نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو
 

آزادی برای همه زندانیان سیاسی ایران  

آرشیوماهانه

آرشیو مقالات نویدنو

آرشیو

  جستجو در نوید نو

نوید نو در

مجله محیط زیست

مجله محیط زیست تلاشی برای هم اندیشی - جهانی فکر کنیم ، محلی عمل کنیم شماره سوم

شماره دوم

شماره اول

کتابخانه

کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

جمعیت مهاجرین "ایرانیان مقیم  جمهوری آذربایجان"

اطلاعیه

مسابقه علمی ـ پژوهشی

 

فراخوان انجمن مطالعات اجتماعی و فرهنگی ایران

کتاب جدید

گفت و شنفت در سیاست های حزب توده ایران

قانون اساسی شوروی

اسلام سیاسی

نگاهی به شاه ، برائت نامه امریکا

 

 

 

ادامه ...

ادامه ...

 

 

2018-10-16

شماره  961                  21 مرداد ماه1397

در دفاع از "کودتا"

شبگیر حسنی

 • "قیام" یا "رستاخیز ملی" نامیدن آنچه که در بیست و هشت  مرداد سال سی و دو گذشت، نه عجیب است و نه جدید؛ عجیب نیست زیرا که در تمامی کودتاهای ارتجاعی صورت گرفته در سراسر جهان، عوامل کودتا و حامیان آنها همواره عمل خود را منطبق بر "قانون" و پاسداری از "منافع ملی" و یا صیانت از "ارزشها" و بر مبنای "خواست مردم" قلمداد کرده و از کاربرد لفظ کودتا خودداری ورزیده اند

خاطره پنهان شدن عبدالحسین نوشین در منزل عزت‌الله انتظامی  

عزت‌الله انتظامی

 • نویدنو : عزت الله انتظامی ، عزت سینمای ایران و "اقای بازیگر" با اجرای آخرین بازی از صحنه فرود آمد و رفت . بسیاری در طی این سال ها تلاش کردند با او "بازی" کنند ، از احمدی نژاد گرفته تا...اما او به تنهایی یک بیانیه بود در نفی مشتاقان "بازی " با او. به نوشته آقای نصرالله کسرائیان :«حالا عزت مرده است، بی آن که مرده باشد و آنان مرده اند، هرچند به ظاهر زنده...» نویدنو یاد این انسان بزرگ را با تسلیت به خانواده ، دوستداران و اهالی سینما گرامی می دارد .

در باره حزب توده ایران و احسان طبری

« توده ای »

 

 • همگامی با شریعتمداری ها و شکنجه گران و اعتراف گیرندگان دهه ۶۰ شایسته کسانی که خود را انقلابی و مخالف این وضعیت می دانند، نیست. منتقدان احسان طبری چه خوششان بیاید یا نه ، ایشان از جایگاهی برجسته در بین صاحبنظران و نظریه پردازان جنبش کمونیستی در جهان معاصر برخوردار است و با گردوخاک هایی که عمدتا از طریق برخوردهای شعاری و غیر تحلیلی و غیر نظری و سطحی سعی در تخریب ایشان دارند، چهره این نظریه پرداز زیر غبار نخواهد رفت.

گفت و شنفت در سیاست های حزب توده ایران-3

 • نویدنو : نامه های رد و بدل شده بین رفقا فرهاد عاصمی ، هاتف رحمانی و مهربان در اختیار ما قرار گرفته است . ما کلیه این نامه ها را به صورت جزوه پی دی اف آماده و در اختیار خوانندگان قرار خواهیم داد . اما برای دوستانی که حوصله و وقت خواندن کتابچه ای را ندارند ، نامه ها را به صورت مرتبط جواب و پاسخ نیز منتشر می کنیم . امیدواریم انتشار این نامه ها نوری بر زوایای تاریک احتمالا مشترک بین افراد بیفکند.

نقدی بر بیانیه شماره دو نجات ایران

احسان صالحی

 • می‌بینیم که این نویسندگان هم همچنان به سخنان گنگ و مبهم خود ادامه می‌دهند و این چیزی جز محافظه کاری اصلاح طلبان حکومتی  نیست که بقای خود را به تداوم و بقای نظام استبدادی موجود ایران می‌بینند یا از بیم دستگیری و زندان نمی‌توانند بی پرده سحن بگویند.

تعیین رژیم حقوقی دریای خزر و حزب توده ایران

نوشتارهایی از نامه مردم

 • این عده از یک سو از لحاظ کارشناسی خیلی به این مقوله و مسائل حقوقی آن وارد نیستند و از سوی دیگر با توجه به وضعیت متزلزل ایران در جهان و شناخت از ماهیت حاکمان نظام که یگانه راهنمای عملشان "بقای نظام" است نگرانی جدی از نتیجه نهایی این مذاکرات دارند. نویدنو برای اطلاع خوانندگان خود چندین نوشتار از مواضع حزب توده ایران ، بعنوان میهن دوست ترین نیروی سیاسی مدافع زحمتکشان ، را در این رابطه تقدیم می کند. امیدواریم که نقطه روشنی بر ابهام های موجود در اذهان عمومی باشد .

درباره تعیین رژیم حقوقی خزر

نویدنو : برگزاری نشست کشورهای حاشیه دریای خزر به بحث ها و ادعا های بسیاری دامن زده است . ما برای نشان دادن حساسیت نسبت به موضوع به شواهد بسیاری نیاز نداریم . هر گروه و دسته ای بنا به ظن خود نسبت به این نشت پرداخته اند. در این نظز ها از "فروش دریای خزر" گرفته تا "تامین صلح در منطقه" مورد بحث بوده است . نویدنو مطلبی را که اقای اردشیر زارعی قنواتی ، تحلیل گر حوزه جهانی ، در فیس بوک منتشر کرده اند ونیز نظریات رد و بدل شده ذیل همان نوشته را با دو هدف به اطلاع خوانندگان می رساند :

 تجارت بزرگ امریکا انتخاب ترامپ را می خرد

اما روسیه را سرزنش می کند

 جیم مک ماهان  - برگردان : هاتف رحمانی

 • کنگره به جای مبارزه با حملات ترامپ علیه طبقه کارگر ، وقت خود را صرف حمله به روسیه می کند. این رویکرد نسبت به روسیه به منحرف کردن جنبش کارگری از مبارزه متحد علیه سیاست های ترامپ یاری می رساند. این روند از روز انتخاب او ادامه داشته است ، و باید برای خیلی ها گیج کننده باشد

«من ماندم و تارم»!

 " خاطراتی از دوران آموزگاری"

بهروز دولت آبادی ( چای اوغلی) – برگردان بهروز مطلب زاده

 • په ممقان رفتم. مدرسه "عنصری" ممقان شش کلاسه بود. من در کلاس دوم درس می دادم. صمد بهرنگی در کلاس سوم، کاظم سعادتی کلاس چهارم و بهروز دهقانی در کلاس پنجم درس می دادند.
  در آن زمان، من نمایشنامه ای نوشتم به نام "قمار باز" که اجرا شد. تعدادی میز در کریدور مدرسه چیدند و عده ای را هم از آذرشهر دعوت کردند. بازیگر ها هم صمد بود و بهروز بود و

بیانیه مجلس خبرگان رهبری برای حل مشکلات

 • نویدنو: همه شواهد حکایت از آن دارد که نظام در کلیه سطوح خود را اماده اعلام "وضعیت فوق العاده "می کند. وضعیتی که با دستور رهبری از فراز نهادهای قانونی (برای مقابله با فساد) آغاز شده است و عملا دارد به کمپین "کی بود ؟ کی بود؟ من نبودم " دامن می زند . دولت مردان مسابقه "فرزندان من اینجایند" گذاشته اند، رهبر مذاکره را رد می کند و دولت به دنبال مقصر برای وضعیت پیش آمده است .

حذفِ کامل حاکمیت ولایت فقیه را به شعار محوریِ جنبش مردمی تبدیل کنیم

 • شواهد نشان می‌دهند که در شرایط کنونی ذهنیت جامعه به آن‌چنان درجه‌ای از قوام رسیده است که با اتحاد عمل نیروهای سیاسی آزادی‌خواه می‌توان شعار "حذف کامل حاکمیت ولایت فقیه" را همچون هدف محوری و مشترکِ جنبش مردمی برای به‌وجود آوردن تغییرهای لازم در سطح جامعه مطرح کرد. در این مسیر مهم و تعیین‌کننده، ابتکار عمل نیروهای چپ، دمکرات و ترقی‌خواه در شکل گرفتن هسته اولیه با مقبولیتی توده‌ای، نقشی مهم خواهد داشت.

گفتاری دربارهٔ طبقه و مبارزۀ طبقاتی در دنیای امروز

نوشتهٔ هاینتس بیربام ، جامعه‌شناس  آلمانی، سردبیر مجله "سوسیالیسم"

 و از مشاوران سندیکای پرقدرت  "د.گ. متال" آلمان

 • در مورد طبقهٔ کارگر باید گفت که ترکیب و ساختار اساسی کارگران تولیدی شاغل در جمع و کارگران غیرتولیدی مزدبگیر همچنان برقرار است. ولی مناسبات میان این دو، و به‌ویژه ساختار کارگران تولیدی شاغل در جمع، در حال تغییر است، چون به علّت توسعهٔ سرمایه‌دارانهٔ سازمان کار، نوع ارائه و تأمین خدمات و تخصص‌های لازم تغییر می‌کند

خوش بُود «گر محک تجربه آید به میان»

 اصلاح طلبان حکومتی و اعتراض های مردمی

 • روزهای اخیر نیز باردیگر محکی بوده است بر مدعیات اصلاح طلبان حکومتی و حد دفاع آنها از حقوق مردم در برابر عملکرد اصلی آنها در حفظ نظام سیاسی کنونی. در حالی که مردم جان به لب رسیده در شهرهای اصفهان، گوهر دشت کرج، مشهد، شیراز و تهران در اعتراض به فقر و محرومیت، فساد بی سابقه و ظلم دستگاه های اجرایی، قضایی حاکمیت به میدان آمده بودند و با سرکوب خشن نیروهای امنیتی رژیم مواجه بودند،

بحث هایی پیرامون برنامه ی حزب توده ی ایران

 بخش نخست: طرد رژیم ولایت فقیه

 نویسنده : ش.ماهور

 • این نوشتار بخش اول از مجموعه یادداشت هایی است که به کندوکاو در پیرامون برنامه ی ارائه شده از سوی حزب توده ی ایران می پردازد. برنامه ی حزب توده ی ایران در بهمن ماه سال 1391 خورشیدی به تصویب ششمین کنگره ی این حزب رسیده است.پیش از آغاز بحث، لازم به ذکر است که مطالب بیان شده، از سوی نگارنده ی این سطور برداشت های شخصی وی از متنِ برنامه ی حزب توده ی ایران است

رفیق شهید دکتر احمد دانش :

کوشش برای تغییر عقیده از طریق اعمال فشار و زور بیهوده است
نامه سرگشاده رفیق احمد دانش، عضو کمیته مرکزی حزب توده ایران به آیت الله منتظری

 • پس از آن دوسال صبح ها در نازی آباد به معالجه رایگان تهی دستان می پرداخت و بعد از ظهر ها در مطب خصوصی خود کار می کرد . آخرین محل کارش بیمارستان ایرانشهر و کلینیک گلستان بود . در این سال ها هر 14 روز یک بار برای جراحی و معالجه همشهریان نیازمندش ، هر جمعه 5 صبح ، با اتوموبیل ژیان آبی رنگش راهی سمنان می شد و هفت صبح در بیمارستان شیرو خورشید سرخ سمنان آماده جراحی می شد . بعد از ظهر نیز تا پاسی از شب به معالجه سرپایی بیماران می پرداخت.

گفت و شنفت در سیاست های حزب توده ایران-2

 • پس از مدت ها قطع ارتباط بین رفقا فرهاد عاصمی و هاتف رحمانی ، رفیق عاصمی از سر مهر در اوایل خرداد1397 ای میلی ارسال و جویای احوال رفیق هاتف می شوند . این ای میل و تداوم گفتگو ها به مدت یک ماه ادامه می یابد . رفیق مهربان هم وارد موضوع می شوند ونظرات خود را با هر دو رفیق در میان می گذارد . نتیجه آن گفت و شنفت دیجیتالی را در ادامه خواهید خواند .

 حکایت های ایرج شریعت از زندان شاه

 • نویدنو : ایرج شریعت از زندانیان رژیم شاهنشاهی بخشی از خاطرات خود را در فیس بوک به اشتراک خوانندگان گذاشته است . نویدنو این خاطرات را بعنوان سندی از تاریخ سیاسی ایران برای خوانندگان خود باز انتشار می دهد .

در محکومیت حکم زندان و شلاق برای محمد حبیبی معلم آزاده

 • نویدنو : به دنبال محکومیت معلم زندانی محمد حبیبی اعلامیه های محکومیت این اقدام از سوی نهاد های مختلف داخلی و خارجی منتشر شده است . نویدنو ضمن محکوم کردن اقدام به محکومیت این معلم شجاع و عدالتخواه و در خواست آزادی بی قید و شرط او توجه خوانندگان را به این اطلاعیه ها جلب می کند.

ادامه: 960- 959-958- 957- 956- 955- 954- 953- 952-951-950-- 949-948-947-946- 945-

آرشیوماهانه

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

 

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
اشتراك در خبر نامه نویدنو

نشانی پست الکترونیک: