نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

آزادی برای همه زندانیان سیاسی ایران  

آرشیوماهانه

آرشیو مقالات نویدنو

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آرشیو

بهمن ماه 91

دی 91

آذر 91

آبان 91

مهر 91

شهریور 91

مرداد 91

تیر91

خرداد91

اردیبهشت 91

فروردین 91

آرشیوسال   1390

آرشیوسال    1389

آرشیو سال   1388

آرشیو سال   1387

آرشیو سال   1386

آرشیو سال   1385

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

2013-05-13

شماره 703-          20/12/91

توضیح وپوزش

در آخرین ساعت هایی که نوید نو آماده انتشار بود ویروس نا شناخته ای رایانه پایگاه انتشار نوید نو را از کار انداخت . تلاش رفقای مسئول برای مقابله با آن ویروس ونجات اطلاعات زمان طولانی را مصروف خود کرد ، تا سرانجام با یاری یکی از رفقای متخصص در این امر مشکل بر طرف و خوشبختانه پایگاه داد ه ها نجات یافت . ما به سهم خود از این تاخیر نا خواسته پوزش می طلبیم و ضمن سپاس از دوستان ورفقایی که با ای میل های محبت آمیز خود از تاخیر به روز شدن نویدنو ابراز نگرانی کرده بودند، آرزو می کنیم که هر گز به تیر غیب ویروس های نا شناخته دچار نشوند .

اصرار پیگیر دل به دشمن دادگان بر انحلال حزب تودهٔ ایران!

نوشتهٔ یک همراه حزب تودهٔ ایران

اتفاقاً آنچه برای توده‌ای‌ها نه مطرح، که اکنون واضح شده است، این است که چرا «راه توده» و گردانندهٔ آن به پرسش‌هایی که این اواخر در برابر او قرار داده شد، پاسخ نمی‌دهد و همچنان می‌خواهد خود را نماینده و جایگزین حزب تودهٔ ایران جا بزند. چرا تلاش و خرد جمعی نیروهایی را که نه به قصد کسب آب و نان و شهرت (تلویزیونی و غیره) و مقام، بلکه صرفاً با هدف ادامهٔ راه پدران و مادران و رفیقان فداکار و وفادار حزبی خود پا به میدان گذاشته‌اند، تحقیر و تمسخر می‌کنید؟ چرا این تلاش جمعی بر شما گران می‌آید و آشفته‌تان کرده است؟ نگران کسب‌وکار مِس‌فروشی خود هستید؟ واقعاً هم باید باشید.

پاسخ به نامه سر گشاده کامران رئوفی

کاوه مهرآیین

کل نامه ی سر و ته گشاده شما چیزی بود درحد یک لطیفه سرایی و یا یک رجز خوانی دون کیشوت مآبانه. و نیز انشای کودکی پیر در کلاس درس اکابر!.. از این رو دیدم رفقای رهبری حزب نه وقتش را دارند و نه گشادنامه شما ارزش آن را دارد که وقتی صرف پاسخگویی به آن کنند. لذا گفتم برای دلخوشی شما و برای آنکه به هر حال زحمتی که برای نگارش انشایتان کشیده اید کاملاً به هدر نرفته باشد، پاسخی به آن داده شود.

نامه ی سر گشاده به رفیق علی خاوری

 صدر کمیته ی مرکزی حزب توده ایران 
 کامران رئوفی  

من شرف، حیثیت و مشروعیت خود را ناشی از عضویت در حزب پرافتخار توده ایران می دانم و هرگز در مخیله ام جایی برای قرارگرفتن دربرابر این آرمان ها نگنجانده ام. اما درعین حال اعتقاد راسخ دارم که این اپورتونیسم مزمن، حزب ما را نابود خواهد کرد. فقط یک دشمن احمق، برای نفوذ در یک حزب سیاسی، روی عناصر بیرون از آن سرمایه گذاری می کند. بنابراین، دشمن در داخل صفوف حزب هم مخفی است. همه دست در دست هم تلاش کنیم که این دشمن را شناسایی و آن را طرد کنیم

" ايران درآتش"  

  هادی مومنی

برساحلت دزدان دریایی

آواز می خوانند

ایرانِ درآتش!

چنگیزیان بالشکری جرّار

دربیشه هایت اسب می رانند

ایرانِ درآتش!

زلزله طلاق؛ هر ۱۶ ساعت یک زوج ایرانی جدا می شوند

بررسی آمار طلاق در کشور نشان می دهد طی ده سال گذشته روند صعودی به خود گرفته است. به طوری که به اعتقاد کارشناسان آمار طلاق در ایران به زلزله ای خاموش تبدیل شده است که هر روز در حال تکان دادن جامعه می باشد. بر اساس آمار اعلام شده از سوی سازمان ثبت احوال همچنان تهران رکورددار طلاق در کشور است به طوریکه روزانه ۹۰ زوج در تهران از یکدیگر جدا می شوند.

نظام بانکی ورشکسته شده؛ دولت ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بدهکار است؛

باید منتظر یک اتفاق مهیب باشیم

دولت اکنون بالغ بر ۲۰۰ هزار میلیارد تومان به سیستم بانکی و بخش خصوصی بدهکار است. آیا می تواند این بدهی را بپردازد؟ هرگز. مگر آن که خودش را به حراج بگذارد یا یکسال تمام مخارج خود را نصف کند که ناممکن است و از این پس نیز بر این بدهی افزوده می شود.

پيكار با بيسوادی در اروپا

اسكندر آبادى

طبق آمار يونسكو حدود ۷۸۰ ميليون نفر در سراسر جهان، خواندن و نوشتن نميدانند. اين رقم تنها مربوط به آمار يونسكو است. آگاهان، بيسوادان جهان را تا يك ميليارد نفر تخمين می‌زنند. گرچه اين آمار بيشتر به جهان سوم و به خصوص به كشورهای چين، هند، بنگلادش و پاكستان مربوط می‌شود، ولی اروپا و در ميان آن حتی آلمان هم هنوز از اين مشكل رهايی نيافته است.

شماره 702-          15/12/91

گزارش کمیته مرکزی حزب توده ایران به:

ششمین کنگره حزب توده ایران

بدون توجه به ماهیت و جهت‌گیری طبقاتی دولت برگمارده احمدی نژاد و نیروهایی که این دولت منافع آن‌ها را نمایندگی می‌کند، نمی‌توان تحول‌های اجتماعی- اقتصادی ایران را در هشت سال اخیر به‌درستی درک کرد. حزب ما از همان ابتدای برگماری دولت احمدی نژاد به ریاست قوه مجریه- در حالی که برخی نیروهای سیاسی تلاش می‌کردند چهره‌یی ”مردمی“ و طرفدار توده‌های محروم از او ترسیم کنند- با صراحت این دولت را دولت مافیایِ سرمایه‌داریِ بوروکراتیک کشور و به‌خصوص رهبری سپاه و نیروهای انتظامی که بخش‌های بزرگی از فعالیت‌های اقتصادی کشور را در کنترل خود گرفته بودند، معرفی کرد.

سی سال از یورش وحشیانه رژیم ولایت فقیه

برای نابودی حزب توده ایران می‌گذرد! 

ششمین کنگره حزب توده ایران“، ضمن هشدارباش نسبت به ادامه توطئه‌های گوناگون ارگان‌های امنیتی رژیم، که وحدت و یکپارچگی حزب توده ایران و اتحاد عملِ نیروهای ملی و آزادی‌خواه میهن را هدف قرار داده است، از همه رفقای توده‌ای در داخل و خارج کشور می‌خواهد که با هوشیاری و دقت به مقابله با برنامه‌های ارتجاع حاکم بپردازند. 

اتحادیه افریقا ، الجزایر ومالی

جنگ غرب علیه توسعه افریقایی ادامه دارد

دان گلیزبروک –برگردان : هاتف رحمانی

غرب با رها کردن نیروهای زیادی از آن کسانی که مردم به دفاع  از خود در برابر آن ها نیازمند هستند، دفاع خود را " ضروری " می سازد . اکنون فرانسه مالی را اشغال می کند، امریکا در حال تاسیس پایگاه جدید هواپیماهای بی سرنشین در نیجر است ودیوید کامرون در حال سخن گفتن در باره تعهد خود به "جنگ علیه ترور" جدید ، در گستره شش کشور، واحتمالا برای دهه های آینده است . 

برای  آزادی ، دمکراسی وعدالت اجتماعی به پاخیزیم.

فرزاد حیدری

بر ماست که با  افشا ترفند این جریانات ارتجاعی هرچه بیشتر توان فکری و نظری جنبش مردمی را بالا برده مصمم و با عزمی راسخ برای تشکیل جبهه واحد ضد دیکتاتوری با هدف طرد رژیم ولایت فقیه با حتی حداقلی از اشتراکاتی که نیروهای ترقی خواه در راه پیشرفت و سربلندی میهنمان دارند یا می توانند داشته باشند ، بکوشیم.

کارنامه هشت ساله دولت مورد حمایت رهبر:

سفره خالی میلیون ها کارگر

فقط کافی است نگاهی به قیمت کالاها در این روزها بیفکنیم و اندکی با خود تامل کنیم؛ آن کسی که با ماهی چهارصد هزار تومان مسئول تامین زندگی خود و خانواده اش است این روزها چه حالی دارد؟ هفتاد درصد از کل ۱۰ میلیون کارگر شاغل در کشور و مشمولان قانون کار، صرفا به میزان مصوبه حداقل دستمزد هر سال شورای عالی کار دریافت می کنند که برای سال جاری به میزان ۳۸۹ هزار و۷۰۰ تومان است.

آمد بهار

برزین آذر مهر

آمد بهار و
 باز در این ملک بی‌بهار

چون پار

       وا نشد گلی و

نغمه‌ای نخواند

       سرگشته بلبلی

مصر: مقاومت توده ای زنان در برابر تعرض جنسی سازمان یافته

جهان حافظ

روی پلاکاردها از جمله نوشته اند:

تعجب نکن که من دختر هستم و حقم را مطالبه می کنم

زن مصری حق دارد آزادانه در خیابان راه برود

خیابان متعلق به انسان هاست بدون هیچ فرقی بین زنان و مردان

تو حق نداری به من دست بزنی، خیابان متعلق به همه ماست

عدالت، مساوات، آزادی

چند رباعی

مسعود دلیجانی

چون جذبه رزم توده در بر گیرد

                      صد جان سپیده دم به ساغر گیرد

گو نوش از این باده که از جام طلب

                   هر جرعه به اوج، دمبدم پر گیرد

شماره 701-          05/12/91

سازمان تامین اجتماعی: جدالِ واپس‌گرایان برسر غارتِ ثمره دست‌رنجِ زحمتکشان کشورمان 

در اوضاع حساس کنونی، و در رویارویی با سیاست‌های رژیم مانند اصلاحِ ”قانون تأمین اجتماعی“ و ”قانون کار“، وظیفه نخستِ جنبش سندیکایی زحمتکشان دوری‌جُستن از تفرقه و پراکندگی و حرکت آگاهانه به‌ سمت تقویت صف‌های جنبش و بالا بردنِ سطح سازمان‌دهیِ اعتراض‌های کارگری است. 

ایجاد اتحاد های جهانی کارگری در اقتصاد به شدت رقابتی جهان

داوید تروجیلو و اسکات مارشال  -برگردان : هاتف رحمانی

امکان ها برای ادامه دادن به ائتلاف های فرا مرزی و سندیکالیسم جهانی بر بستررخ داد های روزانه افزایش می یابند . همان گونه که شرکت های فرا ملی بهره برداری های خود را جهانی می کنند ، سندیکاهای کارگری ومتحد های آن ها ناگزیر خواهند بود به گسترش ساختارها و ائتلاف هایی ادامه دهند که فراهم  کردن نمایندگی قدرتمند کل نیروی کار را تضمین کند.

به یاد رفیق اباذر غلامی

اعترافات خدا از جام جم

اباذر غلامی

این دست های من

                ناخسته از عداوت جانسوز دستبند

وین چهره ام

نازرده از شقاوت سیلی

وین گوش من

        نشنفته هی هی دشنام

کر هم که نیست

حتی صدای بال مگس را دو روز پیش

از پشت قله ی تفتان شنیده ام.

روحم عیان ز برق نگاهم

آکنده از قداست زندان

قلبم غریق رود رافت دژبان

تکرار می کنم

با میل خود به محضرتان ره سپرده ام

وقتی کارگر خود را تحقیر می کند 

رضا رخشان

این نگاه تحقیرآمیز توامان در دو مسیرجداگانه به پیش می رود هم در نگاه جامعه و هم در وضع قوانین تحقیر آمیز، اجازه حضور کارگران را در عرصه بزرگتر نمی دهد. بعبارت دیگر، کارگران هیچ مجالی در جامعه نمی بینند تا بتوانند شایستگی های خود را در عرصه های مختلف نشان دهند. یعنی، کارگران همیشه کارگر می مانند و هیچ پیشرفتی برایشان متصور نیست.

طبقه کارگر و سازمان 
با نگاهی به دیدگاه محسن حکیمی

 علی فرزانه

نوشته پیش رو در پاسخ به سوال «جنبش کارگری ایران به چه سازمانی نیاز دارد؟» تنظیم شده است و به رابطه شکل با مضمون در بررسی تطبیقی «سندیکا» و «شورای کارگری» پرداخته و بر روی نسبت‌های میان «سندیکا و سندیکالیسم»، «سندیکا و مبارزه انقلابی» ،«سندیکا و شورا»، «شورا و مبارزه انقلابی» و «خود به خودی و آگاهی» بر زمینه عمومی شرائط استبدادی ایران متمرکز شده است.

نامه به یک دوست قدیمی

شاهین پر شکسته

صادق شکیب

اینک واژه های نامه ات در برابر دیدگانم با کژتابی رژه می رود . از گذشته ها نوشته ای که به اشتباه می رفتی . از خوش گذرانی ها و لذت هایی که با همکاران پول دارت می بری با آب و تاب سخن ها گفته ای . در مزیت ثروت مند شدن و رفاه و راحت طلبی قصه ها بافته ای ، آخرالامر در تمسخر عقاید جوانیت به اصطلاح طنزی نوشته مرا دعوت به هم فکری با خود نموده ای .

درباره "فعالیت‌های مطبوعاتی" یک مهره سوخته

مهرداد اخگر

کسانی که علی خدایی را از نزدیک می‌شناسند می‌دانند که او در همه آن سالها، پس از اعزامش به خارج توسط وزارت اطلاعات، و آن هنگامی که برای نفوذ در رهبری حزب و رسیدن به هیئت سیاسی تلاش می‌کرد، در تمامی نشست‌های حزبی جزو مجیز گویان خط حزب که او آن را موذیانه به عنوان خط "صفری" معرفی می کند، بود. به همه اسناد این دوران، از جمله اسناد پلنوم هیجدهم، کنفرانس ملی و همچنین شعار سرنگونی رای مثبت داد و از جمله کسانی بود که "حرف مخالف" از او شنیده نمی‌شد.

طبقه كارگر مدافع منافع كل خلق!

فرهاد عاصمی

در اين صحنه، زمان مماشات با انحراف ها از خط مشي انقلابي حزب پايان يافته است. بايد با صراحت خواستار قطع هر نوع فعاليت منافي با تحكيم مباني نظري و سازماني حزب توده ايران نزد هر جريان ممكن شد. بايد با شركت فعال در مبارزه افشاگرانه راه را بر همه كوشش ها براي پاره پاره كردن و خواستن حزب طبقه كارگر بست و به تقويت مواضع حزب ياري رساند.

برنامه حداقل كارگري، پرچم مبارزات امروز!

آموزش از ”بهار عربي“

 فرهاد عاصمی

بايد به نتايج انقلاب ها در كشورهاي عربي نگريست، تا تار و پود اين برنامه ها را شناخت. كودتاي نرم نظامي در مصر، حتي با دستگيري و به دادگاه كشاندن حسني مبارك، همانقدر پرده هايي از اين سناريوي نخ نما شده را تشكيل مي دهد، كه ارسال مرسي از آمريكا به عنوان رهبر ”اخوان المسلمينِ“ در آب نمك خوابانده، از قماش چنين پرده هايي است.

کارنامه دولتی که 750 میلیارد دلار درآمد ارزی داشته است

تعطیلی ۸۶ درصد از پروژه های عمرانی کشور؛ وضعیت بحرانی ۸۰ درصد از واحدهای تولیدی

آمارهای موجود نشان می دهد که اگر درآمد نفتی ایران از حفر اولین چاه نفت تا پیش از دولت احمدی نژاد در حدود ۴۵۰ میلیارد دلار بوده است، در هشت سال تصدی احمدی نژاد تا اکنون، دولت بیش از ۷۵۰ میلیارد دلار درآمد داشته که تقریبا ۶۰۰ میلیارد دلار از آن درآمد نفتی بوده است؛ یعنی ۳۰ درصد بیشتر از کل تاریخ ایران!

4- سرعت بخشیدن به بهبود اقتصاد بازار سوسیالیستی  و تغییر مدل رشد

گزارش به کنگره ملی هیجدهم حزب کمونیست چین در 8نوامبر 2012

هو جین تائو - برگردان: آرش وجدانی

تلقی توسعه اقتصادی به عنوان وظیفه مرکزی برای باز سازی ملی حیاتی است ، وتوسعه هنوزبرای نشان دادن تمام مشکل هایی که ما در چین داریم  جایگاه کلیدی را اشغال می کند. تنها با ترویج توسعه اقتصادی پایدار و سالم می توانیم بر پایه مادی محکم برای ارتقا شکوفایی و قدرت کشور ، بهبود رفاه مردم و تضمین توازن و ثبات اجتماعی تکیه کنیم .

تناقض بنیادی اسرائیل

یوری آونری- مهرگان

نسل سومی از "عرب های اسرائیلی" در حال رشد هستند. آن ها دیگر از سوی دولت تهدید نمی شوند ، اما در یک برزخ روحی زندگی می کنند. آن ها با افتخار خود را بعنوان فلسطینی معرفی می کنند  واز مبارزه فلسطینی ها در سرزمین های اشغالی حمایت می کنند ، اما بیشتر وبیشتر اسرائیلی می شوند.

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: