نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

آزادی برای همه زندانیان سیاسی ایران  

آرشیوماهانه

آرشیو مقالات نویدنو

آرشیو

  جستجو در نوید نو

نوید نو در

مجله محیط زیست

مجله محیط زیست تلاشی برای هم اندیشی - جهانی فکر کنیم ، محلی عمل کنیم شماره سوم

شماره دوم

شماره اول

کتابخانه

فراخوان انجمن مطالعات اجتماعی و فرهنگی ایران

کتاب جدید

نگاهی به شاه ، برائت نامه امریکا

 

 

 

انقلاب اکتبر و «سوسیالیسم» خرده بورژوایی 
پاسخ به مصاحبه ی دکتر محمد مالجو با اخبار روز

دکتر ناصر زرافشان

«شبا گریه کُنوم، روزا بخندُوم/که تا دشمن ندونه سرِ دردُم»
احمدزاده و حکایتی که آن شب گفت تا مکتوب شود 

ادامه ...

ادامه ...

 

 

2020-03-06

شماره  941                  24 اسفند ماه1396

متاسفانه به دلیل خرابی سرور نویدنو نو با چند روز تاخیر به روز شد .

شادباش نوروزی کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران:

 نوروزتان فرخنده، سال نوتان مبارک و رزمتان برای پایان دادن به حاکمیت استبداد پیروز باد!

 • کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران، ضمن شادباش مجدد فرارسیدن نوروز و سال ۱۳۹۷،‌ و با تجدیدعهد با آرمان‌های همهٔ جان‌باختگان راه آزادی و عدالت اجتماعی،‌ هم‌صدا با میلیون‌ها ایرانی، آزادیِ فوری و بدون قیدوشرط همه زندانیانِ سیاسی- عقیدتی، و پایان دادن به روندِ خشونت و سرکوب معترضان و دگراندیشان از سوی سران رژیم را خواهان است. ما با آرزوی پیروزی‌های بزرگ برای جنبش مردمی میهن‌مان به استقبال بهار و سال نو می‌رویم.

ما قتل عام مبارزان کرد سوریه از سوی ارتش ترکیه را محکوم می کنیم!

 • این‌که چگونه ترکیهٔ عضوِ ناتو که بیش ازیک سال به‌طور هماهنگ با ایران و روسیه در ارتباط  با تحول‌های سوریه عمل کرده است بتواند چنین بدون مانع حمله‌های فاجعه‌آمیزش به عفرین را ادامه دهد و به‌پایان رساند، و سکوت آمریکای مدعی حمایت همه‌جانبه از کُردهای سوریه را نیز به‌همراه داشته باشد، از هماهنگی‌ عملی و حساب‌شدهٔ بین‌المللی‌ای نسبت به فاجعهٔ انسانی در عفرین حکایت دارد. آمریکا، یک‌ بار دیگر هم در گذشته، در سال ۱۳۷۰، در ارتباط با جنبش کُردهای عراق در پایان جنگ کویت، چنین عمل کرده بود

نامه سرگشاده به :

دبیرکل محترم فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری WFTU

در واقع کارگران و کوشندگان سندیکایی ایران خانه کارگر را یک ساختار و تشکیلات واقعی کارگری نمی شناسند. این مهم است که شما اطلاع داشته باشید در روزهای برگزاری اجلاس هیئت مدیره فدراسیون در تهران هزاران کارگر فولاد اهواز برای هفته ها در اعتصاب بودند و تقاضای دریافت بیش از 3 ماه حقوق عقب افتاده خود را داشتند که در ادامه در روز 11 اسفندماه ( 2 مارس) 9 تن از آنان دستگیر و به بازداشتگاه برده شدند.

از نگاه انسانی و اجتماعی پروفسورهاوکینگ به پیشرفتهای فناوری بیاموزیم!

مسعود امیدی

 • براستی که جا دارد فناوران و مهندسان و تکنیسین های جامعه ما که متاسفانه بخش قابل توجهی از آنها نیز مانند بسیاری دیگر از اقشار اجتماعی در سطحی بسیارگسترده تحت تاثیر نگرش های بورژوایی و آموزه های ایدئولوژی نئولیبرالی قرار دارند، از نگاه انسانی نوابغی چون هاوکینگ و آینشتاین به فناوری و مناسبات اجتماعی نیز الهام گرفته و از آن بیاموزند

نفرت از استیون هاوکینگ! 

آیدین صورتگر

 •  سال ۲۰۱۱ بود که هاوکینگ در همکاری با «لئونارد ملودینو» فیزیکدان آمریکایی، کتاب پر سر و صدای «گراند دیزاین» (طرح بزرگ) را منتشر کرد. «گراند دیزاین» ما را با عظمت و بی انتهایی کائنات رویارو می کرد. می دیدیم که دنیای انسان ها «خیمه شب بازی بزرگ الهی» نیست که داستان معادگرایانه اش از قبل نوشته شده باشد و دست قادر مطلق، بازیگران عروسکی اش را با نخ های نامریی هدایت کند. در این زمانه‍ی واپس گرایی و تاریک اندیشی، «ارتداد» هاوکینگ بی عقوبت نماند. ...

جامعه در حال زوال نیست، این «نظام» ولایی است که به سوی زوال می‌رود!

 •  در فضای اجتماعی و سیاسی امروز کشور و متأثر از تظاهرات اعتراضی مردم در دی‌ماه ۹۶، تحلیل‌ها و توصیه‌های همیشه دراشتباه راجع به امکان انجام تغییر به‌وسیلهٔ دولت "تدبیر و امید" یا هراس‌انگیزی‌هایی کاملاً بی‌جا به‌وسیلهٔ امثال تاج‌زاده‌ها و زیباکلام‌ها، تا حد زیادی به‌حاشیه رانده شده‌اند و موضوعیت‌شان را از دست داده‌اند.

گریزان از متن ، درگیر حاشیه در جهت توجیه رفورمیسم

(پاسخ به نقد "امید" بر سند "هفتاد و شش سال سیر تکاملی ...." )

نویدنو

 • جالب است که نویسنده در حالی استفاده از عبارت روحانیت حاکم و اسلام گرایان حاکم به دلیل ناروشن بودن مفهوم طبقاتی آن (که اتفاقاً در این مورد به صورت روشن در سند توضیح داده شده است) را  مورد ایراد قرار می دهد که هیچ علاقه ای به  روشن کردن ماهیت طبقاتی "دولت تدبیر و امید حسن روحانی" از خود نشان نمی دهد. گویا این عبارت بازتاب دهنده  جهت گیری طبقاتی معینی هست و نیازی به توضیح ندارد.

گزارش هیئت سیاسی به نشست کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران بهمن‌ماه ۱۳۹۶ بخش نخست گزارش دربارۀ ایران

 • شرکت نسل جوان و دانشجویان در این اعتراض‌ها که تعیین‌کننده بوده است، علاوه بر تحسین‌برانگیز بودن نقش جنبش دانشجویی و جوانان ایران در رویدادهای سیاسی مهم کشور، نشانگر معضلی جدی است که در اعتراض عظیم سال ۸۸ نیز شاهد آن بودیم. تجربه تاریخی در میهن ما و در دیگر کشورهای جهان نشان داده است تنها با اعتراض‌های خیابانی و بدون فلج کردن چرخ‌های اقتصادی- سیاسی و ارائهٔ جایگزینی مردمی و دموکراتیک نمی‌توان رژیم‌های استبدادی را به عقب‌نشینی واداشت و به شکست کشاند.

پيام شـاد باش

کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان به مناسبت  عید نوروز 1397

 • به باور پیشینیان ما، نوروز جشن رسـتاخيز طبعيت و نو ســازی زندگانی، روز سـرآغاز کار و فعـاليت، زايش و رويش است، نوروز پايان فصل کرختی ها و خاموشی ها و نويد دهندهء شـگفتن ها و نوشـدن ها اسـت. نوروز، روز مبارزه با پلیدی ها و زشتی ها است.

دبیراول کمیته مرکزی حزب کمونیست جمهوری خلق دونتسک:

 زنان پر ارزش وگرانقدر و مهربان 8  مارس شما خجسته باد.

ناهید مذکوری

 • زنان ما دوشادوش مردان سرزمینمان 4 سال است که بی وقفه پایه های ساختاری دولتی را بوجود آورده و در امر سازندگی آن می کوشند .ما می دانیم که جمهوری جوان ما بدون دفاع زنان – مادران- و مادر بزرگ هایمان نمی توانست شکل گرفته و قدرتمند گردد. مردان این کشور بوجود شما افتخار می نمایند وبرای نقش فعالتان در کشور ارزش زیادی قائلند.

زنان کمونیست :" نه به بهره کشی ، ارتجاع گرایی و سوءاستفاده جنسی" 

برگردان : هاتف رحمانی 

 • زنان کمونیست به مبارزه علیه سرمایه داری ، که سبب ساعت های طولانی کار ، استثمار مضاعف با شرایط کاری منعطف و استخدام موقت ، نقش ثانوی برای زنان در زندگی اجتماعی ، سبب هر نوع خشونت در خانه و در جامعه است فرا می خوانند. زنان کمونیست به بهره کشی از کار ، بدن و زندگی ما ، علیه جامعه گوش به فرمانی که برای ایجاد آن تلاش می کنند نه می گویند. 

کوبش قلب توست ،

رحمان

 •  باز دست و دلم با من نیست

  کوبش قلب تو است

  از این دهلیز می گذرد،

  خون به مغزِ سحرگاه می رسد

گفتگوي مارکس و باکونين درباره ي آنارشيسم

نوشته : موريس کرانستون -ترجمه : محمد باي بوردي

مجله بامشاد ، شماره 1 ، شنبه 26 خرداد 1358

 • مارکس _ من هرگز سوسياليسم را بدون آزادي تاييد نمي کنم .

 • باکونين _ ولي مارکس عزيز تو اين کار را کرده اي ، زيرا خواهان ديکتاتوري رنجبران هستي .

 • مارکس _ ديکتاتوري رنجبران نيز جزيي از فرآيند آزاد سازيست .

ادامه: 941 -940- 939 - 938 - 937 -936-935 -934-933- 932-931- 930- 929 -928-927 -926- 925- 924 - 923 - 922 - 921 - 920 - 919 -918 - 917- 916 - 915 - 914-913 -912- 911- 910

ادامه ...

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
اشتراك در خبر نامه نویدنو

نشانی پست الکترونیک: