نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

2014-04-06

شماره 744-     28/11/92

92/12/01

حزب کمونیست امریکا : دست ها از ونزوئلا کوتاه

برگردان: آرش وجدانی  

جان کری وزیر امور خارجه امریکا به جای محکوم کردن خشونت به دولت ونزوئلا حمله کرده است و درخواست هایی از جمله دستگیر نکردن شورشی ها وتحریک کننده های آن ها را مطرح کرده است که هیچ کشور مستقلی نمی تواند آن را بپذیرد.

مبارزة همزمانِ جنبشِ کارگری در چند جبهه

توزیعِ سبد کالایی، شدت یافتنِ چپ ستیزی، و تعرض به کارگران و زحمتکشان- در طول چند هفته گذشته- از جمله رویدادها و مسئله‌هایی بودند و هستند که توجه زیادی را در کشور برانگیخت. گرچه در ظاهر چنین به‌نظر می‌رسد که این رویدادها و مسئله‌ها جدا ازهم‌اند و به یکدیگر ربطی ندارند، آن‌ها در واقع، رویدادها و مسئله‌هایی مرتبط با‌ هم‌اند و در ارتباط با هم نیز باید بررسی شوند.

برنامه‌هایِ اقتصادیِ دولت، رودررویِ منافعِ زحمتکشان

اجرایِ برنامه‌های اقتصادی ضدمردمی‌ای نظیر خصوصی‌سازی و آزادسازیِ اقتصادی، تاکنون اثرهای ناگواری بر زندگی و امنیتِ شغلیِ طبقة کارگر و دیگر زحمتکشان میهن ما برجا گذاشته ‌است. هم‌زمان با توزیعِ سبدِ کالا از سوی دولت و همچنین تصویبِ مواد لایحة بودجة سال آینده، دولت حسن روحانی اجرایِ فاز دومِ ”هدفمندی یارانه‌ها“ را در دستور کار خود قرار داده‌ است.

دیالکتیک فاجعه در غیبت خانم/آقای واقعیت -5

نامه سوم هاتف رحمانی

هدف من نبش قبر ومحکوم کردن این یا آن نیست . همه رفقایی که پایداری کردند یا به دار شکنجه درهم شکستند ، خود ماهستند . اصلا این پرونده همه ما است ، از بزرگ وکوچک . بحث من تعیین جایگاه مقصر بیشتر وکمتر نیست . من تلاش می کنم به یک درک اسلوبی از آن چه گذشته است برسم . چرا؟

سرمایه داری و محیط زیست

برگردان و چکیده : امیر حسینی

مبنای سرمایه داری , مالکیت شخصی و کالائی شدن  است. در نتیجه , برای سرمایه داری , تبدیل شدن زمین به کالا - که قابل به مالکیت در آمدن , استفاده و خرید و فروش است - الزامی است. مردمی که از زمین جدا هستند تنها به کارشان وابسته اند و خود به کالا تبدیل شده و در بازار کار به خرید و فروش می رسند. 

 شهیدان اسفند

به مناسبت گرامی داشت  یاد سی امین سالگرد جانباختگان اولین گروه اعدامی های حزب توده ایران

بیمه تامین اجتماعی وآز سیری ناپذیر غارت گر ها

یزدانی: دفترچه‌های تأمین اجتماعی بی‌اعتبار تر می‌شوند

هشدار نسبت به ادغام تامین اجتماعی در بیمه سلامت

ادغام صنذدوق‌های بیمه‌ای؛ آزموده را آزمودن خطاست

امنیت شغلی کارگران داروخانه‌‌ها در حد صفر است

رئیس انجمن صنفی کارگران فنی داروخانه‌های استان کرمانشاه گفت امنیت شغلی کارگران فنی داروخانه‌های این استان در حد «صفر» است و کارفرمایان هر زمانی که بخواهند آن‌ها را اخراج می‌کنند...میان کارگران فنی دارو خانه‌ های استان کرمانشاه و کارفرمایان قرارداد کاری منعقد نمی‌شود و هر مشکلی میان کارفرما و کارگر فنی داروخانه، به اخراج کارگر منتهی می‌شود.

ویژه نامه

به استقبال 8مارس روز جهانی زن

انقلاب ۵۷ در بوته‌ی نقدی زنانه

سیمین کاظمی

چرا خصوصی سازی مسئله‌ی زنان است؟

جین استینسون -برگردان : زهره اسدپور

تشکیلات دموکراتیک زنان ایران و تاثیر آن بر مبارزات زنان

مروری بر رویکرد چپ به مسأله ی زنان در دوره پهلوی

سیمین کاظمی

مسئله سهم کارگران در چین

هائو کی –برگردان : شهرام آذرنیا

در دو دهه گذشته رشد اقتصادی چین هر چه بیشتر به سرمایه گذاری وابسته شده است. برای حفظ رشد سرمایه گذاری , چین باید درصد بالای سود را تضمین کند و کاهش سهم کارگران از این سود , عامل بسیار مهمی برای حفظ سود مد نظر قرارگرفته است. سهم کارگران از تولید خالص ملی که در سال 1995 میلادی 51,4 درصد بود به 42,2 درصد در سال 2007 کاهش یافته است.

برهان‌های مذاکراتی آمریکا

حسین دهشیار . استاد دانشگاه علامه

یکی از شیوه‌های مدیریت بحران‌ها که فراوان به‌وسیله تصمیم‌گیرندگان آمریکایی به‌کارگرفته شده، همانا گام‌نهادن به صحنه مذاکرات بوده است. آمریکاییان در چارچوب چهار برهان که از نظر ماهوی بسیار متمایز هستند، به توجیه این پرداخته‌اند که چرا ضرورت مذاکره‌کردن برای مدیریت مناقشه بین بازیگری اجتناب‌ناپذیر باید جلوه کند

شماره 743-     21/11/92

92/12/24

گرامی داشت چهلمین سال جان باختن دانشیان وگلسرخی  

25بهمن 1392

92/11/22

بیانیه کمیته مرکزی حزب تودة ایران،

 درباره سی و پنجمین سالگرد انقلاب بهمن ۱۳۵۷

درس های انقلاب: کلید پیروزی جنبش مردمی، مبارزه هماهنگ و سازمان یافته بر ضد رژیم استبدادی ولایت فقیه است!

درسِ بزرگِ انقلاب بهمن این است: بدونِ مبارزة مشترکِ گردان‌هایِ اجتماعی، از جمله کارگران و زحمتکشان و در کنارِ آن‌ها قشرهای میانی، تغییری جدی در وضعیتِ کنونی نمی‌توان پدید آورد. برخلافِ شعارهایِ عوام‌فریبانة حاکم، ”کلید“ بازکردنِ قفلِ بحران و مشکلات کشور آشتی با ولایت فقیه و سکوت در برابرِ سیاست‌های فاجعه‌بار کنونی نیست. کلیدِ گشودنِ گرهِ بحران کنونی، سازمان‌دهیِ جنبشِ اجتماعی پیرامونِ خواست‌های واقع‌بینانه و مشخص و به چالش کشیدنِ رژیم استبدادی حاکم است.

هاشمی رفسنجانی، و ”مدیریتِ“ فسادهایِ حکومتی

احتمال اینکه تصفیه حساب‌هایی با جناح مخالف- که دور احمدی نژاد حلقه زده بودند- صورت بگیرد دور از انتظار نیست، اما  شعار پراکنی‌های رایج در مبارزه با فساد از سوی مقام‌هایی که خود همیشه یک طرف ماجرا بوده‌اند را نباید چندان جدی تلقی کرد.

باز هم نکاتی در باره سیاست و سیاست ورزی

احمد سپیداری

اما شیوه نادرستی متاسفانه رایج شده که بیشتر بر «تک نویسی» ها متکی است. تک نویسی به چه معنا؟ بدین معنی که حزب را به شکلی اسرارآمیز به اجزایی از آن تجزیۀ می کنند، فرد یا افرادی را بر می گزینند، اطلاعاتی ناقص و مبهم و گاه مغرضانه و نادرست را کنار هم می چینند و با تک نویسی در مورد آن فرد ، او را عامل خطاها یا منشاء «خط درست» ی میدانند که حقوقش سلب شده و اگر نمی شد ... چه ها که نمی شد.

دیالکتیک فاجعه در غیبت خانم/آقای واقعیت -4

 نامه سوم احمد سپیداری

باید پذیرفت که حزب توده ایران در طی سالهای انقلاب از یک حزب کوچک به شدت زیر ضرب،(منظورم زیر ضرب تبلیغات روانی و فیزیکی همه جانبه، به یک حزب قدرتمند و با نفوذ و به شدت تاثیر گذار بر حیات و سرنوشت سیاسی کشور تبدیل شد. شما هیچ کجای فضای سیاسی بعد از انقلاب را نمی بینید که این حزب حضور موثر و حیرت انگیزی در آن پیدا نکرده باشد.

پرونده‌های بزرگ فساد مالی در 3 ‌دهه گذشته

 مردان هزارچهره

اتحادیه اروپا بابک زنجانی را متهم کرده که در یک جزیره کوچک مالزی در سال ۲۰۱۲ میلیون‌هابشکه نفت را از نفتکشی به نفتکش دیگر منتقل کرده و به این ترتیب با پنهان‌کردن ایرانی‌بودنش، آن را در بازار آزاد فروخته است. وی گفته در مجموع ۲۴میلیون‌بشکه نفت را به خریدارانی در سنگاپور، مالزی و هند فروخته و سپس پول فروش نفت را از طریق «نخستین بانک اسلامی مالزی» که اکنون در فهرست تحریم‌ها قرار دارد، منتقل کرده است.

حكیمی‌پور در بازدید از ایلنا:

حدود 600 نفر از مدیران شهرداری تهران بازنشستگان انتظامی هستند

نائب رئیس شورای شهر تهران، گفت:حدود ۶۰۰ نفر از مدیران شهرداری تهران بازنشستگان نهادهای نظامی - انتظامی هستند و شهردار تهران قول داده بود که این نیرو‌ها تا پایان مهرماه از شهرداری تهران بروند که تاکنون قدمی در این حوزه برداشته نشده است.

بهروز کمالوندی در گفتگوی تفصیلی با دیپلماسی ایرانی:

غنی سازی 20 درصد نیاز امروز کشور نیست

ایران هیچ گاه صرفا نگاه اقتصادی به این تکنولوژی نداشته است بلکه نگاهی علمی وجود دارد که می تواند در جهان امروز به منبع قدرت و اقتدار سیاسی کشور هم منتهی شود. خلاصه کلام این است که صنعت هسته ای ما به گونه ای طراحی شده است که بتواند از پس نیازهای مختلف کشور در حوزه های متفاوت برآید.

آیا اوباما درباره ایران بلوف می زند

یک اندیشکده غربی در تحلیلی با پرداختن به اظهارات رئیس جمهور آمریکا در خصوص ایران و مقایسه آن با مورد سوریه اینطور نتیجه گیری می کند که سخنان اوباما در مورد جلوگیری از پیشرفت هسته ای جمهوری اسلامی نوعی بلوف است.

92/11/18

به کودتای خزنده در اکرایین پایان دهید

برگردان : مهرگان

رخ داد های جاری در اکرایین بیشتر وبیشتر ترساننده وهیجان انگیز می شوند.در تعدادی از منطقه ها گروه های رادیکال به خوبی سازمان یافته اداره های محلی قدرت را به زور تصرف می کنند. این ها نه هواداران ساده دل حقوق بشر ، بلکه عنصرهای آشکار فاشیست هستند.

شماره 742-     14/11/92

به بازداشت و سرکوب کارگران پایان دهید!

سازماندهی جنبش پراکنده اعتراضی و استفاده ماهرانه از تمامی روزنه ها برای خنثی سازی توطئه های رژیم و تقویت نقش جنبش کارگری از مهم ترین وظایف جنبش سندیکایی موجود کارگران در لحظه کنونی به شمار می آید. حزب توده ایران ـ حزب طبقه کارگر ایران ـ سرکوب، بازداشت، احضار و اخراج کارگران و مبارزان سندیکایی را به شدت محکوم کرده و حمایت قاطع و همه جانبه خود را از سندیکاهای مستقل، فعالین کارگری و جنبش اعتراضی کنونی زحمتکشان اعلام می دارد.

ارانی انسان ماه بهمن

14بهمن هر سال یادآور دکتر تقی ارانی است . نوید نو این روز را با تقدیم دو شعر از زنده یاد ها احسان طبری واحمد شاملو گرامی می دارد.

برنامه‌های اقتصادیِ رژیم ولایت فقیه، و موضوعِ افزایشِ دستمزدها

یکی از اصلی‌ترین پیامدهای پرداختِ دستمزد با نرخی کم‌تر از نرخ واقعی تورم، فقیرتر شدن بیش از پیش کارگران و گسترشِ اختلاف طبقاتی است. تجربۀ ”سبدهای کالا“ در ۳۵ سال حاکمیتِ رژیم ولایت فقیه نشان می‌دهد که این ”سبدهای کالا“ اصولاً یا یک بار، یا تنها به‌مدت یکی دو سال داده شده‌اند. سبد کالای ماه رمضان، یا سبد کالای محمد جهرمی، اولین وزیر کار احمدی نژاد، یا حتی سبد کالای بعد از انقلاب نمونه‌های گویای آن‌اند.

دیالکتیک فاجعه در غیبت خانم/آقای واقعیت -3

نامه دوم هاتف رحمانی

شاید که نه، حتما نوشته من نتوانسته بود چشم انداز واقعی مرا باز تاب دهد . از این کوتاهی شاید ناگزیر بودم . چرا که تلاش کرده بودم نظرت را به سازوکار رفتارهای درونی پدیده ها جلب کنم وموفق نشده بودم . تو سازوکار بیرونی شکست را به خوبی وصف کرده ای و من در این مورد تقریبا در اکثر موارد هم نظرم .

همبستگی سندیکای شرکت واحد با کارگران چادرملو

کارگران حق طلب معدن چادرملو را فورا" آزاد کنید

درست در آستانه سالگرد انقلابی که قرار بود عدالت و آزادی و کرامت انسانی را برای مردم ایران به ارمغان آورد، متاسفانه کارگرانی که از محروم ترین و زحمتکش ترین کارگران ایران هستند را به جرم دادخواهی دستگیر و زندانی می کنند

این دولت اعتدال است یا سرکوب؟

سیمین مهرگان

 با شنیدن خبر بازداشت ۲۰ نفر از فعالان کارگری معدن چادرملو، بیش از هر چیز بر کسانی که هنوز امیدی به دولت اعتدال دارند بار دیگر ثابت شد که دولت - فرقی نمی کند چه نوعش و با چه شعاری- فقط یک کارکرد دارد و آنهم ابزار سرکوب در دست حاکمان است؛ افراطیون با نادانی‌شان به‌صورت عریان و خشن، و اعتدالیون با تدبیرشان به‌صورت پنهان و "قانونی" ...

سخنرانی رفیق ”آلوارو گارسیا لینه‌را“ در کنگرة حزبِ چپ اروپا:

 پیامی به چپ‌هایِ اروپا و جهان

مبارزه کنید ، مبارزه کنید ، مبارزه کنید!

ما فقط شاهدتمرکز طبقه کارگر سنتی - از طریق انتقال شرکت‌ها- در ناحیه‌های حاشیه‌ای‌ای مانند برزیل، مکزیک، چین، هند و فیلیپین  نیستیم، بلکه در جامعه‌های پیشرفته سرمایه‌داری  پرولتاریای جدیدی نیز پدیدار شده است، یعنی طبقة جدیدی از زحمتکشان، یقه سفیدها، معلمان، پژوهشگران، تحلیل‌گران، که البته خود را همسان طبقة زحمتکش نمی‌دانند.

معمای سرمایه و بحران اخیر

دیوید هاروی – برگردان : امیر حسینی

دلایل فراوانی برای وقوع بحران سرمایه که از سال 2008 شروع شد , آورده شده ولی بررسی " ریسک های موجود در درون سیستم " در این دلایل به چشم نمی خورد. در تئوری مارکسیستی " ریسک سیستمی " به معنی وجود تضادهای بنیادی انباشت سرمایه است.

حقوق زنان در جهان وایران

ناهید مذکوری  

باید خاطر نشان کرد که در جنبش های مترقی همیشه نیروهائی وجود دارند که می کوشند جنبش های توده ای از جمله جنبش زنان را متوقف سازند ، این جنبش هم از برون وهم از درون مورد حمله قرار می گیرد .علیه مبارزان صلح و برابری تحریکاتی سازمان داده می شود ، ودر یک سلسله از کشور های سرمایه داری از جمله میهنمان ایران به نسبت تحکیم نیروها شیوه های مبارزه دشمنان با آن جنبش ها سنجیده تر وخشن تر می گردد

شكستن حصر آيت‌الله منتظری، نتيجه يك تلاش گسترده‌ بود

محسن صفایی فراهانی: برای من سخت‌تر از دوره زندان، دیدن وضع کشور است

دلایل زیادی هست که سبب شده این شرایط به وجود بیاید. نخستین آن این است که در این سال‌ها، به کلی مساله مدیریت به فراموشی سپرده شده است. امر بسیار مهمی مانند تربیت مدیر، ارتقای کارشناسان برای رده‌های مختلف، رساندن آنها به توان مدیریتی و ارزیابی مستمر و انتخاب مدیران مورد نیاز از میان آنها براساس توانایی‌هایشان به کلی از یاد رفته است. به همین دلیل هم شما بسیاری از دولتمردان را می‌بینید که به شوخی یا جدی در گفت‌وگوهایشان از الفاظی مانند با قطار آمدن و اتوبوسی و مینی‌بوس رفتن حرف می‌زنند.

شماره 741-     8-07/11/92

دولت ”تدبیر و اعتدال“، رژیم ”ولایت فقیه“، و پشت پرده مذاکرات با آمریکا و سرمایه داری جهانی!

این رژیم، رژیمی است دیکتاتوری بر محور اراده ولی فقیه که اقتصاد سیاسی‌اش زیرِ سلطة الیگارش‌های بسیار پرقدرت و بغایت انگلی است؛ و در برابرِ بزرگ‌ترین قدرت سرمایه‌داری جهانی برای بقای خود بی‌تردید امکان توسعه و رشدِ اقتصاد ملی کشورمان را در راه منافع تنگ‌نظرانه‌اش فدا خواهد کرد. در این رابطه بخشی از سخنان روحانی در اجلاس داووس  برای جلب سرمایه گذاری خارجی در کشوری که اقتصاد آن تحت تسلط سرمایه های کلان مالی و غیر تولیدی است قابل توجه اند و یکی از تیترهای روزنامه آرمان (5 بهمن 1392) آنرا بسیار درست توصیف نموده اند: ”فرش قرمز ایران برای تجار جهان“.

سرشتِ استبدادیِ ”نظام“ و ضروری بودنِ اتحادِ عمل

 

آیا در چارچوب اوضاع کنونی بدون سازمان‌دهیِ جنبش مردمی و احیایِ تکیه‌گاهِ اجتماعی آن می‌توان از حرکت به‌سمت برآورده‌ساختنِ خواست‌های مردم و تقویتِ روند اصلاح‌طلبی سخن گفت؟ سخنان جواد لاریجانی در خصوصِ حصرِ غیرقانونی رهنورد، موسوی و کروبی در کنارِ جدال‌های جناح‌های حکومتی در روزهای اخیر ازجمله سئوال‌های نمایندگان مجلس از دولت، پرونده‌های فسادِ اقتصادی، و دیگر رویارویی‌های جدی در حاکمیت، همگی در آستانة انتخابات آینده مجلس، نشانگر فعل‌وانفعال‌های بسیار مهم در حاکمیت است.

یادواره ی رفیق دکتر عبدالحسین نوشین (۱۲۸۴-۱۳۵۰)

پدر تئاتر علمی ایران

احسان طبری: درآمیختگی کارکرد هنری و اجتماعی نوشین و همکاران هنری اش که پشتیبانی جنبش پیشرو و کارگری کشور ما را به دنبال داشت در گسترش کار او بی تاثیر نبود. ولی علت [کامیابی هنری او] تنها این نیست. سطح بالای نمایش نامه ها، سمت مترقی...آن ها، میزانسن ماهرانه، دکوراسیون و اجزای هنری و بیان خوب... همه و همه به این گسترش و بازارگرمی یاری می رساندند.

دیالکتیک فاجعه در غیبت خانم/آقای واقعیت -2

نامه دوم احمد سپیداری

واقعیت آن است که درباره ماهیت انقلاب بهمن و علت های شکست آن درست مثل سایر پدیده های تاریخی مشابه با آن، تحلیل واحدی وجود ندارد و به نظر من نمی تواند هم وجود داشته باشد و این اختلاف نظرها ادامه خواهد داشت. این تفاوت نظرها اما ریشه در علت های مختلفی دارد. به نظرم رسید با توجه به اینکه مخاطبان جوان (تر) ما یعنی اکثریت جمعیت کشور به علت عدم حضور در انقلاب با پیشینه این بحث آشنا نباشند، ابتدا یک بازگشتی بکنم.

دُم خروس اعتراض به هرندی و مصلحی و دفاع بی چون و چرا از روحانی

مهرداد اخگر

ادعای دیگر اینکه گویا تحولاتی در ایران در هفته های اخیر رخ داده است که آغاز  "بازگشت ناپذیر" شدن روند اصلاحات است! مقاله روشن نمی کند که این تحولات عظیم، که قاعدتًا باید تصور کرد از تمام تحولاتی که در دوران هشت ساله دولت خاتمی رخ داد، مهم تر و تاریخی تر باشند، کدامند تا خواننده حداقل بتواند قضاوت مستقلی در این زمینه بنماید.

بهای امپریالیسم – بخش دوم

تصویر برجسته " پایان جنگ سرد"

نورمن مارکویتز-برگردان: آرش وجدانی  

و هزینه های دیگری هم وجود داشت که به سادگی نمی تواند به دلار وسنت محاسبه شود.بعنوان نمونه باید هزینه (تحمیل شده ) به جنبش سندیکایی در طی  66 سال گذشته را ذکر کنیم که دست مزد های واقعی واحتمالی ده ها میلیون عضوبعنوان عضو اتحادیه های کارگری بخش خصوصی از 35 درصد در سال 1947 به عدد تک رقمی امروز کاهش یافت .

روحانی از شانگهای تا داووس

بی روتوش

شانگهای : ایران دارای جایگاه منحصر به فرد ژئوپولیتیکی، توانمندی های گسترده انسانی و مادی و اقتدار و استقلال سیاسی و اقتصادی بوده و میراث دار بخش مهمی از تمدن جهانی و اسلامی است.

داووس : از نگاه ما، درها برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی به حوزه انرژی کاملاً باز است. هم‌اکنون چارچوب قراردادهای حوزه بالادستی از سوی وزارت نفت در حال بازنگری است و به زودی انواع جدیدی از قراردادهای سرمایه‌گذاری از سوی ما ارائه، که نسبت به قراردادهای پیشین بسیار جذابتر خواهد بود.

تجربة تاریخیِ جنبشِ ”دوّم بهمن“

”مبارزه با ستم‌ِملی در پیوند با جنبشِ سراسریِ مردمی

اعمال ستم ملی با سیاست‌های اقتصادی- اجتماعی و راهبردهای سیاسی رژیم ولایت‌فقیه پیوند تنگاتنگ دارد. راهِ حل الغایِ ستم‌ملی، به‌رسمیت شناخته‌ شدن حقوق تمامی خلق‌های ساکن کشور بدون استثناء، و احترام به شأنِ انسانیِ آن‌ها و رعایت حقوق و منافع‌شان در تمام زمینه‌هاست. رژیم ولایت‌فقیه به‌لحاظِ ماهیت قادر به حل مسئلة ملی نبوده و نیست!

بیانیه کانون نویسندگان ایران

جلوگیری از برگزاری جلسه ی ماهانه "جمع مشورتیِ"

 کانون نویسندگان ایران

هنوز جوهر گزارش ها و عکس هایی که روزنامه ها از دیدار رسمی رییس قوه ی مجریه با شماری از نویسندگان و هنرمندان چاپ کرده بودند خشک نشده بود، هنوز صداهایی به باور خوش بشارت امیدواری از آن جلسه را می پراکندند که خبر رسید بار دیگر ماموران امنیتی از برگزاری جلسه ی ماهانه ی جمع مشورتی کانون نویسندگان ایران جلوگیری کرده اند.

دیکتاتوری با ردایی جدید

 بیانیه ی مادران پارک لاله 

در سی و چند سالی که از آغاز جمهوری اسلامی می گذرد، تاکنون ما همواره شاهد اِعمال سیاست­های سرکوب و سکوت به شیوه­های مختلف و با شدت و حدت متفاوت بوده­ایم. شیوه های فشار و سرکوب ممکن است در زمان­هایی و بسته به شرایطی برای مدتی کم رنگ شده باشد، اما هیچ­گاه کنار گذاشته نشده و پس از هر فرودی با فرازی گسترده­تر و همه جانبه­تر رخ نموده است.

علی مطهری:

 دشمنی با چپ ها بازرگان و آیت اله مطهری را در کنار هم قرار داد

اصلا یکی از علل خوش‌بینی شهید مطهری به آقای بازرگان ضدیت مهندس بازرگان با کمونیسم بود. چون عده‌ای در بین انقلابیون بودند که کمونیست‌ها را خطری نمی‌دانستند و می‌گفتند ما دشمن مشترکی به نام رژیم شاه داریم که باید در مبارزه با شاه با کمونیست‌ها همراهی کنیم و بعد از پیروزی بر شاه فکری به حال کمونیست‌ها می‌کنیم. اما شهید مطهری می‌گفت اینطور نیست، ما دو تا دشمن داریم یکی شاه و یکی کمونیست‌ها. کمونیست‌ها رقیب ما نیستند بلکه دشمن ما هستند.

رهبران برجسته ی حزب در میان مردم...
عزیز نسین – برگردان : احمد شاملو

اهالی،  به انتظار ورود رهبران و سخن گویان حزبی این پا و  آن  پا می کردند.
روش این حزب با روش احزاب دیگر زمین تا آسمان فرق داشت. چون که این ها  ده  به ده ، قصبه  به قصبه، ایالت به ایالت سفر می کردند و از نزدیک با مردم تماس می گرفتند.

پسرک آدامس فروش

قاسم مختاری (خرمگس)

صدای خش خش برگهای خشکیده  بر سر درختان در میان صدای بوق ماشین ها،همراه با داد و فریاد همیشگی دستفروشان کنار چهارراه محو می شد. پسرکی ده دوازده ساله در حالی که دست های کرخت شده اش را به هم می مالید به آن طرف خیابان خیره می نگریست

پرونده یک سریال - آوای باران

فضای بسته در نقد اجتماعی وسیاسی در مطبوعات داخل کشور عملا افراد منتقد بسیاری را از پرداختن به این سریال باز داشته است .ما در زیر مجموعه ای از مطالب مرتبط با این سریال رابا شما در میان می گذاریم وانتظار داریم اکنون که سریال قسمت های پایانی خود را طی می کند ، کسانی که دستی در نقد فیلم دارند مارا از نقد خود محروم نگذارند.

میدان‌داری «آنارشیست‌»‌ها در اوکراین

اردشیر زارعی‌قنواتی

هفته گذشته و زمانی که معترضان حاضر به ترک میدان استقلال کی‌یف نشدند، پارلمان اوکراین که اکثریت آن در دست حامیان دولت است قانون محدودیت تجمعات را به تصویب رساند که این اقدام بر آتش اعتراضات افزود. تشدید منازعه بین دوطرف آن هم بر سر عدم امضای یک پیمان تجاری هرچند این توافق مهم باشد هرگز نمی‌تواند یک بهانه و توجیه منطقی برای بی‌ثباتی سیاسی- اجتماعی و احتمال فروپاشی سرزمینی یک کشور تلقی شده و روند وقایع در راستای کنش‌های طبیعی به حساب آید.

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: