نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

آزادی برای همه زندانیان سیاسی ایران  

آرشیوماهانه

آرشیو مقالات نویدنو

آرشیو

بهمن 93

دی 93

آذر 93

آبان 93

مهر 93

شهریور 93

مرداد 93

تیر 93

خرداد 93

اردیبهشت 93

فروردین 93

اسفند 92

بهمن 92

دی 92

آذر 92

آبان 92

مهر92

شهریور92

مرداد 92

تیر92

خرداد 92

اردیبهشت 92

فروردین 92

اسفند 91

بهمن ماه 91

دی 91

آذر 91

آبان 91

مهر 91

شهریور 91

مرداد 91

تیر91

خرداد91

اردیبهشت 91

فروردین 91

آرشیوسال   1390

آرشیوسال    1389

آرشیو سال   1388

آرشیو سال   1387

آرشیو سال   1386

آرشیو سال   1385

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

2015-07-17

شماره 798-    28- 93/12/22

شادباش نوروزی کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران :

نوروزتان مبارک و پیکارتان برضد استبداد ولایی پیروز باد!

هم‌میهنان گرامی!

کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران، فرارسیدن نوروز و آغازِ سال ۱۳۹۴ خورشیدی را به شما تبریک می‌گوید و امیدوار است که سال نو، سالی سرشار از شادکامی،‌ سالِ شکوفاییِ پیکار مردمی بر ضد استبداد قرون‌وسطایی، سالِ پیروزی‌های چشمگیر جنبش آزادی‌خواهانه هم‌میهنان، و سالِ رهایی از چنگالِ رژیم ستم‌کار ولایت‌فقیه باشد.

سال نو مبارک

نوید نو با آرزوی شادمانی ، سرفرازی ، پیروزی برای زحمتکشان ایران باز آمدن بهار و نوروز را به هم میهنان گرامی شادباش می گوید .

سالی

         نوروز

              بی خبر می آید.

با مردانی که سنگینی انتظار

بر شانه های خمیده ی ایشان است:

لاله های سوخته

                      نام های ممنوع خود را باز می یابند

و تاقچه

           با کتاب ها

                        تقدیس می شود.

رفیق بشر شناسایی از میان ما رفت

در لحظه های پایانی نیمه شب شنبه، ۲۳ اسفند ماه ۱۳۹۳، رفیق بشر شناسایی  با رهایی از رنجی جانکاه از میان ما رفت.

رفیق بشر در بهمن 1331به دنیا آمد . او رزمنده ای توده ای و از هواداران هماره آرمان سوسیالیسم و فرزند فعال جنبش توده ای وکارگری رفیق شناسایی بود که در سال 1363در اثر شکنجه های رژیم قرون وسطایی ولایت فقیه جان باخت .

اتحادیه های کارگری و ملی شدن صنعت نفت

مازیار گیلانی نژاد

کارگران نفت سازمان های پنهانی خود را با وجود این که مناطق جنوب ایران زیر کنترل عشایر مسلح تحت روسای شرکت نفت بود،ایجادکرده وبزرگترین اعتصاب کارگران نفت انجام شد.این اعتصاب بزرگ در 23 تیر 1325 توسط نیروهای عشایر و اوباش مسلح و زیر فشار نیروهای نظامی دولتی و قوای نظامی انگلیس به خون کشیده شد . این اعتصاب بزرگترین ضربتی بود که آن زمان به شرکت نفت انگلیس وارد آمد . به جرات می توان گفت که نطفه جنبش مردم ایران علیه شرکت استعماری نفت در این اعتصاب بسته شد .

منافع ملی و مزیت انرژی

فریبرز مسعودی

به‌طورمعمول حفظ منافع ملی در عرصه‌های داخلی و خارجی در رأس سیاست‌های هر کشوری در جهان است؛ و به طریق اولی دقت در تعریف منافع ملی و میزان پای بندی به آن نیز از اصلی‌ترین مؤلفه‌های موفقیت کشورها است. برای مثال دولت ایالات‌متحده آمریکا ممکن است در دوران اوباما رویه و روش‌های دیگری به دور از سیاست‌های جنگ‌طلبانه بوش که از جناح میلیتاریست حزب جمهوری‌خواه بود در پیش گرفته باشد اما هدف گذاری‌های استراتژیک حاکمیت آمریکا هیچ‌گاه در دولت دمکرات اوباما تغییر چشمگیر یا عمده‌ای نکرده است

کارگران متشکل ودستمزد 1394

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک:

فقر بیشتر برای خانواده های کارگری

از سال گذشته که دکتر حسن روحانی به شعارهای داده شده در تبلیغات ریاست جمهوری به طبقه کارگر پشت کرد، و هر حرکت کارگری را با فرستادن ماموران امنیتی به کارخانه ها کامل کرد و نمایندگان کارگران را به جرم حق خواهی به دادگاه کشاند و دادگاه آنان را به شلاق و زندان محکوم نمود، آشکار بود که با تن دادن به توصیه های صندوق بین المللی پول ، باید کارگر ارزان را در اختیار کارفرمایان گذاشته و با اتخاذ سیاست هایی اعتراضات کارگری را در کشور محو کند.

سندیکای کارگران شرکت واحد :

افزایش بی عدالتی علیه کارگران و زحمت کشان ایران را محکوم می کنیم.


سندیکای کارگران شرکت واحد متحد و هم فریاد با میلیون ها کارگر همیشه خواستار دستمزدی عادلانه بوده و تاراج نیروی کارگران را خلاف عدالت و دادگری می داند و به این ساز و کار ناحق و ناروا و قانون شکنانه تعیین دستمزد کارگری معترض و آنرا محکوم می کند. این سندیکا به وسع توان خود بعنوان مشتی نمونه از میلیون ها کارگر معترض تلاش کرده و با حضور اعتراضی در برابر وزارت کار به این بی عدالتی ها اعتراض کرد

مصاحبه با رفیق واله قلی زاده

صدر کمیته مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان

ما خواهان برابری حقوق کامل خلقهای ایران و اقلیتهای مذهبی ، حق خود مختاری اداری و فرهنگی خلقها و حق تعیین سرنوشت خلقها در حکومت جمهوری فدرال ایران هستیم .

ولی تا کنون ، رژیم های دیکتاتوری و استبدادی حاکم بر خلقهای ایران ، چه به شکل سلطنتی سابق و چه به شکل جمهوری فقاهتی کنونی ، منافع غارتگرانه و موجودیت خود را به همۀ خلقهای ایران تحمیل کرده و اعتراضات همۀ خلقها را سرکوب می کند .

پول , بازار و دولت

سایمون کلارک - ترجمه و خلاصه - امیر حسینی

این نوشته رابطه میان پول , بازار و دولت را نه از زاویه اقنصادی و یا سیاسی بلکه از زاویه جامعه شناسی بررسی می کند. نمی توان  پول , بازار و دولت را مجزا از هم بررسی کرد. روابط اجتماعی ای که توسط این  " شکل های اجتماعی "  [ 1 ] تنظیم می شوند الزامأ روابط قدرت هستند : پول , بازار و دولت نهادهایی بی طرف نبوده بلکه قدرت اجتماعی هستند.

نقدی بر کتاب کودتا نوشته یرواند آبراهامیان

صادق شکیب

آبراهامیان در مورد نقش مخرب ومنفی اسلام سیاسی علیه مبارزات مردمی اسناد تکان دهنده ای را ارائه می کند . در صفحه ی 180 کتاب از سوء قصد یکی از اعضای فدائیان اسلام ( عبد خدایی ) به زنده یاد حسین فاطمی سخن می رود . واینکه از سوی همگنانش بعد از به انحراف کشاندن انقلاب 1357 پاداش تبه کاری اش را دریافت کرد ، پرده بر می دارد . نیز از اینکه کاشانی هیچ تعهد مردمی نداشت ، جز کسب مال و منال در صفحه  86 می گوید

بیانیه کانون صنفی معلمان به مناسبت برگزاری موفقیت آمیز «تجمع اعتراضی سکوت»

به تأیید اغلب حاضران و شاهدان، تجمع دهم اسفند یکی از وزین ترین و درعین حال یکی از گسترده ترین گردهمایی های معلمان در دهه های اخیر بوده است. رعایت نظم و سکوت درخواست شده از جانب تشکل توسط همکاران شرکت کننده، به خوبی بیانگر رشد اجتماعی، پای بندی به حفظ نظم و روحیه ی مدنی آنان است که تصویری به یادماندنی،غرورآمیز و در شأن نام معلم را در تاریخ جنبش معلمان ایران را به یادگار گذاشت.

پیام سپاس میلاد درویش

معلمانِ رنجبر و حامیانِ دگراندیشِ معلمان

حضورمان، بر اساسِ اصول بیست و ششم و بیست و هفتمِ قانون اساسی کاملا قانونی بود که به خصوص از لزومِ اجرای اصل سی امِ همین قانون دفاع کردیم ولی مغایر با اصل سی و هشتمِ قانون اساسی و متضاد با مادۀ یکصد و پنجاه و نهمِ آیین دادرسی با ما برخورد شد که نقض آشکار منشور حقوق شهروندی است.

«تغییر واقعی» برای آزادی زنان و «کاروان اعتدال گرایی»

ما معتقدیم که، برای به‌وجود آوردنِ "تغییرهای واقعی" در زمینه‌های اجتماعی‌اقتصادی به‌وسیلهٔ دولت "اعتدال"  دورنمایی دیده نمی‌شود، و اصولاً دولت حسن روحانی نمی‌تواند عاملِ به‌وجود آورندهٔ تغییر برای زنان باشد. "دولتِ یازدهم" برآمده از "وحدتِ" بینِ جناح‌هایی‌ست که برآیندِ ذهنیت و عملکردِ آن‌ها در تضادِ آشتی‌ناپذیر با فرایند "تغییرهای" عمیق اجتماعی است. "وحدتِ" این نیروها درعمل- باوجودِ اصطکاکِ منافع و رقابت‌های سیاسی‌شان با یکدیگر- اهرمِ کارایی است از برای "تداومِ نظام". کانونِ این "وحدت"، شخصِ علی خامنه‌ای است

مذاکرات یونان و"خط سرخ های" آن

حزب کمونیست یونان - برگردان : مهرگان

برنامه دولت در باره نرخ متوسط دستمزد ها ، که در سال های اخیر تا 25 درصد کاهش داشته است ، افزایش عظیم مالیات ، مستقیم وغیرمستقیم  ، که کارگران از قبل آن را پرداخت می کنند ، در باره کاهش جدی حقوق ومستمری ، درباره افزایش هزینه های زندگی چیزی نمی گوید .

موضع امریکا – ناتو تحریک امیز است ، هدف موضع دولت یونان در باره بحران اکرایین کورکردن مردم نسبت به واقعیت ها ست

بیانیه بخش روابط بین المللی کمیته مرکزی حزب کمونیست یونان

برگردان : مهرگان

هم زمان که ناتو به محکم تر کردن موضع سخت و تحریک آمیز خود در منطقه ادامه می دهد، دولت یونان برای اطمینان وفریب کارگران با بیانیه ای در باره "سیاست چند وجهی" خود تلاش می کند ، آن هم زمانی که به صورت فعالانه ای در برنامه های تجاوز کارانه ناتو مشارکت می کند و به الزام های ناتو تعهد اعتقادی می سپارد .  

تف انداختن به صورت رئیس جمهور

سخنرانی

یوری آونری – برگردان : هاتف رحمانی

سخنرانی به کتاب استر ، در باره  نجات  یهودی های پارسی از دست هامان وزیر پارسی اشاره کرد ، که در نظر داشت آن ها را از بین ببرد . هیچ کس نمی داند این ترکیب مشکوک چگونه در کتاب مقدس جای گرفت . در آن داستان اشاره ای به خدا نیست ، کاری به سرزمین مقدس ندارد ، و خود استربیشتر یک فاحشه است تا یک شیرزن .کتاب باکشتار جمعی انجام شده از سوی یهودی ها علیه پارس ها خاتمه می یابد .

تحلیل آگاهی و شیوه تاثیرگذاری متن بر مخاطب

محمد علی رجایی

اطلاع،پيام ودر ن‍هايت آگاهي درذهن چيست ؟ اطلاع، خبريا پيام واژه‌‍‌ها‌یی دارای معنی ومفهوم خاص وروشني هستند.قصدمان از بيان ‌‌آن‌ها‌‌‌ اينست که با شنيدن ويا خواندن اين ويا آن  خبر،پیام، معنا ومفهوم ويا مطلبي  رادريابیم. يافتن چيزي نووتازه که قبلا نبوده است، وبه آن آگاه نبوده‌ايم.پس اگر قبلا چيزي را دانسته باشيم وخبرش به ما رسيده باشد وبازتکرار شود درحقيقت اطلاعاتي به ما افزوده نشده است

درپس اندیشه های"نو" تجدید نظرطلبی درقرن بیست یکم !

تهیه ونگارش : م . چابکی 

ازبدوحضوراحزاب کمونیستی کارگری که درراس پیکاربرای ترقی اجتماعی قرارگرفتند, نیروهایی ازراست وچپ تلاش نمودند تحت عنوان اندیشه های پژوهنده "نو" جستجو گر"نو" ...درمقابله با مهمترین احکام وعام ترین قانون های اجتماعی تحولات سوسیالیستی قرارگیرند وبجای آن پندارگرایی تجریدی وتخلیلی خودرا که "سرمایه داری با سیر خود بخودی به سمت جامعه سوسیالیستی می رود" امکان پیدایش مدل های سوسیالیسم را به شکل های جدید ومتنوع درکیفیت دیگر مطرح ساختند

سوریه زنده خواهد ماند

برگردان : شهریار قاسمی

سوریه هر گونه ابتکار عمل را به حل و فصل بحران از طریق گفت و گو جدی با مخالفان وطن پرست، که پشتیبان حل مناقشه های سوریه بدون هیچ گونه دخالت خارجی هستند تایید می کند . این گفت و گو باید به صورت موازی با ادامه مبارزه برای احیای امنیت، ثبات و اقتدار دولت انجام شود حل و فصل بحران تنها باید در داخل سوریه و بدون هیچ گونه تحمیل شرایطی از خارج کشور باشد.

گفت و گوی بارور تنها با مخالفان وطن پرست امکان پذیر است، که در جهت منافع مردم سوریه قدم برمی دارند و نه برای اجرای منافع برخی از نیروهای خارجی. ما آماده همکاری با مخالفانی هستیم، که عروسک خیمه شب بازی در دست ایالات متحده، ترکیه، قطر، عربستان سعودی، و غیره نیستند.

 نامه ای به چند مقصد !

متن نامه چهل و هفت سناتور آمريکايي در نهم مارس دوهزار و پانزده خطاب به ايران:

اين دو ويژگي قانوني به اين معناست که ما هر گونه توافقي را درباره برنامه هسته اي شما که کنگره تاييد نکرده باشد، چيزي بيشتر از توافقي مربوط به قوه مجريه و اجرايي ميان رئيس جمهور اوباما و آيت الله خامنه اي تلقي نخواهيم کرد. رئيس جمهور بعدي مي تواند چنين توافقي را با يک امضا لغو کند و کنگره بعدي نيز مي تواند هر زمان که بخواهد مفاد چنين توافقي را تغيير دهد.

انتخابات دهم - 3

هر روز که می گذرد التهاب انتخاباتی  "اصول گراها" و "اصلاح طلب " های خجول دامنه بیشتری می گیرد. درحالی که کواکبیان به غر زدن خود ادامه می دهد - انگار که برای اولین بار حادثه مطهری رخ اده است - و اصول گرا ها با فراغ بال به مهره چینی های خود ادامه می دهند .

کواکبیان با اشاره به اتفاقات شیراز:

  • عده‌ای به دنبال امنیتی‌کردن فضای انتخابات هستند

  • نشست مشترک جبهه پایداری، جمعیت ایثارگران و حزب مؤتلفه اسلامی

شماره 797-     93/12/16

اعلامیه کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران به مناسبت ۸ مارس، روز جهانی زن

- جنبش زنان ایران بخش اساسی و جدایی ناپذیر جنبش عمومی خلق بر ضد حکومت استبدادی حاکم بر میهن ما

امسال ما در شرایطی به استقبال هشتم مارس می رویم که  شاهد اوج گیری خشونت و جنایت بر ضد زنان، خصوصاْ در منطقه خاورمیانه و در کشورهای همسایه  هستیم. نقش روز افزون و مخرب اسلام سیاسی و عملکرد گروه های جنایتکاری همچون داعش، و اعمال قوانین زن ستیزانه و قرون وسطایی، در شمار روز افزونی از کشورهای منطقه ‌فاجعه ای بزرگ را پدید آورده است که نیازمند مبارزه مشترک همه نیروهای مترقی جهان است.

وقتی می گوییم پلیس سیاسی

 منظورمان پلیس سیاسی است!!

پیک نت آشکارا به عدم سرکوب مردم معترض، یعنی کارگران و معلمان و فعالان مدافع حقوق و آزادی های اجتماعی که در بیان خودش اعتراض و اعتصابشان«ناشی از فقر و جان به لب رسیدن» است، اعتراض می کند و می نویسد : «اما نیروهای امنیتی و انتظامی چنان چشم بر این اعتصابات و تحصن ها و جمع شدن در مقابل مجلس می بنندند که ...» و این عدم سرکوب را به صراحت محکوم می کند.

کار مبارزه و مراحل انقلاب - بخش دوم

احمد سپیداری

انقلاب نبردی بینهایت دشوار و پیچیده است. نیرویی که بخواهد هدایت سکان آن را به عهده بگیرد، باید بتواند کادرهای بسیار ورزیده، و نیروهای واقعا متعهد و پیگیر انقلابی را در دامانش تربیت کند، ریشه هایش رادر جامعه  مستحکم نماید، در نبردهای مختلف تاریخی بزرگ و کوچک مشارکت فعال داشته باشد ، زخم ببیند و تجربه کسب کند و به حزبی فرا بروید که نبض جامعه با تپش های قلب او می زند. چنین حزبی ست که می تواند به یک دانشگاه زنده و فعال برای پرورش نیروهای انقلابی تبدیل شود و تاثیر گذار باقی بماند.

بیانیه جمعی از معلمان ، روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی

در حمایت از میلاد درویش

ما گروهی از روزنامه نگاران، نویسندگان و فعالان مدنی، با اعلام حمایت همه‌جانبه از میلاد درویش، خواهان آزادی هر چه سریعتر و بدون قید و شرط این فعال مدنی هستیم و تاکید داریم که تجمع و اعتراض حق همه‌ی مردم ایران است و دستگیری « میلاد درویش » زیر پا گذاشتن اصل ۲۷ قانون اساسی است.

در  آستانه هشت مارس

دیوارهای پوسیده تحجر آیا برای زنان مانعی خواهد شد؟

ناهید مذکوری

چه بسیار بودند وهستند زنانی که پا به پای همسران رزمنده خویش تاب زندانها و شکنجه های طاقت فرسا و داغ همسران وفرزندان ومادران-پدران و خواهران و برادران خویش را دیده اند وبا این حال سر تسلیم فرود نیاورده ولحظه ای درنگ نورزیده اند ,گوئی این فرشتگان زمینی برای آفرینش صلح و دوستی وبرابری آفریده گشته اند,تا با تخریب دیوار های پوسیده ضد بشری  کبوتر صلح صبحگاهی را به پرواز در آورند,

دروغ های بی پروای دلال های جنگ

چرا خیزش فاشیسم دو باره مسئله است

جان پیلگر- هاتف رحمانی

مسئولیت همه ما روشن است . این مسئولیت شناسایی وافشا دروغ های بی پروای جنگ سالارها وهرگز تبانی نکردن با آن ها است . این مسئولیت بیدارکردن مجدد جنبش های بزرگ مردمی است که تمدنی شکننده را به کشورهای مدرن امپریالیستی بیاورد . مهم تراز همه ، این مسئولیت جلوگیری کردن ازتسلط بر خود ما : افکار ما ، انسانیت ما ، عزت نفس ما است . اگر ساکت بمانیم ، پیروزی بر ما تضمین شده است ، و هلوکاستی از دور اشاره می کند .  

به همکلاسی‌هایم در فدراسیون دانشجویان

فیدل کاسترو - برگردان :  حبیب ناظری

تأکید می‌کنم که همزمان با پیشرفت دانش بشری، اندیشه‌های انقلابی نیز باید خود را روزآمد کنند و با دانش روز تطبیق دهند. طبیعت به ما می‌آموزد که در عرصه‌ای به وسعت ده‌ها میلیارد سال نوری، حیات در همهٔ شکل‌هایش همیشه در معرض ترکیب شگفت‌انگیزی از ماده و تابش [ذرّات] بوده است.

عوامل موثر بر تغییر بهای نفت

 فریبرز مسعودی

جایگاه و اهمیت نفت در گردش اقتصاد کنونی جهان را شاید تنها بتوان با نقش نمک در دوران استیلای جنوا بر اقتصاد جهان و طلا در عصر استعمار اسپانیا و انتقال مرکزیت اقتصاد جهان به ایالات‌متحده آمریکا قیاس کرد. کالایی استراتژیک که هرگونه نوسان در جریان و بهای آن اقتصاد دنیا را تحت‌الشعاع خود قرار داده و از همین رو بازیگران منطقه‌ای و جهانی برای حفظ هژمونی خویش بر سایر قدرت‌ها جهانی تلاش می‌کنند با تسلط بر منابع آن سلطه خود را برجهان تحکیم بخشند

بهانه ایی به افروختن آتش هیستریک درروسیه

 تهیه ونگارش : م . چابکی

طیفی با حد س وگمان انگشت اتهام را به سوی پوتین رئیس جمهورروسیه نشانه گرفتند و جهت اثبات ادعای خود می گویند بوریس در اخرین مصاحبه خود گفته است ترس از این دارد که سیاستهای ضد دولتی او روزی به مرگ وی بینجامد.هرچند پوتین با صراحت  قتل " نمتسوف" را با هدف تحریک افکارعمومی ارزیابی کرد و گفت که :" او خطری برای دولت روسیه محسوب نبوده است" اما محافل غربی و راستگرایان روسیه بوریس را یکی ازرهبران برجسته و مخالف شدید سیاستهای پوتین میدانند.

"یاشار کمال" آرام گرفت

کمال را به عنوان یک فعال سیاسی هم می‌شناسند؛ حکم آشکار او در سال ۱۹۹۵ درباره سیاست‌های دولت ترکیه در مصاحبه وی با مجله آلمانی «اشپیگل»، او را با اتهام «تبلیغات تجزیه‌طلبی»، در مقابل دادگاه امنیتی دولت ترکیه قرار داد. گرچه محاکمه با حکم برائت وی پایان یافت، اما با انتقاد مجدد وی از عملکرد دولت سرانجام به اتهام تحریک مردم، به پنج سال زندان تعلیقی محکوم شد.

آتش پنهان دل

علی رضا جباری ( آذرنگ )

می بَرَدَم هر زمان

در دل این کهکشان

آتش پنهان دل

در ره ایمان خویش

انتخابات دهم - 2

شماره 796-     93/12/08

 اعتراض هزاران معلم در سراسر کشور در 10 اسفند 1393

همایش اعتراضی معلمان سراسر کشور به دعوت کانون های صنفی معلمان در سراسر کشور بر گزار شد . آن چه مشاهده می کنید گزارش خبرگزاری ایلنا از این تجمع در سطح کشوری است .

تجمع اعتراضی معلمان در نقاط مختلف کشور ظهر امروز در حالی خاتمه یافت که تجمع معلمان در تهران از ساعت 14 به طور رسمی آغاز شد. خبرنگار ایلنا حاضر در تجمع امروز از حضور دو هزار معلم در مقابل ساختمان مجلس خبر می‌دهد.

سیاست‌های رژیم ولایت‌فقیه، توزیعِ درآمدِ ملی،

 و منافع طبقه و لایه‌هایِ اجتماعی

بودجهٔ امسالِ دولت و سیاستِ اصلاح ساختارِ اقتصادی، نشانگرِ تداوم وضعیت کنونی- یعنی غارتگریِ سرمایهٔ غیرمولد و انگلی- است.  سیاست‌های  رژیم ولایت‌فقیه و دولت تدبیر و امید، کاملاً و به ‌طور ِمشخص، درخدمتِ لایه‌های متمول اجتماعی است که بیشترین سهم را به‌زیان اکثریت جامعه از درآمدِ ملی به‌چنگ می‌آورند. زیربنایِ اقتصادی کشور  و رواجِ اقتصاد انگلی و غیرمولد، درخدمتِ روبنایِ استبدادی است. این دو در رابطه‌یی متقابل و دیالک‌تیکی با یکدیگر قرار دارند. رژیم ولایت‌فقیه و برنامه‌های آن در تقابل با خواست‌های مردم میهن ما قرار داشته و دارند!

کار مبارزه و مراحل انقلاب – بخش اول

احمد سپیداری

با نگاهی به بحث های روز در میان نیروهای چپ جوانی که قدم در راه مبارزه برای تحقق بخشیدن به آرمان بزرگ سوسیالیسستی می گذارند، متوجه می شویم، بحث مراحل انقلاب و ماهیت انقلاب پیش رو، به یکی از بحث های جدی تبدیل شده است. براستی موضعگیری درست و کارساز در این زمینه چیست و چگونه می توان از ابهام هایی رهایی یافت که در این زمینه دامن زده می شود؟

مارکس و بازار

سایمون کلارک - ترجمه و خلاصه - امیر حسینی

سرمایه داری از همان آغاز دو چهره از خود به نمایش گذاشته است. یک چهره سرمایه داری , چنگ اندازی و انباشت عظیم بی سابقه ثروت و چهره دیگر آن , بهره کشی , شکاف شدید میان ثروت و فقر , بحران های تکرارشونده اقتصادی و جنگ های سراسری در جهان بوده است.پرسش بنیادی ای که اقتصاد سیاسی در طول تاریخ خود با آن مواجه بوده رابطه میان این دو چهره سرمایه داری است.

پاسخی مطلوب ونقطه عطفی ممکن

تلاش کودتا در ونزوئلا

چریس گیلبرت – برگردان : هاتف رحمانی

وضعیت اکنون کاملا مشابه است : اگر مادورو دستگیری لدزما را با اقدام های قاطع دیگری که نشان دهنده تعهد واقعی به خواسته مردمی باشد دنبال کند – افزایش کنترل دولتی اقتصاد ، مبارزه با فساد و قاچاق در همه جبهه ها، و گسترش دموکراسی در حزب سوسیالیست ونزوئلا و قطب بزرگ میهنی- رخ داد های هفته گذشته می تواند نقطه عطف مهم ومساعدی را در عصر پسا چاوز مشخص نماید .

عیسی کلانتری مدیر کل خانه کشاورز و وزیر کشاورزی پیشین :

 نیمی از ایرانیان سوء تغذیه دارند

درحال حاضر چالشی که ما در کشورمان با آن مواجه هستیم موضوع امنیت از لحاظ تأمین کافی غذا نیست. الان نه‌تنها از این نظر مشکلی نداریم بلکه با بحث مازاد غذا و واردات بی‌رویه نیز مواجهیم. مشکل اصلی بحث قیمت غذاست. آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که ۵ دهک جامعه ما (از ۱۰ دهک) دچار سوءتغذیه هستند. این در شرایطی است که دهک ۹ و ۱۰ که بخش کوچکی از جامعه را در‌برمی‌گیرد از شدت پرخوری و دسترسی بیش از اندازه به انواع موادغذایی دچار عارضه‌های مختلف هستند.

انتخابات دهم - 1

نوید نو : رفیق احمد سپیداری کلید بر رسی و طرح انتخابات آینده را با مقاله آیا انتخابی هم وجود دارد؟ روشن کردند . نوید نو در ادامه تلاش خواهد کرد تا تصویر روشنی از روند های جاری تا انتخابات را با خواننده های خود در میان بگذارد . در این مسیر نیازمند توجه وهمکاری دوستانی هستیم که به امر انتخابات چه به صورت سلبی وچه به صورت ایجابی توجه دارند .

  • بادامچیان : استکبار امید کاذبی به اصلاح‌طلبان داخل کشور دارد،  به همین علت دشمن سعی می‌کند در ایران انتخابات تونسی به راه بیندازد و در سایه اختلافات، گروهی به کشور بیایند و انقلاب را به قول خودشان مصادره کنند.

  • حسینی: اصلاح‌طلبان نگران لیست واحد اصولگرایان هستند

    حسینی با بیان اینکه برخی از رقبای ما در داخل خوراک‌هایی برای رسانه‌های بیگانگان فراهم می‌کنند، گفت: اخیرا خبری مبنی بر اینکه سالانه 20 هزار میلیارد گردش مالی مواد مخدر در کشور وجود دارد که بخشی از آن صرف هزینه‌های سیاسی و... می‌شود که اینچنین مسائلی باعث بهره‌برداری دشمنان انقلاب اسلامی و در نهایت تخریب نظام می‌شود

معاون امور بین‌الملل حزب موتلفه اسلامی در بیرجند:

۸۰ درصد اقتصاد کشور دولتی است

معاون امور بین‌الملل حزب موتلفه اسلامی با اشاره به اینکه 80 درصد از اقتصاد کشور دولتی است، گفت: در زمان جنگ امام خمینی(ر) بر دولتی بودن اقتصاد به طور کوتاه و موقتی موافق بودند اما کسانی اقتصاد کشور را در آن زمان بر دست گرفتند که بر دولتی بودن اقتصاد معتقد بودند و این عامل زمینه‌ساز شد تا 80 درصد از اقتصاد کشور دولتی بماند و بخش خصوصی نقشی بسیار کوچک در اقتصاد داشته باشد و نتایج آن فشار تحریم‌ها شده است.

چگونه یک مارکسیست سرگردان شدم ؟

یانیس واروفاکیس - برگردان : آرمین

اگر این پیش بینی من درست باشد که ما در برابر یک سیکل رکودی قرار داریم که به سرعت نمی توان از آن  گذر کرد ، این پرسش برای رادیکال ها پیش می آید که آیا ما می توانیم از این بحران سرمایه داری اروپا بعنوان فرصتی برای تعویض آن با سامانه بهتری استقبال کنیم ؟ یا بایستی نسیت به آن بعنوان سوار شدن بر کارزاری برای تثبیت سرمایه داری اروپایی بسیار نگران باشیم ؟

سؤ قصدهای پاریس، پس لرزه های دهشت
اسلام هراسی یا ترس از پرولتاریا

بنو برویل – برگردان : منوچهر مرزبانیان

گزینه تأکید بر این یا آن ضابطه ــ رنگ پوست، یا تعلق به طبقات مردمی ــ همزمان هم سیاسی و هم استراتژیک است. این گزینه در تعریف گسست های جامعه فرانسه سهمی دارد. برجسته ساختن عناصر اجتماعی نابرابری ها، پیکار با طرز فکری را میسر می سازد که می پندارد گویا جماعاتی از تبار شمال افریقا و قاره سیاه عامل مسئله ویژه ای هستند، کاملا متمایز از امواج پیشین مهاجران و طبقات عامه در مجموع.

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: