نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

آزادی برای همه زندانیان سیاسی ایران  

آرشیوماهانه

آرشیو مقالات نویدنو

آرشیو

  جستجو در نوید نو

نوید نو در

مجله محیط زیست

مجله محیط زیست تلاشی برای هم اندیشی - جهانی فکر کنیم ، محلی عمل کنیم شماره سوم

شماره دوم

شماره اول

کتابخانه

فراخوان انجمن مطالعات اجتماعی و فرهنگی ایران

کتاب جدید

نگاهی به شاه ، برائت نامه امریکا

 

 

 

 

 

 

 

 

 

حزب توده ایران و انتخابات 1388

تاملاتی پیرامون علم ودین

احمد جواهریان

ادامه ...

ادامه ...

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

2017-08-17

شماره 910  

محترمانه و بی پرده با دکتر مرتضی  محیط

پیرامون نگاه دکتر محیط به حزب و تشکیلات کارگری

 نویدنو

"در تقابل با قدرت اشتراکی طبقات دارا، پرولتاریا تنها زمانی قادر است به مثابۀ یک طبقه عمل کند که خود را در یک حزب سیاسی– علیه کلیه ی حزب های طبقات دارا– متشکل کند. این عمل، پیروزی طبقه کارگر را در راستای انقلاب سوسیالیستی و هدف نهایی آن، یعنی الغای همه طبقات، تضمین می کند."

واکاویِ کنش‌ها و واکنش‌های جناح‌های رژیم ولایی،

از منظرِ منافع اقتصادی-سیاسی‌شان

علی خامنه‌ای و جناح‌های قدرت در رژیم- ازجمله فرمانده‌های سپاه و لایه‌های گونه‌گون بورژوازی کلان- به‌خوبی می‌دانند که در صورت ادامهٔ تحریم‌ها یا بازسازیِ تحریم‌های بین‌المللی، منافع اقتصادی- سیاسی همهٔ آن‌ها نیز با خطر روبرو خواهد شد.

بندبازی اردوغان بر بحران عربستان – قطر

اردشیر زارعی‌قنواتی

استقبال بسیار گرم شیخ «تمیم بن‌حمد آل‌ثانی» و دیگر رهبران قطر از اردوغان در مرحله پایانی این سفر به خوبی نشان داد هم‌اکنون ترکیه و اردوغان در کجای این بحران ایستاده‌اند. در قطر از رئیس‌جمهوری ترکیه در حد یک رهبر بزرگ منطقه و جهانی استقبال شد و شیوه برگزاری مراسم استقبال نیز طوری برنامه‌ریزی شده بود که برجستگی او را نسبت به دیگر رهبران منطقه به‌خوبی نشان دهد.

آری باید از تاریخ چپ و حزب توده ایران آموخت!

نگاهی به مقاله مرضیه توانگر – بخش نخشت

رفیق توانگر با اعلام هواداری از موضع رفیق جوانرود به شرح بلندی از عملکرد حزب توده ایران در آستانه کودتای 28 مرداد پرداخته اند که هیچ تردیدی در درستی ان وجود ندارد . اما نکته ای که در این استناد ها از یاد رفته است توصیف آرایش سیاسی وطبقاتی شرایط آن زمان و نیروهای عمل کننده در آن شرایط است .

باز هم انتخابات

انوشه راستگو

اولین سوال این است که " امواج مبارزات مردم ایران " چه ارتباطی به شرکت در انتخابات دارد ؟ ظاهرا ایشان میان شرکت در انتخابات وشرکت در مبارزات مردم ایران ، این همانی برقرا می کنند .

سوال دوم ،ایشان به نقل از آقای جوانرود  سخن از" جدی بودن مبارزه طبقاتی "در ایران می زنند   که سخن به جایی است ، اما :

مجید فلاح‌زاده، هنرمند متعهد تئاتر ایران درگذشت!

او در سال های نخست انقلاب و پیش از اینکه دست‌های آلودهٔ هواداران اسلام سیاسی به‌هدف اختناق هرچه بیشتر فرهنگی بر حلقوم فرهنگ و هنر ایران فشار را آغاز کنند، مجید فلاح‌زاده در مقام استاد، همدوشِ دیگر استادان و فرهیختگان، عزم جزم کرده بود تا پرشورتر از گذشته در دانشکده هنرهای دراماتیک-  واقع ‏در چهاره راه آب‌سردار- نسل جدید هنرمندان جوان ایران را بپروراند.

جاده انقلاب هنوز باز است

 لارس مورکينگ در گفت‌وگو با کارلوس ويمر،

دبير روابط خارجی حزب کمونيست ونزوئلا

برگردان : هاتف رحمانی

کارلوس ويمر:  طبق قانون اساسی همه حق شرکت در تظاهرات را دارند . اما ویران کردن هر آن چه که به نحوی اجتماعی است، حمله به نهاد های اجتماعی، ویران کردن مهد کودک ها، حمله به و ویران کردن منازل، حمله به و ویران کردن انبارهای مواد غذايی، حمله به هر آن چه که اجتماعی است، مانند سامانه حمل و نقل عمومی... دیگر اعتراض نیست. باید جلوی این کارها را گرفت. این کار وظیفه دولت است.

سرمایه‌داری ویرانگر و دوام‌ناپذیر است؛ باید جایگزین شود

نوشتهٔ جان بَکتِل، صدر حزب کمونیست آمریکا

صنعت سوخت‌های فسیلی منبع اصلی انرژی در نظام سرمایه‌داری از دورهٔ صنعتی شدن، و سرچشمهٔ اصلی سود در این نظام بوده است. این امر، به موازات تلاش سرمایه‌داری برای رشد اقتصادی نامحدود بر روی سیّاره‌ای محدود، نشان دهندهٔ آن است که سرمایه‌داری به طور ذاتی و سرشتی دشمن زیست‌بوم کرهٔ زمین است.

ما به یک برنامه احتیاج داریم، نه به یک نام تجاری

مصاحبه ی کیت آرونوف[۱] با نائومی کلاین[۲]

برگردان: مینا آگاه

یک بار دیگر، ما داریم آن ایده های جسورانه و دگرگون کننده را یاد می گیریم که قول ارتقاء ملموس سطح زندگی برای مردم را می دهند و می توانند انتخابات را ببرند و یا به پیروزی بسیار نزدیک شوند. و این هیجان انگیز، و در عین حال، مسئولیتی بزرگ است. یعنی اگر چپ بتواند ببرد، این بدین معناست که چپ باید ببرد.

پس از خیانت منشویک‌ها و اس‌ار‌ها

ویکتور تروشکوف - برگردان: ا. م. شیری

گروه اکثریت در شوراها به ما می‌گوید: «آقایان بلشویک، از رهبران خود رو برگردانید، لنین و زینویف را لعن و تکفیر کنید، قول بدهید در آینده بچه‌های خوبی باشید، در غیر این حال، نمی‌توانید در شوراها بمانید».

ادامه ...

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
اشتراك در خبر نامه نویدنو

نشانی پست الکترونیک: