نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

آزادی برای همه زندانیان سیاسی ایران  

آرشیوماهانه

آرشیو مقالات نویدنو

آرشیو

  جستجو در نوید نو

نوید نو در

مجله محیط زیست

مجله محیط زیست تلاشی برای هم اندیشی - جهانی فکر کنیم ، محلی عمل کنیم شماره سوم

شماره دوم

شماره اول

کتابخانه

فراخوان انجمن مطالعات اجتماعی و فرهنگی ایران

کتاب جدید

نگاهی به شاه ، برائت نامه امریکا

 

 

 

انقلاب اکتبر و «سوسیالیسم» خرده بورژوایی 
پاسخ به مصاحبه ی دکتر محمد مالجو با اخبار روز

دکتر ناصر زرافشان

«شبا گریه کُنوم، روزا بخندُوم/که تا دشمن ندونه سرِ دردُم»
احمدزاده و حکایتی که آن شب گفت تا مکتوب شود 

ادامه ...

ادامه ...

 

 

2018-01-17

شماره  931               01دی ماه1396

 اعلامیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران:

مبارزهٔ مردم جان به‌لب رسیده از ظلم، ستم، گرانی و استبداد بر ضد حکومت دیکتاتوری واقعی است، و نباید اجازه داد این مبارزه در راستای منافع نیروهای ارتجاعی داخلی و خارجی مصادره شود!

نیروهای مترقی و آزادی خواه باید با حضور هرچه گسترده تر در جنبش اعتراضی توده ها با هدایت آگاهانه و طرح شعارهای درست مردمی و تکیه بر مطالبات برحق توده ها در راستای برچیدن بساط سرکوب و پایان بخشیدن به محرومیت اقتصادی، ظلم، بی عدالتی و غارت و چپاول منابع طبیعی و انسانی کشور، از طرح شعارهای ارتجاعی و تفرقه افکنانه جلوگیری کنند. نباید اجازه داد بار دیگر تجربهٔ دردناک گذشته تکرار شود و مبارزات قهرمانانهٔ مردم ما برای آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی از سوی مشتی فرصت‌طلب مرتجع و بی‌اعتقاد به حقوق و آزادی‌های مردمی و دموکراتیک به‌یغما برده شود

پاول گرودینین ، نامزد حزب کمونیست روسیه برای ریاست جمهوری

گزارش از دیمتری کتچکف از تلویزیون کانال 1 – برگردان : هاتف رحمانی

کمونیست ها امروز نامزد ریاست جمهوری خود را بر گزیدند. همان طور که دیروز خاطر نشان کردیم ، حزب کمونیست فدراسیون روسیه در انتخابات با مرد جدیدی حاضر خواهد شد که کارت عضویت حزب کونیست را ندارد .

دربارهٔ نگاه و برخورد »چپ« با سرمایهٔ انحصاری دولتی

نوشتهٔ پروفسور جاناتان وایت

کتاب ”سرمایه‌داری انحصاری دولتی “صرفاً تمرین بازیافت و ترمیم نظری (تئوری) نیست،‌ بلکه تلاشی است برای جلب توجه به عرصه‌هایی که مارکسیست‌ها و جنبش طبقهٔ کارگر باید مجدداً روی آنها فکر و مطالعه کنند. رابطهٔ میان رشد سرمایهٔ مالی و دولت ”نولیبرال “چیست؟ در هدف‌های مبارزهٔ طبقاتی چه تغییرهایی صورت گرفته است؟ همان‌طور که دیدیم، اینها نه پرسش‌هایی دور از ذهن و خیالی، بلکه پرسش‌هایی بسیار مبرم و واقعی‌اند.

جنبش چپ ایرانی و مدعیان منتقد

نقدی بر یک دیدگاه اتهامی علیه جنبش چپ 
نویسنده :اردشیر زارعی قنواتی 

از اول تا پایان مقاله یک خط فکری دنبال شده است که ناشی از عدم درک درست از میراث چپ ایرانی و اکثریت مطلق کنشگران چپ مارکسیستی است که به خصوص امروز در جامعه ایران درگیر فعالیت های سیاسی - اجتماعی و به نوعی روشن و واضح کنشگرانی که پا روی زمین سخت ایران داشته و برای فعالیت های خود هزینه می پردازند

در چهلمین روز پس از شروع جنگ

ولادیمیر زویف - مترجم: ا. م. شیری

در سال‌های ٣٠ مارگارت از اتحاد جماهیر  سوسیالیستی شوروی- کشور به سرعت در حال صنعتی شدن دیدن کرده بود، به او اجازه عکس گرفتن از کارخانه‌های در دست احداث داده شده بود. از این رو، وی اولین عکاس غربی بود که اجازه رسمی کار در کشور شوراها را دریافت کرد و سپس، از طرف مجله لایف بعنوان عکاس به کار دعوت گردید.

انقلاب کبیر دوران ساز اکتبر در  نگاه چپ نو

مروری بر مقاله دکتر محمد مالجو در نقد نوشته دکتر ناصر زرافشان

مسعود امیدی

به نظر می رسد سوسیالیسم مد نظر آقای مالجو نه نیازی به حزب طبقه کارگر و انقلاب دارد و نه دیکتاتوری پرولتاریا. این نگاه ترجیح  می دهد بنیان مادی و اجتماعی  سوسیالیسم مد نظر خود را بر مفهومی به نام "جنبش های اجتماعی مترقی" بگذارد و نه جنبش طبقه کارگر .

فریبرز رئیس‌دانا و بودجه 97

اقدام رندانه دولت برای گران‌فروشی انرژی

خطر تکرار ریزش فرصت‌های شغلی جدی‌ است

رئیس‌دانا در توضیح این دیدگاه  خود ادامه می‌دهد: جامعه مزدبگیران و کارگران کشور بالغ بر ۱۳ میلیون و هفتصد هزار نفر جمعیت دارد که دغدغه مشترک همه آن‌ها چیزی جز تامین معاش و امنیت شغلی نیست؛ در حال حاضر، اکنون ۳۰‌ درصد از این جمعیت با مشکل بیکاری و ۷۰ درصد دیگر با مشکل قرار گرفتن زیر خط فقر نسبی مواجهند.

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران:

 ما تسلیم سیاست های ضد کارگری نخواهیم شد!

نهادهای امنیتی با لجبازی، رضا شهابی را به زندان کشیده، شرایطی فراهم می کنند که او دست به اعتصاب غذا بزند و بعد از اتمام اعتصاب غذا، با ندادن امکانات پزشکی جسم نحیف او را به سمت سکته پیش بردند.

شرکت هفت تپه را به کسانی فروخته اند که از پس بیمه و حقوق کارگران بر نمی آیند. کارگران به جان رسیده را وادار به اعتصاب می کنند و پس از برخوردهای سرکوب گرایانه ، قول های بی پشتوانه می دهند.

ماست مالی : دو روایت رسانه ها در باره تروریسم

رمزی بارود – برگردان : هاتف رحمانی

اگر چه کشتار جمعی توسط مردان سفید بعنوان مرگ بارترین کشتار در امریکا اثبات شده است ، اما گفتگوی ایجاد شده در رسانه ها و گفتمان رسمی عموما بر بیماری روحی حمله کنندگان سفید متمرکز شده اند. به عبارت دیگر ، توافق عامی وجود دارد که خشونت مرتکب شده از سوی اعضا جامعه سفید  ذاتی  نژاد ، فرهنگ یا مذهب آن جامعه نیست.

قدرت خلق

برگردان : آرش وجدانی 

تشکل قدرت خلق ایتالیا برنامه انتخاباتی جدید خود را که حزب کمونیست ایتالیا، بازسازی کمونیستی ،شبکه کمونیستی ضد سرمایه داری ، جنبش سوسیالیستی رادیکال وسوسیالیسم مستقل به اضافه حوزه گسترده ای از جنبش های اجتماعی، اتحادیه های کارگری و مردمی را در بر می گیرد منتشر کرد . در این بیانیه از جمله می خوانیم : 

مجمع عمومی خاص اضطراری سازمان ملل برای لغو اعلامیه ترامپ

تر جمه واقتباس: رحمت ایماق

این نوع جلسات خاص اضطراری سازمان ملل متحد تا اکنون ده بار دایر گریده، وبرای آخرین بار در سال ۱۹۹۷ بر گذار گردید.

دولت ایالات متحده امریکا در اکتبر ۱۹۵۰، قطعنامه( اتحاد برای صلح ) را با هدف جلو گیری از قدرت " وتوی " شوروی سابق در زمان تجاوز امریکا به کره شمالی که از ماه جولای همان سال، ایامی که اتحاد شوروی جلسات شورای امنیت را تحریم نمود، استفاده نموده، وشوروی قادر نبود از ماه ژانویه تا اوت همان سال از قدرت وتوی خویش بر علیه تجاوز امریکا به کره شمالی استفاده نماید.

بیت‌المقدس: کلید یا فتیله؟

پاول سویریدوف و عماد عبدالرحمان، الرأی (اردن)- مترجم: ا. م. شیری

اما مهمتر از همه، روند گفتگوی صلح نه چندان مؤثر بین فلسطین و اسرائیل بطور کامل در هم شکست. در این رابطه رهبر فلسطین اعلام کرد، که ایالات متحده آمریکا دیگر نمی‌تواند نقش واسطه در حل و فصل مشکل ایفاء نماید. همین موضع را رقبای سیاسی وی در حماس نیز ابراز نمودند. از جمله، سخنگوی رسمی جنبش حماس، سامی ابوزهری اظهار داشت، که گفتگوی باصطلاح صلح فروریخت و فلسطینی‌ها هیچوقت با وساطت آمریکا مجددا به میز مذاکره باز نخواهند گشت

ادامه:  932-931- 930- 929 -928-927 -926- 925- 924 - 923 - 922 - 921 - 920 - 919 -918 - 917- 916 - 915 - 914-913 -912- 911- 910

ادامه ...

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
اشتراك در خبر نامه نویدنو

نشانی پست الکترونیک: