نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو -
 

آزادی برای همه زندانیان سیاسی ایران  

آرشیوماهانه

آرشیو مقالات نویدنو

آرشیو

  جستجو در نوید نو

نوید نو در

مجله محیط زیست

مجله محیط زیست تلاشی برای هم اندیشی - جهانی فکر کنیم ، محلی عمل کنیم شماره سوم

شماره دوم

شماره اول

کتابخانه

فراخوان انجمن مطالعات اجتماعی و فرهنگی ایران

کتاب جدید

گفت و شنفت در سیاست های حزب توده ایران

قانون اساسی شوروی

اسلام سیاسی

نگاهی به شاه ، برائت نامه امریکا

 

 

 

به یاد آن «ببرهای عاشق»

 ناصر زرافشان

دهه ی شصت، هویت خونبارِ ستیز طبقاتی

 جلیل افشار 

یادی از سمیر امین

  سعید رهنما

سمیر امین (۲۰۱۸-۱۹۳۱)

 نویسنده: پرابهات پاتنایک

راهکارهای اصلاح‌طلبانه در شرایط موجود کشور

 بیانیه‌ اعضای ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی خطاب به ملت

نامه 38 اقتصاد دان ایرانی به رئیس جمهور روحانی
راهکار 15 ماده ای خاتمی برای خروج از بحران

خاتمی: با همه وجود از مردم عذرخواهی می‌کنم؛ بهتر از این می‌توانستیم به شما خدمت کنیم

حق تعیین سرنوشت مردم به دست خود، بی‌‌‌‌مداخله خارجی حقی مسلم و دست یافتنی است 

 حسین اکبری

پیکار در مراکش برای استقرار یک حکومت دموکراتیک 
شانتاژ در منش سیاسی روز

  دنیز ایشچی 

آملو کیست؟

ادامه ...

ادامه ...

 

 

2018-12-07

شماره  965                  23 شهریور ماه1397

حزب تودهٔ ایران،

حملهٔ تروریستی به مراسم رژهٔ نیروهای نظامی در اهواز را محکوم می‌کند!

 • اول مهر ماه - حزب تودهٔ ایران، ضمن محکوم کردن تروریسم در تمامی اشکال تجلی آن و حرکت تروریستی امروز در اهواز و اعلام حمایت از جنبش حق‌طلبانهٔ مردم زحمتکش خوزستان، همهٔ نیروهای ملی، دموکراتیک و ترقی‌خواه کشور را فرامی‌خواند تا با تلاشی مشترک، مبارزه‌ای متحد و منسجم را در دفاع از خواست‌های مردم میهن‌مان برای صلح، آزادی و حقوق دموکراتیک، استقلال، و عدالت اجتماعی سازمان‌دهی کنند.

ترور و تروریسم را صرف نظر از عاملین اجرای ان محکوم می کنیم !

 • نویدنو ضمن محکوم کردن شدید این حمله تروریستی اعلام می کند که تروز وتروزیسم برای حل مشکلات متعدد داخلی چیزی جز تحمیل تداوم خونریزی نیست که دود مستقیم آن به چشمان مردم عادی می رود که هیچ سودی در دعوای دو طرف منازعه ندارند.

پیش به سوی نفیِ رویکرد حاکمیت مطلق ولایی یا سلطنتی،

 و زایش رویکردی نو برای مرحلهٔ دموکراتیک-ملی

 • نباید اجازه داد بحران‌های کنونی کشورمان را به سمتی سوق دهند که بر اثر فشار تحریم‌ها و هرج‌ومرج سیاسی و ناامنی بر مردم بار دیگر وضعیت برای ظهور یک رهبر مقتدر در نقش منجی و تحمیلِ او به ملت فراهم گردد.

درس‌هایی برای چپ: یونان پس از «کمک مالی» برای خلاصی از ورشکستگی

 • در طی همۀ این مدت جنبش طبقۀ کارگر با وجود فروکش در بنیه و افت و خیزها توانسته است در ایستادگی خود پایدار بماند. این واقعیت همراه با دخالت آن بخش از چپ که این وضع دشوار را جدی گرفت به‌معنای آن بوده است که پیش‌بینی خیزش دوباره فاشیسم گسترده به‌سبب شکست سیاست‌های دولت سیریزا جامه عمل نپوشیده است.

سهم اتحاد شوروی در شکل‌گیری دولت چین

ولادیسلاو گول‌اویچ -  ا. م. شیری

 

 • به برکت حمایت اتحاد شوروی در سال ١۹۴۹ جمهوری خلق چین در روی نقشه جهان پدیدار شد، اما جنگ داخلی و مداخله آمریکا در امور داخلی چین ادامه یافت. خلبانان اتحاد شوروی مجبور بودند با ترساندن هواپیماهای تجسسی آمریکا، از آسمان چین در مقابل هر گونه حمله هوایی ممکن از طرف تایوان حفاظت نمایند.

تورمررهبر حزب کارگران مجارستان:

 ما سوسیالیسم را به یاد داریم وزمان به سود ماست

 برگردان : هاتف رحمانی

 • 28 شهریور - هیئتی از سوی حزب کارگران مجارستان به سرپرستی گیولا تورمر در ماه اوت به دعوت حزب کمونیست ترکیه از ترکیه بازدید کرد . نشست های دو جانبه ای در رابطه با موضوعات مختلف مانند مبارزه در محل های کار، کارجوانان و کمونیسم ستیزی برگزار شد . در گفتگویی اختصاصی تورمر به پرسش های سول پاسخ داد . تورمرسی سال پس از انحلال سوسیالیسم در مجارستان ، ادعا می کند که زمان در این مرحله از بحران سرمایه داری به سود ما عمل می کند.

باتلاق افغانستان

 سزار چلالا -  برگردان : آرش وجدانی

 • بیش از 2.200 امریکایی در افغانستان کشته شده اند و امریکا بیش از 840 میلیارد دلار برای جنگ با طالبان و امداد و باز سازی هزینه کرده است . مقدار پولی که امریکا تا کنون در افغانستان هزینه کرده است بیشتر از هزینه ای است که به دلار امروز در طرح مارشال هزینه کرد که به باز سازی اروپا بعد از جنگ جهانی دوم کمک کرد .

اولین انتخابات محلی شهرداری ها در سوریه پس از 2011

برگردان : رحمان هاتفی

 • 28 شهریور -سوری ها روز یکشنبه به محض باز شدن مراکز رای گیری در ساعت 7 صبح به وقت محلی در مناطق تحت کنترل دولت در سراسرکشور در اولین انتخابات محلی از سال 2011  شرکت کردند.

(دردفاع از سوسیالیسم ۶۰) 

ارزیابی اوضاع سیاسی کشور و بیان دیدگاه‌های ما 

جمعی از هواداران سازمان فدائیان خلق ایران – اکثریت (داخل کشور)

 •  26- شهریور-امروز پراکندگی صفوف، سازمان نیافتگی، فقدان برنامه‌های کوتاه و بلند مدت متناسب با شرایط سیاسی و پذیرش اجتماعی، فقدان رهبری متمرکز سیاسی و توهم‌پراکنی نسبت به امکان اصلاح ساختاری رژیم، مهمترین عوامل آسیب‌رسان به همبستگی سراسری مردم به جان آمده از ظلم و استثمار نظام مستبد ولایت‌فقیهی و ساختار ضدمردمی جمهوری اسلامی می‌باشند ...

گفت و شنفت در سیاست های حزب توده ایران-6و پایانی

 • 26شهریور- نویدنو : نامه های رد و بدل شده بین رفقا فرهاد عاصمی ، هاتف رحمانی و مهربان در اختیار ما قرار گرفته است . ما کلیه این نامه ها را به صورت جزوه پی دی اف آماده و در اختیار خوانندگان قرار خواهیم داد . اما برای دوستانی که حوصله و وقت خواندن کتابچه ای را ندارند ، نامه ها را به صورت مرتبط جواب و پاسخ نیز منتشر می کنیم . امیدواریم انتشار این نامه ها نوری بر زوایای تاریک احتمالا مشترک بین افراد بیفکند.

خودداری بی‌بی‌سی از بازپخش مصاحبه

با خانم فرزانه روستایی در باره‌ی ادلب

مسعود امیدی

 • 24 شهریور- چرا بی‌بی‌سی برخلاف رویه‌ی مرسوم و همیشگی خود، در بخش‌های بعدی خبر از بازپخش این مصاحبه خودداری کرد؟ چرا ویدئوی مصاحبه در سایت بی‌بی‌سی قرار نگرفت؟ چرا این ویدئو در اینترنت در دسترس عموم قرار نگرفت؟ آیا خانم روستایی این موضوع را عادی می‌دانند و توضیحی را که مسئولان بی‌بی‌سی در مورد حجم بالای ویدئو و... برای قرار‌ندادن آن در سایت می‌دهند، می‌پذیرند؟

حزب کمونیست پرتقال :

" درباره تصمیم پارلمان اروپا در باره مجارستان"

برگردان :هاتف رحمانی

 • 24 شهریور- ژرفش شخصیت اتحادیه اروپا و سیاست های آن - که از سوی قدرت های بزرگ و منافع اقتصادی بزرگ آن تعیین می شود - بی اعتنایی فزاینده به استقلال ملی و حقوق اجتماعی آن است که راه را برای پیشرفت نیروهای راست افراطی و فاشیست در اروپا هموار می کند.   

حزب کمونیست یونان درباره قطعنامه پارلمان اروپادر باره مجارستان

برگردان : هاتف رحمانی  

 • 24 شهریور- نمایندگان حزب کمونیست یونان در پارلمان اروپایی به قطعنامه محکوم کردن دولت کمونیست ستیز و نژاد پرست مجارستان رای داد اما به همان طریق گرایش مهاجر ستیز اتحادیه اروپا را نیز محکوم کرد .

آیا تجاوز بعدی امریکا به سوریه از قبل برنامه ریزی شده است ؟

ساکر- برگردان : هاتف رحمانی

 • به نظر می رسد به انتهای دایره کامل می رسیم : آنگلو صهیونیست ها ظاهرا ، دوباره برای استفاده از همان کلاه سفید ها ( نام دیگر" تروریست های خوب") برای به اجرا گذاشتن پرچم دروغ حمله شیمیایی در سوریه و دوباره مقصر قلم داد کردن نیروهای دولتی به خاطر انجام آن آماده می شوند.

بحث هایی پیرامون برنامه ی حزب توده ی ایران

 بخش دوم: تضادها و اولویت های جامعه کنونی

 نویسنده : ش.ماهور

 • این نوشتار بخش دوم از مجموعه یادداشت هایی است که به کندوکاو در پیرامون برنامه ی ارائه شده از سوی حزب توده ی ایران می پردازد. برنامه ی حزب توده ی ایران در بهمن ماه سال 1391 خورشیدی به تصویب ششمین کنگره ی این حزب رسیده است.

دروغ بزرگ یازده سپتامبر

 تبهکاری دولت در سایه با اجرای سینماگران هالیوود

ا.م. شیری

 • هنگام صحبت از کاربست تاکتیک دروغ بزرگ،  رخدادهای ١١ سپتامبر سال ۲٠٠١ نیویورک و واشینگتن را می‌توان بعنوان یکی از برجسته‌ترین نمادهای آن بحساب آورد. چرا که سؤالات متعددی در رابطه با آنها تاکنون بی‌پاسخ مانده و از سوی رسمی‌های آمریکا عملا نه تنها هیچ کوششی برای دادن پاسخ به آنها بعمل نیامده، بلکه، همچنان بر مدعیات گمراه‌کننده خود پای می‌فشارند.

سرانجام انتخابات سوئد؛ گریز از نئولیبرالیسم بدون گرایش به سوسیالیسم!

سیامک

 • بورژوازی بزرگ سوئد که از پیش از گرایش ضدنئولیبرالی توده ها آگاه و از پیامدهای آن برای انباشت سرمایه نگران بوده است، با زیرکی به کمک عوام فریبی حزب "دموکراتهای سوئد" تلاش کرد تا این جنبش را از راه درست به در برد و توده های ناامید، دل بریده و سرخورده از حزب های سنتی را به دامن فاشیسم براند.

ادامه:964- 963- 962- 961-960- 959-958- 957- 956- 955- 954- 953- 952-951-950-- 949-948-947-946- 945-

آرشیوماهانه

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

 

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
اشتراك در خبر نامه نویدنو

نشانی پست الکترونیک: