نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

آزادی برای همه زندانیان سیاسی ایران  

آرشیوماهانه

آرشیو مقالات نویدنو

آرشیو

  جستجو در نوید نو

نوید نو در

مجله محیط زیست

مجله محیط زیست تلاشی برای هم اندیشی - جهانی فکر کنیم ، محلی عمل کنیم شماره سوم

شماره دوم

شماره اول

کتابخانه

فراخوان انجمن مطالعات اجتماعی و فرهنگی ایران

کتاب جدید

نگاهی به شاه ، برائت نامه امریکا

 

 

 

انقلاب اکتبر و «سوسیالیسم» خرده بورژوایی 
پاسخ به مصاحبه ی دکتر محمد مالجو با اخبار روز

دکتر ناصر زرافشان

«شبا گریه کُنوم، روزا بخندُوم/که تا دشمن ندونه سرِ دردُم»
احمدزاده و حکایتی که آن شب گفت تا مکتوب شود 

ادامه ...

ادامه ...

 

 

2017-12-23

شماره  928               10آذر 1396

همبستگی با کمونیست های لهستان

 برگردان : م . چابکی

عضو دومای دولتی" و.ر.رودین " درسخنرانی شانزدهمین جشنواره تاکید نمود "تکرار تاریخ مجازنیست,مااعتراض خود را به پیگرد و مجازات ایدئولوژی کمونیست ها به نیروهائی که بیش از همه منافع ملی و عدالت اجتماعی را دردستور کار خود قرار داده اند اعلام می داریم . ما نمی توانیم نسبت به پیگرد برادران کمونیست لهستانی بی تفاوت بمانیم.

اعتراض حزب کمونیست فدراسیون روسیه علیه پیگرد حزب کمونیست لهستان

برگردان : آرش وجدانی

کمونیست های روسیه با نمایش همبستگی با حزب کمونیست لهستان و در ادامه کارزار بین المللی ، به رفتار ضد کمونیستی دولت لهستان و آزار و تعقیب ضد کمونیستی اعضا حزب کمونیست لهستان اعتراض کردند.

جنگ یمن "جنایت در سکوت
نویسنده: اردشیر زارعی قنواتی 

در یمن و در طول جنگ داخلی و سپس حمله نظامی ائتلاف به رهبری عربستان به این کشور دیگر حتی لازم نیست انسان ها و به خصوص کودکان زیر آوار بمباران مناطق غیرنظامی کشته شوند، چرا که سلاح مرگبارتری در سکوت کامل خبری و جامعه جهانی همین کار را در ابعاد ده ها بار بالاتر برای مهاجمان انجام می دهد.

فریادهای مینو بدیعی پس از حضور در مناطق‌ زلزله‌زده

زیر آوار بر تو چه گذشت؟

«آنقدر این چند روزه مرگ و وحشت را دیده‌اند که حسی از خونسردی انگار در جانشان دمیده است.» «اینجا کجاست؟ گذرگاه خون، کوچه و خیابان ویرانی، تابلوهای ترس با صورتک‌های سیمانی، اینجا سرپل ذهاب است؛ شهری در تاریخ یا شهری برآمده از تاریخ

علیه تهاجم عِنان‌گُسیخته‌ی سرمایه و قدرت به دانشگاه‌ها 

در سه دهه‌ی گذشته، تهاجمی هدفمند و برنامه‌ریزی‌شده، ساحت‌های گوناگون جامعه‌ی ایران را زیر ضربه‌های مُهلِک خود گرفته است. در اثر بحران‌های ناشی از اقتصاد دوران جنگ ازیک‌سو، و فشارهای بین‌المللی برای «آزادسازی» اقتصاد ازسویی‌دیگر، دولت‌های پس از جنگ یکی پس از دیگری، با عزمی راسخ، سیاست‌های موسوم به «تعدیل ساختاری» را پیش بُرده‌اند و، بی توجه به پیامدهای اجتماعیِ فاجعه‌بارِ این سیاست‌ها در ایران و سایر کشورهای جهان، کوشیده‌اند هرگونه مقاومتی را در برابر این سیاست‌ها از میان بردارند.

سایۀ شوم جنگی دیگر! باید چاره ای اندیشید

ما همهٔ نیروهای میهن‌دوست و صلح‌طلب میهن‌مان را فرامی‌خوانیم تا دوشادوش هم، متحد و منسجم، بر ضدِ جنگ و مداخلهٔ خارجی مبارزه کنند و با طرح‌های محفل‌های ماجراجو و جنگ‌طلبان وابسته به حاکمیت ولایی مخالفت‌شان را ابراز کنند. حزب تودهٔ ایران، از تمام نیروها و محفل‌های صلح‌دوست در جهان می‌خواهد تا با سیاست‌های غیرمسئولانه و ماجراجویانهٔ دولت ایالات‌متحده- که بدون شک احتمال جنگ جدیدی را در خاورمیانه افزایش می‌دهد- فعالانه مخالفت‌شان را بیان کنند.

کودتا در زیمبابوه!

 رابرت موگابه پس از ۳۷ سال از قدرت برکنار شد!

چگونه چرا جنبش آزادی‌بخش ملی زیمبابوه که در سال ۱۳۵۸ استعمار انگلستان را به‌زانو درآورد، از دستیابی به هدف ‌های عمده‌اش بازماند؟ چگونه جنبشی انقلابی با نسخه‌های پیچیده‌شده از سوی صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی، از درون تخریب شد

اقتصاد سیاسی زلزله
مسعود امیدی

مجموعاً ۹ میلیارد و ۴۳۰ میلیون تومان بودجه برای سازمان مدیریت بحران در نظر گرفته شده است. این رقم ناچیز را وقتی با ارقام فیش های حقوقی نجومی، املاک نجومی، اختلاس ها و فسادهای متعدد و پرونده های سوء استفاده های مالی چندهزار میلیاردی مقایسه کنیم، جایگاه و اهمیت مدیریت بحران درساختار مدیریت اجرایی وحاکمیت کشور روشن تر می شود ...

یمن : گوئرنیکای امروز

سزارچلالا - برگردان : هاتف رحمانی

سازمان بهداشت جهانی بیش از 815.000 مورد مشکوک (آلوده به وبا )و 2.156 کشته (در اثر وبا) را گزارش کرده است. با نرخ کنونی آلودگی، کارشناس ها بر آورد می کنند که تعداد موارد تا پایان جنگ به عدد هفت رقمی (میلیونی-مترجم) خواهد رسید. در حال حاضر ، تقریبا 20 میلیون یمنی - بیش از دو سوم جمعیت – به آب آشامیدنی و سیستم فاضلاب دسترسی ندارند. 

حزب کمونیست افریقای جنوبی از استعفای موگابه استقبال می کند

برگردان : آرش وجدانی

نقش ضد دموکراتیک ایفا شده از سوی صندوق بین المللی پول و بانک جهانی در ویران کردن اقتصاد زیمبابوه از راه رژیم سیاسی نئولیبرال تحمیل شده نباید نا دیده گرفته شود و باید در مسیر پیش رو مطرح شوند. اگر چه، بیشتر مشکلات زیمبابوه تنها از سوی رهبر تک رو ایجاد نشده است، بلکه درک آن که رئیس جمهور ها و رهبران حزب های حاکم قدرتمند هستند اهمیت دارد

بانک مرکزی فرزند اصلی و اوج موفقیت انقلاب سرمایه‌داری

والنتین کاتاسانوف - مترجم: ا. م. شیری

الغاء یا انحلال حاکمیت پادشاهی و تشکیل پارلمان بمثابه نهاد دموکراسی را معمولا نتیجه اصلی و بلاواسطه انقلاب سرمایه‌داری تلقی می‌کنند. حیرت‌انگیز است، اگر چه همه با این نظریه موافقند، اما من با این نظریه هم مخالفم. برای اینکه، بانک‌های ملی نهاد اصلی برآمده از انقلاب سرمایه‌داری بودند.

زخمی از این گُسلِ ویرانگر...

رحمان

اینجا بر لبِ بومی 

از یاد رفته

 ناودانی ضرب آهنگِ

فصولِ همیشگی باران

می داشت 

قُمری نشسته تنها

بی خبر از این پاییزِ

 بی رمق -

 

مرگت را پایانی نیست ؛

رحمان

کسی سراغت را نمی گیرد

از این همه فاصله ها

این همه دیوارها ،

هنوز به پایان قصه نرسیدیم

که آن کلاغ پیر بی گفتگو

از دریچه امیدت

باز آمد و گفت که به آخر رسیدیم،

مشت ها را که گره کنی ...

جهان

ای کهن یار خاکی من!..

رها کن آسمان را !

چه می جویی درابرهای توهم؟

چشم از سراب هذیانی خدایان برگیر...

نگاه کن!

اینجا  را ببین !..

در همین زیر پاهایت

زمین در انتظار توست !

پنج مشکل در "بیان" حقیقت

نوشتۀ: برتولت برشت

البته سر خم نکردن در برابر اقویا خیلی دشوار است و فریب دادن ضعفا خیلی سودمند. مالکین را رنجاندن به معنای انکار مالکیت است. صرفنظر کردن از مزد کاری که انجام می دهی، در برخی مواقع به معنای انصراف از کار است. و امتناع کردن از معروفیت در کنار اقویا، در اغلب موارد یعنی کلاً روی گرداندن از شهرت. برای این کارها شهامت لازم است.

یادی از اسکار نیمایرچهره جاویدان جهانی هنرمعماری و کمونیست نامی برزیل یار فیدل کاسترو 

م . چابکی

ای کاش این اسطوره های انقلابی عصرمان از مام وطن دو باره زاده شوند این امید را با تقل گفتاری از رفیق فرمانده فیدل کاسترو برجسته می کنم که :« من به نوع بشر اعتقاد دارم، و اعتقاد دارم که مردمی نوین، نسل‌هایی نوین، ظهور خواهند کرد. من امید فراوانی دارم که مردمی تواناتر از ما، بهتر از ما، در آینده به پا خواهند خواست »

ادامه: 928- 927 -926- 925- 924 - 923 - 922 - 921 - 920 - 919 -918 - 917- 916 - 915 - 914-913 -912- 911- 910

ادامه ...

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
اشتراك در خبر نامه نویدنو

نشانی پست الکترونیک: