نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

آزادی برای همه زندانیان سیاسی ایران  

آرشیوماهانه

آرشیو مقالات نویدنو

آرشیو

آذر 93

آبان 93

مهر 93

شهریور 93

مرداد 93

تیر 93

خرداد 93

اردیبهشت 93

فروردین 93

اسفند 92

بهمن 92

دی 92

آذر 92

آبان 92

مهر92

شهریور92

مرداد 92

تیر92

خرداد 92

اردیبهشت 92

فروردین 92

اسفند 91

بهمن ماه 91

دی 91

آذر 91

آبان 91

مهر 91

شهریور 91

مرداد 91

تیر91

خرداد91

اردیبهشت 91

فروردین 91

آرشیوسال   1390

آرشیوسال    1389

آرشیو سال   1388

آرشیو سال   1387

آرشیو سال   1386

آرشیو سال   1385

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

2015-07-17

شماره 789-     93/10/29

افشا علت های ریشه ای فاجعه پاریس

بیانیه کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه

برگردان : مهرگان

اروپا از حمله تروریستی در پاریس که 17کشته به جای گذاشت بهت زده است . این  امربا راه پیمایی های توده ای در شهر های فرانسه  ودیگر کشورهای قاره نشان داده می شود  که در آن میلیون ها نفر شرکت کردند . حزب کمونیست فدراسیون روسیه ، خشونت  را، به ویژه زمانی که قربانی ها غیر نظامی هستند شدیدا محکوم می کند ، وبه خانواده و نزدیکان قربانی ها تسلیت می گوید .

سمیر امین در باره کشتارشارلی هبدو: امپریالیسم و تروریسم بین المللی 

برگردان : هاتف رحمانی

حمله نتیجه مستقیم سیاست غرب در لیبی است . به ویزه ، لیبی شمالی به پایگاه تدارکاتی بزرگی تبدیل شده است . آن منطقه برای فرانسه ، منطقه ای راهبردی است – بدون ان منطقه ارتش فرانسه نمی توانست قادر به مداخله در ساحل شود .من بیشتر خواهم گفت . من اعتقاد دارم که زمان بندی حمله به پیشرفت ارتش فرانسه از چاد در روز های اخیر ربط دارد .

اعضای یک تحریریه اعدام شدند

آرش معتمد

 

کشتار تابستان ۱۳۶۷، ناگفته های بسیاری دارد که یکی ازآنها اعدام اعضای تحریریه روزنامه مردم است؛ ارگان حزب توده ایران که دو سردبیر و تمامی اعضای تحریریه اش در زندان جمهوری اسلامی کشته شدند.تنها کسی که زنده ماند یک زن بود؛ملکه محمدی که سالها در زندان ماند و عاقبت آزاد شد.

معمار جان‌ها

بزرگداشت یکصدمین زادروز م. ا. به آذین

خسرو باقری

در میهن ما ایران، در درازنای تاریخ، انسان‌های بزرگی زیسته‌اند که هر یک در کالبد مادی و معنوی عصر خود، با شراره‌ای ناب به‌خاطر آن‌چه آنان عدالت، آزادی و فرهیختگی می‌شمرده‌اند، با جان، اندیشه و قلم خود رزمیده و سوخته‌اند. برای تمام کسانی که در این سرزمین زیسته‌اند و سود و مقام و غرق شدن در هستی بهیمی، خرد و آگاهی آن‌ها را کدر نساخته، آشنایی با کارنامه‌ی درخشان و سوزان آنان یک بیداری، یک غرور و یک وظیفهِ ژرف است.

رنانی در تحلیل آینده بازار، خداحافظی با نفت را محتمل خواند

سال٩٤، پایان حضور دولت در عرصه توسعه

 ٤٥هزارمیلیاردتومان یارانه نقدی، ٨٠ هزار میلیارد تومان حقوق و دستمزد کارمندان و ٢٥هزارمیلیاردتومان کمک برای تامین کسری حقوق بازنشستگان در طرف تعهدات دولت و ۷۰هزارمیلیاردتومان درآمد نفتی و ٨٠ هزارمیلیاردتومان درآمد مالیاتی در طرف درآمدها نشان می‌دهد دولت در سال آینده با درآمدهای حاصل از نفت و مالیات تنها می‌تواند دستمزدها و یارانه‌ها را پرداخت کند

یادآوری به آقای فانی یزدی

نوید نو : آن چه ملاحظه می کنید نظر یکی از خوانندگان همیشگی نوید نو است که جهت اطلاع درج می شود .

نقش موتلفه در صحنه سیاسی اقتصادی کشور

شهریار قاسمی

حزب موتلفه اسلامی به عنوان یک حزب قدرتمند همیشه به صورت یک سایه در صحنه سیاسی اقتصادی کشور حضور داشته است و قدرت و توانمندی این حزب به قدرت و توانمندی جمهوری اسلامی بستگی دارد و بنابراین تمام فعالیت این حزب در راستای دفاع و حفظ رژیم ولایت فقیه است .این حزب در کنار جریانات مذهبی دیگر در کنترل پلیسی جامعه ،سرکوب ازادیهای اجتماعی و حقوق دمکراتیک مردم و پیگرد و بازداشت و شکنجه مخالفان نظام نقش بسزایی ایفا کرده است.

شماره 788-     93/10/25

حزب توده ایران جنایت هولناک «شارلی ابدو» را به شدت محکوم می کند

حزب ما ضمن محکوم کردن صریح جنایت هولناک تروریست های وابسته به نیروهای افراطی اسلامی در قتل نویسندگان، کاریکاتوریست ها، کارکنان نشریه “شارلی ابدو”، معتقد نیست که راه نجات جهان از بلای تروریسم، جنگ صلیبی و تبدیل شهرهای اروپا و آمریکای شمالی به پایگاه های نظامی است، بلکه چاره را باید در حل عادلانه بحران خاورمیانه، اتخاذ سیاست های اقتصادی- اجتماعی مردمی و متوقف کردن فوری سیاست های مخرب و ماجراجویانه امپریالیسم برای اعمال هژمونی خود بر منطقه جستجو کرد.

چگونه باید بحث کرد

رفیق جان باخته فاجعه ملی : بهرام دانش  (ب . د . عطارد)

بحث برای روشن کردن مطلبی نا روشن ، روشن تر کردن مطلبی به حد ناکافی روشن است . اگر مطلب برای همه روشن باشد و یا به یکسان روشن باشد ، ما دیگر در باره آن بحث نمی کنیم . به عبارت دقیق تر : هدف از بحث ، مانند مطالعه و پژوهش علمی دسترسی به حقیقت ، انعکاس حتی المقدور کامل تر واقعیت عینی و ذهنی ، شناخت حتی المقدور و درست تر و همه جانبه تر واقعیت عینی مشخص در شرایط مشخص است .

رفیق شهید بهرام دانش

سربازی که تا آخربن نفس  جنگید

 برای آشنایی مختصری با زندگی رفیق بهرام دانش کلیک کنید

 حزب کمونیست یونان وانتخابات

گفتگوی گیورگیس مارینوس

با روزنامه عصر جدید ارگان حزب کمونیست المان

برگردان : مهرگان 

حزب ما با مبارزاتی مهم و کار تبلیغاتی توده ای ، به کارگر ها نشان می دهد که هر فرمول مدیریتی بورژوایی در داخل چارچوب اتحادیه اروپا ، ناتو و راه رشد سرمایه داری پیگیری شود ، به سود کارگرها و سایر اقشار مردمی نخواهد بود . راه حل تقویت حزب کمونیست یونان درسراسر کشور، در پارلمان ، در راستای تقویت مبارزه مردم و هموار کردن راه برای تغییر های ریشه ای است .

آن چه در باره نقش شرکت مونستانو در اکرایین به شما گفته نمی شود

آیا این امر به معنی غلبه بر مزارع اکرایین خواهد بود ؟

کریستین ساریچ - برگردان : آرش وجدانی

رویه های بسیاری در ستیزه اکرایین وجود دارد که از سوی بسیاری از خروجی های رسانه ها مورد چشم پوشی قرار گرفته است . نقش شرکت های بیو تکنولوزی ( فن آوری زیستی) غربی تنها یکی از آن ها ست .

آزمون عدالت اجتماعی 2015

چقدر در باره نابرابری اطلاع دارید؟

بیل کویگلی – بر گردان : هاتف رحمانی

پرسش اول : در 1990، 20درصد کل کودکان امریکایی زیر خط فقر زندگی می کردند. امروز چند درصد از کودکان امریکایی زیر خط فقر زندگی می کنند؟

o     الف : ده درصد

o     ب: پانزده درصد

o     ج: بیست درصد

یک صدمین سال روز تولد زنده یاد م . ا . به آذین 
نویسنده و هنرمند نامدار ایران گرامی باد !

م . ت . برومند

به هر رو، در باره به آذین سخن ها بسیار است و در این فرصت نمی توان حتا شماری از آن ها را در بیان آورد. از این رو، در این جا فقط با اشاره کوتاه به گوشه هایی از جنبه های فعالیت اجتماعی – سیاسی زندگی پر بار او پرداخته می شود که از اهمیت نمایانی برخوردار است.

نوید نو : وبلاگی به همت شهلا اعتماد زاده برای جمع آوری و ارائه اثار رفیق زنده یاد به آذین راه اندازی شده است . نوید نو ضمن عرض خسته نباشید به خانم اعتماد زاده ، علاقمندان را به بازدید از این وبلاگ دعوت می نماید .

شماره 787-     93/10/18

نوید نو حمله جنایتکارانه به دفتر مجله شارلی هبدو را به شدت محکوم می کند و هم دردی خود را با خانواده های قربانیان حادثه تروریستی اعلام می دارد .

هیزم بیار آتش اسلام هراسی نباشیم

رضا فانی یزدی

تئوری سازی های تنفرآمیز و نقش آفرینی در ایجاد تنش های بزرگ اجتماعی از طریق ایجاد تنفر علیه هر مذهب، نژاد، جنسیت و یا وابستگی فراگیر جمعی در حقیقت مشارکت در فاجعه ای است که می تواند چون هلوکاست موجبات قتل و کشتار میلیونها انسان را فراهم آورد.
مواظب باشیم که هیزم بیار این جنایات های جمعی نشویم. 

دولتِ «تدبیر وامید» و جنبشِ مردمی،

 واقعیت‌هایِ عینی، و نقشِ زحمتکشان

اگر- بنا بر تبلیغات کرکننده- دولتِ یازدهم، یک دولت منتخبِ مردم است که تفاوت ماهوی با دولت کودتایی احمدی‌نژاد دارد و در برابر "تندروها" ایستاده است، پس چرا هنوز هیچ‌گونه تغییری درزمینهٔ آزادی‌های اجتماعی و سیاسی به وجود نیامده است؟ و چرا حتی دورنمایی از “تغییر” در جهت آزادی‌های اجتماعی و فردی وجود ندارد؟

در باره برخی مسائل مربوط به

اتحاد نیروهای ضد امپریالیستی و ضد دیکتاتوری

اثر رفیق جان باخته در فاجعه ملی : منوچهر بهزادی

اتحاد نیروها ، یعنی اتحاد نیروهای گوناگونی که منعکس کننده ی منافع طبقات و قشرهای گوناگون اند - و لذا دارای ایدئولوژی و مشی سیاسی گوناگون اند - بر سر برنامه ی مشترک برای نیل به هدف مشترک که بازتابی از منافع مشترک است . بنابر این اتحاد نیروها در عین توافق و همکاری و مبارزه ی متحد برای تحقق برنامه ی مشترک ، حفظ استقلال ایدئولوژیک ، سیاسی و سازمانی این نیروها را نیز در بر دارد .

رفیق شهید منوچهر بهزادی

یک مبارز برجسته و یک انسان راستین
 

"فرمانروایان ستمگر، با وجود محدودیت فکری طبقاتی خود، این واقعیت را درک می‌کنند که اگر افکار انقلابی امکان نشر داشته باشند، امکان تبدیل شدن به نیروی مادی را نیز خواهند یافت و این همان خطری است که موجودیت آن‌ها را تهدید خواهد کرد."

خصوصی سازی ها در خدمت کیست

احمد سپیداری

مضحک است که پس از سال ها تجربه اجرایی در زمینه خصوصی سازی از دولت رفسنجانی گرفته تا خاتمی و احمدی نژاد و حسن روحانی، گزارش کار کرد «ضرورت» ها و «موفقیت»های آن به مردم، نه بر اساس تجربه واقعی انجام شده ، بلکه هنوز هم بنابر «اصول» به اصطلاح مسلم اقتصادی ای داده می شود که حداکثر به درد زمینه سازی برای آغاز این پروژه ضد مردمی می خورده است. براستی چرا؟

نگاهی به نظرات چپ نو اندیش از زبان اقای خلیق(۳):

داود دبیری بسطامی

مشخصه اساسی طبقه کارگر ان است که این طبقه تنها دشمن ملی ندارد بلکه دشمن بین المللی هم دارد و این دشمن سرمایه بین المللی است. تسلط سرمایه بر طبقه کارگر به حدود یک کشورو یک ملیت محدود نیست. لنین اموزگاربزرگ پرولتاریای جهان می گوید:"سرمایه نیرویی است جهانی، برای پیروزی بر این نیرو اتحاد جهانی کارگران و برادری انان در مقیاس جهانی ضروری است."

رابطه بین باستان شناسی و ایدئو لوژی در خاورمیانه

یوری اونری- برگردان : هاتف رحمانی

از آغاز تلاش تا همین  امروز ، قطعه ساده ای از شاهد تاریخ باستان یافت نشده است . هیچ نشان ساده ای حاکی از مهاجرت از مصر، که بنیان تاریخ یهودی است ، باشد یافت نشده است .  هیچ سندی  از 40 سال سر گردانی در بیابان ، و هیچ مدرکی از غلبه بر کنعان ، آن گونه که در کتاب یوشع پیامبر اسرائیلی به تفصیل توصیف می شود ، پیدا نشد . داود پادشاه افسانه ای ، که پادشاهی او – طبق تورات- از صحرای سینا تا شمال سوریه گسترده بود ، هیچ ردپایی به جا نگذاشته بود.

آنچه پیشروان سندیکایی بایدبدانند

مازیارگیلانی نژاد

درشرایط کنونی آموزش وسازماندهی ازمهمترین امورسندیکایی می باشد . اگرپیشروان سندیکایی ازآموزش کافی برخوردارنباشند،یک سازماندهنده و یارگیرمناسب نخواهندبود.به همین خاطرسعی می کنم باتوسل به اسناد سندیکایی ،برخی ازنکات مهم واولیه سندیکایی راطرح نمایم.

نامه سرگشاده انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران به ریاست جمهوری

به نظر می رسد برخی مقامات دولتی در اقدامی غیرقانونی در پی راه اندازی تشکل موازی هستند، خواهشمند است براساس اصل برائت که حرمت آن ازسوی ریاست محترم جمهوری مورد تأکید قرارگرفته، دستور فرمایند، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به وظایف خود ناشی از مصوبۀ هیأت وزیران عمل ومصوبات مجامع عمومی این انجمن را جهت درج و نشر به روزنامه رسمی ارسال کنند.

آمریکا چطور یکه‌تازی می‌کند؟

اسلاوی ژیژک - برگردان : امیر رضا گلابی

در ماجرایی غریب پیش از این گفته اوباما که «ما این‌طور یکه‌تازی می‌کنیم»، وقتی مسافران پرواز ٩٣ هواپیمایی یونایتد ایرلاینز به هواپیما ربایان واقعه ١١ سپتامبر حمله کردند، آخرین جملاتی که از یکی از آنها، تاد بیمر، شنیده می‌شد این بود: «آماده‌اید بچه‌ها؟ بیایید بتازیم.» اینگونه است که همه ما می‌تازیم، پس می‌توانیم بگوییم بیایید همه بتازیم و نه تنها هواپیما، بلکه کل سیاره‌مان را نابود کنیم.

شماره 786-     93/10/11

نوید نو سال نو میلادی را به هم میهنان زحمتکش مسیحی تبریک می گوید 

حزب توده ایران فرا رسیدن سال ۲۰۱۵ میلادی را به همه هم میهنان مسیحی تبریک می گوید و امیدوار است سال ۲۰۱۵، سال حرکت به سمت پایان یافتن درگیری های خونین منطقه ای، سال رشد و شکوفایی نیروهای هوادار ترقی اجتماعی و صلح، و سالی  سرشار از موفقیت و پیروزی برای مبارزه مردم میهن ما در پیکار بر ضد رژیم استبدادی حاکم باشد.

سخنی دوستانه با اصلاح طلبان و جنبش اصلاح طلبی

تحلیلِ شرایط مشخص کنونی نشان می‌دهد که در افقِ تحول‌های آیندهٔ کشور، به‌‌جز  رخدادهایی که به “اصلاحات‌ِ بنیادی” منجر می‌گردند فرایند دیگری را درحکم محور اصلی تحول‌ها نمی‌توان مشاهده کرد. این، واقعیت وضعیتِ موجود است و به دیدگاهِ ایدئولوژیک خاص ارتباط ندارد، بلکه برآمده از عامل‌های عینی‌ای است که عبارتند از: توازنِ قدرت، سازمان‌یافتگیِ نیروهای اجتماعی، و درجهٔ آگاهی قشرها و طبقه‌های اجتماعی.

از سرنگونی سلطنت استبدادی تا استقرار جمهوری ملی و دمکراتیک

( برخی نکات در باره شکل ، فرم و ماهیت دولت )

رفیق زنده یاد منوچهر بهزادی

اینکه مسئله ی تاکتیک و استراتژی و مرز و پیوند بین آن ها ، در جنبش انقلابی ایران بیش از پیش حائز اهمیت می شود ، کاملا طبیعی است . رشد جنبش انقلابی ایران ، مسئله ی تاکتیک و استراتژی جنبش را از بحث تئوریک مجرد خارج ساخته و در دستور عمل روز قرار داده است .

یاد عباس حجری، افسر توده‌ای

خوشتر آن باشد که سر دلبران

گفته آید در حدیث دیگران

رفیق عباس حجری را بسیاری ستوده اند. شیر آهنکوه مردی که هر هم نشینی را با تراوش باران انسانی شیفته خصال انسانی خود می کرد ، بیش از 30سال عمر خود را در زندان های شاه وشیخ گذراند وسرانجام در سال 67 در جریان فاجعه ملی اعدام شد . آن چه در ادامه تقدیم خوانندگان عزیز می شود دو خاطره از دو انسانی است که زمانی را در کنار او گذرانده اند ، واکنون وهمیشه با مواضع سازمانی او سر ناسازگاری داشته اند . ما ضمن درود به آزادگی و قلم توانای هر دو نویسنده ، یاد رفیق عباس حجری را گرامی می داریم .

مبارزه در راه جبهه واحد علیه فاشیسم وجنگ – بخش پنجم وپایانی

گئورگی دیمتروف - برگردان -م. منصوری

صحیح است که جنگ های امپریالیستی محصول سرمایه داری است.صحیح است که تنها با سرنگون شدن سرمایه داری به تمام جنگ ها خاتمه داده خواهد شد.ولی همچنین راست است که توده های زحمتکش می توانند با عمل و فعالیت های پیکارجویانه ی خود از جنگ امپریالیستی جلوگیری کنند.

دنیای امروز،دنیای 1914نیست.

نگاهی به نظرات چپ نو اندیش از زبان آقای خلیق(۲)

داود دبیری بسطامی

این که حرکت تاریخ دارای سمتی است یا تکرار مکرر حرکت مستانه بی هدفی است یکی از مهم ترین مسائل مورد بحث در فلسفه تاریخ است. ما مارکسیست ها بر این اعتقاد هستیم که حرکت تاریخ دارای سمتی است واین سمت در مجموع در سمت پیشرفت و تکامل بشریت است،تردیدی نیست که مسیر تاریخ پر از اعوجاج است ودر آن بقول لنین در جا زدن ها و جهش های بزرگ به قهقرا هم دیده می شود ولی اگر مراحل کوتاه مدت را کنار بگذاریم،و به کل تکامل تاریخ بنگریم سیر پیشرونده مشهود است.

بزرگداشت استالین درمیدان سرخ مسکو

برگردان: م. چابکی   

استالین در این رابطه یک نابغه بود . به طور مثال ، او در زمینه  سیاست های داخلی ، اقتصادی ، مشکلات علمی و کشاورزی راه حل و مهارت داشت . سیاست های او امروز پشت درب ما را می زند. فکر و اندیشه او شنیده می شود .  من به تازگی نتایج نظرسنجی افکارعمومی در مورد دوران گذشته را که مردم ما در آن زندگی می کردند نگاه می کردم لنین  و استالین در میان مردم ما از بالاترین محبوبیت برخوردارهستند

عصر پیری اطلاعاتی

فیس بوک چگونه اینترنت را کشت

داوید روویکز – برگردان : هاتف رحمانی

اول از همه ، فیسبوک اینترنت را کشت ، اما اگر فیسبوک هم کشنده فیسبوک نبود ، چیز دیگری می توانست آن را بکشد . سیر تکاملی رسانه های اجتماعی شاید اجتناب نا پذیر تر از توسعه تلفن های همراه بود که توانست روی اینترنت موج سواری کند .فیسبوک جهت طبیعی ادامه اینترنت بود .

 پرسیدنی است که چرا فیسبوک تا این حد به خصوص آزارنده است . چون راه حل آن زی نت (Znet) یا اللو (Ello) ( دوشبکه اجتماعی غیر انتفاعی چپ- مترجم ) نیست

افزایش بودجه برای نهادهای قدرت

تهیه و نگارش: شهریار قاسمی

تجربه سی و شش سال حکومت اسلامی برای کمتر کسی شبهه باقی گذاشته است که این رژیم جز به منافع زودگذر خود به هیچ هدف دیگری پای‌بند نیست و با اقتصاد کشور همان گونه با بی لیاقتی برخورد می‌کند که با منافع ملّی و سیاست خارجی. امروز امنیت و استقلال کشور با سوء سیاست‌های این حکومت بیش از همیشه در مخاطره است.

شماره 785-     93/10/04

به مناسبت ۱۰ دسامبر، روز جهانی حقوق بشر: اعلامیهٔ جهانی حقوق بشر، معیار مشترکی برای حقوق همهٔ مردم و همهٔ ملّت‌ها

کارنامهٔ حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران ده‌ها سال است که زیر نظر مدافعان حقوق بشر است. به‌رغم تلاش فعالان حقوق بشر و دیگر فعالان حقوق اجتماعی ثبت شده در اعلامیهٔ جهانی حقوق بشر، مثل حقوق کودکان، زنان، کارگران، محیط زیست، و جز اینها، نقض بسیاری از حقوق بنیادی همچنان در ایران به صورت نهادینه ادامه دارد.

مبارزه در راه جبهه واحد علیه فاشیسم وجنگ – بخش چهارم

گئورگی دیمتروف - برگردان -م. منصوری

اما امروز میلیون ها نفر زحمتکش که در شرایط سرمایه داری زندگی می کنند مجبورند که رابطه شان را نسبت به اشکال مختلف حاکمیت بورژوازی در کشورهای گوناگون تعیین نمایند. ما آنارشیست نیستیم و ابداًبرایمان بی تفاوت نیست که چه رژیمی در کشور مفروض وجود دارد. مثلا میان دیکتاتوری بورژوایی درقالب دمکراسی بورژوایی (صرف نظر از تمام  نواقص و کم و کاست های حقوقی و فقدان آزادی های واقعی ) با دیکتاتوری بورژوایی از نوع فاشیستی آن تفاوت آشکار وجود دارد. ما به مثابه هواداران دمکراسی شوروی از کوچک ترین دستاورد های دمکراتیک  طبقه ی کارگر که نتیجه ی مبارزات طولانی و سرسختانه ی او است دفاع خواهیم کرد و به طور جدی و قاطعانه جهت بسط و گسترش آنها نیز مبارزه خواهیم نمود.

مرتضی احمدی لوطی مرد با معرفت تهرون رفت   

نوید نو : نسل هایی با مرتضی احمدی زیستند. با آواز ها، پیش پرده خوانی ها ، صبح جمعه ها ، کارتون ها وفیلم وسریال های تلویزیونی . نسلی از کودکان ما با صدای احمدی در پینو کیو بزرگ شدند . احمدی تجسم یک زندگی هنرمندانه پاک ، بی حاشیه ، اخلاق مدار وانسان دوستانه بود . او در همه حا خود را خاک پای مردم می دانست .

آیا چپ اسرائیلی می تواند قدرت را باز پس بگیرد؟

یوری اونری – هاتف رحمانی

بیان آن که چپ تمام شده است ، مرده است ، مرحوم شده است  تقریبا مدروز شده بود . در میان تحلیل گران ، به ویژه در میان چپ گراها خوار شمردن چپ و باقی چپ گراها اجباری شده است  . نمی توانند ببینند چه اتفاقی رخ می دهد . پرورش توهم . سوت زدن در تاریکی .

انزوای با شکوه

یوری اونری - هاتف رحمانی

تقریبا هزار شخصیت اسرائیلی پیش از این درخواستی را خطاب به پارلمان اروپا برای به رسمیت شناختن دولت فلسطین از سوی دولت های ان ها امضا کرده بودند .

من افتخار داشتم  که در میان امضا کننده ها ،که وزیر ها و عضو های سابق پارلمان ، دیپلمات ها و ژنرال ها ، هنرمندها و تجار، نویسنده ها و شاعرها ، از جمله سه نویسنده برجسته اسرائیلی آموس اوز، داوید گروسمن و ا.ب .یهوشوا را در بر می گیرد باشم.

 

سخنان دکتر اباذری در باره پاشایی و بازتاب ها

نوید نو : آقای اباذری در گفتگویی مناقشه بر انگیز سخنان قابل تاملی بیان کرده اند که شاه بیت آن را توهین به مردم و شعور آن ها تشکیل می دهد . این سخنان بازتاب هایی درفضای رسانه های اجتماعی داشت . نوید نو گزیده ای از این بازتاب ها را تقدیم خوانندگان می کند.

نقد عموی مرتضی پاشایی بر یک نشست نقد و بررسی

آرمان ذاکری

هژیر پلاسچی

پر ویز صداقت

فروغ اسدپور

 

متن کامل سخنان دکتر اباذری در باره پاشایی

و برای من خیلی جالب است که یک ملتی، یعنی دویست، سیصد، یک میلیون نفر می افتند به این ابتذال! می افتند به ابتذالی که می روند در مجلس ترحیم یک همچنین خواننده ی مسخره‌ای شرکت می‌کنند، گریه می‌کنند، توی سرشان می‌زنند و یک نفر در فیس‌بوک می‌نویسد که من تا ابد می‌سوزم!

چرا قیمت نفت خام کاهش یافت؟

«اوپک»، نفتِ «شِیل»، و تغییر قیمت جهانی نفت خام

حبیب ناظری

در میان‌مدت و درازمدت، «غرب» به تلاش خود برای ایجاد یک ساختار انرژی جدید منطبق با بازار پایداری که زیر کنترل خودش باشد ادامه می‌دهد، در حالی که کشورهای عضو اوپک با دشواری‌های سیاسی و بودجه‌یی دست‌وپنچه نرم می‌کنند.

تعیین دستمزد سال ۹۴ و اوضاع کارگران 

شهریار قاسمی

نکته اساسی که کارگران در این مدت ٣۶ ساله لمس کرده اند نادیده گرفتن و زیر پا قرار دادن قانون کاری بود که خود نظام حاکم برای ایجاد روابط کار و صیانت از منافع کارفرمایان بر سرنوشت ما حاکم کرد.یکی از این قوانین ماده ۴۱ قانون کار و در باره دستمزد است.

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: