نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

آزادی برای همه زندانیان سیاسی ایران  

آرشیوماهانه

آرشیو مقالات نویدنو

آرشیو

مهر 94

شهریور94

مرداد 94

تیر 94

خرداد 94

اردیبهشت 94

فرودین 94

اسفند 93

بهمن 93

دی 93

آذر 93

آبان 93

مهر 93

شهریور 93

مرداد 93

تیر 93

خرداد 93

اردیبهشت 93

فروردین 93

اسفند 92

بهمن 92

دی 92

آذر 92

آبان 92

مهر92

شهریور92

مرداد 92

تیر92

خرداد 92

اردیبهشت 92

فروردین 92

اسفند 91

بهمن ماه 91

دی 91

آذر 91

آبان 91

مهر 91

شهریور 91

مرداد 91

تیر91

خرداد91

اردیبهشت 91

فروردین 91

آرشیوسال   1390

آرشیوسال    1389

آرشیو سال   1388

آرشیو سال   1387

آرشیو سال   1386

آرشیو سال   1385

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

2016-01-06

شماره 827-            1394/08/22

سیولی در مناظره ریاست جمهوری آرژانتین :

نئولیبرالیسم آسیب می رساند

دور دوم انتخابات آرژانتین روز یکشنبه 29آبان برگزار خواهد شد . دو نامزدی که به مرحله نهایی راه یافته اند از دو جناح متفاوت "چپ گرا" و "نئولیبرال" هستند . سیولی نامزد مورد حمایت دولت کنونی و ماکری شهردار بوینس آیرس روز یکشنبه در معرض داوری نهایی رای دهنده ها قرار می گیرند . ان چه می خوانید گزارش آخرین مناظره دو نامزد به نقل از خبر گزاری تله سور ونزوئلا است .

همبسگی 38 حزب کمونیست وکارگری با مردم سوریه

برگردان : مهرگان

هدف اصلی این یورش های شریرانه در حقیقت تغییر شکل منطقه طبق منافع امپریالیست ها بود . کشورهای امپریالیست و رژیم های ارتجاعی منطقه  به صورت رسوایی به جنایت های جنگی در این جنگ دست یازیدند ، که در طی آن میلیون ها نفر کشته و مجبور به مهاجرت شدند . این حقیقت که عضو های باند های جنایت نه تنها از جامعه های توسعه نیافته اسلامی بلکه از شهر های برجسته اروپایی استخدام شده اند نشان می دهد که این نه ناشی از ضعف امنیتی یا روندی خارج از کنترل بلکه جنایتی عمدی است

عصر ناامیدی : دروکردن گردباد حمایت غربی به طرفداری از خشونت افراطی

 چریس فلوید – برگردان : هاتف رحمانی

چرا این " تاریخ باستانی" در زمانی که خون تازه در خیابان های پاریس جاری است مطرح می شود ؟ چون آن خون می توانست جاری نباشد  اگر به این تاریخ باستانی مربوط نبود ، وچون واکنش به این آخرین پژواک های دهه های طولانی  ترویج دو حزبی افراط گرایی مذهبی واشنگتن ، قطعا اقدامی خون ریز تر ، سرکوب کننده  تر وخشن تر خواهد بود . که به نوبه خود ، به ناگزیر باز هم  بی رحمی ها و تحول های  بیشتری را همان گونه که امشب در پاریس شاهد آنیم تولید خواهد کرد .  

حزب تودۀ ایران

حمله جنایتکارانه تروریستی به پاریس را شدیداً محکوم می کند

حزب تودۀ ایران ضمن محکوم کردن این اعمال جنایتکارانه تروریست ها در پاریس  و ابراز همدردی با خانواده های قربانیان این جنایات  هولناک معتقد است که سیاست های مخرب کشورهای امپریالیستی، در خاورمیانه ،  در سال های اخیر نه تنها باعث جنگ و درگیری های خونین، ویرانی اقتصادی، عقب ماندگی سیاسی و اجتماعی بوده است و صدها هزار کشته و مجروح و میلیون ها مهاجر اجباری پدید آورده است، بلکه زمینه ساز بهره جویی نیروهای تند رو، معتقد به اسلام سیاسی، و  همچنین گسترش سیاست های تروریستی در گوشه و کنار جهان بوده است.

آزادسازیِ اقتصادی، و منافعِ طبقهٔ کارگر

"بستهٔ سیاست‌های دولت برای تسریع در رونقِ اقتصادی" نیز، ادامهٔ همان روندهای آمیخته با ترفند سابق رژیم برای چپاول و تقسیم منابع ملی کشورمان بین مرکزهای قدرت در حاکمیت، و جذبِ سرمایه‌خارجی در راستای تضمینِ بقای "نظام" است. باید ماهیت ضدکارگری بستهٔ جدید سیاست‌های اقتصادی رژیم را افشا کرد، و با سازمان‌دهیِ مبارزات کارگری و به‌وجود آوردنِ اتحادعمل، حملهٔ حاکمیت به منافع طبقاتی کارگران و دستمزد ۹۵ آنان را خنثی کرده و به رویارویی و مبارزه به‌شکل سازمان‌یافته، برخاست.

وظیفه «راه تودهِ» علی خدایی و تاملی بر برخوردی لومپن مابانه

 با یک مصاحبه!

مهرداد اخگر

علی خدایی و نشریه «راه توده» وظیفه ای جز همین مواضعی که در این مقاله و دیگر مقالات نشریه ضد توده ای اعلام کرده است، ندارد. این وظیفه مختصراً عبارت است از دفاع از خط سرخ حکومت ولایت فقیه در ایران و حمله تبلیغاتی، به شیوه کیهان شریعتمداری، به همه کسانی که پرچم مبارزه بر ضد دیکتاتوری و تحقق حقوق زحمتکشان کشور ما را در دست گرفته اند.

چند کلامی در واکنش به سخنان تلخ و دور از ادب علی خدایی نسبت به

رفیق گرانقدر علی خاوری

س.سهند


آن سخنان سخیف ، ناجوانمردانه ، نیشدار ، و طعنه آمیز نسبت به انسان پیکارجو ، مقاوم ، کهنسال و شرافتمندی نوشته شده است که در زندگی مبارزاتی خود ، حد اقل دو بار از اعدام حتمی ، یکبار از زیر اعدام در رژیم شاه ، و بار دیگر در رژیم جمهوری اسلامی ، و هنگام سرکوب ددمنشانه حزب به علت مسؤلیت حزبی در خارج از کشور ، به تصادف جان سالم بدر برده ، و از هم سرنوشتی با دیگر رهبران حزب که پس از تحمل شکنجه های وحشیانه و سالها زندان اعدام شدند نجات پیدا کرده است.

پیکر پوری سلطانی، مادر کتابداری ایران، به خاک سپرده شد 

خانم سلطانی، متولد ۱۳۱۰، از پایه‌گذاران علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی در ایران برشمرده می‌شود. او به "مادر کتابداری نوین ایران" مشهور بود. پوری سلطانی مرکز ملی کتابداری ایران را پایه گذاشت و عضو هیات علمی دانشگاه تهران و عضو هیات علمی گروه کتابداری کتابخانه ملی ایران بود. او همچنین انجمن کتابداران ایران را تأسیس کرد.

دلنوشته یلدا ابتهاج در سوگ خاله پوری

پوری یا خاله پوری خود نماد و نشان وفاداری شد. از زمان کودکی من تا به امروز! تا زنده بود برای من سرمشق زنی بود که ایستاد و با خوبی ماند. آرام و شمرده و صبور راهی را انتخاب کرد. راهی که ادامه باشد. راهی که ادامه بدهندش. کیوان با مرگش زندگی را آموخت و پوری با زندگی اش. 

درس هایی از افتضاح یونان

استاوروس ماورداس برگردان : هاتف رحمانی

این درس ، به ویژه از سوی چپ یونان باید آموخته شود . خیانت سیریزا و اجرای آشکار برنامه سوم حتی مردم ستیز ترو رکود ریاضتی پیش از این خشم مردمی را برانگیخته است . این در آخرین انتخابات اظهار نشده بود اما از قبل در حال غلیان بود چون اقدام های جدید درآمد مردمی را می فرساید و فقر و بی عدالتی را افزایش می دهد. اگر چپ در ایجاد یک جبهه مردمی سیاسی اجتماعی اتحادیه اروپا ستیز که نارضایی مردمی را گرد هم خواهد آورد شکست بخورد بعد از آن ممکن است یک راست افراطی باشد که آن را سرقت خواهد کرد و آن (جنبش نارضایی) را به داخل سیستم کانالیزه خواهد نمود .

شیلی می گوید

 پابلو نرودا احتمالا توسط نیروهای پینوشه به قتل رسیده است

مورنینگ استار  برگردان : هاتف رحمانی  

دولت شیلی اعلام کرده است که پابلو نرودا شاعر کمونیست برنده جایزه نوبل ممکن است پس از کودتای 1973 توسط اگوستینو پینوشه به قتل رسیده باشد . 

 وزیر کشور روز سه شنبه در میانه کنفرانس مطبوعاتی بیانیه ای منتشر کرد که از احتمال عدم مرگ نرودا از سرطان خبر می دهد.

افتضاح کری در وین

مایک ویتنی – برگردان : هاتف رحمانی

آیا کسی می تواند به من توضیح دهد که چرا رئیس جمهور اوباما تصمیم گرفت درهمان روزی که جان کری وزیر امورخارجه برای دیدار با دیپلمات های روسی وایرانی برای بحث در باره چگونگی پایان دادن به جنگ چهارو نیم ساله برنامه ریزی کرده بود اعلام کند که تصمیم دارد نیروهای ویژه امریکایی را در سوریه به صف کند ؟

گفتگوی طارق علی با زمان چاپ ترکیه

 ترکیه وعصر شکست

برگردان : مهرگان

دنیا زیر ورو شده است . سرمایه داری ...با وجود سقوط 2008 – در بخش های زیادی از دنیا پیروز بوده است . مقاومت متوقف نشده است اما شکل های آن نسبت به قرن گذشته بسیار متفاوتند. بدترین چیزی که باید یادآور شوم آن است که رادیکال ترین مقاومت در برابر امپریالیسم – دولت های بولیواری در امریکای جنوبی –  باگسست از سرمایه داری رو در رو نشده اند .

 چرا دولت آمریکا از بشار اسد رئیس جمهور سوریه متنفر است؟

   نوشته: ویلیام بلوم - برگردان: آمادور نویدی

به نظرم، آمریکا به همان دلیلی نسبت به دولت سوریه دشمنی دارد، که بیش از نیم قرن نسبت به کوبا دشمنی داشته است؛ و برای ۱۵ سال گذشته با ونزوئلا دشمن بوده است؛ و در گذشته با ویتنام، لائوس و کامبوج؛ جمهوری دومینیکن، اروگوئه، و شیلی و غیره دشمن بود و این دشمنی هم چنان از طریق اطلس جهان و کتاب های تاریخ ادامه دارد.

چیزی که این دولت ها با هم مشترک بوده اند، می تواند در یک کلمه خلاصه شود- استقلال… استقلال از سیاست خارجی آمریکا

نگاهی به شعر «از میان ریگ ها والماس ها»

محمد علی رجایی

"با آنکه سراسر عمر، در طيفي فراخ «شعر» سروده ام ، با اين حال هرگز خود را «شاعر» نپنداشته ام. و اين سخنی است به حق، بی فروتنی دروغين و رياکارانه. شاعران زاده می شوند و کساني از زمره من ساخته می شوند..." ولی... بسیاری از شعرهای طبری که بی نصیب از آهنگ وموسیقی کلام هم نیستند، دریایی از تصویر وتخیل اند. ...با  تخیلی که در شعرهای طبری، به رویا پهلو میزند؛ میتوان او را شاعری توانا و برجسته در استفاده از تصویر، تشبیه و تخیل دانست.

هرج ومرج و مصیبت های بیشتر در یمن  

 برگردان : هاتف رحمانی

به خاطر جنگ و محاصره سعودی – امریکایی بندرها و جاده های یمن اقتصاد سقوط کرده است و حدود شش میلیون نفر، همیشه وابسته به واردات غذا، تحت تهدید قریب الوقوع قحطی هستند. دو روز قبل طوفان چاپالا معادل چند سال بارندگی را در عرض چند ساعت به یمن آورد و گمان می رود حداقل 10.000 خانه از سیل ویران شده باشد .

محاصره عربستان سعودی یمن را به قحطی تهدید می کند

شرین ال ترابلسی - برگردان : آرش وجدانی

محاصره به دلیل های بسیاری به شدت به یمن ضربه زده است . یمن محیط منابع کمیاب است که به شدت به واردات مواد غذایی و سوخت وابسته است . طبق اعلام آکسفام 90 درصد مواد غذایی ضروری، مانند گندم وبرنج وارد می شوند. حتی قبل ازآن که ستیزه کنونی آغاز شود ، بیش از 10 میلیون یمنی هر روزه با گرسنگی رو در رو بودند .

نو لیبرالیسم: تناقض در اندیشه ، بحران در عملکرد

تهیه و نگارش . ه .فلاح نژاد

با حمایت بیشتر موسسات مالی بخت واقبال نظریه نولیبرالی اعتبار بیشتری پیدا کرد و در سال 1974 جایزه نوبل اقتصاد به هایک ودر سال 1976 به راهرو ثابت قدم او میلتون فریدمن رسید. این جایزه بسیار سوال برانگیز بود و بیشترتحت کنترل نخبگان بانکداری سوئد بود که به این دو نفر تعلق کرفت 

شماره 826-            1394/08/15

ویژه نامه هفتاد وچهارمین سالگرد تاسیس

حزب توده ایران

 

هفتاد وچهار سال سنگر دار دفاع از منافع توده ها

در خاتمه هفتاد وچهارمین سالگرد تاسیس حزب توده ایران را به زحمتکشان ایران ، به کمیته مرکزی ، کادرها وهواداران حزب توده ایران شادباش می گوییم و مصاحبه شورانگیز و تاریخی رفیق علی خاوری را، که باز انتشار آن در نوید نو به خاطر تدارک ویزه نامه ای به تاخیر افتاد ،  تقدیم خواننده های گرامی می کنیم .  

مصاحبهٔ «نامهٔ مردم» با رفیق علی خاوری

تاریخ حزب توده ایران از هر نظر و زوایه ای که بخواهید به آن نگاه کنید تاریخ منحصر به فرد و یگانه ای در کشورماست. در تاریخ معاصر ایران هیچ حزب سیاسی ای را پیدا نخواهید کرد که تاسیس آن به دست زندانیان سیاسی بنام و عناصر پیشرو و مترقی طرفدار منافع و حقوق کارگران و زحمتکشان صورت گرفته باشد و این حزب توانسته باشد با وجود دهه ها سرکوب خشن و خونین همچنان بدون هیچ تزلزلی در راه رهایی کشورش از بندهای استعمار، استثمار و استبداد به مبارزه  ادامه دهد. 

اعلامیه کمیته مرکزی حزب توده ایران

 به مناسبت هفتاد و چهارمین سالگرد حزب

- هفتاد و چهار سال پیکار و مبارزه مدافعان حقوق کارگران و زحمتکشان و کوشندگان راه تحقق آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی!

ما در حالی به استقبال هفتادوچهارمین سالگرد تأسیس حزبمان می‌رویم که در ماه‌های اخیر حمله‌های رهبران رژیم و دستگاه‌های امنیتی آن بر ضد حزب ما دوچندان شده است. از کارزار تبلیغاتی گستردهٔ خبرگزاری سپاه پاسداران، خبرگزاری ”فارس“، و انتشار سریال متن بازجویی‌های قربانیان شکنجه تا مصاحبهٔ این خبرگزاری با محمد پرتوی، عنصر اطلاعاتی دستگاه‌های امنیتی و همچنین سخنرانیِ ولی‌فقیه رژیم و حمله‌های او به مارکسیسم و حزب ما و خواستار شدنِ پخش مجدد ”شوهای تلویزیونی“، یعنی نمایش غیرانسانیِ قربانیان شکنجه، همگی، از نگرانیِ روزافزون ارتجاع حاکم از مبارزهٔ ثمره بخش رزمندگان توده‌ای بر ضد تاریک اند‌یشان حاکم نشان دارد.

نیم نگاهی به واکنش آقای علی خدایی به مصاحبه رفیق علی خاوری

هاتف رحمانی

آقای علی خدایی با واکنشی عصبی وآشفته به مصاحبه رفیق علی خاوری پرداخته است .[1] اما آن چه در این واکنش برجسته است جوسازی ، مظلوم نمایی و ایراد اتهام وبازی با شعبده آمار برای گریز از مسئله اصلی مصاحبه رفیق علی خاوری است .

در زیر تلاش می کنم نگاهی به چند مورد از موضوع های مطرخ شده از سوی آقای خدایی بپردازم .

 

هفتاد و چهار سال مبارزه در راه آزادی ، دموکراسی ، صلح و عدالت

فرزاد حیدری

از آنجایی که رژیم ، نفوذ روز افزون حزب را در جامعه ما می بیند مدتی است دور تازه توده ای ستیزی را در ابعادی گسترده به دستور شخص خامنه ای به راه انداخته است . رهبری حزب توده ایران هوشمندانه به همه شگردهای اوباشانه ی حکومت ولایی وقوف دارد . و با آگاهی به رسالت تاریخی خویش لحظه ای از مبارزه در راه تحقق برنامه علمی و اصولی حزب درنگ نخواهد کرد .

مطلب دریافتی

تحليلي پيرامون نگرش  راه توده

مارال

آنچه در سال 88 رخ داد را به پاي دستاوردهاي  راه توده و يا درك صحيح راه توده از اوضاع  نگذاريد، جريان سال 88  جرياني بود كه تمام اقشار جامعه در آن نقش داشتند. بروز و حضور جريان سال 88 منتج، از ظلم بي حد رژيم طي سالها، كشتارهاي  جمعي، فقر و تنگدستي مردم و توجه و عملكرد كل اپوزيسيون ايران بود. البته اينكه  جريان اصلاح طلب نقش مثبتي در اين جريان داشت، و كاتاليزور اصلي جريان بود، شكي نيست.

از آرشیو نویدنو :

درباره علی خدایی

مهرداد اخگر

 آن چه تقدیم خوانندگان می شود مجموعه اسنادی است که آقای مهرداد اخگر در باره آقای علی خدایی جمع آوری وآن را در اختیار نویدنو قرار داده است .

همراه با« عمویی »،علیه حزب توده ایران
علی حیدری

آقای علی خدایی تا به امروز به هیچ یک از پرسش های مطرح شده پاسخ نداده و به جای آن با شلاق وزارت اطلاعات شبانه روز و بی وقفه به جان حزب افتاده تا نشان دهد و بگوید حزب توده ایران وجود ندارد و آنهایی  که این حزب را منحل کرده اند ،اقدامی به جا انجام داده اند. و کسانی که تحت عنوان حزب توده ایران فعالیت می کنند، تنها «نامه مردمی» اند وبس، نه حزبی دارند ونه سازمانی (!).

شماره 825-            1394/08/08

بحران فزاینده اقتصادی رژیم ولایت فقیه و بستهٔ «ضدِ رکود» دولت روحانی

از هنگام توافق اتمی موسوم به ”برجام“ و حتی پیش از آن، هیاهوهای بسیاری- به‌خصوص از سوی طرفداران جناح "اعتدال"- مبنی بر اینکه در دوران پساتوافق گشایشِ اقتصادی را شاهد خواهیم بود برپا شد. هرچند این وعده دادن‌ها با واقعیت‌های موجود فاصله دارند، اما اگر هم بخواهیم خیلی خوش‌بینانه با این مسئله برخورد کنیم، باید با قاطعیت گفت که، ماحصلِ فرایند پیشِ‌رو دستاوردِ چندانی برای اکثریت مردم ایران به‌همراه نخواهد داشت. 940813

انقلاب اکتبرخیزش دوران ساز با " کیفیت نوین"

به مناسبت 98 سالگی انقلاب اکتبر

تهیه ونگارش : م . چابکی 

باید پذیرفت که جهان سرمایه داری درعصر فناوری نوین ، نتوانسته است بحران و تضاد درونی و مناسبات نا عادلانه  خود را حل نماید . از این رو  آزمون ها وتجربه  های تاریخی انقلاب سوسیالیستی اکتبر، برای جویندگان حق و عدالت و حقیقت، مبارزین راه آزادی کار از یوغ بردگی و بندگی سرمایه، بشر دوستان و صلح جویان، منادیان برابری و دوستی ملل و خلق ها، مخالفان جنگ و سلطه طلبی امپریالیسم. پیروان ایدئولوژی، افکار و اندیشه های مترقی و پویا بویژه کمونیست ها.یگانه مشعل راهگشایی  است که می تواند پاسخ گوی نیاز های بشری در کیفیتی نوین گردد.

لال بازی دموکراسی : کودتای پرتقال علیه ریاضت ستیزی

بیونی کمپارک – هاتف رحمانی

ابتدا ، ریاضیات انتخابات برگزار شده در 4 اکتبر (را مرور کنیم) . بلوک چپ روی هم رفته 50.7 درصد رای (122 کرسی) را کسب کرد ، در حالی که وزیر کار سابق ، ائتلاف دست راستی پدرو پاسوس کوئهلو – با از دست دادن 28 کرسی-  38.3 درصد رای ها را به دست آورد .آدم باید فرد لاف زن و احمقی باشد که اجازه دهد دومی تشکیل دولت بدهد . اما این در حقیقت ، همان چیزی است که آنیبال کاواکو سیلوا رئیس جمهور قانونی کشور انجام داد 940813

امپریالیسم جدید

جان بلامی فاستر- برگردان : احمد سیف

این اکنون باوری فراگیر درمیان چپ‌هاست که جهان وارد یک مرحله‌ی جدید امپریالیستی شده است.(1) از نظرگاه ماتریالیسم تاریخی اصلاً عجیب نیست که امپریالیسم تکامل یابد و شکل‌های تازه‌تری بگیرد. امپریالیسم همانند سرمایه‌داری با فرایند دایمی تغییر مشخص می‌شود که از دوران‌هایی کم‌وبیش تعریف‌شده می‌گذرد.940813

حزب توده‌ ایران حمله به پایگاه لیبرتی در عراق را محکوم می کند

حزب توده ایران حمله جنایتکارانه مزدوران رژیم ولایت فقیه به پایگاه لیبرتی و قتل شماری از اعضاء و هواداران سازمان مجاهدین خلق ایران را به شدت محکوم می کند و از همه سازمان های انسان دوست و طرفدار حقوق بشر در ایران و جهان می خواهد تا صدای اعتراض خود را بر ضد این اعمال جنایتکارانه بلند کنند.

تأملی بر وظیفهٔ جنبشِ کارگری،

 در مرحلهٔ کنونیِ سیاست‌های اقتصادی- اجتماعیِ رژیم ولایت‌فقیه

نامهُ چهار وزیر خطاب به حسن روحانی پیرامون وضعیت وخیم اقتصادی، و به‌دنبال آن، رونمایی از "بستهٔ جدید تحرکِ اقتصادی" به‌وسیلهٔ رییس‌جمهور پس از تصویبِ قانون طرح برجام در مجلس و تأیید سریعِ آن در شورای نگهبان،همراه با ناکامیِ دولت در حل مشکلات معیشتی مردم، بار دیگر ماهیت مجموعهٔ سیاست‌های اقتصادی- اجتماعی رژیم ولایت‌فقیه را در معرض دید و داوری گذاشت.

باندرای کمونیست اولین رئیس جمهور زن

مجلس نپال مبارزحقوق زنان را به مقام عالی برگزید  

برگردان : مهرگان

خانم باندرای به دنبال مرگ مشکوک همسر خود ، مادان باندرای ، دبیر کل حزب کمونیست نپال – م.م.ل در یک تصادف اتوموبیل در سال 1993 پدیدار شد .  

او نمایش های اعتراضی بسیاری را برای سرنگونی شاه گیانندرا در سال 2006 و استقرار جمهوری در نپال هدایت کرد

پارلمان نپال اولین رئیس جمهور زن کشور را برگزید

برگردان : هاتف رحمانی

یک سیاستمدار کمونیست که مدت طولانی برای حقوق زنان مبارزه می کرد اولین رئیس جمهور زن نپال شد ....باندرا مبارز حقوق زنان در نپال است ودر بین سیاست مدارهایی قرار داشت که برای تامین حقوق زن ها در قانون اساسی جدید مبارزه  می کردند . بر اساس قانون اساسی جدید یک سوم از عضوهای پارلمان باید از زنان باشند و رئیس جمهور یا معاون رئیس جمهور هم باید زن باشد .

تامین بودجه دانشگاه ها : دولت کنگره ملی افریقا قربانی کامیابی های خود

توماس هارتلب – آرش وجدانی   

بلاده نزیمانده وزیر آموزش وپرورش  روزشنبه به گوینده تلویزیونی eNCA گفت مشکل های پیش روی دانشگاه هابخشی از قربانی موفقیت خود شدن دولت کنگره ملی افریقا است .   

  او در مصاحبه ای گفت " در یک سطح ما قربانی موفقیت خود بعنوان دولت کنگره ملی افریقا هستیم چون بخش دانشگاه واقعا رشد کرده است ، بخش دانشگاه از سال1994 دو برابر شده است و اکنون اکثریت دانشگاهی ها سیاه پوست وزن هستند".

در اعتراض به تغییر نام خلیج فارس

جناب آقای دکتر اشتاین مایر

شما در کنفرانس مطبوعاتی خود در ریاض بتاریخ ١٩ اکتبر ٢٠١۵  از "خلیج عربی" سخن گفته اید.

از آنجا که شما برآنید که کوششهای شما  درخدمت صلح در خاورمیانه قرار دارند، مایلیم بشما یادآور شویم که این طرفداری یک جانبه شما از تقلب تاریخی (توسط) دولتهای عربی تأثیر متضاد(در پیشرفت صلح) بهمراه خواهد داشت.

شماره 824-            1394/08/01

 پاسخ آقای شیری به خواننده نویدنو

نویدنو : آقای محمود قریشی خواننده عزیز نویدنو  در باره یکی از ترجمه های آقای شیری در رابطه با پناهجوها تذکری داده بودند که در نوید نو درج شد . آقای شیری با بذل توجه به انتقاد این دوست گرامی پاسخی ارسال کرده اند که عینا جهت اطلاع درج می شود .

خاورمیانه در مرکز تهدید جنگ همه‌جانبه و نظامیگری بی‌سابقه!

واقعیت این است که به دلیل موضع‌گیری‌های جناح‌های قدرتمند رژیم ولایی ایران و اظهارنظرها و عملکردهای ضدملّی، و نابخردانه  سران سپاه، جمهوری اسلامی ایران نیز ممکن است در باتلاق خطرناکی درگیر شود که پیامدهای آن کمتر از پیامدهای فاجعه‌بار پروندهٔ هسته‌یی نخواهد بود

فلسفه ومبارزه طبقاتی – فصل اول

چرا انقلابی ها به مارکسیسم نیاز دارند

دیالگو-برگردان: کارگروه  بررسی 

فلسفه پرسش هایی در باره ماهیت جهان، مفهوم حقیقت، پایه های اخلاق، مطرح می کند و بالاتر از همه، به رابطه ای می پردازد که بین افکار ما و واقعیت عینی وجود دارد . یعنی این که چگونه تمام این ها می توانند به ما در به راه انداختن مبارزه ی طبقاتی کمک کنند؟ از همه این ها گذشته، این خود مارکس بود که گفت" فیلسوف ها دنیا را به روش های مختلف فقط تفسیرکرده اند، اما نکته ی اصلی تغییر آن است "[1] ، و اما کسانی وجوددارند که مدعی هستند تا زمانی که تغییر جهان مورد نظر انقلابیون باشد، آن ها می توانند و باید فلسفه را به کل کنار بگذارند.

انتفاضه فلسطین : فرایند رهایی مقاومت ناپذیر است

وی جی پراشاد - برگردان : هاتف رحمانی 

با تغییر نام سرزمین ، طبقه  شهرک نشین نسبتا قدرتمند اسرائیل – تحت پوشش دولت خود وبا نقض قوانین بین المللی – شهرک های انحصاری خود را در این سرزمین ساختند. این واکنش فلسطینی ها را بر انگیخت . سپس دیوار ها ، ایست بازرسی ها ، بولدوزرها، نابودی زندگی فلسطینی ها ، تحقیر- همه هم طراحی شده برای بالا بردن بهای زندگی واجازه تصمیم گیری دادن به فلسطینی ها برای فرار – از راه رسید .

كارل اشمیت نظریه پردازِ تفاوت گذاری وتبعیض سیاسی ویژه بین خودی وبیگانه!

محمد علی رجایی

عجیب نیست که نشریات نومحافظه کار داخلی، ضد کمونیست ها، نوفاشیست ها ومدافعین سیاست های نولیبرالی امپریالیست ها در پوشش توجیهات گوناگون با نگاهی به ظاهر بی طرفانه، علمی و آکادمیک، نظریه پردازی های کارل اشمیت واضع نظریه فاشیستی دولت توتال، ونظریه ارتجاعی سیاست وامر سیاسی به مفهوم یافتن و تفاوت گذاری سیاسی ویژه بین خودی وبیگانه ( یا دشمن به مفهوم متفاوت در نژاد، رنگ پوست، زبان، ملیت، مذهب، اندیشه وعقیده سیاسی –اجتماعی) را تبلیغ وترویج کنند.

سوسیالیسم آینده است ، آن را ازهم اکنون بسازیم !

چشم انداز های استراتژیک حزب کمونیست افریقای جنوبی

نوید نو : آن چه به صورت کتاب تقدیم خواننده های عزیز می شود، برگردان سند راهبردی حزب کمونیست افریقای جنوبی است که در کنگره نهم این حزب به تصویب رسیده است .این سند پیش از این در سال هایی نه چندان دور به صورت چند بخشی در نوید نو منتشر شده بود . اکنون مفتخریم که آن رشته نوشتار ها را به صورت کتابی تقدیم خواننده ها نماییم .

پیام کنفدراسیون اتحادیه های کارگری بخش عمومی ترکیه ( کیسک)

به سندیکای فلزکار مکانیک ایران

هدف مهاجمان روشن است: هدف نیروی کار و کارگران است. هدف صلح است. هدف دموکراسی است! ما جلوی هر گونه تلاش برای پوشاندن و به فراموشی سپردن این قتل عام را خواهیم گرفت. ما همچنان به مبارزه خود به منظور حصول اطمینان از افشاء همه نیروهای سیاه اندیش و تبهکاری که پشت این حمله؛ به ویژه دولت، که به لحاظ  سیاسی مسئول است و برای اطمینان ازاینکه همه آن ها به محکمه عدالت سپرده شوند، ادامه خواهیم داد.

سعید حجاریان در گفت‌وگوی تفصیلی با تسنیم:

نویدنو :حالا دیگرآقای سعید خجاریان به مرغ عزا وعروسی تبدیل شده است . در هر بزنگاهی در رخ داد های کشور به سراغ او می روند ، و هم برای به رخ کشیدن فضای آزاد وبی طرفی وهم برای اعلام خواسته ها از زبان ایشان بعنوان مرد شناخته شده اصلاحات اورا در صدر خبر می نشانند . این بار هم تسنیم در آستانه نهایی شدن برجام ، اغاز کنش های انتخاباتی و وضعیت نامتعادل جناح های حاکم به سراغ اورفته است . اما آن چه آقای حجاریان می گوید سه جمله بیش نیست :

1- دولت روحانی بدیلی ندارد

2- انگشت به چشم شورای نگهبان نباید کرد

3- هاشمی عوض شده است وخیلی هم عوض شده است .

با هم متن کامل گفتگوی آقای سعید حجاریان را با خبرگزاری تسنیم بخوانیم . 

ادامه 2...

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: