نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

آزادی برای همه زندانیان سیاسی ایران  

آرشیوماهانه

آرشیو مقالات نویدنو

آرشیو

آبان 94

مهر 94

شهریور94

مرداد 94

تیر 94

خرداد 94

اردیبهشت 94

فرودین 94

اسفند 93

بهمن 93

دی 93

آذر 93

آبان 93

مهر 93

شهریور 93

مرداد 93

تیر 93

خرداد 93

اردیبهشت 93

فروردین 93

اسفند 92

بهمن 92

دی 92

آذر 92

آبان 92

مهر92

شهریور92

مرداد 92

تیر92

خرداد 92

اردیبهشت 92

فروردین 92

اسفند 91

بهمن ماه 91

دی 91

آذر 91

آبان 91

مهر 91

شهریور 91

مرداد 91

تیر91

خرداد91

اردیبهشت 91

فروردین 91

آرشیوسال   1390

آرشیوسال    1389

آرشیو سال   1388

آرشیو سال   1387

آرشیو سال   1386

آرشیو سال   1385

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

2016-03-23

شماره 835-            1394/10/24

بیانیهٔ حزب تودۀ ایران در ارتباط با اجرایی شدن «برجام»

از اینکه سران رژیم زیر فشار افکار عمومی مردم و در واکنش به وضعیت خطرناکی که ادامهٔ سیاست‌های نابخردانهٔ ولی فقیه و دولت برگماردهٔ او برای بقای حکومتشان پدید آورده بود، سرانجام ناچار به تغییر دادن سیاست‌های مخرّب و تنش‌افزای قبلی خود شدند خشنودیم. ما پایان گرفتن بخش عمده‌ای از تحریم‌های اقتصادی و مالی و کاهش فشار بین‌المللی بر روی کشورمان را به مردم میهنمان که در ده سال گذشته بیشترین صدمه را از این سیاست‌ها دیده‌اند تبریک می‌گوییم

درس هایی که از عقب نشینی انتخاباتی ونزوئلا می توان گرفت

استانسفیلد اسمیت – برگردان : هاتف رحمانی

اگر امپراطوری ما را وادار سازد احساس کنیم که ونزوئلا، یا هر کشور دیگر هدف امریکا ، ارزش دفاع فعال ما را ندارد ، یعنی پیشاپیش بخش اعظم جنگ را برده اند . امپراطوری اگاه است که ، اگر نتواند مخالفت دموکراتیک با برنامه های دخالت خود را خنثی سازد با مانع های مهمی مواجه می شود. امپراطوری این درس را در ویتنام وبعد از آن در دهه 1980 در دخالت های امریکای مرکزی و باز در 2003 در عراق فرا گرفته است .

درس های کره شمالی  از لیبی و عراق

سرگئ کوژمیاکین- برگردان : شهریار قاسمی

کره شمالی با 165 کشور جهان روابط دیپلماتیک دارد و در سال های اخیر برای خروج از انزوای تحمیلی ایالات متحده به این کشور تلاش های زیادی کرده است. در سال گذشته، ری سو یونگ بازدیدی از بلاروس، مغولستان، هند، چین، و غیره کرد . وزیر امور خارجه کره شمالی روز دوم اکتبر در بحث عمومی 70 مین جلسه مجمع عمومی سازمان ملل گفت که دولت جمهوری دموکراتیک خلق کره برای گفتگویی سازنده با ایالات متحده در راستای جلوگیری از جنگ و درگیری در این شبه جزیره آماده است.

«دو تاکتیک سوسیال دموکراسی» و تأملی بر مسئلۀ توان انتخابات استصوابی رژیم ولایی در ایجاد تغییرهای بنیادی و دموکراتیک

لنین معتقد بود که در مبارزه با دیکتاتوری و برای ایجاد "تغییر" به نفع طبقهٔ کارگر باید از هر فرصت ممکن،  مانند شرکت کردن در کارزار انتخابات و خود انتخابات، یا تحریم کردن آن، و خلاصه تأثیرگذاری در انتخابات پارلمانی به هر شیوهٔ موجود و ممکن و مناسب استفاده کرد. مسلّماً آنچه مجاز نیست، انفعال و رد کردن فلّه‌ای هر نوع امکان و فرصتی است که حتّیٰ روند محدود و کنترل‌شدهٔ انتخابات زیر سایهٔ ولی فقیه و دستورهای او می‌تواند برای مردم و نیروهای سیاسی ایجاد کند.

مبارزه سیاسی در «وضعیت عادی» و «وضعیت انقلابی»- بخش دوم

نوشتۀ: «کارگروه بررسی»

برنامه عمل سیرزا در چارچوب اتحادیه اروپا و منطقۀ یورو تعریف شده بود و در واقع، برنامه ای برای جایگزینی سیاست های ریاضتی نولیبرالی با نوعی سیاست اقتصادی سوسیال دمکراتیک اعلام می شد که در اروپا سابقه تاریخی فراوان داشت. به همین دلیل، سیرزا خواهان «در هم شکستن ماشین دولتی» و بیرون آمدن از اتحادیه اروپا نبود، بلکه خواهان آن بود که استقلال سیاسی اقتصادی یونان در چارچوب اتحادیۀ اروپا تقویت شود، توافقات برای بازپرداخت وام ها به شکلی رادیکال تغییر کند و بخش بزرگی از آن بخشوده شود و اصلاحاتی در وضعیت زندگی زحمتکشان بوجود آید، و با نشان دادن موفقیت این سیاست ها و گسترش آن به سایر کشورها، مناسبات در درون اتحادیه اروپا تغییر کند و از چارچوب نولیبرالی فعلی بیرون بیاید.

« بوف کور » و « دنیای رجاله ها »

رفیق احسان طبری  در تیر ماه  سال 1357 در نوشتاری که در زیر تقدیم خواهد شد به نقد وبررسی "بوف کور" شاهکار ادبی هدایت پرداخت و آن نوشتار درشماره 8 نشریه دنیا در آبان 1357 انتشار عام یافت . این نوشتار از آن تاریخ که بیش از 37 سال از آن می گذرد در جایی باز انتشار نیافته است . انتشار دوباره آن را مدیون رفیقی هستیم که با مهر وشور فراوان به باز تایپ آن پرداخت . متنی با حروفی بسیار ریز در نشریه ای 37 ساله ، که دشواری تایپ آن را چند برابر می سازد .

نحوهٔ نگاه: وقتی رفیق احسان طبری از کارش سخن می‌گوید

شناخت فرایند طبری شدنِ رفیق طبری بی‌شک همچون خود آفرینش‌های او پُرارزش است، و این شناخت چه‌بسا در دوران تاریخی ما از خودِ این آفرینش‌ها ضروری‌تر باشد، زیرا نیازمند آنیم که چنین شخصیت‌هایی را باز هم در دامن حزبی که طبری‌ها را پرورش داد و خود حاصل اندیشه و عمل شخصیت‌های بسیاری همچون اوست جان ببخشیم و به مردمان میهنمان تقدیم داریم.

نامه سرگشاده رفقا حکمت جو و خاوری به نخست وزیر

جناب آقای نخست وزیر !

بنا به تشخیص و رای آن چه در قرون وسطی و یا در عقب مانده ترین کشورهای جهان به مخالفان سیاسی دولت ها می شده است ، در دوران ما نسبت به این گونه اشخاص اعمال می شود . شما می توانید مطمئن باشید که هیچ فرد آگاه و انسان دوست و میهن پرست واقعی را چه در داخل کشور و چه در خارج از آن نمی توانید پیدا کنید که به احکام جابرانه و خلاف قانون دادگاه های مورد بحث ما صحه بگذارد .

 

به یاد قهرمان شهید رفیق پرویز حکمت جو

سخنرانی رفیق احسان طبری در جلسه ی یاد بود حزبی

رفیق پرویز حکمت جو و همرزم ارجمند او رفیق علی خاوری در بیدادگاه آریامهری با دلاوری تمام از مواضع حزب مدافعه کردند . دفاع این رفقا در رادیوی پیک ایران و مطبوعات حزب و ضمن جزوه جداگانه ای نشر یافته است .

موج نیرومند افکار عمومی سرانجام دژخیمان را وادار به عقب نشینی کرد . حکم اعدام به حبس ابد مبدل شد . از این تاریخ دوران طولانی مقاومت سرسخت پرویز حکمت جو در زندان آغاز می شود و این دوران واقعا دوران حماسه آمیز زندگی این قهرمان دلیر است .

بازسازی رایش سوم مشعل نئونازی ها در اوکراین

تهیه ونگارش : م .چابکی

گروه رایت سکتورکه وابسته به حزب فاشیستی سووبودا می باشد در دولت کنونی اوکراین قدرتمند است . آن ها در آغاز به تخریب بناهای یاد بود اتحاد شوروی و شکسنن مجسمه های لنین  وتخریب مقبره های سربازان گمنام ارتش سرخ پرداختند ، هم اکنون نیزنیروهای مترقی بویژه حزب کمونیست اوکراین تحت پیگرد وآزار واذیت قراردارد  و مجلس رادا به بهانه های قانونی از فعالیت آنها جلوگیری نموده اند.

حزب کمونیست ترکیه درباره انفجار سلطان احمد:

 کسانی که تلفات می دهند مردم ما هستند، آن که مسئول است دولت است

برگردان : مهرگان

مسئول اصلی بمب گذاری سلطان احمد دولت حزب عدالت وتوسعه است که ترکیه را به این نقطه رسانده است . سیاست های داخلی وخارجی دولت مستبد وغیر قانونی عدالت وتوسعه که به طور مستمر خون ریزی را تشویق می کند بنیان چنین قتل عام هایی را فراهم کرده است .

شماره 834-            1394/10/14

اطلاعیهٔ حزب تودهٔ ایران

حزب تودهٔ ایران بالا گرفتن تشنج بین ایران و عربستان سعودی را به نفع مردم ایران و خلق‌های منطقه نمی‌داند!
حزب تودهٔ ایران با احساس مسئولیت ملّی در مورد مصالح مردم میهن و همچنین در راستای موضع طرفداری از صلح، مدافع راه‌حل مسالمت‌آمیز و صلح‌جویانه برای پایان دادن به همهٔ اختلاف‌ها و درگیری‌های منطقه بر پایهٔ منشور سازمان ملل متّحد و احترام به خواست و ارادهٔ مردم کشورهاست. خاورمیانه در حال حاضر همچون بشکهٔ باروتی است که در صورت شروع درگیری‌های جدید نظامی می‌تواند فاجعه‌ای از آتش و خون برای مردم ستم‌دیده آن به بار آورد

انتخابات در ایران ابزاری برای تشدید فشار بر حاکمیت ارتجاع

ما بر خلاف نظریه ای که سالهاست منتظر استحاله رژیم ولایت فقیه است و از انتخاباتی به انتخابات دیگر، با انتخاب میان “بد و بدتر”، امیدوار است که شرایط کشور با “سرعقل آمدن” مرتجعان حاکم تغییر نماید و از دل حکومتی عمیقاً ضد مردمی و واپسگرا حکومتی ملی و مردم گرا بیرون آید، معتقدیم که تنها با مبارزه گسترده و سازمان یافته توده ای و تنها با وادار کردن مرتجعان به عقب نشینی می توان راه تحولات بنیادین، پایدار و دموکراتیک در میهن ما را گشود

مادر بهکیش درگذشت 

مادر مهربان و عاشقم امروز صبح در خانه خودش از میان ما رفت. من و خواهرم بالای سر او بودیم و پروانه وار دورش می گشتیم و هر چه تلاش کردیم که نفس کم نیاورد ولی نشد. مامان جان را با اورژانس برای احیا به بیمارستان بردیم، ولی متاسفانه بازنگشت و ما را تنها گذاشت. 

نویدنو هم دردی خود را به مناسبت در گذشت  مادر بهکیش با خانواده بهکیش ، به ویژه منصوره بهکیش وهمه دوست داران ورزمنده های راه بهکیش ها ابراز می دارد.

پنجاه وهفتمین سالگرد انقلاب

 تبریک سازمان ملل و رهبر های جهان به کوبا

 هاتف رحمانی

نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا گفت " انقلاب کوبا پارادایم وقار برای تمام خلق های امریکای لاتین وکارائیب است ، که مبارزه ضد امپریالیستی رابرای عدالت ، استقلال و خود مختاری خلق به حرکت در می آورد ."

 کوبا در مسیر 57 ساله انقلاب خود برای از بین بردن فقر شدید و گرسنگی ، دست یابی به آموزش ابتدایی همگانی، ترویج برابری جنسی و توان مند سازی زن ها ، ونیز کاهش نرخ مرگ کودکان زیر 5 سال تلاش کرده است .

همبستگی نیروهای مترقی جهان با حزب کمونیست اوکراین

برگردان : م . چابکی

به مناسبت سال جدید 2016 میلادی و جشن کریسمس،از طرف احزاب کارگری و کمونیستی جهان , سازمان های بین المللی ,  جناح چپ پارلمان اروپا، اعضای ملی پارلمان اروپا پیام های تلکرامی و نامه های رسمی بطور اختصاصی به آدرس  پطرو سمینکو دبیراول حزب کمونیست اوکراین ارسال گردید.

رونمایی رسمی از «دُم خروس» پس از بیست سال سکوت! و معضل وحدت طلبی با وزارت اطلاعات!

مهرداد اخگر

دو مقاله  بسیار افشاگرانه فرهاد عاصمی پس از نزدیک به بیست سال سکوت برای اولین بار به دو سه مسئله مهم اعتراف می کند.

نخست آنکه که نوشته ای که قرار بود همه توده ای ها را زیر یک پرچم جمع کند توسط ماموران وزارت اطلاعات رژیم برای آنها فرستاده شده بود و علیرغم آنکه هم او و هم خدایی از  این موضوع مطلع بودند معذالک این مطلب وزارت اطلاعات را با آنچنان آب و تاب  برای به چالش کشیدن  رهبری حزب در نشریه شماره ۲۴ راه توده منتشر کردند.

به محاکمه و پیگرد کوشندگان سندیکایی پایان دهید!

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران

ما این موج دوم احضارها را اجرای دستورات صندوق بین المللی پول در راستای حذف قوانین حمایتی از کارگران بخصوص قانون کار و سازمان تامین اجتماعی دانسته و همچنین آماده سازی کارگر ارزان و مطیع برای سرمایه داران ایرانی و خارجی می دانیم. به همین دلیل است کوشندگانی که مطالبات زحمتکشان را سازماندهی کرده اند را می خواهند به بند بکشند تا بتوانند اعتراضات زحمتکشان را مهار کنند.

انتخابات ، اصلاحات ، ژنرال ها -5

دموکراسی، انتخابات و دانشجویان فعال - حمیدرضا جلایی پور

تحلیل هفته از سیدمصطفی تاج‌زاده

انتخابات یا مید‌ان جنگ؟

یک حساب سرانگشتی تا انتخابات

صندلی‌های چندصد‌میلیونی

سؤال‌ها و ابهام‌ها درباره منابع مالی کاندیداهای انتخابات در حالی همچنان به قوت خود باقی ‌مانده که در مجلس هم خبری از لایحه شفاف‌سازی منابع مالی کاندیداها نیست. این لایحه با قید دو‌فوریت از سوی دولت به مجلس فرستاده شد. درحالی‌که ترافیک دوفوریتی‌ها در دستور کار مجلس، اجازه مطرح‌شدن این لایحه در جلسه علنی را نمی‌داد، با درخواست جمعی از نمایندگان، لایحه خارج از نوبت در دستور کار قرار گرفت.

 احزاب وسازمان ها و انتخابات اسفند 94 -2

هشدار نسبت به تحرکات سپاه و ارگان های امنيتی برای مهندسی کردن انتخابات-هیئت سیاسی ـ اجرائی سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)

اعضای جبهه ملی برای کاندیدا شدن ثبت نام نکردند 

بیانیه ی کمپین تغییر چهره ی مردانه مجلس به مناسبت ثبت نام زنان در انتخابات 

انتخابات و نگاه ها-3

انتخابات و سندیکاهای کارگری -مازیار گیلانی نژاد

«انتخابات» آینده و دوزیست های سیاسی - پرویز داورپناه 

انتخابات و مرغان پربسته -رضا علوی

انتخابات با طعم اصول گرایی -2

ابراز نگرانی صدیقی از پیروزی «قطب مخالف ولایت» در انتخابات

امام جمعه گرگان: اگر امام زمان هم بگوید این فرد را تایید می‏‌کنم آنها کار خودشان را می‌کنندا

علی مطهری: جریان اصولگرایی با عملکردی که در ده سال گذشته داشته، محکوم به نابودی است

دبیرکل جامعه اصناف و بازار: احمدی‌نژاد خائن است و باید محاکمه شود

سیدحسن خمینی : برخی با کوچک‌ترین اختلاف‌نظر، افراد را از دایره اسلام و انقلاب بیرون می‌برند

تقدیم به همهٔ شب زدگان عاشق

«گیسو بلند زمستانی» 

جهان

اما... 

   خیالت آمد... 

         مثل هرشب ؛ 

      تا چشمان ستمگر شب گونش، 

        خواب گم کرده در جهان کودکیش را 

            از چشمان سرخِ «خسته جهانِ پیر«

                           بیرحم و بی تردید برباید... 

زندگی سه روز است

صادق شکیب

سکوت و باور من از تنهایی

شبح گونه گیج از خویش خویش

خیالم برد راز و در انزوا

حدیث دلم خسته از خویش خویش

نامه انتقادی محمد رضا عالی پیام - هالو به وزیر بهداشت

همراه با شعر تازه ای از او

شاعر طنز پردازی که در زندان به سر می برد نامه ای را در وصف چگونگی رسیدگی بیمارستان به بیماران اورژانسی به وزیر بهداشت ارسال کرده است . طبق شنیده ها وزیر بهداشت ودرمان هم دستور رسیدگی صادر کرده است . در ادامه متن نامه آقای محمد رضا عالی پیام - هالو همراه با شعر تازه ای از او را می خوانید .

پوستینم را از من وا نمی کنم

رحمان

امروز صبح بود

آمدی به خوابم

گفتی سالها گذشت

از ایام کبود سیاه،

دستانت را به من بده

آرزوهایت پشت در

دل آزرده ات را به آغوش خود

انتظار می کشد

 گفتگو با مایکل هادسون - برگردان: سپهر سمیعی

مهمترین داستان این است که اقتصاد ترمیم نشد. برای 1 درصد بالا ترمیم شد و برای 99 درصد پایین ترمیم نشد. و هیچ نشانه ای هم از ترمیم دیده نمی شود، یا حتی نشانه ای از اینکه کاندیداهای ریاست جمهوری که برای انتخابات سال آینده آماده می شوند بخواهند کاری برای این مشکل بکنند.

شماره 833-            1394/10/05

شادباش سال نو میلادی!

حزب تودۀ ایران فرا رسیدن سال  ۲۰۱۶ میلادی را به همۀ هم میهنان مسیحی، ارمنی و آسوری تبریک می گوید و امیداور است سال ۲۰۱۶ سالی
سرشار از موفقیت و پیروزی برای مبارزه مردم میهن ما در پیکار بر ضد رژیم استبدادی و ضد مردمی حاکم باشد.
 

 

پیام تبریک سال 2016 حزب کمونیست روسیه

گنادی زبوگانف - برگردان : م . چابکی

اجازه دهید در آستانه سال نو در پاسخ به همه به مورد شادی شخصی و شادکامی عزیزان و دوستان فکر کنم و اجازه می خواهم آنرا برای فرد فرد مان نیز آرزو کنم و اجازه دهید که این ارزش ها ی حاکم و ارزشمند پدران خود را که دریک آهنگ زیبای اتحاد شوروی بیان شده است و تنها چیزی است که می توان بر زبان آورد یاد آور شوم که : هیچ خانه ایی بالاتر از سرزمین مادری وجودندارد.

فسادِ اقتصادی و سیاست‌های دولت یازدهم

در جمهوری‌اسلامی ایران، فساد اقتصادی و سیاسی، در اندازه‌ها و نوع‌های متفاوتِ آن، پدیده‌یی ساختاری و نهادینه‌شده است. شواهد نشان می‌دهند که، نقطهٔ آغازِ اوج‌گیری فساد اقتصادی به اوایل دههٔ ۷۰ خورشیدی و شروع تعدیل‌های اقتصادی با گرایش نولیبرالیستی برمی‌گردد.

مبارزه سیاسی در «وضعیت عادی» و «وضعیت انقلابی»

نوشتۀ: «کارگروه بررسی»

سیر رویدادها در یونان و موضعگیری های حزب کمونیست یونان در قبال آن، در میان نیروهای چپ کشور ما بازتابی قوی یافت. درج مصاحبۀ اختصاصی نمایندۀ حزب کمونیست یونان در روزنامه شرق و ترویج رسمی نظرات این حزب، به بحث های دامنه دارتری دامن زد. کارگروه بررسی قصد دارد تاکتیک های مطرح در این نوع موضعگیری ها را باز کند و نگاه دقیق تری نسبت به مبانی نظری و کارایی آن ها بیندازد.

همبستگی حزب های کمونیست وکارگری با کمونیست های اکرایین

برگردان : مهرگان

نویدنو - به جکم دادگاه استیناف کبف فعالیت حزب کمونیست اکرایین ممنوع واز حق شرکت در انتخابات محروم شد . حزب های کمونیست وکارگری متعددی این اقدام را محکوم و همبستگی خود را با کمونیست های اکرایینی اعلام کرده اند . در ادامه خلاصه ای از اعلامیه های حزب ها را ملاحظه می کنید .

خطر کشتار عمومی در کردستان ترکیه... صدای ما را می‌شنوید؟ 

ما از کلیه جریان‌های حساس به‌ویژه جامعه‌ی بین‌المللی دعوت می‌کنیم و آنها را فرا می‌خوانیم دست به اقدام بزنند، اعتراض و دولت ترکیه را متوقف کنند.

نگاهی به گوشه ای از اقدامات خلاف قانون دولت های کارگر ستیز رژیم ولایت فقیه

 جهانسوز مهربخش

بنا بر این هیچ کارفرما و یا مقام مسئولی طبق ضوابط حاکم بر روابط کار در جمهوری اسلامی اجازه ندارد عیدی قانونی که سهل است، حتی هرگونه مزایایی که بیش از سه ماه به صورت ثابت و بدون تغییر و مکرر به کارگر پرداخت شده و در نتیجه به صورت «عرف کارگاه» در آمده است را نیز پرداخت نکند!.. حتی حق ایاب و ذهاب و خواروبار و یا وعده غذای روزانه یا هر مزایای نقدی و یا غیرنقدی دیگری با هر عنوانی به صورت مکرر به کارگران پرداخت و یا ارائه شده باشد!.. 

انتخابات و نگاه ها-2

چالش های اقتصادی و انتخابات – احمد پورمندی

سیاست ورزی از روی استیصال و معیارهای واژگونه دفاع از دولت «تدبیر و امید» – منوچهر مهرآیین

ابوالفضل قدیانی: نظام استبداد دینی زیر بار اصلاحات نمی رود

نگاهی به احزاب سیاسی و موقعیت آنان در انتخابات اسفند -بهروز رحیمی

»کوخ‌نشینی و صحرانشینی» تحمیلی فقیهان -اکبر گنجی

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: