نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

آزادی برای همه زندانیان سیاسی ایران  

آرشیوماهانه

آرشیو مقالات نویدنو

آرشیو

  جستجو در نوید نو

نوید نو در

مجله محیط زیست

مجله محیط زیست تلاشی برای هم اندیشی - جهانی فکر کنیم ، محلی عمل کنیم شماره سوم

شماره دوم

شماره اول

کتابخانه

فراخوان انجمن مطالعات اجتماعی و فرهنگی ایران

کتاب جدید

نگاهی به شاه ، برائت نامه امریکا

 

 

 

انقلاب اکتبر و «سوسیالیسم» خرده بورژوایی 
پاسخ به مصاحبه ی دکتر محمد مالجو با اخبار روز

دکتر ناصر زرافشان

«شبا گریه کُنوم، روزا بخندُوم/که تا دشمن ندونه سرِ دردُم»
احمدزاده و حکایتی که آن شب گفت تا مکتوب شود 

ادامه ...

ادامه ...

 

 

2018-05-26

شماره  942                  10 فروردین ماه1397

یک ماه واقعا تاریخی برای آینده سیاره ما

 ساکر- برگردان : هاتف رحمانی

 • مهم ترین موضوع اکنون آن است که قدرت مندترین بخش های نخبگان حاکم امپراطوری انگلو صهیونیست در حال تلاش مشخصی برای ایجاد ائتلاف ضد روسی هستند. در این رابطه واقعاً گفتنی است که امریکا ، فرانسه ، و آلمان در 15 مارس بیانیه ای را بدون حتی زحمت مشورت با به اصطلاح "متحدان" خود در ناتو یا اتحادیه اروپا صادر کردند.

15 سال پس از جنگ عراق هزینه های آن چیست ؟

 استفانی ساول* – برگردان : آرش وجدانی

 • تا سال 2015، که پروژه هزینه های جنگ آخرین برآوردش را منتشر کرد بیش از 165.000 غیر نظامی عراقی در  نتیجه مستقیم جنگ امریکا، علاوه بر آن حدود 8.000 سرباز و پیمانکار نظامی امریکایی در عراق کشته شده بودند.

قطار "داعش" به ایستگاه "القاعده" می رسد 

اردشیر زارعی قنواتی

 • تروریسم بنیادگرای اسلامی هر چند ریشه در اعماق تاریخ دارد اما یک پدیده مدرن است که با توجه به سوابق تاریخی خود از زمان جنگ های داخلی افغانستان در اواخر دهه هفتاد میلادی تحت "دکترین غربی" دوران جنگ سرد برای مبارزه با شوروی به بهانه اشغال این کشور بنیان گذاشته و اجرایی شد.

بازسازی نقشه امپراتوری آمریکا

 جیمز پتراس - برگردان: آمادور نویدی

 • امپراتوری آمریکا بطور قابل توجهی میدان آزادی عمل و حضور خود را در چندین منطقه، بویژه در آمریکای لاتین افزایش داده است. افزوده ها و توسعه ها شامل آرژانتین، برزیل، کلمبیا، مکزیک، آمریکای مرکزی، پرو و کارائیب (وابسته به دریای کارائیب) است. آرژانتین مهم‌ترین دارایی جهت طراحی مجدد امپراتوری آمریکا در آمریکای لاتین  است.

"امید" خود را در چه جایگاهی می بیند؟

 نویدنو

 • علی رغم تصویری که "امید"سعی دارد به عنوان یک انسان منطقی، مودب، اخلاقی و... از خود ارائه دهد، چارچوب های نظری، ادعاها و رویکردهای او در این نوشته ها نه تنها فکت های  روشنی را در این زمینه ارائه نمی کند، بلکه در برخی موارد پایبندی ایشان به ارزش ها و ویژگی هایی که مدعی آن هستند، را با تردیدهای جدی نیز مواجه می کند.

گریزِ از پاسخ گویی؛ با طعمِ گَس

پاسخ "امید" به نقد "نویدِنو" برمقاله "به بهانه انتشار سند بزرگداشت..."

 • ولی هر بار از اینکه نگارنده با شروع بند 1 تا پایان مطلب خود، به عمق نقدهای مطروحه در مقاله "به بهانه انتشار سند بزرگداشت..." و روح وحدت طلبانه آن پی نبرده و با نویسنده مطلب مورد نقد خود احساس فاصله و جبهه گیری کلامیِ دارد، بسیار افسوس خوردم..

امپریالیسم مالی

 مایکل هودسون – برگردان : هاتف رحمانی

 • استراتژیست های امریکایی ظاهرا امیدوارند در صورتی که روسیه، چین و دیگر کشورها برای مسلط کردن پول ملی خود در تجارت و سرمایه گذاری تلاش کنند ، تهدید به منزوی کردن بتواند آن ها را به زانو در آورد. انتخاب آن ها می تواند تحمل تحریم هایی مانند تحریم های تحمیل شده بر کوبا و ایران، یا اجتناب از محروم سازی با تن دادن به سیستم مالی و تجارت دلاری شده و پیش راندن آن برای تامین مالی اقتصاد هایشان تحت کنترل امریکا باشد. 

سلطه انسان بر طبیعت

 برگردان - امیر حسینی

 • انسان توانسته است طبیعت اجتماعی خاصی را بیافریند که مختص به اوست : قبیله، سلسله مراتب ، طبقات اقتصادی ، دولت و غیره. روابط سلسله مراتبی و طبقاتی ریشه های عمیقی در جهان دارند. شیوه تفکری که ناشی از حاکم بودن این روابط است باعث رشد ایده سلطه انسان بر انسان و انسان بر طبیعت شده است .

75مین سالگرد جنایت نازی ها در خاتین!

 م . چابکی  

ما باید این را همیشه به یاد داشته باشیم

 • از دیگرجان به در بردگان «یوسف کامینسکی» مرد روستایی 56 ساله بود که پس از رفتن نازیها به جستجوی فرزند خود پرداخت ولی بجای او در میان اجساد  سوخته جسم نیمه سوخته فرزند دیگری را  یافت و او را در آغوش گرفت. این لحظه غم انگیز مرگ فرزند و در آغوش گرفتن کودکی دیگر منبع الهامی برای ایجاد مجتمع یادبود «خاتین» و مجسمه نمادین مردی که میان سیاهی دود فرزند جدیدی یافت گردید.

زنان ، کوبا و راه به انقلاب

 ترزا گوتیرز- هاتف رحمانی

 • زمانی که بنیاد مادی جامعه به سود کارگران و ستم دیدگان و نه به سود شرکت ها است، زمانی که جامعه برای توده ها و نه برای سود برنامه ریزی و سازماندهی می شود ، زندگی به لحاظ کیفی بهتر است

مکتب نیاوران

 • نئو لیبرالیسم که هسته مرکزی آن را "اقتصاد بازار آزاد" تشکیل می دهد ، در هر جایی که رد پای خود را محکم می کند ، دست به ابتکار وساخت نهادهایی می زند که در دراز مدت قادر باشد ادامه کاری آن را تضمین نماید . ایران هم از این قاعده مستثنی نیست . پدیداری آن چه به "مکتب نیاوران" معروف شده است ، حاصل تلاش باورمندان به اقتصاد بازار آزاد نئو لیبرالی در ایران است که تاریخچه ای نسبتا طولانی دارد.

ادامه: 941 -940- 939 - 938 - 937 -936-935 -934-933- 932-931- 930- 929 -928-927 -926- 925- 924 - 923 - 922 - 921 - 920 - 919 -918 - 917- 916 - 915 - 914-913 -912- 911- 910

ادامه ...

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
اشتراك در خبر نامه نویدنو

نشانی پست الکترونیک: