نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

2014-07-10

شماره 735-      92/09/24

شوک آماریِ» دولتِ تدبیر،

پیش‌درآمدِ شوک‌های دردناکِ تعدیلِ اقتصادی است

باید توجه داشت که، تجربه جهانی و کشور ما نشان می‌دهد که فرمول اقتصادی مورد نظر آقای روحانی به‌دلیلِ دردآور بودنِ آن برای اکثریت مردم  و اینکه عملاً برای منافع قشر فوقانی افاقه می‌کند لاجرم می‌باید به‌زور در حلقوم مردم فرو داده شود. این چیزی نیست جز دیکتاتوریِ ”بازارِ آزاد“ که در خدمت به منافع قشرهای فوقانی آزادی‌هایِ دموکراتیک و حق حاکمیتِ ملی را لگدمال می‌کند.

سناریوی دخالت غرب , در" اوکرائین "به کجا می انجامد!؟

محمد چابکی  

زبيگنيف برژينسکي، استراتژین آمريکايي و مشاور سابق رئيس جمهور کارتر در امور امنيتي،در پروسه " فروپاشي " معتقد بود که" اوکرائين مي بايست نقشي اساسي در اين روند ايفا نمايد"زیرااز فرانسه بزرگ تر است، با جمعيتي معادل 48 ميليون نفر، با يک شبکه ي پيشرفته ي لوله کشي نفت و با لوله کشي گازي که90 درصد گاز سيبري را به اروپا منتقل مي سازد.

بیانیه مطبوعاتی حزب کمونیست مالت:

" دولت باید از سیاست های داخلی اکرایین دوری نماید "

حزب کمونیست مالت نگران رخ داد های اکرایین است . حزب از موضع اتخاذ شده از سوی حزب کمونیست اکرایین در محکوم کردن خشونت انجام شده از سوی مقام های اکرایین و به اصطلاح اپوزیسیون حمایت می کند.

نامه حزب کمونیست لبنان به هیئت سیاسی حزب کمونیست اکرایین

حزب کمونیست لبنان از آن چه برای کشور شما و اقدام های تروریستی علیه حزب شما رخ داده است  بسیار نگران شده است . هم زمان ، به شما نسبت به حمایت کامل خود از تمام آن چه برای حفظ ونجات اکرایین از اقدام های فاشیست مابانه ای که در اکرایین رخ می دهد ، و برای نجات اکرایین از دخالت خارجی انجام می دهید اطمینان می دهیم .

تخریب مجسمه" لنین" مشکل اجتماعی" اوکراین" را حل نمیکند .!

 محمد چابکی

اوکراین میان  انتخاب "شرق و غرب" در نوسان است. بهر حال آنطوری که یکبار دیگر مردم اوکراین درهفته های گذشته متوجه شده اند ، باید برای مشکل اجتماعی خود راهی انتخاب کنند. سمت گیری بسوی جامعه متمدن با اقتصاد رو به رشد منافع ملی و دمکراتیک مردم ؟ ویا با رشد اقتصاد لبیرالی و دمکراسی غربی که پس از" استقلال" آزموده اند. ؟. تخریب بنای یاد بود" لنین"  مشکل اجتماعی را حل نمی کند .

سرمایه و مبارزه طبقاتی *

فشرده ای از سه سخنرانی دیوید هاروی

برگردان :امیر حسینی

من فکر می کنم چپ بسیار محافظه کار و ارتدوکس است. ما باید نسبت به بسیاری از ایده ها و امکانات نوین دیدی مترقی تر و بازتر داشته باشیم.

اقتصاد کنونی مسلمأ  ده تا پانزده سال دیگر سقوط خواهد کرد. ما باید آماده باشیم پا به میدان گذاشته و با استفاده از تکنولوژی نوین و ظرفیت های نوین سکان را به دست بگیریم. این ظرفیت های نوین را باید از راه سازماندهی بوجود آوریم. و همیشه به یاد داشته باشیم که هر کدام از ما قطره ای هستیم که این اقیانوس را تشکیل می دهد.

تجربة اعتصابِ کارگرانِ پتروشیمی ”فجرِ“ خوزستان

 و ”پلی‌اکریلِ“ اصفهان

اعتصابِ کارگران پیمانکاریِ پتروشیمی ”فجر“، به‌دلیل‌هایی چند، از اهمیت برخوردار بود. این اعتصاب با واکنشِ مثبت و حمایت کارخانه‌ها و مرکزهای کارگری اطراف خود- به‌ویژه کارخانه‌های پتروشیمی- روبه‌رو شد. این اعتصاب نشان ‌داد که، تا چه اندازه برخورداریِ کارگران از سازمانِ سندیکایی‌ای که از منافع‌شان دفاع‌ کند، دارای اهمیت است.

با انتشار نامه‌ای سرگشاده عنوان شد:

آمادگی سندیکاها برای کمک به روحانی در مبارزه با فساد تأمین اجتماعی

سندیکای کارگران فلزکار و مکانیک و هیات بازگشایی سندیکای کارگران نقاش و تزیینات ساختمان با انتشار نامه‌ای سرگشاده‌ خطاب به حسن روحانی، رسیدگی به پرونده فساد در تامین اجتماعی را وظیفه‌ای ملی توصیف کرده‌اند و خطاب به رئیس جمهوری آورده‌اند: «در این راه سندیکاهای کارگری و کارگران ایران پشتیبان شما هستند و از هیچ گونه کمکی برای بازگرداندن این اموال، دریغ نخواهند کرد

سازمان تامین اجتماعی چگونه غارت شد؟

مشارکت موثر کارگران و بازنشستگان در بالاترین سطوح تصمیم گیری و سیاستگذاری سازمان تأمین اجتماعی؛ و مشارکت کارگران در مدیریت شرکت های شستا مطمئن ترین راهکار برای حذف سوء استفاده های هزاران میلیارد تومانی از صندوق سازمان است.

کار چیست ؟

 برزین آذر مهر

کار ، چیست؟
خمیر ه ی هشیاری ست!
دمی به کوچه نظر کن!
چه حلقه‌ها که به گردن
زدارِ بی‌کاری ست !

دولت یازدهم بیکاری جوانان را مهار می‌کند؟

وقتی آمار بیکاری جوانان از مرز هشدار می‌گذرد...

بیکاری به عنوان یک پدیده مخرب اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی همواره از دغدغه‌های اساسی مسوولان و برنامه‌ریزان و خانواده‌های ایرانی بوده و عدم توجه به این مساله، علاوه بر گسترش پیامدهای سوء اقتصادی و رشد مهاجرت، عواقب اجتماعی جدی همچون افزایش آمار طلاق،جرم و بزه، سرقت، فقر و دیگر پیامدهای ناگوار را به دنبال دارد.

شماره 734-      92/09/17

اعلامیه کمیته مرکزی حزب تودة ایران

به ‌مناسبتِ سالروزِ رویدادِ ۱۶آذر ماه، روزِ دانشجو

جنبش دانشجویی و جنبش کارگری، در پیوند با یکدیگر، می‌توانند برنامه‌های نولیبرالی و ضد کارگری رژیم حاکم و دولت حسن روحانی را به‌نفع تقویتِ جنبش مردمی با چالشی جدی روبه‌رو سازند. دولت حسن روحانی با حمایت ولی فقیه رژیم و دیگر جناح‌های حاکم، در هراس‌شان از نیرو گرفتنِ جنبش مردمی و در پیوندشان با خواست‌های امپریالیسم، در صدد‌اند اجرایِ برنامه‌های صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی را با سرعت هرچه بیشتر به‌انجام رسانند.

درگذشت نلسون ماندلا، «رهبرِ ملی» و مبارزِ ضد تبعیض‌نژادی (آپارتاید)

حزب توده ایران، همراه با دیگر نیروهای مترقی ایران و جهان، همواره به نقش ویژه و آموزنده این مبارز ملی در شکست دیکتاتوری آپارتاید و برپایی جمهوری دموکراتیک آفریقای جنوبی با ‌دیدهٔ تحسین و احترام نگریسته است.  کمیته مرکزی حزب توده ایران صمیمانه ترین تسلیت های خود را به مردم و نیروهای مترقی آفریقای جنوبی، و به ویژه اعضاء و رهبری حزب کمونیست آفریقای جنوبی تقدیم می دارد. 

بیانیه حزب کمونیست افریقای جنوبی در باره در گذشت مادیبا

برای مادیبا ، آشتی ملی سکویی برای تعقیب  واقعی ساختن یک جامعه افریقای جنوبی تساوی گراتر و رها از تازیانه نژاد پرستی ، پدرسالاری و نا برابری ریشه ای بود. و آشتی ملی واقعی هر گز در جامعه ای که هنوز با شکاف گسترده نابرابری ها و بهره کشی سرمایه داری مشخص می شود دست یافتنی نخواهد بود . 

بیانیه مطبوعاتی کمیته مرکزی حزب کمونیست یونان

در باره مرگ نلسون ماندلا

میراث مبارزه های خلق که او درآن ها شرکت ونقش برجسته ای علیه تبعیض ، فقر، بیکاری ، نابرابری ایفا کرد امروزتجلی و معنی می یابد و هدف مبارزه کارگرها ولایه های مردمی افریقای جنوبی وسراسر جهان علیه انحصارها، بهره کشی و سرمایه داری را تشکیل می دهد

پیام سید محمد خاتمی به مناسبت در گذشت نلسون ماندلا

ماندلا” نمی میرد و نام او الهام بخش همه کسانی است که زندگی را برای همگان شاداب و پر امید می خواهند. او زنده است تا آنگاه که انسان هست و برای آزادی و سربلندی تلاش می کند.

توهمات درباره توافق رژیم با کشورهای ۵+۱ و وظایف جنبش مردمی در شرایط کنونی

دامن زدن به این نظر که گویا توافق کنونی در پی درگیری های میان دولت روحانی با نیروهای تند رو، برخی فرماندهان سپاه، و نیروهای ارتجاعی، و با پیروزی دولت تحقق یافته است، نه تنها ریشه ای در واقعیت های عینی ندارد، بلکه پافشاری لجوجانه و غیر واقع بینانه بر این نظریه است که حسن روحانی، به عنوان یک شخصیت طرفدار اصلاحات، برای ایجاد تغییرات اساسی در شیوه حکومت مداری کنونی، به میدان آمده است.

تأملی بر وظیفة جنبش کارگری و سندیکایی در مرحله کنونی مبارزه برای تامینِ منافعِ کارگران و احیایِ حقوق سندیکایی

جنبشِ سندیکایی موجود کارگران میهن ما با وجودِ همة دشواری‌ها و کاستی‌ها، از توان و امکان‌های معین و تجربة تاریخی‌ای غنی برخوردار است و طی مبارزه و بر‌رغمِ مانع‌های گوناگون می‌تواند نقش و جایگاهِ شایسته‌اش را بازیابد و در مجموعة جنبشِ سراسری دمکراتیک و آزادی‌خواهانة مردم نقشِ اثرگذار داشته باشد.

همبستگی با مردم سودان

بیانیه پانزدهمین همایش جهانی حزب های کمونیست وکارگری

ما همچنین بازداشت هزارها اعتراض کننده مسالمت جو ، از جمله رهبر های حزب کمونیست سودان و دیگر حزب های مخالف را محکوم می کنیم . ما خواستار آزادی فوری بازداشت شده های سیاسی و احترام به حق اعتراض مسالمت آمیز وآزادی بیان ، به ویژه آزادی مطبوعات هستیم .

اسرائیل کنگره امریکا را می خرد :

 خرابکاری درگفتگوهای صلح امریکا - ایران

پروفسور جیمز پتراس برگردان : هاتف رحمانی

برای درک آن چه در گفتگوهای صلح کنونی موضوع بحث است باید نتایج شکست آن را به تصویر کشید : تحت فشار اسرائیل ، امریکا اعلام کرد که " گزینه نظامی" می تواند فعال گردد-یعنی  منجر شدن به حمله های موشکی و کارزار بمباران 76میلیون ایرانی در راستای نابودی دولت واقتصاد آن ها .تهران می تواند علیه چنین تجاوزی با هدف گرفتن پایگاه های نظامی امریکا در منطقه  و تاسیسات نفتی خلیج (فارس) تلافی نماید که نتیجه آن یک بحران جهانی است . این همان چیزی است که اسرائیل خواهان آن است .

مصاحبه پیام سندیکا با مازیار گیلانی نژاد  

 عضو سندیکای کارگران فلزکارومکانیک

کارگران یک راه بسیار مشخص دارند و آن هم تشکیل سندیکاست.ما باید از فضای بوجود آمده و نیامده استفاده کنیم و سندیکاهای کارگری موجود را متحد کنیم و هرچه بیشتر کارگران را تشویق کنیم در واحدهای تولیدی خود سندیکا تشکیل بدهند.این تنها چاره کارگران است.

 ماهنامه پیام سندیکا

نشریه درونی سندیکاهای کارگری ایران

شماره  24 ماهنامه پیام سندیکا با مطالب متنوع در حوزه کارگری منتشر شد .علاقمندان می توانند نسخه PDF  آن را از روی تصویر زیر دریافت نمایند .

شماره 733-      92/09/10

مخالفتِ کارگران و زحمتکشان ایران با هدفمند سازی یارانه‌ها

تجربه نشان داده است که، دولت‌های مختلف جمهوری اسلامی در چهارچوب راهبرد اقتصادی- اجتماعی رژیم ولایت‌فقیه با تدوین برنامه‌های ضدِ مردمی ویرانگر به‌ حقوق و دستاوردهای تاریخی طبقه کارگر دستبرد زده و می‌زنند. وظیفه کنونی جنبش سندیکایی موجود زحمتکشان، سازمان‌دهیِ اعتراض‌های پراکنده، تقویت صف‌های جنبش سندیکایی و احیای حقوق سندیکایی و نیز افشاندن بذر آگاهی طبقاتی است. تنها راهِ بازداشتن، عقب نشاندن، و چیره شدن بر واپسگرایان حاکم، سازمان‌دهی و مبارزة پیگیر و متحد است.

گزارشِ شرکت هیئت نمایندگیِ کمیته مرکزی حزب توده ایران در: پانزدهمین اجلاسِ حزب‌های کمونیست جهان- لیسبون، پرتغال

پیکار علیه نیروهایی که ایران را در معرض خشن‌ترین سیاست‌های نولیبرالی و بورژوازی الیگارشی حاکم قرار داده‌اند، در صدر مبارزة حزب تودة ایران قرار دارد. هدف راهبردی درازمدت ما، تقویت ایجاد شرایطی در ایران است که برای دگرگونی‌های بنیادی اجتماعی-اقتصادی لازم است. به اعتقاد ما، موفقیت مبارزة مردم در راه دموکراسی و عدالت اجتماعی شرایط را برای ادامة پیکار مردم در راه گذار به سوی سوسیالیسم آماده می‌کند.

قطعنامة همبستگی با مبارزة‌ ملّت‌های خاورمیانه در راه صلح، دموکراسی و پیشرفت

آمریکا و متحدانش در اتحادیة اروپا از رخدادهای سیاسی در منطقة خاورمیانه برای زمینه‌سازی به قصد توجیه دخالت نظامی مستقیم و غیرمستقیم در آن منطقه، و ضعیف و منحرف کردن آرمان‌ها مردمی برای دگرگونی‌های دموکراتیک واقعی، بهره‌برداری کرده‌اند. ظهور و رشد ”اسلام سیاسی“ در منطقة خاورمیانه، بخش جدایی‌ناپذیری از نقشة ”خاورمیانة جدید است که آمریکا و اتحادیة اروپا در صدد عملی کردن آنند.

متن سخنرانی سیتارام یچوری عضو هیئت سیاسی ،

 دبیر بخش بین الملل حزب کمونیست (مارکسیست) هند

 در پانزدهمین همایش جهانی حزب های کمونیست وکارگری در لیسبون

برگردان : هاتف رحمانی

تحت حاکمیت امپریالیسم معاصر، نقش دولت در رابطه با نیازهای جاری آن به بالا بردن منافع سرمایه مالی جهانی تغییر می کند واغلب طبق دستورهای آن عمل می کند. بنا بر این ، کناره گیری دولت ازمسئولیت های اجتماعی وتعهد های آن نسبت به مردم ، به معنی کناره گیری آن از فعالیت های اقتصادی نیست . نقش  دولت به بالابردن گستاخانه منافع سرمایه مالی جهانی تغییر می کند.

بیانیه حزب کمونیست سودان

"راه حل در تشکیل جبهه گسترده ای برای سرنگونی رژیم قرار دارد"

برگردان : آرش وجدانی

سیاست های سیاسی ، اقتصادی واجتماعی رژیم ، و کوتاهی آن در اجرای کامل و وفاداری به اصول اساسی ذکرشده درموافقت نامه فراگیر صلح در رابطه با منطقه آبیای، باز ترسیم مرزها با سودان جنوبی ، عدم توزیع عادلانه منافع نفت ، همراه با طبیعت قدرت طلب آن و به راه انداختن جنگ زشت جهادی ، مردم سودان جنوبی را به رای دادن به جدایی – استقلال – رهنمون شد که به نظر می رسد وخیم ترین بدبختی سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی باشد که کشور در تاریخ معاصر خود با آن مواجه است .

شماره 732-      92/09/03

بیانیه کمیته مرکزی حزب توده ایران در دفاع از صلح و حاکمیت ملی،

به مناسبت امضاء موافقتنامه هسته ای ایران با کشورهای ۱+۵

حزب ما در کنار مردم و دیگر نیروهای مترقی با تمام نیرو تلاش خواهد نمود تا آنجا که امکان پذیر باشد، توافق نامه ژنو در ۳ آذرماه را به عامل ایست سیاست های خارجی ماجراجویانه رژیم ولایی، عقب نشینی نیروهای هار جنگ طلب تبدیل نماید. ما معتقدیم مبارزه نیروهای مترقی و ملی برای گذر از رژیم ولایی بر محور سه اصل لازم و ملزوم: حق حاکمیت ملی، دموکراسی و عدالت اجتماعی را می باید هر چه وسیعتر، و از طریق اتحاد عمل همه نیروهای ملی و دموکراتیک و تلاش در راستای تشکل مردم، سازمان دهی کرد.

ولی فقیه ۹۵ میلیارد دلاری، تحریم‌هایِ اقتصادی، گفت‌وگو با آمریکا،

 و ”سازشِ“ قهرمانانه رژیم!

سئوال اساسی اینجاست که آیا این تحرک‌های دیپلماتیک در رابطه با سپردنِ نقشِ از پیش تعیین‌شده‌یی برای رژیم جمهوری اسلامی- یعنی رژیم کشوری با جمعیتی ۷۵ میلیونی، ثروتمند، دارای منابع انسانی و طبیعی‌ای سرشار و قرارگرفته در منطقه‌یی استراتژیک به‌لحاظِ جغرافیایِ سیاسی(ژئو پولیتیک) در مرزهای مشترک سه قارة آسیا، اروپا، و آفریقا- در شکل دادن به ”طرح خاورمیانه جدید“ در هماهنگی با ایالات متحده است؟

اعدام‌ها را متوقف کنید!

رژیم ولایت‌فقیه در راستای مسلط کردنِ جو هراس و وحشت‌آفرینی در جامعه، در خلال هفته‌های گذشته، عده‌یی از زندانیان سیاسی- عقیدتی را در چند شهر کشور اعدام کرده است. این سیاست جنایتکارانه و ضد انسانی، به‌ویژه در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، و سیستان و بلوچستان، خشم و نفرت و اعتراض‌های مردم را برانگیخت.

تا کی یاران؟
جعفر مرزوقی (برزین آذرمهر)

گردانده  باران ،
                     رو،
                        چه آسان ،
                                   زین دیاران ،
جنگل سترون،
             گشته دریا خشک ساران ،
خون مرده  دارد چهره‌ی دخت بهاران

نقش و وظایف کارگر پیشرو

مازیار گیلانی نژاد  

وظیفه کارگر پیشرو ، آگاه شدن  وپراکندن بذر آگاهی در میان طبقه کارگر است. هرجا طبقه کارگر است کارگران پیشرو به میان شان خواهند رفت. با صبر و حوصله آموزش خواهند داد، یاد می دهند و یاد میگیرند. هنوز در زمان اینترنت بهترین آموزش و درک خواسته های طبقه کارگر و جلب اعتماد آنان روبرو شدن و هم نفس شدن با طبقه کارگر است.

تشكيل سنديكاهاي مستقل نيروي كار (كارگران صنعتي ، تكنسين ها و مهندسان) يك ضرورت روز

ياور

از اين رو براي كارگران نيز در دفاع از حقوق نيروي كار تنها يك راه باقي مانده و آن، تكيه كارگران به نيروي اتحاد خود و سمت‌گيري به سوي ايجاد سنديكاهاي سراسري است تا توان مقابله با ماشين قدرت و افشاي ايدئولوژي و جهان‌بيني سرمايه‌داري جهاني را بيابند.

در استان الغربیه؛

نیروهای امنیتی مصر کارگران معترض را سرکوب کردند

نیروهای امنیتی مصر با استفاده از گاز اشک آور به تحصن کارگران معترض در شمال این کشور پایان دادند.

به گزارش ایلنا به نقل از الجزیره، نیروهای امنیتی مصر با استفاده از خشونت به تحصن کارگران شرکت ریسندگی و بافندگی «سمنود» در شهر «سمنود» در استان «الغربیه» پایان داد.

انقلاب اکتبر! استالین. نوسازی- کودتای لیبرالی

آلان مامییف - مترجم: ا. م. شیری

ما را به اظهار ندامت از آن وامی دارند، که پدران ما در سال ۱۹۱۷ بورژوازی را ساقط کردند. ما را مجبور می کنند بخاطر آنکه فاشیسم را در سال ۱۹۴۵ در هم کوبیدیم، اظهار پشیمانی بکنیم، بخاطر اتحاد شوروی و استالین شرمسار باشیم. ما باید بخاطر گناهان زیادی که مرتکب نشده ایم خجالت بکشیم. همه اینها را به این دلیل به ما تحمیل می کنند، که حقارت را به اذهان ما، بعنوان یک خلق حقنه کنند.

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: