نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

2014-12-23

شماره 768-     93/05/30

سمیح ال قاسم شاعر مقاومت  فلسطینی در گذشت

سمیح القاسم فلسطینی دروز است که از طریق شعرهای عربی خود به خوبی در جهان عرب شناخته شده است . شعر های او از دو دوره زندگی او تاثیر گرفته است . قبل وبعد از جنگ شش روزه . او در سال 1967 به حزب کمونیست اسرائیل پیوست . سمیح القاسم چندین جلد از مجموعه شعر های خود را منتشر کرده است . 93/06/01

حزب کمونیست عراق :

رئیس جمهور عراق از پیشنهاد حزب کمونیست عراق برای برگزاری یک کنفرانس ملی حمایت می کند.

برگردان : مهرگان

رئیس جمهور از پیشنهاد مطرح شده از سوی حزب کمونیست برای بر گزاری کنفرانس ملی ، بعنوان همکاری ایده ها و ابتکار هایی که به راه اندازی وسازمان دادن جریان و سازو کارهای گفتگو و مشاوره بین نیروها و بلوک های سیاسی مختلف ، و غلبه بر تفرقه و بیگانگی  در کشور که در طی دوره های گذشته مسلط شد کمک می کند استقبال کرد .  

فواد معصوم رئیس جمهور عراق کیست ؟

او در سفری که به سوریه داشت با خالد بکداش دبیر حزب کمونیست سوریه آشنا شد و همین آشنایی سبب شد تا به عضویت حزب کمونیست در آید اما مواضع بکداش درباره کردها سبب شد تا از این حزب فاصله بگیرد و در سال 1964 به عضویت حزب دموکرات کردستان در آید  31/05/93.

نگاهی به پیامدهایِ سیاست‌های هژمونی‌طلبانه آمریکا در پهنهٔ جهان، و گسترش تحول‌هایِ تنش‌آمیز و فاجعه‌های انسانی

 

سیاست‌های ایالات‌متحده برای تحکیم و تثبیت هژمونیِ استیلا جویانه‌اش - بر اساسِ دکترین «نظم نوین جهانی»- هرروز رخدادهای تشنج‌آمیز سیاسی – نظامی جدیدی برپا می‌کند و ده‌ها هزار انسان بی‌گناه را با فاجعه‌هایی  روبه‌رو می‌کند که در اساس پیش‌گیری‌شدنی‌اند.

سیمین بهبهانی در گذشت

نوید نو  هم دردی خود را به خاطر در گذشت سیمین بهبهانی ، بانوی شعر وشهامت ، با  خانواده ، دوستان وجامعه  ادبی وهنری ایران ابراز می دارد . یادش گرامی باد!                             93/05/28

شورای عالی کار، سیاست دولت، و منافع کارگرانِ میهن ما

 

نقش تشکل های زرد و ارتجاعی وابسته به حکومت در «شورای عالی کار»، چندی است که به‌کونه‌ای آشکار مطرح شده و مورد اعتراض کارگران و فعالان سندیکایی قرار گرفته است. مصوبه‌های «شورای عالی کار»، که همگی با رأی نمایندگان این تشکل‌های زرد به اجرا درآمده‌اند، در همهٔ زمینه‌ها، رویارویِ منافع کارگران و حقوق آنان بوده است.

کار مولد و کار غیر مولد

سایمون موهان –شهرام آذرنیا

کار مولد کاری است که ارزش و ارزش اضافه ایجاد میکند , کار غیر مولد چنین نیست. این تعریفی ساده و در عین حال گمراه کننده است. اگر بین کار مولد و کار غیر مولد تفاوتی وجود دارد , این تفاوت چیست ؟ به چند دلیل این یکی از بحث برانگیزترین مسائل در اقتصاد مارکسیستی است :

ریاست جمهوری اردوغان و چپ ترکیه

حزب کمونیست ترکیه :

ریاست جمهوری اردوغان مشروع نیست

برگردان: آرش وجدانی

میلیون رای دهنده علیه اردوغان موضع گرفتند. طبق نتایج غیر رسمی انتخابات ، اردوغان 21 میلیون ( 51درصد)  رای کسب کرد ، در حالی که 34 میلیون نفر علیه او رای دادند یا در انتخابات شرکت نکردند. جمع غایب های انتخابات 15 میلیون نفر بود .با محاسبه سطح پایین خروجی رای دهنده ها ، که حد نصاب پایینی بود ، اردوغان با کسب حمایت تنها 38 درصد کل دارندگان حق رای رئیس جمهور جدید شد .

حزب کارگران ترکیه :

مردم ترکیه گفتند : " صلح ودموکراسی" 

برگردان : آرش وجدانی

اردوغان با استفاده از مزیت های در قدرت بودن ، استفاده از منابع مالی دولت ، فرماندارها و بخش دارها ، مقام های محلی ، بازرگان ها ، رسانه ها وغیره  یک پیروزی عددی به دست آورد تا یک پیروزی سیاسی . به همین خاطر ریاستی که او به شکل شکننده ای به دست آورد ممکن است قانونی باشد اما مشروعیت آن را در نگاه عامه تضمین نمی کند. 

غرب دلایل پافشاری برای اصلاحات در ترکیه را درک نمی‌کند

نگرانی از اختیارات استبدادی رئیس جمهور اردوغان

اصلاحاتی که بسیاری از منتقدان اردوغان آن را تهدیدی برای دموکراسی کشور می دانند از جمله ریاست رئیس جمهور بر نشست های هیئت دولت، ریاست شورای امنیت ملی و ریاست شورای نظارت بر عملکرد دولت و نهادهای وابسته به آن از جمله ارتش است.

منتقدان اردوغان از این نگرانند که وی این اصلاحات را دستاویز قرار داده و اقدام به سرکوب مخالفان خود در کشور کند و جامعه مدنی ترکیه را مورد تهدید قرار دهد.

کور در غزه

یوری اونری – برگردان : هاتف رحمانی

مثل همه جای دیگر ، هر رویدادی در غزه بازتاب رخ داد دیگری است . شما کار هایی را انجام می دهید به این دلیل که طرف دیگربرخی کارها را انجام می دهد. آن چه آن ها انجام می دهند به دلیل آن است که شما برخی کارها را انجام داده بودید . شما می توانید این کار را تا آغاز تاریخ یا حداقل تا زمان سامسون قهرمان پیگیری کنید .

بدترین صلح بهتر است از پیروزمند‍ ترین جنگ 
برگردان: ژیلا سیاسی

هر چه باشد، شهردار غزه ما را به گفتگو دعوت کرد. من چندان دل خوشی از حماس ندارم. اما روشن است، که حماس نیز تغییر کرده است و می کوشد تا راه جنایت‍کاران "جهاد الاسلام" را سد کند. در حال حاضر حتی "موساد" بر آنست که باید با حماس به گفتگو نشست. اگر نه با دشمن، پس با چه کسی باید گفتگو کرد؟ اما دولت آماده ی تن دادن به چنین گفتگویی نیست. غزه زندانی است بزرگ با یک و نیم میلیون زندانی. 

حزب کمونیست عراق وانتخاب حیدرعبادی به نخست وزیری

ما به کامل کردن انتقال قدرت مسالمت آمیز و تشکیل دولت وحدت ملی گسترده فرا می خوانیم 

بر گردان : مهرگان

قطعی است که دولت جدید با چالش های بی سابقه ای ، به ویژه در سطح های سیاسی و امنیتی رو در رو خواهد شد ، چون عراق با حمله تروریستی بی نهایت شریرانه و وحشیانه ای مقابله می کند که موجودیت آن را بعنوان یک هویت ومیهن ، بعنوان یک خلق و جامعه ، وبعنوان یک فرهنگ وتمدن نشانه گرفته است .

داعش همانند ویروس ابولا تهدیدی برای کل تمدن بشریست

 

شماره 767-     93/05/16

مترو غزه

حماس وپارانویای اسرائیلی

 یوری او نری – برگردان : هاتف رحمانی

برخی افراد عقیده دارند که این مرحله برجسته ای در پوسیدگی دموکراسی اسرائیلی است . من هنوز امید وارم که موج شیطانی فرو خواهد کاست . اما برخی چیز ها قطعا باقی خواهند ماند . فاشیسم در گفتمان جریان اصلی به رسمیت شناخته شده است .

بیانیه هیئت سیاسی حزب کمونیست عراق

در همبستگی با مردم یزیدی عراق

برگردان : مهرگان

باز پس گیری حوزه های تحت تصرف "دولت اسلامی"و نابود کردن آن هدف های فوری وبلافاصله ای هستند که نیازمند بسیج همه تلاش های ملی است . این امر نیازمند  سرعت بخشیدن به کوشش ها در غلبه براختلاف های موجود بین دولت فدرال و دولت منطقه ای کردستان و دست یابی به وسیع ترین همکاری و هماهنگی ممکن در سطح های سیاسی ونظامی برای بر طرف کردن خطرهای تهدید کننده عراق است

 "توسعه دمکراسی" بهانه جنگ داخلی دراوکراین

تهیه وتنظیم : م . چابکی

 

رهبرحزب کمونیست اوکراین موضع حزب را در حل و فصل مسالمت آمیز بحران و پایان دادن به جنگ یادآور گردید . پطرسیموننکو مراحلی را که کمونیستها برای شکستن سد دروغ حکومت کیف و انتقال آن به عموم مردم مترقی اروپا  وجهان ، که دنبال حقیقت بودند انجام داده اند شکافت , و به بازگوئی وضعیت واقعی در اوکراین ، که حاکمان کیف به قدرت رسیده در فوریه 2014 توسط راستگرایان فاشیست گستاخانه علیه نیروهای سیاسی مخالف انجام داده اند پرداخت.

چرا آتش بس در غزه کافی نیست

راجی سورانی

اما آتش بس کافی نیست.

ما خواهان عدالت هستیم. خواهان پاسخگویی هستیم. می خواهیم به عنوان انسان با ما رفتار شود و کرامت انسانی ذاتی ما به رسمیت شناخته شود. خواهان پایان یافتن محاصره غزه هستیم.

در هفت سال گذشته، اسراییل نوار غزه را در محاصره کامل قرار داده است. اسراییل با بستن مرزها غزه را آهسته خفه و ما را به عمد محکوم به حرکت در مسیر توسعه نیافتگی کرده است.

 پاسخی به آقای محسن حکیمی

آسمان به ریسمان نتوان بافت

 محمد حسیبی

چرا نوشته اید " با این همه، من به تنهایی مسئولیت تمام نکات مندرج در آن را بر عهده می گیرم و به طور کامل از آن دفاع می کنم." به نظر می رسد بسیاری از مشکلات در لابلای آن صغرا کبرا چیدن ها و آسمان به ریسمان بافتن ها پنهان مانده است. اگر نباید مسئولیت بیانیه را به این معنا و با این همه  به عهده بگیرید چرا به عهده می گیرید؟ آیا خواسته اید میزان فداکاری خود را به نمایش بگذارید؟ منظورتان چیست؟. اگـــر باید به عهـــده می گرفتید چـــــرا آن را رک و پوست کنده بیان نکرده اید؟

همسوئی با مواضع امپریالیستی–صهیونیستی
در توجیه تجاوز اسرائیل با پوشش شعارهای رادیکال 

ناصر زرافشان

آقای محسن حکیمی در تاریخ 11 مرداد 93 مقاله ای را پیرامون بیانیه «به کشتار مردم فلسطین بی درنگ پایان دهید » و توضیح بعدی اینجانب در مورد آن بیانیه، منتشر ساخته است. از آنجا که در این مقاله مطالبی را – از جمله در مورد اینجانب – مطرح ساخته که فراتر از یک بحث شخصی است ، توضیحاتی درباره برخی از آنها ضروری است:18/05/93

گزارشی از قلب گردان‌های کوبانی 
این زنان دست به اسلحه از داعش نمی‌ترسند 
حمید مسعود

بریتان صدای بسیار زیبایی داشت و عاشق خواندن بود من از او پرسیدم چگونه است که از سویی تو میتوانی به این زیبایی آهنگ بخوانی و از سوی دیگر انگشتت را روی ماشه تفنگ فشار دهی او به من گفت:"...من مجبور شدم اسلحه به دست بگیرم چرا که اسلام گراها میخواهند ما را به عصر حجر بازگردانند و زنان را به بردگی بگیرند." .

تأملی کارشناسانه بر بحث تغییر قانون کار

بحث "اصلاح" قانون کار و یا تغییر آن موضوعی جدید و مربوط به چند سال گذشته نیست.از همان سال‌های نخستین دهه‌ی هفتاد که هنوز چندان زمانی از تصویب قانون کار نگذشته بود، بحث تغییر و اصلاح قانون کار از سوی کارگزاران ذی‌نفوذ رژیم ولایت‌فقیه در اجرای خواست‌های کلان سرمایه‌داری انگلی و عمدتاً توسط تکنوکرات‌های به قدرت رسیده، هوادار دولت رفسنجانی و عمدتاً جمع شده در حزب کارگزاران سازندگی، با جدیت دنبال شده و می‌شود.

هیولای جنگ را باید زمینگیر کرد

جهان در آستانه سقوط به ورطه بی بازگشت

احمد سپیداری

بوی باروت و مرگ فضای رسانه ای مان را گرفته است. روزی نیست که بیدار شوم و اخباری را که مرور می کنم حاکی از واقعی بودن کابوس های شبانه نباشد. شبح مرگ با شتاب تمام سایه سنگینش را از غزه تا عراق، از لیبی تا صحرای آفریقا، از اوکراین تا جنگی بزرگ و تمام عیار در تمام مرزهای روسیه می گسترد.

از خود می پرسم ریشه این فاجعه دردناک در کجاست و راه علاج آن در چیست؟

کشت نفرت

پال کریج روبرتز- برگردان : هاتف رحمانی

اگر شکی وجود داشت که "رهبرهای" غربی در یک دنیای ساختگی فانتزی بنا شده بر دروغ های خود زندگی می کنند ، همایش جی 7 و گرامی داشت هفتادمین سالگرد فرود آمدن در ساحل نرماندی این شک را بر طرف کرد .

برای پرواز پرندگان همراه شویم

ناهید مذکوری

می خواهم این بار به نام یک زن ومادر و انسان  دست خود را به همه صلح دوستان ومبارزان راه آزادی دراز کنم و تقاضا کنم که از مبارزه در راه نابودی دشمن دست بر نداشته وعرصه را بر امپریالیسم تجاوزکار تنگ و تنگتر نمائید .تا در این کره خاکی کبوتران صلح به پرواز در آیند , و آواز خوشبختی بلبلان در آسمان آبی فضا را بیاکند

شماره 766-     93/05/09

وقت روشن کردن حقیقت واقعی درباره حمله اسرائیلی ها علیه فلسطینی ها رسیده است 

دکتر مصطفی برقوتی – برگردان : هاتف رحمانی

بدبختانه ، داستان سرایی اسرائیل دررسانه های جهانی مسلط شده است .افشا کردن داستان سرایی اسرائیل و مطرح کردن واقعیت ها در مرکز توجه افکار عمومی اهمیت بسیاری دارد . دنیا به جدا کردن افسانه وحقیقت نیازمند است .اولین ومهم ترین نکته آن است که اسرائیل بود که این جنگ را آغاز کرد ونه فلسطینی ها .93/05/11

قوة قضاییه اهرمِی برای سرکوب، در جهت حفظِ رژیمِ ولایت‌فقیه

 

سرکوب‌ های شدید دههٔ ۶۰ خورشیدی، اعدام‌های وحشیانهٔ تابستان ۶۷ خورشیدی[فاجعهٔ ملی]، شدت بخشیدن به فشارهای گوناگون برضد فعالان سیاسی، کارگری، دانشجویی، زنان، و قومیت‌ها، پرونده‌ای پرحجمی علیه عملکردِ رسوا، غیرقابل‌دفاع، و توجیه‌ناپذیرِ قوه قضاییه شکل داده است.

ماجراجویی های نظامی و ضد انسانی دولت اسرائیل

 و خطر آن برای کل منطقه

جهان با نگرانی سیاست ها و عملکرد جنایت‌ کارانه دولت اسرائیل در غزه را که اکنون نزدیک به سه هفته است ادامه یافته و می‌تواند به بحران همه‌جانبه و خطرناکی در همه منطقه دامن بزند، دنبال می‌کند. اظهار نظرهای  سخنگویان دولت اسرائیلی به‌وضوح نشان می‌دهد که هدف اصلی این دولت از ماجراجویی جدید ممانعت از حل معضل فلسطین از طریق صلح آمیز و تخریب روند شکل‌گیری دولت اتحاد ملی فلسطین است.   

 نیروهای اشغالگر اسرائیلی یک فعال کمونیست فلسطینی را کشتند

 

حزب کمونیست اسرائیل وجبهه دموکراتیک برای صلح وبرابری (هداش)شگفتی ، اندوه وخشم عمیق خود را نسبت به کشتار خونسردانه رفیق عماد عصفور از حزب مردم فلسطین در طی حمله ارتش جنایتکار اسرائیل به نوار غزه اظهار می دارند . دوست ما رفیق عصفور بعنوان نایب رئیس کمیته کنترل ورئیس سازمان توسعه جوانان خدمت می کرد وشخصیت کلیدی در حزب مردم فلسطین بود . درست دو روز قبل از قتل عماد ، پدر او نیز در یک حمله اسرائیلی کشته شد .

هزار ها اسرائیلی در تل آویو به جنگ غزه اعتراض کردند

برگردان : آرش وجدانی

عصر روز شنبه (4مرداد) حدود 7000 اسرائیلی تحت شعار " مرگ بس است –صلح اسرائیلی – فلسطینی ، اکنون "به جنگ غزه اعتراض کردند. اعتراض در میدان رابین در تل آویو بر گزار شد . شعارهای تظاهر کننده ها " جنگ را متوقف کنید" ، "سربازها را به خانه بر گردانید" و " یهودی ها وعرب ها از دشمن بودن می پرهیزند" را در بر می گرفت.

یک بار و برای همیشه

این جنگ علیه ترور نیست ، خود جنگ اقدامی تروریستی است

یوری آونری - هاتف رحمانی

در این جنگ ، هردو طرف هدف همانندی دارند : پایان دادن به وضعیتی که قبل از آغاز جنگ وجود داشت .

یک بار وبرای همیشه !

پایان دادن به پرتاب راکت ها به داخل اسرائیل از نوار غزه ، یک بار وبرای همیشه !

پایان دادن به محاصره غزه از سوی اسرائیل ومصر ، یکبار وبرای همیشه!

پس چرا هر دو طرف بدون دخالت خارجی کنار هم نمی نشینند وبراین به آن در موافقت نمی کنند ؟

یادآوری 
مترجم: مرضیه شاه بزاز

غیر یهودیان ساکنِ اسرائیل، نه مجاز به خرید زمین هستند، نه اجاره؟؛ اسرائیل ۸۵٪ از منابع آبی موجود را به بخشهای یهودی نشین اختصاص داده و تنها ٪۱۵ را به فلسطینی ها؟؛ کمک مالی سالیانه ی امریکا به اسرائیل از کمک مالی امریکا به تمام قاره ی افریقا بیشتر است؟ ...

کودکانی که به چیزی بیش از همدردی نیاز دارند

بحران غزه،آینه ناکارآمدی حقوق بین الملل

علی رغم همه کوشش ها، سازوکارهای جهانی قادر به مواجهه با موارد نقض فاحش حقوق بشر و حقوق بشردوستانه که بنابر واقعیات معاصر جهان، عمیقا در هم تنیده اند، نیستند. گذشته از همه نمونه های آشکار در دهه های گذشته، نماد بارز آن را  می توان وضعیت حال و حاد روزگار مردم غزه دانست که تنها به بحران کنونی منحصر نمی گردد. بیانات اخیر ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، در اجلاس ویژه شورای حقوق بشر (۲۳ جولای مصادف با اول مرداد) خود موید این ناتوانی است.

فن آوری نوین و "اقتصاد نوین "

تونی اسمیت -  برگردان : شهرام آذرنیا

مارکس اصرار داشت که همین سیستم سرمایه داری کارگران را از آنچه که خود تولید می کنند , از فعالیت های خود و از یکدیگر بیگانه می سازد. از این دید , بیگانه شدن تنها با کنار گذاشتن سرمایه داری رفع می شود. برای دهه ها مدافعین سرمایه داری انتقادات مارکس را رد می کردند.

پیرامون کج اندیشی آقای فرهاد عاصمی

آقای عاصمی به شما اطمینان می دهم که با چند بار "زنده باد حزب توده ایران" گفتن ریاکارانه ، هرگز نخواهید توانست ما را فریب دهید .این عدم گول خوردن ما وپی بردن به تدلیس ( فریبکاری) شما را بخشنامه رهبری حزب توده ایران تصور نفرمایید .

پیام جمعی از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر  به دادستان کل

 

البته آقای دادستان که باید داد سرمایه داران و دزدان را از مردم بستانید، جنابعالی اصلا" دلواپس نباشید که طبق اعتراف مطبوعات حکومت خود شما آمار بیسوادی با 330 هزار نفری که امسال به بیسوادان اضافه شده است به مرز 11 میلیون رسید، چه اشکالی دارد که جمعیت ایران به 150 میلیون برسد و 70 میلیونش بیسواد باشد، جان فرزندان لوس و ننر سهمیه ای که با پول این ملت در خارج تحصیل می کنند بسلامت باد

آغاز ارتباط تجاری ایران و آمریکا

کنسرن Boeing Co قرار داد مربوط به ارسال قطعات هواپیما را با شرکت هواپیمایی ایرانی Iran Air امضاء کرد. بزرگترین تولید کننده فن آوری های هوایی جهان و اولین شرکت آمریکایی ، تجارت خود با ایران را از سال 1979 آغاز کرد. بر اساس خبر ها توافق در دو فصل از سال تنظیم شد.

بیانیه  گنادی زوگانف رئیس کمیته مرکزی حزب کمونیست روسیه 

برگردان : هاتف رحمانی

تعقیب ومحاکمه در مجلس رادای اکرایین به هدف اصلی ناسیونال فاشیست هایی تبدیل شده است که قدرت را قبضه کردند. سرمست از خون هم وطنان و مخالف های سیاسی خود ، نماینده های فرمانبردار خوانتا دگمه ها را با سرخوشی مفرط ، برای رای دادن به بی معنی ترین قانون ها فشار می دهند.

بیانیه مشترک حزب های اروپایی

 " آن ها روز اول برای دستگیری کمونیست ها آمدند"

همبستگی با کمونیست ها وضد فاشیست ها در اکرایین

برگردان : مهرگان

نماینده های سووبودا شریک دولت نئو فاشیست ، اخراج کمونیست ها از پارلمان را با سردادن سرود ملی جشن گرفتند. پیروزی آن ها حقیقتا تاریخی ، وانتقامی برای 1945 است که ارتش شوروی فاشیست های المان و متحد های اکرایینی آن ها را شکست داد .

پطروسیموننکو:

ما مانع های سیاسی الیگارش ها هستیم

بر گردان شهریار قاسمی

چراغ سبز ممنوعیت حزب کمونیست توسط تورچینف ، زمانی که جانشین ریاست جمهوری اکراین شده بود داده شد. تورچینف امروز سخنگوی پارلمان است . پاراشنکو پس از به قدرت رسیدن از دستور تورچینف به وزارت دادگستری مبنی بر آماده سازی دادگاه برای ممنوع کردن فعالیت حزب کمونیست پشتیبانی کرد. اتهامات بسیار کلی هستند. می گویند که حزب دشمن اکراین است و با جاسوسی برای پوتین با جدایی طلبان همکاری می کند

پناهندگی شهروندان بی گناه اوکراین !

برگردان :م.چابکی

جنگی که کودتاگران راستگرای فاشیست طرفدار غرب دراوکراین علیه شهروندان خود براه انداخته اند منجربه یک فاجعه انسانی شد . ده ها هزارنفراز مردم غیرنظامی , ازجمله سالمندان, زنان , کودکان , ومعلولین درمناطقی که نیروی مقاومت تشکیل شده ومبارزین تسلیم حاکمیت راستگرای فاشیستی نشده اند , این انسان های بیگناه مجبوربه فراربه مرزهای کشورهمسایه روسیه شدند.

استانداردهای دوگانه آقای رئیس جمهور

ضربه ای که پوتین به روسیه زد

 افشار سلیمانی

نویدنو : نئو لیبرال ها صرف نظر از اعتقاد های دینی واندیشه ای ،  ایدئولوژی مشترکی در نگاه به مسائل جهان دارند . مطلبی را که می خوانید می توانست مایکل لدین نوشته باشد یا یکی از سفیرهای اروپایی وامریکایی در اکرایین .این که آقای افشار سلیمانی بعنوان یکی از کارمند های وزارت امور خارجه ایران آن را نوشته است صرف نظر از هماهنگی آن با نئولیبرال های جهانی ، افشاگر تفکری است که در قلب وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران صرف نظر از شعارهای "ضد امپریالیستی " آن خوابیده است .

شماره 765-     93/05/04

"چپ نو"، "راه سوم" و بن بست آشفته اندیشی نظری - سیاسی

روشن کردن این نکته نیز لازم است که برای حزب توده ایران و دیگر احزاب کارگری و کمونیستی جهان نقد تحولات اتحاد شوروی و دیگر کشورهای سوسیالیستی با نفی نیهیلیستی گذشته و دست آوردهای تاریخ ساز انقلاب کبیر اکتبر و جامعه سوسیالیستی بنا شده بر آن و هم صدا شدن با دستگاه تبلیغاتی سرمایه انحصاری در زمینه ”پایان تاریخ“ و مرگ ”مارکسیسم“ و ”لنینیسمتفاوت آشکار دارد.

تأملی بر نقشِ امپریالیسم در تحول‌های منطقه خاورمیانه:

 رژیمِ ولایت‌فقیه و احیایِ مناسبات با غرب، و نقشِ آن در تحول‌های منطقه

برخلافِ تبلیغات هدفمند و فریبکارانة امپریالیسمِ خبری و محفل‌های ارتجاعیِ  [رسانه‌ای و سیاسی]، “داعش“ پدیده‌یی “اتفاقی“ و یا صرفاً “عصیان“ی در برابرِ تبعیض‌های مذهبی و یا محصولِ بلافصلِ تفاوت‌ِ گرایش‌های مذهبی- قومی، و یا پیامدِ تبعیض‌های مذهبی‌ای که پس از تجاوز نظامی آمریکا[به عراق در ۲۰۰۳] همچون زخمی چرکین سر بازکرده باشد و یا فقط نتیجة فسادِ مالی، رشوه‌خواری و بی‌کفایتیِ دولت‌ها نیست و نمی‌تواند باشد.

گزارش تکان دهندهٔ سازمان آزادیبخش فلسطین

از کشتار و ویرانی نیروهای اسرائیل در نوار غزه

در همین حین، نیروهای اسرائیل همچنان به حمله به ساختمان ها و خدمات غیرنظامی، ازجمله به چندین مرکز پزشکی، ادامه می دهند. بحران انسانی موجود در ۲۴ ساعت گذشته به شدت گسترش یافته و وخیم تر شده است، به‌ طوری‌که تا امروز 100.000 فلسطینی بی خانمان شده اند، بیشتر از ۵۰۰ تن کشته و بیشتر از ۳۰۰۰ تن زخمی شده اند.

 : درخواست روشنفکران ایران 

به کشتار مردم فلسطین بی درنگ پایان دهید! 

بار دیگر مردم بلادیده و بی دفاع فلسطین هدف کشتار بیرحمانه و خانمان سوز یک جنگ ارتجاعی قرار گرفته اند. ظاهر قضیه و آن چه بهانه به دست نیروهای دخیل در این جنگ ارتجاعی داده است قتل سه نوجوان اسرائیلی در کرانه ی غربی است، منطقه ای که ربطی به غزه ندارد. اما دولت جنایتکار و نژادپرست اسرائیل این را بهانه کرده است تا برای هزارمین بار ضدیت قساوت آمیز خود را با مردم ستمدیده ی غزه به رخ جهانیان بکشد.

تکذیب امضا نامه ی محکومیت دولت های اسرائیل و حماس

محمد علی عمویی

دفاع از خلق محروم و ستمدیده‌ی فلسطین و تأکید بر حق طبیعی و شرافتمندانه آنان وظیفه‌ایست انسانی، اما هم‌سنگ قرار دادن رژیم وحشی و اشغالگر اسرائیل با جنبش فلسطینی حماس خطایی است فاحش.

توضیحات فریبرز رئیس دانا در مورد بیانیه ی

«به کشتار مردم فلسطین بی درنگ پایان دهید»!

مسولیت قراردادن این امضا را من بر عهده می گیرم. اما من چندان هم سر خود و بی سابقه عمل نکردم. پیش از این بارها رفیق عموئی به من مجوز داده بودند تا هر جا لازم است امضای ایشان را (البته در مورد بیانیه های عمومی) قرار بدهم. من دراین مورد نیز مثل چند مورد دیگر چنین کردم. که البته به لحاظ حساسیت موضوع نباید چنین می کردم.

توضیح دکتر ناصر زرافشان پیرامون بیانیه

 "به کشتار مردم فلسطین بی درنگ پایان دهید"!

شاید اگر روزی فلسطین از استعمار صهیونیستی و اشغال رهایی یابد، در یک فلسطین آزاد مردم این سرزمین دیکر حماس را نماینده دمکراتیک خود نشناسند. اما امروز و در شرایط حاضر بخشی از مبارزه این مردم در قالب حماس سازمان یافته است و حمایت از مبارزه مردم فلسطین هم وظیفه عاجل و مبرم هر عنصر مترقی و شرافتمندی است.

شیرین عبادی و پنج برنده زن جایزه صلح نوبل:
اقدام اسرائیل در غزه یک جنایت جنگی است

همانطور که نلسون ماندلا به درستی‌ در سال ۱۹۸۵ گفت: «تنها یک انسان آزاد می‌‌تواند مذاکره کند، یک زندانی نمی تواند قرار داد ببندد».
پایان دادن به درگیری‌های جاری ضروری است، اما «صلح» واقعی‌ نیست. تا زمانی‌ که اسرائیل حمایت‌های علنی و ضمنی‌ برای سیاست‌های خود جهت سرکوب مردم فلسطین دریافت می‌‌کند، صلح واقعی‌ به وقوع نمی‌‌پیوندد.

»اسرائیل برابر حماس»
فرمول جریان غالب رسانه، نه روشنفکر چپ!

سهیل آصفی

برابر نهادن اسرائیل و حماس در این متن مشخص و نامی نبردن از عنصر مقاومت تاریخی یک ملت در همین وقایع جاری در برابر خشونت و اشغال سیستماتیک تنها میزان شناخت پیرامون صورت مساله از سوی روشنفکران چپی که خود را رو در رو با اسلام سیاسی و امپریالیسم می بینند را می تواند هویدا کند ...

حماس واقعا چه می خواهد؟
گیدیون لوی، عضو شورای سردبیری روزنامه اسرائیلی هاآرتص

حماس و جهاد اسلامی خواهان آزادی برای غزه هستند. آیا تقاضایی منصفانه‌تر و معقول‌تر وجود دارد؟ جز پذیرش این شرط هیچ راهی برای پایان بخشیدن به دور باطل کشتار وجود ندارد؛ کشتاری که هم‌اکنون جریان دارد و چند ماه دیگر هم دوباره از سر گرفته خواهد شد. هیچ عملیات نظامی زمینی، هوایی یا دریایی مساله‌ای را حل نخواهد کرد. فقط تغییر نگرشی بنیادین درباره غزه می‌تواند چیزی را تضمین کند که همگان در پی‌اش هستند: آرامش.

بیانیه هیئت سیاسی جبهه دموکراتیک برای آزادی فلسطین

برگردان : هاتف رحمانی

علاوه بر این ، به ضرورت اتحاد عمل مقاومت فلسطینی در میدان ، از طریق پست فرماندهی مشترکی که بتواند اقدام های رزمی فلسطینی را در چارچوب ها وفورمول های متحد ، تحت نظارت یک مرجع سیا سی برای تحکیم پایداری و پاسخ به تجاوز رهبری نماید  تاکید می کند.

اسرائيل خواهان صلح نيست

نوشتۀ : گيدئون لِوی (Gideon Levy )، مفسر و روزنامه‌نگار هاآرتز
برگردان : محسن یلفانی

به نظر می‌رسد که آن اسرائيلی‌ای که در آرزوی صلح بود يک دهه پيش در گذشت. يعنی در پی شکست ديدار سران در کمپ ديويد در سال ۲۰۰۰، همراه با جاانداختن دروغِ فقدان طرف مذاکرۀ فلسطينی، و البته، با از سر گذراندن دوران خون‌آلود انتفاضۀ دوّم. امّا حقيقت اين است که حتّی پيش از آن هم، اسرائيل هيچ وقت واقعاً خواهان صلح نبوده است.اسرائيل هيچ وقت، حتّی برای يک لحظه، با فلسطينی‌ها به عنوان انسان‌هائی با حقوق برابر رفتار نکرده است.

ادعای وال استریت ژورنال

مالکی در حال از دست دادن حمایت ایران و آیت الله سیستانی است

نوری المالکی، نخست وزیر عراق حمایت سیاسی ایران و ساختار مذهبی شیعه عراق را برای سومین دور نخست وزیر خود از دست داده است. این ادعایی است که مقامات عراقی آن را مطرح می کنند. به گفته این مقامات، این تغییر رویه، اعضای دفتر نخست وزیری را بر آن داشته است تا در حمایت از باقی ماندن مالکی در قدرت تجدید نظر کنند. 93/05/04

در اقدامی تازه برای پاکسازی قومی و نژادی در موصل

تهدید داعش بعد از مسیحیان دامن کردها را گرفت

«شبکه داعش خانواده های کرد را از طریق نامه های مکتوب و بلندگوهای سیال تهدید کرده است که باید این شهر را ترک کنند. آنها بعد از آن که مسیحیان موصل را وادار به ترک شهر کردند اکنون به سراغ کردها آمده اند و از خانواده های کرد می خواهند که فورا شهر را ترک کنند یا در صورت خودداری از این کار کشته خواهند شد93/05/04

فراخوان حزب کمونیست عراق برای مقابله با جنایت های شریرانه انجام شده علیه مردم ما در موصل  

برگردان : هاتف رحمانی

ما با نگرانی عمیق جنایت های سهمگینی را که از سوی سازمان تروریستی معروف به حکومت اسلامی ( داعش) انجام می شود پیگیری کرده ایم  ، به ویژه آن چه مردم موصل ، مسیحی ها ، (معتقدین به) مذهب های دیگر ، اقلیت های قومی  وافراد غیر نظامی در موصل از زمان به دست گرفتن کنترل شهر توسط این گروه در بیش از یک ماه پیش تحمل می کنند رنج آور است .

دفاع جناح "چپ" پارلمان اروپا ازحزب کمونیست اوکراین !

تهیه وتنظیم : محمد چابکی

فراکسیون چپ پارلمان اروپا ممنوعیت حزب کمونیست اوکراین رانقض موازین حقوق بشردانسته وبه دفاع ازحزب کمونیست اوکراین پرداخت و یاد آورشد که ، اقدامات صورت گرفته از سوی مجلس رادا علیه حزب کمونیست اوکراین نشان دهنده ناتوانی حکومت و زیرپا گذاشتن تعهدات بین المللی وروند خطرناکی برای سرکوب مخالفان دولت است.

معماری جدید بریکس برای دموکراسی مالی
ماریو اساوا- برگردان : آرش وجدانی

اتحاد گروه بریکس ( برزیل ، روسیه ، هند، چین وافریقای جنوبی) با تاسیس بانک نوین توسعه و موافقت نامه ذخیزه های احتیاطی ، در طی بر گذاری ششمین نشست خود که ساختار مالی جدید قدرت های در حال ظهور را رسمی می کند ، استوار تر شد

  سخنرانی رئیس جمهور چین در ششمین همایش رهبرهای بریکس

برگردان : مهرگان

ژی در سخنرانی خود تجربه های همکاری کشورهای بریکس را جمع بندی وجهت همکاری آینده را ترسیم نمود .

او گفت ، چین به مشارکت  خود در همکاری بریکس ادامه خواهد داد و شرکت فعال تری در حفظ صلح جهانی وارتقا توسعه مشترک خواهد داشت .

ژی بیان داشت که کشورهای بریکس ، که هماهنگی و مشارکت خود را برای حل بسیاری از موضوع های جهانی و منطقه ای اعلام می کنند ، به بالا بردن رشد جهانی اقتصاد ، بهبود اداره جهانی اقتصاد و بالا بردن ایجاد دموکراسی در رابطه های بین المللی تعهد دارند .

روسیه، اکراین را به خاطر اشاعه ی کذب در حادثه ی بوئینگ

متهم می کند

مسکو آماده است نمایندگان خود را برای شرکت در بررسی دلایل فاجعه ی " بوئینگ " مالزی بفرستد. ویتالی چورکین نماینده ی دائم روسیه در سازمان ملل متحد این مطلب را اعلام نمود. در عین حال این دیپلمات ابراز امیدواری نمود که ریاست هلند، این تحقیقات و بررسی ها را موثرتر و دقیق تر می سازد.

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: