نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو
 

آزادی برای همه زندانیان سیاسی ایران  

آرشیوماهانه

آرشیو مقالات نویدنو

آرشیو

  جستجو در نوید نو

نوید نو در

مجله محیط زیست

مجله محیط زیست تلاشی برای هم اندیشی - جهانی فکر کنیم ، محلی عمل کنیم شماره سوم

شماره دوم

شماره اول

کتابخانه

کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

جمعیت مهاجرین "ایرانیان مقیم  جمهوری آذربایجان"

اطلاعیه

مسابقه علمی ـ پژوهشی

 

فراخوان انجمن مطالعات اجتماعی و فرهنگی ایران

کتاب جدید

گفت و شنفت در سیاست های حزب توده ایران

قانون اساسی شوروی

اسلام سیاسی

نگاهی به شاه ، برائت نامه امریکا

 

 

 

ادامه ...

ادامه ...

 

 

2018-10-16

شماره  962                  01 شهریور ماه1397

به ستم سی ساله پایان دهید

به مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران
وسازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر

 • 5 شهریور 97- مسببان این فاجعه، نه فقط پاسخگوی چرایی و چگونگی و زمان اعدام و محل خاکسپاری این عزیزان نیستند، بلکه می‌کوشند گورهای جمعی آنان را در سراسر ایران نابود کنند و به خیال خود، هیچ سندی را از جنایتشان باقی نگذارند!

گفت و شنفت در سیاست های حزب توده ایران-4

 • نویدنو : نامه های رد و بدل شده بین رفقا فرهاد عاصمی ، هاتف رحمانی و مهربان در اختیار ما قرار گرفته است . ما کلیه این نامه ها را به صورت جزوه پی دی اف آماده و در اختیار خوانندگان قرار خواهیم داد . اما برای دوستانی که حوصله و وقت خواندن کتابچه ای را ندارند ، نامه ها را به صورت مرتبط جواب و پاسخ نیز منتشر می کنیم . امیدواریم انتشار این نامه ها نوری بر زوایای تاریک احتمالا مشترک بین افراد بیفکند.

راشا‌گیت بمثابه آئینۀ بحران سیاسی آمریکا

ادوارد لوزانسکی* برگردان - ا. م. شیری

 • چرا تحقیقات «پرونده روسیه» دور فاجعه‌بار می‌گیرد صرفنظر از چگونگی ختم تحقیقات دادستان ویژه روبرت موللر در باره تبانی دونالد ترامپ یا تیم او با مقامات روسیه در دوره مبارزه انتخاباتی سال ۲٠١۶، اصطلاح راشا‌گیت در تاریخ ثبت می‌شود. زیرا در مقایسه با جنجال واترگیت منتج به استعفای رئیس جمهور ریچارد نیکسون در سال ١۹۷۴، حادثه کنونی جنبه فاجعه‌بارتری دارد.

حیف دانا مردن و افسوس نادان زیستن 

 ناصر زرافشان

به مناسبت درگذشت سمیر امین، اقتصاددان مشهور فرانسوی-مصری

 • 5 شهریور 97- سمیر امین نه «پوپر» بود و با پول «سیا» پروژه‌های تحقیقاتی انجام می‌داد و نه فریدمن بود که به پینوشه درس مردم‌کشی و شوک‌درمانی بدهد. او به هیچ معبدی جز دانش و مردم سر نسپرد و مردم یاد او و آموزه‌های او را زنده نگه می‌دارند.

مرگ یک مارکسیست

ویجی پراشاد - برگردان : هاتف رحمانی

 • 5 شهریور 97- در مهم ترین کتاب  او ، انباشت در بعد جهانی (1970) ، که او را در جبهه مقدم تئوری وابستگی قرار داد ، امین چگونگی سرازیرشدن منابع از کشورهای پیرامونی برای ثروتمند کردن کشورهای مرکز را از طریق روندی که آن را "اجاره امپریالیستی " می خواند نشان داد . زمانی که سیستم در دهه 1970 تغییر کرد ، امین این تغییرات را به صورت عملی ونظری پی گیری کرد .

فضولی فیس بوک درانتخابات آرژانتین

 • 5 شهریور 97- این امر خلاف آزادی بیان و نقض حقوق بنیادی کاربران دنیای مجازی است .و این در حالی است که آوازه دخالت فیس بوک در انتخابات های مختلف از جمله امریکا بر سر هر بازاری نواخته می شود . آخرین مورد آن مربوط به دخالت فیس بوک در انتخابات 2015 آرژانتین است

یادداشتی بر مفهوم "چپ ملی" در دیدگاه  دکتر مرتضی محیط

نویدنو

 • شما می توانید از طریق برنامه خود تاثیر مهمی بر روند تشکیل جبهه متحد ضد دیکتاتوری و نیز نزدیکی فعالان چپ در سطحی فراگیر در جهت دنبال نمودن مطالبات عدالتخواهانه و دموکراتیک  طبقه کارگر و سایر زحمتکشان و همه نیروهای مترقی جامعه باشید.

کودتای ۲۸ مرداد، اوضاع حساس کشور، مداخله‌های خارجی و درس‌های امروزی آن!

 • یکی از مهم‌ترین و درعین‌حال دردناک‌ترین تجربه‌های کودتای ۲۸ مرداد، پراکندگی نیروهای مترقی و آزادی‌خواه در آستانۀ کودتا بود که به مزدوران آمریکا، انگلیس و ارتجاع محلی این امکان را داد که با هزینه‌یی کم و در نبودِ مقاومت سازمان‌یافتهٔ مردمی، کودتا را با موفقیت پیاده کنند و میهن ما را برای بیش از ربع قرن اسیر حکومتی فاسد، ضدمردمی و وابسته سازند.

اعتصاب کارگران گروه ملی صنعتی پولاد اهواز ومجتمع نیشکر هفت تپه

 • حزب توده ایران -حزب طبقه کرگر ایران؛ از اعتصاب  کارگران گروه ملی صنعتی پولاد اهواز و نیشکر هفت تپه قاطعانه حمایت کرده و همه نیروهای میهن دوست را به پشتیبانی از ان فرا می خواند. خواسته های   کارگران به حق و قانونی است، از این رو باید تحقق یابد.

گفتگو با کمال اکویان در باره تنش بین ترکیه - امریکا

 برگردان : هاتف رحمانی

 • ما در حال تبدیل شدن به حزبی سازمان یافته تر در داخل طبقه کارگر هستیم. اگر ابتکار را به دست نگیریم ، لیبرالیسم و ناسیونالیسم ترکیه را به ویرانی خواهد کشید . ما نمی توانیم این کشور و مردم را بی پناه رها کنیم . آری ، ما با قدرت زیاد و اعتماد به نفس بالا می گوییم " این نظم اجتماعی تغییر خواهد کرد ، راه خروج دیگری وجود ندارد " .

یوری آونری فعال صلح اسرائیلی در گذشت

گوش شالوم « جبهه صلح» : مخالفان او(یوری آونری) سرانجام باید ردپای او را دنبال کنند

 • آونری در ۱۹۹۳ جمعیت صلح‌دوست "گوش شالوم" (جبهه صلح) را در اسرائیل پایه‌گذاری کرد و به خاطر آن جایزه نوبل آلترناتیو را برنده شد. یوری آونری شهروندی افتخاری فلسطین را دریافت کرده بود و بارها با تحسین و ستایش فعالان و مبارزان فلسطینی روبرو شده بود.

در بحران افغانستان معاملات و معادلات جدیدی شکل می گیرد 

اردشیر زارعی قنواتی 

 • امروز باید به دقت تحولات افغانستان را در حوزه سیاسی و نظامی دنبال کرد چرا که هر دو حوزه به طرف یک همپوشانی جدید در حال حرکت می باشند که گرانیکای آن تصمیم آمریکا و طالبان برای معامله و تنظیم معادلات نوین در فضای سیاسی این کشورند.

 ریچارد ولف در دویستمین سالگرد زادروز تولد مارکس

برگردان: مینا آگاه

 • زمانی که وارد کالج شدم، نه خیلی بعد از آن، یک کسی، یک جائی درباره مارکس و مارکسیسم با من صحبت کرد، به من گفته شد مارکس شخصی بود که منتقد این سیستم بود و تلاش کرد به این سئوال که چرا دنیا اینطور است، جواب دهد. واضح است که آن ها (مارکس و اطرافیان وی)، این را دوست نداشتند – این را نمی خواستند – و می خواستند همه ی این چیزها را تغییر دهند. من به موضوع علاقمند شدم.

زندگی و اندیشه کارل مارکس:

فردریش انگلس - مترجم: منوچهر صالحی

 • اما این درک جدید از تاریخ برای جهان‌بینی سوسیالیستی دارای اهمیت بسیار بود. بر اساس‌ این درک اثبات گردید که تمامی تاریخ تاکنونی بر پاشنه تضاد طبقاتی و مبارزه طبقاتی می‌گردد، که همیشه طبقات حاکم و محکوم، استثمار کننده و استثمار شونده وجود داشت و همیشه اکثر انسان‌ها مجبور بودند به کارهای سخت تن در دهند و در زندگی از لذات اندکی برخوردار شوند.

ادامه: 961-960- 959-958- 957- 956- 955- 954- 953- 952-951-950-- 949-948-947-946- 945-

آرشیوماهانه

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

 

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
اشتراك در خبر نامه نویدنو

نشانی پست الکترونیک: