نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

آزادی برای همه زندانیان سیاسی ایران  

آرشیوماهانه

آرشیو مقالات نویدنو

آرشیو

آبان 94

مهر 94

شهریور94

مرداد 94

تیر 94

خرداد 94

اردیبهشت 94

فرودین 94

اسفند 93

بهمن 93

دی 93

آذر 93

آبان 93

مهر 93

شهریور 93

مرداد 93

تیر 93

خرداد 93

اردیبهشت 93

فروردین 93

اسفند 92

بهمن 92

دی 92

آذر 92

آبان 92

مهر92

شهریور92

مرداد 92

تیر92

خرداد 92

اردیبهشت 92

فروردین 92

اسفند 91

بهمن ماه 91

دی 91

آذر 91

آبان 91

مهر 91

شهریور 91

مرداد 91

تیر91

خرداد91

اردیبهشت 91

فروردین 91

آرشیوسال   1390

آرشیوسال    1389

آرشیو سال   1388

آرشیو سال   1387

آرشیو سال   1386

آرشیو سال   1385

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

2016-03-23

شماره 832-            1394/09/27

شب یلدا پایان ظلمت و تاریک اندیشی

محمد چابکی

صدای یلدا

هاتف رحمانی

شب يلداي درازم!

پا يي به اندوه

در امتداد موی رهاي تو،

به شانه ام به نواز

وز شيب آ ينه ها

بر بادم ده!

پایان حکومت دو حزبی اسپانیا 

شعر را آئینی است

رفیق زنده یاد استاد احسان طبری

چیزی که مایه تاسف است ، آن است که نسل نو خیز ، در اثر اسلوب نادرست و گاه عامدا خراب کارانه  رژیم موجود ، دم به دم از درک ژرف این ارثیه ی کهن دورتر می شود و حال آن که اگر قصد نداریم تمام این فرهنگ را فراموش کنیم و اگر نمی خواهیم تنها ابجد خوان فرهنگ اروپای غربی و امریکا باشیم و اگر مایلیم که تکامل فرهنگی آتی ما پیوند ضرور و متناسبی از فرهنگ جهان و فرهنگ سنتی ایران باشد...

منتشر شد

حزب توده ایران و انتخابات 1388

آن چه تقدیم می شود موضع گیری های حزب توده ایران در جریان روند انتخابات ریاست جمهوری 1388 است . هدف ما بیشتر یاد آوری آن لحظه ها ،  بازگشت به نیروهای شرکت کننده  و بازبینی دوباره مسیر حرکت ها و هم زمان موضع گیری های حزب توده ایران بوده است .گمان می کنیم بتواند به صحنه انتخابات پیش رو ، یعنی انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان سال 94 هم نوری روشنگر بتاباند.

انتخابات و نگاه ها-1

در این بخش ما تلاش خواهیم کرد دیدگاه های مختلف مطرح در خارج از کشور را نسبت به انتخابات مطرح کنیم . در این شماره :

  1. انتخابات و مجلس بیهوده خبرگان! 

  2. اصلاح طلبان و انتخابات اسفندماە

  3. سازمان ملل خواستار تضمین انتخابات شفاف در ایران شد 

انتخابات با طعم اصول گرایی -1

در همه حال یک پای ادعای انتخابات نیروهای به اصطلاح اصول گرا هستند. بدون شناخت دیدگاه ورویکردهای آن ها قطعاتصویر انتخابات ناکامل و ناقص است . از این رو از این پس بخشی را هم به آن ها اختصاص خواهیم داد . امید که دوستان گله نکنند که آن ها رسانه های بسیار دارند !

احزاب وسازمان ها و انتخابات اسفند 94 -1

احزاب وسازمان و رویکرد های آن ها به انتخابات 94 در این بخش منعکس خواهد شد .

انتخابات ، اصلاحات ، ژنرال ها -4

انتخابات ، اصلاحات ، ژنرال ها -4

 مرعشی خبر داد: تشکیل کمیته «تعامل و رایزنی» در شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان

راهبرد اصلی ما حمایت از دولت است - گزارش جلسه انتخاباتی اصلاح طلبان

تغییر شرایط خبرگان با ورود یادگار امام؛

انتخابات اسفندماه در سایه مجلس خبرگان

شیرزاد در گفت‌وگو با ایلنا:تندروها با رفتار خودسرانه در پی قدرت‌نمایی هستند

رئیس ستاد انتخابات تهران: برخی می‌خواهند قاعده بازی را برهم بزنند

محمد رضا تاجیک: اصلاح‌طلبان اگر برای مجلس برنامه ندارند نیایند

حمله نیروهای وابسته به بسیج به مراسمی که همه مجوزهای قانونی را داشت

خباز: نباید کار غیرقانونی و غیر موجهی از سوی برگزارکنندگان انتخابات انجام شود

نامه فیدل کاسترو به رئیس جمهور ونزوئلا

برگردان : هاتف رحمانی

من اطمینان دارم که زندگی بشر در کره زمین تنها با صلح در میان تمام خلق های روی زمین ، و تایید حق تبدیل منابع طبیعی به مالکیت عمومی ، ونیزتبدیل علم وفن آوری خلق شده از سوی بشر به سود همه ساکنان آن می تواند جفظ شود .

آیا سلطنت راست در اسپانیا پایان می گیرد؟

کان هالینان  - آرش وجدانی

اما پرتقال اکنون به نمونه ای برای غلبه چپ – مرکز تبدیل شده است . در ابتدا ائتلاف دست راستی ادعا کرد که ، چون بالاترین تعداد رای ها را دریافت کرده است ، می تواند به حکومت ادامه دهد .

تلاش برای لکه دار کردن چپ ضد جنگ

ائتلاف جنگ را متوقف کنید – برگردان : هاتف رحمانی

در حالی که اکثر منتقد های ما از تمام جنگ های این قرن حمایت کرده بودند با دلیل رشد یابنده ای که (نشان می دهد) آن ها شکست خورده اند رو در رویند ،اما ائتلاف جنگ را متوقف کنید پرونده پر افتخاری از کارزار علیه جنگ ها از زمان آغاز آن چه در اصل " جنگ علیه ترور" خوانده می شود داشته است

مشارکت برای صلح : جنگ را متوقف کنید و جرمی کوربین

 لبندسی گرمان – هاتف رحمانی

رهبری کوربین نشان می دهد که احساس ضد جنگ از زمان بلری ها و نئوکان هایی که این حمله های سوزاننده را به راه انداختند بسیار بهتر است ، آن هااز جلب کوربین به گسست از کارزار ضد جنگ و امید آن که چنین حرکتی بتواند احساس ضد جنگ را تضعیف نماید مایوسند.

شوراهای مردمی ونزوئلا اولین مجلس کمونی ( همگانی) رابرگزار کرد  

 جان هیلت – برگردان : مهرگان

تصمیم به حفظ مجلس در ساختمان مجلس ملی نشان داد که نیکولاس مادورو و نیروهای انقلابی بولیواری نمی خواهند در برابر نتیجه های نا عادلانه انتخابات هفته گذشته کمر خم کنند .  

 آقای مادورو اظهار داشت " ما به راست وبورژوازی اجازه نخواهیم داد ، از موضع قدرتی که به تازه گی یافته است ،  حق حاکمیت ملی ، استقلال و عدالتی را که ما در طی این سال هابا فداکاری بنا کرده ایم پس بگیرند"

سئوالاتی که باید از اوباما پرسیده شود

نوشته: ویلیام بلوم - برگردان: آمادور نویدی

عربستان سعودی چه کاری باید انجام بدهد تا از حمایت زیاد آمریکا کاسته شود؟ آیا باید شکنجه ها، گردن زدن ها، قطع عضوها، شلاق زدن ها، سنگسار ها، مجازات برای توهین به مقدسات و ارتداد، و یا دیگر سرکوب زنان و دختران خود را افزایش دهد؟ و یا حمایت مالی خود را از داعش و دیگر گروه های جهادی افزایش دهد؟

بدهی بی پشتوانه اقتصاد آمریکا

والنتین کاتاسانوف* - برگردان : ا. م. شیری

با در نظر گرفتن همه ملاحظات پیرامون محاسبه جمع کل بدهی آمریکا، با اطمینان کامل می توان گفت، که اصلاحات هیچ کمکی به کمپانی غیر شرکتی آمریکا نمی کند. ایالات متحده آمریکا کاملا ورشکست شده است.

بیانیه کارزار لگام در مورد حکم اعدام آقای محمد علی طاهری

بازهم اعدامی دیگر و باز هم بی عدالتی دیگر

ما فعالان کارزار لغو گام به گام اعدام (لگام) حکم اعدام آقای طاهری را که برخلاف قانون بوده و به هیچ عنوان وجاهت قانونی ندارد شدیدا محکوم می کنیم و خواستار آنیم که در صورتی که اتهاماتی بر اساس قوانین ایران بر آقای محمد علی طاهری و فعالیت گروه ایشان وارد است، در دادگاهی علنی و عادلانه باحضور وکیلی تعیینی ، به این اتهامات رسیدگی شود. !

شماره 831-            1394/09/19

خطر گسترش جنگ را جدی بگیریم

سایۀ شوم یک رویارویی بزرگ بر فراز سر مردم منطقه

احمد سپیداری

سیر رویدادها حکایت از آن دارد که همه دارند برای یک رویارویی بزرگ منطقه ای آماده می شوند که یک سرش ناتو و همدستانش در خلیج است و یک سر دیگرش جمهوری اسلامی، عراق، سوریه و روسیه. بنا بر گزارش های خبری، در آخرین اجلاس شانگهای عضویت جمهوری اسلامی تلویحا پذیرفته شد ، اما اعلام آن تا لغو تحریم های سازمان ملل به تعویق افتاد. در چنین شرایطی، اعلام اتحاد استراتژیک روسیه و جهوری اسلامی در اجلاس اخیر پوتین- خامنه ای جز این معنی نمی دهد که در این جنگ، پای پیمان شانگهای را نیز به وسط خواهد کشید.

کمونیست های ونزوئلا در باره نتیجه انتخابات

برگردان : مهرگان

اسکار فیگوئرا ، دبیر کل حزب کمونیست ونزوئلا ، روز دوشنبه هفتم دسامبر اظهار داشت که ، معنی نتیجه های انتخابات پارلمانی ششم دسامبر ، لزوما ، فرصتی برای نیروهای انقلابی است تا جنبش مردم را از پایه ، وبا سطح آگاهی بالاتر دوباره تقویت کنند.  

جرمی کوربین در مصاحبه اختصاصی با دموکراسی ناو :

"من دنیایی از صلح می خواهم"

برگردان : هاتف رحمانی

اما من  نسبت به موضوع از کجا آمدن حمایت مالی برای دولت اسلامی هم نگرانم. و آن چه من انجام داده ام پرسش از دولت خودمان است ، و در واقع از همه دولت ها خواستیم ، مواظب بانک هایتان باشید مواظب سیستم یانکی خودتان باشید . چه کسی این پول را شستشو می دهد ؟ به برچسب اسلحه هایی که دولت اسلامی استفاده می کند نگاه کنید . آن ها از ناکجا نمی آیند . افرادی این اسلحه ها را می فروشند . اما به مسئله این که ما چگونه جامعه های سراسر دنیا را تهدید می کنیم  هم نگاه کنید

بیانیه مطبوعاتی حزب کمونیست پرتقال در همبستگی با ونزوئلای بولیواری 

برگردان : مهرگان

حزب کمونیست پرتقال نسبت به تلاش امپریالیسم برای بهره برداری از نتیجه نا مطلوب انتخابات در ونزوئلا برای به راه انداختن جنگ علیه فرآیند حق حاکمیت ملی و ترقی اجتماعی که اقلیم امریکای لاتین را از سلطه امپریالیسم جدا کرده است هشدار می دهد وبه همبستگی با خلق ها و نیروهای ترقی خواه و انقلابی ونزوئلا و تمام امریکای لاتین فرا می خواند .

اگر ونزوئلا نفت کاسترو را قطع کند چه اتفاقی می افتد؟

بروس چاپمن – برگردان : آرش وجدانی

اما بزرگترین رخ داد تازه رد روز یکشنبه دولت چاویستای چپ افراطی ، هوادار ایران ، مجاور کوبا در ونزوئلا است . جانشین هوگو چاوز ، نیکولاس مادورو رئیس جمهور باقی می ماند ، اما ائتلاف مخالف ها به در دست گرفتن دو سوم بخش قانون گذاری نزدیک است . حدود 20 کرسی از 167 کرسی مجلس ملی هنوز معین نشده است . اما حتی اگر ائتلاف – با 99 کرسی تا کنون – به هدف دو سوم نرسد ، باز هم می تواند تغییر های عمده ای را انجام دهد. مثلا زندانی های سیاسی می توانند آزاد شوند . فساد ژرف ماشین دولتی چاوز می تواند افشا و تورم کندتر شود .

سماجت های ترکیه: کریمه - قره باغ

الکساندر درابکین – برگردان : شهریار قاسمی

مي گويند ، هم اكنون كسي خواستار جنگهاي جهاني نيست. ولي صد سال پيش اروپا در واقع ، همان خانه همه اروپايان بود، كه در موردش اكنون بسياري با ارزو سخن مي گويند. در ان زمان سلسله حاكم ظاهرگشت. و اتش افروزي جهاني پس از اينكه پسر عمو ويلي ( امپراتور المان) دربحث با پسرعموي خود نيكي (مستبد روس) اعصابش را از دست داد اغاز شد .خلقهاي رفاه محور اروپا حقيقتن جنگ جهاني را نمي خواستند . همانگونه كه هماكنون نمي خواهند . اما براي اغاز ان بسياري، دست بكارند.

نقدی بر داستان مسخ نوشته فرانتس کافکا، ترجمه صادق هدایت

صا دق شکیب ، ریحانه نعمتی

این پرسش که خودکشی وی حاصل یک تصمیم آنی بوده است ، یا اینکه وی در دو سه سال آخر عمر خود از زندگی و پیشرفت جامعه و نقش انسان در آن چنان ناامید شده بود که به ترجمه داستان کم مایه ای چون مسخ می پردازد و کشش و علاقه و احترام خاصی به کافکا پیدا می کند  وحتی می توان گفت شیفته او می شود ، اهمیت فراوانی می یابد

سارا واگن کنشت از رهبران حزب چپ المان: 

فوری ترین اقدام علیه داعش، بستن مرزهای ترکیه است 

واگن کنشت افزود: دولت آلمان چهارده سال در افغانستان با تروریست ها جنگیده است، اما نتیجه چیست؟ جز این است که شمار تروریست ها بیشتر از سابق شده است؟ با دخالت غرب در لیبی و عراق، تروریسم بین المللی قوی تر شد. با کشتن هر تروریست، اعضای خانواده ی او به تروریست ها می پیوندند. تمامی این اتفاقات به نفع داعش تمام شده است، چرا که اساسا آن ها مایل هستند تا روحیه ی نفرت علیه دیگران ایجاد بشود.

جمهوری مالی، خشونت مسلحانه در ساحل و ترور جهانی بمثابه یک ابزار

الکساندر مزیایف - برگردان از: ا. م. شیری

قابل تأمل این که حمله تروریستی در باماکو با هیچ خواستی همراه نبود و هدف از آن هنوز روشن نیست. در این حال، لازم به توجه است که این اقدام تروریستی بر خلاف بسیاری از موارد مشابه آن در هتل روی داد منتها نه بر علیه گردشگران. عملا همه قربانیان حادثه صاحبان کسب و کار کشورهای مختلف بودند که در کار سامان دادن به زندگی امن در مالی شرکت می کنند: خلبانهای روسیه، متخصصان ساخت و احداث راه آهن چینی، پزشکان آمریکائی، نمایندگان شرکتهای هواپیمائی ترکیه و فرانسه، بازرگانان هندی و...

درسی از مبارزات متحد کارگران و اتحادیه بنادر و کشتی رانی استرالیا

گاردین، ارگان حزب گمونیست استرالیا- تلخیص و ترجمه: آمادور نویدی

 

برای کارگران و اتحادیه کشتیرانی استرالیا، این گامی است به جلو و پیروزی بزرگی علیه ایدئولوژی کارگر ستیز شرکت چندملیتی. این پیروزی، نتیجه دستاور کارگران متحدی است که تصمیم گرفته بودند با بی عدالتی که در محل کار و جامعه مدرن قابل قبول نیست، مبارزه کنند.

شماره 830-            1394/09/14

بیانیه ی اعتراضی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران

"دانشگاه ملک شخصی کسی نیست و باید برای همگان باقی بماند."

 

ما از درون دانشگاهی با شما سخن می-گوییم که اکنون تبدیل به یک بنگاه تجاری شده است. تمام امکانات دانشگاه که می بایست به صورت برابر در اختیار همگان باشد، به بهانه هایی همچون افزایش کارایی و کاهش هزینه ها، مشمول خصوصی سازی افسارگسیخته و کالایی شدن شده است.
در حالی که این کار جز فشار مضاعف اقتصادی و سلب امکانات از دانشجو تا کنون پیامد دیگری نداشته است. ما همچون کارگران که بیرون از دانشگاه از بنیادی ترین حقوق خود یعنی بهداشت، آموزش و مسکن همگانی محروم شده اند، در درون دانشگاه از ستم مضاعفی رنج می بریم . هرگز تاب نمی آوریم که امروز از محل مالیات مردم، کیف پول الکترونیک بانک فخیمه تجارت شارژ شود و فردا از جیب ما دانشجویان.

رئیس جمهور ونزوئلا باخت مجلس را می پذیرد  و دعوت به آرامش می کند

 

نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا اظهار داشت " اپوزیسیون برنده نشده است ، ضد انقلابی برنده شده است ." نیکولاس مادورو روز دوشنبه به نتیجه انتخابات مجلس ملی روز یکشنبه با ستایش مشارکت نزدیک به 75 درصدی پاسخ داد .مادورو گفت " قانون اساسی و دموکراسی پیروز شدند. ما این نتیجه را به رسمیت می شناسیم ومی پذیریم ."

اپوزیسیون ونزوئلا می گوید اولین گام برکنار کردن مادورو خواهد بود

پیش از انتخابات ، ام یو دی ( میزگرد اتحاد دموکراتیک ) از امضای تعهد برای به رسمیت شناختن نتیجه های انتخابات خود داری کرد . اکنون ، آن ها سامانه انتخاباتی را ستایش می کنند و هدف های خود را اعلام می کنند .

حزب کارگران برزیل رهبر سنا را پس از دستگیری معلق کرد 

از زمان دستگیری او ، حزب رئیس جمهور فاصله خود را از امارال ، که ایالت Mato Grosso do Sul  ماتو گروسو دو سوی ( یکی از زیبا ترین ایالت های برزیل) را در سنای برزیل نمایندگی می کند بیشتر کرده است .  

روی فالکائو رئیس حزب کارگر در بیانیه ای اعلام کرد " هیچ یک از اعمال منسوب به سناتور ربطی به فعالیت های او برای حزب ندارد. به همین دلیل ، حزب کارگران برای ابراز همبستگی با او احساس وظیفه ای نمی کند." 

انتخابات ، اصلاحات ، ژنرال ها -3

 گپ و گفت سردبیر السفیر با رئیس جمهوری اسبق ایران
خاتمی: باید گفتگو کنیم

ما با جنگ‌های منطقه‌ای و جنگ سرد مواجه بودیم. ما آنچه را در پایان قرن گذشته در منطقه و جهان روی داد دیدیم. آن رویدادها به روشنی و به طور جدی نشان داد ساختاری که بر جهان حکمرانی می‌کند، نادرست است و باید تغییر کند. می‌خواستم این ساختار را از طریق گفتگوی تمدن‌ها تغییر دهم. در آن زمان گفتم که ناامنی و بی‌ثباتی، جهان را تهدید می‌کند. علت اصلی بی‌ثباتی نیز وجود جریان‌هایی است که دیگر جریان‌ها را مردود می‌داند.

بيانيه حزب اعتماد ملي درباره انتخابات و مشاركت مردم

در شرايط كنوني، كشور نيازمند مجالسي برخوردار از نمايندگان شايسته و داراي صلاحيت و توانايي لازم براي نمايندگي مردم شريف ايران است كه از حداكثر مقبوليت و كارآمدي مورد انتظار جامعه، به ويژه در حوزه  آسيب‌هاي اجتماعي رو به فزوني نظير بحران هويتي در ميان جوانان، اشتغال، اعتياد، فقر و نابساماني و نااميدي‌هاي اجتماعي برخوردار باشند.

انتخابات ونزوئلا یکشنبه 15 آذر1394

صف انتظار رای دهنده ها با بیش از دو ساعت انتظار

انتخاباتی سخت ونفس گیر

سنن پرافتخار جنبش دانشجویی کشور و چالش های جدی پیش رو

حزب توده ایران در  سالروز جنبش دانشجویی میهن‌مان، همچون سال‌های گذشته همگام با دانشجویان میهن‌مان، سرعت بخشیدن به شکل‌گیریِ چنین روندهایی را از وظیفه‌های اصلی خود قلمداد می‌کند، و با تمام توان در این راه مبارزه خواهد کرد.

یادی از جنبش دموکراتیک 21آذر

رفیق جان باخته حسین جودت

این حقایق تاریخی بیانگر این واقعیت انکار ناپذیر است که خواست و هدف جنبش دموکراتیک 21 آذر استقرار اصول آزادی آن هم نه تنها در آذربایجان بلکه در سراسر ایران بوده و همین امر است که بیم و هراس امپریالیسم ، شاه ، فئودال ها و مالکین بزرگ را بر می انگیخت و به همین مناسبت است که علیرغم زوزه های ارتجاع و دروغ پردازی های روزنامه هائی مانند اطلاعات و کیهان ، طبقات و قشرهای میهن پرست و آزادی خواه در سراسر ایران و در درجه اول طبقه کارگر از جنبش 21 آذر پشتیبانی می کردند و خواستار آن بودند که اصلاحات دموکراتیک آذربایجان در نقاط دیگر نیز انجام پذیرد

رفراندوم در دانمارک

حزب کمونیست در دانمارک : هدف حزب کمونیست در دانمارک و نیز هدف جنبش علیه اتحادیه اروپایی جدا کردن دانمارک از اتحادیه اروپا در کوتاه ترین زمان ممکن است .نتیجه این رفراندوم می تواند گام مهمی در مسیر دست یابی به آن هدف باشد

حزب کمونیست ایرلند :حزب کمونیست ایرلند به مردم دانمارک در پیروزی پرطنین خود درناکام گذاشتن پیشنهاد دولت دانمارک برای لغو ,وضعیت استثنایی دانمارک درباره دادگستری وامور داخلی را شادباش می گوید .

امریکای لاتین هدف نئولیبرال ها  

ماریو اوساوا –برگردان : مهرگان

درجه های مختلفی از مشکل های اقتصادی مخرج مشترک کشورهای امریکای جنوبی است که ، با تغییری که در آرژانتین آغاز شد و می تواند در میان کشورها در شمال ادامه یابد ، امکان دارد دولت هایی که چپ گرا شناخته می شوند سقوط کنند. 

چه کسی از دولت اسلامی می ترسد ؟

جان وایتبک – هاتف رحمانی

برای فرانسوا هولاند رئیس جمهور فرانسه ، حمله های 13 نوامبر در پاریس ، که توسط شهروند های فرانسوی و بلژیکی انجام شد ، همه چیز را تغییر داد .

اولویت او ، که بارها با لکنت تکرار کرده بود که " اسد باید برود" به مجرای خاطره پیوست ، و شکست دادن ونابود کردن دولت اسلامی به اولویت فوری فرانسه تبدیل شد

انتخابات ، اصلاحات ، ژنرال ها -2

گفت‌وگوی روزنامه بهار با فیض‌الله عرب‌سرخی:

ردصلاحیت‌ها هزینه‌های حیثیتی و اعتباری زیادی برای نظام سیاسی دارد

نگاهی به انتخابات گذشته به وضوح نشان می‌دهد ردصلاحیت‌ها عموما متوجه نامزدهایی شده که شانس رای‌آوری داشته‌اند، حتی در اظهارات برخی بزرگان جریان اصول‌گرا هم در باب تعطیلی مطبوعات اشاره به میزان تاثیر‌گذاری روزنامه به‌عنوان دلیلی برای تعطیلی یاد شده است، اما به اینکه اصلاح‌طلبان دارای بحران هویت هستند نیز نباید شک کرد

پاسخ تاج زاده به روزنامه رسالت

اگر ترکیب و عملکرد شورای نگهبان جناحی نبود و قوه قضائیه شکایت وزارت کشور از آقای جنتی را در سال ۸۰ به جریان می انداخت و خود آن شورا به شکایت آقایان خاتمی، هاشمی و … در انتخابات سال های ۸۴ و ۸۷ رسیدگی می کرد. هم چنین اعضای آن در انتخابات ریاست جمهوری هم به دفاع علنی از آقای احمدی نژاد نمی پرداختند و تخلفات وی را نادیده نمی انگاشتند، میلیون ها شهروند آزاده ایرانی در اعتراض به نتایج انتخابات و با شعار «رأی من کو» به خیابان ها سرازیر نمی شدند و منتظر رأی و نظر شورای نگهبان می ماندند و به آن اعتماد می کردند.

شماره 829-            1394/09/09

بیانیه هیئت سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست یونان

 در باره رهایی از برنامه های خطرناک امپریالیستی

برگردان – هاتف رحمانی

جنگ ، که اکنون برای 5 مین سال در سوریه شعله می کشد و به بهای جان صدها هزار نفر ، و ریشه کن شدن میلیون ها نفر از خانه های خود تمام شده است ، بخشی از تجاوز کاری امپریالیستی و رقابت بین امپریالیستی است . این جنگ نشان می دهد که سرمایه داری ، که ثروت مشتی بهره کش را افزایش می دهد ، هم زمان بحران ها ، مشکل های اجتماعی ، جنگ ها، آواره ها را ، با پی آمد های دردناک برای میلیون مردم عادی ایجاد می کند.

اعلامیه کمیته مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان

به مناسبت هفتادمین سالگرد جنبش 21 آذر

 

جنبش ملی 21 آذر و حکومت ملی و خود مختار آذربایجان خود را بخش جدائی ناپذیری از جنبش سراسری خلقهای ایران می دانست و با مبارزۀ دلیرانۀ خود می خواست آذربایجان را که از نظر تاریخی پرچمدار انقلاب مشروطیت محسوب می شود ، به پایگاه مطمئنی برای نبرد سراسری مردم ایران علیه استبداد حکومت مرکزی ایران در جهت تحقق آزادی و دمکراسی و عدالت اجتمائی تبدیل کند.

يادى از صفرخان ...
حسن جعفرى 


برخي هيجان زده مي خنديدند ، بعضي گريه ميكردند، انگار بهم ميگفتند ديدي خلاصه پيروز شديم ؟ و اين پيروزي يعني آزادي خان و انگار اين همه تلاش و مبارزه كرده بودند تا خان آزاد شود. او را روي دست بلند كردند، براي روي دست بلند كردن خان چند نفر لازم بود، يكنفر نميتوانست ، وناگهان در آن غوغا فرياد نعره وار بهروز حقي كه "درود بر صفر خان قهرمان " و بدنبال آن همه زندان با هم "درود بر صفر خان قهرمان "....
خان را چند بار ديگر هم روي دست گرفتند، در تهران ، در تبريز، در عجب شير، در شيشوان. فردا هم خان را روي دست ميگيرند. اما آنها كه ديروز خان را روي دست گرفتند چه احساسي داشتند و آنها كه فردا او را روي دست مي گيرند چه احساسي؟ 

دوگانۀ اصلاح طلبی

احمد سپیداری

برای آنکه روش برخورد صحیحی با اصلاح طلبی داشته باشیم، لازم است روشن کنیم اصلاح طلبی چیست و اساسا چه اصلاحاتی را خواستاریم . اصلاح طلبی از دید بسیاری از اصلاح طلبان ، شیوه ای از مبارزه تلقی شده است که انگار در مقابل مبارزۀ انقلابی قرار می گیرد. از دید آن ها انقلاب امری مذموم و نا به جاست و تنها اصلاح طلبی گام به گام – هر چند تدریجی و همراه با درجازدن های مستمر- تنها راه بهبود اوضاع اجتماعی ست.

امپریالیست ها باید از منطقه خارج شوند!

حزب کارگران ترکیه – برگردان : مهرگان

آشکار است که دلیل ترکیه برای سرنگونی هواپیمای روسی حساسیت نسبت به ترکمن های باییر بوجاک نیست . دولت حزب عدالت وتوسعه زمانی نه چندان پیش که ترکمن ها توسط دولت اسلامی قتل عام می شدند و زنان آن ها به بردگی کشیده شدند ، حتی انگشتی را حرکت نداد . حساسیت واقعی دولت حزب عدالت وتوسعه منطقه های تخلیه شده پس از بمباران روسیه است که توسط نیروهای اسد و حزب متحد دموکراتیک پر می شود .

بحران های چند سویه در خاور میانه و جهنمی که غرب بر پا کرده است

هدایت فلاح نژاد

بحران در منطقه خاور میانه را نمی توان بحران ناشی از جنگ قلمداد کرد . بلکه جنگ نیز بر امده از بحران های گونا گون ( منطقه ای) است  که باید مورد مطالعه جدی قرار گیرد . نگارنده به منظور گشودن بحث در این زمینه تلاش می کند به طور فشرده در این نوشتار کوتاه از نگاه خود به جنبه هایی از آن بپردازد .

« مهر آمین »

عسگر کریمی

خانم باجی دوباره با قیافه جدی و حالتی که یعنی بیشتر از بقیه از تکنولوژی سر در میاورد گفت: نه ؛ چیزی نشده ، داشتم به خواهرهایم توضیح میدادم که ماها در این سن و سال به یک همچین چیزی احتیاج داریم، به هر حال باید قبول کنیم که پا به سن گذاشته ایم وحتی در عبادت به این چیزهایی که جوانها برای ما پیرها میسازند نیاز داریم. صحبت کردن با خدا مطلب کمی نیست، باید حسابی حواسمان را جمع کنیم و الا به قول پیامبر این نمازی که ما میخوانیم و خم و راست می شویم مثل تُک زدن کلاغ به زمین خواهد بود!

انتخابات ، اصلاحات ، ژنرال ها -1

عارف نسبت به تفرقه در صف به‌هم‌پيوسته جريان دولت و اصلاح‌طلبان هشدار داد

جدايي اعتدال از اصلاحات؛ ممنوع

رييس شوراي عالي سياست ‌گذاري انتخاباتي اصلاح‌ طلبان به جريان اعتدال توصيه كرد راه خود را از اصلاح‌طلبان جدا نكنند.  محمد رضا عارف در ديدار جمعي از اعضاي جبهه اصلاح‌طلبان و اعتدالگرايان درباره تعامل جريان اعتدال با اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس گفت: توصيه ما به دوستان‌مان در جريان اعتدال اين است كه همان‌گونه كه در انتخابات ٩٢ با وحدت و همگرايي موجب پيروزي آقاي روحاني شديم در انتخابات مجلس هم بهتر است با ارايه يك ليست واحد زمينه‌ساز پيروزي تفكر اصلاح‌طلبي و اعتدالگرايي شويم و تدبير حكم مي‌كند دوستان جريان اعتدال راه خود را از اصلاح‌طلبان جدا نكنند تا ان‌شاءالله در انتخابات رياست‌جمهوري سال ٩٦ هم با مشكلاتي رو‌به‌رو نشويم. 

دبير كل كارگزاران از راهبرد آينده مي‌گويد

كرباسچي: بايد از طرف مقابل يارگيري كنيم

اینها (اصلاح‌طلبان) برخلاف گذشته توقعات خودشان را خیلی معقول کرده‌اند. الان این بحثی که مطرح می‌شود که ما یک مجلس حداقلی می‌خواهیم، یعنی مجلسی که به منافع ملی فکر کند، نه فقط شعار و جنجال سیاسی. این خیلی حرف مهمی است که در مقابل، جناح رقیب را هم تحریک کند برای جلب افکار عمومی با هم منسجم شوند. به نظرم امروز عمل درست اصلاح‌طلبان این است که تلاش ‌کنند نیروهای مختلف را که در رابطه با مسائل سیاسی و واقعیت‌های کشور معقولانه برخورد می‌کنند، به تعقل وادارند.

محمدرضا تاجيك در گفت‌وگو با «اعتماد» تشريح كرد

رنج‌هاي اصلاح‌ طلبان از نبود «مانيفست اصلاحات»

معتقدم كه در تحقيق و تحليل نهايي يك جريان يا حزب يا نظام انديشه و گفتمان بايد از نوعي ميدان گفتمانيت برخوردار باشد. يعني نمي‌تواند در هر لحظه همه‌چيز باشد. جايي بايد تشخص و هويت داشته باشد. يك جا بايد كلامش منعقد شود و گزاره‌اي جدي بگويد. در غير اين صورت انسان‌ها نمي‌دانند با چه چيزي بايد ارتباط برقرار كنند. جايي بايد درون و برون ايجاد شود و خودي و دگر به وجود‌ آيد. در غير اين صورت افراد نمي‌توانند با معناي اين جريان سياسي ارتباط برقرار كنند.

شماره 828-            1394/09/03

دیدار با یک تاریخ

 ملاقات با رفیق علی خاوری

احمد جواهریان

در آن سوی این رنج ها و این مقاومت ها، فردی را می دیدم که سرشار از روحیه لطیف انسانی ست. به نظرم می رسید هفت سال زندان انفرادی آن هم زیر فشار و شکنجه و بازجویی در کنار دیگر وقایع روزگار از او چه انسان شگفت انگیزی ساخته است. می گفت: یک بار مقدار قدم زدن هایم را حساب کردم و دیدم در طول اقامتم در سلول انفرادی دو بار دور کره زمین چرخیده ام.

  پاسخ کمونیست ها : شما بزرگترین تهدیدید

حزب کمونیست ترکیه – برگردان : هاتف رحمانی  

آن چه مهم است حق مردم سوریه و حضور سیاسی قانونی آن برای حفظ خود از ترور اسلام گرایی است .

آن چه مهم است حق مردم ما برای رهایی از فروشنده های جنگ وباند های امپریالیستی است .

آن چه مهم است مبارزه عله امپریالیسم و ارتجاع برای تغییر نظم این سیستم است .

تهدید آشکار است . راه شکست دادن آن هم معلوم است .

حزب کمونیست افریقای جنوبی

سرنگونی جت روسی از سوی ترکیه را محکوم می کند

اقدام ترکیه ، و حمایت خودکاراعلام شده بعدی از سوی متحد های نظامی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) مانند امریکا صداقت آن ها را نسبت به از بین بردن تروریسم زیر علامت سوال قرار می دهد . این باید بعنوان افشا ریاکاری استاندارد های دوگانه آن ها درک شود . بنا بر این آن ها نباید به مثابه متعهد واقعی به ازبین بردن تروریسم شناخته شوند.  

حزب کمونیست یونان :

 ناتو درحال افزودن بنزین به آتش است

تدارک پوشیده از سوی سازمان امپریالیستی ناتو برای اقدام خطرناک و ماجراجویانه ترکیه ، که هواپیمای جنگی روسیه در گیر در عملیات سوریه را در 24 نوامبر سرنگون کرد ، یک بار دیگر خطر تبدیل جنگی که به مدت 5 سال در سوریه در جریان بوده است را به جنگی عام ترنشان می دهد 94/9/5

اصلاح‌طلبی آری، تسلیم‌طلبی نه!

سوای انتخابات مجلس در چندماه آینده، آن موضوعی که باید بیشتر موردتوجه قرار گیرد، تعریف مخدوشی است که در فضای کنونی از اصلاح‌طلبی می‌شود. آن چه در گفته‌ها و نظرهای نقل‌قول‌شده در بالا از سوی نیروهای موسوم به اصلاح‌طلب بیان می‌شود، با اصلاح‌طلبی فاصله بسیار دارد. اگر بخواهیم تعریفی دقیق‌تر از سخنان یادشده در بالا ارائه دهیم، به‌جرئت باید گفت: طیف معینی از نیروهای سیاسی- و در هماهنگی با داخل و خارج از کشور- پروژه‌یی را پیاده کرده‌اند که آن را تسلیم‌طلبی کامل باید نام‌گذاری کرد

بیانیهٔ همبستگی

 دربارهٔ وضعیت خطرناک منطقه خاورمیانه (مدیترانهٔ شرقی)

ما حزب‌های کمونیست و کارگری این تجاوزگری امپریالیستی را محکوم می‌کنیم. ما با شرکت دولت‌های کشورهایمان در طرح‌های امپریالیستی در منطقه، گذاشتن هرگونه امکانی در اختیار ”ناتو“ و اتحادیهٔ اروپا، و هرگونه استفاده از کشورهایمان به مثابه تخته‌پرش امپریالیست‌ها مخالفیم. ما خواستار برچیده شدن همهٔ پایگاه‌های نظامی خارجی و پایان دادن به هر توافق همکاری نظامی با اسرائیل هستیم که همچنان به اشغال و حمله به ملّت فلسطین ادامه می‌دهد.

 سخنرانی احمد جواهریان

 در مراسم یادبود کشته شدگان فاجعه ملی کشتار زندانیان سیاسی

 سال ۱۳۶۷ در تورنتو

بارها و بارها از خودم پرسیده ام این مبارزان برای چه اینهمه رنج کشیدند و به خاک و خون افتادند؟ مگر چه می گفتند و چه می خواستند؟

آنچه در فریاد همهٔ آن ها انعکاس مشترکی داشت، یک نه بود.

نه به دیکتاتوری، نه به بهره کشی، نه به اعمال یک فرهنگ قرون وسطایی، نه به جنگی بیهوده، نه به جهنمی که شکل می گرفت و آن ها نگرانش بودند و یا با گوشت و پوست آمدنش را حس کرده بودند و هر کدام به طریقی سعی در تغییر جهت و متوقف کردنش داشتند.

پرویز شهریاری،

رودی که آرام، فروتن ومهربان در این دشت تشنه وکم آب رونده بود.

محمد علی رجایی

پس از ۱۵ بهمن ۱۳۲۷ و سوءقصد به جان محمدرضا پهلوی، موجی از دستگیری آغاز شد و در فروردین ۱۳۲۸ شهریاری که عضو حوزه‌یی به مسئولیت احسان طبری بود برای اولین بار بازداشت شد و به زندان افتاد که تا آذر 1331در زندان بسر برد. نخستین ترجمه‌ خود از زبان فرانسه را که یادگاراین دوران زندان بود در سال 1329 با عنوان «تاریخ حساب رنه تاتون» منتشر کرد.او پس از آن بارها در دوران محمدرضا پهلوی و جمهوری اسلامی به زندان افتاد. او زبان روسی را در زندان قزل قلعه در سال های بعد از 1336فرا گرفت. وبا در دسترس بودن منابع فراوان علمی در زمینه دانش ریاضی به این زبان، دست به تألیف و ترجمه زد.

چرا مصاحبه رفیق خاوری علی خدایی را به خشم آورده است؟

نیما آگاه

راه توده و یا بهتر بگوییم، علی خدایی، براساس کدامین بیانیه، اطلاعیه و یا سند حزبی  ادعا می کند که رفیق خاوری بازنشسته شده اند  و این که  در واقع نقشی در مشارکت برای تعیین سیاست های حزب ندارند؟

حضور فعال رفیق خاوری در تمامی نشست ها ، پلنوم ها و کنگره ها و مصاحبه های متعددی که با نشریات داخلی و خارجی داشته است، که البته تنها براساس ضرورت ها و با احساس مسئولیت صورت گرفته اند، نشان از شرکت فعال و همیاری تمام وقت رفیق خاوری در تعیین سیاست های حزب توده ایران به همراه سایر رفقای رهبری است.

طنین گوش خراش وزوز مگس

یک داستان کوتاه

عسگر کریمی   

صدای مگسی که وز وز می کرد آزارم می داد!پشت میز نشسته بودم و کتاب می خواندم. احساس رخوت میکردم! تصمیم به جبران مافات گرفته بودم! حجم برنامه های نا تمام و یا شروع نشده ، از هر طرف احاطه ام کرده بودند و به زور سعی می کردم در زیر این فشار تمرکز کنم!

عبدل باری عطوان روزنامه نگاردر گفتگو با دموکراسی ناو :

هیچ راه حل نظامی  وجود ندارد :

آیا دولت اسلامی می تواند با بمباران امریکا ، فرانسه ، روسیه تقویت شود؟

برگردان : هاتف رحمانی

راه حل نظامی در حقیقت کافی نیست . ما در حال تقویت دولت اسلامی هستیم . هفت هزار سورتی پرواز توسط امریکا ومتحدان آن ها تا الان . چه اتفاقی افتاد ؟ می دانید ، دولت اسلامی رشد کرد . آن ها توانستند تصرف رمادی در عراق را سازمان دهند ، که سومین شهر بزرگ آن هاست ، و توانستند پالمیرا در سوریه را تصرف کنند ، که  می دانید ، یکی دیگر از شهر های باستانی معروف  از لحاظ تاریخی و میراث تاریخی است . پس ، مشکل این است . راه حل امنیتی به اندازه کافی خوب نیست . ببینید چه اتفاقی افتاد .

 کوررا در پایان ریاست جمهوری مقامش را ترک می کند

 برگردان : آرش وجدانی

حزب پائیس متحد رافائل کوررا روز چهارشنبه اعلام کرد رافائل کوررا پس از اتمام دوران ریاستش در سال 2017 برای انتخاب دوباره شرکت نخواهد کرد .

حزب اعلام کرد که به تصمیم اقای کوررا احترام می گذارد وحزب می تواند نقش بزرگ تری به رهبر های سیاسی جدید اعطا کند.

جرمی کوربین خواهان  تحریم اقتصادی علیه بانک ها و کشورهای تامین کننده مالی دولت اسلامی شد

برگردان : هاتف رحمانی

" قطعا یک راه قطعی برای شکست دولت اسلامی قطع  تامین مالی ، تدارکات اسلحه وتجارت آن است ."

آیا می توانم برای اطمینان از آن که متحد های ما  در منطقه ، در واقع تمام کشورهای منطقه ،همه آن چه را که در توان دارند برای محدود کردن افراد ونهاد ها در کشورشان که دولت اسلامی را با زیر ساخت های حیاتی تامین می کنند به کار برند زیر فشار بگذارم ؟

موج چشمگیر در شدت عملیات

برگردان : مهرگان

هر چند برای " پرچم دروغ" خواندن حمله های اخیر فرانسه زود است اما حداقل مد نظر قرار دادن آن که احتمال آن وجود دارد  ، اگر نه خیلی ریاد ،( که پرچم دروغ باشد ) منطقی است . من شخصا چنین استنباط های شتابزده ای را دوست ندارم و ترجیح می دهم اطلاعات بیشتری به دست آید . اما در این نقطه از زمان خواه این حمله واقعی باشد یا "یک پرچم دروغ"  در حقیقت هیچ تفاوتی نمی کند. چرا ؟

 مصاحبه بشار اسد با مجله فرانسوی والور اکتوئل

دوم اینکه فرانسه به عنوان کشوری که همواره به میراث و اصول انقلاب فرانسه و چه بسا به دموکراسی و حقوق بشر می‌بالد، باید این مساله را مورد توجه داشته باشد که اصل اول در دموکراسی حق ملت‌ها در تعیین رئیس جمهوری‌شان است و این گونه است که ننگ است که کسی که نماینده ملت فرانسه است چیزی را بگوید که با اصول جمهوری فرانسه و ملت آن مغایرت دارد.

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: