نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

2015-10-06

شماره 731-      92/08/26

مبارزه با برنامه‌های اقتصادیِ رژیم، در راستایِ تأمین و حفظِ حقوقِ زحمتکشان

سیاست‌های اقتصادی دولتِ روحانی با سیاست‌های قبلی که زیر عنوان‌های مختلف اجرا شده‌اند، تفاوتی بنیادی و ماهوی ندارند. طبقه کارگر ایران و جنبش سندیکایی موجود زحمتکشان، به‌تجربه دریافته‌اند که معضل‌هایی چون بیکاری، کاهش قدرت خرید خانوارهای کارگری، اخراج‌ها، رواج قراردادهای موقت، تعطیلی کارخانه‌ها و فقر گسترده نتیجة مستقیمِ اجرایِ برنامه‌های اقتصادی- اجتماعی ضدمردمی‌ است.

نامه ی سرگشاده رفیق علی خاوری ، عضو هیئت سیاسی کمیته مرکزی حزب توده ایران به کادر رهبری سازمان مجاهدین خلق ایران

 

اصغر زمانی ، جلاد معروف ساواک و بازجوی زندانیان سیاسی ، که پلیس سیاسی مجرب و آگاه به زیر و بم سیاست ها و عملکرد رژیم منفور پهلوی بود ، بعد از آنکه پس از دوسال بازجوئی و فشار ، تمام شگردهای معلوم و شناخته خود را بکار برد ، خسته و درمانده در سلول انفرادی به نویسنده این سطور اظهار داشت :

"تو می توانی کمونیست باشی ، می توانی مخالف دستگاه باقی بمانی ، فقط حساب خودت را از کمیته مرکزی حزب توده جدا کن ! "

سخنرانی رفیق صلاح عدلی ، دبیر اول حزب کمونیست مصر ، در پانزدهمین همایش جهانی حزب های کمونیست وکارگری ( لیسبون 8-10نوامبر 2013)

برگردان: هاتف رحمانی

بدون شک ناکامی نقشه تجاوز نظامی امریکا در سوریه و گشودن در به راه حل سیاسی براساس یک پارچگی سوریه و تحقق خواست مردم برای تحول سیاسی واجتماعی به ژرفش شکاف در داخل اردوگاه امپریالیست منجرشد وپس از سال های طولانی واکنش وعقب نشینی در روند جهانی انقلاب ، بروقوع تحول های مثبت در جهان فشاروارد کرد .

مذاکرات راهبردی مقام‌های روسیه و مصر در قاهره

پس از قطع موقت کمک‌های مالی و نظامی آمریکا به مصر، دولت این کشور برای خرید تجهیزات نظامی با روسیه وارد مذاکره شده است. وزیران امور خارجه و دفاع روسیه با همتایان مصری خود در قاهره دیدار و گفت‌وگو کردند

ارزیابی لاوروف از گسترش روابط مصر و روسیه

درباره این که رویکرد مصر برای تقویت روابط خود با روسیه ناشی از متشنج شدن روابط آن با دیگر کشورها باشد نمی توانم مطلبی بگویم، ما از دهها سال پیش با ملت مصر روابط دوستی داریم و دو کشور برای برقراری عدالت تلاش های مشترکی داشته اند. بار دیگر بر روابط دوستی روسیه با مصر تاکید می کنم و می گویم روسیه و مصر شرکایی استراتژیک هستند و روابط آنها علیه هیچ کشوری نیست.

حمایت سندیکاهای کارگری انگلیسی از کارگران سندیکایی ایرانی

 سازمان کودیر در انگلیس با انتشار یک بیانیه در عصر روز پنج شنبه گذشته ( 9 آبان)از نامه خانواده رضا شهابی در رابطه با خواست آزادی این سندیکالیست مقاوم حمایت و خواهان گسترش مبارزه سندیکا ها برای آزادی فوری او شد.

ترک در جدار مه‌آلود توهم؟
میخک

عاملیت خواهان آزادی نه تنها باید از همین اندک فضایی که نشان می‌دهند استفاده کند بلکه باید در گشایش فضاهای تازه پیش قدم شود و دولت اعتدال را در مقابل عمل انجام شده قرار دهد و آن را تا حد ممکن مجبور به دنباله روی از خود کند. چرا که اگر چنین نشود معادله سیاست آینده با همین معلومات و مجهولات فعلی رقم خواهد خورد؛ رای به تنهایی دود می‌شود و به هوا می‌رود. این رای دهنده و رای ندهنده هستند که باید بر خواست خود پافشاری کنند.

پایان سرمایه داری ؟

دیوید هاروی – برگردان : امیر حسینی

پرسش مشخصی که در ایرلند , یونان و غیره مطرح شده توسط واژه مقدس " ریاضت " پاسخ داده شده است. "ریاضت " انجام پذیر نیست. کار نخواهد کرد. کاری که سیاست ریاضت  انجام می دهد این است : مردم هرچه بیشترو بیشتر فقیرمی شوند ,کمتر پول خرج می کنند و اقتصاد ضعیف و ضعیف تر می شود.

"نمونه ای" از راه رشد "غیر" سرمایه داری

برگردان : امیر حسینی

" شرکت موندراگون " بزرگترین شرکت و فدراسیون کئوپراتیوی کارگری در جهان است که در سال ١٩٥٦ توسط پنج نفر از فارغ التحصیلان " مدرسه پلی تکنیک موندراگون " در همین شهر در ایالت باسک در شمال اسپانیا تأسیس شد. اولین کالای این شرکت بخاری نفتی بود.

جایگاه جنبش چپ در اپوزیسیون دمکراتیک

  فرامرز دادور 

سوال بسیار اساسی این است که آیا چگونه می توان به ایستگاه مناسب اجتماعی که حامل آزادی های سیاسی و زمینه های دمکراتیکِ لازم برای حرکتِ آگاهانه و داوطلبانه از طرف اکثریت جامعه برای عبور از سرمایه داری باشد، دست یافت؟ موانع متعددی وجود دارند عمده ترینِ آن وجود نظام استبدادی/مذهبیِ جمهوری اسلامی است که از برقراری ابتدائی ترین حقوق مدنی و ازجمله آزادی بیان، اعتراض وتشکل یابی در بین جنبش های مستقل مردمی و اپوزیسیون جلوگیری می کند.

انگشت های اتهامی که طرف مقابل را نشانه می گیرند

فرانسه، از اعلام جرم تا اعلام برائت

هرچند اظهارات روز شنبه لورن فابیوس، آسان ترین و در دسترس ترین توجیه برای به نتیجه نرسیدن مذاکرات بود، اما به خوبی روشن بود که وزیر خارجه فرانسه به تنهایی مقصر نیست.

گزارش فارن پالیسی از موضع فابیوس

چرا فرانسه در نقش اپوزیسیون توافق هسته ای ظاهر شد؟

فرانسه در موقعیت بسیار خوبی قرار دارد تا به توافق هسته ای خدشه وارد کند، چرا که شماری از مقامات این کشورها به طور انحصاری بیش از یک دهه است که به دقت برنامه های هسته ای ایران را زیر نظر دارند و جنبه های فنی این برنامه ها و تاثیر تحریم ها را درک می کنند.

باربارا اسلاوین در گفت و گو با شورای روابط خارجی آمریکا

مذاکره ایران و آمریکا به امری عادی تبدیل شد

در صورتی که تحریم های جدید تصویب شوند، پیامدهای مخربی به همراه خواهند داشت. در حال حاضر تحریم های جاری علیه ایران ، اقتصاد ایران را ضعیف کرده اند  و این یکی از دلایل نشستن مقامات ایرانی پای میز مذاکره است. تحریم های بیشتر، مقامات عالی جمهوری اسلامی را مجاب می کند که انگیزه جدی برای مذاکره وجود ندارد و هدف نهایی غرب تغییر رژیم در ایران است. شاید برخی در کنگره با افزایش فشار بر ایران به دنبال امتیاز گرفتن در انتخابات آتی باشند اما این رویکرد برای مذاکرات مخرب است.

شماره 730-      92/08/19

ماهیت رژیم ولایت فقیه و محدوده عملکرد ”دولت امید“!

ماهیت ضد مردمی و عمیقاً استبدادی رژیم ولایت فقیه با تغییر دولت و روی کار آمدن مجموعه جدیدی از کارگزارانی که عملکرد سیاسی خود را بر اساس تأیید و یا عدم تأیید ولی فقیه رژیم تنظیم می کنند، تغییر نخواهد کرد.

خواست‌هایِ مردم، ضروری بودنِ تغییر، و برنامه‌های کلانِ اقتصادی

با چنین رویکردهایی در زمینه‌های اقتصادی- اجتماعی، نه تنها منافع توده‌های محروم جامعه تامین نخواهد شد، بلکه خواستِ تغییر که در انتخابات گذشته ریاست جمهوری ازسوی مردم به حاکمیت تحمیل گردید، در راستایِ مطالبه‌های مردم میهن ما به‌ویژه توده‌های محروم قرار نخواهد گرفت. باید توجه ‌داشت که، میان تغییر و تحول درفضای سیاسی با تحول در روابط اقتصادی، پیوندی متقابل وجود دارد.

پیامد سیاسی خصوصی­سازی­

 محمد مالجو

تحلیل­های متنوع و فراوانی درباره­ی بن­بست دموکراسی نوپای دوم خرداد و شکست سیاسی جنبش سبز طی سال­های اخیر عرضه شده است اما هنوز پژوهشی درباره­ی سلسله­شکست­های سیاسی نیروهای اصلاح­طلب در پرتوِ پیامد­های سیاسی اجرای سیاست خصوصی­سازی و تغییر حاصله در توازن قوا میان نیروهای سیاسی حاضر در صحنه­ی سیاست رسمی ایران به عمل نیامده است.

 اکل علیه خصوصی سازی

بیانیه گئورگ لوکایدس سخنگوی کمیته مرکزی اکل

برگردان : آرش وجدانی

ما بعنوان آکل ، تکرار می کنیم که هرگز خصوصی سازی سازمان های نیمه دولتی سود آور را نخواهیم پذیرفت ، وهمراه با زحمتکس ها و اکثریت عظیم مردم خود در برابر حراج کردن ثروت عمومی مقاومت خواهیم کرد .

خصوصی سازی خدمت های پست بریتانیا

برگردان: هاتف رحمانی

خدمات پست بریتانیا ، رویال میل ، اخیرا با عرضه اوراق قرضه عمومی و فروش سهام عمده آن به سرمایه گذار ها خصوصی شد . اتحادیه کارگران پست وارتباطات سلطنتی اعتصاب گسترده برنامه ریزی شده برای روز دو شنبه را ، با استثنا برای 4.000 نفر کارگران پست لغو کرد .

انقلاب اکتبر، و تأثیرِ اندیشه‌هایِ آن بر دورانِ ما

با پیروزیِ انقلاب اکتبر، دورانی نو، روزگاری نو، درجهان آغاز شده‌ است. با وجود فروریزیِ زادة اکتبر، یعنی اتحاد شوروی، عصری که اکتبر آغازگرِ آن بوده است، ازنقطه نظرِ تئوریک، به‌پایان نرسیده است، و نظریة ”ابدی بودنِ سرمایه‌داری“ و ”پایانِ تاریخ“، پوچ و ضدِ علمی از آب درآمده‌اند. هنگامی ‌که از دوران (عصر) و خصلتِ آن سخن می‌گوییم، به مفهوم تئوریکِ آن نظرداریم.

شعله های پایدار رزم در برابر ستم وسرمایه -13

دفاعیات رفیق خسرو روزبه در دادگاه های نظامی -7وپایانی

خسرو روزبه را محکوم کنید ولی شجاعت و شهامت ومیهن پرستی و بشر دوستی و فداکاری را محکوم نکنید و در چنین صورتی من بلا فاصله پس از قرائت حکم با لب خندان و قلب قوی از دادرسان محترم تشکر خواهم کرد.ولی این تشکر حق فرجام خواهی من را نقض نخواهد نمود و از آن حق در صورتی که لازم بدانم برای شکستن حکم از هر جهتی که منافی با حیثیتم نباشد استفاده خواهم کرد.

مشغول عشق جانان گر عاشقی است صادق 

 در روز تیر باران باید که سر نخارد.  

آقایان ملی – مذهبی این اصلاح طلبی نیست، عوامفریبی است!

همایون فرزاد

در اصلاح طلبی مورد نظر آقایان ما برای آن که خدای ناکرده ناامید نشویم و از خط ابدی اصلاحات منحرف نشویم، مجبوریم چشم هایمان را بر روی واقعیات تلخ اعدام گلپری پور و معارفی و اسماعیلی و قربانیان بیگناه بلوچ ببندیم و گوش همایمان را تیز کنیم شاید زمزمه ای از جانب بیت رهبری مبنی بر آزادی زندانیان خاص بشنویم.

ذخیره کوکائین آمریکا- سلاح تحریکات

نیل نیکاندروف - مترجم: ا. م. شیری

قانونی کردن ماریجووانا در برخی ایالتهای آمریکا، فقط اولین گام بزرگ در راه تکمیل «لیبرال مخدری» بحساب می آید. درج نوشتارهائی راجع به بی ضرر بودن کوکائین در مطبوعات شروع شده و آن را در نقطه مقابل هروئین و سایر مواد مخدر قرار می دهند. گام بعدی، «ابتکار موفقیت آمیز» در عرصه تجارت کوکائین خواهد بود.

در رابطه با انتشار نوشته های آقای فرهاد عاصمی

برخی از خوانندگان نوید نو به دنبال باز انتشار نوشتارهای آقای فرهاد عاصمی در شماره های پیشین واکنش های اعتراضی ابراز داشته ورویه نوید نو را مورد نقد قرار داده اند .نامه های الکترونیک متعددی داشتیم که صریحا به این رفتار در نوید نو اعتراض کرده اند .

شماره 729-      92/08/12

سخنرانی نماینده کمیته مرکزی حزب تودة ایران

در سیمنار نیروهای چپ در پارلمان اروپا

واقعیت اینکه، زیر فشار امپریالیسم آمریکا و متحدانش در اروپا و منطقة، نقشة سیاسیِ منطقة خاورمیانه در آستانة تغییری عمده و اساسی است. غلوّ نکرده‌ایم اگر بگوییم که رخدادهای چند سال گذشته، به آمریکا در تدوین و پیش‌بُردِ سیاست راهبردی‌اش در برپاییِ “خاورمیانة جدید“ی کمک کرده است.

در ستایش مطبوعات آزاد

 کارل مارکس - برگردان: محمد پوینده

آیا نخستین وظیفه­ی جویندگان حقیقت این نیست که یک­راست بی آن که به چپ و راست نظر افکنند، به سوی خود حقیقت پیش بتازند؟ آیا گفتن حقیقت در قالب فرمایشی و تحمیلی، در حکم از یاد بردن آن نیست؟ حقیقت چونان نور، از فروتنی به دورست؛ و تازه در برابر چه کسی باید فروتن باشد؟ دربرابر خود؟ حقیقت، دروغ و نادرستی را رسوا می­سازد. پس آیا نباید بر ضد دروغ باشد؟

"ّبهار عربی" به اندیشه در باره مدیریت شبکه های اجتماعی الهام می بخشد  

نگوین هانگ کوان * -برگردان : هاتف رحمانی

با نگاه به پشت سر در دو سال گذشته از "بهار عربی" که سراسر خاورمیانه وشمال افریقا را با بر انگیختن اعتراض های ضد دولتی جارو کرد، می توان  مشاهده کرد که یکی از دلیل های اصلی آن ضربه عظیمی بود که  شبکه های اجتماعی برزندگی سیاسی داخل وخارج کشورهای "بهار عربی" داشته اند .

نقشی که رسانه های اجتماعی بازی می کنند

ابزار اجتناب ناپذیر دیپلماسی تعامل گرا در قرن 21

نویسنده: سعادت آقاجانی حمزه کلائی*

رسانه های اجتماعی با ورود به عرصه سیاست خارجی، تغییرات اساسی درمفاهیم، دامنه،کارکرد وشکل دیپلماسی راموجب شده اند وهمین امرتغییرات مهمی رادرفرآیند سیاست گذاری،هدایت واجرای سیاست خارجی کشورها بوجود آورده است.

ایرانی ها و شبکه های اجتماعی

علی نیکویی

بر اساس آماری که مرکز آمار ایران در سال ۸۹ منتشر کرده است ۵۸ درصد کاربران اینترنت را مردان و ۴۲ درصد کاربران اینترنت را زنان تشکیل می‌دهند. می‌توان این آمار را با کمی اغماض به کاربران فیس‌بوک هم تعمیم داد. این آمار همچنان عنوان می‌کند که از بین کاربران اینترنت در ایران حدود ۴۳ درصد را گروه سنی ۲۰ تا ۲۹ سال، ۲۶ درصد را گروه سنی ۱۰ تا ۱۹ سال و ۲۱ درصد را گروه سنی ۳۰ تا ۴۵ سال به خود اختصاص داده‌اند

محمد حیدری آخرین دبیر سندیکای مطبوعات:

 بدون نهاد صنفی مستقل از قدرت روزنامه نگاری حرفه ای ممکن نیست

بدون یک نهاد صنفی ناوابسته به دولت و ارگان های قدرت ، روزنامه نگاری حرفه ای هرگز در کشور به سامان نخواهد رسید . این امر در شرایط کنونی و به دلیل وابسته بودن مطبوعات به دولت ، شهرداری ها ، احزاب و نهادهای قدرت مالی و سیاسی امکان پذیر نیست .

سقوط اینترنت در پی جاسوسی امریکا

به گزارش خبرگزاری مهر، براساس اظهارات کارشناسان و شخصیتهای آکادمیک، جاسوسی سازمان امنیت ملی آمریکا که توسط ادوارد اسنودن پیمانکار سابق این سازمان افشا شد، موجب شد که تعدادی از کشورها برای حفظ حریم خصوصی خود یا نامه های الکترونیک حساس و سوابق تماسهای تلفنی از سرویسهای جاسوسی و امنیتی آمریکا و بریتانیا وارد عمل شوند.

جاسوسی لحظهبهلحظه آمریکا از سفر آیتالله خامنهای به کردستان

گزارش‌های جدید از اسناد فاش شده توسط ادوارد اسنودن نشان می‌دهد سازمان امنیت و اطلاعات ملی آمریکا (ان.اس.ای) در سال ۱۳۸۸ سفر آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران به استان کردستان را از طریق ماهواره و ادوات جاسوسی پیشرفته 'با دقت تجسس و رصد' کرده است.

شعله های پایدار رزم در برابر ستم وسرمایه -12

دفاعیات رفیق خسرو روزبه در دادگاه های نظامی -6

من انتظار ندارم که دستگاه حاکمه در حال حاضر اجازه بدهد حزب توده ی ایران به تبلیغات سیاسی علنی خود ادامه بدهد،زیرا درخواست من در این شرایط عملی نیست و هرگز چنین موافقتی نخواهد شد.اما آیا مفهوم نگاشتن صلاح اندیشی در روزنامه ها به منظور آنکه هیچ امری از امور در پرده مستور نماند ،همین است که مطبوعات فعلی انجام می دهند؟آیا روزنامه ها می توانستند درباره ی قرارداد نفت با کنسرسیوم ،درباره ی ورود ایران به پیمان بغداد،درباره ی تغییر پشتوانه اسکناس،درباره تضمین سرمایه های آمریکایی در ایران ،درباره قرارداد جدید نفت،درباره تشکیل کنگره و دها مورد دیگر بحث آزاد بمناید تا ماهیت این امور"در پرده و بر هیچ کس مستور نماند؛مثل روز روشن است که  ن

 نوید نو :  آنارشیسم و سوسیال دموکراسی همزاد چپ مستاصل است. باور نمی کنید ؟ خوب مقاله رفیق تقی روزبه را با دقت بخوانید

مبنای بازسازی چپ و نقطه شروع

تقی روزبه

تجدید سازماندهی"چپ" به معنی واقعی، می تواند اساسا در زهدان جنبش های جدید و در راستای پارادایمی که این جنبش های ضدسرمایه داری به درجاتی حامل آنند، صورت گیرد ونه در خلأ و گردآمدن فرقه هائی که اگردربهترین به انشعابات و تخریب های جدید نیانجامد، نتجه ای جز افزودن فرقه ای برفرقه های موجود ندارد.

نگاهی به کتاب «نقد مارکوزه»
پرولتاریا یا انقلابی است یا هیچ است
پوریا شیبانی‌راد

مارکوزه منکر وقوع انقلاب پرولتری است، زیرا در بررسی‌های خود از جامعه رفاه به این نتیجه می‌رسد که طبقه کارگر در این جوامع نه‌تنها آگاهی طبقاتی‌اش را از دست داده بلکه همچنین در عملکرد و وظایف اجتماعی در حال نابودی است.

سلامت سوسیالیستی در مناظره با نولیبرالیسم

مزدک دانشور

در ایران و در حالی‌که نولیبرال‌ترین وزیر بهداشت بر اریکه‌ی وزارت تکیه زده است، سخن از واگذاری کارها به بخش خصوصی می‌رود. نباید فراموش کرد که این حرکت به سمت بخش خصوصی در حدود بیست سالی است که شروع شده. از تبدیل بخش‌های درمانی به «کلینیک ویژه» در ساعات غیر اداری گرفته تا طرح «محب» در این روزها، همه و همه در راستای کاهش خدمت‌رسانی دولت بوده است.

پساسرمایه‌داری

 گفت‌وگو با دیوید هاروی - ترجمه پرویز صداقت

تحلیل سرمایه‌داری نشان می‌دهد که تناقض‌هایی مهم و بنیادی‌ وجود دارد. این تناقض‌ها به صورت ادواری از کنترل خارج می‌شود و بحران پدید می‌آورد. ما درست در جریان یک بحران قرار داشته‌ایم و فکر می‌کنم مهم است بپرسیم که چه تناقض‌هایی بود که ما را به بحران کشاند؟

مساله اتمي ”نام رمز“ مذاكرات

اشغال ايران از درون!

فرهاد عاصمی

امكان جديد براي برقراري سلطه امپرياليستي بر ايران، آمادگي حاكميت سرمايه ‏داري در جمهوري اسلامي براي اجراي برنامه اقتصادي امپرياليستي كه دو دهه از آغاز آن در ايران مي گذرد، اكنون در سطحي است كه سرمايه مالي امپرياليستي خواستار آن است.

فعاليت نارسا و نازاي تبليغي- ترويجي

انديشه انقلابي جايگزين شايسته انديشه پوزيتويستي!

 فرهاد عاصمی

همانطور كه اشاره رفت، انگيزه نهايي براي نگارش سطور كنوني، فعاليت نارسا و نازاي تبليغي- ترويجي در برخي از مقاله ‏ها در نامه مردم، ارگان مركزي حزب توده ايران است. انديشه حاكم بر اين مقالات، خاموش‏تر و منفعل‏تر از آن است كه قادر باشد جرقه ي مبارزه‏ جويي را در ذهن خواننده بيافريند.

شماره 728-      92/08/02

مبارزه با دیکتاتوری حاکم و بی عدالتی تعطیل بردار نیست

خاطره نویسی، توبه از مارکسیست بودن، و برپا کردنِ بحث‌های دوره‌ای‌ای مانند ”چپ چیست“، ”سوسیالیسم چیست“، و ”بازتعریفِ مارکسیسم از طریق ردِ مبارزة طبقاتی“، در بین برخی از سازمان‌ها و فعالان چپ نیز از زمره اثرهای جنبیِ فشار قویِ تبلیغاتِ سازمان‌یافتة آموزة نولیبرالیسم در ایران است.

واکاوی دیدگاه های اقتصادی – سیاسی حزب توده ایران در دو دهه اخیر

یکی از هدف های انتشار این جزوه ترویج پایه های نظری سیاست ها ودیدگاه های کنونی حزب توده ایران وآسان سازی معرفی آن ها به نسل جدید مبارزان کشورمان است که در راه پیکار برای تحقق عدالت اجتماعی وآزادی ودموکراسی فعال هستند.در مقاله های مورد بحث این جزوه می توان دید که در خط مشی وبرنامه های حزب ، بر مبنای هدف راهبردی ( استراتژیک) گذر به سوی سوسیالیسم ، به طور عملی تضادهای مشخص کنونی در نظر گرفته می شود .

دُورِ تازة گفت‌وگوها با کشورهای »۵ به‌علاوة ۱«،

و دورنمایِ حلِ مسئلة هسته‌ای

رابطة عادلانه، علنی، و مبتنی بر احترامِ متقابل با همة کشورهای جهان، و دوری جُستن از ماجراجویی، و جلوگیری از قربانی کردنِ منافعِ ملی به‌منظورِ به‌وجود آوردنِ پیوند با آمریکا و اتحادیه اروپا، خواستِ ملی و همگانی است.

قراردادهایِ »موقت«، اصلاحیة »قانون کار«،

 و خواستِ زحمت‌کشانِ میهن ما

اصلاحیة “قانون کار“، به یکی از جدی‌ترین مسئله‌هایِ جنبشِ کارگری و سندیکاییِ میهن ما تبدیل شده ‌است. دولت جدید تاکنون موضع‌گیری‌ای شفاف دراین خصوص نداشته است، و با تاکید بر ادامهُ برنامهُ آزادسازیِ اقتصادی، “اصلاحیة قانونِ کار“ را در چارچوب این برنامه تعریف می‌کند.

همسر رضا شهابی : خانواده های کارگری با هم متحد باشند

خانم شهابی: دوست دارم خانواده های کارگری باهم متحد باشند. همه شون هوای همدیگر را داشته باشن، همین طوری که در این سه سال و نیمی که رضا نبوده یک جوری کارهای زندگیمو رو خودم انجام دادم، زندگیمو چرخوندم. ترشی درست کردم و فروختم. یکسری از دوستان هم دستشون درد نکنه چه از طرف سندیکای کارگران شرکت واحد، چه از طرف دوستان دیگه باشه. تا اینجا من تونستم زندگیمو سرپا نگه دارم بیشتر به خاطر کمک هایی بوده که دوستان به من و بچه هام کردن.

شعله های پایدار رزم در برابر ستم وسرمایه -11

دفاعیات رفیق خسرو روزبه در دادگاه های نظامی -5

اهمیت مارکسیسم خلاق در همین جنبه ی تطبیق اصول کلی مارکسیستی –لنینیستی با شرایط و اوضاع و احوال خاص هر کشورو ملت است.ما می بایست درباره ی شناسایی جامعه ی خود،وضع نسبی طبقات،روحیات انقلابی ، اوضاع اقتصادی و هر عاملی که می تواند به نحوی از انحاء در کشف قوانین خاص انقلابی جامعه ی ایران به ما کمک کند،مطالعه و بررسی عمیق نمائیم و محصول تجربیات تئوریک و پراتیک انقلابی خویش را با احزاب کمونیست برادر به میان گذاریم تا آنها نیز از تجربیات حزب ما استفاده کنند همان گونه که ما نیز از مجموعه ی تجربیات انقلابی احزاب کمونیست برادر و در درجه ی اول تجربیات انقلابی حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی استفاده کرده ایم و بعدا نیز باید استفاده نمائیم.

من و کتاب جلد سفید وروزبه

کتاب را در خانه باز کردم . در صفحه اول آن زیر عکسی از خسرو روزبه نوشته بود :

" به زندگی توبه حزب افتخار می کردی

 کنون به نام تو حزب تو افتخار می کند."

ضربه را خورده بودم . با آن دنیای آن روزی من درک این نکته ظریف برایم دشوار بود . اما با این حال ، همان شب با ولع کتاب را از اول تا آخرآن که بالغ بر 90صفحه ریزنویس بود سر کشیدم . ساعت به 2نصف شب کشیده بود ، ومادرم که یادش گرامی باد، چندین مرتبه تشر زد که بگیر کپه مرگتو بذار ، بذار خواب بیاد به چشمامون ! اما انگار نمی شنیدم یا خودرا مخاطب آن گفته ها نمی دانستم .

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: