نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

آزادی برای همه زندانیان سیاسی ایران  

آرشیوماهانه

آرشیو مقالات نویدنو

آرشیو

  جستجو در نوید نو

نوید نو در

مجله محیط زیست

مجله محیط زیست تلاشی برای هم اندیشی - جهانی فکر کنیم ، محلی عمل کنیم شماره سوم

شماره دوم

شماره اول

کتابخانه

فراخوان انجمن مطالعات اجتماعی و فرهنگی ایران

کتاب جدید

نگاهی به شاه ، برائت نامه امریکا

 

 

 

انقلاب اکتبر و «سوسیالیسم» خرده بورژوایی 
پاسخ به مصاحبه ی دکتر محمد مالجو با اخبار روز

دکتر ناصر زرافشان

«شبا گریه کُنوم، روزا بخندُوم/که تا دشمن ندونه سرِ دردُم»
احمدزاده و حکایتی که آن شب گفت تا مکتوب شود 

ادامه ...

ادامه ...

 

 

2018-03-26

شماره  936               12بهمن ماه1396

به سرکوب و بازداشت کارگران پایان دهید!

کارگران و زحمتکشان از اعتصاب برادران و خواهران کارگر خود در مجتمع نیشکر هفت تپه حمایت کنید !

باید با اتحاد و همبستگی توان جنبش کارگری را تقویت کرده و از منافع صنفی و سیاسی طبقه کارگر و زحمتکشان در مقابله با دیکتاتوری حاکم دفاع نمود و پیوند با گردان های اجتماعی ؛ جنبش زنان و دانشجویان و جوانان را استحکام بخشید.

واپسین شعله ای که برافروخت!

 «یادی ازجلیل محمدقلی زاده و مجله ملا نصرالدین او»

بهروز مطلب زاده

او از همان سال ها، با جدیتی خستگی ناپذیرنوشتن را آغازکرد و قلم اش را به عنوان نیشتری بکار گرفت که وظیفه اصلی آن، رسوا و بر ملا کردن بی محابای چهره سالوسان و عوام فریبان و نیز شکافتن غده های چرکین و متعفن جهل و تعصب و خرافات وعقب ماندگی در جامعه به شدت عقب مانده آن روزگار قفقاز و ماوراء قفقازبود. او عمیقا اعتقاد داشت و همواره به تاکید می گفت :« هدفِ مقدسِ قلم، خوشبختی توده ها و خدمت به آنها است»

 نقش نیروی انقلابی در مبارزات خود جوش زنان علیه حجاب

ناهید مذکوری

جنبش زنان، جنبشی یکدست نیست، نه در دیدگاه‌ها، نگرش و ریشه‌یابی فرودستی زنان، نه در روش‌ها‌ی مبارزه و ارائه‌ی چشم انداز و افق زنان. جنبش زنان تنها مختص به زنان طبقه متوسط و یا برهه خاص زمانی یا اشکال خاص مبارزاتی نیست بلکه جنبشی است عمومی که نمود آن را به اشکال گوناگون می‌توان دید

انتخاب “پوشش”، حق زنان است

نرگس محمدی

مردم در اعتراض به ایستادن زنان روی سکوها و برداشتن شال‌ها برخوردی انجام نمی‌دهند. چون ‌مردم- چه دیندار و چه بی‌دین، چه زن و چه مرد- به این درک و آگاهی رسیده‌اند که داشتن یا نداشتن روسری ملاک دینداری و عفاف نبوده و امر ارزشی قلمداد نمی‌شود و این امر، امری شخصی است. این مسئله به ظاهر ساده، نشان دهنده تغییری عمیق در جامعه ایران است.

بمناست هفتاد و پنجمین سالگشت پیروزی نبرد تاریخی- حماسی استالینگراد

گردآوری و ترجمه: ا. م. شیری

  • در این نبرد ارتش آلمان نازی و متحدان آن به‌منظور فتح شهر استالینگراد در جبهه شرقی و جنوب روسیه به آن یورش بردند. پس از چندین ماه درگیری خونین در دوم فوریه ۱۹۴۳ شکست خوردند و فیلد مارشال فون پاولوس به اتفاق ۲۵۰۰ افسر عالی‌رتبه، از جمله آنها، ۲۴ نفر ژنرال‌ و بیش از صد هزار نفر دیگر به ارتش سرخ انحاد شوروی تسلیم شدند.

ارتش امریکا کجای جهان است ؟ همه جا!

کاترین بستمن و استفانی ساول * – برگردان : هاتف رحمانی

  • کشورهای سراسر جهان یا محل پایگاه های امریکا هستند و یا مراکزی مورد استفاده عملیات ضد ترور ، میزبان سربازان امریکایی به کار گرفته شده در عملیات ضد ترور و هدف حمله های هوایی و پهپاد های امریکایی هستند.

به کجا می رویم؟!

 بیانیه‌ی اتحاد دموکراسی خواهان ایران به مناسبت رخدادهای اعتراضی

  •  ما براین باوریم که سرکوب کردن اعتراضات مسالمت آمیز مردم ایران، به ویژه در شرایط آزاد نبودن فعالیت نیروهای دموکراتیک، به برقراری سلطه‌ی نیروهای ارتجاعی و ضد دموکراتیک در خارج و داخل کشور می‌انجامد که بی‌تردید تأثیری ویرانگر بر آینده‌ی کشورمان به جا خواهد نهاد.

چرا توقف جنگ ها ضروریست؟(۱(

نوشته ی: بریان انو)۲(-برگردان: مینا آگاه

اگر اولویت نخبگان جنگ های سلطه جویانه ی خارجی باشد و شش میلیارد پوند از هزینه اجتماعی یکجا به خرج بمباران ها اضافه شود، نمی توانیم جامعه ای امیدوارداشته باشیم. شما  وقتی بر جنگ های سلطه جویانه خارجی متمرکز باشید که مسبب هجوم گروه پناهنده گان به سواحل شماست، نمی توانید جامعه ی امیدوار داشته باشید.

چپ، تنها از طریق مبارزهٔ قاطع بر ضدِ نولیبرالیسم، به نیروی غالب بدل خواهد شد!

یک روند وسیع و جامع که در انتخابات اروپا و آمریکا می‌توان مشاهده کرد این است که، نقش حزب‌های سیاسی متعارف و سنتی کمرنگ شده است درحالی‌که نقش حزب‌ها و جنبش‌هایی جدید که خودشان را ساختارشکن می‌نمایانند درحال گسترش‌اند. این دسته از حزب‌ها از خشم گسترده موجود بین قشرهای زحمتکش غیرمتشکل و ناامید از تغییر شرایط نسبت به سیاست‌های نولیبرالی و اقدام‌های ریاضت اقتصادی به‌نفع خود بهره می‌گیرند.

حزب کمونیست سوریه (متحد): نه به طولانی شدن جنگ ، آری به گفتگو ، آری به صلح

سوری ها می گویند بس است ، جنگ بس است ،ادامه ریختن خون سوری ها بس است. ما خواستار سرزمین و مردم سوریه ای مستقل و متحد هستیم .

مفاخر کُرد را بیشتر بشناسیم: «ابراهیم یونسی» مترجم نامدار کُرد

«هر رئیس جدیدی که می آمد وقتی رشته تحصیلی مرا جویا می‌شد تعجب می‌کرد و شاید قدری هم ناراحت می‌شد، چون رئیس دارالترجمه بودم، آن وقت بنده مجبور بودم قدری بند بازی کنم تا رئیس جدید بنده را به عنوان رئیس دارالترجمه به رسمیت بشناسد و فکر نکند که از جایی تحمیل شده‌ام

طوفان شورش مردم-2

 نویدنو - طوفان شورشی که سراپای جامعه ایران را در نوردید در رد پای خود همه چیز را تغییر خواهد داد. هیچ چیزی به شیوه سابق خود قادر به ادامه زیست نخواهد بود . در زیر با اثر سیلی این طوفان برچهره چند اصلاح طلب شاخص :- مهدی کروبی ، ابراهیک اصغرزاده ، محمد رضا تاجیک ، هادی خانیکی ودینی ترکمانی اقتصاد دان و ... آشنا خواهید شد .

1- مهدی کروبی در نامه ای  به خامنه ای: مسئولیت وضعیت نابسامان کشور به عهده ی شماست 

2- اصلاح‌طلبي راديكال گفتگو با ابراهیم اصغر زاده

3- تحلیل محمدرضا تاجیک از ناآرامی‌های اخیر و جایگاه اصلاح‌طلبان در آن 

4- انگاره‌ها به جای واقعیت نشستند - گفت‌وگو با هادی خانیکی

5- نابرابري، احساس حذف‌شدگی اجتماعي را تشديد مي‌كند- گفت‌وگو با ديني‌تركماني

5- چهار كارويژه اصلاح‌طلبان- غلامرضا ظریفیان

ادامه: 935 -934-933- 932-931- 930- 929 -928-927 -926- 925- 924 - 923 - 922 - 921 - 920 - 919 -918 - 917- 916 - 915 - 914-913 -912- 911- 910

ادامه ...

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
اشتراك در خبر نامه نویدنو

نشانی پست الکترونیک: