خوانندگان می کنیم .

دیالکتیک فاجعه در غیبت خانم/آقای واقعیت

نویدنو: رفقا هاتف رحمانی واحمد سپیداری باب گفتگویی را باز کرده واز نویدنو خواستار انعکاس آن شده اند. همان گونه که برای رفیق رحمانی نوشتیم ، ما از این گفتگو ها استقبال می کنیم وبا انتشار آن ها انتظار داریم دوستان ورفقای دیگری هم که در زمینه گفتگوها نظری دارند از ابراز آن خود داری نکنند.

نکاتی پیرامون جایگاه بحث در فعالیت های سیاسی

احمد سپیداری

شک نیست که هدف از فعالیت سیاسی، پیشبرد و به ثمر نشاندن مجموعه اهداف سیاسی و معمولا سیاسی-اقتصادی در یک جامعه است. فعالیت سیاسی برای یک نیروی پوزیسیون حفظ و توسعه وضعیت موجود و برای یک نیروی اپوزیسیون ایجاد سد در برابر تمهیدات نیروی حاکم و چرخش شرایط اقتصادی- اجتماعی برای رسیدن به اهدافی بدیل است.

خانه از پای بست ویران است.

لایحه ارتجاعی ، استبدادی  و ضد کارگری "فعالیت احزاب"

عزت سیامک

این قانون نه تنها موسسان احزاب و تشکل ها را ملزم به اطاعت از دستورات " ولی فقیه "  می کند ، بلکه هر عضو این تشکل ها را با پذیرش برنامه و اساسنامه آنها ، عملأ در زندان  قوانین ولایتی ، به زنجیر می کشد و آنها را در زمینه انتقاد و فعالیت آزاد فلج می سازد. در واقع احزاب و سازمان ها در صورتی می توانند اجازه فعالیت بگیرند که دیکتاتوری "ولایت فقیه " را بپذیرند و بر قوانین آن گردن بگذارند.

امپریالیسم و سگ های زنجیری اش 
نگاهی به ریشه های اقتصاد سیاسی چپ ستیزی

مزدک دانشور

در مقابل حملات روشنفکران اندامواره ی سرمایه داری باید توضیح داد که حمله به تاریخ چپ از سوی امثال قوچانی و خجسته رحیمی یک دغدغه ی روشنفکری نیست بلکه بخشی از یک پروژه است که در آن برای حضور توأمان امپریالیسم و نئولیبرالیسم زمینه چینی می شود ...

ما فراموشکاران، گناهکاریم

 محمدرضا شجریان

مهم آن است كه فراموش كرده‌ایم. اگر كسی به تقویم نگاهی نیندازد، روز وقوع زلزله بم را به یاد نمی‌آورد. تالاب‌های خشك شده را فراموش كرده‌ایم، دریاچه ارومیه را هم فراموش خواهیم كرد و هولناك‌تر از همه اینكه فراموش كرده‌ایم در كدام سرزمین زندگی می‌كنیم.

معجزه عشق

رحمان

اسطوره ‏ها چراغ راهنما یند

                     هشدار!

                           در گم بیشه‏ ها درجا نزنیم،

 از خورجین ستارگان

            خوشه ها گندم و دفترها ترانه به شمارانسان‏ها برداریم

تا

   از قدرتشان سرشار شویم،

                             و گام‏های لرزانمان را استوار سازیم.

شکایت مستقل کارگری علیه غارت سازمان تامین اجتماعی 

این اقدام مستقل کارگری در حالی از سوی کارگران در مناطق مختلف کشور ادامه دارد که بعد از ظهر روز ۲۴ دی ماه، هماهنگ کنندگان طومار اعتراضی کارگران با حضور در دفتر دکتر خلیل بهرامیان اولین اقدام عملی خود را جهت طرح اعتراض و شکایت نسبت به غارت و چپاول دسترنج کارگران در سازمان تامین اجتماعی آغاز کردند

بهای امپریالیسم –بخش نخست

نورمن مارکویتز-برگردان: آرش وجدانی  

اما تعادل نیروهای سیاسی امریکا به صورت قابل ملاحظه ای در طی دوران جنگ تغییر یافته بود. توسعه اقتصادی زمان جنگ به آنچه بعدا مجموعه صنعتی نظامی خوانده شد متکی شده بود و شرکت ها ونیروهای محافظه کار را تقویت کرد. سیاست آن ها، که  توسط هنری لوس ناشر برجسته ضد نیو دیل " قرن امریکایی" خوانده شد ، توانسته بود سیاست های دیپلماسی کشتی های توپ دار /دلار را باز سازی وبه روز کند و برای اجرای آن سیاست ها در کل جهان تلاش می کرد.    

فیدل کاسترو:

 ماندلا مرده است ، بنا بر این چرا حقیقت در باره آپارتاید را پنهان کنم؟

فیدل کاسترو رز-برگردان: هاتف رحمانی

چرا آن ها تلاش می کنند این واقعیت را که رژیم آپارتاید- که این همه مصیبت را به داخل افریقا آورد و این همه خشم در اکثر کشورها ی سراسر جهان بر افروخت – میوه قدرت های استعماری اروپا بود و از سوی امریکا واسرائیل به قدرت اتمی تبدیل شد مخفی کنند، تا جایی که کوبا ، که از مبارزه مستعمره های پرتقال در افریقا برای استقلال آن ها دفاع می کرد، آشکارا محکوم شود ؟

هدف های عملی دولت دست راستی در باره خصوصی سازی آشکار می شوند

برگردان : مهرگان

رئیس حزب دموکراتیک رالی در بیانات ایراد شده دیروز خود برای اولین باربه شیوه صریحی موضع های واقعی حزب دموکراتیک رالی و دولت را در باره موضوع خصوصی سازی ، که آن را اقدامی ضروری برای مدرنیزه کردن تلقی می کند افشا کرد .

شواهد دیگری از ظهور مجد د نازیسم در اوکراین !

م . چابکی   

این گروه آگاهانه از موضع سیاسی به بنای تاریخی لنین می نگریستند و آن را سمبل پیروزی خلق شوروی بر آلمان نازی و نشانه اولین بنیان گذار حکومت کارگری در جهان می دیدند. آن ها بیرق اردوی قیام اوکراین که نماد مخالفت با کمونیسم و ارتش سرخ در جنگ جهانی دوم بود را در محل مجسمه "لنین" نصب کردند .

کیف‌های پر پول بندر بن سلطان برای تروریست‌های جهان

 

پایگاه خبری تحلیلی «گلوبال ریسرچ» در گزارشی مسئله تروریسم جهانی در عربستان و شبکه تروریستی بندر بن سلطان، رئیس دستگاه اطلاعاتی عربستان را مورد بررسی قرار داد.

این گزارش در ابتدا به برخی از نقائص دستگاه حکومتی عربستان اشاره می کند و می نویسد این کشور توسط یک خانواده دیکتاتوری اداره می شود که تحمل هیچ مخالفی را ندارند و مدافعان حقوق بشر و مخالفان سیاسی را به شدت سرکوب می کند.

فهرست سازمان‌های امنیتی‌ که در بلاد شام فعال هستند

همه رقابت‌ها و ترورهای سازمان یافته در سوریه

در این گزارش تاکید شده است که سازمان های امنیتی عربستان، امارات متحده عربی، قطر و اسرائیل تا همین امروز همچنان علیه سازمان امنیت سوریه فعالیت می کنند. این سازمان ها به طور جداگانه علیه سازمان امنیت سوریه با یکدیگر همکاری دارند که البته نوعی همکاری شان با موساد شامل محدودیت های ویژه ای می شود. در این میان سازمان امنیت فرانسه که در گذشته جزء این گروه بوده از این جمع بیرون آمده است و دیگر همکاری ای با آنها ندارد.

مذاکرات هسته ای و ارتباط آن با اقتصاد سیاسی دولت یازدهم

دکتر اسماعیل حسین زاده

بسیاری از رهبران انقلابی که اقتصاد جنگی 1980-1988 را مدیریت نمودند تبدیل به کارفرماهای اقتصادی و سرمایه‌داران موفق گشته‌اند. به واسطه ثروتمند شدن در سایه اقتصاد دولتی یا به لطف منصب‌های سیاسی/بروکراسی که در موقعیت‌های مختلف دستگاه حکومتی داشته (یا دارند)، این افراد اشتهایی که زمانی به اقدامات اقتصادی رادیکال که برای اقتصاد جنگی ضروری است داشتند را از دست داده‌اند. در عوض، هم اکنون به نظر می‌رسد که بیشتر متمایل با داشتن توافقات تجاری و سرمایه‌گذاری با همتایان خود در غرب هستند.

مذاكرات موازی و جداگانه

نماينده سعيد جليلی و ولايتی با آمريكا در عمان

 بر اساس ادعاي رسانه هاي غربي نماينده سعيد جليلي و علي اكبر ولايتي طي ماه هاي گذشته به صورت موازي و جداگانه با ديپلمات هاي عالي رتبه آمريكايي ديدار و مذاكره كرده اند.

راهنمای جهت یابی برای رویارویی با بازار بزرگ فرا آتلانتیک
برگزیده از اسناد آتاک اروپا - ترجمه م . ت . برومند

Ptci می تواند نتیجه های چشمگیر در بسیاری از قلمروهای دیگر که به وسعت از محیط تجارت فراتر می رود، داشته باشد. در مثل او به طور بنیادی حقوق مالکیت فکری بازیگران اقتصادی خصوصی و قلمرو مالکیت گواهینامه ها را تقویت کند و می تواند به چند ملیتی های تکنیک های جدید انفورماسیون، قدرت فزاینده برای کنترل داده های اینترنت ، به ویژه داده های مربوط به شهروندان بدهد .

برگی از تاریخ
چه باید کرد؟

نامه خواندنی میرزا ملكم خان به ناصرالدین شاه

این نامه به قلم ملكم‌خان، اندیشمند بزرگ به تاریخ چهاردهم ماه ذی‌الحجه‌الحرام 1294 در لندن تحریر یافته و به عنوان نامه‌ای رسمی به تهران ارسال شده است.در پشت آخرین صفحه آن ناصرالدین شاه به خط خود نوشته است:

«انشاءاله تعالی این پاكت را در حضور ملكم خان باز نمایید و خوانده شود.  در ایران فهمیده نمی‌شود.»

شماره 739-      92/10/22

منشورِ حقوقِ شهروندی: از ادعا تا واقعیت!

وقتی مقام بلندپایه و دادستان کلِ حکومتی چنین موضع‌گیری‌هایی دارد و متکی به حمایت رییس قوه قضاییه و ولی‌فقیه است، چگونه می‌توان با انتشار یک منشور مدعیِ حلِ بی‌قانونی و رعایت حقوق دمکراتیک و آزادی‌های فردی و اجتماعی بود؟

جبهه خلق

گئورگی دیمتریوف - برگردان : هاتف رحمانی

سیاست مبارزه جبهه خلق علیه فاشیسم وجنگ ، که از سوی کنگره هفتم کمونیست جهانی اعلان شد ، بازتاب نیرومندی در بین توده های زحمتکش تمام کشورها داشته است . تحقق عملی این سیاست در فرانسه واسپانیا گواه روشنی فراهم کرده است که جبهه خلق عملا امکان پذیراست و محبوبیت خود را بالا برده است .

هراس رژیم ولایت فقیه از حزب توده ایران

عزت سیامک

رژیم ولایت فقیه ، حزب توده ایران را "خط دهنده" جنبش مردمی در سال 88 می داند، و با یافتن "اسناد " دریکی از ستاد ها این مسئله را حتمی می خواند. رژم چون همیشه و بنا به ماهیت خود ، هیچگاه حقی برای مردم قایل نبوده و حاضر نیست حتی کوچکترین حرکت و خواست آنها را به رسمیت بشناسد.

جزوه ی حزب توده و جنبیدنِ بی وقفه ی جنبش

عبدالقادر بلوچ

باز جای شکرش باقی است که حجت ‏الاسلام مصلحی در مراسم "صبح سعادت" سخنرانی می‏ کرد. اگر در مراسم "شام غریبان" حرف می‏ زد پرده از دخالت کیانوری و طبری و سایر سران حزب توده هم بر می ‏داشت. هی این قدرنگویید که آنها سال‏ هاست مرده ‏اند. این جنبش هشتاد و هشت، چند ضلع هم در آن دنیا دارد که در حصر نیستند و دارند جنبش را مدیریت می‏ کنند و الا با حماسه نهم دیماه و این همه نطق و خرج و سخنرانی، این جنبش از جنبیدن می ‏افتاد.

گفتگو با کارول کاریولا

دربارة نقش حزب کمونیست در امروز و فردای شیلی

حزب کمونیست پس از آنکه به استقرار دوبارة دموکراسی یاری رساند، نقش بسیار مهمی در سازمان‌دهی جنبش‌های اجتماعی بازی کرد؛ چه در جنبش دانشجویی و چه در میان طبقة کارگر و سندیکاها.

نوسازی الاهیات رهایی بخش

برنارد د،ملو-برگردان : مهرگان

پذیرفتن این امر قطعا باید مستلزم فروتنی بسیاری باشد که مسیرروشن شده از سوی الاهیات رهایی بخش مسیری است که کلیسا باید طی کند. همان طور که اسکار رومورو ، اسقف سان سالوادور ، که در 24 مارس 1980 به قتل رسید گفته بود ،  کلیسا باید خود را در سمت مردم قرار دهد ، به دفاع از مردم بر خیزد .  آیا این همان راهی نیست که با سنت مسیح وحواری ها پیوند دارد ؟ 

مهندسی افکار!

نویسنده:  جیل لپور- برگردان : شرنگ نامان

کمپین ویتیکر و بَکستر بر علیه طرح پیشنهادی بیمهٔ درمانی ملیِ  تِرومن برای انجمن پزشکی آمریکا نزدیک به  ۵ میلیون دلار هزینه داشت، و  ۳  سال طول کشید. آن ها لایحهٔ اصلاحی معقول، محبوب، و مورد نیازِ ضروریِ رئیس جمهور را به شکل یک لولو ترسناک، و چنان وحشتناک  مبدل کردند، که حتی امروز، میلیون ها آمریکایی هنوز از آن وحشت زده هستند.

فساد دردولت لبیرال اسلامگرای" ترکیه" ماهییت رژیم را افشاء ساخت !

م.چابکی

فرقۀ مذهبی فتح الله گولن در واقع یکی از پشتوانه های اصلی ایجاد “حزب عدالت و توسعه بود که در سازماندهی تشکیلات حزبی، تبلیغات، تأمین بودجۀ مالی و رهبری آن نقش بزرگی ایفاء کرده و هم اکنون نیز بندهای آن با حکومت کنونی پیوندی نا گسستنی دارد. بهمین دلیل درجنجال فساد مالی دستگیری ها و عملیات, پلیس , مقامات امنیتی وقضایی , نام گولن نیز در صدر موضوع ها قرار داشت .

برای تامین امنیت حاضریم سلاح برداریم

عادل عبدالمهدی

هر شخصیتی و هر قدرتی و هر دولتی به ویژه نیروهای مسلحی که علیه تروریسم در هر نقطه از عراق فعال باشند، در کنار آنها ایستاده ایم. موضوع نه به هویت نیروها مربوط است و نه به جایگاه آنها، چه هدف از این کار کسب آرای انتخاباتی باشد چه اغراض سیاسی دیگر، آن چه اهمیت دارد عمل به این کار به عنوان مبارزه عملی با تروریسم است.

سه اولویتی که امریکا در دستور کار قرار داده است

عادی‌سازی روابط با ایران، هدف اول باراک اوباما

عادی سازی روابط میان ایالات متحده امریکا با جمهوری اسلامی ایران به گونه ای که مصالح هر دو کشور تامین شود و از بعضی مخاطراتی که جامعه جهانی را تهدید می کند، کاسته شود، شاید تنها هدف باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده نباشد اما شاید هدف اول او باشد.

شماره 738-      92/10/15

دولتِ حسن روحانی منافعِ چه قشرها و محفل‌هایی را نمایندگی می‌کند؟

خطای بزرگی خواهد بود اگر نیروهای انقلابی، دمکراتیک و ترقی‌خواه برای سمت‌ دادنِ جامعه به سویِ عدالت و ترقی‌خواهی دچار این توهم شوند که به جناحِ اکبر رفسنجانی و دولت کنونی آقای روحانی می‌توان دل بست.

به بهانه خیزش مردمی 88 و سرکوب خونین رژیم ولایت فقیه

بدون حضور نیرومند جنبش مردمی در صحنه، رژیم ولایت فقیه نیازی به تغییر سیاست و شیوه حکومت مداری کنونی نخواهد دید.
حزب ما همچنان که در جریان جنبش اعتراضی سال 88 نشان داد آماده است تا تمام توان خود را در این راه به کار بسته و در این عرصه با همه نیروهای ملی و آزادی خواه میهن همکاری کند.

نویدنو به سهم خود ضمن هم دردی ،درگذشت رفیق جمشید موذن زاده رابه خانواده محترم ، رفقا ودوستان ایشان تسلیت می گوید.

 

بدرود رفیق دکتر جمشید مؤذن زاده

رفیق دکتر جمشید مؤذن زاده تا آخرین روز حیات بر پیمان خود با توده ها و عشق سوزان به زحمتکشان استوار ماند. در آخرین پیامی که به مرکزیت حزب فرستاد چنین می خوانیم: ”با درود و ابراز شادمانی از فرصت تجدید احترام که این سعادت به همت رفیقی نصیب من شد و در ملاقات مرا با اسناد ششمین کنگره حزب توده ایران آگاه کرد. بعد از تبادل نظر و تاثیر نظرات ما در مصوبات کنگره و مطالعه کامل اسناد کنگره ششم حزب مژده آن را به اطرافیان خود خواهم داد.

درباره بازخوانی و بازنویسی "راه و رسم توده ای"

مهرداد اخگر

در پی افشای نقش نشریه ضد توده ای "راه توده" و سردبیر آن و عملکرد این نشریه در راستای سیاست های وزارت اطلاعات رژیم، در حدی که حضرات از بستن بساط "راه توده" و رفتن به ایران و بازگشایی دکانشان در آنجا صحبت می کنند، ما در ماه های اخیر شاهد از سر گیری فعالیت سایت "مهر"، به عنوان "سایت هواداران حزب توده ایران" به قصد از "سر گرفتن کار ناتمام" و بازنویسی و بازخوانی تاریخ حزب پس از حمله جمهوری اسلامی هستیم. از سر گیری فعالیت این سایت و آنهم پس از برگزاری ششمین کنگره حزب و با دشواری جدی رو به رو شدن کار نشریه "راه توده" را نمی توان عملی اتفاقی تلقی کرد.

سخنرانی گئورگی دیمیتریوف، در همایش کمیسیون  کنگره هفتم کمینترن  در دوم جولای 1934

برگردان : هاتف رحمانی

ما (در آینده ) شاهد خواهیم بود که چگونه فرمالیسم ( شکل گرایی) وعبارت های قالبی بارها جانشین تحلیل های مارکسیستی می گردند . قاعده های عام  و کلیشه ها بدون به حساب آوردن ویژگی مشخص هر کشور، هر حزب و سازمان جایگزین می شوند. این به ما خیلی آسیب می زند ، ما را تا حد بسیار زیادی از کشاندن توده های وسیع طبقه کارگر و زحمتکش ها به مبارزه انقلابی تحت رهبری ما باز داشته است .

آیا نولیبرالیسم جدأ پایان یافته است ؟

دیوید هاروی  - برگردان: امیر حسینی

برداشت من از نولیبرالیسم این است: نولیبرالیسم یک پروژه طبقاتی است که پشت نقاب واژگانی چون آزادی، آزادی های فردی ، مسئولیت های شخصی ، خصوصی سازی و بازار آزاد پنهان شده است. تمامی این واژگان به معنی حرکت به سمت بازسازی و تحکیم قدرت طبقاتی بوده و در این زمینه نولیبرالیسم بسیار موفق بوده است.

«ماندلا – ماندلاست، بزرگ و اسطوره»

رحمان

ماندلا در زندگی و مبارزاتش فرایند ی پر فراز و نشیب را پشت سر گذاشت. دوران آغازین مبارزه او با انرژی

ای جوشان و جهنده که جسم و جان او را فرا گرفته بود، از او مردی جسور و انقلابی و مصمم ساخت که تا پایان حیات رژیم آپارتاید در راه آرمانهایش ایستاد و ازآزمونی دشوار و بلند مدت سربلند بیرون آمد.

اسطوره عشق و آزادی!

  به یاد مادیبا ( نلسون ماندلا) نماد ماندگارآزادی و عشق به انسان

اسطوره عشق و آزادی!

چه رازی در تو پنهان است!؟

و جانت از کدامین گوهر نایاب

                                   لبریزاست؟

که تاریخ نبرد نوع انسان با ستم را

                    بر بلندای چکاد سربلند آن توبنشاندی

پیر عنکبوت ها...
جعفر مرزوقی (برزین آذرمهر)

پیر عنکبوت ها

هی دار می تنند و
 
                    بر دار می زنند

                                   نسل و

                                        تبار کار...

نقد نيروهاي كار پروژه‌هاي نفتي بر نئوليبراليسم و نئوليبرال‌هاي وطني

ياور

اين اقتصاد خوانده‌هاي‌هايكيست ، سرشت ويران گر تجارت جهاني را براي كشورهاي عقب مانده اي مثل ما، كه صاحب يك توليد كالايي كوچك‌اند، آن هم با تكنولوژي قديمي، توضيح نمی‌دهند و تلاش می‌كنند واقعيت‌ها از ديده پنهان بماند.

شماره 737-      92/10/08

یادواره ی لرتا هایراپتیان بازیگر و کارگردان مردمی تآترعلمی ایران ستاره ها بر صحنه می درخشند

زندگی بر سن ها و صحنه های نمایشی اگرچه رفیق ارجمند و توده ای ما لرتا هایراپتیان را همواره به اوج های تازه تر و ناپیداکرانه تر مینوی(معنوی) فرا می کشید اما زندگی مادی را بر او هرچه تلخ تر می کرد. و مگر ارزش پرند و پرنیان هنر در ”رواق منظر“ سرمایه چند است که هنرمندش بتواند سر آرام بر زمین بگذارد؟

بدرود رفیق ستاری

رفیق رحیم ستاری از رفقای نسلِ ارشدِ حزب بود، نسلی که میراث گران‌بهایی از تجربه، سخت‌کوشی در راه بهبود زندگی زحمتکشان، پایبندی به آرمان‌های توده ا‌ی و یاری به مردم و یاران از هر طریق، برای نسل کنونی و آینده از خود به‌جای نهاده است.

دیدگاه های حزب کمونیست یونان

در باره پانزدهمین همایش بین المللی حزب های کمونیست وکارگری در لیسبون

نویسنده : گیورگس مارینوس - برگردان: هاتف رحمانی

حزب ما پافشاری ویژه ای برای وحدت جنبش کمونیستی نشان می دهد. این مسئله ای دشوار وپیچیده است ، که می تواند تنها از طریق ایجاد بنیاد های استواری که بر جهان بینی مارکسیسم – لنینیسم ، بر اصول مبارزه طبقاتی ، بر راهبرد انقلابی استوار باشد حل شود.

جمهوری دموکراتیک خلق کره از سوسیالیسم دفاع می کند

برگردان: مهرگان

مردم کره دراطراف کیم جونگ اون و حزب کارگران کره صف بسته اند . آن ها اقدام های محکم وقاطعی برای رفتار با جانگ وخرد کردن گروه او در حفاظت از دولت خلق انجام داده اند واطمینان دارند که کشور به ساختمان یک جمهوری سوسیالیستی مدرن متعهد به رفاه تمام زحمتکش ها ادامه می دهد . 

آنچه نظامی گرایان نمی خواهند در باره جنبش کارگری بدانید

نویسنده : جرج لاکی – برگردان : آرش وجدانی

با وجود پس زمینه خودمان ، حس سیاسی ما از آن چه امکان پذیر است نیازمند به دست آوردن میراث جهانی مبارزه طبقه کارگر برای صلح است . برای لمس یک نمونه هیجان آور ، جنبش کارگری سوئد یک درصد را از به راه انداختن جنگی علیه نروژ همسایه باز داشت.

علی امید، الگوی کوشندگان کارگری ایران

طبقه کارگر پیکارجوی ایران باید گذشته خود را بدرستی بشناسد و بداند که گذشته ای دردناک و درعین حال افتخارآمیز دارد.هر لقمه نانی که امروز ازگلوی فرزند کارگر پایین می رود و هر کلمه ای که او در دبستان می آموزد حاصل سالها نبرد خونین وتلاشی پردرد و رنج است.

آیا چنین جامعه‌ای می‌خواهیم؟

سعید محمدی

اینک غارتگران اموال عمومی کار را به جایی رسانده اند که حتا شیطان پرستان افراطی هم نمی‌توانند گوی رقابت را از آن‌ها بربایند. دست همه‌ی دزدها و خلاف‌کاران ، از پشت بسته شده و حتا شخصیت‌های مثال‌زدنی نمایش نامه‌ها و رمان‌ها هم پیش اینان لنگ انداخته اند

استیضاح مرجعیت مدافع خفقان مذهبی

محسن کدیور

من به عنوان یکی از پیروان مذهب اهل بیت پیامبر رحمت و درس آموخته‌ی حوزه‌ی علمیه‌ ی قم مراجع محترم تقلیدی که در دفاع از خفقان مذهبی، نارواداری دینی و توجیه استبداد دینی فتوا داده اند متواضعانه و محترمانه استیضاح می کنم.

کاسترو به آمریکا پیشنهاد برقراری "روابط متمدنانه" داد

رئیس‌جمهور کوبا خواستار برقراری "روابط متمدنانه" آمریکا با کشورش شد؛ اما تاکید کرد که سیستم سیاسی و اقتصادی کشورش موضوعات غیرقابل مذاکره هستند.

 رائول کاسترو، رئیس‌جمهور کوبا در نشست پایان سال پارلمان این کشور گفت: دو کشور اخیرا پس از تقریبا نیم قرن دشمنی توانسته‌اند مذاکراتی درباره منافع مشترک دوجانبه داشته باشند.

تشدید تنش‌ها در روابط اسرائیل با امریکا

پکن سلاح‌های اسرائیلی را به تهران می‌دهد

موج انتقادها به دولت نتانیاهو به اندازه‌ای بالا رفته است که یکی از اعضای وزارت دفاع دولت او مجبور به استعفا از سمت خود شده و بعد از استعفا به امریکا سفر کرده است تا رسما از مقام‌های امریکایی عذرخواهی کند.

شماره 736-      92/10/01

دست یافتن به خواست‌ها، راهکارهایِ مبارزه در این مسیر،

 و وظیفه‌هایِ پیشِ‌رو

همان گونه که برای رژیم و نهادهای امنیتی‌اش و در رأسِ همه ولی‌فقیه‌اش جلوگیری از احیا و بازسازیِ بدنة اجتماعیِ جنبش اولویت قلمداد می‌گردد، برای نیروها و حزب‌های مترقی، آزادی‌خواه و جریان‌های واقعی و مقاومِ اصلاح‌طلب، حرکتِ آگاهانه، منظم و برنامه‌ریزی‌شده به ‌سمتِ بازسازیِ بدنة جنبش و تقویت نقشِ توده‌ها در صحنه و معادله‌های سیاسی کشور وظیفه‌یی فوری، مقدم و غیرقابل چشم‌پوشی است.

به مناسبتِ ۲۱ آذر؛ درباره مسئله ملی و سیاستِ ملی حزب توده ایران

مبارزه برای اِلغایِ ستمِ ملی، وظیفة همة نیروهای مترقیِ میهن ماست.

با فرارسیدن سالروزِ برپاییِ حکومت ملی و خودمختار آذربایجان در ۲۱ آذرماه 1324، باردیگر مسئلة ملی، چگونگیِ برخورد صحیح و علمی با آن، و راه‌های حل رفع ستم‌ملی در چارچوبِ منافع جنبش سراسری ضداستبدادی و دمکراتیک مردم ایران، به‌مرکز توجه حزب‌ها و نیروهای مترقی و میهن‌پرست تبدیل شده ‌است، به‌ویژه آنکه بزرگداشتِ جنبش خلقی و ملی ۲۱ آذر با رخ‌داد‌هایی در میهن ما مصادف است که  با سیاستِ اِعمالِ ستم‌ملی از سوی رژیم ولایت فقیه بی‌ارتباط نیست.

تلاش اتحادیه اروپا برای «تغییر رژیم» در اوکراین

تحولات اوکراین در نیمه دوم آذر ماه در صدر اخبار خبرگزاری های بزرگ جهان قرار داشته است. امتناع دولت اوکراین به امضای توافق نامه در مورد روابط ویژه با اتحادیه اروپا، تظاهرات پر سر و صدای متعاقب آن از سوی نیروهای راست و تلاش ناموفق بخشی از اپوزیسیون راستگرا برای سرنگونی دولت در جریان پیشنهاد رای عدم اعتماد به دولت در پارلمان این کشور همه ریشه در نبرد ژئوپلیتیک بزرگی دارند که در رابطه با این کشور بین آلمان و روسیه در جریان است.

بیانیة حزب کمونیست اوکراین در ارتباط با رخدادهای اخیر در آن کشور

عمده‌ترین علت بحران سیاسی در اوکراین، اشتباه بزرگ پرزیدنت ویکتور یانوکوویچ در تنظیم و اجرای سیاست خارجی بود. به مدت سه سال، رئیس جمهور و دولت اوکراین به مردم اوکراین قول‌هایی برای پیوستن به اتحادیة اروپا دادند. از این گذشته، در تمام این سال‌ها در جریانِ برداشتنِ گام‌هایی در مسیر ائتلاف با اتحادیة اروپا، تنش میان روسیه و اوکراین نیز شدت یافت و به مرز تفرقه در میان جامعة اوکراین رسید.

بیانیه کمیسیون ایدئولوژی حزب کارگران کمونیست روسیه

درباره رخ داد های اخیراکرایین

برگردان: آرش وجدانی

وقتی که ما موضوع را با دقت مورد ملاحظه قرار دهیم و در عین حال ازسیل افسانه ها وتوهم هایی که آگاهی مارا تحت تاثیر قرار می دهند جلو گیری کنیم ، به راحتی درمی یابیم که در مورد اکرایین یک تقسیم عادی بین دو اتحادیه امپریالیستی یعنی بین کمیسیون اروپا و اتحادیه گمرکی (روسیه) انجام شده است.موضوع اصلی آن است که آیا اکرایین "مستقل " تحت سلطه الیگارش های روس قرار بگیرد یا الیگارش های اروپایی.

گزارشی به نشست دوره ای اتحادیه های کارگری خودرو سازی جهان

 سندیکای کارگران فلزکارومکانیک 

کارگران خودرو سازی ایران همگی از مشکلات واحدی رنج می برند: سرعت بالای خطوط تولیدی، اضافه کاریهای ویران کننده جسم و روح، دستمزد کم، سختگیری علیه سندیکاهای کارگری و سرکوب و زندانی کردن فعالین کارگری.

صفر خان ما و ماندلای آنها!

 محمدحسین مهرزاد

زندگی پر از رنج همراه با سی و دو سال زندان صفر قهرمانی را بیشتر مردم ایران نمی شناسند و به دلیل سانسور شدید در ایران حتی نام او را نشنیدند.
اما چند روز پیش ماندلا درگذشت. ماندلا در دوران طولانی زندان و مبارزه و پایداریش در این راه شباهت بسیاری با صفرقهرمانی داشت.

محمد جواد ظریف در گفتگوی تفصیلی با تایم

مذاکره ایران با آمریکا از زمان جلیلی آغاز شد

می توانم بگویم که مذاکره بر سر این موضوع در حاشیه مذاکرات با گروه 1+5 آغاز شد.سه سال پیش، سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران در آن زمان با بیل برنز، دستیار وزارت خارجه آمریکا در حاشیه گفت و گو های ژنو ملاقات کرد. از آن پس مذاکراتی بین ایران و آمریکا در داخل گروه 1+5 یا حاشیه آن وجود داشته است. بنابراین آنچه اتفاق افتاد نتیجه مثبتی نیز داشت.

پيروزي كمرنگ چاوزيسم بر غربگرايان

جيران عزيزي

حزب حاكم سوسياليست ونزوئلا روز دوشنبه اين هفته در انتخابات محلي اين كشور موفق شد با 2/49 درصد آرا به پيروزي دست يابد و حاكميت خود بر كشور را حفظ كند. اما در نخستين آزمون انتخاباتي مادورو كاهش قابل توجه آراي چپگرايان و در مقابل افزايش محبوبيت غربگرايان با 7/42 درصد آرا نشان از آن دارد كه ميراث چاوز در ونزوئلا هرچند حفظ شده اما در معرض خطري جدي قرار دارد.

تحلیل محمد مالجو از هدفمندی یارانه ها
توزیع ثروت، بدون توزیع قدرت ماندگار نیست

وقتی این کار‌شناسان از آزادسازی واردات صحبت می‌کنند باید به این پرسش پاسخ دهند که غیراز مواد مخدر و مشروبات الکلی که به صورت قاچاق به این کشور وارد می‌شود برای واردات کدام کالا‌ها به کشورمحدودیت قانونی وجود دارد؟ اتفاقا مشکل همین است. تولید کنندگان ما در معرض فشاررقابت نیروهایی هستند که قدرتشان به مراتب بیشتر از آن‌ها‌ست

رواج نگران کننده طلاق عاطفی درمیان زوج های جوان

تن‌هاي تنها زير يك سقف

حميدرضا خالدي

اسمش را هرچه مي‌خواهيد بگذاريد. جدايي، جدايي است. چه از طريق دادگاه و محكمه و دفترخانه و در حضور دو شاهد و ثبت شده روي كاغذ و همان كه «طلاق» مي‌نامندش باشد، چه به شكلي كه اين روزها بدجوري دامن خانواده‌هاي شهري كشور را گرفته و بين اهل فن به «جدايي خاموش» يا همان «طلاق عاطفي» شناخته مي‌شود.

قدرت رسانه در جهت‌دهي اذهان عمومي

مارپیچ سکوت

مهسا رمضانی

به اعتقاد بسیاری از متفکران، امروزه در عصر ارتباطات رسانه به عنوان بازوی فکری جامعه عمل می‌کند و از این رو افکار عمومی را در جهتی که مایل است، شکل می‌دهد. اما میزان این اثرگذاری همواره موضوعی مورد مناقشه در میان متفکران این حوزه بوده ‌است.

سخنان صریح سینماگران با وزیر کشور

امین تارخ در پایان سخنانش با گله از سانسور نمایش صریح معضلات و مشکلات اجتماعی گفت: متاسفانه به دلیل سانسور در سینما و تلویزیون کمتر توانسته‌ایم به موضوعات مهمی مانند موادمخدر و مشکلات پیرامونی‌اش بپردازیم به همین دلیل امیدوارم در عرصه سینما کمتر شاهد سانسور باشیم تا بتوان به شکل ریشه‌ای به مسائل و مشکلات مهم اجتماعی پرداخت.

مقایسه سهم دارا و ندار از سلامت در ایران!

دولت یازدهم در حالی آغاز به کار کرد که توجه و اهمیت به حوزه سلامت، از برنامه‌های اصلی و شعارهای تبلیغاتی رئیس‌‌جمهور به شمار می‌رفت؛ البته با توجه به گزارش صد روزه وزیر بهداشت و تحولاتی که در این حوزه دیدیم، می‌توان گفت، نسبت به سال‌های گذشته کارهای مثبتی انجام شده است، ولی با نگاهی به اعتبارات حوزه سلامت در لایحه ۹۳ نمی‌توان چندان به برداشتن گام‌های مؤثر در این حوزه امیدوار بود.

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: