نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

آزادی برای همه زندانیان سیاسی ایران  

آرشیوماهانه

آرشیو مقالات نویدنو

آرشیو

اسفند 95

بهمن 95

دی 95

آدر 95

آبان 95

مهر 95

شهریور 95

مرداد 95

تیر 95

خرداد 95

اردیبهشت 95

فروردین 95

اسفند 94

بهمن 94

دی 94

آذر 94

آبان 94

مهر 94

شهریور94

مرداد 94

تیر 94

خرداد 94

اردیبهشت 94

فرودین 94

اسفند 93

بهمن 93

دی 93

آذر 93

آبان 93

مهر 93

شهریور 93

مرداد 93

تیر 93

خرداد 93

اردیبهشت 93

فروردین 93

اسفند 92

بهمن 92

دی 92

آذر 92

آبان 92

مهر92

شهریور92

مرداد 92

تیر92

خرداد 92

اردیبهشت 92

فروردین 92

اسفند 91

بهمن ماه 91

دی 91

آذر 91

آبان 91

مهر 91

شهریور 91

مرداد 91

تیر91

خرداد91

اردیبهشت 91

فروردین 91

آرشیوسال   1390

آرشیوسال    1389

آرشیو سال   1388

آرشیو سال   1387

آرشیو سال   1386

آرشیو سال   1385

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

شماره 891  

شادباش کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران:

 نوروزتان مبارک و رزم‌تان پیروز باد!

 

هم‌میهنان گرامی

کمیتهٔ مرکزی حزب توده ایران، فرا رسیدن سال ۱۳۹۶ را به شما تبریک می‌گوید و امیدوار است سال نو، سال چیرگی بر دشواری ‌های طاقت ‌فرسای اقتصادی - اجتماعی و سال پیشرفت جنبش مردمی در رویارویی با رژیم ظالم و تاریک‌اندیش حاکم باشد.سنت برپایی جشن فرارسیدن فصل بهار، نوروز، عید باستانی ایرانیان، جشن تولد دوبارهٔ طبیعت، و پیروزیِ نو بر کهنه و نور بر تاریکی است.

نوروزتان پیروز!

نوید نو فرا رسیدن نوروز باستانی وطلوع بهار زندگی طبیعت را با گرامی داشت یاد جانباختگان راه آزادی ، عدالت اجتماعی وسعادت مردم ، ضمن تقدیم شعر «بهار می شود» از رفیق زنده یاد سیاوش کسرایی به همه خوانندگان نوید نو و مردم ایران شادباش می گوید .

بهار می‌شود!

یکی دو روز دیگر از پگاه

چو چشم باز می‌کنی

زمانه زیر و رو

زمینه پرنگار می‌شود

1395/12/29

بازی اردوغان روی تیغ تیز بحران 
 نویسنده: اردشیر زارعی قنواتی 

 تشدید تنش بین دولت ترکیه و بعضی از کشورهای عضو اتحادیه اروپایی که میزبان اقلیت بزرگ ترک می باشند در طی هفته های اخیر و در آستانه برگزاری همه پرسی مهم تغییر قانون اساسی این کشور ابعاد جدیدی به خود گرفته است.

1395/12/29

بيست و يكمين كنگره ي حزب كمونيست آلمان ،

 جستجوی هدف استراتژیک در مرحله ی کنونی در احزاب کمونیستی و کارگری!

 فرهاد عاصمی

به طور مشخص اين پرسش مطرح است كه آيا مي توان برپا نشدن جبهه ي ضد ديكتاتوري را در ايران تاكنون، داراي مضموني مشابه با برداشت حزب كمونيست آلمان درباره ي علت برپا نشدن جبهه ضد مونوپولي در اين كشور در شرايط كنوني ضعف جنبش كمونيستي ارزيابي نمود؟

1395/12/27

تعیین میزان حداقل دستمزد سال ۹۶ پایین‌تر از هزینه معیشت

 به شدت به زیان زحمتکشان است!

 

این میزان از حداقل دستمزد که فاصلۀ معناداری با نرخ واقعی تورم و حداقل هزینه معیشت ماهیانه یک خانوار کارگری دارد، در چارچوب برنامه ششم توسعه، قانون بودجه سال ۹۶، اقتصاد مقاومتی ولی‌فقیه و اجرای فاز سوم هدفمندی یارانه‌ها تعیین شده و ازاین رو ثمری جز تشدید دشواری های اقتصادی و فقر و محرومیت برای طبقه کارگر و زحمتکشان نخواهد داشت.

1395/12/27

حرکتِ جناح ‌های حکومتی به‌سوی انتخابات کنترل‌شدهٔ ریاست جمهوری

 

طرفداران جناح اعتدال‌گرا- بدون اینکه توجهی نشان دهند یا برنامهٔ انتخاباتی‌ای مشخص داشته باشند- این نکتهٔ بسیار مهم را در تدارک کارزار انتخاباتی‌شان به‌اثبات رسانده‌اند که خواست‌ها و انتظارات مردم در این بازار مکارهٔ انتخاباتی جایگاه و ارزشی ندارند و هرآنچه که جایی شایسته و ارجی دارد، چارچوب‌هایی‌اند که ولی فقیه برایشان تعیین تکلیف کرده است.   

1395/12/27

بیانیه مشترک حزب کمونیست نوین هلند و حزب کمونیست ترکیه

برگردان : هاتف رحمانی

می دانیم سیاست مدارهایی که قهرمان های این بحران هستند ، بحرانی که به ابعاد رسوایی نایل شده است ، به زحمتکشان خودحمله کرده اند و امضای خود را زیر سیاست هایی که حقوق پرولتاریا را تهدید می کند گذاشته اند. هر دو طرف نماینده طبقه بورژوا و انحصارهای استثماری هستند.

1395/12/27

از دموکراسي کربني تا حق بر شهر

در نبرد عليه نئوليبراليسم

کنراد بوگارت- برگردان: مسعود اميدي

 

آيا تسخير‌کنندگان مي‌توانند در طول شب، سوپرمن و در طول روز، کلارک کنت (شخصيت کميک استريپ سوپرمن) باشند؟ طوري که عصرها جسورانه در ميان گازهاي اشک‌آور رژه بروند و فردا صبح به سر کار بازگردند؟ آيا اصولا تسخير فضاي عمومي مي‌تواند بدون تسخير محل کار وجود داشته باشد؟

1395/12/27

وعده دیدار...

رحمان

کوله ات را به من بده ،
دستانمان پر است ،
ما همه چیز را پشت سر
خواهیم گذاشت،
مرگ را...
که در کف دستانمان است ،
و چون سایه ،در کنارمان .

1395/12/27

 آیا روسیه امپریالیست است ؟ -بخش پایانی

سام ویلیامز –برگردان : هاتف رحمانی

امپریالیسم روسی وجود ندارد

بارها به نقش شرکت نفت و گاز نیمه دولتی گاز پروم بعنوان شاهدی که روسیه کشوری امپریالیستی است استناد شده است . هر چند ، در واقع تمام کشورهای سرشار از نفت ، که خودشان امپریالیست نیستند ، مانند مکزیک ، تیجریه و عربستان سعودی شرکت های نفتی همانندی دارند . در حقیقت ، گازپروم شاهدی است که روسیه امپریالیست نیست . آن ( شرکت) تاکید می کند که روسیه تامین کننده مواد اولیه ،  در نقش تاریخی کشورهای ستم دیده و نه امپریالیست است .

1395/12/27

ضد برند ،

 پژوهشی پیرامون نیمرخ تاریک برندهای مشهور جهان- بخش چهارم وپایانی

 زندگی در جهان تحت حاکمیت برندها

 مسعود اميدي

برندها نام ها و آرم هایی هستند که به صورتی نمادین مجموعه وسیعی از محصولات و خدمات را نمایندگی می کنن به شکلی گسترده به کار گرفته شده و بیش از حد مورد استفاده قرار گرفته و بدترین جامعه ماوراء تجاری را به نمایش گذاشته اند. برندها حضور خود را بر تمامی فضاهای عمومی و خصوصی زندگی مردم در جامعه تحمیل کرده اند.

شماره 890  

1395/12/18

اعلامیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران به‌مناسبت فرارسیدن هشتم مارس،

روز جهانی زن : مبارزه برای برابریِ زن و مرد و دستیابی به حقوق پایمال ‌شدهٔ زنان، بخشی جداناپذیر از جنبشِ مردمی بر ضد رژیم استبدادی حاکم است!

روز جهانی زن، روز گرامی‌داشت مبارزهٔ  قهرمانانهٔ  زنان جهان  بر ضد ستم جنسیتی و طبقاتی و روزِ همراهی و همگامیِ نیروهای مترقی جهان با مبارزه‌یی است که حقوق زنان در جامعهٔ بشری را همواره  بخشی جداناپذیر از "حقوق بشر" شهروندان دانسته‌اند.

1395/12/18

آیا روسیه امپریالیست است ؟ -6

سام ویلیامز –برگردان : هاتف رحمانی

وضعیت نسبی امروز بانک های روسیه چگونه است ؟ اگر روسیه امروزنه تنها سرمایه داری ، که در واقع سرمایه داری است ، بلکه امپریالیست است ، باید بپذیریم بانک های روسی به صورت فزاینده ای در جهان برجسته شوند ، چون بانک های "بزرگ " جهانی مهم ترین سازمان های سرمایه مالی هستند. لیست های مالی بزرگترین بانک های جهانی از نظر دارایی در سال 2012 منتشر شد . با وجود اندازه و ثروت طبیعی روسیه ، حتی بک بانک روسی هم در آن لیست نیست . 

1395/12/17

سرمایه داری ، تجارت سکس و به بردگی کشاندن زنان[1]

برگردان:  مسعود امیدی

خشونت علیه زنان تنها شکلی فی نفسه از خشونت نیست، بلکه این خشونت همچنین منشاء مهمی برای ترویج و تغذیه"تولید" شکل های دیگر خشونت از قبیل بردگی جنسی، فحشا و صنعت پرونوگرافی و تنزل و تحقیر زنان است.

1395/12/17

به یاد مبارزان راه آزادی و برابری

 بمناسبت هشتم مارس

ناهید مذکوری

هر موفقیتی یک شادی و جشنی با خود دارد

و هر موفقیتی جنگ و مبارزه ای در پشت

وهر جنگ و مبارزه ای کشته های زیادی

و هر کشته ای آمال بزرگ و دور نمای بزرگی به آینده

و هر دور نمای بزرگی دریچه ایست برای خوشبختی

1395/12/17

دستمزد 96

کاروان را سیاستی دگر باید

  کاظم فرج الهی

هیچ سرمایه دارِ تاجر یا صنعتی ای حاضر نمی شود به خریدار کالای خود ، صرفاٌ به خاطر این که پول او برای خرید کالا کافی نیست بطور مستمر تخفیف بدهد اما دولت جمهوری اسلامی 26 سال مداوم است که کارگران را مجبور به فروش کار یا کالای خود به قیمت بسیار کمتری از بهای تمام شده ی آن کرده است .

1395/12/16

«آشتی» تنها با «توبه کردن» ممکن است!

 ورشکستگی سیاسی و زبونی «اصلاح طلبان» مدافع حاکمیت رژیم ولایت فقیه

اصلاح طلبان حکومتی که امروز با شکست سنگین برنامه ”اعتماد سازی با حاکمیت“ رو به رو هستند باید به یاد داشته باشند که مردم در جریان انتخابات مجلس چگونه قضاوتی دربارۀ آنها کردند. رأی بسیار پایین عارف به عنوان سر ”لیست امید“ در تهران نشانه روشن این واقعیت است که مردم از این بی عملی و قول های پوچ کسانی که خود را مدعی اصلاحات می دانند ولی در انتها تلاش شان حفظ ساختار های کنونی قدرت در ایران است خسته شده اند.

1395/12/16

انتخابات فرانسه: آیا هم‌گرائی نیروهای مترقی امکان‌پذیر است؟

در عرصهٔ مبارزه با بیکاری، محیط‌زیست، صنعت، اروپا، اقتصاد، و جز این‌ها، موضع‌گیری‌های حزب کمونیست فرانسه بیشتر به ژان لوک ملانشون نزدیک است تا به بنوا آمون. ازاین‌روی، کمونیست‌ها در دُور اول انتخابات از ژان لوک ملانشون پشتیبانی می‌کنند. کمونیست‌های فرانسوی با سازمان‌دهی بحثی فراگیر در کشور، در چندماه گذشته، در مسیر به‌وجود آوردن  اکثریت چپ در پارلمان بر پایهٔ موضع‌گیری‌های مشترک، سخت کوشش می‌کنند.

بزرگداشت فریبرز رئیس دانا توسط کانون نویسندگان ایران 

سخنران بعدی آقای ناصر زرفشان یار دیرین فریبرز بود. او از خصلتهای انسانی، وفاداری فریبرز به حمایت از فعالین سیاسی و خانواده های زندانیان و خاطره های خانواده اش از حمایتهای فریبرز در دوره ای که خودش در زندان بود سخن گفت. ناصر زرافشان قاطعیت در بیان حقایق، نقد بی عدالتی ها، دفاع از حقوق کارگران و زحمت کشان از یک سو و خوش قلبی و نازک دلی رئیس دانا نست به دوستان را از سوی دیگر، ستود.

1395/12/16

ضد برند ،

 پژوهشی پیرامون نیمرخ تاریک برندهای مشهور جهان -بخش سوم

نایک و استثمار کودکان جهان سوم

 مسعود اميدي

شرکت نایک متهم به استفاده از نیروی کار کودکان در تولید توپهای فوتبال در پاکستان است. با اینکه پاکستان استفاده از کار و بردگی کودکان را غیر قانونی می داند، اما دولت این کشور اقدام خاصی در مبارزه با ناقضان این قانون انجام نمی دهد.

شماره 889  

1395/12/05

ریاست‌جمهوریِ ترامپ، محورِ گردآمدن جریان‌های خطرناکِ ماورایِ‌راست

گسترش و نفوذ اندیشه‌های ضدانسانی نیروهای ماورایِ‌راست و تحرک‌های آن‌ها در کشورهای غربی، نتیجهٔ تحمیل بیش از سه دهه برنامه‌های نولیبرالیسم اقتصادی ای است که به‌شکل‌های گونه‌گون، در آمریکا و همین‌طور در پهنهٔ جهان، از دوران "ریگان- تاچر" تا کنون ‌اجرا شده‌اند.

1395/12/05

ونزوئلا : کمونیست ها تحت فشار قانون جدید برای انتشارلیست عضو ها

برگردان : هاتف رحمانی

اسکار فیگوئرا دبیر کل حزب روز شنبه گفت " ما آن چه را با لیست ها در ونزوئلا رخ داده است می دانیم . ما اعلام کرده ایم که تصمیم نداریم با آن قانون موافقت کنیم ." او با اشاره به دادگاه عالی ونزوئلا گفت " ما تصمیم نداریم به قانون هایی که شورای ملی انتخابات مبتنی بر تصمیم دادگاه عالی دادگستری برای اجرا تعیین کرده است تسلیم شویم ."

1395/12/05

مهم‌ترين دلايل مخالفت با سازمان تجارت جهاني

سازمانی که نابرابری را افزایش می‌دهد

برگردان: مسعود اميدي

سازمان‌هاي ملي، جايگزين‌هايي را در برابر سيستم تحت تسلط حاکميت اقتصادي بين‌المللي ايجاد کرده‌اند. ما مي‌توانيم باهم فضاي سياسي‌اي را درست کنيم که اقتصاد جهاني‌ای دموکراتيک را بپرورد که اشتغال را افزايش داده، نسبت به تضمين حق همه افراد به غذا، آب، آموزش و مراقبت‌هاي بهداشت و درمان اطمينان ايجاد کند، آزادي و امنيت را ارتقا داده و محيط‌زيست مشترکمان را براي نسل آينده حفظ کند. 

1395/12/05

سیاست های طبقاتی برای درک ترامپ واتحادیه اروپا حیاتی هستند

بیانیه حزب کمونیست بریتانیا – برگردان : آرش وجدانی

جان فاستر دبیر روابط خارجی حزب کمونیست گفت که زنده کردن رقابت داخل امپریالیستی کلید درک تحولات سیاسی و اقتصادی اخیر است .

او خاطر نشان کرد که ترامپ و مشاوران کلیدی او نگران بودند که ممکن است کارگران پرت شده به انبار متروک از سوی جهانی سازی سرمایه داری ، همان طور که در سال آخر انتخابات ریاست جمهوری امریکا با حمایت از برنی ساندرز سوسیال دموکرات در برابر هیلاری کلینتون برای کسب نامزدی حزب دموکرات نشان دادند به صورت فزاینده ای به چپ رو کنند.  

1395/12/05

ضد برند ،

 پژوهشی پیرامون نیمرخ تاریک برندهای مشهور جهان -بخش دوم

مسعود امیدی

 مقایسه گزارش سال 2013 و 2014 دیده بان حقوق نیروی کار در چین نشان می دهد که تغییر زیادی رخ نداده است. در واقع برخی از موارد جدید نقض حقوق نیروی کار یا حتی شرایط بدتر از 2013 مشاهده شده است. جدول زیر وضعیت برخی از شاخص را در سال های 2013 و 2014 نشان می دهد:

1395/12/05

آیا روسیه امپریالیست است ؟ 5

سام ویلیامز –برگردان : هاتف رحمانی

برای ارزیابی آن که یک کشور چقدر در سرمایه مالی غنی است ، ما باید نه تنها مقدار مطلق سرمایه مالی – که به شکل تمام ثروت تحت شیوه تولید سرمایه داری در پول ، یا واحد های وزن شمش طلا که به نوبت حود کمیت های کار مجرد انسانی محاسبه شده با برخی واحد زمان را نمایش می دهد – بلکه میزان نسبی آن را به جمعیت کشور محاسبه کنیم . 

1395/12/05

خطرناک‌ترین دوره در روابط روسیه و امریکا 

گفتگوی «ابی مارتین» با «استیون کوهن» استاد بازنشسته‌ی مطالعات روسیه از دانشگاه پرینستون و نیویورک

برگردان: ندا رضائی

این که روسیه مهمترین تهدید موجودیت ماست، این نمایش دروغین را که به قیمت امنیت ملی ما تمام شده است را برملا می‌کند. شاید حدود یک دهه است که این نمایش آغاز شده اما قطعا دولت اوباما آن را تشدید کرد ...

1395/12/05

ناتو و ارتش های سرّی آن 
کنفرانس درسی دکتر دانیل گانزر در دانشگاه بازل (سوییس)

آرش برومند

ناتو –اکنون می رسم به ساختارش- نه تنها یک پیمان بسیار بحث انگیز است بلکه بزرگترین پیمان نظامی جهان است. هیچ پیمان نظامی قابل مقایسه ای با آن وجود ندارد؛ یک دستگاه جنگی بسیارعظیم یا یک معماری امنیتی عالی است. بسته به آن که شما هوادار یا منتقد ناتو هستید، یکی از این دو عبارت را انتخاب خواهید کرد.

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: