نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

آزادی برای همه زندانیان سیاسی ایران  

آرشیوماهانه

آرشیو مقالات نویدنو

آرشیو

فرودین 94

اسفند 93

بهمن 93

دی 93

آذر 93

آبان 93

مهر 93

شهریور 93

مرداد 93

تیر 93

خرداد 93

اردیبهشت 93

فروردین 93

اسفند 92

بهمن 92

دی 92

آذر 92

آبان 92

مهر92

شهریور92

مرداد 92

تیر92

خرداد 92

اردیبهشت 92

فروردین 92

اسفند 91

بهمن ماه 91

دی 91

آذر 91

آبان 91

مهر 91

شهریور 91

مرداد 91

تیر91

خرداد91

اردیبهشت 91

فروردین 91

آرشیوسال   1390

آرشیوسال    1389

آرشیو سال   1388

آرشیو سال   1387

آرشیو سال   1386

آرشیو سال   1385

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

2015-10-07

شماره 804-             1394/02/25

جنبشِ کارگری، دورنمایِ مبارزه و وظایف پیشِ‌رویِ آن:

تأملی بر مبارزات یک‌سالهٔ اخیر جنبشِ کارگری میهن ما

یکی از مهم‌ترین نیازمندی‌های جنبش کارگری- سندیکایی در مرحلهٔ کنونی، تقویتِ صف‌های آن با اتحادعملِ گسترده و حفظ هویتِ طبقاتی است. هرگونه اقدام تفرقه‌افکنانه و طرحِ شعارهایی که از توان و ظرفیتِ جنبش اعتراضی موجود خارج باشد، به‌شدت به‌زیانِ منافع طبقه کارگر و جنبش کارگری- سندیکایی است.

 مبارزات اجتماعی شبکه ای و مرکزیت دموکراتیک

احمد سپیداری

مبارزات اجتماعی شبکه ای مدت هاست به واقعیت مبارزه روزمره مردم کشورها در سراسر جهان تبدیل شده است. فعالان سیاسی - اجتماعی در ایران شاید برای اولین بار در جنبش سبز[1] بود که به طور گسترده با این پدیده آشنا شدند. آشنایی با مبارزات شبکه ای، تکرارخلاقانه این نوع سازماندهی از مبارزه را راهی منطقه کرد، و به عقیده بسیاری، در واقع بهار عربی را تحت تاثیر قرار داد. جنبش «تسخیر وال استریت» در آمریکا، و خیزش های اعتراضی «برآشفتگان» در اروپا و … ده ها مبارزه شبکه ای کوچک و بزرگ در سراسر جهان درس هایپ تازه ای را به مبارزان داده است.

پول , دولت و همبود خیالی

سایمون کلارک - برگردان و خلاصه - امیر حسینی

نتایج این بحث ساده ولی به اجرا درآوردن آنها بسیار مشکل است. پاسخ سوسیالیست ها به جنبش های جدید اجتماعی , به جنبش های طغیان گر بنیادگرای مذهبی و ناسیونالیسم باز زاده شده باید بسیار انتقادی باشد. این انتقاد باید از یک سو , موثق بودن این جنبش ها گذشته از مه آلود بودن نحوه بروز آنها را در نظر داشته باشد. از سوی دیگر , جنبش سوسیالیستی باید امکان مطرح شدن خواسته ها  و آرمان ها را فراهم کند.  تضادها و درگیری های حقیقی باید توسط جنبش سوسیالیستی شناسایی شده و بطور دمکراتیک حل شوند.

استفاده گسترده از شکنجه از سوی ارتش ونیروی امنیتی اکرایین

 مصاحبه با زندانی های آزادشده در مبادله زندانی ها

راجر آنیس – آرش وجدانی

گزارش های شکنجه و آزار زندانی ها درخروجی خبرهای چاپی وبر خط اکرایین وروسیه بسیار گسترده است . این امر شهادت قربانی را که به صورت ویدیویی ضبط وبر خط پست شده است را شامل می شود . ما کی می توانیم انتظار داشته باشیم رسانه های غربی این موارد را گزارش کنند و دولت های غربی کی آن چه را که صورت می گیرد تایید می کنند ؟ 

بگذار خون ریزی کند

وداع با پادشاهی متحده

طارق علی – هاتف رحمانی

انتخابات عمومی بریتانیایی دراماتیک بود . در سطح ظاهری چون رهبرهای سه حزب – میلیبند(حزب کارگر) ، نیک سلگ (لیبرال دموکرات) و نیگل فاراگ (حزب استقلال پادشاهی متحده ، حزبی نژاد پرست ، دست راستی با سازوکار پوپولیستی) - ... روز بعد به دنبال پیروزی حزب محافظه کاراستعفا دادند . در یک سطح بنیادی چون حزب ملی اسکاتلند عملا تمام کرسی های اسکاتلند ( 56 کرسی از 59 کرسی )  را با محو حزب کارگر بعنوان نیروی سیاسی منطقه که بیش از یک قرن بر سیاست آن جا غلبه داشت به دست اورد .

تشویق ناسازگاری قدرت

افسانه اعتراض مسالمت آمیز

الن جی جانسون – برگردان : مهرگان

هر جا اعتراض مسالمت آمیزبه چیز دیگری تبدیل می شود ، وقتی که اوضاع از کنترل خارج می شود، همسرایی عدم رضایت بلند وآشکار می شود : اعتراض مسالمت آمیز شیوه امریکایی است ، و هر نوع بی نظمی یا به مبارزه طلبیدن اقتدار نه تنها قابل پذیرش نیست بلکه غیر ضروری است .

حزب کمونیست ترکیه :

حزب کمونیست سه عضو خود را به امان بخشش دیکتاتوررها نخواهد کرد

ما دستگیری (در میدان ) تقسیم را نمی پذیریم

برگردان : مهرگان

حزب کمونیست مجبور نیست فعالیت های سیاسی خود را در چارچوب تعیین شده از سوی دولتی که بعنوان دشمن مردم عمل می کند انجام دهد .

روز اول ماه می ،تعدادی از عضو های حزب کمونیست از سوی کمیته مرکزی حزب ماموریت یافتند تا درمیدان تقسیم باشند وآن ها وظیفه خود را با انضباط و اراده انجام دادند .

روز جهانی کارگر در تصویر   

نامه سرگشاده به نخست وزیر یونان الکسیس تسیپراس
از سوی دوستان مبارزات یونان برای عدالت اجتماعی و آزادی

آنچه ما را نگران میکند اما، پیام هایی سیاسی ای است که با این عکس همراه است، زیرا این عکس در جلسه ای برای به نمایش گذاشتن جعلی همکاری یونان، مصر و و اتحاد قبرسی در "جنگ بر علیه ترور" گرفته شده است.
یونانیانی که تحت دیکتاتوری های گذشته زیستند، و مردم مصر (و مردم عراق، سوریه و یمن و عرب – آمریکایی ها و غیره) همگی به خوبی میدانند که این عبارت – جنگ بر علیه ترور – پوششی است برای سرکوب، شکنجه ، انکار آزادی های مدنی، ممنوعیت بر سازماندهی کارگری، حبس، و کشتار.

در جهان سرمایه داری

هست و نیست بشریت به حراج گذاشته می شود 

از آنجا که فضاهای شهری ، رسانه ای ، شبکه ای ، و «روانی» در تسخیر این سرمایه داری به شدت جهانی شده است ، فرایندها و روندهای سیاسی- اقتصادی مهندسی شده ای می تواند با بکار گیری سرمایه های موهومی و بازی با یک گروه از سهام و ایجاد چرخه ای از پول - پول (محصولات مالی) - پول حجم تازه ای از سود بسازد. همین فرایندهاست که با کمک شرکت ها و این یا آن مجموعه از دولت ها و لابی های پارلمانی شروع می شود و به اجرا در می آید.

مسئله‌ی گذار از سرمایه‌داری - ۵
گفت‌وگوی سعید رهنما با کاترین سامری

می‌توان گفت که مخالفت با سیاست‌های اروپا که بر یونان یا اسپانیا تحمیل شده مسایل مشترکی برای همه‌ی دیگر کشورهای اروپایی مطرح می‌کند. یک اتحادیه‌ی مترقی اروپا، مبتنی بر دفاع از حقوق اجتماعی و دموکراتیک و زیست‌محیطی ـ و نه رقابت آزاد و دیکتاتوریِ سازمان‌های غیرانتخابی و ریاضت اجتماعی ـ نه تنها مورد توجه عام مردم اروپا است بلکه علاوه بر آن می‌تواند سلطه‌ی ایالات متحد را به چالش بکشد ...

رژیم مردم فریب!.

اردشیر قلندری

شعارها و یاوه گویی های سران در راستای مهار شرایط وخیم به اوج بی ارزشی خود رسیده است . جامعه به شکل های مختلف از خود واکنش نشان می دهد. رژیم حقیقتا توان مدیریت بر اقتصاد و سایر مسئله های اجتماعی را از دست داده است، مردم نیز در تضاد آشتی ناپذیر با رژیم قرار گرفته به پایان آن می اندیشند. البته در حال حاضر نمی توان ادعا کردکه شعور اجتماعی در جامعه تا حد خیزشی سراسری (انقلاب) فرا روئیده است. علیرغم این، ستون های اصلی اعتماد به دستگاه ولایی درحال فرو ریختن است.

شماره 803-             22 -1394/02/09

اطلاعیه حزب کمونیست کمیته ایالتی لوهانسک در تاریخ 8 ماه مه

ناهید مذکوری

به ابتکار کمونیست های دونباس ، یک مجمع همبستگی جهانی با ساکنان دونباس: " ضد فاشیسم ، انترناسیونالیسم ، همبستگی" در روز 9 ماه می در آلچونسک برگذار شد.

مجمع با حضور 177 هیئت به نمایندگی از 31 سازمان از 13 کشور ( بلاروس ، بریتانیای کبیر،  المان ، یونان ، اسپانیا، ایتالیا ، لهستان ، فدراسیون روسیه ، باسک ، ترکیه ، اکرایین ، فرانسه و سوئد) بر گذار شد . بیش از 20سازمان از سراسر جهان نامه حمایت به مجمع ارسال کردند .

بیانیه مشترک حزب های کمونیست کارگری جهان به مناسبت ۷۰مین سالگرد پیروزی بر فاشیسم-نازی

آزادسازی برلین به دست نیروهای اتحاد شوروی در ماه مه ۱۹۴۵ [اردیبهشت ۱۳۲۴ش] نشان پیروزی خلق‌ها در جنگ جهانی دوّم و شکست فاشیسم-نازی بود. فاشیسم-نازی خشن‌ترین شکل تسلّط طبقاتیِ زاییدهٔ نظام سرمایه‌داری و علّت و عامل اصلی جنگ و از میان رفتن ده‌ها میلیون انسان بود.

بیانیه مشترک حزب های کمونیست بریتانیا ، المان ، فرانسه ، فدراسیون روسیه ، امریکا

در باره هفتادمین سالگرد پیروزی آزادی علیه استبداد فاشیستی

برگردان : هاتف رحمانی

ضایعه، در بعدی که پیش از آن هرگز تجربه نشده بود صورت گرفت . سرباز ها ميليونی جان باختند، اما غیرنظامی ها بودند که عظیم ترین تلفات را متحمل شدند. وحشی‌گری نازی‌ها و متحدهای آن‌ها  برای ابد لکه ننگین خود را بر تاریخ بشر باقی گذاشته است. امروز هر کودک دبستانی می‌تواند هیتلریسم را به آن چه که ، شاید بسیار سهل انگارانه ، "هولوکاست " خوانده می‌شود، وصل نماید.

رژه همبستگی با 70 امین سالگرد پیروزی ارتش سرخ در مسکو

تهیه ونگارش : م . چابکی

دستاوردهای عادلانه ملت شوروی و حزب کمونیست در پیروزی بزرگ میهنی معجزه تاریخی عظیمی ، نه تنها برای خلق های شوروی٬ بلکه برای پیروزی همه ملت های جهان بود که خواستار صلح و همزیستی مسالمت آمیز هستند.

اطلاعیه خبری کمیته دفاع از حقوق مردم ایران

کارزارهمبستگی بین المللی با فعالین سندیکایی زندانی در ایران

بیانیه مشترک سندیکاهای جهان که ده ها میلیون سندیکالیست را نمایندگی می کنند خطاب به حسن روحانی به افت دائمی وضعیت معیشتی زحمتکشان در دو سال گذشته اشاره می نماید. در این بیانیه تصریح شده است که گسترش فقر در ایران فاجعه بار شده است و به همراه بالا بودن  تورم و نرخ بیکاری، همچنین ضمن پرداخت حقوق و دستمزد های زحمتکشان با تاخیرغیر قابل قبول روبرو می گردد و اصول ایمنی و حوادث در محیط کار براحتی زیر پا گذاشته می شوند.

قطعنامه روزکارگر خانه کارگر در سال ۱۳۹۴

ما خواسته‌های خود را در این روز به ترتیب زیر اعلام می‌داریم:

۱-راهپیمایی روزکارگر حق مسلم کارگر ایرانی است و باید همه ساله آزادانه در همه شهرهای کشور برگزار شود.

۲-حقوق کارگران با وجود اهتمام اخیر و افزایشهای صورت گرفته ناچیز است و کارگران نمی‌توانند با این حقوق بیش از ۱۰ روز زندگی کنند، ما خواستار مابه التفاوت حداقل حقوق و حداقل معیشت و پرداخت آن هستیم.

پیام صدرحزب کمونیست فدراسیون روسیه به مناسبت اول ماه مه

برگردان : مهرگان

این روز کسانی است که ایده آل های عدالت اجتماعی ، دوستی و برادری خلق ها ، نیروی کار وخلاقیت آزاد را گرامی می دارند . از این رو این روز واقعا برای مبارزه ، مبارزه ای قاطعانه و تهاجمی ارزشمند است .

اعلامیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران، به‌مناسبت اولِ ماه مه:

 پیش به‌سوی سازمان‌دهیِ مبارزهٔ منسجم و سراسریِ کارگران و زحمتکشان بر ضدِ بی‌عدالتی و محرومیت‌ها، سرکوبِ حقوق صنفیِ کارگران، و در راهِ طردِ رژیم استبدادی حاکم!  

کارگران و زحمتکشان میهن!
شما در شرایطی به استقبال روز اولِ ماه مه، روز جهانیِ کارگر، می‌روید که به‌دلیلِ سیاست‌ های مخرب و خانمان ‌برانداز رژیم ولایت‌فقیه و دولتِ برگماردهٔ آن و همچنین ادامهٔ تحریم‌های مخربِ کشورهای امپریالیستی، ده‌ها میلیون تن از هم‌میهنان‌مان، خصوصاً طبقهٔ کارگر و زحمتکشان- در وضعیتِ بی‌سابقهٔ فشارهای اقتصادی و محروم‌ ماندن از تأمین زندگی حداقلی برای خود و خانواده‌های‌شان- با دشواری‌های عظیمی روبه‌رویند.

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک :

 گرامی باد اول ماه مه ، روزجهانی کارگر!

بیاییداول ماه مه را به کارزاری جهت قانون کاری شایسته، تامین اجتماعی در شان و شخصیت کارگران، دستمزدی شرافتمندانه و زندگی آبرومند و ایجاد سندیکاهای کارگری، این سنگرهمیشگی زحمتکشان ومدافع واقعی حقوق رنجبران درمقابله با تهاجم سرمایه داری به ثروت ملی ودسترنج کارگریمان تبدیل کنیم.اول ماه مه گردهم آییم ودست دردست یکدیگرمتحدشویم.

قعطنامه اول ماه مه (روز جهانی کارگر94)

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

بنابر آئین مبارزات حق طلبانه کارگری ایران و جهان سندیکای کارگران شرکت واحد نیز همچون میلیونها میلیون کارگر زحمتکش قیام خونین کارگران مبارز حق طلب شهر شیکاگو را پاس داشته و یاد جان باختگان آن جنبش کارگری را ارج می گذارد و به خاطره همه جان باختگان و کوشندگان جنبش کارگری درود میفرستد.
سندیکای کارگران شرکت واحد همراه و همصدا با جنبش عدالت خواهانه مردم ایران و جهان فریاد اعتراض خود را علیه همه بی عدالتی ها و بیدادگری ها اعلام می دارد و فشرده ای از خواسته های خود را به آگاهی عموم مسئولین و مردم میرساند.

سیاست های نابخردانه و مخرب رژیم ولایت فقیه و تحول‌های خطرناک کنونی در خاورمیانه

امپریالیسم آمریکا و متحدان آن، در راستای سیاست برپاییِ طرح "خاورمیانهٔ جدید"، بازچینیِ مهره‌هایشان و بازبینی در نوعِ متحدانشان را تدارک می‌بینند. هدفِ آمریکا، تسلط سیاسی و اقتصادی بر منطقه است، و دو بُعدِ جهانی و منطقه‌ای دارد. بُعدِ استراتژیک و جهانیِ آن تسلط بر منابع عظیم نفتی این منطقه و زیرِ فشار گذاشتنِ چین و روسیه و کشورهای گروه بریکس“ و حتی ژاپن و اتحادیه اروپا در رابطه با منابع انرژی است.

چه کسانی تصمیم به ربودن پیروزی ما گرفته اند

حزب کمونیست کارگری روسیه - برگردان شهریار قاسمی

پیش از این، همه رهبران غربی، بدون در نظر گرفتن سطح روابط با مسکو، شرکت خود را دربزرگداشت ویژه جنگ بزرگ میهنی را ضروری می دانستند. موضوع قهرمانی  سربازان شوروی به خاطر میهن خارج از بازی  سیاست بود. و اکنون رهبران کشورهای غربی از آمدن به پایتخت روسیه و شرکت در جشن پیروزی بر فاشیزم ابراز بی میلی می کنند .

نیویورک تایمز:

 اعزام دو ناو آمریکا به آبهای منطقه یمن برای هشدار به ایران
مترجم :ایرج واحدی پور

یک مقام امریکائی که در مورد ادامه اقدامات نظامی توضیح می داد و نمی خواست هویتش شناخته شود می گفت: « این یک پیام است که فرستاده می شود.» « پیامی است به هم پیمانان که ما اینحا هستیم و پیامی است به ایران که ما مراقب اوضاع هستیم.»

وقتی هدف وسیله را توجیه می کند !

سخنی چند پیرامون مقاله ی " فرخ نگهدار و تاریخ سراسر جعلی "

صادق شکیب

ولی چپ ستیزان که هیچ فرصتی را برای اظهارات کین توزانه ی ضد چپ خویش از دست نمی دهند از گرد راه رسیده و با دست اویز قرار دادن سخنان ضد و نقیض نگهدار در مورد رابطه اش با زنده یاد حمید اشرف یا خلاف گویی هایش در مورد روابطش با زنده یاد بیزن جزنی تلاش می کنند تا هویت کل چپ ایران را به زیر علامت سئوال برند و تاریخ  مبارزات پر افتخار آن را تخطئه نمایند . مقاله ی آقای ایرج مصداقی در این راستا قابل ارزیابی است .

 در باره سیاست های مهاجرتی مرگبار اتحادیه اروپا

بیانیه مشترک حزب کمونیست یونان ، حزب کمونیست ، ایتالیا ، حزب کمونیست مالت ، حزب کمونیست خلق های اسپانیا

تراژدی جاری یک " مشخصه" دارد : آن مشخصه خط سیاسی اتحادیه اروپا و کشورهای دیگری مانند امریکا است که مسئول جنگ ها در مدیترانه شرقی ، خاورمیانه و شمال افریقا هستند . این ترآژدی در خود سامانه سرمایه داری ریشه دارد ، در این زمینه ما فقر ، استثمار طبقاتی و سرکوب طبقه کارگر و خلق ها از سوی رژیم های ارتجاعی ، تیز شدن تضاد های امپریالیستی را آشکار کرده ایم ، که سبب جنگ هاو دخالت های امپریالیستی می شود .

بدرود رفیق حسین نعمتی

روز چهارشنبه 2 اردی‌بهشت مراسم خاک سپاری و آخرین وداع با رفیق حسین نعمتی با حضور جمعی از رفقا و دوستان و علاقمندان وی در گورستان مرکزی شهر دورتمند آلمان برگزار شد.

درابتدای مراسم  حاضران آخرین دیدار را با عمو حسین داشتند ،سپس درحالی که تابوت وی با شمع هایی برافروخته و دسته های گل در سالن قرار داشت ، از سوی تنی چند از دوستانش سخنان کوتاهی پیرامون زندگی ، کار ومبارزه ایشان ایراد شد.

دانشگاهی ها ، روزنامه نگارها ، سندیکالیست های استرالیایی خطاب به اوباما : " دست ها از ونزوئلا کوتاه !"

برگردان : مهرگان

واقعیت آن است که ونزوئلا امروز با هیچ ملتی در جنگ نیست ،و هیچ پایگاه نظامی در خارج از مرزهای خود ندارد. در واقع ، ونزوئلا در حال میانجی گری برای پایان دادن به جنگ در کلمبیا است و همواره  ازصلح  در منطقه پشتیبانی کرده است .  

تحت رهبری رئیس جمهور هوگو چاوز ، و اکنون رئیس جمهور مادورو ، امریکای لاتین به نیروی سیاسی متحد تر و مستقل تری تبدیل شده است .

نامه اعتراضی به کنسولگری امریکا در کیپ تاون در باره فرمان حکومتی علیه دولت ونزوئلا 

برگردان : هاتف رحمانی

 

   19 اوریل 2015 روز اقدام جهانی  در همبستگی با مردم ونزوئلا علیه تجاوز امریکای امپریالیست را مشخص می کند. این جنبش بین المللی با صراحت فرمان حکومتی تحمیلی از سوی باراک اوباما علیه جمهوری بولیواری ونزوئلا را بعنوان تجاوز برون مرزی و نقض قانون بین المللی و نیز نقض حق حاکمیت ملی ونزوئلا محکوم می کند. 

جلوگیری از ورود وزیر آموزش عالی افریقای جنوبی به اسرائیل و اخراج 4فعال فرانسوی

برگردان: ارش وجدانی  

اسرائیل از ورود رفیق بلاده نزیمنده ، دبیر کل حزب کمونیست افریقای جنوبی و وزیر آموزش عالی به اسرائیل جلوگیری کرده است . گمان می رفت رفیق نزیمنده در راس هیئتی از دانشوران کشورش برای شرکت در افتتاحیه مرکز مطالعات افریقای جنوبی در دانشگاه بیرزیت در نزدیکی رام الله اشغال شده وارد کشور شود

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: