نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

آزادی برای همه زندانیان سیاسی ایران  

آرشیوماهانه

آرشیو مقالات نویدنو

آرشیو

خرداد 96

اردیبهشت 96

فروردین 96

اسفند 95

بهمن 95

دی 95

آدر 95

آبان 95

مهر 95

شهریور 95

مرداد 95

تیر 95

خرداد 95

اردیبهشت 95

فروردین 95

اسفند 94

بهمن 94

دی 94

آذر 94

آبان 94

مهر 94

شهریور94

مرداد 94

تیر 94

خرداد 94

اردیبهشت 94

فرودین 94

اسفند 93

بهمن 93

دی 93

آذر 93

آبان 93

مهر 93

شهریور 93

مرداد 93

تیر 93

خرداد 93

اردیبهشت 93

فروردین 93

اسفند 92

بهمن 92

دی 92

آذر 92

آبان 92

مهر92

شهریور92

مرداد 92

تیر92

خرداد 92

اردیبهشت 92

فروردین 92

اسفند 91

بهمن ماه 91

دی 91

آذر 91

آبان 91

مهر 91

شهریور 91

مرداد 91

تیر91

خرداد91

اردیبهشت 91

فروردین 91

آرشیوسال   1390

آرشیوسال    1389

آرشیو سال   1388

آرشیو سال   1387

آرشیو سال   1386

آرشیو سال   1385

 

گوشه هایی از تاریخ معاصر ایران

اثر: رسول مهربان

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

2018-02-27

شماره 909  

آلئیدا گوارا :

» انقلاب کوبا به خاطر آگاهی های اجتماعی پایداری خواهد کرد «

برگردان : هاتف رحمانی

این مقاومت نه به خاطر مشتی از انقلابی ها بلکه به خاطر آگاهی اجتماعی توسعه یافته مردم ما اتفاق افتاد . مردم تصمیم می گیرند و می دانند چه می خواهند. من تمایلی ندارم جای کسی که مردم را پس از رهبری قهرمان انقلاب،هدایت خواهد کردباشم چون آشکارا با فیدل مقایسه خواهد شد .

چقدر اعتماد به نفس داشتیم

گالینا نویک‌اوا- برگردان: ا.م. شیری

نسل جوان بطور ضربتی کار می‌کرد، دائما می‌آموخت، خانواده تشکیل می‌داد، در زندگی اجتماعی فعالانه شرکت می‌کرد و به تحقق آرزوهای خود در آینده اطمینان داشت. درست همین مسائل را در پیام خود به اطلاع آیندگان رساند. جای خندیدن دارد؟

96/04/29

در برابر تاراجِ منابع ملی، نباید سکوت کرد

شرم‌آور آنکه، این نیروهای سیاسی نسبت به ‌این تاراج منابع ملی ایران- که در نوع خود بزرگ‌ترین است- یا سکوت کرده‌اند یا به‌انتقادی بی‌رمق بسنده کرده‌اند یا به‌تمجید از آن پرداخته‌اند. بزنگاه‌های تاریخی نشانگر راز ماندگاری قدیمی‌ترین حزب سیاسی ایران، وفاداری‌اش به مردم و منافع آن و درپیش گرفتن سیاست‌هایی همسو با منافع ملی میهن‌مان ایران بوده است. سکوت نیروهای مترقی لکه سیاهی بر دامن این نیروها در آینده خواهد بود.

96/04/29

سوسیالیسم، حکمِ زمان و آینده

جرونیمو دِسوزا

سرمایه‌داری، در مواجهه با رنج‌های اجتماعی دردناکی که همچنان باقی است، شدّت یافتن استثمار نیروی کار که شاهد آنیم، و نابرابری‌های فزاینده در توزیع ثروت که هم در میان طبقات اجتماع و هم در میان کشورها عمیق‌تر می‌شود، نباید توافق همگانی و همدلی میان طبقات استثمارگر و استثمارشونده را توقع داشته باشد، بلکه آنچه باید منتظرش باشد، مبارزهٔ کارگران، ملّت‌ها و خلق‌ها، و طلوع انفجارهای انقلابی نوین و پایان دادن به آن نظام است.

96/04/29

دو تاکتیک چپ در انقلاب ملی دموکراتیک – بخش 1

مروری بر پاسخ دوستانه آقای جوانرود

می توان با آقای جوانرود موافق بود که بر خلاف نوشته قبلی با عنوان " پارادوکس های بی پایان چپ روی" ، این بار نوشته ایشان در فضای پس از انتخابات و فروکش کردن هیجانات و نگرانی های ایشان در مورد احتمال به قدرت رسیدن رئیسی ، دارای رویکرد دوستانه هست .

دو تاکتیک چپ در انقلاب ملی دموکراتیک – بخش 2

مروری بر پاسخ دوستانه آقای جوانرود

دوست عزیز، محور اصلی اختلاف نظر ما به دو تاکتیک و رویکرد متفاوت و متقابل نیروهای چپ در ارتباط با انقلاب ملی دموکراتیک بر می گردد:

پیک نت در گرداب

انوشه راستگو

گردانندگان سایت پیک نت با روش های ژورنالیستی می کوشند افکار خاصی را  به خوانندگان خود القا کنند . تا اینجای کار شاید نتوان انتقاد مشخصی را به آنان وارد کرد . ...اما مشکل این جاست که این آقایان برای اثبات نظرات و دیدگاه های خود گاهی به آن چنان روش هایی دست می زنند که جز" توهم پراکنی " نام دیگری برآن  نمی توان گذاشت .

96/04/29

تحلیل انتخابات در رسانه های داخلی -1-

تحلیل حجاریان از نتایج انتخابات

نخستین اتفاقی که در این انتخابات تعجب کنش‌گران و تحلیل‌گران را برانگیخت، تغییر حجم سبد رأی دو جناح اصلاح‌طلب و اصول‌گرا بود. مطابق با آمار رسمی منتشر شده می‌دانیم که در انتخابات دوم خرداد ۱۳۷۶، سید محمد خاتمی و علی‌اکبر ناطق‌نوری به ترتیب با بیست میلیون و هفت میلیون رای نفر اول و دوم انتخابات شدند.

تحلیل انتخابات در رسانه های داخلی -2-

در ایران، انقلاب اجتماعی رخ داد

گفت‌وگو با تقی آزاد ارمکی

انتخابات گذشته پرشور بود اما در لحظه‌های آخر! در بدو امر، همه کسانی که کاندیدای ریاست جمهوری بودند، شکست خورده بودند و چهره‌های محبوب و مطلوبی نبودند. نه چهره‌های نزدیک به اصلاح طلبان و نه چهره‌های نزدیک به اصولگرایان.

تحلیل انتخابات در رسانه های داخلی -3-

جامعه‌شناسی آرای انتخابات ۹۶ در گفت‌وگوی ویژه تسنیم با امینی

یکی دیگر از علل شکل‌گیری مشارکت 42 میلیونی، «دوقطبی شدن» انتخابات در هفته آخر با کنار رفتن قالیباف بود. این دوقطبی با افزایش سطح تضادها، میل مشارکت خصوصا به نفع روحانی را افزایش داد به طوری که در مناطقی مثل منطقه یک تهران که آراء روحانی حدود 80 در برابر 18/5 به نفع روحانی است، مشارکتی 80 درصدی را تجربه کرده است.

تحلیل انتخابات در رسانه های داخلی -4-

از پذیرش شکست تا رأی اپوزیسیون به روحانی

اکثریت مردم «نه به روحانی» را قبول نکردند و در مقطع کنونی نیاز به «تغییر» در مدیریت اجرایی کشور را ضرورت ندانسته و «با روحانی تا 1400» را ترجیح دادند و این واقعیت‌هایی است که باید مورد پذیرش مخالفین قرار گیرد.

تحلیل انتخابات در رسانه های داخلی -5-

تحلیل جامعه‌شناختی انتخابات ریاست‌جمهوری 96

یکی دیگر از اتفاقات جالب این انتخابات تبعیت روستا از شهر بود. با توجه به مهاجرت تعداد زیادی از روستاییان به شهر و توسعه ارتباط بین شهر و روستا و نیز توسعه اینترنت و شبکه اجتماعی، شکاف ذهنی و ارزشی بین شهر و روستا کاهش یافته و شهر به‌عنوان گروه مرجع سیاسی پذیرفته شد.

شماره 908  

96/04/26

یمن : انکار جنگ

لوچیانا بوهم – برگردان : هاتف رحمانی

دستکاری اخبار و تحریف واقعیت قدرتمند ترین سلاح در دستان قدرت ها است . آن ها می توانند واقعیتی کامل را ناپدید کنند. نمونه این امر یمن است .

 در یمن، طبق گزارش ماه ژوئن یونیسف در هر 10 دقیقه کودکی می میرد . این مرگ ها بخشی از فاجعه انسانی ، در میان بدترین فاجعه های جهان ، از جمله همه گیری وحشیانه وبا است که اکثریت قوی رسانه های جنگ ستای حریص غربی شاهد آن وانمود می کنند که کور و کر و لال هستند

96/04/22

در دفاع از صلح و در حمایت از حقوقِ خلق‌های ایران!

در شرایطی که تحول‌های سیاسی‌ای پرشتاب در منطقه روی می‌دهند و امپریالیسم و ارتجاع منطقه طرح‌هایی خطرناک به‌قصد تغییرِ جغرافیای سیاسی خاورمیانه در سر می‌پرورانند، هرگونه درگیری نظامی در مرزهای ایران و با هر توجیهی، تمامیتِ ارضی و ثبات کشور را به‌مخاطره خواهد انداخت.

96/04/22

شادباش حزب کمونیست عراق به مردم عراق به مناسبت آزادی موصل

برگردان : آرش وجدانی

موصل اکنون ، با اعلام پیروزی عراق و شکست به اصطلاح "دولت اسلامی" آزاد است. عراقی ها با پاکسازی سرزمینشان از طاعون داعش پیروزی بزرگی کسب کردند.

در طی سه سال گذشته ، نیروهای مسلح ما ، همراه با داوطلبان در بسیج مردمی ، رزمندگان محلی و نیروهای پیشمرگه ، بزرگترین نمونه های قهرمانی و فداکاری را برای آزادی مردم و سرزمین ارائه کرده اند.

96/04/22

نامه ی گروهی از فعالان چپ و آزادی خواه ایران

پیشبرد تهدیدات آمریکا علیه ایران منوط به یک دسته زمینه های داخلی است که به گمان ما پیشبرد سیاست های نولیبرالی کنونی وتقلیل حقوق ملت ، مصرحه در قانون اساسی، بخشی از زمینه های یاد شده را تشکیل می دهد.ازاین رو برای کاستن از خطر تهدیدات آمریکا باید در سطح ملی حمایت های هرچه بیشتری از اقتصاد ملی صورت گیرد وسطح رفاه عمومی ارتقاء یابد

96/04/22

رفیق شهلا فرجاد آزاد در کلام رضوان مقدم

شهلا انسان جالبی بود بی ادعا ، هر کاری از دست اش بر می آمد برای جهانی بهتر انجام می داد. با این که پزشک بود، بسیار فراتر ازحرفه پزشکی با مشکلات مردم آشنا بود و البته یاری رسان ،از کار با پناهندگان افغانی و کودکان کار گرفته تا حضور در بم و امداد رسانی  و نیز حضورمرتب در جمع های مختلف فعالان جنبش زنان

96/04/22

کمونیست های افریقای جنوبی : "رفتن به ریشه ها"

برگردان : هاتف رحمانی

دو دهه پس ازگسست دموکراتیک اساسی 1994 جامعه ما از سطح های بحرانی بیکاری، نابرابری و فقررنج می برد . این بحران سه گانه برخی جنبه های گردشی دارد که ضربه ، مثلا ، بحران جهانی 2008 را بر اقتصاد ما باز تاب می دهد. اما حتی در دوران رشد نسبتا قوی کشوری در دهه 1990 و اوایل دهه 2000، سطح بحرانی بیکاری، نابرابری و فقر پافشاری می کرد.

96/04/22

سوسیالیست ها پیشگام پیروزی در 15 دلار در مینی پولیس

گینگر جنتزن –برگردان : هاتف رحمانی

مهم ترین درس ازکارزار حداقل دستمزد  15 دلار در مینی پولیس این است : زحمتکشان نمی توانند خودشان را به آن چه  از سوی نهاد سیاسی مستقر و وابسته های آن به شرکت های بزرگ قابل قبول فرض می شود محدود کنند. ما به سازماندهی مستقلانه در اطراف نیازهای جمعی خود برای انجام کارها نیاز داریم . این روشی است که سوسیالیست ها برای اصلاح های فوری تحت حاکمیت سرمایه داری در راستای بالا بردن اعتماد به نفس زحمتکشان در مبارزه  برای  تغییر قطعی تر و در نهایت تغییر بنیادی جامعه پیکارمی کنند.

96/04/22

پرستوها به لانه باز می گردند :

به انگیزه نودسالگی رفیق توران میرهادی،

 مادر آموزش و پرورش نوین ایران (۱۳۰۶-۱۳۹۵)

  • روی دادی که اما بیش از همه بر شخصیت سیاسی- اجتماعی میرهادی پرتو افکند آشنائی اش با سرگرد جعفر وکیلی، عضو شاخه ی نظامی حزب توده ی ایران در پاریس بود. رفیق توران در زمستان ۱۳۳۰ و در پی این آشنائی عاشقانه به تهران بازگشت و در سال ۱۳۳۱ با رفیق وکیلی پیمان زناشویی بست. فرایندی که او را یک سره دگرگون کرد و عشق به توده ی مردم را در سرشت اش نهادینه تر ساخت. هم از این گونه بود که او راه حزب توده ی ایران، حزب طبقه ی کارگر ایران را برگزید و تا پایان زندگی اش به آرمان های آن وفادار ماند.

96/04/22

به یاد رفیق بابک پاکزاد

حیدرخان عمواوغلی

نیما سنندج

  • او به آن دلیل که مردم رضائیه و روستاهای آذربایجان برای درمان و یا یافتن راه حلی برای دشواری های روزمره خود به وی مراجعه می کردند و او نیز از هیج کمکی دریغ نمی کرد ،در میان مردم محبوبیت فراوان یافته بود و به همین دلیل زیر فشار خوانین بود. پس از مدتی، به همراه خا نواده اش ناچار به جلای وطن شد و در ارمنستان اقامت گزید.

96/04/22

بلقیس الراوی
نزار قبانی

در روزگار ایمان به گل‌های مصنوعی
اگر گل های باغ را پرپر کردند
حیرت نکن
و اگر حکم دادند که عاشقانه‌های من مبتذل‌اند
گریه مکن
زیرا همه دادگاه‌هایی که علیه عاشقان وطن من برپا می‌شود
غیرقانونی است...

96/04/22

اشک بر چشمانمان حلقه می بست

رحمان

اه...چه زود گذشت،

و من با خود می‏گویم

باز بوی باغ نارنجستان

در هوای شهر،

خانه‏ ها را عطر آگین خواهد کرد

و مادر بزرگ زیر نور مهتاب

چشم بر فواره شبِ حیات

قصه را به آخر خواهد رساند

و سیاوش تندر آسا

از آتش خواهد گذشت...

شماره 907  

96/04/15

مروری بر یک اثر کلاسیک لنینیسم و زمینه‌های تاریخی و اجتماع
به مناسبت صدمین سالگرد انقلاب سوسیالیستی اکتبر ۲۰۱۷ - ۱۹۱۷:

 دو تاکتیک سوسیال دموکراسی در انقلاب دموکراتیک

بلشویک‌ها معتقد بودند که انقلاب بورژوا-دموکراتیک که در روسیه در حال شکل‌گیری بود به پرولتاریا فضا و فرصت تشکل و رشد سیاسی می‌دهد. به همین علّت، پرولتاریا خواستار پیروزی قطعی این انقلاب است و در این راه، دهقانان متحد طبیعی کارگران‌اند. البته بورژوازی لیبرال تا آنجا با انقلاب پیش خواهد آمد که رژیم تزاری سرنگون نشود، بلکه فقط اندکی اصلاح و کمی محدود شود، و رژیم سلطنتی تزاری بر اساس قانون اساسی (مشروطه) ادامه یابد.

96/04/15

14 جولای (23 تیر) روز همبستگی با ونزوئلا

برگردان: هلتف رحمانی

همبستگی خود را با مردم ونزوئلا ، روندهای تصریح حق حاکمیت ملی و تغییر های اجتماعی که از زمان ریاست جمهوری هوگوچاوز در ونزوئلا ایجاد شده است ،و همبستگی خود را با مبارزه حزب کمونیست ونزوئلا بعنوان سازمان طبقه کارگر ونزوئلا اعلام می کنیم .

96/04/15

حزب کمونیست سوریه (متحد) در باره جنگ سوری و بحران

برگردان: هلتف رحمانی

بیانیه بحران بین عربستان سعودی و قطر را ارزیابی و هر دو کشور را دو سوی یک سکه در جنگ به راه انداخته شده علیه سوریه شمرد . " رژیم ها ، با هدف وابسته کردن خاورمیانه به ابزار عملیاتی امریکا تبدیل و به طور کامل وقف سود شرکت های سرمایه دار انحصاری بزرگ ،و اجرای پروژه کبیر صهیونیست شده اند . 

96/04/15

پاسخی دوستانه بر «نه به دیکتاتوری، فساد و نئولیبرالیسم»

نویسنده جوانرود

دلیل جوانرود و سایر معتقدان به شرکت در انتخابات، ادای یک «نه» بزرگ دیگر به کاندیدای جناح راست به‌ویژه جنایتکاری چون رئیسی بود نه طرفداری از روحانی. انتساب طرفداری از روحانی به این گروه از رأی‌دهندگان، کاری عمدی است که از جانب تحریمی‌ها و متأسفانه رفقایی چون شما انجام می‌شود.

96/04/15

”تحليلي آكادميك“، تهي از مضموني ماركسيستي- توده اي!

”جوانرود“ پيوندِ مبارزه ي دمكراتيك و سوسياليستي را نفي مي كند!

 فرهاد عاصمی

جوانرود مي خواهد اين وظيفه را از وظيفه هاي حزب توده ايران حذف كند. وظيفه ي ايجاد پيوند ميان مبارزه ي دمكراتيك و سوسياليستي حزب توده ايران را نادرست و حتي مضر بنمايد! وظيفه اي كه رفيق جوانشير درستي و ضرورت آن را با ظرافت علم ماترياليسم تاريخي و با اسلوب ماترياليسم ديالكتيكي نشان داده است!

96/04/15

از تاریخ چپ و حزب تودة ایران بیاموزیم

مرضیة توانگر

توده‌ای‌های واقعی که همیشه مردم را می‌فهمند و هیچ‌گاه از توده جدا نمی‌شوند، نمی‌توانند آن‌قدر از حرکت ده‌ها میلیونی توده‌های مردم فاصله بگیرند که گویی از درک آن عاجزند. تاریخ حزب، تاریخ و منبع الهام خود آنهاست. باشد که از تاریخ جنبش چپ و حزب تودة ایران بیاموزیم و به امواج مردم بپیوندیم.

شماره 906  

96/04/11

پاسخ روشن ولی فقیه و مرتجعان حاکم به خواست ها و حقوق مردم

حزب تودهٔ ایران، در دو دههٔ اخیر که موضوع "استحالهٔ" رژیم ولایت فقیه در حکم گزینه‌یی جدی موردبحثِ محفل‌های ملی- مذهبی و برخی نیروهای اپوزیسیون بوده است، همواره بر این اصل پای فشرده است که رژیم ولایت فقیهِ حاکم بر میهن ما، رژیمی استحاله‌نشدنی است که اساس و ماهیتش با حقوق مردم و هرگونه حاکمیت مردم‌سالاری حتی از نوع اسلامی آن در تضادی آشتی‌ناپذیر قرار دارد. این باور ما بر دو پایهٔ اساسی استوار است:

96/04/11

من جنگ نمی خواهم

نصرالله کسرائیان

من جنگ نمی خواهم. دفاع از خود یک چیز است، جنگ چیز دیگر. جنگ یعنی که تو بخواهی جان دیگری را بستانی، خانه و زندگی دیگران را بر سرشان خراب کنی. نه چنین کاری از من ساخته است، نه آن را می خواهم.

96/04/11

پیام همبستگی انترناسیونالیستی حزب کمونیست یونان به حزب کمونیست ونزوئلا

هاتف رحمانی

طبقه حاکم کشور ما رخ داد های ونزوئلا و به صورت عام تر امریکای لاتین را برای کاشتن تخم توهم و آشفتگی،برای لکه دار کردن چشم انداز سوسیالیستی دست آویز قرار می دهد. اما، آن چه در بحران است نه سوسیالیسم و مارکسیسم – لنینیسم ، بلکه سرمایه داری و بن بست نظریه به اصطلاح " سوسیالیسم قرن بیست و یکم" است که در چهارچوب سامانه بهره کشی عمل می کند.  

96/04/11

نامه رزا لوکزامبورگ به کلارا زتکین

هاتف رحمانی

عزیزترین کلارا

امروز نامه مشروح ترا دریافت کردم، سرانجام خواندن آن را در آرامش و سکوت تمام کردم ، و آن چه هنوز باور نکردنی تر است ، پاسخ دادن به آن است . شرح شیوه زندگی که من – و همه ما – هفته ها ، در ( دل) هنگامه و غوغا ، تغییر دائمی محل های زندگی ، گزارش های بی پایان پر از هشدار، و در میان آن ، کشش عصبی کار ، کنفرانس ها و غیره وغیره زندگی کرده ایم غیر ممکن است .

96/04/11

دفاع از حقوق مردم، هزینه و تنش دارد

ابوالفضل قدیانی: «رویارویی بخش انتصابی حاکمیت ایران که در راس آن آیت‌الله خامنه‌ای قرار دارد با دولت حسن روحانی به این دلیل است که اساسا آرای مردم را قبول ندارند اما بخش انتخابی حکومت با پشتوانه بزرگ اجتماعی باید در مقابل فشارها، برای اجرای قانون اساسی و تضمین حقوق مردم ایستادگی کند

96/04/11

سه نوشته در باره سوریه

توضیح نویدنو: انتشار این نوشته ها به معنی توافق کامل با محتوی آن ها نیست . اما به نظر ما می تواند بر فضای پیچیده سوریه اندک روشنایی بیفکند.

اسرار جنگ سوریه: عامل دروزی

دمیتری مینین - برگردان: ا. م. شیری

در ابتدای شروع جنگ داخلی در سوریه(۳) زمانی که چگونگی روند حوادث روشن شد، دروزی‌ها سعی کردند موضع بی‌طرفانه اتخاذ نمایند. اعلام بسیج عمومی دولت در منطقه آنها که جلب ۳٠ هزار نفر به ارتش برنامه‌ریزی شده بود، شکست خورد. حتی رهبر معروف دروزی‌های لبنان،ولید جنبلاط در آن دوره بر علیه بشار اسد موضع گرفت.

اسرار جنگ سوریه: عامل کرد،

در آستانه پیروزی تاریخی یا فاجعه ملی جدید

دمیتری مینین - برگردان: ا. م. شیری

متأسفانه، «پرنده در حال پرواز» آمریکا در زمان‌های اخیر کردها را به انتخاب غیرعقلانی سوق داده است. بویژه این واقعیت پس از شکست تلاش‌های ماه مه پنتاگون برای تأمین سلطه شبه‌نظامیان تحت امر خود، یعنی ارتش آزاد سوریه در سرتاسر جنوب سوریه آشکار گردید.

ابهام در این باره، که آمریکا با کی در سوریه می‌جنگند، دیگر نباید وجود داشته باشد

 الکساندر کوزنتسوف - ا. م. شیری

کار به آنجا کشیده، که سوریه می‌تواند به میدان مناقشه ایران و آمریکا تبدیل شود. ۱۹ ژوئن ایرانی‌ها از سرزمین خود (از پایگاه‌های کرمانشاه و کردستان ایران) مواضع داعش را در دیرالزور با موشک‌های میان‌برد «ذوالفقار» و «قیام» مورد هدف قرار دادند. در تهران اعلام نمودند، که این پاسخی بود به عملیات تروریستی انجام شده ۷ ژوئن در تهران. اما همه مسئله این نیست:

شماره 905  

96/04/02

بیانیهٔ حزب تودهٔ ایران: سیاست‌های ماجراجویانهٔ آمریکا و ارتجاع منطقه، تهدیدی‌ جدی برای حق حاکمیتِ ملی و مبارزهٔ نیروهای ملی و آزادی‌خواه ایران برای طرد رژیم ولایت فقیه!

حزب تودهٔ ایران، بر سرکار آمدن دونالد ترامپ و شعارها و سیاست‌های او را فرایندی بسیار نگران‌کننده برای صلح جهانی و مصالح ملت‌های جهان ارزیابی کرده است. این نگرانی به‌دلیل بی‌ تجربگی، خودشیفتگی و ‌پیش‌بینی‌نشدنی بودن شخصیت ترامپ نیست و نبوده است، بلکه ما معتقدیم به ‌ریاست جمهوری رساندن ترامپ، حرکتی حساب‌شده و هدفمند از سوی محفل‌های راست افراطی و جنگ‌طلب در راه بسیج کردن و گرد آوردن نیروهای خطرناک و واپس‌گرای ماورایِ راست در پهنهٔ جهان است.

سازمان کارگران انقلابی ایران (راه کارگر): در باره حمله موشکی سپاه به دیرالزور سوریه 

راه واقعی برای کاهش خطر تروریسم جهادی و سلفی درکشور، پایان دادن به تبعیض های ملی، مذهبی، فرهنگی و عقیدتی و برقراری عدالت در توسعه اقتصادی میان مناطق محروم و پیشرفته کشور، پایان دادن به دخالت در جنگ های خطرناک فرقه ای منطقه ای وصرف هزینه های عظیم میلیاردی آن برای توسعه اقتصادی و عدالت اجتماعی است!

فدائیان خلق (اکثریت): پیرامون موشک باران سپاه پاسداران 

به جای شلیک موشک به خاک سوریه، لازم است که تدوین سیاست های منطقه ای و پیشبرد آن از سپاه قدس به وزارت امورخارجه انتقال یابد، از گسترش حضور نظامی خودداری شود، نگاه سیاسی برای حل بحران سوریه تقویت گردد، تلاش برای عملی کردن مذاکره و برقراری صلح در سوریه در راس سیاست های ایران قرار گیرد و خروج از جنگ سوریه، برنامه ریزی و به اجراء گذاشته شود. 

هیات هماهنگی سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران - طرفداران وحدت چپ درباره ی حمله ی موشکی به سوریه 

اکنون منطقه خاورمیانه خصوصا پس از روی کار آمدن دولت ترامپ به انبار باروتی می‌ماند که با کوچکترین جرقه ای می تواند به انفجارات بسیار بزرگی منتهی شود. اجتناب از اقدامات تحریک آمیز، برداشتن گام‌های سنجیده و پای بندی به گفتگو در سیاست خارجی، تنها راهی است که می تواند از دامنه تشنج و شعله ور شدن آتش جنگ و گسترش آن به کل منطقه، جلوگیری کند.

ابزار نگرانی همبستگی جمهوری خواهان نسبت به تحرکات اخیر نظامی برون مرزی سپاه 

از دیدگاه همبستگی جمهوری خواهان ایران (هجا) پرتاب موشک به دیر الزور در واکنش به ترورهای تهران با توجه به نوع دفاعی که مسئولان نظامی انجام داده اند، اقدامی در جهت حفظ تحکیم پایدار امنیت ملی نیست . خشکاندن ریشه داعش در کشور علاوه بر انجام تدابیر امنیتی ودفاعی جهت بازدارندگی موثر، مستلزم رفع تبعیض های سیاسی نسبت به ایرانیان اهل سنت، کوشش در آبادانی مناطق سنی نشین و همچنین توقف مداخلات مخرب در سوریه و تغییر سیاست های منطقه ای است. 

96/04/02

ملاحظاتی چند برپژوهشی میدانی دربارهٔ مضحکهٔ انتخابات ریاست جمهوری

 

هدف از این گزارش- با اتکا به مشاهدات میدانی- پرده برکشیدن از پشت صحنهٔ واپسین مرحلهٔ مضحکهٔ انتخاباتِ فرمایشی و مهندسی‌شدهٔ ۹۶، یعنی چگونگی فرایند برگزاری و اعلام نتیجهٔ آن است، یا به‌عبارتی دیگر، نشان دادن زمینه‌چینی‌های گام‌به‌گام ‌به‌منظور دست بردن در کمیت مشارکت مردم به‌هدف افزایش آن به‌حد ارقام نجومی است.

96/04/02

بیانیه دولت انقلابی کوبا در رابطه با سیاست کوبایی ترامپ

برگردان : هاتف رحمانی

دولت کوبااقدام های جدید برای تحکیم محاصره را ، که محکوم به شکست هستند ، همان طور که بارها در گذشته شاهد آن بوده ایم  محکوم می کند ، چون آن ها در هدف خود برای تضعیف انقلاب یا خم کردن مردم کوبا موفق نخواهند شد ، که مقاومت مردم کوبا برابر هر نوع تجاوزی و با هر منشایی در طی تقریبا 6 دهه مورد آزمایش قرار گرفته است .

96/04/02

اتحاد دموکراسی خواهان ایران: 

پیکاوی انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا 

این انتخابات در شرایط دو قطبی شدید برگزار شد و کاندیداهای دو جناح رقیب، هر یک دیگری را مسبب وضعیت بحرانی کشور دانستند و هر یک دیگری را به کژیهایی همچون خیانت، قتل و غارت یا دزدی اموال عمومی و اختلاس، سوء استفاده از پست و مقام و فساد و دروغگویی متهم کرد؛ و هرچه پایان زمان تبلیغات و آغاز رأی گیری نزدیکتر می‌شد، افشاگری‌ها نیز شدت می‌گرفت.

96/04/02

هرج و مرج تمام عیار در ساختار سیاسی آمریکا 
 نویسنده: اردشیر زارعی قنواتی 

تصویب طرح تحریم علیه روسیه و ایران در مجلس سنای آمریکا در روز 15 ژوئن که با رای  97 سناتور همراه شد هر چند که نشانه های همکاری دو حزب جمهوریخواه و دمکرات در این کشور را نشان می داد اما با اعتراض جهانی و اتحادیه اروپایی مواجهه شده است.

96/04/02

یاد احمد اعطا (احمد محمود)؛ نویسنده و انسان ترازنو

دیکتاتور بزرگ می‏دانست که اگر جنگ‏ ستیزانه بودن رمان محمود را بهانه نکند و حقیقت توده‏‌ای بودن این بزرگ ‏ترین رمان‏‌نویس زمانه را بر زبان آورد ـ آن‏گاه ـ انبوه شیفتگان داستان‏ها و شخصیت‏ سترگ و دگرخواه نویسنده، به حزبی که فرزندانی از این‏گونه را در دامان فرهنگ ‏پرور خود می‏پرورد، با نگاهی مهرآمیزتر می‏نگرند....“

ادامه -2

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: