نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

آزادی برای همه زندانیان سیاسی ایران  

آرشیوماهانه

آرشیو مقالات نویدنو

آرشیو

  جستجو در نوید نو

نوید نو در

مجله محیط زیست

مجله محیط زیست تلاشی برای هم اندیشی - جهانی فکر کنیم ، محلی عمل کنیم شماره سوم

شماره دوم

شماره اول

کتابخانه

فراخوان انجمن مطالعات اجتماعی و فرهنگی ایران

کتاب جدید

نگاهی به شاه ، برائت نامه امریکا

 

 

 

ادامه ...

ادامه ...

 

 

2019-05-11

شماره  920               12مهر 1396

بیانیه حزب کمونیست عراق در باره رفراندوم اقلیم کردستان :

برای گفتگویی بی قید وشرط بر مبنای قانون اساسی

برگردان : آرش وجدانی

اوضاع پس از رفراندوم پیچیده شد چون گروه خاص ، از نظر داخلی و خارجی به گل آلود کردن آب ، تحریک احساسات ، و انتشار فراخوان های افراطی و تحریک کننده با هدف جلوگیری از مدیریت عقلانی و واقع گرایانه وضعیت بر پایه قانون اساسی متوسل شد.

حزب تودهٔ ایران، مسئلهٔ ملی، و همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق

حزب تودهٔ ایران بر پایهٔ اعتقاد و تعهدش به اصل لنینی حق تعیین سرنوشت ملّی، از مبارزهٔ خلق‌های مورد ستم در کشور خودمان و در دیگر کشورهای جهان برای رفع ستم ملی حمایت می‌کند، ضمن اینکه به ضرورت توجه به ارتباط دیالکتیکی میان این مبارزه از یک سو، و مبارزه برای صلح و در راه رهایی اجتماعی-سیاسی ملّت‌ها و خلق‌ها و پیکار با امپریالیسم از سوی دیگر، آگاه است .

راه توده در چنبره تضادهای خود ساخته

انوشه راستگو

دوستان راه توده ای ما سال ها است که تبلیغ می کنند که در ایران دو جریان وجود دارد که اولی مردمی است ودومی در ضدیت اشکار ونهان با منافع مردم قرار دارد .آنان در ابتدا حتا از قرار دادن نام رهبر کشور در یکی از این دوجریان خود داری می کردند.

زنگها با 100 سالگی انقلاب سوسیالیستی اکتبر به صدا درآمد

سومین اجلاس کمونیستهای اتحاد شوروی درمینسک

 تدوین ونگارش : م . چابکی

23سپتامبر2017 مینسک پایتخت بلاروس شاهد برگزاری سومین پلنوم احزاب برادر اتحاد شوروی سابق با پرچم افتخارآمیز سوسیالیستی با شرکت نمایندگان 17 حزب کمونیست در محل موزه تاریخی جنگ میهنی بود .

معرفی کتاب

 "در برابر نئولیبرالیسم" ،  ترجمه : مسعود امیدی،  نشر گل آذین

کتاب در برابر نئولیبرالیسم از هشت نوشتار جدا تشکیل شده است که از زاویه های گوناگون رویکردهای نئولیبرالی به حوزه های اجتماعی و اقتصادی  را مورد بررسی قرار می دهند.

مقاله اول کتاب به قلم کلیم صدیقی تاریخچه ای از سامانه سرمایه داری ، بستر های شکل گیری و پیدایش نئولیبرالیسم ارائه و اثر نئولیبرالیسم و جهانی سازی را بر فرآیند توسعه دموکراسی در کشورهای در حال توسعه مورد بررسی قرار می دهد.

نگاهی بر تحلیل‌های پسا‌انتخاباتی ۲ رفیق توده‌ای ـ بخش نخست

نویسنده:تحریریه«مهر»

بحث پیرامون چگونگی سیاست‌ورزی توده‌ای پس از برگزاری انتخابات ریاست ‌جمهوری سال ۱۳۹۶ همچنان ادامه دارد و از‌جمله نوشتارهایی به قلم رفقا «توانگر» (۱) و «جوانرود» (۲) در تارنگاشت «مهر» انتشار یافته است.
هیأت تحریریه مهر نیز با استقبال از انجام بحث و تبادل‌نظر بین رفقای توده‌ای به بیان نظرات خود پیرامون تحلیل‌های این ۲ رفیق می‌پردازد.

این مبحث را با بازخوانی نوشتار رفیق «توانگر» با عنوان «نیروهای چپ و درس‌های انتخابات» آغاز می‌کنیم

آمریکا و اسرائیل بر علیه ایران

صلح بد از جنگ خوب بهتر است

دمیتری سدوف - ا. م. شیری

در هر صورت، اسرائیل و ایالات متحده آمریکا قصد دارند به بازی مخاطره‌‌آمیزی دست بزنند، که در آن مجبورند بار دیگر با دشمن سرسختی سروکار داشته باشند. به تناسب در تنگنا قرار گرفتن داعش در خاک سوریه، اوضاع نظامی- سیاسی در منطقه در سمتی پیش می‌رود، که تهران می‌تواند به سطح تازه‌ای از آزادی عمل ارتقاء ‌یابد. و آن قادر است از این فرصت بهره‌برداری نماید.

بهتر است اسرائیل بجای جنگ خوب با ایران، به فکر صلح بد با آن باشد.

مفهوم «حق ملل در تعیین سرنوشت خویش» و تاریخچۀ آن

علیرضا مناف زاده

ملت‌ها حق دارند آزادانه و بدون مداخلۀ خارجی نظام سیاسیِ خود را تعیین کنند. این اصل یکی از اصول اساسی حقوق بین‌الملل است. اما با استناد به این اصل نمی‌توان یگانگی سیاسی و تمامیتِ ارضیِ کشوری مستقل و خودفرمان را جزئاً یا کلاً به خطر انداخت و از تجزیۀ خاک آن کشور پشتیبانی کرد

اعلامیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران:

 به‌مناسبت هفتادوششمین سالگرد تأسیسِ حزب تودهٔ ایران:

سیمایِ مردمی و انقلابی حزب تودهٔ ایران، حزب کارگران و زحمتکشان میهن، در مبارزه برای آزادی، عدالت اجتماعی و تحققِ حقوق کارگران، زنان، خلق‌ها، جوانان و دانشجویان!

هم‌میهنان گرامی
حزب ما درحالی به استقبال هفتاد و ششمین سالگرد تأسیس‌اش می‌رود که میهن ما با بن‌بست سیاسی، اقتصادی و اجتماعی‌ای بسیار نگران‌کننده‌ روبه‌روست. ادامهٔ حاکمیت رژیم ولایت فقیه در نزدیک به چهار دههٔ اخیر، پیامدهایی فاجعه‌بار برای میهن ما به‌همراه داشته است. اغراق نیست اگر بگوییم این‌چنین بی‌عدالتی، ظلمِ آشکار دستگاه‌های حکومتی، تعرض به حقوق اجتماعی و شخصی شهروندان و خطرهایی که به‌دلیل سیاست‌های بین‌المللی و منطقه‌ای ماجراجویانهٔ رژیم کنونی کشورمان را تهدید می‌کند، در تاریخ هفت دههٔ اخیر ایران بی‌سابقه بوده است.

نویدنو 76مین سالگرد تاسیس حزب توده ایران را به کمیته مرکزی ، اعضا و هواداران حزب توده ایران شادباش می گوید .

پیام شاد باش فرقه دمکرات آذربایجان به کمیته مرکزی حزب توده ایران

  

 امروز بیشتر از همیشه نیاز به اتحاد نیروهای انقلابی و ترقی خواه حس می شود. فایق آمدن بر پراکندگی نیروهای ترقی خواه و مردم دوست حول یک برنامه مشترک از اهمیت بالایی برخوردار است. حزب توده ایران بنا بر تجربه تاریخی و مشی انقلابی خود نقش تعیین کننده ای در این امر مهم به عهده دارد.

روگردانندگان از «جاده ی طلا» و روآورندگان به «جاده ی صلیب»

«سوگند دیگر»

احسان طبری

به قهرمانان بنام و گمنام

 به آنان که هستی خود را چون گوگردی بخاطر کیمیای حقیقت فروسوختند

 به شب‌های بی‌خواب پاکانی که سینه‌شان از ضربت دغلان زخمدار است

 به روگردانندگان از «جاده طلا» و روآورندگان به «جاده صلیب»

 به آن‌ها که «نعمت» چاکری، خیانت و حیله‌گری را دیدند،

 ولی کماکان با «نکبت» اصولیت و آزادگی ساختند

مهرگان
محمد خلیلی

تو !
از سوخته زارانِ مهتاب روییدی
شاخه کشاندی تا... چکادِ زمستانی
و خوشه زارانت خوشید، 
اکنون 
در کجای این همه تاریک
جهره به خوناب می شویی ؟

کمونیست ها می گویند : کارگران را مقدم بر"بازار های آزاد" قرار دهید .

برگردان : هاتف رحمانی

اندی باین سازمانگر سندیکایی حزب کمونیست روز چهارشنبه در اختتامیه کنفرانس سالانه کنفدراسیون سندیکا های کارگری گفت " اتحادیه های کارگری باید ارزش خود را به میلیون ها کارگر جوانی که دارای دستمزد های پایین وعدم امنیت شغلی هستند یا آینده آن ها تاریک است اثبات کنند."

نسل کشی روهینگیا :

نفت بزرگ ، دموکراسی شکست خورده و پیامبران دروغین

رمزی بارود- هاتف رحمانی

یقینا ، انگ سان سوکی پیامبری دروغین است . او که سال های بسیاری مورد تجلیل غرب بود، یک " نماد دموکراسی "ساخته بود چون با همان نیروهایی در کشورش برمه مخالفت می کرد، که هم زمان یک ائتلاف غربی تحت هدایت امریکا رانگون (پایتخت برمه- مترجم) را به خاطر اتحاد با چین منزوی می کرد . 

نیروهای سنی ابتکار هفت ماده ای را

 برای حل بحران بین بغداد و اربیل مطرح کردند.

آرش وجدانی

" شکی وجود ندارد که ان چه از بحران آخرین رفراندوم نتیجه می شود بازتاب بحران کلی عراق است و نتیجه طبیعی اجرای سیاست های غلط در کشور به واسطه تسلط روح انحصار و به حاشیه راندن یا مطالبه بهره مندی های بیشتر بدون توجه به منافع شرکای یک ملت است ."

حق تعیین سرنوشت» ملت‌ها 

بهنام دارایی‌زاده 

حق تعیین سرنوشت مفهومی به نسبت جدید است؛ به این معنا که در متون کلاسیک حقوقی- سیاسی؛ برای مثال اعلامیه‌ی استقلال آمریکا یا اعلامیه‌ی حقوق بشر و شهروندی انقلاب فرانسه، یا در میان آثار نویسندگان عصر روشنگری اروپا؛ مفهومی در این معنایی که امروزه می‌شناسیم نمی‌یابیم.

خروج از توافق هسته‌ای با ایران، یعنی باخت حتمی ترامپ

نیکولای بابکین -  ا. م. شیری

رئیس جمهور آمریکا نمی‌تواند سرنوشت توافق حاصله پس از دو سال تلاشهای دیپلوماتیک چندجانبه و سخت را تعیین کند. برجام بر اساس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز تأئید شده و به جامعه جهانی تعلق دارد. هر چند بنظر می‌رسد این واقعیت موجبات نگرانی ترامپ را فراهم نمی‌آورد.

چکیده گزارش‌های کارگری، هفته اول مهر ماه

در حال حاضر حجم بالای نقدینگی و افزایش مکرر آن طی دوره‌های پی در پی در سال‌های اخیر به نوعی پشت سد رکود مانده است، می‌توان انتظار نرخ تورم بالایی را طی سال‌های پیش‌رو داشت. با توجه به سیاست‌های دولت برای رسیدن به رشد اقتصادی پایدار…، دردولت دوازدهم حساسیتی برای پایین نگه‌داشتن نرخ تورم وجود نخواهد داشت.

امیر محبیان در گفت‌وگو با آرمان:

مشکل اصلی نابرابری‌های آزاردهنده است

مردم درست فکر می‌کنند، آنها مدیران ارشد را افرادی می‌دانند که باید مشکل آنها را حل کنند؛ وقتی از نتیجه عمل راضی نمی‌شوند به سراغ فرد دیگری می‌روند. از این رو هر کجا که باشد مردم در پی کارآمدی هستند.

ادامه:        919 -918 - 917- 916 - 915 - 914-913 -912- 911- 910

ادامه ...

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
اشتراك در خبر نامه نویدنو

نشانی پست الکترونیک: