نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

آزادی برای همه زندانیان سیاسی ایران  

آرشیوماهانه

آرشیو مقالات نویدنو

آرشیو

  جستجو در نوید نو

نوید نو در

مجله محیط زیست

مجله محیط زیست تلاشی برای هم اندیشی - جهانی فکر کنیم ، محلی عمل کنیم شماره سوم

شماره دوم

شماره اول

کتابخانه

فراخوان انجمن مطالعات اجتماعی و فرهنگی ایران

کتاب جدید

نگاهی به شاه ، برائت نامه امریکا

 

 

 

ادامه ...

ادامه ...

 

 

2018-02-27

شماره 918         30شهریور 1396

انتخابات المان: زلزله سیاسی دیگر

هانس گرد اوفینگر- هاتف رحمانی

اگر حزب چپ ، در این شرایط خواهان ایفای نقشی است تنها می تواند از طریق گردش به چپ و به پیش بردن یک برنامه انقلابی سوسیالیستی شجاعانه ، که می تواند در میان کارگران و جوانان المان طنین بزرگی یابد آن را ایفا کند. توان بالقوه برای تغییر المان ، که می تواند بنا گزیر به تغییر کل اروپا و جهان منجر شود وجود دارد .

فرمان مرکل به راست می چرخد

چهره آلمان بعد از این انتخابات بدون تردید تفاوت زیادی خواهد داشت و با توجه به توازن نیروی جدیدی که شکل گرفته است دولت ائتلافی آینده مرکل به سمت راستگرایی بیشتر خواهد رفت. آنان به راست می روند چون هنوز در چارچوب برخورد با “معلول” و وفاداری به سیاست های نئولیبرالی حرکت می کنند در حالی که “علت” اصلی این در هم ریختگی دقیقا برمی گردد به همین سیاست های “ریاضت اقتصادی”

چه اتفاق دیگری باید بیافتد تا به توهمات رفورمیستی پایان بخشد؟! 

مسعود امیدی

آیا آنهایی که در مقطع انتخابات سعی می کردند تا امیدهای واهی در کارگران و مردم نسبت به بهبود فضای اجتماعی و سیاسی برای طرح مطالبات صنفی و مدنی در صورت روی کار آمدن روحانی ایجاد نمایند، امروز با این رخدادها احساس شرمساری در برابر کارگران نمی کنند؟ چه اتفاقی باید بیافتد تا به توهمات رفورمیستی شان پایان بخشد؟ 

دموکراسی در آمریکا خیال‌بافی ناب است

مصاحبه ادو مونتیسانی با استفان لیندمن

برگردان: آمادور نویدی

استفان لیندمن: من ۱۱  سپتامبر را مادر تمام دروغ های ساختگی می دانم. این حمله طرح ریزی شد تا واشنگتن بتواند جنگ‌ های بی پایان پیش‌ دستانه خود را علیه کشورهای مستقل، یکی پس از دیگری براه بیندازد.

همه آن کشورهایی که آمریکا نمی ‌تواند کنترل ‌کند، در برابر جنگ‌ یا انقلاب رنگی برای تغییر رژیم (رژیم چنج) آسیب ‌پذیرند.

آغاز سال تحصیلی نو

و ادامه سیاست های ارتجاعی حاکمیت در محیط های آموزشی

جامعهٔ ما سالیان زیادی است که این وضعیت را تجربه کرده است. در طول سال- به‌خصوص در آستانه بازگشایی مراکز آموزشی- اظهارات تکراری مسئولان حکومتی در رسانه‌های عمومی بازتاب و انتشار می‌یابد، اما فرایند تمامی این هیاهوها، شرایطی است که ما تنها به گوشه‌ای کوچک از آن‌ها در بالا اشاره کردیم.

حزب تودهٔ ایران: سخنرانی دونالد ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل تهدیدی جدی برای صلح جهانی است!

حزب تودهٔ ایران بر این باور است که، صلح جهانی در گروِ تلاش همهٔ نیرو های مترقی و صلح‌دوست جهان  برای حل همهٔ اختلاف‌ها و درگیری‌ها در جهان از طریق مذاکره و در چارچوب منشور سازمان ملل است!

یورش به کارگران به هدف هراس افکنی وممانعت از گسترش جنبش اعتراضی زحمتکشان - حمله به کارگران بی دفاع و حق طلب محکوم است !

یگانه راه موثر برای مقابله با سیاست هدفمند رژیم ولایت فقیه؛ ارتقاء سطح همبستگی و سازماندهی مبارزات پراکنده طبقه کارگر و زحمتکشان میهن ماست. با اتحادعمل فراگیر برای احیای حقوق سندیکایی، ایجاد و احیای سندیکاهای مستقل کارگری و پیوند تنگاتنگ با جنبش همگانی مردم در راه  طرد رژیم ولایت فقیه؛  جنبش کارگری قادر به تامین منافع صنفی – رفاهی خود در شرایط متحول کنونی خواهد بود.

تناقض اساسی و آشکار «اسلام سیاسی» با حقوق بشر

بحث بر سر ضرورت درک ماهیت و عملکرد نظری رژیم حاکم بر میهن ما و ارتباط گسست ناپذیر آن با سیاست های سرکوب گرانه و پایمال کردن خشن حقوق بشر در ایران، در دو دهه اخیر، یکی از مسایل کلیدی و گره گاههای اساسی تعیین راهکارهای بنیادین برای رهایی کشور از بندهای استبداد خشن و واپسگرایی اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بوده است.

همبستگى جهانى با مبارزان سنديكائى زندانى در ايران: فراخوان براى آزادى رضا شهابى، اسماعيل عبدى و محمود بهشتى لنگرودى 

در چند هفتهٔ اخیر، علاوه بر اقدام‌های جمعی در داخل کشور در اعتراض به زندانی شدن فعالان سندیکایی و صنفی و کارگری (از جمله تجمع در مقابل مجلس یا حرکت اتوبوس‌ها با چراغ روشن و سرعت کم)، کارزار چشمگیری در همین زمینه در سطح جهان به راه افتاد که به‌ویژه در همبستگی با خواست‌های زندانیانی بود که در اعتراض به محکومیت و وضعیت قانونی بازداشت خود، دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

حزب کمونیست هند (مارکسیست) ، در باره تهدید کره شمالی

برگردان : آرش وجدانی

هیئت سیاسی حزب کمونیست هند (مارکسیست) تهدید امریکا به از بین بردن جمهوری دموکراتیک خلق کره را به شدت محکوم می کند. رئیس جمهور دونالد ترامپ ، در سخنرانی خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل غرید ، که او می تواند کره شمالی را" کاملا نابود" نماید .

راه حل وال استریت جورنال برای کره شمالی : گرسنگی تا مرگ

مایک ویتنی –برگردان : هاتف رحمانی

سردبیران وال استریت جورنال روی طرحی برای پایان دادن به بحران کره شمالی توافق کرده اند. آن ها را تامرگ گرسنگی دهید . من مسخره نمی کنم . در نوشتاری تحت عنوان "گزینه هایی برای برکنار کردن کیم جونگ اون" هیئب تحریریه وال استریت جورنال پیشنهاد می کند که...

بیانیه حزب کمونیست یونان در باره رخ داد های خطرناک در شبه جزیره کره

برگردان : هاتف رحمانی

حزب کمونیست یونان نگرانی شدید خود را نسبت به وضعیت خطرناک در شبه جزیره کره اعلام می کند. رخ داد ها گسترش رقابت اقتصادی و نظامی و تضاد های داخل امپریالیستی را در کل منطقه آسیا وپاسفیک بین کشورهای قدرتمند سرمایه داری و منافع تجاری ، در یک سطح جهانی ومنطقه ای بازتاب می دهد .

چه باید کرد؟ [1]- بخش نخست

نویدنو

با تشدید بیشتر وخامت اوضاع اقتصادی و اجتماعی و معیشتی مردم و توده های به جان آمده ، شکل گیری اعتراضات اجتماعی گسترده تر و عمومی در سطح جامعه دور از انتظار نیست. علاوه بر نارضایتی عمومی هم اکنون نیز گزارش های کارگری نشان می دهند که جنبش های مطالباتی کارگران علی رغم جو فشار و سرکوب و بالابردن هزینه از سوی حاکمیت، نه تنها کاهش نیافته بلکه با روند صعودی همراه است.

چه باید کرد – بخش دوم

نویدنو

کمونیست ها به هیچ وجه درکی اراده گرایانه از سخن با اهمیت لنین در "چه باید کرد؟" مبنی بر اینکه »سازمانی از انقلابیون به ما بدهید تا روسیه را دگرگون سازیم! « ندارند ، بلکه آن را بیانگر اهمیت کار آگاهانه و ارادی ، هدفمند، برنامه ریزی شده و کنش انقلابی در ارتباط با دیالکتیک شرایط عینی و ذهنی تحولات اجتماعی و انقلاب می دانند .

سخنی صریح ودوستانه با مرضیه توانگر: 

 کدام مرحله انقلاب "دموکراتیک" یا "ملی ودموکراتیک"

انوشه راستگو

آیا یک وجه انقلاب شکست خورده ایران استقلال سیاسی واقتصادی نبوده است؟

پاسخ نولیبرال های ایرانی که بخش بزرگی از آنان در دولت آقای روحانی جا خوش کرده اند  روشن است . آنان می کوشند با یک سان نشان دادن سرمایه داری در همه جهان، با همان شیوه هایی که سرمایه داری جهانی به حل مشکلات خود می پردازد، برای جامعه ایرانی راه حل بیابند.

مبارزه ثمربخش سندیکایی؛ چالش‌ها و راهکارها

سیاست‌های ضدکارگری رژیم در حالی تدوین و گام به گام به اجرا در می‌آید که نارضایتی کارگران و زحمتکشان کشور در مقایسه با سال‌های پیشین افزایش قابل توجه یافته و همهٌ عرصه‌های کار و زندگی زحمتکشان در سراسر کشور را فراگرفته‌است. این نارضایتی‌ها، جنبش اعتراضی پراکنده و سازمان نیافته‌ایی را سبب شده‌است. روزانه شاهد ده‌ها اعتصاب، تجمع و اعتراض به شکل‌های گوناگون در واحدهای بزرگ و کوچک صنعتی – تولیدی و خدماتی هستیم.

دولت‌ها بزودی زوال خواهند یافت ، جای آنها را بانک‌ها خواهند گرفت

والنتین کاتاسانوف بر گردان: ا. م. شیری

امروزه ما شاهد زوال دولت بمعنی سنتی آن هستیم. مثل مه صبحگاهی در برابر چشمان ما ناپدید می‌شود. بویژه، در رابطه با آنچه که به مشخصه‌هایی مثل استقلال و حاکمیت ملی مربوط می‌شود. در این باره که حاکمیت ملی زوال می‌یابد، در سال‌های اخیر زیاد گفته ‌شده است. نابودی سریع آن تحت تأثیر جهانی‌سازی، که مرزهای ملی- اطلاعاتی، فرهنگی، اقتصادی، مالی و تجاری را پشت سر گذاشته و به حرکتش همچنان ادامه می‌دهد، در حال وقوع است.

ادامه:          918- 917- 916 - 915 - 914-913 -912- 911- 910

ادامه ...

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
اشتراك در خبر نامه نویدنو

نشانی پست الکترونیک: