نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

2014-09-10

شماره 764-     93/04/26

  سخنرانی جاکوب زوما رئیس جمهور افریقای جنوبی

 در ششمین همایش سران بریکس

برگردان : مهرگان

مضمون این همایش ، رشد فراگیر ، راه حل های پایدار ، در برنامه چشم انداز توسعه ملی 2030 ما ، که بر درک مشترک ما بنا شده است بازتاب می یابد  که ، اقتصاد به فراگیر تر شدن ، پویا تر شدن ، همراه با ثمرات رشد عادلانه تقسیم شده نیاز دارد . 30/04/93

بیانیه جمعی از روشنفکران و نویسندگان ایرانی

در همبستگی با مردم فلسطین 

ما دولت آمریکا و اتحادیه اروپا را شریک جنایات دولت اسراییل می‌دانیم؛ آنان در نظر به نعل و به میخ می‌کوبند اما در عمل نه‌فقط از هیچ‌ کمکی به دولت‌ جنایت‌کار اسراییل کوتاهی نمی‌کنند بلکه سعی می‌کنند از یک‌دیگر پیشی گیرند تا به دولت اسراییل کمک کنند تا بزرگ‌ترین، دهشتناک‌ترین و پلشت‌ترین گتوی جهان را بسازد. 30/04/93

بیانیه کمیته مرکزی سازمان جوانان حزب کمونیست اکرایین

بر گردان : شهریار قاسمی

با وجود این که ملت اکراین یک بار دیگر بازیچه دست گروه های الیگارشی قرار گرفت ما شرکت کنندگان در این پلنوم اطمینان داریم که به زودی عصر جدیدی فرا می رسد . عصر ما و شما ، عصری که در ان ارزش ها مورد بازبینی قرار می گیرند، که کشور کرامت واقعی خود را باز می یابد. جایی که می توان در آن جامعه ای انسانی بر اساس عدالت اجتماعی بنا نهاد ، جایی که مردم حکومت می کنند. 28/04/1393

تحریکی بی سابقه

فیدل کاسترو - هاتف رحمانی

هم زمان با جنایت هواپیمای مالزیایی ، بنجامین ناتانیاهو ، نخست وزیر اسرائیل ، رهبر کشور هسته ای ، به ارتش خود فرمان حمله به نوار غزه را داد ، که آن جا ، در طی روزهای گذشته ، صد ها فلسطینی ، که بسیاری از آن ها کودکان بودند ، کشته شده اند .  رئیس جمهور ایالات متحده امریکا ، با توصیف اقدام نفرت انگیز بعنوان دقاع مشروع ، از آن حمایت کرد .   27/4/1393

اتحاد تزلزل نا پذیر همه ی نیروهای ترقی خواه ضامن تحقق شعارهای مرحله ی ملی- دمکراتیک انقلاب

اتحاد  را از مادران داغدیده بیاموزیم که صرف نظر از گرایشهای عقیدتیشان برای تامین منظوری خاص که همان دادخواهی خون عزیزانشان است، گاه و بیگاه گرد هم می آیندند و خواست یگانه ی همیشگی شان را یکصدا اعلام می کنند. اگر خواستی با این درجه ی بزرگی به برقراری  اتحاد ی اینچنین شگفت آفرین نیاز مند باشد، می توان حدس زد که خواست به ثمر رسیدن انقلاب ملی- دمکراتیک که خواستی به مراتب بزرگترازآن است، به اتحاد ی تاچه اندازه فراگیرتر نیازمند است.

“"چپ نو” در پي هويتي دست نيافتني"

آنچه ويژگي اين گرايش فكري در شرايط كنوني محسوب مي شود، بهره گيري آن از عقب نشيني جنبش كارگري و كمونيستي جهان طي دهسال گذشته است. “"چپ نو”" نه فقط در ميهن ما (كه هنوز بصورت محفلي و از نظر تئوريك بسيار ناتوان ارزيابي مي‌گردد) بلكه در اروپا و آمريكا نيز از ضعف و آشفتگي جنبش كارگري و كمونيستي، براي توجيه و تقويت خود استفاده مي كند و به همين علت دورنويني از فعاليت و مطرح ساختن خود را آغاز نموده است.

بیانیه کمیته مرکزی حزب تودة ایران در همبستگی با خلق ستمدیده فلسطین : به جنگ و کشتار در خاورمیانه خاتمه دهید!

حزب توده ایران هم زبان با نیروهای صلح طلب و ترقی خواه جهان بر این باور است که هیچ دلیل و بهانه ای نمی تواند آدم ربایی و قتل فجیع سه جوان اسرائیلی را توجیه کند و طبیعی است که همه کسانی که در این جنایت دست داشته اند باید به دست عدالت سپرده شوند.  ما در عین حال اقدام اسرائیل به مجازات جمعی یک خلق، با ارتکاب جنایت های مخوفی از جمله بمباران یک دهکده مسکونی و کشتار 18 زن و کودک و غیر نظامیان فلسطینی را به شدت محکوم می کنیم

بیانیه مشترک 47 حزب کمونیست وکارگری

قتل عام به هزینه مردم فلسطین باید بی درنگ متوقف شود

ما ، حزب های کمونیست وکارگری که این بیانیه را امضا می کنیم یورش بربرمنشانه و جنایتکارانه دولت اسرائیل علیه مردم فلسطین را محکوم می کنیم .

ما همبستگی کامل خود را با مردم فلسطین اعلام و کارگران سراسر جهان را به گرد آمدن در راستای تقویت موج محکومیت علیه اسرائیل ، در راستای آن که همبستگی با مردم فلسطین به شیوه ویژه ای ابراز شود فرا می خوانیم.

آنچه که باید درباره ی غزه بدانیم 
مترجم: زهره اسدپور

دوباره نام غزه در خبرها است و گرچه عده ی بسیار کمی واقعیت ها را می دانند، به نظر می رسد هر کسی در این مورد نظری دارد. مستقل از نقطه نظرات، تحلیل ها، و نتیجه گیریهایتان، مطالب مهمی برای دانستن، در این جا وجود دارد.

به یاد رفیق شهلا فرجاد آزاد

تولید وصنعت در ایران از نفس افتاده است،

تعطیلی ۱۴هزار واحد صنعتی

وزیر صنعت، معدن و تجارت به تازگی از تعطیل شدن ۱۴ هزار واحد صنعتی کوچک و متوسط طی سال‌های گذشته خبر داد. آماری تکان‌دهنده که خود به خوبی گویای نفس‌های به شماره افتاده بخش تولید و صنعت کشور طی سال‌های اخیر است. اما سوالی که در این بین خودنمایی می‌کند این است که دلیل تعطیلی این تعداد عظیم واحد صنعتی چه بوده است؟

روسیه در شرایط سیاسی گردش به چپ !

برگردان : م . چابکی

گردش به چپ روسیه از لحاظ سیاسی فراهم می شود. ما کمونیست ها آشکارا از ضرورت یک دولت چپ اعتمادملی سخن می گوئیم . این قدم امکانی برای مرحله ائی از رشد کشور بوجود می آورد . این هدف به طور کامل در راس برنامه فراکسیون (کمونیست ) مجلس قراردارد.

حزب کمونیست فدراسیون روسیه امروز دارای 92 نماینده درمجلس  و 452 نماینده در مناطق و ارگان های دولتی و بیش از 8500 نفردر شهرداری های سراسر کشور است که بعنوان کمونیست های حرفه ای تحت رهبری حزب به فعالیت مشغولند.

پوتین : همکاری با امریکای لاتین برای سیاست خارجی روسیه کلیدی است

برگردان : آرش وجدانی

و.پوتین : رابطه بین کشورها ، مهمتر از آن ، بین ملت ها به دشواری می تواند با کمیت دیدار های بلند پایه ارزیابی شود.مهم ترین این ها منافع دوطرفه ای است که همکاری ما فراهم می آورد. این محکم ترین بنیاد برای علاقه های گوناگون روسیه با کشورهای امریکای لاتین است

جهادی های ترک و حمایت های آنکارا از داعش

گزارشی از اشپیگل آنلاین

احمد 21 ساله اجساد زیادی را به چشم خود دیده است. او خود نیز برای نجات جان خود دست به قتل و جنایت زده، در جنگ های خانه به خانه شرکت داشته و نارنجک انداخته است و صد البته از انفجار بمب ها جان سالم بدر برده و بارها مجروحان را جابجا کرده است. احمد در اسمارتفون خود فیلم هایی دارد که او را در حال حمل سلاح و اجساد یا در کنار مجروحان نشان می دهد.

"بیت‌کوین" راه فرار ترویست‌ها از نظارت‌های خارجی

داعش پول‌های خود را چگونه جابه‌جا می‌کند؟

باندهای تبهکار جهانی که در "تجارت مرگ" و تجارت انسان و مواد مخدر فعالیت می‌کنند برای جابه‌جایی‌های مالی خود از بیت کوین استفاده می‌کنند و تبحر بالایی در استفاده از این سامانه دارند.

نگاه فرید زکریا به دلایل کمک مالی آمریکا به مخالفان اسد

برخورد دوگانه واشنگتن با داعش در سوریه و عراق بی سابقه است

 پرسش اساسی اینجاست که آیا کسی باور می کند که دخالت نرم امریکا در سوریه می توانست به ظهور اپوزیسیونی دموکرات و یکدست که علیه بشار مبارزه کرده و با مهار جریان های رادیکال ، سوریه ای باثبات بسازد، منتهی شود ؟

ویژه نامه رفیق محمود اعتماد زاده (م.ا.به آذین)- 4و پایانی

شماره 763-     93/04/19

حزب توده ایران، مبارزه زحمتکشان، و پروژه ایجاد حزب ”چپ 

 

بی‌تردید بحث درباره راه کارهای ممکن در جامعه ایران پس از شکست انقلاب بهمن، با هدف استقرار دموکراسی و رعایت حقوق بشر، و نیز اینکه رسالت نیروهای مدعی دفاع از مردم در این رابطه چیست و چه می‌تواند باشد، همواره در این سال‌ها مطرح بوده‌اند. و همچنین اینکه ”چپ“ ایران در این روند چگونه باید عمل کند، و شعارها و الگوی مبارزاتی‌اش چه باید باشد، در مرکز این بحث‌ها بوده است. 

دستاوردها و چالش‌های گذارِ دموکراتیک ملّی در آفریقای جنوبیِ

 پس از آپارتاید

ما در حزب کمونیست همیشه بر این امر واقف بوده‌ایم که مبارزه در راه دموکراسی و دموکراتیک کردن جامعه، با مبارزه در راه برقراری سوسیالیسم پیوند دارد. تحقق حقوق سیاسی نیز با مبارزه برای برآوردن نیازهای اساسی مردم ما و تحوّل بنیادی جامعه در آفریقای جنوبی پیوند دارد.
این تحوّل بنیادی مستلزم آن است که همة پیامدهای گذشتة رژیم استعماریِ سرمایه‌داری-آپارتاید در کشور ما زدوده شود تا با گذار از آن، بتوان به جامعة دموکراتیک رسید.

بازاریابی سیاسی و مهندسی انتخابات- بخش سوم

احمد سپیداری

کارزار انتخابات در واقع اوج فعالیت بازار سیاسی است (بازار شب عید در مقایسه با بازار اقتصادی). این دورانی است که بخش بزرگی از مردم به جستجوی فاکت ها، شیوه های برخورد، ساز و کارهای رسیدن به خواست ها، و تعیین چهره های نمایندگی کننده آن می پردازند. بویژه برای زحمتکشان که کارزار مرگ و زندگی تامین معیشت جایی زیادی برای تخصیص زمان مناسب برای مطالعات سیاسی اقتصادی در جریان زندگی روزمره نمی گذارد. این زمان یک فرصت استثنایی است.

تئوری ارزش کار

بن فاین - برگردان : امیر حسینی

تئوری ارزش مارکس اغلب به ریکاردو نسبت داده شده است ولی تئوری ارزش مارکس هم با تئوری ارزش ریکاردو تفاوت داشته و هم انگیزه متفاوتی دارد. مارکس این پرسش را مطرح می کند :  " ارزش تحت چه شرایطی در جامعه وجود دارد ؟ " این پرسش بخشی از روش ماتریالیستی مارکس است که در آن : فرضیه ها نباید ساخته ذهن و برای اهداف  " ابزاری " باشند , بلکه باید ارتباط فرضیه ها  با ساختار جامعه دیده شوند.

حزب کمونیست لبنان :

بیانیه همبستگی با مردم اعتراض کننده کویت علیه فساد و ضرورت اصلاح سیاسی وسامانه دموکراتیک  

ما مقام های کویتی را مسئول خشونت شدید می دانیم ، وخواستار آزادی فوری تمام دستگیر شده ها و گوش دادن به درخواست های مردم کویت ونیروهای سیاسی برای اصلاح سیاسی و دموکراتیک ، و متوقف کردن رویکرداستبدادی هستیم

بیانیه مطبوعاتی حزب کمونیست یونان

درباره تصمیم وزیر دادگستری اکرایین برای درخواست ممنوع کردن حزب کمونیست اکرایین

این اقدام هدف های واقعی نیروهای سیاسی را که دولت اکرایین را با حمایت اتحادیه اروپا وامریکا قبضه کرده اند آشکار می کند ، که تلاش می کنند "سکوت مرگ باری" را بر کشور ، هم زمان که به حمله های کشنده خود در اکرایین شرقی ادامه می دهند  تحمیل نمایند

با مورد تهدید قرار گرفتن عراق ، تردید ها پدیدار می شود

سوزان وب – برگردان : مهرگان

امریکای تحت اشغال بوش بود که سامانه تقسیم قدرت فرقه ای را بر قرار کرد ، که نخبه های تشنه قدرتی را نصب کرد ، که هویت مذهبی یا قومی  و ستیزه را هم چون پوششی برای  پرمایه کردن خود وماندن در قدرت مورد استفاده قرار داده اند. دراین فرایند ، از مدت ها پیش ، گروه های غیر فرقه ای قابل احترام ، که دهه ها با صدام حسین مخالفت کرده بودند ، از جمله سازمان های سیاسی میانه رو وچپ ، اتحادیه های کارگری ، سازمان های زنان و نظایر آن ، کنار گذاشته شدند وحتی مورد حمله قرار گرفتند. 

به پا خاستن جهانی جدید از جنوب در خدمت بشریت

متن کامل سخنرانی اوو مورالس،  در اجلاس گروه 77

امروزه، ساختن جهانی دیگر به این سبب به‌غایت ضروری است که اگر ساخته نشود دیگر قابل زیست نیست. و اینکه آن جهان دیگر که دستخوش مساوات، کمال و همزیستی اورگانیک با مام طبیعت می‌باشد، تنها از میان هزاران زبان، رنگ پوست و فرهنگ‌های موجود در جهان و فقط از طریق برادری و اخوت در میان مردم جنوب می تواند ظهور یابد.

ستیزه چین -ویتنام

سمیر امین- مهرگان

ما دو نیروی دریایی با هم گشت زنی می کنیم . افسر ارشدی از ویتنام در کشتی چینی و در مقابل افسر بلند پایه ای از چین در کشتی ویتنامی مستقر خواهد شد . ما وارد شدن متجاوز– ژاپن وامریکا - را به محض مشاهده متوقف خواهیم کرد . و در رابطه با بهره برداری از منبع های دریا ، یک کمیسیون عالی برای تعیین شکل ها و موقعیت ها مستقر خواهیم ساخت .

به مناسبت " 70 سالگی گنادی زوگانف "صد ر حزب کمونیست فدراسیون روسیه !

م . چابکی 

گنادی زوگانف در مبارزه برای  افشاء  گارباچف ، یلتسین و الیگارشی حاکم بر روسیه نقش بزرگی داشته است . گنادی زوگانف در کنگره حزب کمونیست در خواست تجدید نظر و اخراج گارباچف را مطرح کرد و با نامه سرگشاده به الکساندر اکولف که اهمیت زیادی برای پروسترویکای گارباچف قائل بود تحت عنوان " معمار تخریب " تخریب سوسیالیسم راآشکار کرد ودر جولای سال 1991 برای جلوگیری از فروپاشی اتحاد شوروی و حوادث غم انگیزی که رخ می داد با تلاش خستگی ناپذیری به مبارزه پرداخت .

نویدنو: به مناسبت هفتادمین سال روز تولد گنادی زوگانف مناسب دیده شد تا یکی از نوشتارهای ارزشمند او بازانتشار وتقدیم خوانندگان گردد.

مبرم‌ترین مسایل بشر 

 گنادی زیوگانفبرگردان: خسرو باقری

جهان معاصر در معرض خطر دیکتاتوری جهانی چند کشور امپریالیستی و در درجه‌ی اول امپریالیسم آمریکا قرار گرفته است. هدف آن‌ها تسلط سرمایه بر کار است تا بشریت برای همیشه در انحطاط اقتصادی و اجتماعی دست و پا بزند. به همین دلیل، مهم‌ترین وظیفه‌ی انسان معاصر، مبارزه با امپریالیسم و شکل نوین آن «جهانی سازی امپریالیستی» است.

حجاریان: بازگشت احمدی نژاد محال است

گفت وگوی آرمان با سعید حجاریان

ما تلاش داریم که کمک کنیم تا دولت روحانی زمین نخورد. زمین خوردن دولت روحانی برای ما بد می‌شود کما اینکه ممکن است افرادی بر سر کار بیایند که کاملا برضد ما عمل کنند، بدیل هست اما نمی‌گذارند جز روحانی بیاید، برخی نمی‌گذارند که بدیلی در کار بیاید، لذا بدیل موجود ما آقای روحانی است، بهترین گزینه ما آقای روحانی است و باید از او دفاع کنیم، منتها دفاعی نرم.

غیرآمریکایی کردن اقتصاد جهان

به اعتقاد کارشناسان، سیستم برِتون – وودز که سال 1944 ایجاد شد، کاملا قدیمی شده است. تعیین روابط پولی میان دول در قرن گذشته نشان می دهد که واقعیت های دوره دنیای چند قطبی در نظر گرفته نمی شوند. به عبارتی، دلار به گذشته خواهد پیوست.

گفتگو با ژنرال «ريموند اوديِرنو» فرمانده ستاد ارتش امريکا

تاکيد بر درس هاي گذشته ، آمادگي براي آينده است

*ترجمه: محمود فاضلي بيرجندي

اول اين که بعيد مي دانم که عراق اصلا امکان خروج از گرداب را داشته باشد و اگر هم امکانش را داشته باشد، چه مدت به طول خواهد انجاميد، نمي‌دانم. ما در سال هاي 2010 و 2011 براي عراقي ها، هم زمان و هم امکان خريديم تا دولت به حرکت درآيد. آن موقع همان طور که همه مي دانيد وضع امنيتي خيلي بد بود و خشونت ها به سرحد خطرناکي رسيده بود، اما انتخابات شد، انتخابات خيلي محدودي شد؛ و دولت مالکي روي کار آمد.

آدامس چهار صد هزار تومانی

صادق شکیب

افراد سر به زیر  انداخته،  کوچکترین صدایی از کسی بر نمی خاست . رنگ همگی پریده ، گویی بر صورتشان زرد چوبه مالیده بودند. قاضی روزه خواران را به دو قسمت تقسیم نموده عده ای را  محکوم به پرداخت چهار صد هزار تومان وجه نقد به عنوان جریمه نمود و به بقیه دستور داد همراه ماموری خود را به مسئول قبرستان معرفی نمایند. تا هر کدام پنج قبر به کنند.

ویژه نامه رفیق محمود اعتماد زاده (م.ا.به آذین)-3

شماره 762-     93/04/12

درس‌هایی از تاریخ: اصلاح طلبانِ دورة رضاخانی، و دگردیسیِ ”اصلاح طلبان“ متحدِ حسن روحانی

زمانی که انقلاب و یا جنبش اجتماعی‌ای شکست می‌خورد آن‌گاه رهبران دروغین قدم پیش می‌گذارند. آنان خواست‌ها و شعارهای این انقلاب و یا جنبش شکست خورده را به‌عاریت می‌گیرند و سعی می‌کنند آن‌ها را از محتوا خالی و یا مسخشان کنند. این گونه حضور رهبران دروغین بارها در تاریخ مبارزات مردمی روی داده است و در برهه‌هایی از تاریخ کشور ما نیز موردهایی از این دست وجود دارد که می‌توانند برای میهن‌دوستان وآزادی‌خواهانِ طرفدارِ عدالت اجتماعی عبرت آموز باشند.

برنامة مقررات‌زدایی، منافعِ‌ زحمتکشان را پایمال می‌کند

مبارزة کارگرانِ کارخانه قند و تصفیه شکر اهواز، درکنار اعتصاب و تحسن کارگران معدن بافق، اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه، اعتصاب کارگران پتروشیمی تبریز و کارگران سیمان آبیک نشان می‌دهد که زحمتکشان میهن ما با پیگیری در مبارزه، به همبستگی و سازمان‌دهی نیاز فوری دارند. مبارزه در راه احیایِ حقوقِ سندیکایی و برپایی تشکیلاتِ مستقلِ کارگری، مبارزاتِ کارگران را بسیار برنده‌تر خواهد کرد.

نئولیبرالیسم ، اصلاح طلبی ، پوپولیسم و ماورای چپ

 نوشتاری را که ملاحظه می کنید پیش از این در سال 1386 در سه شماره در نویدنو درج شده است . موضوع به نظر تحریریه نوید نو هنوز از چنان اهمیتی بر خوردار است که می تواند دوباره منتشر ودر دسترس جویندگان قرار گیرد . امید که مورد توجه وپسند خوانندگان قرار گیرد .

نامه ی سرگشاده به رضا شهابی، کارگر در بندِ تحت فشار 

رضا شهابی عزیز !
ما دوستان و دوستداران و همراهانت، بدین وسیله این نامه را با دو هدف همزمان، مبرم و انسانی تقدیم حضورت می‏ کنیم و آن را در دسترس وجدان بیدار جامعه نیز قرار می‏دهیم: نخست درخواست دست کشیدن تو از اعتصاب غذا و دو دیگر اقدام فوری مسئولان به انتقال تو به بند ٣۵۰ زندان اوین و دادن اجازه ی ادامه ی کامل درمان است تا زمینه‏ ای برای فرسایش بیشتر تو بجا نماند
.

فراخوان شاهرخ زمانی در حمایت از رضا شهابی 

هدف دشمن طبقاتی از عدم پاسخگویی عمدی به خواسته های قانونی رضا شهابی و بنوعی قتل عمد وی، از بین بردن روحیه اتحاد و مبارزه و مقاومت ما کارگران علیه بهره کشی و نا عدالتی می باشد.

تداوم سرکوب و اذیت و آزار فعالین کارگری

و ضرورت اقدامات گسترده تر 

اینک رضا شهابی، کارگر زندانی و زندانی سیاسی، ۳۲ روز است که برای رسیدن به خواست های ابتدایی خود در اعتصاب غذا به سر می برد. مسئولین جمهوری اسلامی با وجود آگاهی کامل از وخامت وضع سلامتی رضا به جای بر آوردن خواسته های او به تهدیدهای بیشتر متوسل شده اند؛ از جمله مردانی رئیس زندان رجایی شهر، رضا را تهدید کرده که او را به بند انفرادی برده و حتی آ ب را نیز به رویش می بندد. 

سندیکای کارگران فلزکار مکانیک:

 فشار به فعالان کارگری با چه هدفی! 

ما از همه دوستان دربند خود می خواهیم که دست به اعتصاب غذا نزنند و این حربه را به شمشیری علیه خود تبدیل نکنیم.باز هم تکرار می کنیم سلامت شما برای جنبش کارگری ایران مهمتر است.

فراخوان حزب کمونیست عراق

برای برگزاری فوری یک همایش ملّی به منظور مقابله با تروریسم

از جمله عوامل دیگری که این وضع را وخیم‌تر کرده است عبارتند از: وخیم‌تر شدن پیامدهای ویرانگر سیاست تقسیم قدرت فرقه‌یی-قومی، نمود فزایندة یک حاکمیت خودکامه، انحصار قدرت، محرومیت نیروهای سیاسی، نادیده گرفتن‌ها و اتهام‌زنی‌ها، جنگ بر سر مقام‌های دولتی، پارتی‌بازی و اعمال نفوذ، فساد لگام‌گسیخته، سوءمدیریت، خدمات دولتی ناکافی و نامناسب، میزان زیاد بیکاری، و فقر. به‌علاوه، باید از مداخلة خارجی و برخورد و تضاد منافع دولت‌های دیگر در کشور ما، و برضد منافع میهن و ملّت ما، یاد کرد.

بیانیه کمیته مرکزی حزب کمونیست روسیه :

با نئونازیهای اوکراین باید" به شدت "  مقابله کرد!

برگردان : م . چابکی

پس از 70 سال ما شاهد سربلند کردن فاشیسم در سرزمین اوکراین  وریختن خون هم وطنان و برادران خود هستیم .حکومت غیر قانونی کیف به چیزدیگری جز بکار بردن آتش سنگین  بر علیه شهرها و شهرک ها ، که سبب ویرانی خانه ها , کودکستانها, مدارس , بیمارستان ها و دیگر مکانهای غیرنظامی گردید, نمی اندیشد .

بیانیه پلنوم پنجم کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه

برگردان از شهریار قاسمی

بحران جهانی اقتصاد باعث پایین آمدن سطح زندگی توده انسانها در سراسر جهان شده است و تقابل میان کار و سرمایه وارد فاز جدیدی شده است. توده های مردمی در پاسخ به این امر به اعتراضات عظیم اجتماعی روی آورده اند که نمونه های آن در تظاهرات مردم ایتالیا, اسپانیا و یونان به بودجه اروپای متحد ، و اعتصابات فراگیر حتی در آلمان  توسط ماموران ترافیک هوایی آن کشور در جریان است.در سایر نقاط دنیا مانند برزیل, تایلند, آبخازی و غیره هم شاهد اعتراضات گسترده ای هستیم.

از تجربه مردم شوروی در مبارزه بافاشیسم بیاموزیم !

م . چابکی

نیروهای منظم ارتش اوکراین و یا باصطلاح « تشکیلات مسلح» به کشتار ادامه می دهند نقشه صلح »فقط واژه هایی برروی کاغذ باقی مانده اند . سرگی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در این باره گفت: بخش اعظم این « نقشه» به اولتیماتوم شبیه است - یعنی تمام کسانی که مخالف مقامات کنونی و چگونگی به قدرت رسیدن آنها هستند فقط چند روز وقت دارند تا سلاح های خود را به زمین بگذارند.

بلاروس وروسیه همیشه با هم متحد خواهند بود

برگردان : ناهید مذکوری

لوکاشنکو در مراسم جشن پیروزی بلاروس بر فاشیسم که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه بدعوت لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس درآن شرکت داشت ، چنین آغاز به سخن نمود: "ما همچون گذشته  متحد یم و متحد باقی خواهیم ماند ."

ویژه نامه رفیق محمود اعتماد زاده (م.ا.به آذین)-2

شماره 761-     93/04/05

کارنامه یکساله دولت ”تدبیر و امید“ : شعارهای توخالی، پیگیری همان سیاست های فاجعه بار اقتصادی و ادامه جو اختناق و سرکوب!

 

یک ‌سال پس از انتخاباتِ مهندسی‌شده، رژیم و در رأسِ آن ولی‌فقیه، سیاست مشخص و معین خود را برای حفظ دیکتاتوری ولایی، در پیوند با امپریالیسم جهانی به‌پیش می‌برند. این سیاست ناقضِ منافع ملی، حقوق مردم ما به‌ویژه توده‌های وسیع مردم است. نباید فراموش‌ کرد که در طول این مدت، سرکوب جنبش مردمی و اعمال فشارهای گوناگون بر مبارزان و فعالان کارگری، زنان و دانشجویان ادامه داشته است و باید تاکید کرد که اِعمالِ فشار، بخشی به‌هم پیوسته و معین از راهبردِ رژیم برای احیای مناسبات با امپریالیسم است.\

بازاریابی سیاسی و مهندسی انتخابات

 بخش دوم

احمد سپیداری

باید دانست در تمام کشورهایی که در آن ها نظام انتخاباتی حاکم است، از بازاریابی سیاسی برای تعیین استراتژی و تاکتیک شرکت در انتخابات و یا استمرار تسلط نیروهای رقیب بهره برداری می شود و شرکت های خدماتی متکی بر دانش فنی پیشرفته ای شکل گرفته اند که به نام مشاوران انتخاباتی به نیروهای مختلف کمک می کنند تا در انتخابات پیروز شوند

از پیامدهای سیاست آمریکایی ”جنگ با ترور“ : تاخت ‌و تاز تروریست‌های ”داعش“ در عراق

 

شکل‌گیری و تاخت‌وتاز نیروهای تاریک‌اندیش و تروریستی مثل داعش که در دو سوی مرز عراق و سوریه می‌جنگد، و وضعیت نابسامان کنونی در خاورمیانه و آفریقا، یکی از پیامدهای به‌اصطلاح ”جنگ علیه ترور“ است که بیشتر از ده سال پیش توسط آمریکا و متحدانش به راه انداخته شد. روندی که با ایجاد طالبان و ”مجاهدین اسلامی“‌ در افغانستان در دهة ۱۳۶۰ برای مقابله با نیروهای سکولار و ترقی‌خواه آغاز شد، و در یوگسلاوی و چچن و سودان و مصر و سوریه و لیبی... با شکل‌های گوناگون دنبال شد، همچنان ادامه دارد.

ما درست می گفتیم . . . .

احمد جواهریان

 

ما درست می گفتیم

اگر چه بسیاری حرف ما را

                    باور نکردند

اگر چه اشتباهی  کردیم و

             به آنچه می خواستیم

                             نرسیدیم

بیانیه ۱۵۷ نفر از فعالان سیاسی اجتماعی ایران در دفاع از رضا شهابی

در دنیای کنونی مشاهده آنکه یک انسان به حدی از تنگنا رسیده است که برای زنده نگاه داشتن یک اندیشه یا برای حفظ جزئی‌ترین معیارهای زندگی، جسم زندانی خود را به عنوان آخرین حربه مبارزه مورد استفاده قرار می‌دهد بسیار تلخ است. این امر برای هر انسان پایبند به انسانیت، غیرقابل پذیرش و تحمل است. ما‌ ضمن درخواست از رضا شهابی برای پایان دادن به اعتصاب غذای خود اعلام می‌کنیم خواسته ما بازگشت رضا شهابی به زندان و بند پیشین خود نیست؛ خواسته ما آزادی او و تمامی فعالان کارگری از زندان است. ما معتقد هستیم تمامی زندانیان سیاسی باید از زندان آزاد شوند.

ویژه نامه رفیق محمود اعتماد زاده (م.ا.به آذین)

ادامه دارد

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: