نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

آزادی برای همه زندانیان سیاسی ایران  

آرشیوماهانه

آرشیو مقالات نویدنو

آرشیو

دی 93

آذر 93

آبان 93

مهر 93

شهریور 93

مرداد 93

تیر 93

خرداد 93

اردیبهشت 93

فروردین 93

اسفند 92

بهمن 92

دی 92

آذر 92

آبان 92

مهر92

شهریور92

مرداد 92

تیر92

خرداد 92

اردیبهشت 92

فروردین 92

اسفند 91

بهمن ماه 91

دی 91

آذر 91

آبان 91

مهر 91

شهریور 91

مرداد 91

تیر91

خرداد91

اردیبهشت 91

فروردین 91

آرشیوسال   1390

آرشیوسال    1389

آرشیو سال   1388

آرشیو سال   1387

آرشیو سال   1386

آرشیو سال   1385

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

2015-07-17

شماره 795-     30 -93/11/29

گاه‌شمار و علّت‌های ریشه‌یی کاهش اخیر قیمت نفت در جهان

عوامل گوناگونی در سقوط قیمت نفت خام از تیرماه ۹۳ تا کنون نقش داشته است: از نقش سوداگرانه، قماری و ویرانگر سرمایهٔ مالی گرفته تا سازوکار عرضه و تقاضا در اقتصاد سرمایه‌داری؛ و از "انقلاب شِیل" گرفته تا جنگ قیمت‌ها با هدف آسیب رساندن به رقیبان اقتصادی و سیاسی. در این روند، برآمد تأثیرهای اقتصادی در بخش‌های گوناگون جهان متفاوت بوده است، ولی علاوه بر پیامدهای اقتصادی ژرف، آنچه برای همه یکسان بوده است، خطرهای زیست‌محیطی‌ای است که کرهٔ زمین و کل بشر را تهدید می‌کند، و همچنان در حال افزایش است.

در گرامی داشت خاطره خسرو گلسرخی  و کرامت دانشیان

به دامون

احسان طبری

عشم بزرگ بود به دیدار تو ،  ولی  

عشقی دگر  ربود   مرا  از کنار تو

تا روزگار  تو ز سیاهی  رها شود :

جان را به کف گرفتم و کردم نثار  تو .

من آن درخت جنگلیم ، کز نهیب باد        

هم چون گیاه هرزه به هرسونمی خمد .     

من دیده ام به روی تو ، تو دیده ات به چیست ؟      

دانم ! به آفتاب نوینی که می دمد.

 

 

 

 

گل سرخی که همیشه شکوفان است

منوچهر بهزادی

ولی مردم هر وقت امکان و فرصتی یافته اند ، احساس خود را در باره ی قهرمانان خلق با برجسته کردن یک شعر ، یک ترانه ، یک نام و هر آن چه که بتواند بیانگر این احساس انسانی باشد ، بروز داده اند . این سپاس خلق در در برابر فرزندان قهرمان خویش در عین حال نشانه ی مقاومت و مبارزه است . و همین است که قهرمانان جدیدی را می پرورد . اگر گل زندگی است ، گل سرخی که مظهر شرف و آزادگی ، نشانه ی مقاومت و مبارزه است ، همیشه شکوفان است ، زیرا که خلق که زاینده ی شرف و آزادگی ، مقاومت و مبارزه است ، جاویدان است .

آیا انتخابی هم وجود دارد؟

انتخابات می تواند آبستن حوادث تازه ای برای پیشبرد آلترناتیوهای مردمی باشد

احمد سپیداری

وجود صف مستقل مبارزه مردم چه در مبارزات کارگران و معلمان، و چه اعتراضات گسترش یابنده علیه رفتارهای داعشی افراطی ها، سپاه و بسیج … چشم انداز های دیگری در برابر انتخابات این دوره گذاشته است. تکرار انتخابات مهندسی شده ۹۲ توهمی است که حسن روحانی، رفسنجانی، برادران لاریجانی و… و از همه مهمتر سپاه و ولی فقیه بیهوده در ذهن می پرورانند.

مینسک پایتخت بلاروس" میانجی صلح" در اوکراین

تهیه ونگارش : م . چابکی  

براساس اخبارتلویزیونهای بلاروس وایتارتاس وبلتا , پطرو پوروشنکو رییس جمهوری اوکراین، ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه، نخست ملاقاتی چهار نفره برگزار کردند که به دنبال آن، مذاکرات گسترده آغاز شد. پیش از نشست سران چهار کشور،آلکساندرلوکاشنکو رییس جمهوری بلاروس، به طور جداگانه با رییس جمهوری اوکراین و روسیه مذاکراتی داشتند

سیریزا قطب جدید سوسیال دموکراسی در یونان

برگردان : هاتف رحمانی

تفاوت ها عظیمند. سیریزا قطب حدید سوسیال دموکراسی در یونان است و به مدیریت بورژوایی قدرت، همراه بایک "رخسار چپ" علاقه مند است. حزب کمونیست یونان حزب طبقه کارگر است که برای سرنگونی بربریت سرمایه داری و ساختمان یک جامعه سوسیالیست – کمونیست دیگر تلاش می کند.

جان پیلجر در موضوع داعش: تنها زمانی که جنایتکاران جنگی را اینجا [و در میان خود] شناسایی کنیم این خون خشک خواهد شد

نویسنده: جان پیلجر- مترجمین: مینا قربانی – لیلای لیلی – کاظم میرآبادی

در یک مقاله ی تحلیلی تملق گویانه, کیسینجر به عنوان یک “شاه کلید یک نظم جهانی که برای ربع قرن پابرجا ماند” توصیف می شود. این را به مردمان کامبوج, ویتنام, لائوس, شیلی, تیمور شرقی و  دیگر قربانیان “هنر سیاستمداری” او بگویید. فقط وقتی که “ما” این جنایتکاران جنگی را [اینجا و] در میان خودمان شناسایی کنیم, این خون خشک خواهد شد.

نئولیبرالیسم اقتصادی و سازمان تجارت جهانی

ناهید جعفرپور

در کنار صندوق بین المللی پول، بانک جهانی و بانک جهانی تصویه حساب های بین المللی، سازمان تجارت جهانی موئسسه ای است مرکزی ـ در میان کارشناسان از این سازمان بعنوان دستگاه دولتی بین المللی شده مرکزی نام برده می شود ـ دستگاه دولتی که چرخه های جهانی سازی سرمایه داری را به حرکت در می آورد.

شماره 794-     93/11/22

از شعارهای آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی تا حاکمیت رژیم سراپا فاسد، ضد مردمی و استبدادی ولایت فقیه - تأملی بر سرنوشت دردناک انقلاب بهمن ۱۳۵۷

با فرارسیدن ۲۲ بهمن ماه ۱۳۹۳، سی و شش سال از پیروزی انقلاب بهمن ۱۳۵۷، می گذرد. انقلاب بهمن یکی از مهمترین رخداد های تاریخ معاصر کشور ما و منطقه است. بررسی زمینه های تاریخی رشد  جنبش مردمی، آماج ها،‌نیروهای اجتماعی شرکت کننده در انقلاب و سرنوشت آن حاوی درس های مهمی برای همه مبارزان راه آزادی و استقلال و عالت میهن است

آغازِ مبارزه برای اصلاحاتِ واقعی، در یونان!

آنچه از هم‌اکنون کاملاً آشکار است این است که راه تحول در یونان چندان هموار نخواهد بود و فشارهای فزاینده‌ای در مورد چگونگی برخورد با پروندهٔ بدهی‌ها از چندین سو بر دولت یونان وارد می‌شود. درحالِ حاضر نرخِ بهرهٔ وام به دولت یونان به ۱۰ درصد افزایش یافته است (طبق قوانین اروپا، کشورهای عضو، بودجه‌شان را از نهادهای مالی تأمین می‌کنند و نه مستقیماً از بانک‌مرکزی‌اروپا). "یواخیم ناگل"،رئیس یک بانک آلمانی، تهدید کرده است که اگر یونان بدهی‌هایش را نپردازد، جلوی دادن اعتبار به آن را می‌گیرند

۵۰۰ خاخام خواستار توقف تخریب خانه های فلسطینی ها توسط اسرائیل شدند

سایت تلویزیون روسیه (آر تی)- برگردان: آمادور نویدی

بیش از ۵۰۰ خاخام از اسرائیل٬ انگلیس٬ آمریکا و کانادا از نخست وزیر اسرائیل خواسته اند که از تخریب منازل فلسطینیان جلوگیری نماید. خاخام های مدافع حقوق بشر(ربیز فور هیومن رایتس- آر اچ آر) میگویند که موضع بنجامین نتانیاهو در مغایرت با «آداب و سنن یهودی و قوانین بین المللی» است.

خطر بروز جنگ در اروپا

باید مانع از عمیق تر شدن  بحران اوکراین و فراروئیدن آن به جنگ بزرگ مقیاس اروپایی شد

به نوشته روز دوشنبه روزنامه « راسیسکایا گازتا» بدون شک، 51 – مین کنفرانس امنیت مونیخ را باید نقطه عطف نامید. زیرا در این کنفرانس موضوع آینده اروپا در زمینه درگیری مسلحانه در جنوب – شرق اوکراین بررسی شد.

نگاهی به گذشته٬ نگاهی به آینده: جیمز پتراس- آمادور نویدی

نوشته: جیمز پتراس-  برگردان: آمادور نویدی

ترازنامه سال ۲۰۱۴ و چشم انداز سال ۲۰۱۵ ٬ نتایج منبت و منفی پیچیده و گسترده ای را برای ما ارائه می دهد. در اغلب موارد پیش رفت ها٬ زیاد ویران گر نیست٬ اما فرصت هائی را برای پیش رفت های بیشتر باز می کند. با این حال٬ تحولات منفی٬ دارای نتایج سیستمیک بزرگ تر و تهدید آمیزتر است .

شماره 793-     93/11/18

خصوصیاتِ رژیمِ دیکتاتوری، از دیدِ ولی‌فقیه

سران اصلی رژیم به‌وضوح می‌دانند که به‌لحاظِ عینی شرایط اقتصادی‌اجتماعی کشور از سال‌های پایانی رژیم منفور سلطنتی به‌مراتب وخیم‌تر است. آنچه که ادامه حاکمیت رژیم ولایی را ممکن کرده است ابعاد هولناک سرکوب سیاسی و به‌تبعِ آن، ضعف شرایط ذهنی برای شکل‌گیریِ تحولی بنیادین در جامعه است.افشای تبلیغات دروغ آمیز رژیم بر پایهٔ فاکت ها و واقعیت موجود برای محدود کردن پایگاه اجتماعی رژیم و برطرف کردنِ هرگونه توهمی نسبت به توانِ بالقوهٔ رژیم در بیرون کشیدنِ جامعه از بحران عمیق اجتماعی‌اقتصادی کنونی، و همچنین کمک به تقویتِ عامل ذهنی در جهتِ تحولی بنیادین، ضروری است.

حزب کمونیست آمریکا از حق کارگران یونان در انتخاب راه خود دفاع می کند.

برگردان: احمد سپیداری

انعکاس شگفت انگیز رویدادهای یونان بلافاصله در اسپانیا دیده شد، به طوری که در روز یکشنبه صدهاهزارنفر در مادرید راهپیمایی کردند و انزجار خود را از سیاست های خصوصی سازی و ریاضت کشی، که منجر به خیزش در یونان شد، اعلام و آن را ردکردند. از این روحیه ی رزمندگی، در سراسر اروپا نمود های بیشتری دیده می شود.

رستا خیز اسپارتی در یونان

پل گریج روبرتز – برگردان : هاتف رحمانی

فقط می توان نوشت که یونان در راستای غلبه بر بستانکارها واتحادیه اروپا به اسپارت نیاز دارد ، دولت جدید یونان نشانه های از اسپارتی بودن را نشان می دهد .به این کلمه های نخست وزیر جدید یونان الکسیس تسپیراس گوش کنید :" ما نباید دولت نئو نازی اکرایین را بپذیریم یا به رسمیت بشناسیم"

بیانیه احزاب کمونیست وکارگری درباره اوضاع اوکراین

برگردان : م. چابکی

ما همه احزاب کمونیست وکارگری را به کمک و حمایت ازخلق اوکراین و مقابله با الیگارشی فاشیستی و کشورهایی که دراین جنایت مشارکت دارند فرامی خوانیم . کشورهای غربی نه تنها هیچ واکنشی برای جلوگیری ازجنگ و برادرکشی نشان نمی دهند بلکه ، حتی توافق امضاء شده بین المللی را هم رعایت نمی کنند.

بیانیه  کوستاس پاپاداکیس عضو پارلمان اروپای حزب کمونیست یونان در باره دادگاه غیر قانونی کردن حزب کمونیست اکرایین 

برگردان : مهرگان

اقدام به تعقیب برای مردم اکرایین و درکل برای خلق ها خطرناک است . آن ها حاکی از تلاش هایی برای تدارک انگیزه  های جدیدی برای طرح های امپریالیستی در اکرایین و منطقه ای وسیع تر است . این ها برنامه هایی هستند که در این دوران از سوی اتحادیه اروپا ، امریکا ، ناتو ، طبقه بورژوازی اکرایین ودولت ارتجاعی آن که مورد حمایت نیروهای فاشیستی است ، در چارچوب رقابت آن ها با روسیه طراحی شده است .

انصار حزب الله مجری امر به معروف و نهی از منکر

تهیه و نگارش - شهریار قاسمی 

انصار حزب الله  جریانی است که دانشجویان دوران اصلاحات زیاد در مورد آن شنیدند و دردولت تدبیر و امید، نیزخواهند شنید. درآن دوران، این گروه تحت عنوان «گروه‌های فشار» تحلیل می‌شد. شاید بتوان گفت که در جامعه ما این گروه‌ها به عنوان اقلیت هدفی جز تعیین خطوط قرمز برای آزادی‌های مورد درخواست اکثریت ندارند. چرا که راهی بهتر از فشار بر اکثریت یا به نوعی محدود کردن آن، به خصوص زمانی که در اقلیت هستند نمی‌بینند .

خودش به من گفت !!!

پیک نت علیرغم های و هوی پیرامون پیروزی چپ در اروپا سایتی ضد چپ است. اولویت علی خدایی ها رفسنجانی نولیبرال است و نه چپ، وگرنه چنین اظهار نظر ضد چپ و ننگ آلودی از سوی رفسنجانی را با افتخار در صفحه نشریه اش  نمی گذاشت.

تغییر دیپلماسی چین بر مدار جهش اقتصادی

 دکتر بهزاد شاهنده

دیپلماسی جمهوری خلق چین با توجه به منزلت و قدرت اقتصادی آن برپایه اولویت‌هایی مشخص بنا شده است. در ابتدای انقلاب سوسیالیستی، چین، سیاست «تکیه بر یک طرف» (اتکا بر اتحاد جماهیر شوروی سابق) را سرلوحه سیاست خارجی خود قرار داد. به باور اغلب «چین شناسان» (سینولوگ‌ها)، «اتحاد جماهیر شوروی سابق» در آن دوره بیشترین کمک‌های ممکن را به «جمهوری خلق چین» ارائه کرد و از این نظر می‌توان گفت که بنیان قدرت امروزی چین تا حد زیادی مدیون «شوروی سابق است

شماره 792-     93/11/14

از یک آوارگی  به آوارگی دیگر

سوریه عزیز

رمزی بارود – برگردان : هاتف رحمانی

وقتی که کلمه "مهاجر " ادامی شود ، به مادرم فکر می کنم . زمانی که میلشیای صهیونیست حمله سامانه مند خود ، و " پاکسازی" مردم عرب فلسطینی را از فلسطین تاریخی در سال 1948 آغاز کردند ، او همراه با خانواده اش ، از روستای بیت داراس سابقا صلح آمیز اخراج شد .

اسلام سیاسی فقاهتی و چگونگی طرد آن

تهیه و نگارش : ناهید مذکوری

نظام امپریالیسم موجود یا برده داری نوین ،در راستای منافع دراز مدتشان خدا راکه می تواند مجوزی به اتحاد انسان های تحت ستم باشد ، می کشند وفرقه های نوظهورو نفاق افکن را- برای زمین گیر کردن وتلاشی اتحاد 99%ها برعلیه 1% ها توسعه می دهند.

شماره 791-     93/11/10

«همایشِ سراسریِ اصلاح‌طلبان» و کاروانِ «اعتدال‌گرایی»

شکل بسیار محافظه‌کارانهٔ برگزاری "همایش سراسری اصلاح‌طلبان" و گرایشِ بارز آن به‌ جناح روحانی - رفسنجانی و وابستگیِ آن به این جناح، این واقعیت را آشکار می‌کند که تلاش برای مهندسیِ "اصلاحات" و تقلیلِ آن به "اعتدال‌گرایی" در بینِ طیفی از “اصلاح‌طلبان”، هدفِ سازمان‌دهندگانِ این “همایش“ بوده است.

درباره روش تاکتیکی حزب توده ایران

منوچهر بهزادی

گاه و بیگاه برخی ها این سئوال را در برابر حزب توده ایران مطرح می کنند : « چرا فلان شعار که در فلان موقع داده می شد ، حالا داده نمی شود ویا حتی با شعار ی متفاوت با شعار قبلی مطرح است ؟ چرا حالا شعاری دیده می شود که در گذشته مطرح نبوده است ویا لااقل به این شکل مطرح نبوده است ؟ »

مبارزه یونان علیه ریاصت اروپایی

طارق علی – برگردان : هاتف رحمانی

اگر سیریزا برنده شود آغاز صف آرایی علیه ریاضت اقتصادی و اروپای نئو لیبرال رامشخص خواهد کرد . دو فرایند هم زمان از آغاز پیروزی در حرکت خواهد بود . تلاش عظیمی از سوی نخبگان اتحادیه اروپا به رهبری المان برای تصفیه و اهلی کردن سیریزا از طریق ترکیبی از تهدید و امتیازوجود خواهد داشت . هدف این عملیات ساده است . تصفیه و دو نیم کردن سیریزا در همان مرحله اول . 

جنبش سیریزا

احمد توناک - برگردان : آرش وجدانی

افکیدیس تساکالوتوس مصاحبه ای با احمد توناک برای sendika.org در ترکیه انجام داده است . تساکالوتوس دکترای اکسفورد ،استاد اقتصاد دانشگاه آتن ، عضو پارلمانی  سیریزا و مسئول سیاست اقتصادی سیریزا است .

بیانیه دبیر کل کمیته مرکزی حزب کمونیست یونان دیمتریس کوتسامپاس در باره نتیجه انتخابات 25 ژانویه 2015

برگردان : مهرگان

ما با قدرتی که مردم به حزب ما اعطا می کنند هم در داخل وهم در خارج پارلمان ، برای افشا برنامه هایی که علیه مردم طراحی می شوند مبارزه خواهیم کرد .

ما بعنوان اپوزیسیون رزمنده کارگری – مردمی ، بعنوان سازمان گر و نیروی محرک مبارزه کارگران و اتحاد خلق برای نجات مردم و نیز برای چشم اندازبراندازی رادیکال فعالانه مبارزه خواهیم کرد .

بربرهای واقعی

کشتار در پاریس و آن هایی که دست هایشان راپاک می کنند

کمال اوکویان - مهرگان

حمله دولت اسلامی علیه سرزمین کرد ها معنی " اسلام سیاسی" را به کسانی که آن را فراموش کرده بودند یاداور شد . اکنون ، قتل عامی که در پایتخت یک کشور امپریالیستی انجام شده خاطره تعداد دیگری را تحریک کرده است . همان طور که می دانیم ، یکی از آن کاریکاتوریست های مرحوم تنها چند ماه پیش احترام خود را نسبت به مقاومت کوبانی ابرازکرده بود . تنها همین  مورد نشان می دهد که پاریس از قبل با رخ داد های خاورمیانه در ارتباط بود . 

دست تکان دادن در صف نخست

هجوم وحشت در پاریس

یوری اونری -برگردان : هاتف رحمانی

ناتانیاهو به عنوان بخشی از کارزار انتخاباتی اش به پاریس رفت . به عنوان یک کارزار چی کهنه کار ، او می دانست که سه روز اقامت در پاریس ، بازدید از کنیسه ها و ایراد سخنرانی های مغرورانه یهودی ، از یک هفته کار زار لجن پراکنی در کشور بسیار ارزشمند تراست. 

فرانسه تحت نفوذ

دیانا جانستون – برگردان : مهرگان

خشم اسلام گرایی علیه غرب روی تعداد کثیری از سربازهای عادی تاثیر می گذارد ، که می تواند پی آمدهای دراماتیکی داشته باشد .  بلوای چارلی برگ برنده ای به افراط گرایان اسلام گرا علیه نیروهای روشنگری داده است .  

طنز پردازهای شارلی هبدو تا حدی شبیه بچه های بی مسئولیتی بودند که  حین بازی با کبریت خانه را به آتش کشیدند . وشاید خانه های بسیاری را .

شماره 790-     93/11/02

ویژه نامه مسئله ملی

مسئله ملی در ادبیات حزب توده ایران

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: