نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

آزادی برای همه زندانیان سیاسی ایران  

آرشیوماهانه

آرشیو مقالات نویدنو

آرشیو

دی 95

آبان 95

مهر 95

شهریور 95

مرداد 95

تیر 95

خرداد 95

اردیبهشت 95

فروردین 95

اسفند 94

بهمن 94

دی 94

آذر 94

آبان 94

مهر 94

شهریور94

مرداد 94

تیر 94

خرداد 94

اردیبهشت 94

فرودین 94

اسفند 93

بهمن 93

دی 93

آذر 93

آبان 93

مهر 93

شهریور 93

مرداد 93

تیر 93

خرداد 93

اردیبهشت 93

فروردین 93

اسفند 92

بهمن 92

دی 92

آذر 92

آبان 92

مهر92

شهریور92

مرداد 92

تیر92

خرداد 92

اردیبهشت 92

فروردین 92

اسفند 91

بهمن ماه 91

دی 91

آذر 91

آبان 91

مهر 91

شهریور 91

مرداد 91

تیر91

خرداد91

اردیبهشت 91

فروردین 91

آرشیوسال   1390

آرشیوسال    1389

آرشیو سال   1388

آرشیو سال   1387

آرشیو سال   1386

آرشیو سال   1385

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

شماره 879  

1395/09/28

باید در جبهه صلح ایستاد، و نه یکی از دو سوی جبههٔ جنگ

احمد سپیداری

عمق استراتژیک جمهوری اسلامی عمق استراتژیک منافع مردم ما نیست. به همین دلیل هم باید به جای آرزوی ادامه جنگ با امید موفقیت یک سوی جبههٔ کثیف جنگ در منطقه، به دنبال سیاست های صلحجویانه ای باشیم که به عملیات نظامی در منطقه پایان می دهد و اجازه می دهد مردم در شرایط صلح آمیز برای آزادی، توسعه، و عدالت اجتماعی و حق حاکمیت مورد نیازشان مبارزه کنند. باید امید داشت با پایان جنگ در حلب، ابتکار عمل به دست مدافعان صلح در منطقه بیفتد.

1395/09/28

یلدا ، ازظلمت شب  تا خورشید بیداری

م . چابکی

1395/09/27

حراجِ منابع ملی مردم ایران: چاره‌اندیشی‌ای برای مقابله با چالش‌ها دولت آینده آمریکا نسبت به «برجام»

هدف از قرارداد با "شل" و "توتال"، پیش‌دستی و نوعی تمهید [چاره‌اندیشی] در قبال سیاست‌های نامعلوم دولت ترامپ نسبت به توافق‌نامهٔ "برجام" است. برای این منظور، نوع این قراردادها به‌لحاظِ امتیازدهی‌هایش- به‌دلیل اضطرارِ رژیم در این عرصه- آن‌چنان جذاب باید بوده باشند که درصورت احتمال وقوع چالش‌هایی با "برجام" از سوی دستگاه ترامپ، همراهیِ کشورهای اروپایی با ترامپ [در جهت خلافِ منافع این کمپانی‌ها] را مانع گردد و یا با مشکل مواجه سازد. و به یک معنا: به‌حراج گذاشتن منابع ملی مردم ایران برای حفظ و بقای رژیم ولایت‌فقیه!

1395/09/27

حقیقت مبارزه فیدل

چاندرا مظفر –برگردان : هاتف رحمانی

دلیل اصلی دشمنی طبقه ممتاز امریکا نسبت به فیدل آن بود که او و رفقای او با یک جنبش مردمی فولگنسیو باتیستا ،دست نشانده امریکا در هاوانا را سرنگون کرده بودند ، و دولتی را که تصمیم گرفته بود از استقلال و حق حاکمیت خود حفاظت کند و تضمین نماید که مردم کوبا سرنوشتشان را خودشان تعیین کنند مستقر کرده بودند.

1395/09/27

پیرامون "خاموشی برج ایفل در سوگ کشتار حلب"

واقعاً که ...!

مسعود امیدی

 

واقعاکه چقدر وقیحانه است اشک تمساح ریختن امپریالیسم جهانی و رسانه های مزدور آنها در سوگ تروریستهای کشته شده در حلب در حالی که همین تروریستهای گسیل شده از دهها کشور به سوریه سالها تحت حمایت رسانه ای آنها و با پول و تسلیحات و حمایت سیاسی و نظامی آنها از هیچ جنایت شنیعی در حق مردم سوریه و سربازان وارتش این کشور کوتاهی نکردند! 

1395/09/27

نقد وبررسی کتاب تاریخ ترقی خواهی نوشته ی ملیحه بصیر - قسمت ششم

صادق شکیب  

در مورد برخی کاستی هایی که در کتاب خانم بصیر وجود دارد.قویا این مسئله را باید مد نظر داشت که امر تحقیق و پژوهش در مقوله ای این چنینی که حول مسائل گسترده ای صورت گرفته است کاری است که باید توسط ده ها محقق و پژوهشگر انجام یابد.که با توجه به وضعیت فعلی کشورمان در این شرایط امری است ناشدنی .سرکار خانم بصیر به تنهایی صرفا با اتکا به تلاش های فردی خویش کار سترگی نموده اند که شایان تحسین و تقدیر است.

1395/09/27

الکساندر یاکوفلیف مأمور سیا بود و گارباچوف از آن اطلاع داشت

مصاحبه با سرهنگ آ. آ. سوکولوف(Sokolov)*

برگردان : ا. م. شیری

ــ کار اداره کل یکم با اجیرشدگان روشن است، پس مأموران نهادهای امنیتی آمریکا شهروندان کشور ما را چگونه اجیر می‌کردند؟

ــ فقط بر اساس مادی، مانند مورد همکاران اداره کل یکم مأمور در آمریکا- و. مارتینوف از دفتر «تی» (اطلاعات علمی- فنی) اداره کل یکم  و س. ماتورین از دفتر «آ» (اقدامات فعال) که تحت نظر اف بی آی قرار گرفتند. یکی از اینها ودکا و سیگار از مغازه سفارت را به قیمت پائین خریداری می‌کرد و آنهارا با قیمت بالاتر در کافه‌های آمریکا می‌فروخت. و یا بازهم احمقانه‌تر، از شهروندان آمریکایی پول قرض می‌گرفت، که احتمال داشت پای او را به ضداطلاعات آمریکا- اف بی آی بکشاند.

شماره 878  

1395/09/23

نهضت ۲۱ آذر برگی زرین از تلاش چپ ایران

 برای آزادی و عدالت و احترام به حقوق ملتها 

سیروس مددی

در طول هفت دهه اخیر دروغپردازی جز لایتجزای جنگ روانی ارتجاع علیه نهضت آذربایجان بوده است. هر کدام از منتسبین ارتجاع یعنی جبهه اشراف- زمیندار و دیوانسالار، روحانیت، نژادپرستان، بنگاههای تبلیغی دول عمده سرمایه داری، توابین و ... به تناسب کیفیت خویش و دست در دست هم در این جنگ روانی شرکت جسته اند ...

تشکیل فرقۀ دموکرات آذربایجان..:

ملیحه بصیر

تورم و رکودتجارت، ظلم و استثمار علیه دهقانان و کارگران ، فساد در هیئت حاکمه که تحت سیطره ی ابر قدرت ها قرار داشت از یکسو و نابرابری های ملی و فراتر از آن عناد و خشم رضاشاه نسبت به آذربایجانی ها به دلیل تمایلات شدید آنها برای کسب رهایی از استعمار با سابقه درخشش در انقلاب مشروطیت و حرکت های ملی به رهبری شیخ محمد خیابانی، شرایط عینی و ذهنی را برای جنبش ملی فرقه ی دموکراتیک در آذربایجان پدید آورد و آذربایجان قبل از هر دیاری در برابر ارتجاع و امپریالیسم قد عمل کرد.

1395/09/23

تحلیل قراردادهای نفتی نوع جدید ایران (IPC)

بازگشت به دوره استعمار

فریبرز مسعودی

نفت کالای استراتژیکی است که بند ناف اقتصاد ایران با آن گره خورده است. برخی از آن به عنوان منبع رانت و برخی آن را باعث و بانی شوربختی‌ها و عقب‌ماندگی‌های ایران می‌دانند، از سوی دیگر اهمیت نفت برای ایران آن‌قدر زیاد است که می‌توان تاریخ ایران را به ‌پیش از کشف نفت و پس از آن تقسیم کرد. به این علت که کمتر رویداد مهم و تصمیم‌گیری مؤثری در این بازه زمانی وجود دارد که به بوی نفت آغشته نشده باشد.

1395/09/23

سوسیالیزم چینی تاریخ جهان را مدیریت می کند

برگردان: شهریار قاسمی

در هر انتخابات و در هر منطقه مخالفان ما ادعا می کنند که سوسیالیسم ما در گذشته، شاید یک جاهایی نکات مثبتی هم داشت ، اما بالاخره دچار یک شکست تاریخی شد و از صحنه روزگار محو گردید و باید انرا به دست فراموشی سپرد . در حال حاضر هر کدام از رفقای حزبی ما که در چین بودند، می توانند بسیار قانع کننده به آنها بگویند، دست از صحبت های مزخرف بردارید! سوسیالیسم نه تنها زنده است، بلکه بعنوان یک نیروی مهم و عظیمی در تاریخ جهان باقی می ماند.

شماره 877  

1395/09/22

درخواست کمونیست های سوری

برگردان : هاتف رحمانی

حزب های ترقی خواه سوریه در اصل برای نجات شرایط زندگی مردم ، به ویژه دروضعیت های جنگ و در محاصره اقتصادی نا عادلانه علیه خلق سوریه مبارزه می کنند.

هر چند ، سوری ها ، در تمام سال های تجاوز امپریالیستی ، وطن پرستی ، و حفظ زندگی مستقل دموکراتیک مترقی آن را ثابت کرده اند ، اما مردم سوریه هم زمان از راه حل های سیاسی بحران پشتیبانی می کنند.

1395/09/19

واقعیت کوبا وفقر نظری حزب کارگران سوسیالیست (SWP)

برگردان : هاتف رحمانی

جایی که گفتمان سرمایه داری سوسیالیسم کوبا را وارداتی از روسیه می بیند حزب کارگران سوسیالیست نیمه تروتسکیست بریتانیا استدلال می کند که در جهان قطبی شده جنگ سرد، آن چه کاسترو از سوسیالیسم مراد می کرد بیشتر هم ترازی با یک ابر قدرت برای مقاومت در برابر ابر قدرت دیگر بود ، تا تمام عامل های رخ داده برای تجربه کوبایی ها .  

به سرکوب و بازداشت کارگران پایان دهید!  

واحد های نیروهای انتظامی و ماموران امنیتی با حمله به کارگران بی دفاع ضمن ضرب و شتم شدید آنها گروهی از کارگران را بازداشت و روانه پاسگاه پلیس امنیت کردند. یورش به تجمع کارگران که خواستار دریافت حقوق بدیهی خود از جمله حق مسکن بودند، نشانگر هراس رژیم ولایت فقیه از گسترش اعتراض های زحمتکشان میهن ما در شرایط کنونی است.

1395/09/15

اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان

به مناسبت هفتاد و یکمین سالگرد پیروزی جنبش 21 آذر

و تاسیس حکومت ملی آذربایجان

فرقۀ دمکرات آذربایجان بر این باور است که ادامۀ سیاستهای کنونی رژیم ولایت فقیه نه تنها با حقوق و منافع همه خلقهای ساکن کشورمان ضدیت دارد، بلکه روز به روز شرایط زندگی را برای زحمتکش ترین اقشار و طبقات همۀ خلقها دشوارتر می سازد، و حتی می تواند ایران را نیز نظیر کشورهای همسایه به میدان درگیریها ی خونین و جنگهای طایفه ای و مذهبی تبدیل کند.

1395/09/15

این هنوز از نتایج سحر است،

دستاوردهای سوسیالیستی کوبا ، تنها جلوه ای از تحقق آرمان سوسیالیسم

مسعود امیدی  

تجربه کوبا در تداوم تلاش بشر برای ساختن جامعه ای انسانی که جلوه های برجسته ای از دستاوردهای آن در اتحاد شوروی نیز  عینیت یافته بود، موید این است که باید از موفقیت ها و خطاها و شکستها و انحرافات و شیرینی ها و تلخی های آنچه تا کنون در مسیر ساختمان سوسیالیسم ایجاد شده است ، درس گرفت و بیشتر به جای انتقاد و نکوهش و...تلاش های بشری در این راستا، کوشید تا دستاوردهایش را شناخت و پاس داشت و در عین حال با شناخت دلایل و ریشه های بروز کاستی ها، خطاها و انحرافات ، گذشته را چراغ راه آینده نمود.

بدرود "رفیق فیدل"، بدرود "عقاب سیرامائسترا" 

اردشیر زارعی قنواتی

بدون تردید کوبا تجسم یک جامعه پیشرفته و ایده آل نبود ولی این جامعه در بطن ذاتی خود در روند سوسیالیسم یک وضعیت انسانی و عدالت جویانه را نمایندگی می کرد که با بسیاری از معیارهای مالوف امروز جهان متفاوت بود.

1395/09/15

تغییر رژیم در خارج ، فاشیسم در داخل : دخالت های امریکا چگونه راه رابرای ترامپ فرش کرد

ربه کا گالد - برگردان : هاتف رحمانی

برای اولین بار، منافع مشترک بین امریکا و بقیه جان تنها بر آن چه که ما با دیگران کرده ایم ، یا همکاری جاری ما در حفظ دولت های سرکوبگر آن ها بنا نخواهد شد ، بلکه بر آن چه ما با خودمان کرده ایم بنا خواهد گشت .  ما اکنون می توانیم درس های دموکراسی را از کشورهای بسیاری که دولت امریکا کودتاها را در آن ها سازمان داده است بیشتر از صدور ایدئولوژی های امریکا به خارج به شکل تفنگ ها و سلاح ها بیاموزیم .

ترامپ وعده صلح می دهد

کنار گذاشتن تغییررژیم ، وارد شدن به همکاری

مورنینگ استار-برگردان : هاتف رحمانی

او گفت " ما خواهان مشارکت با هر ملتی هستیم که خواهان پیوستن به ما در تلاش برای شکست داعش و تروریسم افراطی اسلامی است. ما می خواهیم داعش را نابود کنیم . هم زمان می خواهیم سیاست خارجی جدیدی را که نهایتا از اشتباه های گذشته درس می گیرد تعقیب کنیم . "

شماره 876  

1395/09/10

سخنی با اصلاح‌طلبان:

 مسیر مهندسیِ انتخابات را برای حفظ استبداد هموار نکنید!

جامعه ما از جنبه‌های گونه‌گون سیاسی،اقتصادی،اجتماعی- که باید وضعیت بسیار وخیم محیط‌زیست را هم به آن افزود- با خطر روبه‌رو است. ادامهٔ این وضعیت می‌تواند از هم گسیخته شدنِ شیرازهٔ جامعه را به‌همراه داشته باشد. "رژیم ولایت‌فقیه" بی‌تردید عامل وضعیتِ بحرانی کشورمان است و دیگر هیچ‌گونه توجیه و استدلالی از جانب آنانی که به بهانه "اصلاحات" اما درعمل در جهت "تداوم نظام" عمل می‌کنند پذیرفتنی نیست

1395/09/10

درود و بدرود، رفیق فیدل!

کوبا زیر رهبری رفیق فیدل و حزب کمونیست این کشور و با وجود شش دهه تحریم های مخرب امریالیسم آمریکا به دست آوردهای شگرفی در عرصه های مختلف دست یافت. کوبای سوسیالیستی با نرخ بیکاری  ۱.۷ و نرخ تورم ۱.۵ و حضور فعال زنان در عرصه سیاسی و اجتماعی (۴۸٪ نمایندگان مجلس کوبا زن هستند) و مبارزه با بی‌سوادی از آمریکا و بریتانیا و برزیل پیشی گرفت و با ۹۹/۸ باسواد، کشور دوم جهان بود

1395/09/10

سخنی رفیقانه با گروه خرداد

سیامک طاهری

در اینجا قصد تنها  نقد استدلال هایی بوده است که برای شرکت در انتخابات از طرف این دوستان بیان شده است .

به عبارت دیگر با  چنین  استدلال های ضعیفی نه تنها نمی توان فراخوان زود هنگام شرکت در انتخابات را داد بلکه برعکس بیشتر می توان عدم شرکت در انتخابات رانتیجه گرفت .

1395/09/10

تنها نزد قاضی رفتن و راضی برگشتن مجله ی اندیشه ی پویا

علی رضا جباری ( آذرنگ)

دست اندرکاران اندیشه ی پویا لازم است بدانند که لجنمال کردن محروم نگه داشته شدگان از امکان پاسخگویی نشان اخلاق نیست؛ بلکه برخورد یکسویه با قربانیان استبداد در راستای تأمین هدف مبارزه­شان با رقیبانی دست­بسته­است.توصیه ی من به ایشان این است که به جای افراد و گروههای سیاسی مردمی دست بسته به نقد کسانی رو کنند که اقدامهایشان درعرصه ی مسائل اقتصادی- اجتماعی، سیاسی و فرهنگی کشورمان را به ورطه­ای ژرف که اکنون شاهد آنیم درافکنده است.

1395/09/10

فردا خیلی دیر خواهد بود

سخنان کوتاه فیدل کاسترو در سمینار زمین در سال ۱۹۹۲ در برزیل

برگردان : امیر حسینی

اگر می خواهیم انسان را از منهدم کردن خویش نجات دهیم ، باید ثروت و فناوریهای موجود در جهان را بهتر تقسیم کنیم. برای کاهش فقر و گرسنگی در بخش عظیمی از جهان ، لازم است که تجمل و اسراف در تعداد کمی از کشورهای جهان کاهش یابند. نیازی نیست که شیوه زندگی و عادات مصرفی را به جهان سوم منتقل و زیست بوم را به انهدام بکشانیم.

فیدل

برگردان : هاتف رحمانی

ما ممکن است محدودیت ها وشرایط انقلاب کوبا را مورد بحث قرار دهیم، اما نیروی نمونه آن به روشنی بلور است. آن انقلاب به نسل کاملی از انقلابی های امریکای لاتین برای ساختن مسیر خاص خود، برای ایمان به قدرت مردم عادی علیه قدرت سرمایه و متعهد کردن خود به فریاد فیدل "سوسیالیسم یا مرگ" الهام بخشید .

بیانیه تعدادی از سازمان های چپ ایران در درگذشت رفیق فیدل کاسترو

  • هیئت سیاسی – اجرایی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)

  • کمیته مرکزی سازمان راه کارگر

  • کمیته ی مرکزی سازمان اتحاد فدائیان

1395/09/10

پیروزی در مبارزه ایده ها

رابرت گریفیث – برگردان : هاتف رحمانی

یک حزب کمونیست قوی می تواند به توسعه سیاست ها و ترقی مبارزه فوق پارلمانی مورد نیاز برای تقویت چپ در مطرح کردن موضع قدرتمند، و منسجم  در جنبش کارگری یاری نماید.

رخ داد های اخیر نیاز به حزب کمونیست قوی تر و با نفوذ تر در بریتانیای امروز را مورد تاکید قرار می دهد .

1395/09/10

چگونگی به راه افتادن «انقلاب» امریکا

دان لیبرمن –برگردان : هاتف رحمانی

با این حال ، به موازات شکست سیاست های او در تحویل سرزمین شیر وعسلی که وعده داده است اهریمن نمایی مقصران ادامه خواهد یافت . با پیمان بستن از قبل برای گرد آوری و اخراج دومیلیون مهاجر ، و ممنوع کردن ورود مسلمان ها به امریکا ، از هم اکنون آشکار است که این مقصران چه کسانی خواهند بود .

شماره 875  

1395/09/06

پیام تسلیت کمیته مرکزی حزب توده ایران

 به مناسبت درگذشت رفیق فیدل کاسترو روز، رهبر انقلاب کوبا

رفیق فیدل مدافع منافع مردم کوبا و همهٔ مردم جهان بود که در راه صلح و عدالت اجتماعی مبارزه می‌کنند. زیر رهبری او، مردم کوبا بارها و بارها خصلت حقیقی همبستگی انترناسیونالیستی را نشان داده‌اند. مردم کوبا از مبارزهٔ رهایی‌بخش ملّت‌ها در همهٔ قاره‌های جهان در راه آزادی از ستم استعماری و حق تعیین مسیر آیندهٔ خود فارغ از تحکّم‌ها و مداخله‌های امپریالیسم آمریکا پشتیبانی کرده‌اند. ملّت کوبا منابع خود را که از چنگال مالکیت خصوصی رها شده بود با مردم سراسر جهان تقسیم و تشریک کرده است و آنها را در خدمت بشریت قرار داده است.

1395/09/07

رسانه های جهانی بیداد کرده اند

احمد سپیداری

این روزها به صحبتی های سیاسی اقتصادی که گوش می دهم و یا به گفتگوها و ابراز نظراتی که در شبکه های اجتماعی در جریان است نظر می اندازم، یک سوال بزرگ در برابرم قرار می گیرد. آیا بوسیله رسانه های جهانیِ دولتی و شرکتی که در درک ما از جهان مداخله و میانجیگری می کنند، از واقعیت ها منقطع نشده ایم؟

1395/09/07

کاسترو از زبان خود

رفیق فیدل کاسترو در نودسالگی در گذشت .هیچ کس نسبت به در گذشت او بی تفاوت نیست . دوستدارانش به بزرگداشت نشسته اند ومخالفانش به بدگویی و افشا!

آن چه می تواند تصویر درست تری از او ارائه کند همانا سیمای واقعی او ، همراه با دلهره ها ، نگرانی ها ، آرزوها و تفکرات او از زبان خود اوست . نوید نو قصد دارد در این ارتباط مطالبی را که پیش از این از سخنان ونوشته های رفیق فیدل کاسترو منتشر شده است به صورت مجموعه ای عرضه نماید .  قبل از آماده شدن آن مجموعه ، مناسب دیدیم در همین رابطه بخش هایی از گفتگوی رفیق کاسترو با ایگناسیو رامونه را با برگردان آقایان شیری و پاکزاد به صورت کتابی در اختیار خوانندگان گرامی قرار دهیم .

1395/09/06

با یاد آن که همیشه زنده است

بدرود رفیق فیدل

احمد سپیداری

می گویند مرده ای

و مرگت نیز،

همچون زندگانی پربارت،

کلافه شان می کند؛

باز هم ترورت می کنند، فیدل!

همچون صدها باری که جان به سلامت بردی.

از رسانه های سیاهشان دود باروت بلند است.

جوخه های ترور افکار تو که لحظه ای خاموشی نمی گیرند.

1395/09/07

کاش جهان ما "رفیق فیدل" های بیشتری داشت!

مسعود امیدی

اگرتکلیف خود را با مفهوم "معصومیت" و نوع نگاه مذهبی به رهبران روشن کنیم و مانند هوشی مین رهبر برجسته انقلاب ویتنام بر این باور باشیم که تنها مرده ها اشتباه نمی کنند ، چون اساساً کاری نمی کنند، در آن صورت براحتی می توانیم انسان های آرمانخواه، بزرگ و مسئولیت پذیری را که ریسک عمل انقلابی و خطاهای احتمالی آن را نیز به جان می خرند، مورد احترام قرار دهیم و از دست دادنشان را ضایعه ای دانسته و یادشان را گرامی بداریم.

1395/09/07

سکوی عظیم سیاست از میانمان رفت

متن سخنان گنادی زیوگانف در باره درگذشت"فیدل کاسترو"

برگردان : ناهید مذکوری

کاسترو در این جهان به سختی زیست و تنها بدلیل شجاعت وی و پشتیبانی هم میهنانش به راهش ادامه داد.وی استعداد عالی خویش را از طریق دولت وحکومت , قبل از هر چیزبرای فرهنگ وتعلیم و تربیت وبهداشت در خدمت به کودکان و زنان و سالمندان و مسائل اجتماعی استفاده نمود

1395/09/06

رفیق فیدل کاسترو جاودانه شد

 

رفیق فیدل کاسترو رهبر و بنیانگذار انقلاب کوبا درگذشت .نویدنو یاد او را گرامی می دارد و به تمام رفقا و دوستان و دوستداران او تسلیت می گوید .

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: