نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

آزادی برای همه زندانیان سیاسی ایران  

آرشیوماهانه

آرشیو مقالات نویدنو

آرشیو

  جستجو در نوید نو

نوید نو در

مجله محیط زیست

مجله محیط زیست تلاشی برای هم اندیشی - جهانی فکر کنیم ، محلی عمل کنیم شماره سوم

شماره دوم

شماره اول

کتابخانه

فراخوان انجمن مطالعات اجتماعی و فرهنگی ایران

کتاب جدید

نگاهی به شاه ، برائت نامه امریکا

 

 

 

ادامه ...

ادامه ...

 

 

2017-11-18

شماره  925               19 آبان 1396

تسلیت و هم دردی با هموطنان زلزله دیده غرب کشور

 

 زمین لرزه ای به قدرت 7.2 ریشتر بخش گسترده ای از غرب را لرزانده و خرابی های بسیاری به بار آورده است . بر اساس اخبار تا این لحظه حدود 350نفر از هم وطنان جان خود را از دست داده و نزدیک به 5700 نفر نیز مصدوم شده اند.

تشکل های مستقل کارگری: محمود صالحی باید به فوریت آزاد شود!

محمود صالحی فعال باسابقه کارگری که بیشتر عمر خود را در دفاع از حقوق کارگران و ستم‌کشان گذرانده، اکنون مدتی است به عنوان زندانی بر روی تخت بیمارستان در غل و زنجیر است، روشی غیرانسانی و به جامانده از سبعیت دوران بردگی؛ و طبق آخرین اخبار قرار است با همین وضعیت دوباره به زندان منتقل شود درحالی که پزشک قانونی خواهان انتقال وی به بیمارستانی مجهزتر برای ادامه درمان است.

یادِ صفرخان قهرمانی وغمِ رفتنِ علی اشرف درویشان!

بهروز مطلب زاده

نوزدهم آبان امسال، مصادف بود با پانزدهمین سالگرد سفرابدی صفرخان قهرمانی،اسطوره جاودانه زندان های رژیم شاهنشاهی درایران
وچهارم آبان ماه امسال، یعنی درست پانزده روزمانده به پانزدهمین سالگرد صفرخان قهرمانی، انسان شریف وبزرگوار دیگری چشم برجهان بست وما را ترک کرد. انسانی بی پیرایه،افتاده و مهربان که نام گرامیش، همواره دردل های مردم زحمتکش و آزاد اندیش ما ماندگار خواهد بود وعطریادش درباغ زندگی همواره جاری خواهد ماند

احتمال های اعزام به گولاگ چه بود؟

پاول کراسنوف

باید روی این نکته  - هیستری در باره ده ها میلیون نفر-که نه اشتباه لپی بلکه عملیات پوشاندن و پنهان کردن حقیقت است تاکید کنم.بدیهی است 30یا 50 میلیون شهروند نمی توانند مجرم باشند، و اگر حقیقت داشت پس اتحاد شوروی بدون هیچ مدرک اضافی می توانست به جنایت علیه بشریت محکوم شود.

دکتر بابک احمدی و یکصدمین سالگرد انقلاب اکتبر

مسعود امیدی

انقلاب اکتبر با شکوهترین و بزرگترین تلاش جامعه بشری برای آغاز بنای جامعه ای سوسیالیستی بود . این جامعه نو فاقد یک نقشه راه و طرح مهندسی دقیق از پیش آماده و آزمون شده بود و باید در جریان پراتیک اجتماعی تئوری خود را نیز شکل داده و تقویت می نمود ،

فرار به جلوی راه توده

انوشه راستگو

واقعیت این است که بحث های جدی ای که درسایت های  نوید نو و10 مهر به راه افتاده است موجب روشنگری های بسیاری در میان نیروهای چپ شده است . راه توده ای ها که همواره کوشیده اند "پز" معلم چپ ایران را به خود بگیرند، از شرکت در این گفتگو ها خود داری کرده وپاسخ انتقادات مطروحه به خودرا تا کنون نداده اند،هرچند در زیر فشارهای وارده وسوال ها ی مطرح شده ناچار به بازنگری هایی در تئوری های خود شده اند.

فعالیت فکری سیا برای برچیدن بساط چپ فرهنگی

نویسندهگابریل راکهیل - برگردانرحمان بوذری

درست همان زمان که سایر شاخه های سازمان جاسوسی سیا در سرتاسر دنیا مشغول سرنگونی رهبران منتخب و دموکراتیک بودند و برای دیکتاتورهای فاشیست بودجه و اطلاعات تأمین می کردند و از جوخه های مرگ رژیم های دست راستی حمایت می کردند، دفتر پیگیری اطلاعات پاریس داشت داده هایی را جمع می کرد در این باره که چطور گردش به راست تدریجی جهان نظریه مستقیما به سود سیاست خارجه ایالات متحد است.

"تکان دادن خورشید"

 صدمین سال انقلاب اکتبر خجسته باد

فریبرز رنیس دانا

با انقلاب اکتبر پیام مارکس برای پاره کردن زنجیرها تحقق یافت و انسان طراز نوین تحول خواه و انقلابی از نو کشف شد، انسانیت انکشاف یافت و انسان با ماهیت انسانیش علیه هر گونه تبعیض جمعیتی، طبقاتی، خانوادگی، اجتماعی، قومی و سیاسی بپا خاست که تاکنون ادامه یافته و بیدار مانده است. سوسیالیسم، آزادی و عدالت بر تارک تلاش‏ های انسانی، بر بستر تاریخ و ضرورت و بر بنیاد خرد و اراده ‏ی آدمیان مترقی نشسته است ...

( سند مصوب کنگره دوازدهم حزب کمونیست ترکیه)

در  بزرگداشت صد سالگی انقلاب کبیر سوسیالیستی اکتبر

"ما در مسیر سوسیالیسم هستیم"

 درباره انقلاب اکتبر

برگردان : هاتف رحمانی

با تمام کمبود ها ،تجربه 1917-1991 شوروی پیشرفت قابل توجهی به نام انسانیت ایجاد کرد، که حتی کشورهای پیشرفته سرمایه داری، از نظر حل بسیاری از بی عدالتی هایی که از سوی انسان امروز تحمل می شود نمی توانند به گرد پای آن برسند. انقلاب اکتبر و شکل اجتماعی که ایجاد کردثابت می کند که بشریت محکوم به سرمایه داری نیست. 

انقلاب کبیر سوسیالیستی اکتبر، انقلابی بکلی متفاوت

پس‌لرزه‌های پیروزی و شکست آن

ا. م. شیری

رمز پیروزی انقلاب اکتبر در وهله نخست، نه فقط گسست نسبی اتحاد و انسجام طبقات غارتگر و بهره‌کش در جریان جنگ جهانی اول، بلکه، جلب و جذب کارگران، دهقانان و سایر اقشار زحمتکش همه خلقها و ملتهای جامعه کثیرالمله امپراطوری روسیه بسوی انقلاب ماهیتا متفاوت با همه انقلابها، سازماندهی و رهبری شگفت‌انگیز آنها توسط حزب بلشویکها برهبری خردمندانه لنین بزرگ بود.

انقلاب کبیر اکتبر وافسانه ی دمکراسی

علیرضا جباری (آذرنگ)

استاد بابک احمدی، در نشستی به مناسبت یکصدمین سالگشت انقلاب کبیر اکتبر، در سخنرانیش در میان مجموعه ای از سخنان روا و درست درباره ی این انقلاب، برخی نکته های ابهام انگیز را نیز بیان کرد که در خور بحث و گفت وگوی بیشتر است

ادامه:925- 924 - 923 - 922 - 921 - 920 - 919 -918 - 917- 916 - 915 - 914-913 -912- 911- 910

ادامه ...

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
اشتراك در خبر نامه نویدنو

نشانی پست الکترونیک: