برای آزادی ، صلح، استقلال، عدالت اجتماعی 
و همبستگی بیشتر پیروان سوسیالیسم علمی
 

 

تماس با ما :

webmaster@rahman-hatefi.nry

webmaster.navidenou@gmail.com

«در آمدی بر حقوق کار در ایران و نقد قانون کار»

 
 
برای آزادی ، صلح، استقلال و عدالت اجتماعی                         آزادی زندانیان سیاسی 

نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

شماره  1014                  18 شهریور  ماه1398

لنین در مخفیگاه (دفترچه آبی)

احکام سنگین ضد کارگری و ضرورت وحدت چپ

راه جلوگیری از جنگ و تنش های

 خطرناک نظامی در منطقه مذاکره است!

حزب توده ایران :  احکام ظالمانه علیه فعالان کارگری را محکوم می‌کنیم

 کانون نویسندگان ایران : پیرامون احکام متهمان پرونده‌ی هفت تپه

آیا بازخوانی آثار صمد بهرنگی کافی است ؟

راه جلوگیری از جنگ و تنش های خطرناک نظامی در منطقه مذاکره است!

 • آیندهٔ کشور ما از سوی یکی از خصمانه‌ترین محفل‌های امپریالیسم آمریکا یعنی گروه ‌بندی راست افراطی ترامپ با خطرهایی بسیار جدی روبرو است. باید با بسیج افکار عمومی و با طرد دیدگاه و سیاست‌های خانمان‌برانداز رژیم ولایی در راستای جلوگیری از سقوط کشور در ورطۀ نابودی اقتصادی و تنش های فزایندۀ نظامی جلوگیری و راه را برای مذاکره جدی و رسیدن به توافق بر اساس منافع ملی کشور گشود.

احکام سنگین ضد کارگری و ضرورت وحدت چپ

نویدنو

 •  این احکام همچنین به درستی هر گونه توهم پیرامون جدایی مبارزه صنفی و سیاسی را فرو ریخته است و نشان می دهد که چرا دفاع از نان و کار به عنوان خواست های معیشتی بدون دفاع از آزادی به عنوان خواسته سیاسی امکان پذیر نیست.

لنین در مخفیگاه (دفترچه آبی)

نویسنده: ایمانوئل کازاکه ویچ - برگردان: ناصر موذن

 • هزاران پلیس تزاری با سگ‌های تربیت‌شده به‌دنبال لنین می‌گشتند تا او را دستگیر و با اعدام او اوضاع انقلابی روسیه را به‌گمان خود آرام کنند. لنین صبح زود هر روزش را با ‌نوشتن اثر مشهورش به‌نام «دولت و انقلاب» در دفترچه‌ای آبی رنگ آغاز می‌کرد.

آیا بازخوانی آثار صمد بهرنگی کافی است ؟

چراباید راه و اندیشه صمد را زیست ...

جعفر ابراهیمی

 • در این یادداشت می کوشیم فراتر از ضرورت بازخوانی آثار صمد بهرنگی به زمینه هایی اشاره نمایمم که زیستن بر مدار اندیشه و روش صمد بهرنگی را یک ضرورت تلقی می کند. این رویکرد بر اساس پرسش هایی است که در ارتباط با نحوه ی مواجهه با صمد شکل می گیرد. آیا بازخوانی و واکاوی صمد و اندیشه و روش اش کافی است ؟

 کانون نویسندگان ایران : پیرامون احکام متهمان پرونده‌ی هفت تپه

 • کانون نویسندگان ایران نه فقط حکم‌های ظالمانه‌ علیه اسماعیل بخشی، محمد خنیفر، سپیده قلیان، امیرحسین محمدی‌فرد، ساناز اللهیاری، امیر امیرقلی و عسل محمدی را محکوم می‌کند بلکه بازداشت و شکنجه و تشکیل پرونده برای آنها را نیز محکوم می‌کند و خواهان آزادی بی‌قید و شرط بازداشت‌شدگان و مختومه شدن پرونده‌‌ی آنها و پرونده‌های مشابه است.

حزب توده ایران :  احکام ظالمانه علیه فعالان کارگری را محکوم می‌کنیم

 • قوه قضائیه با صدور چنین احکامی سرشت واپس گرا، سرکوبگر و مردم ستیز رژیم ولایت فقیه را بار دیگر آشکار می‌سازد. قساوت و ستمگری دستگاه قضائي رژیم ولایت فقیه بی سابقه نیست، اما علت صدور احکام سنگین برای فعالان کارگری در اوضاع کنونی را باید ناشی از نگرانی رژیم از گسترش مبارزات طبقه کارگر و زحمتکشان با توجه به وضعیت بحرانی حاکم بر کشور و ناتوانی رژیم از پاسخگویی به خواسته‌های توده‌های مردم ارزیابی کرد.

«رنج نامه از «بیدادی» که بر کارگران و فرزندانشان میرود »

حسین اکبری

 • فراموش کرده اند که پس از انقلاب کارگران و زحمتکشان را با ایجاد ساختار های صنفی وابسته به دولت ، چگونه از داشتن سازمان های صنفی مستقل و آزاد بازداشته اند و فضای رشد و توسعه انسانی را برای تعیین حق سرنوشت کارگران به دست خودشان از آنان دریغ کرده اند .

جنگ پیش رو : قمار انتخاباتی ناتانیاهوبرای اسرائیل گران تمام خواهد شد

دکتر رمزی بارود -برگردان : هاتف رحمانی

 • در ماه های اخیر، ناتانیاهو سرانجام برای کشتی گرفتن با عنوان طولانی ترین نخست وزیرکشورتلاش کرده است، تمایزی که رهبر اسرائیل با وجود ارثیه شطرنجی لکه دار شده با سوء استفاده از قدرت، برنامه خود خدمتی و چندین مورد فساد مهم که  مستقیما ناتانیاهو را، همراه با همسر و نزدیک ترین آجودان های اوطناب پیچ کرده است به دست آورده است.

نهایی شدن معامله "واشینگتن با طالبان" به معنای صلح نیست

نویسنده: اردشیر زارعی قنواتی

 • در واشینگتن از همان ابتدای ریاست جمهوری دونالد ترامپ این دیدگاه غالب بوده است که با دولت کابل و نیروهای همپیمان کنونی هیچ گشایشی در بن بست کنونی و خلاصی گریبان واشینگتن از این معضل خودساخته وجود ندارد. از طرف دیگر آمریکا هرگز حاضر نخواهد بود که امور افغانستان را به اراده آزاد مردم این سرزمین واگذار کند چرا که روند صلحی که سال گذشته در مسکو با حمایت چین و دیگر کشورهای همسایه افغانستان و با حضور همه احزاب این کشور جریان داشت

انهدام هیتلری مرزهای اروپا

ولادیمیر یومبولایف- برگردان: ا. م. شیری

 • پیروزی اتحاد شوروی در جنگ کبیر میهنی ثابت کرد، که سازمان نظامی کشور سوسیالیستی، همانند همۀ ساختار سوسیالیستی آن، بسیار قدرتمندتر است از سازمان نظامی کشورهای فاشیستی. غلبه بر ارتش هیتلری برتری علوم نظامی اتحاد شوروی و هنرهای رزمی آن بر علوم نظامی و هنرهای رزمی سرمایه‌داری را ثابت کرد.

اندوهِ شهریور…

 خسرو باقرپور

 • جوشیدم!
  در خُمِ صبورِ سال های دگردیسی؛
  و تلخی یِ سال های حریقِ ابلیسی؛
  تا یادِ خونِ خوشه هایِ جوانِ تاک؛
  زمزمه ی نیمه شبِ مستان شود.
  و شُد
  !

زخمی بر پیشانی شهریور،

رحمان

من از کجا می دانستم

 شهریور

 زخمی؛

 همیشگی می شود

می نشیند بر قلب مادرانی

که هنوز رخت سیاه بر تن

دارند،

و صدای هوره شان از دور دستها

به سپیده دمان می رسد

خاوران، نبش قبر به همین سادگی، مثل آب خوردن

فاطمه سرحدی زاده

 • آن روز جمعه صبح روز شانس ما بود. پاسدار ها نیامده بودند.به مناسبت تولد مهناز نجاری دور کپه خاکی که مادر مهناز نشان کرده بود جمع شده بودیم .دختر دیگر مادر مهناز در بهشت زهرا بود.مادر مهناز ضمن صحبت هایش گفت : اصلا من نمی دونم این جایی که نشون کردم قبر مهنازهست، یا نه؟

زخلوتم دور شوید می خواهم «مرا ببوس» را بخوانم!

 • از اتاقی کوچک که اتاق بازرسی بدنی است بگذرم‌‌ - تا دقیقه ای بعد با باز شدن در آخر‌‌ - دختر بچه ای که با تمام توانش ‌‌می‌دود تا خود را به خط پایان برساند و تو‌‌ - پدرم در آن سوی خط زانو زده ای روی زمین تا هم قد من باشی و دستهایت را از دو طرف باز کرده ای‌‌ - و دقیقه ای بعد پرنده ای هستم که پرتاب ‌‌می‌شود در آغوش تو‌‌ - محکم بغلش ‌‌می‌کنی – محکم بغلت ‌‌می‌کنم‌‌ - روی دست‌‌هایت بلندم ‌‌می‌کنی‌‌ - ‌‌می‌خندم‌‌ - در هوا ‌‌می‌چرخانی ام‌‌

شماره  1013                  11 شهریور  ماه1398

مرثیه ای برای امانوئل والرشتاین

نوشته: بونآونتورا دو سوسا سانتوس[1] - برگردان: امید نسیمی

 • در گذشت امانوئل والرشتاین ضایعه ای جبران ناپذیر برای علوم اجتماعی است. او بی تردید برجسته ترین جامعه شناس آمریکایی در قرن بیستم، و در عین حال بزرگترین چهره بین المللی در این زمینه بود. دستاورد عمده او عبارت است از الهام بخشی به نسل های پی در پی جامعه شناسانی که توانستند ازآن عالم تحلیلی که درآن دانش آموخته بودند (مجامع ملی) آزاد شوند و بر نظامی جهانی (اقتصاد جهانی شده و نظام حکومتی مستقل) تمرکز کنند.

هوشی مین - چگونه کمونیست شدم ، راهی که مرا به لنینیسم هدایت کرد

درگرامی داشت یاد هوشی مین رهبر انقلاب ویتنام

برگردان : هاتف رحمانی

 • قبلا ، در زمان همایش های شعبه حزب ، من تنها به مباحث گوش می کردم ، من اعتقاد مبهمی داشتم که همه آن ها منطقی بودند، و نمی توانستنم تشخیص دهم کدام درست و کدام نادرست است. اما پس از آن ، من نیز در بحث ها وارد شدم و با حرارت بحث می کردم . اگر چه من هنوز فاقد کلمات فرانسوی برای توضیح اندیشه هایم بودم ، اما اتهامات حمله به لنین و انترناسیونال سوم را با تمام قدرت در هم شکستم . تنها استدلال من عبارت بود از :" اگر استثمار را محکوم نمی کنید ، اگر در کنار خلق استعمار شده نمی ایستید ، چه نوع انقلابی را می خواهید  بر پا کنید ؟ "

مرحلهٔ تازه‌ای در سرمایه‌داری

 • فروریزی دولت‌های سوسیالیستی در کشورهای اروپای شرقی و اتحاد شوروی سابق در فاصلهٔ سال‌های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۱ توازن نیروهای طبقاتی را بر هم زد و شرایط را برای تشدید نرخ استثمار، به‌ویژ در اروپا، فراهم کرد. در نتیجه، این روند هم به انباشت اضافیِ فزایندهٔ سرمایه، و هم به افزایش بدهی‌های طبقهٔ کارگر منجر شد. در واقع یکی از مهم‌ترین عوامل عمده‌ای که مالی‌سازی را به پیش برد، همین افزایش انباشت سرمایه (و کاهش توان طبقهٔ کارگر) بود.

چپ و چشم انداز تحولات پیش رو  

 • چپ در کنار دفاع از صلح و استقلال و تمامیت ارضی کشور در برابر احتمال مداخله‌ی امپریالیستی، هیچ‌گاه نباید از انجام وظایف خود در عرصه‌های واقعی مبارزه‌ی دموکراتیک و طبقاتی جابماند. چپ باید در کنار دفاع از مطالبات عدالتخواهانه کارگران و زحمتکشان، به صورت فعال از مطالبات دموکراتیک اقشار گسترده‌ی مردم حمایت کند

بررسی هایی پیرامون مساله ملی و مبانی موضع گیری مترقی درباره ی آن

 • اما نکته ی مهمی که نباید از آن غفلت شود آن است که مبارزات ملی حتی در سو گیری مترقی خود حامل عناصر ارتجاعی نیز هستند و در حقیقت به دلیل آن که این مبارزات و مشارکت کنندگان در آنها دارای اهداف و انگیزه های گوناگون و بعضا متضادی هستند و از طرف دیگر تخاصم های ملی همواره می توانند موجب تضعیف و یا جلوگیری از اتحاد و همبستگی کارگران ملل متخاصم شوند لذا حمایت یا عدم حمایت از این جنبش ها و مبارزات کاملا پیچیده است

امریکای برنی سندرز

نوشته: سینا امین

 • برنی سندرز در ویدیو های متعدد تبلیغاتی اش در مراحل مختلف مبارزات انتخاباتی،  بر نقش مخرب رسانه های تحت کنترل کمپانی های عظیم مالی-صنعتی تاکید می کند. وی صراحتا این رسانه ها را ابزار فریب مردم می داند که به جای مطرح کردن موضوعات مبتلابه مردم همچون فقر ، بیکاری ، عدم دسترسی به بهداشت و تحصیل همگانی، به خبرپردازی و حرافی در مورد زندگی شخصی  این یا آن سیاستمدار و هنرپیشه مشغول اند و افکار عمومی را به انحراف می کشند.

مرحله جدید «جنگ ترکیبی» ‌آمریکا علیه چین

نوشته: کریستوفر بلک - برگردان: آمادور نویدی

 • درحال حاضر، مدارک و شواهد فراوانی وجود دارد که انگلیس و آمریکا دستان تاریک و شوم پشت این حوادث در هنگ کنگ هستند. هنگامی‌که انجمن وکلای هنگ کنگ به اعتراضات پیوستند، غرب ادعا نمود که حتی وکلاء با حمایت از اعتراضات جهت اجرای عدالت برای مردم  تلاش می کنند.

دیوار دیگر ترامپ

جک راسموس - هاتف رحمانی

 • جنگ تجاری ترامپ ، طرف داری او از جنگ ارزی جهانی ، سیاست پولی وادار کردن بانک مرکزی به نرخ های بهره پایین تر همگی جریان دیوار پولی به داخل امریکا را که به کاهش اقتصاد جهانی سرعت می بخشد تحریک می کند.

دبیر اول حزب کمونیست ایتالیا :عرصه را به هزاران جوان می سپاریم

برگردان : امید نسیمی

 • مارکو ریزو در این گفتگو اظهار داشت که :آن چه ما بعنوان بازار تعریف می کنیم، در واقع خط اصلی در جهانی سازی سرمایه داری است، که شاخص برجسته وضعیت اقتصادی کنونی جهان را نشان می دهد، و بنا بر این راه حلی روشن را بدان گونه که باید در برابر ما می نهد.

پاسخ به اکونومیست : مصری های زیادی مبارک را گم نکرده اند

ابوالفتوح قندیل - برگردان : هاتف رحمانی

 • هواداران دیکتاتوری سر نگون شده با دست آویز قرار دادن دیکتاتوری امروز به آفرینش دو گانه ای دامن می زنند که یک سوی آن رژیم سرنگون شده و سوی دیگر آن دیکتاتوری حاکم کنونی است. در این دوگانه سازی تنها چیزی که فراموش یا نادیده گرفته می شود مبارزه مردم برای دموکراسی، پیشرفت، آزادی، وعدالت اجتماعی است.

کارزاری که باید به طور گسترده مورد پشتیبانی و انتشار قرار گیرد

نویدنو

 • زحمتکشان وارد عرصه نبرد برای تامین حقوق غصب شده ی خودشده اند. هر روز شاهد اعتراض های گسترده ای از سوی بخشی از زحمتکشان در سراسر کشور هستیم . خصوصی سازی و فروش به بهای ناچیز دارایی های مشترک نسل ها یکی از هدف های حاکمیت هوادار نئولیبرالیسم کنونی است . مجموعه بزرگ تامین اجتماعی که حاصل زحمت و عرق جبین نسل های مختلف مزدبگیران ایران است در معرض حراج قرار گرفته است .

شماره  1012                  06 شهریور  ماه1398

مطبوعات از مشروطه تا 28 مرداد 1332

 سخنرانی کامران پور صفر در انجمن صنفی روزنامه نگاران آزاد

من در کجای جهان ایستاده ام؟!

مسعود امیدی

 • 8شهریور- فارغ از همه پیچیدگی های حقوقی این مسائل، یک وجه مهم موضوع این است که افکار عمومی و عقل سلیم در مقایسه این برخوردهای قضایی و احکام صادره چقدر ممکن است اقناع شود و آن ها را عادلانه بداند! چقدر می تواند باور خود به استقلال قوه قضائیه را حفظ کند و...چقدر مشروعیت سیستم حکومتی در ذهنش ممکن است خدشه دار شود و.... به نظر می رسد یک جای کار ایراد اساسی دارد

کوبا سرزمین انقلاب25-30

اصغر نصرتی (چهره)

 • 8شهریور- اصغر نصرتی (چهره) هنرمند تاترسفری داشته است به کوبا . خاطرات این سفر به صورت منظم پیش از این در فیس بوک نویسنده منتشر شده است . سفرنامه ها اگر چه به تعداد مسافران و راویان می تواند متفاوت باشد اما واقعیت فضای زنده و واقعی محل مورد باز دید را در اختیار خواننده می گذارد و با تجربه های مسافر - راوی شریک می سازد .

اعلامیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب تودۀ ایران

 به‌مناسبت سی‌ویکمین سالگرد جنایت هولناک فاجعۀ ملی کشتار هزاران زندانی سیاسی

 • اگرچه واقعیت امر این است که در جریان فاجعه ملی کشتار زندانیان سیاسی، بخش عمده‌ای از اعدام شدگان از بین اعضا و هواداران صادق و مبارز سازمان مجاهدین خلق ایران بودند که به‌بهانۀ حملۀ نظامی رجوی به ایران (با یاری رژیم صدام حسین) اعدام شدند، اما با توجه به مجموعه اسنادی که تا کنون در این زمینه منتشرشده است، روشن است که کشتار هزاران زندانی ازجمله زندانیان توده‌ای، فدایی و دیگر نیروهای سیاسی کشور- زندانیانی که بسیاری از آنان قبلاً در بیدادگاه‌های قوهٔ قضائیه رژیم ولایت فقیه محاکمه و به زندان محکوم ‌شده بودند- جز پاک‌سازی‌ بزرگ و خونین مخالفان سیاسی رژیم  به‌هدف تأمین دوام حکومت ‌اسلامی چیز دیگری نبود.

 اطلاعیه رسمی اجلاس کمیته مرکزی حزب کمونیست سوریه

برگردان امید نسیمی

 • این مرحله از تضاد ها و شکلی که در بسیاری از کشورها جایگزین لیبرالیسم جهانی شده می شود با ناسیونالیسم افراطی مشخص می شود.در ایالات متحده آمریکا تحریکات خصمانه نه تنها بر علیه مهاجران - به ویژه مومنان به برخی از ادیان(اسلام - م.) - بلکه همچنین بر علیه اتباع آمریکایی لاتین و آفریقایی تبار تشدید شده است و می شود.

کانون نویسندگان ایران : تشدید سرکوب آزادی بیان

 •  انتشار نظر، انتقاد و خواست‌های مدنی و سیاسی در جوامع برخوردار از آزادی بیان شیوه‌ای مرسوم است و کسی بابت آن نه تنها بازداشت که مواخذه هم نمی‌‌شود. در ایران اما این معمول‌ترین شکل آزادی بیان، این پایه‌ای‌ترین حق آدمی با دستگیری و زندان پاسخ می‌گیرد

" کارل مارکس جوان"،

فیلمی درخشان از زندگی نظریه پرداز و مبارزی بزرگ

 خسرو باقری

 • فیلم تفکربرانگیز و زیبای " کارل مارکس جوان "، اثر " رائول پک " که در سال 2017 آفریده شده، اثری درخشان است که می توان آن را چندین بار دید، لذت برد و از آن آموخت. رائول پک (1953) زاده هائیتی و دانش آموخته دانشگاه " فرهنگ و هنر برلین " و خالق آثاری چون " لومومبا، مرگ یک پیام آور" (1992)، " قتل عام روندا " ( 2005) ، " من کاکا سیاه شما نیستم" () و سرانجام فیلم به یاد ماندنی " کارل مارکس جوان" است که نخستین بار در 67 مین جشنواره سینمایی برلین به نمایش درآمد.

دو شعر از رحمان ، مویه ...بر ویرانی زمین و به سلامتی صبح

 • ریه های زندگی از کار افتاده اند
  جنگل ها در آتش می سوزند
  خون در شریان زندگی،
  از حرکت باز می ماند
  و حباب های سربین و خون آلود
   تکه تکه فرو می بارد،

 • پیک دوم را،
  لاجرعه سر کشیدم؛
  به یادِ آنان که -
  پیش از طلوع آفتاب،
  از ظلمت گذشتند ...
  به قلب روز گام نهادند.

عامل نارضایی در هنگ کنگ چیست؟ 

کوین زیز و مارگرت فلاورز- برگردان : هاتف رحمانی

 

 • منبع نا آرامی در هنگ کنگ نا امنی اقتصادی ناشی از سرمایه داری است. چین نمی تواند مسئله رنج مردم هنگ کنگ را حل کند. این رویکرد "یک کشور، دو سیستم" به معنی آن است که سرمایه داری افراطی هنگ کنگ در کنارچین قرار دارد، اما از سیستم اجتماعی شده چین جدا است . هنگ کنگ سیستم سیاسی غیر متعارفی دارد. مثلا،نصف کرسی ها در مجلس مستلزم نمایندگی منافع تجاری است که به معنی آن است که در مجلس منافع شرکتی رای می دهد ...

سیاست در دوران پهلوی دوم: 

وزارت اقتصاد و سیاست صنعتی، 69- 1963

ولی نصر- مترجم: مسعود امیدی

 • «بدون تردید این مقاله یکی از پژوهش‌هایی است که دربردارنده اطلاعات بسیار ارزشمندی برای درک و تحلیل درست روند تحولات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی در دوران پهلوی آخر (شاه) است. تعهد نویسنده به مستند کردن مسائلی که در مقاله از آن‌‌ها سخن به میان آورده، با توجه به تعداد قابل توجه پاورقی‌ها و اطلاعاتی که در آن‌ها ارائه می‌شود، در این مقاله کاملا چشمگیر است.»

اصلاح یا انقلاب؟

ترجمه ی: مسعود امیدی- داود جلیلی

 • دو سوسیالیست امریکایی در مورد موضوع شیوه گذار از جامعه سرمایه داری به سوسیالیسم نوشته اند: اریک بلانک و راب رووک .مترجمان ضمن برگردان هر دو مقاله که در واقع پلمیکی بر سر ایده های کائوتسکی در گذار به سوسیالیسم دیدگاه خود را نیزبه شکل نظر مترجمان با خواننده در میان گذاشته اند. مترجمان در بخشی از یادداشت خود می نویسند :« پس از شرکت برنی ساندرز در انتخابات 2016 بحث های مهمی در نشریات چپ امریکایی درگرفته است . بحث بر سر شیوه گذار از سرمایه داری . بحث بر سر اصلاح یا انقلاب.

شماره  1011                  31 مرداد  ماه1398

"چرا جهان نگران سرنوشت یک نفتکش ایرانی در دریای مدیترانه است؟"

نوشته : ویجی پراشاد – برگردان : امید نسیمی

 

 • در داخل دولت ترامپ این تمایل قوی که از تردد این نفتکش جلوگیری شود و آن را به دریچه ای به سوی جنگ تبدیل کند وجود دارد.این همان نظری است که جان بولتون مشاور ترامپ در زمان توقیف این کشتی نفتکش از سوی جبل الطارق عنوان کرد ، گویی به تهران پیام می داد که گفت اکنون نوبت شماست

چند خبر، چند نکته و یک سوال!

گفتگوی رادیو پویا با رفیق احمد جواهریان

گفتگوی تلگرامی با فریبرز رئیس دانا :

بحران در ایران؛ احکام حریم و احکام تحریم!

 • پرسشهای مطرح شده در برنامه امروز:

 • - آیا ممکن است که بیشتر در رابطه با موضوع جلسه " احکام حریم و احکام تحریم " توضیح بدهید؟ چرا این عنوان را انتخاب کردید؟

 • - اخباری که می‌رسد حاکی از این است که دستگیری ها به شدت افزایش پیدا کرده است و حتی فعالان مدنی بسیاری هم دستگیر شده اند، آیا این دستگیری ها نظر شما به نزدیک شدن به انتخابات ربطی ندارد؟

اعتراض کننده های هنگ کنگ  پرچم های عقب مانده ی خود را دارند

یان گودرام - برگردان : هاتف رحمانی

 • اگر چه دو دهه از زمان بازگشت هنگ کنگ به چین می گذرد ، اما زخم های این دوران باقی است ، همان زخمی است که در امریکای جنوبی ، افریقا ، و دیگر قسمت های آسیا عمل می کنند -(زخم هایی) یادآوران ابدی عملکرد های استعمار. زخم های عمیق خیلی زود از بین نمی روند ، ودلیلی وجود داردکه کسانی که آن (زخم) ها را فرو می کاهند و می گویند باید فراموش شود عموما برخورداران از این ارثیه - یا، به اندازه کافی حیرت آور فرزندان آن ها هستند.     

دربارۀ تغییر قانون اساسی

 • موضوع امروز میهن ما تنها شخص خامنه ای نیست که با تغییر او تصور کرد کشور می تواند به سمت استقرار حکومتی مردمی و آزادی و عدالت اجتماعی برود. مشکل امروز میهن ما کل ساختار فاسد و ضد مردمی حکومت مداری در ایران است.  تضاد مردم با استبداد دینی تنها یک راه‌حل دارد و آن طرد بی‌قیدوشرط حاکمیت ولایت فقیه است تا بسترهای لازم در مسیر انجام رفرم‌های بنیادین و در جهت گذار به مرحلهٔ دموکراتیک را بتوان فراهم کرد. این امر هم نه از طریق ”چانه زنی در بالا“ بلکه با تشدید و گسترش مبارزه جنبش مردمی امکان پذیر است.

آیا مارکسیسم راهنمای تاریخ است؟

 • هستهٔ مرکزی ماتریالیسم تاریخی، مفهوم طبقه است که این طور تعریف می‌شود: بخش‌هایی از جامعه که شیوهٔ گذران زندگی‌شان بر اساسی یکسان است و منافع مشترکی دارند. برخلاف تمایزهای گروهی به وجود آمده در میان گونه‌های متفاوت جانوران (مثل زنبورها یا مورچه‌ها) که صرفاً پایهٔ ژنتیکی دارد، جامعهٔ انسانی با تمایزهای طبقاتی‌اش در سراسر تاریخ بشر دچار تغییرهای اجتماعی شده است و همچنان هم در حال تغییر است.

جان شیفته دیگری از میان ما رفت

 • حزب تودهٔ ایران در گذشت رفیق واله قلی زاده، مبارز راه آزادی زحمتکشان و محرومان جامعه را به خانواده و بازماندگان او و به همهٔ اعضای فرقه دمکرات آذربایجان ایران ونیز به اعضا و هواداران حزب توده ایران، به دوستان و آشنایانش و دیگر مبارزان راه آزادی و عدالت اجتماعی  تسلیت می گوید.

شماره  1010                  24 مرداد  ماه1398

کودتای ارتجاعی - امپریالیستی ۲۸ مرداد، مشتی نمونه‌ی خروارها مداخله و تجاوز امپریالیستی در جهان
مسعود امیدی

 • آن‌ها که در نمایندگان رژیم ساقط شده‌ی سلطنتی ایران به دنبال پتانسیل های دموکراسی خواهی و ترقی خواهی می‌گردند، توجهی به این حقیقت ندارند که دموکراسی بورژوایی موجود در نظام های پادشاهی کشورهایی چون انگلستان، پیش و بیش از هر چیز دستاورد مبارزات اجتماعی و سیاسی مردم این جوامع در طی زمان است نه ساختار سلطنتی حکومت!

کودتای ۲۸ مرداد، اوضاع حساس کشور، مداخله‌های خارجی و درس‌های امروزی آن!

 • جلوگیری از دخالت خارجی در ایران و تکرار فاجعهٔ کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و همچنین مانع شدن از جایگزینی حکومتی استبدادی و ضدمردمی با نوعی دیگر از حکومت استبدادی‌ وابسته به سیاست‌های دولت ترامپ، بن سلمان و نتانیاهو،‌ تنها با به‌وجود آوردن یک آلترناتیو سیاسی- مردمیِ منسجم که بتواند در عرصه سیاست جهانی نیز نقش‌آفرین باشد، امکان‌پذیر است.

در دفاع از "کودتا"

شبگیر حسنی

 • "قیام" یا "رستاخیز ملی" نامیدن آنچه که در بیست و هشت  مرداد سال سی و دو گذشت، نه عجیب است و نه جدید؛ عجیب نیست زیرا که در تمامی کودتاهای ارتجاعی صورت گرفته در سراسر جهان، عوامل کودتا و حامیان آنها همواره عمل خود را منطبق بر "قانون" و پاسداری از "منافع ملی" و یا صیانت از "ارزشها" و بر مبنای "خواست مردم" قلمداد کرده و از کاربرد لفظ کودتا خودداری ورزیده اند و جدید نیست زیرا از همان فردای 28 مرداد، تمام عوامل و رسانه های رژیم کودتا با به کار گیری این عناوین و ارائه توجیهات گوناگون سعی فراوان در دیگرنمایی ماهیت آن رخداد، به کاربرده اند.

باز انتشار

اطلاعیه فرقه دموکرات آذربایجان :رفیق واله قلی زاده در گذشت.

 • با کمال تاسف رفیق واله قلی زاده صدر کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان روز چهارشنبه ٢٣ مرداده ماه ۱۳۹۸ (۱۴ آگوست ۲۰۱۹) در سن ۸۱ سالگی در گذشت و جنبش انقلابی و ملی ایران یکی دیگر از فرزندان با ایمان، معتقد و استوار خود را از دست داد

نویدنو درگذشت رفیق واله قلی زاده را به کمیته مرکزی ، اعضا و هواداران فرقه دموکرات آذربایجان تسلیت می گوید.

 

بُن‌بست سیاست‌های حاکمیت

 با تغییرهای شکلی و انتخابات نمایشی گشوده نخواهد شد!

 • در این اوضاع حساس، عملکرد حاکمیت مطلق علی خامنه‌ای در مقام ولی فقیه، افق آیندهٔ تحول‌ها در میهن‌مان را مسدود کرده و اوضاع را مخاطره‌آمیزتر خواهد کرد. مادامی که خامنه‌ای یا هر شخصیت دیگری در مقام "نمایندهٔ خدا بر زمین" به‌هدف "حفظ نظام" ‌ در همه امور برای مردم و کشور تعیین تکلیف می‌کند،‌ در همچنان بر این پاشنه خواهد چرخید.

آیا در روسیه لیبرال های آشوبگر« میدان » را بدست می گیرند!؟

تهیه و نگارش : م . چابکی

 • تظاهرات چند ده هزار نفری که هر بارمنجر به دستگیری هزاران نفر گردید وخشم دستگاه امنیتی روسیه را برمی انگیزد، تنها تخلف بخشی از طیف فاسد الیگارشی سازماندهنده اعتراضات مورد حمایت غرب، که تلاش می کند با دخالت خارجی الیگارشی دیگری را جایگزین  نماید نیست. بلکه سیاست یک بام و دوهوای لبیرال های حاکم نیز هست که سبب انفجار اجتماعی می گردد .  

بیانیه احزاب چپ هند :انحلال ایالت جامو و کشمیر حمله به قانون اساسی هند ، دموکراسی و فدرالیسم

 • این خیانت به تمام وعده ها، تبلیغات مکرر دولت مرکزی در طی سال ها، برای حفظ "کشمیریت"، "جمهوریت"(دموکراسی) و"انسانیت"است. تحکیم پیوستگی مردم کشمیر و جامو با بقیه هند، همان طور که سه سال پیش دولت وعده داد، تنها از طریق روند گفتگوی سیاسی با تمام ذینفعان می تواند عملی شود، در عوض گام یک طرفه غیر دموکراتیک جاری نا همبستگی را ژرف تر خواهد کرد. این اقدام برای اتحاد و یک پارچگی هند مضر است.

مغلطه انحلال جامو و کشمیر: حمله تمامیت گرایی بر دموکراسی و فدرالیسم

پراکاش کارات - برگردان : هاتف رحمانی

 • تحقیر حاکمان بی جی پی برای مردم کشمیرزمانی تجسم یافت که عملیات امنیتی بزرگی را قبل از تصویب تغییرات قانون اساسی برای وضعیت جامو و کشمیر در پارلمان به راه انداختند. ده ها هزار نیروی پلیس مسلح و سربازان ارتش به آن جا منتقل و در ایالت به کار گرفته شدند. رهبران احزاب سیاسی بزرگ دستگیر شدند، خاموشی اطلاعات وجود داشت و اینترنت و خدمات موبایل مسدود شد. (معبد)امارناتا یاترا Amarnath yatra تعطیل اعلام شد و توریست ها بر گردانده شدند. کشمیربه یک زندان عظیم تبدیل شد.

سویت چودری - برگردان : هاتف رحمانی

 • دولت هند هیچ حق قانونی برای تعیین یک طرفه حق حاکمیت و خود مختاری آن ها را ندارد.بدون درک کامل از تاریخ موضوع ، تصمیمی بی تعصب و  فراگیر در باره وضعیت سیاسی جاری و تغییر در رهبری سیاسی هند و پاکستان ، هیچ راه حل پایدار سیاسی نمی تواند وجود داشته باشد و کشمیری ها به تحمل رنج تحت اشغال موثر هر دو طرف ادامه خواهند داد. 

طبقه و تحلیل طبقاتی

 نوشتهٔ لارس اولریک تامسن

 • پیش‌نیازِ پیشرفتِ مجدد در روند مبارزه این است که حزب‌های کمونیست همچنان استراتژی ضدانحصاری را دنبال کنند و آن را رها نکنند، و با درس‌گیری ار تجربه‌های تاریخی، نظریه‌های خود را به‌روز کنند.چالش اصلی جنبش کارگری این است: یافتن شکل‌های نوین به منظور مقابله با انحصارها. و این کار فقط از راه تلاش متحد و مشترک در سطح ملّی و بین‌المللی ممکن و عملی است.

 • جزم‌گرایی فردی خرد و یا کلان می‌تواند جزم‌گرایی های گروهی را باعث شود. در چنین شرایطی اشکالی از مریدی و مرادی ممکن است شکل بگیرد (فرمانبریِ اقتداری جزم‌گرایانه) یا «اشتغال فکری به قدرت و موقعیت» می تواند مناسبت قدرت در درون یک سازمان را تحت تاثیر قرار دهد و «ارتباطات متکبرانه» و «خشونتِ اقتداری» بیافریند.

شماره  1009                  12 مرداد  ماه1398

یادتان گرامی ست

احمد سپیداری

 • خبر که در شهر پیچید،
  هیئت غریبی به خود گرفت، خشمگین و پُرِ بیگانگی؛
  با گوش و زبانی هر دو از معنی افتاده
  و مشت‌ محکمی که از درون، بر قفسه‌ی سینه‌‌ می‌کوبید.
  سنگ‌فرش کوچه‌ها ترک می خورد و بالا می‌آمد.
  رنگ‌ دیوارها پوسته می کرد و می ریخت
  .

با درودهای فراوان به رفقا وشادباش نخستین کنگره حزب چپ ایران ،

رحمان

 • هیچ چیز برای یک رفیقِ همرزم والاتر از آن نیست که این یگانگی را در گوهرِ وجود خویش و رفقایش احساس کند و به وحدت وجودی اش که با زحمتکشان پیوند عمیق خورده است، دست یابد. و این همان راز دیرینه است که خود می دانیم که باید آن را بگشاییم و در حرف و عمل بدان وفادار بمانیم

چرا با اتحادعملِ فراگیر در جنبش سندیکایی زحمتکشان

 باید به‌مقابله با برنامه‌های رژیم ولایت فقیه برخاست؟!

 • جنبش کارگری و سندیکایی باید تشکیلات، سطح همبستگی، سازمان‌ دهی، اتکا به نیروی توده کارگران و بنیه خود را با تشدید مبارزه بازسازی کند. شرط کامیابی این پویه، اتحادعمل فراگیر و استقلال‌عمل طبقاتی است.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه :

 #نان_کار_آزادی_در ۱۲ مرداد  ماه ۹۸ محاکمه می شود !

محاکمه کارگران حق طلب ، نه فراموش می شود و نه بخشیده خواهد شد!

 • جامعه ای که هر گونه تشکل یابی در آن قدغن می باشد، جامعه ای که به خودی و غیر خودی، به  شهر وند درجه اول و‌درجه دوم و درجه سوم تقسیم شده است.در چنین جامعه ای وقتی کارگران و فرزندان و‌حامیان طبقه کارگر دست به اعتراض میزنند، بازداشت و زندانی می شوند، به اجبار پشت دوربین قرارشان  می دهند تا علیه زندگی خود اعتراف کنند، وکیل کارگران خانم فرزانه زیلابی، احضار و مورد تهدید قرار می گیرد و...،.

جمع کثیری از کارگران و فعالین کارگری سنندج و خانواده هایشان :

جای کارگران و فعالین کارگری زندان نیست!

 • ما جمعی کثیری از کارگران و فعالین کارگری سنندج و خانواده هایمان حمایت بی دریغ خود را از خواسته ها و مطالبات این عزیزان اعلام میداریم و آزادی بی قید وشرط تمامی آنها و متوقف کردن تعقیب قضایی و پرونده سازی برای کارگران و فعالین کارگری از جمله اسماعیل بخشی، امیر حسین محمدی فرد، ساناز الهیاری، سپیده قلیان ، علی نجاتی و عسل محمدی و بازداشت شدگان روز جهانی کارگر ندا ناجی، عاطفه رنگریز و آنیشا اسدالهی را خواستاریم

 گروه اتحاد بازنشستگان:محاکمه نان، کار، آزادی،

 محاکمه خواست و مطالبه کارگران و زحمتکشان است!

 • ما بازنشستگان در کنار کارگران، معلمان، پرستاران، زنان، دانشجویان و جوانان به مثابه حلقه های جنبش های مشترک مطالباتی، به هر گونه پرونده سازی و محاکمه کارگران و فعالان  معترضیم و خواهان آزادی فوری و بی قید و وثیقه این عزیزان و تمامی زندانیان سایر عرصه های اجتماعی، مدنی  و سیاسی می باشیم.  

 

 

کانون نویسندگان ایران:

در باره‌ی محاکمه‌ی کارگران معترض و مدافعان آنها

 • کانون نویسندگان ایران با تاکید برحق آزادی بیان بی‌هیچ حصر و استثنا، برگزاری چنین دادگاه‌هایی را محکوم می‌کند و خواهان آزادی فوری و بی‌قیدوشرط اسماعیل بخشی،‌ سپیده قلیان، علی نجاتی، امیرحسین محمدی‌فرد، ساناز اللهیاری، ‌امیر امیرقلی، عسل محمدی‌ و دیگر زندانیان سیاسی و عقیدتی است.

شماره  1008                  02 مرداد  ماه1398

وحدت اندیشه و اسلوب تحلیلی حزب توده ی ایران

درباره ی «جمهوری اسلامی» از بهمن 57 تا کنون

 •  آن چه سبب شد تا این چند سطر نگاشته شود، بحث هایی است که پیرامون «تفاوت» و حتی «گسست» میانِ دیدگاه و رویکرد مجموعه ی رهبری فعلی حزب توده ی ایران با رهبری پیشین آن، در مقطع انقلاب بهمن و سال های اولیه ی پس از آن، در بین اعضا و هواداران فعلی و پیشین حزب جریان دارد. این مباحثات تازه نیستند و ریشه های آن ها به همان زمان یورش به حزب و نیز کنفرانس ملی بازمی گردند.

»لیبرالیسم سیاسی» وطنی و مبارزۀ با دیکتاتوری ولایی

 • "لیبرالیسم سیاسی" وطنی مطرح در کشور ما حاضر نیست عامل‌های اصلی و پروسه‌های بروز تضادهای داخلی (که برآمده از ادامهٔ نظام استبدادی ولایی است) را در ارتباط با دخالت‌ها و خطرهای خارجی (که برآمده از سیاست‌های امپریالیستی است) ریشه‌یابی کند. نه‌تنها حاضر نیست، بلکه توانایی آن را هم ندارد.

اتحادعمل بین نیروهای هوادار صلح ممکن و ضروری ست

احمد سپیداری

 • اتحادعمل بین نیروهای هوادار صلح ممکن و ضروری ست. باید در مقابل جنگ طلبان ایستاد و مبارزه رهایی بخش را از گزند جنگی مرگبار حفظ کرد.

کوبا سرزمین انقلاب23-25

 • اصغر نصرتی (چهره) هنرمند تاترسفری داشته است به کوبا . خاطرات این سفر به صورت منظم پیش از این در فیس بوک نویسنده منتشر شده است . سفرنامه ها اگر چه به تعداد مسافران و راویان می تواند متفاوت باشد اما واقعیت فضای زنده و واقعی محل مورد باز دید را در اختیار خواننده می گذارد و با تجربه های مسافر - راوی شریک می سازد .

امریکای لاتین و مبارزه با امپریالیسم و فاشیسم 
گغتگوی سیرا پاسکوال مارکوینا با نستور کوهن، ترجمه: داود جلیلی

 • مارکسیسم وسیله عظیمی است که به ما اجازه می دهد بدانیم سرمایه داری چگونه عمل می کند و بدانیم چه عواملی هستند که سرمایه داری را دچار بحران می کنند. مارکسیسم به ما اجازه می دهد سازو کار های بهره کشی، سلطه ، وابستگی و امپریالیسم را درک کنیم. با این حال صرف توسل به متن های مارکسیستی پی آمد انقلابی را تضمین نمی کند.

بازخوانی جنبش‌های رفرمیستی سوسیالیستی (6)

انقلاب بدون انقلاب»: خوانش رفرمیستی از گرامشی / سعید رهنما

 •  این برداشت از انقلاب و حزب لنینی یک جنبه از دیدگاه‌های گرامشی بود، که معمولاً طرفداران انقلابِ بلافاصله‌ی سوسیالیستی با تکیه بر آن، به‌غلط گرامشی را ادامه ‌دهنده‌ی همان راه بلشویکی می‌دانند. اما تعبیر افراطی دیگری نیز از گرامشی وجود دارد که او را کلاً غیررادیکال عرضه می‌کند.

بازخوانی جنبش‌های رفرمیستی سوسیالیستی (7)

« عوامل ظهور و افول رفرمیسم سوسیالیستی / سعید رهنما

 • در این بخش مهم‌ترین مجموعه عواملِ مرتبطی بررسی می‌شود که بخشی از پیروان مارکس را به تجدیدنظرطلبی و تأکید بر تاکتیک‌ها و استراتژی رفرمیستی سوق داد و همزمان در آن مقاطع از تحول جوامع انسانی مانع موفقیت آن‌ها در نیل به سوسیالیسم شد.

پیام کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران

 به نخستین کنگرۀ حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

 •  تنها وسیلهٔ نجات ایران از این وضعیت ناگوار و خطرناک، ایجاد تغییرهای بنیادی برای گذار از دیکتاتوری و برپایی حاکمیتی مردمی و دموکراتیک است. در این روند، شکل‌گیری جبهه‌ای ضددیکتاتوری با شعار صلح، دموکراسی، و عدالت اجتماعی، می‌تواند با تغییر دادن توازن نیروها به سود جنبش مردمی در داخل کشور،‌ دیکتاتوری حاکم را  به ‌عقب‌نشینی وادارد و به حذف حاکمیت مطلق ولایت فقیه و گذار به حاکمیتی ملّی و دموکراتیک یاری رساند.

شماره  1007                  30 تیر  ماه1398

نظر دو شیخ کهنه کار قطارانقلاب روحانیون در آستانه انتخاباتی دیگر

 • کروبی:در پایان باید بگویم که شورای نگهبان متأسّفانه با دوری از وظایف ذاتی خود به ابزاری در ید حاکمیت تبدیل شده است. از این‌رو در انتخابات‌های مختلف این شورا با هتک حیثیت اشخاص محترم و تضییع حقوق مردم، برای حاکمیت جریانی خاص و حذف جریان های دیگر تلاش می‌کند. این رفتارهای متناقض و خلاف شأن آن نهاد تنها بخش ناچیزی از عملکرد آن شورا در چند دهه گذشته است.

 • خاتمی : باید پاکدستی و دور از فساد بودن افراد بررسی شود و بعد از همه رد صلاحیت‌ها اگر در کل کشور تعداد کمی اصلاح‌طلب باقی بماند، اصلاح‌طلبان با همان تعداد کم ولی مطمئن و افراد توانا و شجاع وارد شوند.

 بیانیه‌ی کانون نویسندگان ایران به مناسبت نوزدهمین سالگرد

 درگذشت شاعر بزرگ معاصر، احمد شاملو 

 • احمد شاملو از نگاه ما نماد همه‌ی جان‌های شیفته‌ای ست که در برابر استبداد، ابتذال و سانسور ایستادند، نوشتند و بخش پیشرو ادبیات و فرهنگ ایران را آفریدند؛ حضور ما بر مزار او در حقیقت بزرگ داشتن یاد همه‌ی شاعران و نویسندگان مخالف سانسور و مدافع آزادی بیان است.

سیاست های مخرب رژیم و گسترش پدیدهٔ دستمزدهای معوقه

 • تنها راه رهایی از سرکوبگری دیکتاتوری رژیم ولایی و فقر و محرومیت گسترده، منسجم کردن اعتراض‌های پراکنده کارگری و سازمان‌دهی مبارزه‌ای متحد در کنار دیگر گردان‌های جنبش خلق بر ضد سیاست‌های اقتصادی رژیم است.با سازمان‌دهی سندیکاهای کارگری مستقل با ماهیتی طبقاتی و ارتقای سطح همبستگی مبارزاتی کارگران، می‌توان رژیم فاسد ولایی را به عقب‌نشینی و سپس شکست کشاند.   

فراخوان ایرانیان ضد تحریم و جنگ برلین :

 با ادامه ی تحریم‌ها و خطرِ بروزِ جنگ مخالفت کنیم 

 • ما، شماری از ایرانیان صلح‌طلب، با تأکید بر ضرورت پیشگیری از بروز یک جنگ خانمان‌سوز و برای پایان دادن به تحریم‌های در حال گسترش اقتصادی، که به‌خصوص دامنگیر اکثریت مردم کشورمان شده است، به‌سوی همه ی نیروهای صلح‌طلب، به‌ویژه هم‌میهنان عزیزمان در برون‌مرز، دست یاری دراز می‌کنیم.

برنی ساندرز، ضد امپریالیسم و ونزوئلا

تیموتی ام گیل - برگردان : هاتف رحمانی

 • مردم بیش از همیشه به کشورهایی که دارای سیاست های با منشا سوسیالیستی هستند سفر می کنند ، آن ها به اطلاعات بیش از همیشه ای که نشان دهنده مزایای سیاست های سوسیالیستی است دست می یابند ، و در داخل ایالات متحده ، آن ها صفی از نابرابری ها را دراطراف زندگی خود ، مثلا  بهداشت و آموزش و پرورش تجربه می کنند.

برنی سندرز :"ما آماده ایم که با منابع قدرت شرکت های بزرگ در بیفتیم." 

مصاحبه برنی سندرز با شبکه MSNBC - برگردان: سینا امین

 • من بدون رودربایستی  به شما می گویم: "من از این افراد قدرتمند نمی ترسم؛ اینها می خواهند مرا به خیلی چیزها متهم کنند و می گویند من یک خطر جدی برای موجودیت حزب دموکرات هستم! خب باشد! بله، ما می‌ خواهیم با این ساختار قدرت درگیر شویم!  

گزارش نخستین کنگره حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

 • نخستین کنگره حزب چپ ایران (فدائیان خلق) در روزهای ۲۱ تا ۲۳ تیرماه سال ۱۳۹۸ برابر با ۱۲ تا ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۹، در هلند برگزار گردید. این کنگره پس از سه روز بحث و گفتگوهای سازنده اعضای حزب و میهمانان کنگره، با تصویب اسناد پایه‌ای و انتخاب ارگان‌های مرکزی، توانست با موفقیت به کار خود پایان دهد و امید تازه‌ای را در میان تلاشگران صلح، آزادی، عدالت اجتماعی، حفظ محیط زیست، دمکراسی و سوسیالیسم برانگیزد.

نویدنو برگزاری نخستین کنگره حزب چپ ایران (فدائیان خلق) را به تمام اعضا و هواداران و دوست داران این حزب تبریک می گوید و آرزو دارد نقش درخور و شایسته ی خود را در کشور بحران زده ایران برای رهایی و سربلندی زحمتکشان ایران با توانمندی ایفا نمایند.

هدف موشک های اس ۴۰۰ چه کسانی خواهند بود؟

 کمال اوکویان دبیرکل حزب کمونیست ترکیه - برگردان: هاتف رحمانی

 • خروج ترکیه از ناتو و وضعیت نامزدی اتحادیه اروپا خواسته هایی هستند که کمونیست ها سال ها برای آن مبارزه کرده اند. این درخواست ها هنوز واقعی هستند و اکنون برای تحقق آن ها باید بیشتر مبارزه کرد. سهم دولت عدالت و توسعه در بازی اس ۴۰۰ با تکیه بر انحصارات داخلی و خارجی و بدون زیرعلامت سوال بردن ناتو و اتحادیه اروپا، می تواند به فاجعه ای که حضور کشورهای امپریالیستی در ترکیه را بیشتر تقویت می کند ختم شود.

شماره  1006                  20 تیر  ماه1398

اطلاعیه صدر کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

 • یکی دو روز قبل مطلع شدم که رحیم حسین زاده از اعضای هیئت سیاسی فرقه، با نقض خشن روش های تشکیلاتی و اساسنامه ای، کسالت این جانب را بهانه قرار داده و بدون اطلاع هیئت سیاسی ـ اجرایی فرقه، روز 6 جولای 2019 خود سرانه چند نفر را گردهم آورده و نام آن را به دروغ "پلنوم کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان" نهاده است.اوپس از این گردهمایی، در بیانیه وقیحانه خود صدر فرقه را برکنار، هیئت سیاسی ـ اجرایی و کمیته مرکزی فرقه رامنحل و خود را به تنهایی رهبر اجرایی فرقه نامیده است!

درخواست از ساناز الهیاری و امیرحسین محمدی فرد

برای پایان دادن به اعتصاب غذا

 

 • ما به خود اجازه داده‌ایم از سوی خود و جامعه پرشماری که به یاری‌های طولانی‌مدت شما امید بسته است، از هر دوی شما بخواهیم به نفع همگان و به امید آینده‌ای تابناک به اعتصاب غذای خود پایان دهید. اما هم‌زمان از مسئولان می‌خواهیم که به این وضع اسفبار و آزارانده‌ی ضدبشری از همین لحظه پایان داده و به درخواست انسانی و قانونی شما پاسخ مثبت دهند.

"اتحادسراسری بازنشستگان ایران":

دعوت به گردهمایی بزرگداشت روز تامین اجتماعی

 • ما بازنشستگان تنها راه نجات از شرایط فلاکت بار خود و پایان دادن به وضعیت اسفبار کنونی و  نجات صندوق های بازنشستگی را ایجاد تغییرات بنیادین در سیاست های خانمان برانداز فعلی دولت و تغییر جهت سیاست ها به سمت بهبود زندگی مردم، کارگران و بیمه شدگان و بازنشستگان می دانیم .

زمین را باید نجات داد

سخنرانی احمد جواهریان در مرکز فرهنگ و هنر ایرانیان کانادا - تورنتو

 

 بیانیۀ حزب تودۀ ایران:

 شیوه های کهنه قلب واقعیت ها در پوشش «نو»

 • در روزهای اخیر اعلامیه‌ای با عنوان "حزب چپ ایران (فدائیان خلق): نه به تحریم و جنگ، نه به جمهوری اسلامی!"، از سوی هیئت سیاسی- اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق) در پایگاه اینترنتی "اخبار روز" منتشر شده است که برخی نکته‌های طرح شده در آن برای حزب ما  مایهٔ  تأسف فراوان است.

 دربارهٔ سردرگمی و سِتروَنیِ اندیشه‌های «چپ نو»

 •  مطالب و نظریه‌های منتشر شده در این دوران و بررسی آنها همراه با بررسی نظرهای کنونی نویسندگان آنها، سردرگمی و سترونی بنیادهای نظری کسانی را نشان می‌دهد که در بهترین حالت، ساده‌اندیشانه چپ انقلابی و واقع‌گرا را پدیده‌ای میرا، موضوع مبارزهٔ طبقاتی و طبقات را در جامعه پایان یافته، و ماتریالیسم تاریخی را برداشتی انحرافی از تاریخ تحول و تکامل جامعه‌های بشری اعلام کردند.

 دو بیانیه در باره نتایج انتخابات یونان 

برگردان: هاتف رحمانی 

 • انتخابات سراسری یونان در ۷ جولای ۲۰۱۹ برگزار شد. در این انتخابات سیریزا در برابر محافظه کاران دست راستی شکست خورد و دولت آن به پایان رسید.، حزب کمونیست یونان و نیز جبهه نافرمانی واقعی اروپایی به رهبری یانیس واروفاکیس، که در این انتخابات توانستند تعدادی نماینده به پارلمان بفرستند، در بیانیه های جداگانه ای بر عزم خود در مبارزه جهت منافع مردم یونان تاکید کرده اند ...

چرا امریکا ازغیر نظامی کردن فضای سایبری خودداری می کند

پرابیر پورکایاستا - ترجمه: هاتف رحمانی

 

 • روسیه و چین بارها درخواست کرده اند که جهان باید پیمانی که سلاح های سایبری را ممنوع می کند داشته باشد وآن ها باید با ویروس ها، کرم ها و دیگر بد افزارها به صورت متفاوتی رفتار کنند. درسازمان ملل، گروهی از کارشناسان دولتی تحت حمایت اداره امورخلع سلاح سازمان ملل تشکیل و پیشنهاد روسیه - چین را مورد بحث قرار داد. امریکا با درخواست نظامی زدایی یااسلحه زدایی فضای سایبری، با درخواست آزادی بیان واینترنت کاملا " باز" بدون هیچ محدودیتی ازسوی کشورها مقابله کرد ...

ظهوروسقوط اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی

متن سخنرانی ریچارد ولف، مترجم: سینا امین 


 

 • دولت مجبور بود صنایع سنگین را احیا کند و نمی توانست آنطور که باید و شاید به صنایع مصرفی توجه کند و به همین دلیل سطح زندگی مصرفی و رفاه فردی در اتحاد شوروی در مقایسه با کشورهای غربی پایین تر بود. بنابراین دولت اتحاد شوروی تلاش خود را به غلبه بر فقر ناشی از جنگ دوباره صد چندان کرد تا قدرت خود را دوباره بدست بیاورد. این در حالی بود که این کشور توسط دولت های سرمایه داری احاطه شده بود که از دولت سوسیالیستی اتحاد شوروی نفرت داشتند، به آن تجاوز می کردند، این کشور را تهدید می کردند و کاملا مخالف این نظام نوظهور بودند.

 بحث بر سر نابرابری

پرابهات پاتنایک - برگردان : هاتف رحمانی

 • افزایش دستمزدها در همه جا، حتی زمانی که بهره وری کار به افزایش خود ادامه می دهد متوقف می شود. این سبب گردش توزیع درآمد از مردبگیران به ارزش اضافی بگیران سراسر جهان، هم در کشورهای پیشرفته و هم در جهان سوم می شود. این تغییر در توزیع در آمد بر نابرای ثروت هم تاکید می کند.

شماره  1005                  02 تیر  ماه1398

بیانیهٔ مشترک حزب‌های کمونیست و کارگری

در مورد افزایش تنش‌ها و خطرهای جنگ آمریکا با ایران

 • حزب‌های کمونیست و کارگری امضاکننده نگران‌اند که اگر افزایش کنونی تجاوزکاری آمریکا و متحدانش در خاورمیانه مهار و متوقف و معکوس نشود، امکان وقوع جنگی جدید و فاجعه‌بار با پیامدهایی غیرقابل پیش‌بینی برای صلح و ثبات در منطقه و جهان، امکانی واقعی و عظیم خواهد بود. نیروهای صلح‌دوست جهان باید در راه تنش‌زدایی و طرد و محکوم کردن دخالت خارجی در امور داخلی ایران متحدانه همکاری کنند.

گردش جهانی به راست

پرابهات پاتنیک - برگردان : هاتف رحمانی

 • گردش به راست تجلی آشکاربحران اقتصادی است که از سال 2008 در حال چنگ زدن به اقتصاد جهان بوده است. علامت های گاه به گاه از بهبود ملایم آن وجود داشته است، اما خیلی زودتراز ظهور این علائم،اقتصاد جهان بار دیگر در بحران غرق می شود. درحقیقت مثال توپی که در امتداد کف زمین حرکت می کند به خوبی اقتصاد جهان را توضیف می کند: هر زمان که توپ بالا می رود فریاد های بهبود اوج می گیرد، و زمانی که توپ به سطح زمین برمی گردد (این فریاد ها) ناپدید می شوند.  

بازخوانی جنبش‌های رفرمیستی سوسیالیستی (5(

گئورگی پلخانف و سوسیال‌دموکرات‌های منشویک روسیه / سعید رهنما

 • به‌دنبال انقلاب فوریه‌ی ۱۹۱۷ در روسیه، پلخانف پس از بیش از سه دهه تبعید به روسیه بازگشت. وی پس از تردیدهای اولیه، این انقلاب را یک انقلاب بورژوا-دموکراتیک قلمداد نمود. زمانی که لنین «تزهای آوریل» را اعلام کرد، پلخانف سخت او و دیگر بلشویک‌ها را مورد انتقاد قرار داد. پلخانف با انقلاب اکتبر نیز از هرجهت مخالف بود و سیاست بلشویک‌ها را در انحلال مجلس مؤسسان محکوم کرد.

کوبا سرزمین انقلاب 19-22

 • اصغر نصرتی (چهره) هنرمند تاترسفری داشته است به کوبا . خاطرات این سفر به صورت منظم پیش از این در فیس بوک نویسنده منتشر شده است . سفرنامه ها اگر چه به تعداد مسافران و راویان می تواند متفاوت باشد اما واقعیت فضای زنده و واقعی محل مورد باز دید را در اختیار خواننده می گذارد و با تجربه های مسافر - راوی شریک می سازد .

اعلامیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب تودۀ ایران:

 ضرورت بسیج افکارعمومی ایران و جهان،

 برای جلوگیری از فاجعهٔ دهشتناک جنگی دیگر در منطقه!

 • مبارزه در راه تخفیف تشنج‌ها و برپایی جنبشی نیرومند در پشتیبانی از صلح در منطقه و جهان به‌هدف جلوگیری از درگیری‌های نظامی خطرناک منطقه‌ای و جهانی، وظیفه‌ای درنگ‌ناپذیر است که باید با تمام توان در راه تحقق آن کوشید.

جنگ طلبی علیه ایران

تحریریه دموکراسی مردم

 • بعیداست ایران در زمانی که شینزو آبه نخست‌ وزیرژاپن برای بررسی آن که آیا مذاکرات بین ایالات متحده و ایران می تواند برگزارشود ازتهران دیدار می کرد دست اندرکارچنین حمله‌ای باشد. به علاوه، نفتکش‌های مورد حمله در حال انتقال نفت به ژاپن بودند.

ساندرز، سوسیالیسم، سوسیال دموکراسی ،همه آن ها به چه معنی است؟ 
سی. جی. اتکینز، ترجمه: هاتف رحمانی

 •  در روند ایجاد ائتلاف های مورد نیاز برای زدن ترامپ و بردن جامعه به پیش، ما قطعا به بحث و گفتگو در باره معنی سوسیالیسم چیست نیاز داریم. مارکسیست ها باید درک خود از جامعه سوسیالیستی آینده و آن چه را فکر می کنند تحقق خواهد یافت تبیین کنند. این امر متمایز کردن سوسیالیسم از "نیو دیل ۲" ساندرز را هم در بر می گیرد، اما این کار نباید به صورتی انجام گیرد که تحولاتی را که ساندرز پیشنهاد می کند خدشه دار کند ...

به مناسبت 80 مین زاد روز صمد بهرنگی

قهرمانِ منفرد یا مجاهدِ خلق؟

 به قلم: احسان طبری

  

 • در نظر آقای هزارخانی، قهرمانِ منفرد متکی به قدرتِ روحِ شخصی خود، متنفر از نسل قبل از خود، کسی که می‌خواهد در حین حرکت، حرکت را بیاموزد، نمونۀ اصیلِ قهرمان است و برای او تصوّرِ خلقِ مجاهد، تصورِ هزارها هزار مجاهد خلق که خصیصۀ دورانِ ماست، مطبوع نیست، لذا طبیعی است که به نظر او حتماً فقط یک تن از 12 هزار تن می تواند به دریا فکر کند و بقیه همه شب بخیر می‌گویند و همراه مادر بزرگ، این نمایندۀ فرتوتِ نسلِ گذشته، به خوابِ خرگوشیِ غفلت و رخوت فرو می روند.

معجزۀ اگاهی

دکتر غلامحسین ساعدی

در باره آفریننده قصه کوتاه و ماندگار "ماهیِ سیاهِ کوچولو"؛ صمد بهرنگی

 

 •  برای او روشن بود که با مشتِ گره کرده و فریادِ "مرگ برشاه"، آسان می‌شود افتخارِ بزرگی را خرید و سینه را آماجِ گلوله‌های مذاب ساخت و اعتبارِ گران قیمتی در اذهان بدست آورد، ولی صمد، این مرحله را، آخرین مرحلۀ نبرد می‌دانست.

شماره  1004                  28 خرداد  ماه1398

تناقض اقتصادی

پرابهات پاتنیک - برگردان : هاتف رحمانی

 • آمارها نشان می دهند که در دوران کاربست سیاست اقتصادی نئو لیبرالی در هند رشد ناخالص ملی در مقایسه با دوران سابق که کنترل دولتی بر اقتصاد بیشتر بود شاهد رشد بسیار بالاتر، در واقع دو برابر نرخ رشد سابق بوده است. آمار ها همچنین نشان می دهند که نرخ رشد کشاورزی، به ویژه دانه های غذایی، در دوره نئولیبرالی به صورت شاخصی پایین تر از دوره قبل بوده است.

هوش مصنوعی و تهدید انسانیت ما

پرابیر پورکایستا- برگردان : داود جلیلی

 • امروزه، الگوریتم ها تصمیم می گیرند چه کسی باید شغلی به دست آورد، کدام بخش از شهر نیازمند توسعه است، چه کسی می تواند وارد دانشگاه شود، و در مورد جرم، حکم چه باید باشد. هوش عالی ربات ها تهدیدی بر زندگی ای که ما می شناسیم نیست، بلکه غلبه ماشین ها تهدیدی بر هزاران تصمیمی است که برای زندگی ما و پی آمد های سرنوشت ساز اجتماعی حیاتی هستند. 

«شهر امن»، يا حکمراني بر پايه الگوريتم ها
فلیکس ترگور - برگردان : نیما قدرتی

 • ابزارهاي نظارتي پليس، که بر مبناي کلان‌داده و هوش مصنوعي کار مي‌کنند، در بسياري شهرهاي فرانسه نصب شده‌اند. «شهر هوشمند»، با آزمايش‌هاي اين‌چنيني نهادهاي خصوصي، که تلاش دارند با شرکت‌هاي آمريکايي و چيني رقابت کنند، اين گونه نقاب از چهره برمي‌دارد: شهري تحت نظارت.

درس‌های انقلاب کوبا

گراهام هارینگتون

 

 • آموزش یکی از ستون‌های انقلاب است، و کل آموزش به مثابه یک حق برای همه، به طور رایگان ارايه می‌شود. کوبا با ۱۳ درصد از تولید ناخالص ملی خود بیش از هر کشور دیگری در جهان برای آموزش هزینه می‌کند. کوبا در عرصه مراقب پزشکی، با تأکید بر طب پیشگیرانه و ارايه خدمات طبی به وسیله پزشکانی که در میان مردم دریافت کننده خدمات زندگی می‌کنند، در جهان پیشگام است.

بازخوانی جنبش‌های رفرمیستی سوسیالیستی (4)

رودلف هیلفردینگ و جنبه‌هایی از مارکسیسم اتریشی / سعید رهنما

 • مهم ترین کار هیلفردینگ نگارش کتاب سرمایه‌ی مالی: بررسی تازه‌ترین فاز توسعه‌ی سرمایه‌داری در سال ۱۹۱۰ بود.[2] او بر تحول نظام سرمایه‌داری از نظامی رقابتی به انحصاری تأکید کرد، و موانع انباشت سرمایه در سطح ملی بر اثر رشد کارتل‌ها و تراست‌های انحصاری، قدرت‌گیری سرمایه‌ی مالی و بانک‌ها، و ضرورت خروج از مرزهای ملی و گسترش امپریالیستی را نشان داد. همین نظریه پایه‌ی اصلی تئوری‌های امپریالیسم، از جمله نظریه‌ی امپریالیسم لنین، قرار گرفت.

ادامه:

آرشیوماهانه

 

آخرین مطالب

ادامه

 
انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست

تمامی حقوق متعلق به نوید نو است

نویدنو از 1384
 

نقل مطالب نویدنو

با یا بی ذکرمنبع

آزاد است