نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

آزادی برای همه زندانیان سیاسی ایران  

آرشیوماهانه

آرشیو مقالات نویدنو

آرشیو

مرداد 94

تیر 94

خرداد 94

اردیبهشت 94

فرودین 94

اسفند 93

بهمن 93

دی 93

آذر 93

آبان 93

مهر 93

شهریور 93

مرداد 93

تیر 93

خرداد 93

اردیبهشت 93

فروردین 93

اسفند 92

بهمن 92

دی 92

آذر 92

آبان 92

مهر92

شهریور92

مرداد 92

تیر92

خرداد 92

اردیبهشت 92

فروردین 92

اسفند 91

بهمن ماه 91

دی 91

آذر 91

آبان 91

مهر 91

شهریور 91

مرداد 91

تیر91

خرداد91

اردیبهشت 91

فروردین 91

آرشیوسال   1390

آرشیوسال    1389

آرشیو سال   1388

آرشیو سال   1387

آرشیو سال   1386

آرشیو سال   1385

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

2016-01-06

شماره 819-            1394/06/29

نه به سازش ها  - 1

 حزب کمونیست یونان - برگردان : مهرگان

حزب کمونیست یونان حقیقت را به مردم گفت ، درباره مسیر رخ داد ها به آن ها هشدار داد وآن چه را که می توانست پی آمد دولت سیریزایی باشد پیش بینی کرد. حزب هشدار داد که برنامه سیریزا و بیانیه های تسالونیکا ( بیانیه های کمیسیون اروپا در سال 2003در شهر تسالونیکا - مترجم ) مصمم به سازش ، موافقت با اتحادیه اروپا ، و ممموراندوم (موافقت نامه) شرم آور جدید است 1394/06/29

جرمی کوربین : چپ گرا ترین رهبری که حزب کارگرتا امروز داشته است

طارق علی – برگردان : هاتف رحمانی

طنز های تاریخ هرگز از شگفت انگیزی باز نمی مانند. با در نظر گرفتن هرملاکی ، جرمی کوربین چپ گرا ترین رهبر در تاریخ حزب کارگر است. او می داند آن هایی که در خارج کارهای شیطانی انجام می دهند بعید است در کشور خیلی بهتر عمل کنند. او ثابت قدم ترین عضو ضد امپریالیست پارلمان است. مقایسه ای با پیشینیان سیاسی او این حکم را ثابت می کند.1394/06/29

خیلی راه آمدی..

رحمان

به شاهرخ زمانی ، فرزند بی ادعا و برومند طبقه کارگر ، که با مرگ در سیاه چال های رژیم نوید آزادی کارگران و زحمتکشان  را  سر داد

 

بی تو چگونه واژه ها را

از تاریکی به روشنایی بسپارم

بی تو باز آسمان پر ستاره

در دل شبهای تاریک

غم سنگین بر دل نشانده1394/06/29 

گسست از اروپای ریاضتی

بیانیه مشترک ژان لوک ملانشون ، استفانو فاسینو،زو کنستانتوپولو، اسکار لافونتن ، یانیس واروفاکیس

برگردان : هاتف رحمانی

ما باید از این کودتای مالی درس بگیریم . یورو در اروپا به ابزار سلطه اقتصادی و دولتی الیگارشی اروپایی که پشت دولت المان پنهان شده است، تبدیل شده است ، آن ها از این که می بینند خانم مرکل تمام " کارتحقیر آمیزی" را که دولت های دیگر از انجام آن ناتوانند انجام می دهد خوشحالند. این اروپا در داخل ملت ها وبین آن ها تنها خشونت خلق می کند: بیکاری عظیم ، رقابت مکارانه اجتماعی آزمند 94/6/26

رژیم ولایت فقیه مسئول مرگ شاهرخ زمانی است

رژیم ولایت فقیه در راستای حذف جنبش مردمی از معادله‌های صحنه سیاسی، اعمال فشار بر جنبش کارگری را به مورد اجرا گذشته است. در کنار سیاست مهار، کنترل  و فریب جنبش کارگری – سندیکایی، سرکوب، بازداشت  و شکنجه  فعالین کارگری در دستور کار قرار دارد. مرگ شاهرخ زمانی در زندان بخشی از این برنامه محسوب می‌گردد.

یگانه راه موثر برای مقابله با آماج‌های  رژیم ولایت فقیه مبارزه متحد و سازمان یافته است. باید جنبش اعتراضی  پراکنده زحمتکشان را حول خواست‌های فوری در پیوند با خواست احیای حقوق سندیکایی و مبارزه علیه استبداد سازمان داد.

تلاش ها برای گرم کردن تنور انتخابات،

معضل انکار تجربه های دهه اخیر  و ساختار استبدادی حاکم

معضل طیف رنگارنگ مدافعان شرکت در انتخابات آینده این است که در واقع می خواهند به مردم بقبولانند که ساختار استبدادی رژیم حاضر و “ولایت مطلقه فقیه”‌که ویژگی اصلی آن است دیگر به شکل سابق عمل نخواهد داد و سران ارتجاع حاضر خواهند شد از سر خیرخواهی و لابد نگرانی درباره سرنوشت کشور اهرم های قدرت را رها کنند و اجازه دهند تا مردم در انتخابی آزاد نمایندگان واقعی خود را به مجلس بفرستند. 

پیام همبستگی با حزب کمونیست یونان

برای مبارزه انتخاباتی در 20 سپتامبر

برگردان : مهرگان

بیانیه 55 حزب کمونیست وکارگری جهان:

 ما کارگرها ، جوان ها ، لایه های مردمی یونان را به تقویت حزب کمونیست یونان در پای صندوق های رای فرا می خوانیم . چون حزب کمونیست یونان است که رزم جویانه از حقوق آن ها ، در برابر سیاست های ضد مردمی دولت ها ، اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول در تمام این سال ها دفاع می کند.

استعمار نو : یونان و اکرایین

جک راسموس – برگردان : هاتف رحمانی

شکل جدیدی از استعمار در اروپا درحال پدیداری است . نه مانند استعمار تحمیلی با استیلای نظامی و اشغال است ،مانند قرن نوزدهم . نه حتی شکل کار امدی از استعمار اقتصادی به پیشگامی امریکا در دوران پسا 1945 است ، که در آن هزینه های مدیریت مستقیم و اشغال نظامی با اجازه دادن به نخبه های محلی مطیع برای شرکت در ثروت اخراج شده و حکومت ازطرف استعمار گرها تعویض شد .

انتخابات رهبری حزب کارگر

جرمی کوربین سیاست مدار کهنه کار چپ گرا به رهبری حزب کارگر بریتانیا بر گزیده شد . جدول زیر جزئیات رای های هر نامزد را نشان می دهد .

شماره 820-            1394/07/03

امپریالیسم وفاجعه آوارگان

حزب کمونیست در دانمارک – برگردان : هاتف رحمانی

اکنون ، ما شاهد بدترین فاجعه آوارگی پس از جنگ جهانی دوم هستیم. میلیون ها نفر در حال فرار از جنگ وسرکوب هستند. دیگران برای پیشی گرفتن از مرگ با گرسنگی یا فرار از گرداب گرسنگی تلاش می کنند .94/07/07

برخی اطلاعات در باره نتیجه انتخاباتی حزب کمونیست یونان

برگردان : مهرگان

درفضای قطب بندی ، در شرایط به ویژه پیچیده و نامطلوب داخلی وخارجی، حزب کمونیست یونان یک مبارزه سیاسی دشوار، تقویت ارتباط گسترده حزب باطبقه کارگر و توده های مردمی را به حرکت در آورد . در این یادداشت مختصر ، ما برخی داده ها را در باره نتیجه انتخابات ، که برای کارگر های کشورهای دیگر یافتن آن اسان نیست در اختیار قرار خواهیم داد . 94/07/07

شماره 818-            20-1394/06/18

تراژدیِ پناه‌جویان، گواهِ محکومیتِ سیاست های امپریالیسم و

اتحادیهٔ اروپا در دادگاهِ افکارعمومی جهان!

شواهد ‌تکذیب‌ناپذیر و مستدلی وجود دارند که سیاست‌های مداخله‌جویانهٔ ایالات‌متحده و ناتو در خاورمیانه و شمال آفریقا- به‌ویژه در ۱۵ سال اخیر- و گستردنِ بی‌ ثباتی و شیوع دادن جنگ‌های قومی، مذهبی- فرقه‌ای، و منطقه‌ای، با موج جدید مهاجرت‌ها و فجایع انسانی برآمده از آن ارتباطِ مستقیم دارد.

برزیل با آغوش باز از پناهنده ها استقبال می کند 

رئیس جمهور دیلما روسوف در یک سخنرانی در باره بحران پناهندگی اعلام کرد برزیل  از پناهنده های خاورمیانه و شمال افریقا با " آغوش باز" استقبال می کند.  

 به نقل از شبکه تلویزیونی تله سور، روسوف روز دوشنبه در یک سخنرانی تلویزیونی گفت " من مایلم با استفاده از این فرصت  بر موضع دولت مان در پذیرش افرادی که از  کشورهایشان اخراج شده اند تصریح کنم. "

نیرویی تاثیر گذارتر باشیم

احمد سپیداری

نیروهای ترقی خواه نمی توانند نسبت به انتخابات و فضای سیاسی برآمده از آن بی اعتنا باشند. این که برخی پیشنهاد می کنند نیروهای ترقی خواه چه در شکل متشکل و چه به صورت انفرادی دوران انتخابات را تعطیل کنند و به مسافرت بروند تا بازیگر سناریوهای نوشته شدهٔ حکومتی نشوند، گمراه کردن این نیروی تاثیر گذار و رو به تکامل است.

بازگشت سوسیال دموکراسی ؟

وی جی پراشاد – برگردان : هاتف رحمانی

در هر دوسوی آتلانتیک ، آژیر های سوسیال دمکراسی به صدا در آمده است . درپادشاهی متحده  (بریتانیا) ، سوسیال دموکراسی در قالب سیاست مدارمتمایل به چپ جرمی کوربین باز پدید شده است که رهبری حزب کارگر را به چالش می کشد . در ایالات متحده امریکا ، سوسیال دموکراسی به صورت برنی ساندرز سوسیال دموکرات پدیدار شده است که ظهورخود را بعنوان برنده احتمالی قدرتمند برای نامزدی ریاست جمهوری حزب دموکرات آماده می کند.در کانادا ، توماس مولکیر از حزب دموکراتیک نوین در انتخابات فدرال 19 اکتبر 2015 سبقت را برد.

نامه ای از رفیق شهید هوشنگ قربان نژاد

رهبری در دیدار با دانشجوها : «همان‌هایی که عضو حزب توده بودند و بیست سال زندان هم کشیده بودند، بعد آمدند در تلویزیون جمهوری اسلامی، بدون این‌که فشار و زوری وجود داشته باشد، «غلط‌‌کردم‌نامه» را نوشتند و خواندند؛ این را شماها شاید یادتان نیست؛ مال سال‌های اوائل [دهه‌ی] ۶۰ است.»

نامه ای از رفیق شهید قهرمان هوشنگ قربان نژاد ، زندانی خوشنام سیاه چال های شاه وخمینی ، که در تاریخ 1/5/66 در زندان گوهر دشت نگاشته شده . این نامه اعتراضی که افشاگر رفتار غیر انسانی زندان بانان جمهوری اسلامی نسبت به اسیران خلق است ، به موقع خود خطاب به دادستانی نوشته و رونوشت آن برای رئیس مجلس ، وزارت کشورو سازمان سرپرستی زندان ها ارسال شده است .

قیام توده ای عراق را به لرزه انداخته است

بیانیه حزب کمونیست عراق – برگردان : هاتف رحمانی

عراق در طی چند هفته گذشته شاهد جنبش اعتراضی رشد یابنده توده ای با اعتراض های بر گزار شده در هر جمعه از 31 جولای ( 9 مرداد)در میدان تحریر در مرکز بغداد ، ونیز هشت شهر بزرگ دیگر بوده است . اعتراض ها با قطع طاقت فرسای برق در طی تابستان گرم استثنایی و مرگ اعتراض کننده های جوان در بصره به راه افتاده بود . اما این اعتراض ها به قیام مردمی علیه فساد حاکم ، نخبه های فاسد حاکم و سامانه تقسیم قدرت ضد دموکراتیک فرقه ای – قومی آن تبدیل شد که در 12 سال گذشته  ، از زمان تهاجم و اشغال عراق که به سرنگونی دیکتاتوری صدام منجر شد ، در همه جا جاری بوده است  . 

بازداشت فعالان صنفی و اجتماعی چه هدفی را دنبال می کند؟

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک

بازداشت کوشندگان صنفی آموزگاران محمود بهشتی لنگرودی ومهدی بهلولی و محمدرضا نیک نژاد و میلاد درویش مستندساز و ابلاغ حکمی جدید برای بهنام ابراهیم زاده در هفته گذشته که پس از بازداشت اسماعیل عبدی و علی اکبرباغانی صورت گرفت در حقیقت حذف فعالان صنفی و متوقف کردن اعتراضات صنفی و خواسته های پیرامونی آن است. 

ناصربناکننده «پور پیرار» کیست؟

محمد علی رجایی

دکتر نورالدین کیانوری : ناصر بناکننده، که پورپیرار امضا می کرد، پس از اخراجش از حزب در سال 1358 به علت خوردن پول حزب و کلاهبرداری از شرکایش در انتشارات نیل و بالاکشیدن حق تألیف آقای محمود اعتمادزاده (به آذین)، با نام مستعار ناریا به انتشار جزوه ‏هایی علیه حزب و بدگویی به شخص من، که دستور اخراج او را داده بودم پرداخت.

یادآوری دوستانه به آقای محمد علی رجایی

امضا محفوظ

آقای رجایی در مقاله خویش به کرات به خاطرات منتسب به زنده یاد کیانوری استناد کرده است . در این مورد  به نظر نگارنده  به عنوان عضو کوچکی از جامعه اهل قلم کشور درست آن بود که حداقل  مدیر محترم سایت در مقدمه یا ذیل مقاله مرقوم می فرمود که  کتاب خاطرات منتسب به زنده یاد کیانوری اصالت ندارد . و این کتاب به نام ایشان ولی به قلم دیگری نوشته شده است .

فانوس ات را به دست دارم

در رسای رفیق خسرو علیمرادی

که قهرمانانه در راه میهن و حزب توده ایران جان باخت

گفتم،

شاید قامت ستبر تو را

از میان غبار خاک سوخته

باز شناسم

اما حضور من

با دستانی خالی

طلوع خورشید را

نظاره گر بود

شماره 817-            1394/06/12

چرا از بارنی ساندرز حمایت می کنم

کورنل وست – برگردان : آرش وجدانی

حمایت من از برادر بارنی در دوره ابتدایی به معنی تایید حزب نئو لیبرال دموکرات یا نادیده گرفتن فساد زشت اشغال اسرائیلی فلسطینی ها نیست . من این حمایت را می کنم چون او یک شرکت کننده درستکار طولانی مدت بیش از 50 ساله درمبارزه برای عدالت است .

خاوران و بحران پاسخ‌گویی و مسئولیت‌پذیری حکومت

منصوره بهکیش

جمهوری اسلامی چاره‌ای ندارد و باید با این مساله برخورد کند و مسئولیت آن را بپذیرد. این چالشی است که باید با آن روبرو شود، ممکن است آن را به تاخیر بیاندازد، ولی دیر یا زود باید این بحران را پشت سر بگذارد، زیرا خانواده‌ها پاسخ می‌خواهند و مسئولان باید پاسخ دهند و دیگر نمی‌توانند هر کدام جنایت را گردن دیگری بیاندازند و از زیر بار مسئولیت ‌شانه خالی کنند.

بربر های نوین اروپا

کان هالینان – برگردان : هاتف رحمانی

ازیک نظر ، موافقت نامه مالی جدید بین اتحادیه اروپا و یونان هیچ احساسی ایجاد نمی کند : هیچ اقتصاد دان بزرگی فکر نمی کند وام 96 میلیاردی به یونان اجازه باز پرداخت بدهی را می دهد ، یا اقتصاد را به جایی غیر از سراشیب می برد . این چیزی است که یانیس واروفاکیس وزیر اقتصاد پیشین یونان آن را  بسته " خود کشی" با تاکید بسیار بر تحقیر دولت چپ گرای سیریزا خواند . 

حزب کمونیست یونان : سیریزای نمره 2 و تلاش تازه برای فریب مردم

بر گردان : مهرگان

این انشعاب در سیریزا توسط نیرو هایی به اجرا در امد که پست هایی بعنوان وزیر در دولت سیریزا – انل داشتند و با دقت آن چه را که تصمیم دو موافقت نامه قبلی بود اجرا می کردند و بدون هیچ اعتراضی تمام تصمیم هایی را که زمینه را برای سومین ودرد ناک ترین موافقت نامه آماده کرد پذیرفتند . 

شماره 816-            1394/05/29-06/02

حزب کمونیست یونان : پیش روی انتخابات زود رس

برگردان : هاتف رحمانی

در تمام دوران ، حزب کمونیست یونان پیوسته نقش سیریزا و دیگر حزب های بورژوایی را افشا کرد، برای فسخ توافقنامه و تمام اقدام های ضد مردمی مبارزه کرد ، برای جلو گیری از اقدام های جدید ، برای پیش برد مبارزه کارگری – مردمی ، برای جبران خسارت های آن ها و ضرورت رضایت آن ها در ترکیب با تنها راه حل بدیلی که در راستای منافع طبقه کارگر و سایر لایه های مردمی قرار دارد مبارزه کرد .

تأملی بر جنبشِ اعتراضی زحمتکشان، و نقشِ تشکل‌های زردِ حکومتی

می‌توان گفت که دستیابی به مزد و امنیتِ شغلیِ مناسب، دو عاملِ عمده در مبارزهٔ طبقهٔ کارگر با بهره‌کشی دستگاه حاکمهٔ سرمایه‌داری انگلی و مجریانِ برنامه‌های اقتصادی نولیبرالی بوده است. در رویارویی با تلاش‌های رژیم ولایت‌فقیه برای اجرایِ نسخه‌های اقتصادی دیکته‌شده از سوی نهادهای امپریالیستیِ صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی در جهت "آزادسازیِ" اقتصاد و تعرض گسترده به مزد و امنیتِ شغلی کارگران، در ماه‌های اخیر اعتراض‌های گسترده کارگران را شاهد بوده‌ایم.

نامه از جمهوری دموکراتیک خلق کره به رئیس شورای امنیت سازمان ملل

برگردان : آرش وجدانی

مانورهای مشترک نظامی تحت هدایت امریکا ، از جمله مانورUFG، که یکی پس از دیگری هر ساله در شبه جزیره کره و ورای آن به اجرا در می آیند ، به شدت تحریک آمیز ونیز بیان  نوع سیاست دشمنانه ایالات متحده علیه جمهوری دموکراتیک خلق کره هستند.

اعلامیه های دو سازمان راه کارگر - کمیته مرکزی و هیئت اجرایی- به مناسبت سالگرد قتل عام زندانی های سیاسی

کمیته مرکزی سازمان راه کارگر: سازمان راه کارگر ضمن گرامیداشت یاد و خاطره همه جانباختگان راه آزادی و برابری ، مصمم است همراه و همگام با همه انسانهای شریف و آزادیخواه ، همه سازمانها و گروههای مدافع حقوق انسانی ، برای آشکار شدن تمام حقیقت تلاش کند ، تمام قربانیان جنایت های سیاسی در ایران شناخته و دادشان را در دادگاهی عادلانه ؛ آزاد و علنی فریاد کند ، همه آمران و عاملان این جنایات سازمانیافته و سراسری ، شناخته و افشا و محاکمه شوند

هیئت اجرائی سازمان کارگران انقلابی ایران (راه کارگر): خصومت و دشمنی جمهوری اسلامی با حق اندیشیدن، دموکراسی و حاکمیت مردم غیر قابل انکار است. بر همین اساس هر نوع توهم پراکنی در باره احتمال و امکان آشتی‌ این نظام با حاکمیت مردم، معنایی جز خاک پاشیدن به چشم مردم ایران و خیانت به آنان و ایستادن در برابر پیکار برای نان و آزادی ندارد.

جناح چپ سیریزا حزب تازه‌ای تشکیل داد

۲۵ نفر از اعضای جناح چپ حزب سیریزا در یونان حزب تازه‌ای به نام «اتحاد مردمی» تشکیل دادند. آن‌ها خود را نمایندگان ۶۲ درصدی می‌دانند که در همه‌پرسی پنجم ژوئیه به برنامه ریاضت اقتصادی رأی منفی دادند.

مصاحبه با الکسیس تسپیراس نخست وزیر یونان :

 " ریاضت اقتصادی یک بن بست است "

برگردان : هاتف رحمانی

تحت شرایط ناسازگار و با یک تعادل دشوار نیروها در داخل اروپا و جهان ، ما برای اثبات نقطه نطر یک خلق و امکان یک مسیر بدیل تلاش کردیم . در نهایت ، حتی اگر قدرتمند توانست خواسته خود را تحمیل کند ، آن چه باقی می ماند ، تایید مطلق در سطح جهانی است که ریاضت اقتصادی یک بن بست است . این فرایند یک چشم انداز کاملا جدیدی در اروپا بنا می کند . 

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: