نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

آزادی برای همه زندانیان سیاسی ایران  

آرشیوماهانه

آرشیو مقالات نویدنو

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آرشیو

مرداد 91

تیر91

خرداد91

اردیبهشت 91

فروردین 91

اسفند 90

بهمن ماه 90

دی ماه 90

آذر90

آبان 90

مهر90

شهریور 90

مرداد 90

تیرماه 90

خرداد 90

اردیبهشت 90

فروردین 90

اسفند 89

بهمن 89

دی 89

آذر89

آبان 89

مهر 89

شهریور89

مرداد89

خرداد-تیر89

فروردین - اردیبهشت 89

آرشیو سال   1388

آرشیو سال   1387

آرشیو سال   1386

آرشیو سال 1385

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

2013-01-13

شماره 681-30/06/1391

تحریم‌های اقتصادی: فرصتی طلایی برای غارت منابع ملی!

سخنان و درگیری‌های لفظی و قلمی در بین جناح‌های حکومتی در طول بیش از سه دهه گذشته بر سر منابع نفتی میهن با فراز و نشیب‌های گوناگون ادامه داشته‌اند، که حاصل آن اختصاص نیافتن این منابع مهم و حیاتی به صاحبان اصلی‌اش- یعنی میلیون‌ها تن از توده‌های زحمت‌کش و محروم میهن- و سرازیر شدنش به جیب جناح‌های سرکوبگر حاکم بوده است. بهانه تحریم‌های اقتصادی فرصتی را برای نیروهایی که امکان‌های مالی گسترده‌ای در اختیار دارند فراهم آورده است تا رویاهای ضد ملی خویش را آرام و آهسته به مرحله اجرا دربیاورند.

صلح آرزویی انسانی است، ما همچنان آن را فریاد می کنیم

احمد سپیداری

این روزها همه جا به درستی بحث از بالاگرفتن خطر جنگی تازه در منطقهٔ ماست. این خطر تا آنجا بالا گرفته که گاه ممکن است به نظر برسد از نقاط برگشت پذیر خود به سرعت عبور خواهد کرد. اینجا و آنجا این سئوال پیش می آید که براستی چه باید کرد. مطلب کوتاه حاضر پاسخی به این سئوال است.

فراخوان به خاطر صلح و آزادی

ما صلح و دوستی می خواهیم؛ نه جنگ و خشونت. ما جنگ را نه نعمت که نقمت می دانیم. ما می خواهیم با برپایی کارزار (کمپین) «بخاطر صلح و آزادی» و ابراز نفرت از خشونت و کشتار به حاکمان کشورمان بگوییم، اعمال تشنج زا و خشونت آفرین بس است؛ اعمالی که منجر به تحریم های کمرشکن علیه ملت ما گردیده و بهانه ای برای تصویب سه قطعنامه علیه مردم ما شده تا هربار فشار بیشتری را بر ما تحمیل کنند.

آن که باد می کارد، توفان درو می کند.

قتل سفیر آمریکا در لیبی، نماد شکست سیاست خاورمیانه کاخ سفید

دمیتری مینین (Dmitry Minin)-برگردان: ا. م. شیری

دستگاه دولتی آمریکا، بر خلاف تصور نادرست خود از توانائی نامحدود خویش، در سالهای اخیر مثل گرگ پیر و تنهای آکل(۲)، «اغلب مرتکب خطا می شود». کاملا روشن است که آنها بر مبنای همان دگماتیسم پایدار تصور می کردند که با سرنگون کردن رژیمهای نامطلوب، هر چند سکولار، در لیبی یا سوریه، و یا رژیمهای پوسیده در تونس و مصر، کافیست مردم به پای صندوقهای رأی بروند تا دمکراسی نوع غربی در جهان عرب برقرار شود.

صحنه آرایی فریبکارانه بورژوازی ایران -4

دست پر توان "حقیقت"توده ای ها را در کنار هم قرار میدهد   

ما جواب دادیم که اولا این تبلیغات سوء از طرف مخالفان است که راه توده را منشعب از حزب فرض کرده اند و بنا بر مبنای این فرض غلط دیواری کج را بنا نهاده اند. نه نامه مردم به اعتبار حضور رفیق خاوری تبلور حزب است و نه راه توده به پشتوانه تحلیل های اصولیش از دو دهه گذشته حزب توده ایران است و نه شرایط زمانی دو دهه گذشته با دهه 40 همسان است.

شماره 680-25/06/1391

افلاس ”رهبری“ و سیاست خارجی رژیم

در اجلاس جنبش عدم تعهد ها! 

بدون برنامه مشخص، بدون شعارهای تاکتیکیِ واقع‌بینانه و موثر، و بدون اتحادِ عمل گسترده و فراگیر، وضع موجود به این یا آن شکل تداوم خواهد یافت و میهن ما از چنگال استبداد، خودکامگی، مداخله، و تحریم خارجی، رهایی نخواهد یافت. 

تسلیحات هسته‌ای اسرائیل: نه پشتوانی از برایِ صلح،

 بلکه مانعی عمده در راهِ دستیابی به صلح  
نوشته: رفیق عِصام مَخوُل 

آنچه در آن تردیدی نیست این است که: جنگ دیوانه‌واری که اسرائیل برضد ایران به راه اندازد، جنگی برای بقای اسرائیل - آن طور که به ما می‌گویند- نخواهد بود، بلکه جنگی خواهد بود در دفاع از انحصارِ هسته‌ای اسرائیل در منطقه خاورمیانه.

چپ نمایی یک راست رو

انوشه راستگو

نه آقای امیر خسروی حنای شما دیگر رنگی ندارد . به شما پیشنهاد می کنیم که باقیمانده عمر خود را در پاریس زیبا بگذرانید ودیگر شانس خود را در عرصه سیاست ایران امتحان نکنید . اجازه دهید بار گران سیاست ورزی در این سرزمین بر دوش کسانی قرار گیرد که آماده جانبازی برای این سرزمین هستند . همان ها که از بوته آزمایش سرفراز بیرون آمده اند . شما نه حرف تازه ای در انبان دارید ونه مرد این میدان هستید .

آن چه باید ار بهروز خلیق آموخت !

فرهاد عاصمی

در شرایط کنونی نیز می بایستی با ارایه برنامه مشخص راه رشد آینده کشور، شرایط ضروری به منظور برپایی جبهه متحدی برای تحقق آن را تدارک دید، تا پیروزی در نبرد ضددیکتاتوری، آن طور که در کشورهای عربی شمال آفریقا عملی شد، به بیراه نرفته و تغییرات به تغییرات صوری تعویض «شکل حکومت» پایان نیابد. «بلوکهای» ایجاد شده باید دارای برنامه مشخص برای تغییرات اقتصادی- اجتماعی آینده بوده و تنها به تعیین شکل حکومت «سکولار» و … قانع نباشند. تنظیم چنین برنامه مشخص می تواند موضوع بررسی و کار مشترک در بلوک ها باشد.

صحنه آرایی فریبکارانه بورژوازی ایران -3

واکنش شتابزده مرجع ضمير!

براساس اطلاعات كسب شده توسط خبرنگار در دوران مسئوليت پورمحمدي در وزارت كشور در يک فقره مبلغ 5/10 ميليارد تومان براي ورود 500 دستگاه اتوبوس از چين به‌صورت غيرقانوني و بدون اخذ هرگونه ضمانت و با اصرار شخص وزير به فردي فاقد صلاحيت‌هاي لازم به نام «کاووس. ي. س» که گفته مي‌شود اخراجي يکي از وزارتخانه‌هاي حساس کشور بوده و با آقاي پورمحمدي در ارتباط مي‌باشد، پرداخت شده که به‌دليل ماهيت غيرقانوني و ابهام آلود اين پرداخت، نه اتوبوسي از چين وارد شد و نه پول به بيت المال بازگشت.

شماره 679-17/06/1391

سیاستِ ارتجاع حاکم در حذفِ جنبش دانشجویی: از تفکیکِ جنسیتی، تا پیگردِ فعالان دانشجویی

هوشیاری مبارزان جوان در مقابل این سیاست، و حفظ اتحاد عمل در صف‌های جنبش دانشجویی، و پرده برداشتن از قصدهای خائنانه ولی فقیه و ارتجاع  حاکم، وظیفه فوری در این مرحله است.

روياهائي كه هرگز تحقق نيافت

پول نفت بر سر سفره ها و تورم يك رقمي

داود رضوي

اگر به هدفمند كردن يارانه  بخواهيم اشاره كنيم  بخش بزرگي از مشكلات كنوني را در بر خواهد گرفت  كه اين خود بخشي از شعارها و يا روياهائي بود كه احمدي نژاد در سرداشت كه نه تنها تحقق نيافت بلكه نتيجه صد درصد معكوس هم داشت به اين معني كه تمام شعارها برعكس عمل شد و بيشترين فشارها در اين سالها به ما كارگران وارد شد .

جامعه ی دمکراتیک نمونه یا حکومت آرمانی مردم سالار؟

علی رضا جباری (آذرنگ )

پیش از شروع بحث یادآور می شوم که هدفم از پاسخگویی به مقاله ی آقای دکتر مهمنش: " جمهوری اسلامی: تفکربسته، افسار گسسته "، دفاع ازدولت اسلامی به مفهوم امروزی آن یا هر نوع دولت دینی مستقل ازآرای مردم یا حاکمیت مردم نیست؛ که خود با همه ی وجودم از دولت مردمی و متکی به آرای مردم دفاع کرده ام و می کنم.

صحنه آرایی فریبکارانه بورژوازی ایران  -2

عباس عبدی در آرزوی بازگشت به سال 87

اصلاح طلبان می توانند با اتخاذ خط مشی خاص خود، اوضاع کشور را به قبل از سال ۸۷ برگردانند و آن اوضاع مملکت را از این که هست نجات خواهد داد ولو اینکه احتمال دارد که حکومت به آن ها پاسخ مثبت ندهد.

در همبستگی با طبقه کارگر آفریقای جنوبی - ساده نگری، دشمنی و حمله به نیروهای مترقی در آفریقای جنوبی به نفع کدام نیروهاست؟

برای مبارزانی که در راه تحول‌های سیاسی – اجتماعی بنیادین در میهن ما ایران می‌رزمند، بسیار اهمیت دارد که تجربه کشورهایی نظیر آفریقای جنوبی و روند بغرنج مبارزه برای پیش‌برد جامعه در راستای جامه عمل پوشاندن به ایده آل‌های توده‌های زحمتکش در آنجا را مطالعه کنند.

فرو ناهشته شب

برزین آذرمهر 

فرو ناهشته شب رو خانه روشن کن!

که باد هرزه در کارست و

          می کوبد به هم هر جا در و دیوار و      
        می پاشد به هر
دل

                         اضطراب ماه و    

                  می ریزد بروی آتش هر حرف

                                            مشتی برف!

شماره 678-11-10/06/1391

اعلامیه کمیته مرکزی حزب توده ایران

شیوه های ضد مردمی حکومت مداری که به فاجعه ملی کشتار زندانیان سیاسی منجر شد هنوز در میهن ما فاجعه می آفریند!

مبارزه برای پایان دادن به توطئه سکوت رژیم پیرامون ”فاجعه ملی، از پیکارِ کنونی برای آزادی همه زندانیان سیاسی و تأمین حقوق و آزادی‌های دمکراتیک فردی و اجتماعی جدا نبوده است و نمی‌تواند باشد. در این راه، ضروری است که با گا‌م‌های مشترک و برپایی کارزارهایی با شرکت همه نیروهای انقلابی، ملی، میهن دوست، و ترقی خواه کشور، با هدفِ روشن شدن بُعدهای این جنایت فراموش نشدنی، معرفی و مجازات دستوردهندگان و اجراکنندگان آن، و همچنین برای انتشار رسمی لیست نام‌های شهدای مردم، محل خاک‌سپاری آنان، دلیل‌های محاکمه یا محاکمه دوباره این جان‌باختگان، و علت صادر کردن حکم‌های اعدام، به علاوه تأمین همه خواسته های خانواده‌های قهرمانان شهید فاجعه ملی“، مبارزه‌یی پیگیر را سازمان داد.

اثرگذاریِ برنامه ”آلترناتیوسازی“ بر نیروهای سیاسی،

وهدف جمهوری خواهی

یکی از هدف‌های کارزار کنونی پیرامون سناریویِ ”احیای رژیم سلطنتی“، از سویی اثرگذاریِ مستقیم بر جریان‌ها و شخصیت‌ های معینی در اپوزیسیون است؛ از سویی دیگر، پراکندن روحیه سرخوردگی نسبت به تاریخ و پیشینه مبارزه با استبداد سلطنتی ...یا به عبارتی، به وجود آوردنِ پراکندگی، تشکل گریزی، و تولید انواع شعارها و جریان‌های سیاسی خلق‌الساعه، در کنارِ کنفرانس‌هایی با نام‌های پرطمطراق

متن کامل سخنان آیت اله خامنه ای

 دراجلاس سران جنبش عدم تعهد

شرایط کنونی جهان فرصتی شاید تکرارنشدنی برای جنبش عدم تعهد است. سخن ما آن است که اتاق فرمان جهان نباید با دیکتاتوری چند کشور غربی اداره شود. باید بتوان یک مشارکت دموکراتیک جهانی را در عرصه‌ی مدیریت بین‌المللی شکل داد و تضمین کرد. این است نیاز همه‌ی کشورهائی که مستقیم یا غیرمستقیم از دست‌اندازی چند کشور زورگو و سلطه‌طلب زیان دیده‌اند و می‌بینند.

بیانیه نهایی شانزدهمین اجلاس «نم» در تهران منتشر شد 

سازمان ملل متحد به عنوان نهادی جهانشمول باید نقشی اساسی در شکل‌دهی به چارچوب حقوقی و اساسی مدیریت جهانی ایفا کند. بنابراین این سازمان می‌تواند و باید نقشی مهم در تلاش برای یافتن راه‌حل‌های مشترک برای مسائل مشترک مانند ایجاد هماهنگی بین تمامی سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی دیگر داشته باشد.

صحنه آرایی فریبکارانه بورژوازی ایران  

"ناطق نوری :نخستین کسی که هاله نور و قبه نور را کوبید ، من بودم"

نوید نو : جامعه ایران عرصه تاخت وتاز نیروهای مختلف بورژوازی است . هر لحظه هم این بت عیار به رنگی در می آید . یک روز در ادعای اصلاح مدیریت سیاست جهانی ، یک روز در گفتگوی رفسنجانی درباره شورای فقاهت ویک روز هم در درفشانی های سعید حجاریان. همه تلاش می کنند تا با متهم کردن " آن ها" برای خود پرونده ای قابل قبول ارائه نمایند.هیاهوی "کی بود کی بود من نبودم" جز تلاشی برای خاک پاشیدن به چشم ناظرین نیست .

عدالت“ نگران چیست؟

خط مشی انقلابی، تیغی در چشم دشمنان حزب توده ایران! 
فرهاد عاصمی

تارنگاشت ”عدالت“ که این روزها همه پرده ها را کنار زده و با صراحت از دولت احمدی نژاد و سیاست های اقتصادی اعمال شده توسط او دفاع می کند، نگران چیست؟ چه چیز انگیزه ”عدالت“ برای به اصطلاح برخورد ”انتقادی- افشاگرانه“ به مقاله های نامه مردم، ارگان مرکزی حزب توده ایران، حزب طبقه کارگر ایران می باشد؟

درآمدی بر معنای آزادی های بی قید و شرط سیاسی

پارسا نیک جو

آزادی های سیاسی به مثابه نظریه، حق، خواست، موقعیت و تجربه ی زیسته، پدیده ای مدرن است. پدیده ای که هم پای پروسه ی تاریخی تکوین و گسترش سرمایه داری و پیکار طبقاتی علیه ساختار و مناسبات فئودالی در اروپای غربی شکل گرفت و در پروسه ی تاریخی پیکار دموکراتیک و سوسیالیستی کارگران و گروه های اجتماعی ستم دیده، تعمیق و گسترش یافت و هم چنان می یابد.

تسلیت وهمدردی با قربانی های ماریکانا وپومروی

بلاده نزیمانده – هاتف رحمانی

چنین بحثی در کنگره کوساتو باید آشکارا رابطه احتمالی بین ماریکانا ، بحران سرمایه داری جاری جهانی ، کاهش بیشتر در سود آوری سرمایه داری ، وتهاجم نوشده برای تضعیف طبقه کارگر را در دفاع از سطح های کاهش یابنده سود مورد کاوش قرار دهد . مثلا تنش ها در کمر بند معدن های پلاتین تا چه اندازه به کاهش تقاضا ی پلاتین در یک منطقه اقتصادی مانند اتحادیه اروپا که مصرف کننده عمده پلاتین برای مبدل های محرک است بستگی دارد ؟  

سال گذشته، آمریکا سه برابر اسلحه فروخت 

فروش بیش از پیش اسلحه به برخی کشورهای حوزه‌ی خلیج فارس که متحده آمریکا هستند، یکی از دلایل رشد چشمگیر میزان فروش اسلحه از سوی آمریکا اعلام شد. گزارش کنگره‌ی آمریکا نگرانی ‌از برنامه‌ی اتمی ایران و بالا گرفتن احتمال حمله‌ی نظامی به جمهوری اسلامی را از مهم‌ترین دلیل فروش بالای اسلحه به متحدان منطقه‌ای دانسته است. 

شماره 677- 04/06/1391

اعلامیه کمیته مرکزی حزب توده ایران:

ما هرگونه اقدامی در رابطه با حمله نظامی به ایران را محکوم می کنیم!

حزب توده ایران معتقد است که، جهتِ سیرِ تحول‌های آینده سیاسی کشورمان امری است که فقط به مردم ایران مربوط است، و تنها و تنها، باید از سوی مردم و نیروهای سیاسیِ ملی و دموکراتیک، و بر پایهٔ احترام و باورِ ژرف به استقلالِ سیاسی و اقتصادی کشور تعیین شود. ما بار دیگر، همه نیروهای مدافعِ آزادی، دموکراسی، عدالت اجتماعی، و صلح را فرا می خوانیم تا در جبهه‌یی متحد به منظور رهانیدن کشور از خطر جنگ و پشتوانِ تحولِ دموکراتیک و استقلال میهن اقدام عاجل کنند.

جنگ علیه ایران : مخالفت بدون بهانه

حزب کمونیست اسرائیل - برگردان : هاتف رحمانی

در روشنای این مناقشه ، تایید کردن تنها موضع اصولی توانا به تضمین سلامت وامنیت تمامی خلق های منطقه حیاتی است : خلع سلاح اسرائیل وتمام کشورهای خاورمیانه از سلاح های کشتار جمعی ، و امضا پیمان جهانی عدم تکثیر سلاح های هسته ای .

حزب کمونیست یونان

 بیانیه در کشتار جمعی معدن کاران اعتصابی در افریقای جنوبی

حزب کمونیست یونان جنایت قتل عام جمعی انجام شده از سوی نیروهای پلیس در افریقای جنوبی علیه معدن کاران اعتصابی را که به مرگ 35نفر وزخمی شدن تعدادی دیگر انجامید محکوم می کند. مسئولیت سیاسی برای این جنایت عظیم است وکسانی که مسئول آن هستند باید به شدت تنبیه شوند .

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: