نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

آزادی برای همه زندانیان سیاسی ایران  

آرشیوماهانه

آرشیو مقالات نویدنو

آرشیو

  جستجو در نوید نو

نوید نو در

مجله محیط زیست

مجله محیط زیست تلاشی برای هم اندیشی - جهانی فکر کنیم ، محلی عمل کنیم شماره سوم

شماره دوم

شماره اول

کتابخانه

فراخوان انجمن مطالعات اجتماعی و فرهنگی ایران

کتاب جدید

نگاهی به شاه ، برائت نامه امریکا

 

 

 

پیکار در مراکش برای استقرار یک حکومت دموکراتیک 
شانتاژ در منش سیاسی روز

  دنیز ایشچی 

آملو کیست؟

ادامه ...

ادامه ...

 

 

2019-05-11

شماره  947                  13 اردیبهشت ماه1397

تعالیم مارکس- ضرورت امروز

آندری چیبیسوف – برگردان : ا.م .شیری

 • جامعه بازاری، تمدن بازاری و تشکیل طبقه ثروتمند هدف نهایی اعلام گردید. نظریه مارکس رد شد، بجای آن تئوری بازار آزاد مبتنی بر مالکیت خصوصی و سرمایه مالی بمثابه ابزار توسعه پیشنهاد گردید. اما از همه جالب‌تر اینکه هیچ سند و  مدرک واقعی دال بر برتری این نظریه وجود نداشت و تا کنون نیز  وجود ندارد. این فقط تبلیغات و ابزاری بود برای اثبات حق تصرف دارایی‌ها و انتقال ثروت‌های ملی به دستان «مؤثر» بخش خصوصی.

در بزرگداشت زندگی و مبارزهٔ کارل مارکس

 به مناسبت دویستمین سالروز تولدش

 مارکس: انسان و اندیشمند

 گراهام استیوِنسون*

 • سعی و قصد مارکس هرگز این نبود که تصویری از جهان ارائه بدهد که بین کارگر نیکو ولی ساده‌لوح و سرمایه‌دار شریر و بدذات تقسیم شده است. این نظام به همه آسیب می‌رساند، حتّی به آنهایی که قدرت و ثروت عظیم و هنگفتی دارند. مارکسِ اندیشمند حقیقتاً در کارِ بشر کنجکاو بود و مفهوم بیگانگی‌ای که او توصیف و تدوین کرد، همین‌طوری از هوا پیدا نشد.

نگاهی به چگونگی برگزاری روز جهانی کارگر

از چشم  یک شرکت کننده

 • وجود جو فشار و احساس نا امنی و ممانعت  عملی  از برگزاری  تظاهرات  و  جشن  اول ماه  می ، سبب  کاهش  تعداد شرکت  کنندگان در مراسم  شد که این موضوع به  نوبه  خود به  محاصره  آسان جمعیت  و بازداشت  تعدادی  از آنها و پراکنده  کردن تجمع از سوی نیروی انتظامی منجر شد.  

قطعنامه تشکل‌های مستقل کارگری

 به مناسبت اول ماه مه روز جهانی کارگر

 • امسال ما کارگران در شرایطی اول ماه مه را گرامی میداریم که علاوه بر تداوم و تشدید فقر و فلاکت و گرانی، شیرازه های اقتصاد و اداره جامعه به شکل غیر قابل کنترلی در حال از هم گسیختگی است و جناحهای مختلف قدرت به رغم اعترافات آشکار و نهان به این حقیقت غیر قابل انکار، هیچ برنامه ای جز تحمیل فقر و فلاکت بیشتر به میلیون ها کارگر و مردم زحمتکش ایران و سرکوب اعتراضات آنان ندارند.

قطعنامه گروه اتحاد باز نشستگان

بورژوازی داخلی، نئولیبرالیسم و طبقه ی کارگر

  مسعود امیدی

 • نئولیبرال های وطنی در دفاع از برنامه ها، سیاست گزاری ها و جهت گیری های ضد مردمی خود در حالی که به جهت گیری های سایر کشورهای سرمایه داری در این زمینه (و نه پیامدهای آنها)  اشاره می کنند،  چشم خود را بر برخی آزادی های بورژوایی ، تشکل های سندیکایی و اتحادیه ای و ... در این کشور ها می بندند.

پرونده : ارمنستان

ارمنستان: کانون تنش خطرناک دیگری در منطقه؟

 • بسیاری از اهالی ارمنستان که ریشهٔ شرایط دشوار کنونی اقتصادی، فساد اداری، بی‌عدالتی، و حل‌وفصل نشدن مناقشه با جمهوری آذربایجان بر سر ناحیهٔ خودمختار قره‌باغ را در ادامهٔ سیاست‌های سرُژ سرکیسیان می‌دانند، با هر اسم و عنوانی مخالف ادامۀ حکمرانی او و گروه‌بندی او هستند.

ارمنستان : " جنبشی توده ای که کشور پیش از این هرگز شاهد آن نبوده است "

 برگردان : هاتف رحمانی

اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران

 بازی خطرناک آمریکا، اسرائیل، و عربستان سعودی در منطقه خطر درگیری نظامی با ایران جدّی است؛ باید نیروهای صلح‌طلب را بسیج کرد و به حرکت درآورد

 • مبارزهٔ مردم ایران برای طرد رژیم ولایت فقیه و استقرار حکومت ملّی و دموکراتیک در ایران و استقرار آزادی، دموکراسی، استقلال، و عدالت اجتماعی با دخالت نظامی و مخرّب نیروهای مرتجعی همچون دولت‌های ترامپ، نتانیاهو، و بن‌سلمان امکان‌پذیر نیست. در این لحظات حساس، مهم‌ترین وظیفهٔ همهٔ نیروهای ملّی و دموکراتیک بسیج کردن و به حرکت درآوردن همهٔ نیروهای صلح‌طلب میهن و جهان برای جلوگیری از آغاز جنگی ویرانگر و فاجعه‌بار در منطقهٔ ماست.

پیش‌شرطِ گذار به مرحلهٔ ملی- دموکراتیک:‌ مبارزهٔ هماهنگ با دیکتاتوری و نولیبرالیسم اقتصادی

 • دیگر نمی‌توان این واقعیت را درنظر نگرفت که در طول بیش از دو دههٔ گذشته با پشتیبانی ولی فقیه، اجرای برنامه‌های نولیبرالیسم اقتصادی در سایهٔ سرنیزه و سرکوب بر مردم کشور ما تحمیل شده است که نتیجه آن برآمدن "جامعهٔ زرسالار"، اقتصاد ملی وارداتی و تک محصول صادراتی و شدیداً وابسته به دلار است. لازم نیست مارکسیست بود تا به ‌این کشف رسید که هرگونه اعتراض و دادخواهی‌ای سازمان‌یافته از جانب زحمتکشان با سرکوب روبرو شده است،‌

" دیگر جنگی نخواهد بود": زمان آن که سربازان امریکا کره را ترک کنند رسیده است ،

 سی .جی .اتکینز – برگردان : هاتف رحمانی

 • این امر نمونه ای از تلاش 65 ساله برای سازندگی است . از سال 1953، زمانی که جنگ در شبه جزیره با آتش بس خاتمه یافت ، کره شمالی و جنوبی – و متحدان نظامی ان ها – به لحاظ فنی با یکدیگر در جنگ باقی ماندند. همایش کیم – مون گام مشخصی به سوی صلح پایدار در بیش از نیم قرن گذشته است.  و با وجود تلاش دونالد ترامپ برای کسب اعتبار ازدست یابی به موفقیت ،این امر کاملا ( نتیجه) تلاش خود مردم کره و نه نتیجه  قلدری ترامپ بوده است . 

اول ماهِ " مای " جشنِ جهانیِ زحمتکشان

 استاد محمد خلیلی

 • بر می خیزی 
  و می خوانی
  به زیرِ پرچمِ خونرنگت
  آینده را
  فردای پا گشا را 
  تا آفتاب چهره نماید
  و روزگارِ پریشان را 
  با مهر بیاراید .
  ***
  تو ...
  از ژرفاها
  تا فرازِ فرداها ...

رژه پر شکوه اول ماه می روز جهانی کارگر در جهانبه روایت تصویر

ادامه:-947-946- 945-944 - 943- 942- 941 -940- 939 - 938 - 937 -936-935 -934-933- 932-931- 930- 929 -928-927 -926- 925- 924 - 923 - 922 - 921 - 920 - 919 -918 - 917- 916 - 915 - 914-913 -912- 911- 910

ادامه ...

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
اشتراك در خبر نامه نویدنو

نشانی پست الکترونیک: