نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

آزادی برای همه زندانیان سیاسی ایران  

آرشیوماهانه

آرشیو مقالات نویدنو

آرشیو

بهمن 95

دی 95

آدر 95

آبان 95

مهر 95

شهریور 95

مرداد 95

تیر 95

خرداد 95

اردیبهشت 95

فروردین 95

اسفند 94

بهمن 94

دی 94

آذر 94

آبان 94

مهر 94

شهریور94

مرداد 94

تیر 94

خرداد 94

اردیبهشت 94

فرودین 94

اسفند 93

بهمن 93

دی 93

آذر 93

آبان 93

مهر 93

شهریور 93

مرداد 93

تیر 93

خرداد 93

اردیبهشت 93

فروردین 93

اسفند 92

بهمن 92

دی 92

آذر 92

آبان 92

مهر92

شهریور92

مرداد 92

تیر92

خرداد 92

اردیبهشت 92

فروردین 92

اسفند 91

بهمن ماه 91

دی 91

آذر 91

آبان 91

مهر 91

شهریور 91

مرداد 91

تیر91

خرداد91

اردیبهشت 91

فروردین 91

آرشیوسال   1390

آرشیوسال    1389

آرشیو سال   1388

آرشیو سال   1387

آرشیو سال   1386

آرشیو سال   1385

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

شماره 888  

از شکستِ انقلاب مردمی بهمن ۱۳۵۷ تا «آشتی ملیِ» اصلاح‌طلبان با دیکتاتور

انقلاب بهمن ۱۳۵۷، باوجود کاستی‌های این جنبش عظیم مردمی و شرکت‌کننده‌هایش در براندازی استبداد سلطنتی، نیروی بالقوه‌ای بود که توانایی هموار ساختن مسیرِ گذار از مرحلهٔ استبدادی به‌سوی مرحلهٔ دمکراتیک را داشت. اما انقلاب ۱۳۵۷ شکست خورد، زیرا در همان سال‌های نخست انقلاب، حاکمیت سیاسی برآمده از انقلاب وظیفهٔ پاسداری از منافع سرمایه‌داری غیرمولد و انگلی را خود عهده‌دار شد.

بزرگداشت رفیق دکتر رکن الدین خسروی

در جهان نگری وی که سهمی سترگ در پردازش نمایش های او دارد، فلسفه ی علمی و باور به سوسیالیسم و جهان انسانی شده نقشی شگرف دارد. رفیق خسروی در جایگاه عضویت در حزب توده ی ایران به آرمان های این حزب کهن و مردم آئین در کاربست جامعه ی انسانی- سوسیالیستی باور دارد و پاک دلانه در این راه پر سنگلاخ می کوشد. او انسانی است فروتن و مهربان و باگذشت که در راه رهایی و سربلندی توده ها فداکارانه گام برمی دارد.

ضد برند ،

پژوهشی پیرامون نیمرخ تاریک برندهای مشهور جهان

مسعود امیدی

بخش نخست

برند قبل از هر چیز یک مفهوم و یک پدیده اجتماعی- اقتصادی است که منطقاً دارای ابعاد فرهنگی و... نیز هست. مفاهیم یا سازه ها در خلاء شکل نمی گیرند بلکه در یک بستر اجتماعی– اقتصادی واقعی شکل می گیرند و مفهوم برند نیز از این قاعده مستثنی نیست. مادیت اجتماعی– اقتصادی یعنی چگونگی مناسبات اقتصادی و معیشتی و بنیان های مادی تولید، توزیع و مصرف زیر بنای شکل گیری مفاهیم اقتصادی، اجتماعی، حقوقی، فرهنگی و هر سازه روبنایی دیگری در دوره های مختلف تاریخ است.

یاد محمد جانجانیان

 عضو هیات مدیره سندیکای کارگران بافنده سوزنی گرامی باد

رضا فراهانی

محمد جان، همه می دانستند که محمد جانجانیان و دوستانش در سندیکای بافنده سوزنی عدالت خواه هستند. کارگران می دانستند که نماینده های آنها ملزم به اجرای قانون و خواهان اصلاح قانون کار شاه، به نفع نیروی کار بودند. تو نظام شاهی را مانع اجرای اخلاق و عدالت می دانستی. مثل تمام مردم که قیام کردند و بعد از تظاهرات میلیونی نظام فاسد را برکنار کردند. شهیدانی چون تو مظهر پاکی و پاک باختگی شدند تا مردم نجات پیدا کنند و آزاد شوند. اما چه بر سر مردم آمد؟

مایکل فلین اولین قربانی دولت ترامپ در پروژه مهار

اردشیر زارعی قنواتی

حال این سوال احتمالا ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده است که دونالد ترامپ به عنوان شخصیتی که همواره علیه سیاستمداران و الیگارشی حاکم بر نهادهای سیاسی در واشینگتن شعارهای تند داده است چرا در اولین فشارها دست به عقب نشینی می زند.

مقاومت و اعتراض در ایران هم کارساز است

 یادداشتی از ابوالفضل قدیانی

امیدوارم جناب جلایی‌پور و دیگران هرچه زودتر نخبگان سیاسی را تحذیر دهند که وضعیت کنونی جریان‌های سیاسی جز به انفعالی فلج‌کننده منجر نخواهد شد. انفعالی که در پس آن شاید انفجاری باشد که خشک و تر را بسوزاند.

پشتیبانی از سندیکاهای دموکراتیک مستقل در ایران

و به رسمیت شناختن حقوق کار شناخته شدهٔ بین‌المللی

مایلم پشتیبانی قاطع خود را از اهمیت کاری که سندیکای کارگران فلزکار مکانیک ایران و دیگر اتحادیه‌ها و سندیکاهای دموکراتیک مستقل در ایران به پیش می‌روند ابراز کنم. هدفِ فعالیت آنها، دفاع از منافع کارگران و ادای سهم در توسعهٔ جامعهٔ ایران و کسب‌وکارهای ایران است.

1395/11/26

پیام ترامپ به آمریکا و جهان "بازگشت به ناسیونالیسم"

اردشیر زارعی قنواتی

هم اکنون دیگر هیچ تردیدی وجود ندارد که ظهور پدیده "ترامپیسم" در عرصه سیاسی – اجتماعی آمریکا فراتر از تمایل بخشی از رای دهندگان در تقابل با وضع موجود و موج سواری بر دوقطبی های تشدید یابنده در این کشور، یک کنش جدید در جهان سرمایه داری است که به دلیل بحران های مزمن آن بستر نوع جدیدی از ناسیونالیسم راست در آمریکا و اروپا را فراهم کرده است.

1395/11/26

همبستگی احزاب کمونیست وکارگری جهان

برگردان : م . چابکی

ما گروه کار احزاب کمونیست وکارگری بین المللی بار دیگر قاطعانه و باشدید ترین بیان ممکن تلاش برای منع فعالیت حزب کمونیست اوکراین را که درآستانه جلسه 8 فوریه 2017 درکیف برگزارمی شود محکوم می کنیم. این طرح کمدی دردادگاه اوکراین به منظور نابودی حزب کمونیست اوکراین, نقض آشکار اصول وحقوق بین المللی اعلا میه حقوق بشر و دیگر مفاد کنوانسیون بین المللی می باشد.

1395/11/26

جایزه نوبل در اقتصاد

مانتلی ریویو – برگردان : فرشید واحدیان

برندگان جایزۀ ریکس بانک  " اشرافیتی " را در اقتصاد شکل داده اند که برداشت های مشخصی را ارتقا داده و برداشت های دیگر را عملا ساکت می کنند. بقول مارکس ، زمانی که در مورد اقتصاد دانان نهائی گرا مینوشت، اقتصاد از نوع سلطه گرش ، بی پرده و بدون هیچ گونه شرمی مبدل به " وجدانی فاسد و انگیزه ای  شریرانۀ در  حمایت از اقتصاد مبتذل " شده است. یعنی به واقع یک کودتای ایدئولوژیک تمام عیار.

1395/11/26

آیا روسیه امپریالیست است ؟ 4

سام ویلیامز –برگردان : هاتف رحمانی

لنین از تمام اشکال سرکوب و نژاد پرستی، نه فقط شونیسم روسیه کبیر که چنین تکیه گاه رژیم تزاری را ثابت کرده بود متنفر بود . در سطح شخصی ، لنین هرگز » جوک های قومی» نگفت . بعد از انقلاب هیچ ملتی مجبور به باقی ماندن در فدراسیون روسیه که به اتحاد شوروی تبدیل شده بود نشده بود .

شماره 887  

1395/11/22

خیز خطرناک سرمایه‌داری هار و آزمند آمریکا به رهبری دونالد ترامپ

 

توجه به تحولات سیاسی اخیر آمریکا و سیاست‌های عملی و عملکرد آقای ترامپ و وزیران او در همین دو هفتهٔ اخیر، به‌روشنی بی‌پایه بودن مواضع برخی محافل مشکوک ایرانی را نشان می‌دهد که با استناد به گفته‌های پوچ و توخالی ترامپ مبنی بر ایجاد میلیون‌ها فرصت شغلی برای کارگران بیکار آمریکایی، رها کردن ناتو به حال خود، و پایان دادن به سیاست مداخله در کشورهای دیگر، انتظار انقلاب اجتماعی و اقتصادی و سیاسی و دیپلوماتیک در آمریکا دارند.

1395/11/22

اطلاعیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران:

 بدرود رفیق خسروی

رفیق رکن‌الدین خسروی، در پی مستدام شدن سایهٔ استبداد قرون‌وسطایی بر عرصهٔ فرهنگ و هنرِ میهن ما، در سال ۱۳۶۰ از کار تئاتر و تدریس آن بازنشسته شد. او در ۷ اردیبهشت‌ماه ۱۳۶۲، در یورش دوم (معروف به: "والفجر دو") به حزب تودهٔ ایران، دستگیر و زندانی شد و سرانجام در سال ۱۳۷۵ به مهاجرتی ناخواسته مجبور گردید.

1395/11/22

ارتباط روسی ترامپ و تهدید دموکراسی

جان باچتل – برگردان : هاتف رحمانی

مردم امریکا اکنون با تهدید های متعددی به حقوق دموکراتیک ، نقض هنجارهای دموکراتیک و نقض قانون اساسی وارد شده از سوی دولت ترامپ و کنگره حزب جمهوری خواه سرو کار دارند . دخالت خارجی در انتخابات امریکا ، اقدامی بی سابقه ، می تواند نقض دیگری از هنجارهای دموکراتیک را نشان دهد . 

1395/11/22

احسان طبری و معرفی اندیشه های نو

محمدعلی رجایی بروجنی

احسان طبری با زبانهای مختلف فارسی ،پهلوی ،فارسی باستان، عربی، فرانسه، روسی، آلمانی و انگلیسی در حد عالی آشنا ومسلط بود .اودارای ذهنی دائره المعارفی، حافظه ای شگفت انگیز، دقت نظر، درست اندیشی و سعه صدری بی نظیر بود. آنهایی که با فلسفه ومسائل آن وتاریخ اندیشه آشنا هستند. میدانند که اویک سر وگردن از برجسته ترین متفکران ما بالاتر بود. انسانی نیک گهر، فروتن و بی ادعا بود.

1395/11/22

ده دليل مهم مخالفت با صندوق بين‌المللي پول

برگردان: مسعود اميدي*

در سال‌هاي اخير به‌کرات نام برخي نهادهاي جهاني و بين‌المللي شنيده مي‌شود که قدرتي فراتر از دولت‌ها داشته و به صورت‌هاي گوناگون و با ابزارهايي که در دست دارند، بر اقتصاد جهان تأثيرگذار هستند. از جمله اين نهادهاي بين‌المللي مي‌توان از صندوق بين‌المللي پول و همزاد آن، بانک جهاني نام برد که در اکثر بحران‌هاي مالي جهاني و ملي مي‌توان رد پاي اين نهاد را یافت.

1395/11/22

نقد و بررسی کتاب« تاریخ ترقی خواهی ایرانیان» نوشته ی ملیحه بصیر

(متن کامل)

صادق شکیب

در مورد  کاستی هایی که در کتاب خانم بصیر وجود دارد.قویا این مسئله را باید مد نظر داشت که امر تحقیق و پژوهش در مقوله ای این چنینی که حول مسائل گسترده ای صورت گرفته است کاری است که باید توسط ده ها محقق و پژوهشگر انجام یابد.که با توجه به وضعیت فعلی کشورمان در این شرایط امری است ناشدنی .سرکار خانم بصیر به تنهایی صرفا با اتکا به تلاش های فردی خویش کار سترگی نموده اند که شایان تحسین و تقدیر است.

1395/11/22

اعتصاب غذاي زندانيان سياسي در ايران باور به انسانی کردن انسان است!

تنها حرکت آگاهانه در مسیر ضرورت تاریخی امکان را به واقعیت مبدل می کند!

 فرهاد عاصمی

اگر از دسته گرگان بهره کش و مزدبگیران اداری و نظامی آن بگذریم، آیا  از کسانی که رنج می برند و فکر می کنند و یا فکر می کنند و رنج می برند، کسی هست که بداند که نیمی از مردمان کره زمین زیبای ما گرسنه به رخت خواب می روند و هشت نفر از سردستگان این نظام درنده به اندازه اندوخته تمامی آن ها ثروت انباشته اند و به آن بی تفاوت باشد؟

نویدنو : 19 بهمن هم زمان است با سالگرد حماسه سیاهکل و سالگرد در گذشت رفیق سیاوش کسرایی . مناسب دیدیم که یاد سیاهکل را با شعر تولد رفیق کسرایی در رثای مهرنوش ابراهیمی سروده است گرامی بداریم .

تولد 

سیاوش کسرایی به خاطره مهرنوش ابراهیمی


گیل آوا 
ای خوشه شکسته سرخ انگور 
آه ای درخت خون 
گیل آوا 
اینک بگو به ما 
تا با کدام اشک رشادت را 
ما شستشو کنیم ؟
چونان تو را کجا 
ما جستجو کنیم ؟

1395/11/18

بدرود رفیق بابک

جمعی از روزنامه نگاران و فعالان رسانه ای ایران

بابک خوش سخن و خوش قلم بود.

او خوش سخن بود اما هرگز زبان به تملق صاحبان زر و زور نگشود.

او خوش قلم بود اما هرگز قلمش را نفروخت .

او روزنامه نگاری حرفه ای بود اما هرگز تسلیم قدرت نشد.

1395/11/18

 راه توده در هزار توی خویش ساخته

اولین سخن با نویسندگان راه توده ای این است به چه حق ومجوزی دعوای نظری بر سر چگونگی تحلیل سیاسی را به گونه ای مطرح می کنید که گویا مخالفت با سیاست حاکم بر جریان اعتدال فقط مختص جریانی است که در خارج از کشور وجود دارد .آیا آقایان نمی دانند که شاخص ترین چهره های چپ ایران در انتخابات شرکت نکرده ونمی کنند . شما چگونه مدعی اطلاع از وضع جنبش هستید واز چنین مسائل بدیهی ای بی اطلاع هستید؟

شماره 886  

1395/11/11

دانستن حق مردم است

افکار عمومی جامعه برای بدبینی به اخبار منتشره از سوی حاکمیت، بر اساس تجارب چند دهه سیاست های رسانه ای حاکمیت ، دلایل فراوان و متعددی دارند که موارد زیر تنها نمونه هایی از آن هستند

1395/11/11

راهپیمایی زنان و بازتاب های آن

اردشیر زارعی قنواتی

اعتراض به وضع موجود در نظام های سرمایه داری و توتالیتر در ذات خود یک کنش ترقی خواهانه با سویه های انقلابی است. تظاهرات و اکسیون های خیابانی هم جلوه یی از همین کنش های اعتراضی است که جنبش چپ یا به صورت مستقل و یا در همراهی با بخش های دیگر این تجمعات اعتراضی با آن همراهی می کند.

1395/11/11

در باره مقاله "آیا روسیه امپریالیست است؟"

مسعود امیدی

اصرار بر تداوم انتساب عنوان امپریالیستی روسیه تزاری به اتحاد جماهیر شوروی و پس از آن نیز به روسیه پس از فروپاشی  چنانچه با استدلال های روشن و مبتنی بر نظریه های امپریالیسم و بویژه ماهیت رابطه سلطه و تابعیت در عصر جهانی سازی و نئولیرالیسم همراه نباشد ، در شرایط کنونی می تواند منجر به تقویت استراتژی و پروپاگاندای غرب در راستای تحت فشار قرار دادن بیشتر این کشور و  با هدف  تجزیه آن  گردد.    

1395/11/11

داوس ۲٠۱۷ بمنزله سمبل پایان دورۀ جهانی‌سازی

والنتین کاتاسانوف - ا. م. شیری

در وهلۀ اول مسائل اقتصادی و مالی مهم بین‌المللی در  دستورکار رسمی داوس قرار می‌گیرد. با این وجود، در سالهای اخیر  ما شاهد طرح هر چه بیشتر موضوعات سیاسی، و همچنین مسائل مرتبط با توسعه فن‌آوری جدید هستیم. هر نشست داوس شعار خاص خود را دارد.

1395/11/11

لطفا روی نماد فداکاری برج نسازید

لیلی فرهادپور

واقعیت این است که زمین باقی‌مانده از آوار پلاسکو، چه تبدیل به گور دسته‌جمعی قربانیان شود و چه نشود، نمادی از یک فاجعه است و به‌همین‌دلیل آنجا باید با ساخت پارک یا ساختمانی نمادین به همه مردم تعلق بگیرد نه به شهرداری و نه به مالک قبلی‌اش.

شماره 885  

1395/11/07

حسن روحانی «اصول‌گرا» و «راست‌گرا» است، او نمایندهٔ مردم نیست!

دل بستن به حسن روحانی در مقام نامزد انتخاباتی‌ای که در راه مصالح مردم عمل خواهد کرد، پروردن امیدی واهی است. زیرا  حسن روحانی نه‌تنها برنامه‌یی برای ایجاد تغییر ندارد، بلکه خود او بخشی از همان "حاکمیتی" است که مسیر جامعه را در گذرش از مرحلهٔ دیکتاتوری به مرحلهٔ دموکراتیک، مسدود کرده است.

1395/11/07

چه باید کرد؟

 مروری بر یک اثر کلاسیک لنینیسم و زمینه‌های تاریخی و اجتماعی آن 

لنین تأکید دارد که کافی نیست که خودمان را «پیشگام» بنامیم؛ پیشگام بودن را باید در عمل و با کوشش ثابت کرد و به دست آورد. چکیده و جوهر دیدگاه لنین دربارهٔ اهمیت تشکیلات انقلابی و پرهیز از پراکنده‌کاری را در این بیان او در چه باید کرد؟ می‌توان دید: « سازمانی از انقلابیون به ما بدهید تا روسیه را دگرگون سازیم

1395/11/07

برونسپاری قدرت سیاسی ،

سیاست ورزیِ شرکت ها در عصر جهانی سازی

احمد سپیداری

سیاست های نولیبرالی در دوران جهانی سازی شرکتی، به برونسپاری قدرت اقتصادی خلاصه نمی شود. هدف این سیاست ها که امروز به شکل یک «کیش» جهانی به پیش برده می شود، واگذاری بخش بزرگی از قدرت دولتی به شرکت های تحت تملک «یک درصدی» ها از طریق برونسپاری قدرت سیاسی بوده است.

1395/11/07

در باره تعاون

امیر حسینی

اگر برپایی سوسیالیسم روندی اجتماعی در نظر گرفته شود و نه یک " چیز"  ، روندی که در آن قدرت به مردم تعلق داشته باشد و تصمیمات اجتماعی توسط مردم گرفته شوند ، این روند باید هر چه بیشتر دمکراتیک و مرکزیت کمتری داشته باشد. یکی از اهداف سوسیالیسم اجتماعی کردن نهادهای جامعه است. در این روند نهادها و گروه های مختلف می توانند بطور دمکراتیک منابع خود را مدیریت کنند.

1395/11/07

حکومت کلِپتوکراتیک (دزد سالاری)چیست و چرا مردم از آن نفرت دارند؟

ساچِتا پرادهان-ترجمه : مسعود امیدی

یک وضعیت دزدسالاری معمولاً زمانی رخ می دهد که حکومتی بویژه از ماهیتی استبدادی برخوردار باشد. حکومت استبدادی ، حکومتی است که عموماً با اطاعت مطلق و بی چون و چرا از قدرت حاکم مشخص گردیده است. چنین رژیمی توسط فردی رهبری می شود که منتخب مردم نیست ، اما اغلب ابزارهای بیرحمانه ای را برای کنترل کشور به کار می گیرد، به گونه ای که  اطاعت مردم از حکومتشان بیشتر ناشی از ترس است تا احترام به آن.

1395/11/07

آیا روسیه امپریالیست است ؟ -3

 سام ویلیامز –برگردان : هاتف رحمانی

جقیقت دارد که تحت اقتصاد برنامه ریزی شده اتحاد شوروی مقدار عظیمی از ثروت انباشته شده بود . اما این ثروت به شکل سرمایه و بنا بر این به شکل سرمایه مالی انباشته نشده بود. چون به صورت واقعی هیچ سرمایه قانونی پس از سیاست جدید اقتصادی ( نپ) از سوی اولین برنامه پنج ساله که درسال 1928 آغاز شد جایگزین نشده بود – و از این رو " اقتصاد دوم" حتی تحت حاکمیت رژیم زیاده رو لئونید برژنف ( 1906-1982) قطعا هیچ جایی به سطح سرمایه داری انحصاری ایجاد کننده سرمایه مالی خود نرسیده بود- حتی یک کوپک هم سرمایه مالی شوروی وجود نداشت .

1395/11/07

اقتصاد رقمی- آینده درخشان بشر یا حباب بازار سهام؟

والنتین کاتاسانوف برگردان - ا. م. شیری

سهم اقتصاد رقمی در درآمد ناخالص ملی کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در سال ۲٠۱۱ فقط ۶ درصد بوده و رکوردار آن هم ایرلند با ۱۲ درصد بود. در ردیف‌های بعدی (درصد درآمد ناخالص ملی)، کشورهای کره جنوبی- ۵/ ۹؛ ژاپن- ۸؛ سوئیس- ۵/ ۷؛ انگل‌ستان- ۵/ ۷؛ آمریکا- ۲/ ۷ قرار داشتند. کشورهای پرتقال، نروژ و اطریش دارای کمترین شاخص رشد در گروه کشورهای سازمان همکاری اقتصادی و توسعه بودند.

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: