نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

آزادی برای همه زندانیان سیاسی ایران  

آرشیوماهانه

آرشیو مقالات نویدنو

آرشیو

اردیبهشت 94

فرودین 94

اسفند 93

بهمن 93

دی 93

آذر 93

آبان 93

مهر 93

شهریور 93

مرداد 93

تیر 93

خرداد 93

اردیبهشت 93

فروردین 93

اسفند 92

بهمن 92

دی 92

آذر 92

آبان 92

مهر92

شهریور92

مرداد 92

تیر92

خرداد 92

اردیبهشت 92

فروردین 92

اسفند 91

بهمن ماه 91

دی 91

آذر 91

آبان 91

مهر 91

شهریور 91

مرداد 91

تیر91

خرداد91

اردیبهشت 91

فروردین 91

آرشیوسال   1390

آرشیوسال    1389

آرشیو سال   1388

آرشیو سال   1387

آرشیو سال   1386

آرشیو سال   1385

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

2015-10-07

شماره 808-             1394/03/28

حزب دمکراتیکِ خلق‌های ترکیه: کابوسِ رجب‌طیب اِردوغان

 

دلیل‌های اصلی پیروزیِ حزب دمکراتیک خلق‌ها و شکستِ اسلام‌گرایان نولیبرال ترکیه به‌رهبری اردوغان را می‌توان در تحول‌های سال‌های اخیر ترکیه و واهمهٔ مردم و نیروهای سیاسی دموکراتیک ترکیه از قدرت‌گیریِ بیش‌ازپیش حزب عدالت‌وتوسعه و تغییرِ بافت اجتماعی، و به باوری، ممانعت از استمرار کوشش‌ها به‌منظورِ اعادهٔ ”امپراتوری عثمانی“، باید جستجو کرد

زندگی در موصل در یک سال گذشته :

" داعش با تمام بیرحمی درستکار تر از دولت شیعه است "

برگردان : هاتف رحمانی

شبه نظامی های دولت اسلامی در پیشرفتی برق آسا در ژوئن 2014 موصل ، دومین شهر بزرگ عراق را به تصرف خود در آوردند. در اینجا ساکن های شهر تجربه های زندگی خود تحت حاکمیت گروه شبه نظامی را به اشتراک می گذارند.

جبهه نصرت: داعش حمله به شمال لبنان را برنامه ریزی می کند

رائیل بن سولمون - برگردان : مهرگان

عسا ال سیرافی ال شام گفت حمله ممکن است از سوی فرمانده دولت اسلامی ابوقطاد ال عراقی هدایت شود ، که از پایگاه گروه در رقه ، سوریه اعزام شده بود، و اکنون مقیم پایگاه سنی طرابلس است .  
ال شام گفت واحدهای سری دولت اسلامی  در لبنان ممکن است برای اقدام فراخوانده شوند.

برنی ساندرز نامزد انتخابات ریاست جمهوری 2016 امریکا

برگردان : هاتف رحمانی

 

برنی ساندرز سناتور مستقل از ورمونت 73سال دارد. او خودرا " سوسیالیست دموکراتیک" می خواند ، و اعتقاد دارد که ساختار قدرت در امریکا به یک " انقلاب سیاسی" نیازمند است . او خود را هوا دار سوسیال دموکراسی شمال اروپا می خواند ودر مصاحبه ای می گوید : " آیا فکر می کنم به آموختن از کشورهایی چون دانمارک ، سوئد ، نروژ ، فنلاند و دیگر کشورهایی که سال ها دولت های کارگری و سوسیال دموکرات داشته اند نیاز داریم ؟ " او با افزودن بریتانیا به لیست خود می گوید " آری"

جلوه ای از میهن پرستی

با یکی از دوستان در باره میهن دوستی صحبت می کردیم . سخن بر سر تایید وانکار به درازا کشید . دوست دیگری وارد بحث شد و پس از اطلاع از موضوع بحث مطالبی را بیان کرد که من تلاش می کنم چکیده آن را شرح دهم .

جی 7 : کشورهایی برای حفاظت ، کشورهایی برای بمباران

وی جی پراشاد - برگردان : مهرگان

 

در همایش بسیار جدید ، ارباب های دنیا به خارج کردن سوخت های فسیلی تا پایان قرن بیست ویکم – 85 سال بعد از اکنون- و پایان دادن به فقر تا 2050 متعهد شدند . هیچ برنامه عملی وجود ندارد ، تنها تعهد های خالی است.

آن چه به طور خصوصی مورد بحث قرار گرفت ممکن است بسیار مورد علاقه ما بوده باشد ، اما مجبور خواهیم بود دهه ها برای خواندن رونوشت ملاقات های خصوصی منتظر بمانیم .

اف بی آی در برابر فیفا

بازی بیس بال با قدرت نرم

دیانا جانستون  - برگردان : هاتف رحمانی

ایالات متحده تعیین می کند که چه چیزی فساد است و چه چیزی فساد نیست . امریکا تعیین می کند چه چیزی حقوق بشر هست و چه چیزی نیست . به طور فوق العاده زندان های طولانی نقض حقوق بشر نیست چون بعنوان نمونه در امریکا اجرا شده اند . خریدن " نماینده های مردم" از سوی شرکت های بزرگ فساد نیست  بلکه آزادی خوانده می شود . 

وا اسلاما

 "كيشو"

اي قوم كفن پوش كجا در رفتيد 
 
شعبانقلی و جواد وا اسلاما !

امروز وطن نياز مبرم دارد 
 
برجمع شما زياد وا اسلاما !

آیا به دلیل آن که دكتر درغرب 
 
با مادره دست داد وا اسلاما !؟

 آیا به دلیل آن که صد ها میلیارد 
 
رفت از کف ما به باد وا اسلاما !؟

صحنهٔ خروج از راست (براکزیت ۱) و از چپ (گراکزیت ۲)
جک راسموس (۳) - برگردان: مینا آگاه

چقدر امکان دارد که انگلیس و یونان از اتحادیه ی اروپا خارج شوند؟ مقاله ی ذیل در مورد این موضوع نوشته شده و تاکید می کند یونان باید پیش از خروج از اتحادیه ی اروپا، خود را برای نشر پولی موازی آماده کند.

مصاحبه ای در یک حزب - دولت

برگردان : آرش وجدانی

 

کارزار تعقیب و توهم رئیس جمهور رجب طیب اردوغان برای یافتن و حذف افرادی که جانبدار جنبش هزیمت ( جنبش عبدالله گولن) هستند ونه جانب دار دولت در مصاحبه هایی که ماه گذشته  از سوی وزیر آموزش وپرورش برگزار شد بازتاب یافته بود . به نظر می رسد ترکیه کاملا به یک حزب – دولت تبدیل شده است .

شماره 807-             1394/03/19

سیاست فاجعه بار امپریالیسم در منطقه

و خطر گسترش تنش های نظامی به مرزهای ایران

دامنهٔ جنگ‌های نیابتی در شرایطی گسترش می‌یابد که عربستان سعودی و اسرائیل و ترکیه برای حمله به تحرّک دیپلماسی رژیم ولایی ایران و روند تدوین موافقت‌نامهٔ نهایی میان ایران و کشورهای ”۵ به‌علاوهٔ ۱” ارکستر تبلیغاتی هماهنگی را به راه انداخته‌اند. برخی از تغییر و تحوّل‌های سیاسی مهم در هفته‌های اخیر نشان دهندهٔ نارضایتی گسترده و فزایندهٔ عربستان سعودی و شیخ‌نشین‌های عرب حاشیهٔ جنوبی خلیج فارس نسبت به نقشی است که آمریکا برای ایران در آیندهٔ خاورمیانه در نظر گرفته است.

ای اچ بیلدو : حزب دموکراتیک خلق ها تبریک!

برگردان : مهرگان

انتخابات قانون گذاری برگذار شده در 7 ژوئن  در ترکیه  نتیجه ای به به بار آورده است که انتظار می رود دورنمای کشور را تغییر دهد . زئیس جمهور رجب طیب اردوغان و حزب او عدالت وتوسعه  اکثریت مطلق را در موجودیت 13 ساله خود از دست داده است .

همراه با معرفی ای اچ بیلدو

سیریزا :  از موفقیت بزرگ حزب دموکراتیک خلق ها در انتخابات پارلمانی استقبال می کنیم

سیریزا تحول های بسیار مهم برای اینده ترکیه را با علاقه شدید ، وبا تاکید برآن که ثبات و دموکراسی در ترکیه هم برای روابط ما و هم برای منطقه ای وسیع تر حائز اهمیت ویژه ای است دنبال می کند .

به موازات آن ، ما از موفقیت بزرگ حزب دموکراتیک خلق ها در انتخابات پارلمانی روز یکشنبه در ترکیه خوش حالی می کنیم . 

هیئت سیاسی ـ اجرائی سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت):

دمکراسی و مردم، برنده انتخابات ترکیه

ما براین باوریم که دمکراسی و مردم ترکیه برنده انتخابات بودند. مردم ترکیه و احزاب سیاسی اپوزیسیون در این انتخابات، با شیوه‌ای دموکراتیک به دوران اقتدارگرائی فزاینده اردوغان پایان دادند و فضای تازه ای در سپهر سیاسی ترکیه گشودند. ما از پیروزی مردم و دمکراسی در ترکیه خشنودیم و امیدواریم که این پیروزی ضمن گسترش دمکراسی در این کشور، به سیاست حمایتی دولت ترکیه از بنیادگریان اسلامی در منطقه پایان دهد.

سازمان کارگران انقلابی ایران (راه کارگر) :

ترکیه با ردُّ استبداد و بنیادگرائی اسلامی، راه تغییر دمکراتیک را برگزید

حضور گسترده مردم در انتخابات و نتایج آن، سیمای سیاسی ترکیه را به صورتی رادیکال تغییر خواهد داد. در گام نخست نتایج این انتخابات رویاها و آروزهای دیکتاتورمنشانه رجب طیب اردوغان را نقش بر آب کرده و راه اسلامیزه کردن گسترده تر این کشور را سد خواهد کرد.

550 زن نامزد های حزب کمونیست ترکیه برای انتخابات عمومی ترکیه

برگردان : هاتف رحمانی

زن های ترکیه تسلیم ستم حزب عدالت وتوسعه نخواهند شد . آن ها مقاومت کرده اند وسازمان یافته اند . در سال های اخیر ، اعتراض های بزرگی در سراسر ترکیه با حضور هزارها زن ومرد ، با محکوم کردن سیاست های ارتجاعی زن ستیز حزب عدالت وتوسعه و پی آمد آن افزایش خشونت علیه زنان وجود داشته است.

گزارش ابتدایی گروه حقوق بشر ترکیه در باره تقلب انتخاباتی

براساس این گزارش :

- در استان های  سیرت وکیریک قلعه از ورود ناظر های انتخاباتی انجمن به مدرسه هایی که بعنوان حوزه های رای گیری مورد استفاده بودند توسط پلیس جلوگیری شد .

- در بخش گولباشی و محله لالاهان انکارا ، ناظر های حزب دموکراتیک خلق ها هوادار کرد ( HDP) تهدید و از کنار صندوق های رای گیری برکنار شدند .

پیرامون کارزار مردمی برای طرد رژیم ولایت فقیه

فرزاد حیدری

می بایست آستینها را بالا زد و قاطعانه با همه توان دایره مبارزه در راه صلح را گسترده ترو پر توان تر ساخت.  اوباشان حکومتی هم سو با هارترین محافل امپریالیستی حیات و بقای انگلی خود را صرفا در بحران و تنش زایی می بینند. و دست در دست هم با پلیدی وصف ناپذیری میهن مارا به ورطه هولناکی می کشانند.

سازمان های کمونیستی در فرانسه

برگردان : شهریار قاسمی

    

در فرانسه، حداقل دو سازمان مارکسیست-لنینیست برای احیای حزب کمونیست تلاش می کنند  که زمانی یکی از بزرگترین حزب های کمونیست بود، که امروزه به طور کامل در حزب کمونیست فرانسه تبلور یافته است . اتحاد کمونیست های انقلابی فرانسه[i] و قطب احیای کمونیستی  فرانسه [ii]، هر دو خود را  مارکسیست-لنینیست می دانند و در اکثر موضوع ها تحلیل های بسیار مشابهی دارند

شماره 806-             1394/03/10

با انتخابات تاریخی :

ترکیه شاهد پایان حکومت تک حزبی 13 ساله حزب عدالت و توسعه

” این پیروزی ، پیروزی مشترک کارگرها ، بیکارها ، روستایی ها ، کشاورزها ، ستم دیده ها ، به این معنی پیروزی کسانی است که مورد بهره کشی قرار دارند ، از این رو پیروزی چپ است . و برای اکثر ما، این پیروزی مشترک زن های این کشور است ."

 حزب دموکراتیک خلق ها HDP  ترکیه

ما کیستیم ؟

برگردان : مهرگان

سیاست های شرافتمندانه

·              ما به سیاست های شرافتمندانه و شفاف اعتقاد داریم . ما می دانیم که رابطه بین سیاست مدارها ، بوروکرات ها و سرمایه رابطه ای مبتنی بر منافع و فرآورده جنبی همین سامانه سیاسی است . ما بر علیه گرداب فساد و رشوه خواری مبارزه می کنیم که تمام محیط های سیاسی  را در ترکیه ،  از محلی تا فدرال تصرف کرده است . 94/03/17

اجلاس سران هفت دولت: صدها میلیون یورو برای هیچ

سهراب مبشری

بیهودگی اجلاس سران هفت دولت، باعث اعتراضات گسترده علیه این اجلاس شده است. علاوه بر تظاهرات سی هزار نفری مونیخ که سه روز پیش از آغاز اجلاس برگزار شد، گردهمایی های دیگری نیز در نزدیکی محل اجلاس در اعتراض به آن بر پا خواهد شد. البته دولت فدرال آلمان و دولت ایالتی باواریا نهایت کوشش خود را به کار برده اند تا بر سر راه اعتراض و تظاهرات قانونی علیه اجلاس مانع ایجاد کنند. از هفته ها قبل از اجلاس، معاهده شنگن در مورد آزادی رفت و آمد در اروپا به تعلیق درآمده است تا دولت آلمان بتواند مرزهایش را به روی کسانی که از سراسر اروپا برای شرکت در تظاهرات می آیند ببندد. پلیس فدرال آلمان مرزها را به شدت کنترل می کند.94/03/17

دیالکتیک تاریخ

درک و شناخت بحران اقتصادی کنونی مستلزم بررسی تحوّل سرمایه‌داری در دورهٔ زمانی‌ای طولانی‌تر از یک دههٔ گذشته است. شکل‌گیری اتحادیهٔ اروپا در میانهٔ دههٔ ۱۹۵۰ [۱۳۳۰ش] و گسترش مرحله به مرحلهٔ آن، تغییر عمده‌ای در تظاهر خارجی امپریالیسم در قرن بیستم بود. هدف از تشکیل اتحادیهٔ اروپا حل کردن تضادهای بنیادی موجود به سود انحصارهای بزرگ بود، تضادهایی که از یک سو در کشورهای جداگانه، میان منافع مردم و انحصارها، و از سوی دیگر در عرصهٔ جهانی،

از کوبا هنوز هم باید بسیار آموخت

عادی سازی روابط با آمریکا یک خواست عمومی ست

احمد سپیداری

مذاکرات دو دولت کوبا و آمریکا از مدت ها پیش آغاز شده و با موفقیت به پیش می رود. خواست داشتن روابط عادی با آمریکا، خواست دولت کوبا در طی چند دهه گذشته بوده است. این آمریکا بود که با قرار دادن کوبای انقلابی در فهرست کشورهای حامی تروریسم و اعمال تحریم های اقتصادی جهانی علیه کوبا با آن مخالفت می کرد.* مراحلی از این اقدام سیاسی به پیش رفته (امکان سفر شهروندهای آمریکا با ویزای رسمی به کوبا) ، ولی هنوز مراحل مهمی از عادی سازی روابط سیاسی - اقتصادی باقی است.

بیانیه کنفرانس بین المللی حزب کمونیست بوهمیا و موراویا ،

پراگ ، 23-24 ماه می  2015 (2-4 خرداد 1394)

برگردان : مهرگان

افکار عمومی از سوی رسانه های بورژوایی با حمایت همه جانبه انحصار های چند ملیتی و نیز سرمایه مالی چند ملیتی گمراه می شود . تاریخی تحریف می شود . رخ داد های تاریخی به سود منافع نیروهای جنگ طلب تحت هدایت ناتو به غلط تفسیر می شوند . بار دیگر اروپا ، به ویژه بخش شرقی آن به مرکز منافع آن ها تبدیل شده است . رهایی بخش ها به متجاوز ها تبدیل می  شوند و جنگ سالاران بعنوان مدافع های حقوق بشر و دموکراسی خوانده می شوند .

حزب کمونیست یونان و " بیانیه پراگ "

برگردان : هاتف رحمانی

حزب های کمونیست وکارگری تنها دعوت شده ها به این کنفرانس نبودند . نیروهای دیگری نیز دعوت شده بودند که ردای چپ به تن می کنند ، مانند حزب چپ المان که سال های بسیاری در تلاش های توهم پراکنی بین کارگران در باره " انسانیت" سرمایه و اتحادیه اروپا شرکت داشته اند ، در عین حال اغلب نقش برجسته ای در کارزار ضد کمونیستی وضد شوروی اتحادیه اروپا ایفا کرده اند .

نامه سرگشاده کوشندگان سابق کارگری و سندیکای کارگران فلزکارمکانیک

به : آقای حسن روحانی رییس محترم جمهوری

و آقای صادق لاریجانی رییس محترم قوه قضاییه

آنچه این روزها بر جامعه کارگری روا داشته می شود مایه تاسف ماست. سالهاست کوشندگان کارگری برای احقاق حقوق کارگری خود نه تنها به زندان ، بلکه دوسالی است به شلاق هم محکوم می شوند و حتا به تازه گی کارفرمایان جرات کرده برای هر احقاق حقوق ودرخواست کارگری ، از کارگران خود که نماینده کارگر هستند به دادگاه شکایت برده و آنان را دادگاهی و اخراج می کنند.

باز هم، به یاد اول ماه مه

رحمان

امسال جمعه...

به استقبال ماه مه رفته بود

من اما کجا بودم

دلتنگ ماه مه بودم

با شاخه گلی در دستم

نه اینکه در مراسمی...

پايبندي به مضمون پرسويه مبارزه حزب طبقه كارگر ايران!

نگاهی به نوشتار احمد سپیداری

 فرهاد عاصمی

شكل پيشنهاد شده به منظور بهبود شرايط نبرد طبقاتي، آنطور كه بيان شده، تبديل حوزه هاي حزبي به واحدهايي كه «شبكه اي» شده اند است. چنين شكلي به منظور بهبود فعاليت تبليغي- ترويجي حزب شكلي مناسب را تشكيل مي دهد كه بايد شرايط عملكردي آن تدقيق يابد. اما اين شكل، تنها شكل نيست.

حقیقت ماجرای  ریزعلی خواجوی معروف به دهقان فداکار

هدف این نوشتار پرده برداری از راز دروغی است که دهه ها است با استفاده از قدرت درج در کتاب های درسی و حاکمیت بر رسانه ها و نبود نهادی برای تحقیق مستقل موضوع ، به خورد مردم کشورمان داده شده است و متاسفانه این دروغ به باور یقینی کسان بسیاری تبدیل گشته است .

سخنرانی گنادی زیوگانف آندریویچ بمناسبت  "روز جهانی کودک"

بر گردان : ناهید مذکوری

چیزی شگفت انگیزتر از کودکی سرشار از شادی و بهزیستی وجود ندارد, فراهم آوردن این شادی وبهزیستی وظیفه  خانواده ، جامعه و دولت است .

کودکان در حال رشد و تربیت در خانواده و محروم از آرامش خانواده باید شاد باشند و دولت وظیفه دارد برای آنها سلامت جسمی وروحی و آموزش با کیفیت و راهی برای بزرگ سالی آن ها فراهم نماید.

در معرفی سازمان های کمونیستی در سوریه

برگردان: شهریار قاسمی

حزب کمونیست سوریه در سال 1944 تشکیل شد و در اصل بخشی از حزب کمونیست سوریه و لبنان بود که در سال 1924 تشکیل شده بود . در سال 1937 خالد بکتاش ( کرد سوریه) که از سال 1930 به حزب پیوسته بود به عنوان دبیر کل کمیته مرکزی انتخاب شد . در سال های 1954-1958 حزب کمونیست سوریه تقریبا در تمام ساختارهای دولت سوریه شرکت داشت اعضای آن حتی بالاترین پست های نظامی را داشتند.

دوازده تز درباب دیالکتیک و منطق

هانری لوفور - برگردان :ایمان واقفی  

منطق و دیالکتیک را نمی‌توان چونان روبنای این یا آن جامعه یا این یا آن شیوه‌ی تولید درنظر گرفت. همچنین، هیچ‌کدام‌شان را نمی‌توان به ایدئولوژی‌های مذهبی و فلسفی نسبت داد. اگرچه منطق و دیالکتیک در فرآیندهای کشف و صورت‌بندی‌شان با ایدئولوژی‌ها و حتی با نهادهایی پیوند می‌خورند، اما در برخی بزنگاه‌های تاریخی از آنان جدا می‌شوند، بی آنکه به فرم‌های ناب، انتزاعی و بی‌زمانی فرو کاهیده شوند که در طی قرن‌ها پایدار مانده‌اند.

شماره 805-            09- 1394/03/03

بیانیه کمونیست های کاتالونیا در باره برآورد نتیجه انتخابات شهرداری ها

 کمونیست ها همراه با اتحاد مردمی برای انقلاب دموکراتیک

برگردان : مهرگان

نتیجه های امروز انتخابات شهرداری ها نشانگر نقطه عطفی در تکامل سیاسی در کشور ماست . پیروزی پر اهمیت گروه های " اتحاد مردمی" در شهر های اصلی افق چدیدی  از امکان ها برای طبقه کارگر و دیگر طبقه های زحمتکش که اکثریت وسیع شهروندها را تشکیل می دهند باز می کند. برای دوره آینده کمونیست ها  از همین لحظه راهبرد روشنی برای پیشرفت دارند : اتحاد مردمی  

بیانیه هشدار ژنرال های جمهوری دموکراتیک المان پیشین

سربازان صلح

برگردان : هاتف رحمانی

با شناخت ماهیت ویران گر جنگ مدرن و  برای وفاداری به مسئولیت های خود ، بعنوان شهروند ، با روشنی کامل اعلام می کنیم : جنایتی علیه بشریت از پیش در اینجا آغاز شده است . 

آیا افراد بسیاری که پیش از این ، در جنگ جهانی دوم کشته شدند ، ویرانی عظیم در سراسر اروپا ، جریان آواره ها و سوگ پایان ناپذیر بشریت فراموش شده اند ؟ آیا جنگ های جدید تر امریکا و ناتو به اندازه کافی سبب اندوه نیستند ؟ آیا پیش از این  به اندازه کافی جان انسان ها را نگرفته اند ؟

رسانه آلمانی: 

پوتین با سخنان شدید اللحنی آمریکا را به سرجای خود نشاند

رهبر روسیه سیاست تجاوز کارانه غرب را خطری برای دیگر کشور ها می داند. پوتین گفت:"همچنین واضح است که کشورهای ما (اعضای بریکس) در رابطه با نقض موازین حقوق بین المللی و پایمال شدن حق حاکمیت کشورهای گوناگون با چالش های زیادی روبرو هستند".

 دو خبر ظاهرا بی ارتباط

بربری که می خواهد ما را از "بربریت" نجات دهد

محسن رضایی:

اگر جنگ شود ایران تعیین می‌کند کی و کجا به پایان برسد

"ما به دنبال امپراطورگرایی نیستیم بلکه به دنبال تمدن نوین اسلامی هستیم تا دانش بشری را انتقال دهیم و شما را از بربریت نجات دهیم".

آیا فنلاند به راستی برای جنگ با روسیه آماده می شود ؟

برگردان : هاتف رحمانی

فنلاند 900.000 نفر از نیروهای ذخیره نظامی اش را که می توانند در صورت بروز بحران نظامی در برابر صحنه پدیداری تنش بین روسیه و همسایه هایش ایفای نقش کنند مطلع کرده است . 

وزیر دفاع فنلاند در تارنگاشت خود اعلام کرد کارزار نامه نگاری از سوی ارتش فنلاند ظاهرا برای در دسترس بودن ذخیره ها صورت گرفته است

تأملی بر شیوهٔ مبارزه برای شکل‌گیریِ جای‌گزینی ملی و دمکراتیک

 

یکی از دلیل‌های اصلی ناتوانیِ اپوزیسیون در شکل دادن به آلترناتیوی [جای‌گزینی] نظری و سیاسی در برابر رژیم ولایت‌فقیه از سویی حذف شدن عاملِ [فاکتور] مبارزهٔ طبقاتی از تحلیل‌های نظری و برنامه‌های بسیاری از نیروهای سیاسی بوده است، و از سوی دیگر اینکه، برخی نیروهای چپ، بدون داشتنِ درکی راستین از مرحله‌های مبارزه و شرایط مشخصِ عینیِ کنونی از جامعهٔ ما، به‌صورتی اراده‌گرایانه و شعارگونه، نقشِ مبارزهٔ طبقاتی و مبارزهٔ جنبش کارگری [در شرایط کنونی جامعهٔ ما] را براندازیِ نظام سرمایه‌داری می‌دانند

مهدی عامل  «گرامشی عرب»

ویجی پراشاد – برگردان : هاتف رحمانی

کشتن حسن حمدان معروف به مهدی عامل ، نظریه پرداز برجسته مارکسیست که برای ایجاد مفهوم های مارکسیستی که بتواند به واقعیت عربی وفادار بماند تلاش می کرد، بخشی از مبارزه دائمی بین بنیادگرایی مذهبی و  اصول نظری (دکترین) کمونیستی است .

چگونه ثروتمندان آمریکایی ثروتمند تر می شوند
جک راسموس، ترجمه: مینا آگاه

سرمایه داری جهانی به مدل تجاری جدید و حتی سودسازتری درمی آید. آن چیزی که سقوط می کند مدل تولید صنعتی قدیمی است. آنچه به سرعت دارد جانشین آن می شود، مدلی است که بر سرمایه گذاری و قمار برروی دارائی های مالی یعنی برتقویت مصنوعی ارزش های دارائی های مالی نظیر سهام، اوراق قرضه، مشتقات، مستغلات، و چیزهای مشابه متمرکز است. ...

امریکایی بودن

استوارت اکوف - برگردان : هاتف رحمانی

 آیا بهترین امریکایی کسی است که بیشترین ثروت را جمع می کند؟

آیا بهترین امریکایی کسی است که شغل ها را به خارج می فرستد

ومارا بیشتر وبیشتر ناچار به زندگی در بدبختی می کند؟

یا بهترین امریکایی کسی است که مبارزه می کند برای 

وعده امریکا ، وعده زندگی ، آزادی

و شادی وزندگی بهتر برای همه را پی می گیرد ؟

بریگاد پزشکی کوبا در نپال

متشکرم ، بیشترین عبارتی که شنیده می شود

برگردان : آرش وجدانی

با وجود تفاوت های زبانی وفرهنگی ، وفاصله زیادی که کوبا و نپال را جدا می کند ، افراد زیادی برای دریافت کمک از یاوران کوبایی که درمان عالی را دریافت خواهند کرد تلاش می کنند. شناخت کیفیت مراقبت های پزشکی جزیره از مرزها فراتر می رود. کاربران فیسبوک نیز برای قدردانی از همبستگی و بشردوستی پزشک های ما از سایت استفاده می کنند.

 مبارزه علیه فاشیسم

 به طور جدایی ناپذیری به مبارزه علیه سرمایه وابسته است

بیانیه حزب های کمونیست – شرکت کننده های همایش دنباس

برگردان : مهرگان

همایش چند روز پیش از هفتادمین سالگرد پیروی خلق بر فاشیسم برگزار شد. شرکت کننده ها با در نظر داشت این موضوع اعلام کردند که ، اتحاد جمهوری های خلق شوروی ، ارتش سرخ ، حزب کمونیست بلشویک ها که مبارزه عظیمی را به پیش بردند ونیز سازمان جوانان – کامسومول – همگی شایسته تقدیر و تشکر کسانی هستند که پیروزی بر فاشیسم را مورد تجلیل قرار می دهند.

۱۴ مشخصهٔ فاشیسم

حبیب ناظری

در واکاوی و بررسی ۷ رژیم آلمان هیتلری، ایتالیای فاشیست، و دیکتاتوری‌های فرانکو در اسپانیا، سالازار در پرتغال، پاپا دوپولوس در یونان، پینوشه در شیلی و سوهارتو در اندونزی (که مخلوطی است از کشورهایی با هویت ملی، فرهنگ، سطح رشد و تاریخ گوناگون)، نقاط اشتراک ۱۴گانه‌یی دیده می‌شود که می‌شود گفت فصل مشترک این رژیم‌ها در اعمال حکومت و سوءاستفاده از قدرت است.

در معرفی دو حزب چپ امریکایی

شهریار قاسمی

توضیح نویدنو : آن چه در ادامه خواهید خواند برگردان نوشتار ی از حزب کارگران کمونیست روسیه در معرفی سازمان های چپ جهان است . درج این نوشتار فقط به منظور آشنایی بیشتر خواننده ها با گونه های مختلف ومتفاوت سازمان های چپ در کشورهای دیگر است . هم چنان که کشور خود ما همین وضع را دارد و ده ها حزب وسازمان مدعی چپ در فضای آن نفس می کشند ، اما دریغ از وحدت عملی که بتواند جنبش در حال فوران توده ها را اندکی به پیش برد !!

دو نوشتار در باره حزب دموکراتیک خلق ها HDP در ترکیه

انتخابات پارلمانی ترکیه و نقش کلیدی حزب دمکراتیک خلق ها :

صلاح ادین دمیرتاش ۴۱ ساله امروز نه تنها در نزد کردهای هوادار اوجالان بلکه سیاستمدار محبوب بسیاری از ترکهای چپ و آزاداندیش ترکیه نیز هست، خوشرویی، بلاغت کلام، اعتماد به نفس منحصر بفرد و شفافیت مواضع، وی را در نگاه بسیاری از ناظران سیاسی به یک وزنه مهم در سیاست ترکیه بدل نموده است. 

انتخابات پارلمانی ترکیه و حزب دمکراتیک خلق ها

این حزب برای رسیدن به رسمیت فراکسیون سیاسی در پارلمان و دریافت بودجه رسمی به میزان حضورش با تکیه بر سه عامل اصلی قدم در این دوره گذاشته است. 
ابتدا با تغییر نام و سردادن شعار آزادی و دموکراسی برای خلق های ترکیه سعی در دستیابی به آرای دیگر اقلیتهای غیر کرد همانند علوی ها و حتی بخشی از ترکها را نیز دارد و برای اثبات این ادعا در واقع, از مهره های کلیدی و سرنوشت سازی در اعضای رهبری استفاده نموده است.

نیویورک تایمز:

جوانان سعودی آزادی را در تلفن‌های خود یافته‌اند

زنان جوانی که نمی‌توانند شغلی داشته باشند، از طریق اینستاگرام به فروش غذا و جواهرات می‌پردازند. از آنجایی که اجازه رانندگی ندارند، از سرویس هم سفری آنلاین اوبر (Uber) و کریم (Careem) استفاده می‌کنند. و در کشوری که فروشگاه‌ها به دلیل اقامه نماز پنج بار در روز بسته می‌شوند، برنامه‌هایی (اپلیکیشن) وجود دارد که از جیب شما با نمازگزار در تماس است و محاسبه می‌کند که آیا می‌توانید پیش از بسته شدن فروشگاه مثلا به نزدیک‌ترین پیراشکی فروشی برسید

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: