نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

آزادی برای همه زندانیان سیاسی ایران  

آرشیوماهانه

آرشیو مقالات نویدنو

آرشیو

  جستجو در نوید نو

نوید نو در

مجله محیط زیست

مجله محیط زیست تلاشی برای هم اندیشی - جهانی فکر کنیم ، محلی عمل کنیم شماره سوم

شماره دوم

شماره اول

کتابخانه

فراخوان انجمن مطالعات اجتماعی و فرهنگی ایران

کتاب جدید

نگاهی به شاه ، برائت نامه امریکا

 

 

 

ادامه ...

ادامه ...

 

 

2017-10-20

شماره  921               20مهر 1396

بیانیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران: سیاست‌های ماجراجویانه و برتری‌طلبانهٔ دولت ترامپ در قبال ایران، خطری جدی برای صلح منطقه!

حزب تودهٔ ایران، ضمن محکوم کردن شدید سیاست‌های تنش‌برانگیز،‌ مداخله‌جویانه و غیرمسئولانهٔ دونالد ترامپ، دربارهٔ اقدام‌ها و ابرازنظرهای تحریک‌آمیز و ماجراجویانه هشدار می‌دهد. هرگونه اقدام‌ و ابرازنظر تحریک‌آمیز که ابعاد درگیری‌ها را وسیع‌تر کند میهن‌مان را در معرض خطر تهاجم مستقیم امپریالیسم آمریکا یا متحدان مستقیم و غیرمستقیمش قرار می‌دهد.

سخنرانی تهاجمی ترامپ فاقد انسجام حقوقی
نویسنده: اردشیر زارعی قنواتی

تندی سخنان ترامپ هر چند به تنش های بیشتر دامن می زند اما همین که ترامپ سپاه را رسما به عنوان یک گروه تروریست معرفی نکرد نشان می دهد که آنان به تبعات بعضی از تصمیمات نسنجیده واقف بوده اند.

کارگران قطعه ساز به "اتحادیه " می گویند آری!

مارتا گراوت – برگردان : هاتف رحمانی

اکثریت کارگران کارخانه قطعه سازی ماگان در وارن ، میچ  روز 5 و 6 اکتبر به طرف داری از نمایندگی اتحادیه رای دادند. انتخابات، از سوی هیئت روابط ملی کار برگزار شد، که به اتحادیه متحد کارگران محلی اتوموبیل 155 اجازه می دهد تا بیش از 200 کارگر که اجزا داشبورد اتوموبیل برای صنعت اتوموبیل می سازند را نمایندگی کند.

در دفاع از کره شمالی

تلاش های کره شمالی برای دفاع از خود را « پرووکاسیون » می نامند. اما از محاصره نظامی و مانورهای نظامی علیه کره شمالی، از زیردریایی های اتمی، هواپیماهایB-12،B-2A  که سلاح اتمی حمل می کنند چیزی نمی گویند، ده ها هزار نیروی نظامی امریکا و ده ها هزار از کره جنوبی تمرین می کنند که چگونه کره شمالی را به زانو در آورند.

رویکردِ مارکسیستی به علم، به ما چه می‌گوید؟

دیدگاه متمایز دیگری در رابطه با پیشرفت علمی وجود دارد که از سوی فیلسوف توماس کوهن مطرح شد و عمومیت یافت. او در نوشتار فوق‌العاده اثرگذار خود به‌نام "ساختار انقلاب‌های علمی"، به ضدِ پندار پوپر مبنی بر پیش‌رَویِ مداوم و منظم علم به سمت "حقیقت"، بحث کرد. کوهن استدلال کرد که، غالب دانشمندان بیشتر وقت‌ها در درون چارچوب تصوری‌ای‌بی‌چون‌وچرا، یا الگوی فکری [پارادایم]، به پر کردن و کنار هم چیدن قطعه‌های بریدهٔ یک تصویر یا "حل معما" اما به‌ندرت چالش‌گر در مورد کل تصویر، عمل می‌کنند.

 مرگ در قطر *

مسعود امیدی

این خبر نشان می دهد که مسابقات جام جهانی فوتبال بر چه بستری از مرگ، درد و رنج و فقر و محرومیت و استثمار کارگران برگزاری می شود و در پشت پرده هیجانات ناسیونالیستی ، تبلیغات میلیاردی ، تجارت فوتبال و ...چه رویدادهای تلخ و آزارنده ای در جریان است

جا دارد هنگام تماشای مسابقات جام جهانی فوتبال و طرفداری هیجانی بی دلیل یا با دلیل از فلان یا بهمان تیم و یا بازیکن، این حقایق را نیز مد نظر داشته باشیم.

تهی‌دستان شهری در ایران در آینه‌ی اندیشه‌ی اجتماعی

محمد مالجو

تجارب زیسته‌ی طبقاتیِ تهی‌دستان شهری در سپهرهای گوناگون زندگی‌ شان احساس‌ها و آرزوها و ارزش‌ها و معناهایی را در ذهن فردی‌شان می ‌آفریند. این معنا ها که در ذهن‌های انفرادی شکل می‌گیرد از میانجی زبان ممکن است شکل بین‌الاذهانی بگیرند یا نگیرند.

رویای بر باد رفته استقلال

 اردشیر زارعی قنواتی 

در چنین شرایطی اصرار بر "حق تعیین سرنوشت" در مفهوم جدایی و استقلال با توجه به عوامل بازدارنده و عدم حمایت منطقه یی و بین المللی از این تغییرات جغرافیای سیاسی در خوشبینانه ترین وضعیت اختلافات را تشدید می کند و در وضعیت بدبینانه می تواند به جنگ و خشونت نظامی – امنیتی منجر شود که باز هم بازنده معمولا حوزه کوچک تر محلی می باشد

شوربختی پوشش نئولیبرالی سرمایه داری
ناپایداری”چپ” میانه در مبارزه ضد نئولیبرالیستی!

 سیامک

اگر در نیمه نخست قرن بیستم، دو جنگ امپریالیستی که از تناقضات اساسی سرمایه داری ناشی می شد، جامعه ی انسانی را تا مرز نابودی کشاند، اکنون تاریخ انسانی درحال گذراندن یک دوره تاریک دیگر است که پیامد “جنگ اقتصادی امپریالیسم” علیه منافع و شخصیت انسان است.

رؤیای چینی و سوسیالیسم با ویژگی‌های چینی

در ویکتور پیروژنکو-  مترجم: ا. م. شیری

جمهوری خلق چین تجارب تحولات خود را به هیچ کشور دیگری تحمیل نمی‌کند، اما با نمونه چند دهه خود، زمانی که کشور «سواره به پیش می‌تاخت»، گزینه «شوک درمانی» دیگر و راه موفقیت‌آمیز گذار از شیوه فرماندهی اداری به بازار مدیریت شده با یک دولت قوی را نشان می‌دهد.

سرمایه‌داری، قاتل روسیه

گنادی ریوگانف – ترجمه و خلاصه : ا. م. شیری

حوادث ۲۴ سال قبل در اوایل اکتبر سال ۱۹۹٣ فاجعه‌بارترین و دهشتناک‌ترین صفحه تاریخ روسیه بعد از تخریب خائنانه اتحاد شوروی و نظام شورایی است. این صفحه، در عین حال، بعنوان رذیلانه‌ترین و  شرم‌آورترین صفحه در تاریخ حاکمیت جنایی- الیگارشی نیز  ثبت شده است.

دنیا، پشت آرزوهایمان به خواب رفته

رحمان

اما بی تو شاید باران هم

هوای درختها را

فراموش کرده بود.

و یوبوستِ  مزمن ابرهای سیاه

بر قلب زمین،

شیارهای بی حاصل کاشت.

ما هنوز همه آرزوها را

بر دل داریم.

چکیده گزارش‌های کارگری، هفته سوم مهر ماه

 بنیان فرهنگ  -بخش نخست

عزت الله جمشیدی اشکلک

فرهنگ ناتواني و بيچارگي برخاسته از نظام طبقاتي يك امر واقعي است . مقابله با آن در سركوفت رعيت حق ناشناس نيست . در سركوب ارباب ناحق شناس هم نيست . امور فرهنگي در آگاهی طبقاتی ، روشن كردن و بازگويي درد و آرزوي مشترك انسان در هر نقش و پايگاه اقتصادي اجتماعي است كه خود در انديشه كاري و باور مشترك به نوا و رواي مشترك مي رسند

بنیان فرهنگ -  بخش دوم

ادامه:      920 - 919 -918 - 917- 916 - 915 - 914-913 -912- 911- 910

ادامه ...

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
اشتراك در خبر نامه نویدنو

نشانی پست الکترونیک: