نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

آزادی برای همه زندانیان سیاسی ایران  

آرشیوماهانه

آرشیو مقالات نویدنو

آرشیو

تیر 95

خرداد 95

اردیبهشت 95

فروردین 95

اسفند 94

بهمن 94

دی 94

آذر 94

آبان 94

مهر 94

شهریور94

مرداد 94

تیر 94

خرداد 94

اردیبهشت 94

فرودین 94

اسفند 93

بهمن 93

دی 93

آذر 93

آبان 93

مهر 93

شهریور 93

مرداد 93

تیر 93

خرداد 93

اردیبهشت 93

فروردین 93

اسفند 92

بهمن 92

دی 92

آذر 92

آبان 92

مهر92

شهریور92

مرداد 92

تیر92

خرداد 92

اردیبهشت 92

فروردین 92

اسفند 91

بهمن ماه 91

دی 91

آذر 91

آبان 91

مهر 91

شهریور 91

مرداد 91

تیر91

خرداد91

اردیبهشت 91

فروردین 91

آرشیوسال   1390

آرشیوسال    1389

آرشیو سال   1388

آرشیو سال   1387

آرشیو سال   1386

آرشیو سال   1385

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

شماره 861  

1395/05/28

رفیق فیدل کاسترو، رهبر انقلاب کوبا، نَوَدساله شد!

"من به‌زودی ۹۰ساله خواهم شد... من هم به‌زودی مثل همهٔ مردم خواهم شد.  عُمرِ همهٔ ما به‌سر خواهد رسید، اما ایده‌های کمونیست‌های کوبایی همچون گواهی بر این سیاره باقی خواهند ماند، که اگر روی آن‌ها با شور و شکیبایی کار شود، این ایده‌ها کالاهای مادی و فرهنگی‌ای که انسان‌ها بدان‌ها نیاز دارند می‌توانند تولید کنند، و ما برای دستیابی به آن‌ها به مبارزهٔ بی‌وقفه نیاز داریم." 

1395/05/28

ارزیابی از انتخابات محلی 2016 افریقای جنوبی

جیمزمایبورق - برگردان : هاتف رحمانی

انتخابات فرمانداری های هفته گذشته به مثابه پژواک شکست انتخاباتی برای کنگره ملی افریقا تفسیر شد . حزب اکثریت خود را در سه کلانشهردر (استان) گائوتونگ از دست داد و شاهد افت رای ملی خود به 54.5درصد بود .

1395/05/23

نگاهی به شاه ؛ برائت نامه امریکا

نقدی بر کتاب عباس میلانی - 1

کامران پور صفر

تاریخ علم همواره از سه دشمن دررنج بوده است . ناآگاهی از علم و ضدیت با علم و شباهت به علم . هریک از این دشمنان کارکردهای مخصوص خودرا دارند اما شباهت به علم یا شبه علم به سبب عمر بسیارطولانی تری که  می تواند داشته باشد ، اصالتا از جانب خود و نیابتا از جانب ضد علم  ، گهگاه می تواند عرصه را چنان بر علم تنگ کند که  حتی برای مدتی جای آن را بگیرد

1395/05/25

پیام تبریک گنادی زوگانف صدر حزب کمونیست  فدراسیون روسیه

 به مناسبت 90سالگی فیدل کاسترو

برگردان : م . چابکی

نام شما رفیق فیدل , گرمی خاص وبیان عشقی است درکوشه وکنار کشور پهناورما که درتمام دوران انقلاب کوبا مردم شوروی هنگام حمله به پادگان نظامی مونکادا وجنگیدن با ضد انقلابیون به منظور طرد دیکتاتوری مورد تحسین قرار گرفت .

سایت رسمی رفیق فیدل کاسترو

امسال به مناسبت 90 سالگی رفیق فیدل کاسترو نخستین سایت رسمی مورد تایید او آغاز به کار کرد .

1395/05/25

ارزیابی ابتدایی هیئت سیاسی حزب کمونیست افریقای جنوبی از انتخابات فرمانداری 2016 

برگردان : هاتف رحمانی

درس مرکزی که کنگره ملی افریقا به طور خاص و  شریک های متحد آن به طور عام لازم است مورد توجه قرار دهند آن است که هسته حوزه های رای گیری ما ، پایگاه حمایت تاریخی ما پیام قدرتمندی ارسال کرده اند. پیام کاملا روشن است : " (حمایت) مارا قطعی فرض نکنید ." ، " تصور نکنید که اعتبارنامه مبارزه شما برای همیشه بعنوان بهانه ای برای رفتار خود بزرگ بینانه وغارتگرانه کنونی عمل خواهد کرد ."

1395/05/25

کهریزک خاموش،

 رحمان 

کهریزک کجاست؟

می گویند،

 آخر دنیاست

روزی از آنجا گذشتی

ذهنت را خالی کن

و خاطره ات را همانجا،

دفن کن.

 

1395/05/25

گزارش مشروح کارزار لغو گام به گام اعدام ( لگام ) درباره ی اعدام های بهار ۹۵ 

موج اعدامها در ایران که در سه¬ماهه¬ی پیش ازانتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان فروکش¬کرده ¬بود، دربهار سال ۱٣۹۵ باردیگرشدت¬گرفته¬است و بنابه اطلاعاتی که ما دریافت¬کرده¬ایم تنها در ۱۰ روز پایانی فروردین¬ماه امسال، دست، کم ٣٣ نفر از زندانیان درکشورمان اعدام¬شده¬اند.

1395/05/23

تکرارسرکوب درفضای مجازی

م . چابکی 

می توان دیوار فضای مجازی را با زر و زور شکست , به حوزه خصوصی دیگران تجاوزکرد , کاربران منتقد را به بند کشید و مورد آزار و اذیت و شکنجه قرار داد دگراندیشان را اعدام کرد ولی نمی توان آنچه دراندیشه نهان است زدود .

1395/05/23

شکست استراتژیک واشنگتن: اردوغان با پیشدستی کودتای گولنیستی را مغلوب کرد

نوشته: جیمز پتراس - برگردان: آمادور نویدی

گولنیستها نسبت به رژیم اردوغان به مراتب بیشتر قابل اعتماد، وابسته، و گوش بفرمان دیکته سیاست های اتحادیه اروپا – ناتو و آمریکا در سراسر خاورمیانه هستند.

اردوغان از افزایش قدرت گولنیستها و رشد ارتباطات آنها با و اشنگتن  آگاه بود. اردوغان قاطعانه و با موفقیت حرکت کرد تا، گولنیستها زودتر برای قبضه کردن قدرت مجبور به کودتای زودرس بشوند.

1395/05/23

نظریه‌ی نولیبرالی جامعه

 سایمون کلارک- برگردان : علیرضا فدائی پور

نولیبرالیسم، خود را به‌مثابه آموزه‌ای مبتنی بر حقایق انعطاف‌ناپذیر علم اقتصاد مدرن معرفی می‌کند. با وجود این، اقتصاد مدرن، به‌رغم جلوه‌گری‌های علمی‌اش، نه یک رشته‌ی علمی، که بسط و توسعه‌ی یک نظریه‌ی اجتماعی بسیار خاص است که در تفکر غربی چنان عمیق حک شده که گویی به بخشی از همان عقل سلیم و متعارف بدل شده است؛ اگرچه مفروضات بنیادین‌اش کاملاً واهی است.

شماره 860  

1395/05/22

ارزش اجتماعی

مایکل هاینریش - امیر حسینی

سرمایه داری دو تفاوت عمده با جوامع پیش از خود دارد.

یک - مبنای  سلطه و استثمار در جوامع پیش از سرمایه داری وابستگی شخصی بود. برده تحت مالکیت برده دار بود و رعیت برای فئودال کار می کرد. در جامعه سرمایه داری کارگر به ظاهر آزاد و با سرمایه دار برابر است.

1395/05/22

روایت واژگون تاریخ

تاملی در نوشته آقای محمد علی مهر آسا

پرویز بصیر

با سرنگونی رژیم سلطنتی نخستین مرحله انقلاب به پیروزی رسید و حزب توده ایران همه مبارزان راه آزادی را فراخواند که هر چه زودتر برنامه ای که در آن خواست دهها میلیون زحمت کشان و میان حالان جامعه را در بر گیرد توافق کنند واین برنامه را پایه عمل مشترک و متحد خود در مبارزات آینده خویش برای تدوین قانون اساسی جدید ،انتخابات مجلس موسسان،تصویب قانون اساسی و انتخاب مجلس ملی و دولت ملی قرار دهند.اولین دولت بر آمده از انقلاب را نهضت آزادی و جبهه ملی تشکیل دادند.

1395/05/20

گزارش هیئت سیاسی به سومین پلنومِ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران

 (بخش جهان) [مصوب پلنوم]

ایالات‌متحده و کشورهای قدرتمندِ اتحادیهٔ اروپا، که در کارنامهٔ تاریخی حضورشان‌ در این منطقه سوءِسابقه‌های پرشماری از استعمارگری ثبت شده است، طرحِ “خاورمیانهٔ جدید “را پیش کشیده و اجرائی کرده‌اند. بحرانِ مالی و اقتصادی بی‌سابقه‌ای که از سال ۲۰۰۸ در کشورهای سرمایه‌داریِ جهان آغاز شده نه‌فقط هنوز ادامه دارد، بلکه از برخی جنبه‌ها عمیق‌تر نیز شده است.

1395/05/20

ماهیت بیدادگر و ضد انسانی دستگاه قضایی رژیم ولایت فقیه!

اعدام های اخیر فعالان سنی مذهب و شماری از فعالان سیاسی کُرد، که بر اساس گزارش خانواده هایشان همگی به شکل خشن و وحشیانه ای شکنجه شده بودند، نه تنها پایه قضایی قابل قبولی ندارد، بلکه در واقع جنایت دستگاه قضایی بر ضد مخالفان سیاسی-مذهبی رژیم است.

1395/05/20

ترکیه: زایشِ کودتا، از زِهدانِ بحران‌های ساختاری

همراه با نیم‌نگاهی به تحول‌های سیاسیِ سال‌های اخیر در خاورمیانه، بر پایهٔ آموزه‌های ماتریالیسم تاریخی

مرحلهٔ جدید و پیچیده در بحران‌های متوالی کشورهای خاورمیانه را می‌توان همسان با دوره‌یی دانست که سرمایهٔ مالی سیطرهٔ بین‌المللی پیدا کرده است. شیوهٔ اقتصاد نولیبرالی و خصوصی‌سازیِ افراطی، اقتصاد کشورهای خاورمیانه را به‌ویرانی کشانده است.

1395/05/20

نامه از ترکیه به خلق های جهان

برگردان : هاتف رحمانی

شکست این تلاش کودتا به سود مردم ماست . اگر کودتا موفق شده بود ، زحمتکشان که از پیش بار تمام مشکلات غیر قابل تصور تحمیل شده بر آن ها از سوی سیستم سرمایه داری را تحمل می کنند می توانستند با شرایط سنگین تر و ویران گر تری رو در رو شوند. باید به خاطر داشته باشیم که توطئه گران کودتا خاستگاهی طرف دار ناتو و اسلامگرایانه داشتند و دهه ها به انحصار های جهانی خدمت کرده بودند.

1395/05/18

بیانیه کنگره اتحادیه های کارگری افریقای جنوبی (COSATU) 

نتایج انتخابات فرمانداری  2016

 برگردان : هاتف رحمانی

لازم است کنگره ملی افریقا به سوی مردم  افریقای جنوبی باز گردد کارزار گوش دادن را که انجام کارهایی موثر برای به حرکت در آوردن اقتصادی که افراد بسیاری را منحرف کرده است ، ممنوع کردن کار شکنانی که کارگر فقیر تحت طبقه را ایجاد کرده است ، و نیز بر انداختن باج گیری عموما رد شده در گائوتنگ را شامل خواهد شد آغاز نماید . اکنون زمان اجازه دادن به دلسوزی برای خود ، و اجازه دادن به فساد اخلاقی یانومیدی ها برای به انحراف کشیدن ما نیست چون در این زمان ، همه ما به دفاع از انقلاب خود فرا خوانده شده ایم.  

1395/05/18

بیانیه آکل در باره وضعیت ترکیه

آکل نگران تشدید استبداد در ترکیه

برگردان : هاتف رحمانی

هم زمان ، این یک حقیقت است که حضورمردم ترکیه در خیابان ها عنصر کلیدی در شکست کودتا بود ، با وجود این واقعیت که اقدام های افراطی هواداران اردوغان به این عمل ضربه زد. جدای از این قلمرو ها بخش بزرگی از مردم ترقی خواه به خاطر اعتقادات دموکراتیک واقعی خود،  با وجود این واقعیت که از نظر سیاسی آن ها در برابر سیاست های اردوغان پایداری می کنند مقاومت کردند. کردها ، کمونیست ها ،جنبش های ترقی خواه ، روشنفکران و غیره در میان آن نیروها قرار دارند. 

1395/05/17

پیام سومین پلنومِ کمیتۀ مرکزی به کارگران و زحمتکشان میهن

 چارهٔ شلاقِ استبداد بر پیکر کارگران و محرومان کشور،

 وحدت و تشکیلات است!

طبقهٔ کارگر ایران، در مقام رزمنده‌ترین گردان اجتماعیِ خواهان تغییرهای اساسی، پایدار و دموکراتیک در میهن ما، جز تشکل و سازمان‌یافتگی صنفی ـ سیاسی به‌منظور مقابله با سیاست‌های ضدمردمی و کارگرستیزانهٔ رژیم ولایت‌فقیه راهِ دیگری پیشِ روی ندارد. بدون سازمان‌یافتن طبقهٔ کارگر در سندیکاهای مستقلِ کارگری، و حرکت منسجم و سازمان‌یافتهٔ این تشکل‌ها برای به‌چالش کشیدن سیاست‌های حاکمیت جمهوری‌اسلامی، نمی‌توان انتظار داشت که رژیم از سرِ خیرخواهی به خواست‌های طبقه کارگر ایران تن دردهد.

1395/05/17

اطلاعیۀ حزب تودۀ ایران

دربارۀ موج جدید کشتارها در زندان رژیم ولایت فقیه

حزب توده ایران بر پایه مصوبه های برنامه ای خود با مجازات اعدام تحت هر شرایطی و به هر جرمی مخالف  است.  حزب تودۀ ایران ضمن محکوم کردن این جنایت هولناک رژیم ولایت فقیه و دستگاه قضایی آن،   و ابراز همدردی با خانواده های داغدار  قربانیان آن،  از همه نیروهای مترقی، آزادی خواه و انسان دوست جهان می خواهد تا صدای اعتراض خود را بر ضد این جنایات بلند کنند.

فدائیان خلق (اکثریت):

 به اعدام زندانیان عقیدتی اهل سنت پایان دهید! 

اعدام انسان ها در رژیم اسلامی پایانی ندارد. در سال ۲۰۱۵ میلادی حدود هزار نفر در این رژیم اعدام شدند و از ابتدای امسال تا کنون آمار اعدام‌ از ۲۵۰ نفر گذشته است. ما اعدام زندانیان عقیدتی اهل سنت را محکوم می کنیم و خواهان توقف اعدام از جمله زندانیان عقیدتی اهل سنت هستیم. 

اعلامیه هیئت اجرائی سازمان کارگران انقلابی ایران (راه کارگر):

در محکومیت اعدام زندانیان سنی مذهب زندان رجایی شهر کرج 

سازمان ما با ابراز تنفر از سیاست انتقام جویانه ‍ی رژیم اسلامی علیه دگراندیشان و از جمله سنی مذهبان کشور و با محکومیت شدید احکام اعدام، از همه ‍ی نیروهای آزاداندیش و همه ‍ی آنهائی که دل درگروه ایجاد جامعه ای انسانی بر پایه آزادی، برابری و همبستگی انسانی دارند، تقاضا دارد تا فریاد اعتراض خود علیه احکام اعدام را به هر طریق ممکن بلندتر سازند و فشار بر جمهوری اسلامی را گسترده تر گردانند.

بیانیه کارزار لغو گام به گام اعدام:

 اعدام بیرحمانه ی جمعی از هموطنان کرد سُنّیمان را محکوم می کنیم.

این نکته شگفت انگیز است که پس از اعدام دسته­جمعی این هموطنان مظلوم ، بیانیه های مختلف صادر، و به نحوی نامستند گفته هایی پرشمار، از جمله اتهاماتی در باره­ی وقایعی که پس از دستگیری آنها اتفاق افتاده است، به صورت کلی و یک جا، به همه آنها نسبت داده شده­است­ اگر مقامات امنیتی وقضایی با این اطمینان، اتهام هایی این چنین وسیع را متوجه آنها می کنند چه هراسی دارند که دادگاه علنی و با حضور هیئت منصفه، با حق دفاع عادلانه و قانونی، برایشان برگزار کنند؟

شماره 859  

1395/05/13

ضرورت عبور از اصلاح طلبان حکومتی و احیای جنبش اصلاحات در ایران

منوچهر مهرآیین

با گذشت بیش از یک دهه از تکرار شعارهای بی ثمری که در  انتها نتیجه اش عوض شدن کرسی ها و برخی چهره ها و در واقع ادامه یافتن همان سیاست های کلان مخرب و ضد منافع مردم بوده است آیا نباید سئوال کرد که چندبار دیگر قرار است این "آزموده ها را بیازماییم" تا بالاخره به فکر راهکارهای دیگری بیفتیم.

1395/05/13

مساله ي هژموني در مرحله ملي- دموكراتيك انقلاب

فرهاد عاصمی

دشمن طبقاتي در سطح جهاني و متحدان داخلي آن در شرايط بحران عميقِ اقتصادي- اجتماعي- تمدني (٢) دست و پا مي زنند كه بدون ترديد، در اتفاق نظر و عمل كامل عليه هر جنبش مردمي- دموكراتيك و ملي- ضد امپرياليستي وارد صحنه خواهند شد. وقايع جاري در كشورهاي آمريكاي جنوبي- كارائيب و نه تنها در اين منطقه، شاهدي است براي اين خطر واقعي!

1395/05/13

استرالیا و جنگ

سرمقاله گاردین، ارگان حزب کمونیست استرالیا

برگردان: آمادور نویدی

مجموع مخارج نظامی جهان تقریباً ۱/۷ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۵ بوده است (مؤسسه تحقیقات صلح بین الملل استکهلم  - اس آی پی آر). آمریکا تاکنون با مجموع ۵۹۶ میلیارد دلار، به عنوان بزرگ ترین خرج کننده جهان در سال ۲۰۱۵، باقی مانده است. رقابت بین تولید کنندگان سلاح منجر به انحصار این صنعت شده است.

مجله محیط زیست تلاشی برای هم اندیشی - جهانی فکر کنیم ، محلی عمل کنیم

انتشار شماره دوم مجله محیط زیست پیوست نوید نو

1395/05/11

نامه به بارگاه خلافت

فروغ طیاری

علاوه بر هزار و یک مشکلی که این دانشجو بیان میکند یک مسئله ای را که نشان میدهد این است که دستگاه امنیتی ، دستگاه کنترل ولایت فقیه ترک برداشته ، اینکه بشود چنین آدم مخالفی از صافی کنترل شدید از دستت در رود و در حضور خامنه ای چنین سخنانی که تاکنون شنیده نشده بزبان بیاورد نشان از این دارد که تلاشهای رژیم برای خفه کردن مردم حتی افراد خودش هم با شکست مواجه شده . 

1395/05/11

دورویی که تهدید به جنگ می کند

نوشته: باب بریتون و آنا فا- برگردان: آمادور نویدی

به نظر می رسد که امپریالیسم آمریکا هدف «محور» خود را در هند و پاسیفیک برای مردم منطقه ما، جذاب ترین گزینه خود می بینند. استرالیا، که میزبان پایگاه های آمریکایی ست و با افزایش نیروهای نظامی «قابلیت همکاری» ارائه می دهد، کلید ظرفیت این جنگ علیه چین است.

1395/05/11

با آن­ها که بالای دیوار نشسته­اند

سید علی صالحی

نان از سفره و کلمه از کتاب،

چراغ از خانه و شکوفه از انار،

آب از پیاله و پروانه از پسین،

ترانه از کودک و تبسم از لبان­مان گرفته­اید،

با رویاهامان چه می­کنید!

1395/05/08

ترکیه در چنگالِ ترور، کودتا و سرکوب!

آنچه مشخص است این است که، کودتایی که در نخستین ساعت اعلام وقوع آن منطبق بر الگوهای کودتاهای قرن بیستم سازمان‌دهی‌شده به‌نظر می‌رسید، با دست‌کم گرفتن نقش و سازمان یافتگی نیروهای وابسته به حزب "عدالت‌ و توسعه" و ارتباط تنگاتنگ این نیروها با مساجد و نیروهای اسلامی واپس گرا در ترکیه و درک نکردنِ قدرت و تاثیرِ رسانه‌های مجازی و تلفن‌های هوشمند، همان‌قدر که به‌سرعت شکل گرفت، به‌سرعت هم به‌شکست انجامید.

مصاحبه جدید کمال اوکویان ، دبیر اول حزب کمونیست ترکیه

برگردان : هاتف رحمانی

یکی از عامل هایی که فتح الله گولن را از یک اسلحه ساده علیه کمونیسم به یک قدرت جهانی تبدیل کرد این واقعیت است که طبقه های سرمایه دار و همه دولت ها گولن را ابزاری برای گسترش قدرت خود می دیدند. امروز هیچ کس درباره TUSKON ( کنفدراسیون شرکت ها و صنایع ترکیه ، که قوی ترین ابزار جنبش گولن بود) سخنی نمی گوید .گفتگو در باره کودتای نافرجام بدون بیان کلمه ای در باره توسکون عبث و ریاکاری است .

حوادث ترکیه روند "دمکراسی وحشت"

م . چابکی

فرمان جنون آمیزاردوغان با پاک سازی های ارتش و پلیس, قوه قضائیه ,کارمندان دولتی ,برکناری هزاران پرسنل وزارت آموزش و پرورش ,اساتید دانشگاها، روزنامه نگاران ۲۴ کانال رادیویی و تلویزیونی به سایت ویکیلیکس هم رسید

شورش در ترکیه شکست تلاشها برای شکار اردوغان

پطر اسکندروف - برگردان و پی‌نوشت: ا. م.شیری

سازماندهان کودتای نافرجام در ترکیه از روابطی که در آمریکا (واقعی یا خیالی بودن آن مهم نیست) استفاده کردند و همچنین، تصمیم اردوغان برای بررسی تأثیر «عامل خارجی» در سازماندهی شورش، فضای خاصی از جهت‌گیری سیاست خارجی آنکارا را الزامی می‌‌سازد.

1395/05/08

نقد و بررسی کتاب « تاریخ ترقی خواهی ایرانیان » نوشته ی ملیحه بصیر بخش دوم

صادق شکیب

برجسته کردن نقش قائم مقام ها، عباس میرزا و  امیر کبیر  در آغاز اصلاحات و نو آوری حائزاهمیت فراوانی است که نویسنده به اختصار  بدان پرداخته است . اینان از نخستین کسانی بودند که راه را برای سایر اندیشمندان و نو اندیشان به منظور  اصلاحات و تجدد در ایران  فراهم آوردند.تاریخ پدیدار گشتن استعمار در ایران از مباحث  مهم این بخش است  که  به آغاز آن اشاره شده .و سرانجام مهمتر از همه اینکه چگونه زمینه های بیداری و روشنگری در ایران بوقوع پیوست و راه را برای انقلاب مشروطیت در ایران فراهم اورد. از اهم مسائل مطروحه در این بخش است .

مجله محیط زیست تلاشی برای هم اندیشی - جهانی فکر کنیم ، محلی عمل کنیم

انتشار شماره دوم مجله محیط زیست پیوست نوید نو

شماره 858  

1395/05/02

گزارش هیئت سیاسی به سومین پلنومِ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران

 (بخش ایران) [مصوب پلنوم]

ما معتقدیم وضعیت بحرانی کنونی به‌طورِعمده به‌سبب سیاست‌های کلان اقتصادی تحمیل‌شده از سوی ولی‌فقیه و اتاق فکر و مشاوران دفتر ”رهبری“  است، اتاق فکر و مشاورانی که همگی به سیاست‌های نولیبرالی دیکته‌شده از سوی صندوق بین‌المللی پول معتقدند. و تا این سیاست‌ها ادامه دارد وضعیت بحرانی کنونی تخفیفی پیدا نخواهد کرد.

1395/05/02

یاد آن بزرگْ شاعر آزادی

اکبر معصوم بیگی

سال1379، 3 مرداد، ساعت یک ربع به 4 صبح تلفن زنگ زد. ازجاپریدم. منگِ خواب، حتی نمی دانستم کجا هستم. زنگ چهارم که خورد گوشی را برداشتم. محمد بهارلو بود. با هق هق گریه گفت: "اکبر ... شاملو ... شاملو رفت ... شاملو مُرد ... وای چه مصیبتی ... وای ...".

بیانیه‌ی کانونِ نویسندگانِ ایران
به مناسبت شانزدهمین سالگرد درگذشت احمد شاملو

یاران، همراهان !
امروز در شانزدهمین سالگرد درگذشت احمد شاملو، بر خاک شاعر بزرگی گرد آمده‌ایم که کلمات را، که جان مایه‌ی شعر جلیل و نغز او بود، نه برای عشوه فروشی‌های زبانی یا کلاف کردنِ اندیشه‌های وهم‌آلودو بیمار‌گون، بلکه برای شوریدن بر وهن و ستمی می‌خواست که بر انسان و تبار او می‌رود
.

شاعر ما به حکم عشق بی‌دریغی که به انسان داشت، هرگز حتی یک‌دم از سرنوشت او غافل نبود و هم از آغاز به جست‌وجویی سخت و جان‌کاه برآمد تا...

عدویی که سبب خیر شد !

اکبر معصوم بیگی

بخشی از هیئت دبیران که بیرون ازمحوطه گورستان بود به صرافت طبع دریافت که آری:"رودس همین جاست، همین جا بپر !"مزار شاعر بزرگ آزادی در خیابان است نه در محوطه ی گورستان . این بود که هیئت دبیران تصمیم گرفت طبق برنامه ی از پیش مقرر از یکی از اعضای هیئت دبیران بخواهد که "بیانیه "کانون را در همان خیابان بخواند . از جمعیت خواسته شد که فراهم تر شوند و حتی در صورت امکان برکف خیابان بنشینند .که فراهم آمدند و نشستند .

1395/05/02

بیانیه دبیر خانه حزب کمونیست یونان

 در باره تحولات ترکیه و تلاش کودتای نظامی 

برگردان : هاتف رحمانی

آخرین اطلاعات ، در رابطه با تحولات ترکیه و تلاش کودتا ، به تشدید تضاد های بین بورژوایی داخلی ،  اختلاف ها بین مراکز مختلف قدرت در کشور اشاره می کند ، که با ستیزه های بین المللی در منطقه وسیع تر ، سوریه ، خاورمیانه و مدیترانه شرقی ، با دخالت مستقیم و رو در رویی میان کشورهای قدرتمند سرمایه داری ارتباط نزدیک دارد.

تصفیه بزرگ در ترکیه

دولت ترکیه به بهانه کودتا، تصفیه های بزرگ را اغاز کرده تا بتواند اهرم های سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی را به شبکه های مافیائی اسلامگرایان منتقل کند. جدول زیر توسط خبرگزاری تسنیم انتشار یافته و احتمالن فراموش کرده اند که خود (حکومت اسلامی) هزار بار بدتر از اردوغان بسر ایرانیان آورده اند!

1395/05/02

افغانستان:  طولانی ترین جنگ ، بدون چشم انداز پایان

کریس فری  - برگردان : هاتف رحمانی

امریکا از خزانه مردم برای تامین مالی جنگ در افغانستان مبالغ عظیمی پرداخت کرده است . تا پایان سال 2014 ، هزینه نهایی یک تریلیون دلار بود. در یک کشور سی میلیونی ، که متوسط در آمد سالانه مردم آن تنها 670 دلار است ، پنتاگون برای به راه انداختن  جنگ ویرانگر خود بیش از 33.000 دلار برای هر شهروند افغانی هزینه کرده است .

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: