نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

آزادی برای همه زندانیان سیاسی ایران  

آرشیوماهانه

آرشیو مقالات نویدنو

آرشیو

اسفند 95

بهمن 95

دی 95

آدر 95

آبان 95

مهر 95

شهریور 95

مرداد 95

تیر 95

خرداد 95

اردیبهشت 95

فروردین 95

اسفند 94

بهمن 94

دی 94

آذر 94

آبان 94

مهر 94

شهریور94

مرداد 94

تیر 94

خرداد 94

اردیبهشت 94

فرودین 94

اسفند 93

بهمن 93

دی 93

آذر 93

آبان 93

مهر 93

شهریور 93

مرداد 93

تیر 93

خرداد 93

اردیبهشت 93

فروردین 93

اسفند 92

بهمن 92

دی 92

آذر 92

آبان 92

مهر92

شهریور92

مرداد 92

تیر92

خرداد 92

اردیبهشت 92

فروردین 92

اسفند 91

بهمن ماه 91

دی 91

آذر 91

آبان 91

مهر 91

شهریور 91

مرداد 91

تیر91

خرداد91

اردیبهشت 91

فروردین 91

آرشیوسال   1390

آرشیوسال    1389

آرشیو سال   1388

آرشیو سال   1387

آرشیو سال   1386

آرشیو سال   1385

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

شماره 895  

1396/01/29

حزب کمونیست ترکیه :دولت دیگر مشروعیتی ندارد

برگردان : آرش وجدانی

نتایج رفراندم ، که نشاندهنده استبداد ، تقلب و دزدی است هیچ مشروعیتی ندارد . آن هایی که برای تجلیل این نتیجه تلاش می کنند مردم را به سخره گرفته اند .

ما همه مردم ، آن هایی را که تسلیم نشدند ، به اتحاد ، به اقدام  سازمان یافته و عدم پذیرش " عمل انجام شده " دعوت می کنیم . 

انتخابات -1

جلایی‌پور: جلیلی ایران را ونزوئلا می‌کند

متن نامه ورود به انتخابات آقای رئیسی

متن سخنرانی دکتر احمدی نژاد در نخستین کنفرانس خبری سال 1396

شماره 894  

1396/01/26

خونی تازه در رگ سهام مرگ

سوریه قربانی سودورزی مجتمع صنعتی نظامی در آمریکا

احمد سپیداری

باید متوجه بود این سیاست ها به سوریه و فرستادن ناوگان نظامی به سوی کرهٔ شمالی خلاصه نمی شود. جنگ بی پایان تاریخی طولانی دارد و تجاوزها و مداخلات نظامی  در هر نقطه ای که روی داده به یک جنگ و فاجعه بی پایان تبدیل شده است. افغانستان، عراق، و لیبی نمونه هایی از چنین وضعیتی ست. یمن نمونهٔ دردناک دیگر است که میلیون ها مرد و زن و کودک در آتش آن می سوزند. و این در حالی ست که سیاست های نظامی گرایانه دارد وارد فاز تازه ای می شود.

1396/01/24

فروپاشیِ نظریه‌پردازی‌ها و تَوَهم‌آفرینی‌های «آزادی‌خواهانِ استبداد‌پذیر»، زیر سایهٔ ولی فقیه

با ورود ابراهیم رئیسی به عرصهٔ انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶، کسی که به‌حق لقب "آیت‌اللهِ قتل عام" را یدک می‌کشد و به‌درستی می‌توان او را نامزد اَصلَح نظامی چون "نظام ولائی" دانست، اکنون درعمل نظریه‌‌های "آزادی‌خواهان استبداد‌پذیر"- به‌ویژه چهار سال تلاش‌شان برای تطهیرِ علی خامنه‌ای و اینکه رژیم ولایت فقیه استحاله‌پذیراست - شدیداً  تَرَک برداشته و دچار تناقض شده است.

چه باید کرد؟ همین کارهای جزئی! 
برتل اولمن - برگردان: مسعود امیدی

آنچه در پی می آید شماری از پیشنهادهایی هستند تا تعداد بیشتری از مردم را در تماس با ایده های سوسیالیستی قرار دهیم. رفقایی که از قبل برخی از این کارهای کوچک را انجام می دهند، لطفاً این یادداشت مرا به عنوان بیانی از حمایت و تشویقی برای انجام اندکی بیشتر همین امور تفسیر کنند.

آیا اسد واقعا از (گاز) سارین استفاده می کند ؟

پال گوتتینگر- برگردان : هاتف رحمانی

آن چه اکنون آشکار است آن است که حمله امریکا به سود گروه های جهادی بود، که اقدام نظامی امریکا را محتمل تر کرده ، و فرصت های اقدام نظامی مستقیم رو در رو با روسیه را افزایش داده است .تمام این پی آمد ها بسیار خطرناک هستند.

دشمنان ابدی :

 امریکا و روسیه 100 سال پس از انقلاب بلشویکی -بخش دوم

جان کوفاس – برگردان : هاتف رحمانی

بخشی از نخبه های سیاسی و نظامی روسیه از لحاط تاریخی تز" دشمنان ابدی" را به آسانی همتایان  امریکایی و اروپای غربی خود پذیرفته اند . روس ها نیز نهاد هایی را در ارتباط با تز "دشمنان ابدی" ایجاد کرده اند چون اعتقاد داشتند دشمنی به معنی یک دولت نظامی قوی شناخته شده با موقعیت "قدرت برتر" ، در عین حفظ انسجام داخلی و تحکیم وضع موجود با تداوم ملی گرایی همچون مذهب سکولار توده هاست.

باز هم در باره راه رشد غیر سرمایه داری!

پاسخ به برخی پرسش ها!

فرهاد عاصمی

اگر ما هدف های انقلاب ملی و دموکراتیک را دسته بندی کنیم، آن وقت قضاوت و حکم ما در باره امکان پذیری دستیابی به این هدف ها بدون رهبری طبقه کارگر آسان تر می شود.

برای پاسخ به این پرسش که آیا تلاش برای سرکردگی طبقه کارگر در مرحله انقلاب ملی- دموکراتیک ضروری است، ما باید به بررسی هدف های اقتصادی و اجتماعی که این مرحله باید با موفقیت به انجام برسند بپردازیم.

1396/01/23

بیانیه هیئت سیاسی حزب کمونیست لبنان :

 محکومیت تجاوز امریکا علیه سوریه

برگردان : هاتف رحمانی

راه حل سیاسی که حذف داعش ، نصره و سازمان های همانند را تضمین نماید و در را برای انتقال از ستیزه نظامی به عرصه سیاسی باز کند بیش از هر زمانی نیاز امروز برای تمام خلق سوریه است . در این بستر ، ما تمام  نیروهای چپ گرا ها ، میهن دوست و ترقی خواه جهان عرب و سراسر جهان را به محکومیت گسترده تجاوز امریکا علیه سوریه و همبستگی با مردم آن در مقابله و جلوگیری از تجاوز فرا می خوانیم .    

سوریه : بیانیه ائتلاف برای توقف جنگ

برگردان : آرش وجدانی

این حمله همراه با دیگرتمام زشتی های جنگ باید محکوم شود . جنگ را متوقف کنید از آغاز آن علیه این جنگ رزمیده است و این حادثه تنها فوریت راه حل سیاسی را مورد تاکید قرار می دهد . 

حزب کمونیست یونان حمله امریکا علیه سوریه را محکوم می کند.

برگردان : هاتف رحمانی

خلق ها می دانند که امریکا و متحدان آن ، که سازمان های جنایتکاری مانند "القاعده" و " دولت اسلامی"را ایجاد کردند ،بهانه هایی را در راستای توجیه دخالت ها و جنگ های امپریالیستی در سوریه ،عراق ، و در منطقه وسیعی از خاورمیانه و شمال افریقا ، که صحنه تناقض های شدید، همراه با قربانی شدن خلق ها است ترویج و مورد استفاده قرار می دهند. آن ها همان کار را در گذشته نیز انجام می دادند. 

حزب کمونیست هند(مارکسیست) ،

 حمله نظامی علیه سوریه را محکوم می کند.

برگردان : آرش وجدانی

آشکار است که دونالد ترامپ سیاست دخالت نظامی دولت امریکا را دنبال می کند که حق حاکمیت و استقلال کشورها را با دخالت در امور داخلی آن ها نقض می کند ، که براساس قوانین و رفتار بین المللی مجرمانه است.

حزب کمونیست بوهمیا و موراویا در باره بمباران سوریه

برگردان : هاتف رحمانی

ما حمله را به مثابه اقدامی یک جانبه تجاوز نظامی علیه کشور مستقل عضو سازمان ملل و نیز نقض قوانین بین المللی ، که صلح و امنیت در کل منطقه را تهدید می کند ارزیابی می کنیم. 

شماره 893  

1396/01/19

بیانیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران:

 حزب تودهٔ ایران حملهٔ موشکی ایالات‌متحده به سوریه را محکوم می‌کند!

حزب تودهٔ ایران، در راستای موضع‌گیری‌های گذشته‌‌اش اعلام می‌دارد، درگیری‌های سوریه هیچ راه‌حل نظامی‌ای ندارد. افکارعمومی و نیروهای صلح‌طلب جهان می‌توانند و باید با کارزاری فراگیر، همهٔ نیروهای درگیر در جنگ‌فاجعه‌بار سوریه را- جنگی که تا کنون مرگ بیش از نیم میلیون شهروند غیرنظامی ازجمله کودکان و زنان قربانی داشته و به‌ویرانی کامل این کشور منجر شده است- به شرکت مسئولانه و جدی در روند گفت‌وگوهای صلح، زیر نظارت سازمان ملل متحد، مجبور کنند.  

1396/01/19

انتخابات شوراهای شهر و روستا، بدون وجود نشانه‌یی از نقش و اثرِ جنبش‌ اجتماعی در آن‌ها

«...حزب تودهٔ ایران، معتقد است که به‌رغم ثبت نام گستردهٔ داوطلبان، موضوع مهم در این‌ انتخابات، نبودِ باور عمومی به توانایی شوراها در تأثیر گذاری بر امور اجرایی، در راستای خواست های مردم، و اعتبار ساختاری شوراها به دلیل اعمال نفوذ و کنترل کارگزاران رژیم است ...»

سناریوی تجاوز امپریالیستی به سوریه کلید خورد

اردشیر زارعی قنواتی

حمله موشکی آمریکا به سوریه بدون هیچ تردیدی در تقابل با "حقوق بین الملل" و در جهت نقض حق "حاکمیت ملی" یک کشور مستقل است که حتی در مقابل منشورهای پایه شورای امنیت سازمان ملل متحد هم قرار می گیرد. از همان زمان که سناریوی تکراری حمله شیمیایی به منطقه خان شیخون کلید خود و همه رهبران آمریکایی، اروپایی، عربی و ترکیه مثل اجزای یک ارکستر سمفونیک با هدایت رهبر ارکستر "ساز" خود را نواختند، کاملا مشخص بود که قطعات پازل این سناریو در حال عملیاتی شدن است.

1396/01/19

دشمنان ابدی :

امریکا و روسیه 100 سال پس از انقلاب بلشویکی –بخش نخست

جان کوفاس – برگردان : هاتف رحمانی

این نوشتار کوتاه برخی از پویایی های ستیزه ظاهرا ابدی پشت روابط امریکا – روسیه را در صدمین سالگرد انقلاب بلشویکی که نه فقط رابطه شرق – غرب بلکه رابطه کل جهان در قرن بیستم را تغییر داد ، مورد بررسی قرار می دهد . همان طور که لرد پالمرستون بعنوان وزیر امور خارجه در برابر مجلس عوام (پارلمان بریتانیا) در مارس 1848 بیان کرد در میان فوران انقلاب های اجتماعی در کل اروپا ؛ کشورها دشمنان یا متحدان ابدی ندارند ، بلکه تنها منافع ابدی دارند .

1396/01/19

بیانیه شورای صلح امریکا :

هم اکنون برای جلوگیری از حمله ترامپ به سوریه اقدام کنیم !

برگردان : هاتف رحمانی

این بیش از لحظه ای خطرناک است . این یک بحران تام جنگی است . پوشیده نیست که رئیس جمهور ترامپ فردی غیر قابل پیش بینی واغلب بی اطلاع است . دولت او در اولین ماه های خود تحت فشار اشتباه ها، شکست ها و دست خوش تشویش بوده است . او ممکن است فکر کند که "به یک پیروزی" نیاز دارد .ما باید دولت او را مطمئن کنیم فکر نکند حمله به سوریه می تواند یک "پیروزی" باشد . ما ساعت ها ، در بهترین حالت چندروز برای انجام این کار وقت داریم . 

1396/01/19

بیانیه حزب کمونیست سوریه : شرم بر امریکا و شرم بر تجاوز امریکایی

برگردان : هاتف رحمانی

این گام تهاجمی در بستر سیاست امپریالیستی و صهیونیستی با هدف فرسایش و تقسیم سوریه رخ می دهد ، که سنگر استواری در برابر سلطه کامل استعماری بر مدیترانه شرقی و به طور کلی جهان عرب است .

شماره 892  

1396/01/08

سخنرانی سرگئی لاوروف در اکادمی نظامی ستاد مشترک ارتش

برگردان : هاتف رحمانی

روسیه ، به خاطر قابلیت های هسته ای پیشرفته باز دارنده خود نقش پایدار سازی مهمی در سیاست های جهانی ایفا می کند. هم زمان ، پایداری راهبردی برای ما محدود به حفظ تعادل هسته ای بین ما و ایالات متحده نیست.  با فرض روند های جهانی سازی ، افزایش وابستگی دو جانبه کشورها و توسعه فن آوری ها ، از جمله فن آوری نظامی ، ما چشم انداز وسیع تری از این مفهوم را مد نظر داریم .

1396/01/05

معضلِ گزینش و تمکین به «نمایندهٔ خدا بر زمین» در«حکومت اسلامی»

حزب تودهٔ ایران، ترویج هرنوع گفتمان و سیاست‌ورزی به‌قصد توجیهِ تبعیت مردم از حاکمیت استبدادی را شدیداً محکوم می‌کند. ما معتقدیم که مردم را پیرامون شعار گذار از دیکتاتوری ولایت فقیه می‌باید بسیج کرد و به‌جای مماشات با ولی فقیه، مبارزه جنبش مردمی باهدف به‌وجود آوردن تغییرهایی واقعی را می‌باید رهبری کرد.

1396/01/05

ضرورت تمرکز بر افزایش آگاهی طبقاتی در سال نو 

مسعود امیدی

وجود مسائل و اهداف مشترک اجتماعی و سیاسی چون دفاع از استقلال، دموکراسی، حقوق بشر، صلح ، توسعه و... به هیچ وجه نه تنها کارگران و زحمتکشان را از آگاهی طبقاتی بی نیاز نمی کند، بلکه ضرورت آن را بیشتر نیز می کند

1396/01/05

هر دوران تاریخی رنگی دارد!

 شعر متعّهد و انقلابی فارسی!

 فرهاد عاصمی

واکنش زنده یاد سیاوش کسرایی به «رنگ عجیب دوران» تضادی را قابل شناخت می سازد که اکنون نیز شعر متعّهد انقلابی با آن روبروست. تضاد میان طغیان درونی مردم، «خشم بیدار خلق» علیه «دوران تاریک و طولانی کنونی» ...

در این سطور سه قطعه از شعرها، با گوشه هایی از مقدمه رفیق احسان طبری منتشر می شود.

1396/01/05

بیانیه حزب کمونیست نوین هلند در باره انتخابات پارلمانی 2017 

برگردان : هاتف رحمانی

در مرکز سیاست های دست راستی رویکرد ناب بازار آزاد سرمایه داری قرار دارد ، که نمی تواند بدون سرنگونی کل سامانه تغییر یابد . حتی اگر برخی سیاست مدارهای راستگرا به صورت حقیقی اعتقاد دیگری داشته باشند ، جایی برای رویکرد های اخلاقی برای سرمایه داری وجود ندارد. سرمایه داری اخلاقی یک توهم است : آب و اتش نمی توانند همراه شوند .

1396/01/05

دوری از هم تاچند؟این جدایی تاکی؟

علی رضا جباری (آذرنگ)

برخی از افراد چنین می اندیشند که با هم بودن و با هم به جریان حرکت و تحول اجتماعی گام نهادن موضوعی احساسی و عاطفی است و به صرف خواستن آن دستیابی به آن میسر می شود. خود من نیز گاه به این اندیشه افتاده ام؛ اما، هنگامی که می بینم دوستانی با شنیدن شعر یا سخنی از سخن یا گوینده ای با روال انیشیدن متفاوت خشمگین می شوند و رنگ رخسارشان دگرگون می شود به این اندیشه فرو می روم که نه!

1396/01/05

افزایش جنگ‌گرایی امپریالیسم آمریکا در قرن  ۲۱

نوشته: جیمز پتراس - برگردان: آمادور نویدی

صرف‌نظر از این‌که  چه کسی رئیس جمهور آمریکا باشد، و بدون درنظرگرفتن شعارهای انتخاباتی  متداول وتوده پسند رؤسای جمهور منتخب جهت کاهش هزینه نظامی در حمایت از اقتصاد داخلی، افزایش شدید هزینه نظامی‌گری ثابت بوده است.

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: