نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

از همین قلم

 
 
 
 

2019-05-06

شماره  984                  2 بهمن  ماه1397

دولت مادورو : چرا نامشروع ؟

پاسکوالینا تورسیو - برگردان : آرش وجدانی

 • 8 بهمن - آیا کسانی که ادعا می کنند نیکولاس مادورو یک دیکتاتور ، یک غاصب و دوران ریاست جمهوری 2019-2025 او فاقد مشروعیت است این پرسش را از خودشان پرسیده اند که چرا؟ یا فقط همانی را که شنیده اند تکرار می کنند؟

کودتای جاری در ونزوئلا : اگر همان سناریو در فرانسه رخ دهد چه ؟

رومین میگوس - برگردان : هاتف رحمانی

مادرو:برای تضمین صلح باید خود را آماده کنیم

 • اجازه دهید با چند پرسش از خوانندگان فرانسوی خود آغاز کنیم .تصور کنید که بالاترین زنجیره مقامات ،از جلیقه زردها دعوت به تصرف خیابان های پاریس و شهرهای بزرگ فرانسه نمایند. تصور کنید که روسیه تصمیم بگیرد رئیس جمهور امانوئل ماکرون را به رسمیت نشناسد و اعلام کند که ماری لوپن یا ژان لوک ملانشون رئیس مجلس جدید فرانسه رئیس جمهور است .تصور کنید که ایران مسلح کننده و کمک مالی دهنده به گروه پارلمانی است تا کشور را به آتش بکشند و آن را نابود کنند.آیا ان را چه خواهید نامید؟ مهم نیست چه نظری راجع به رئیس جمهور ماکرون دارید ، ایا مایل به پذیرش چنین دخالت خارجی در امور جمهوری فرانسه خود خواهیم بود؟ وضعیتی غریب ؟ و این دقیقا چیزی است که در ونزوئلا رخ می دهد.

شرایط حساس و بحرانی کشور و

 ضرورت همکاری و اتحاد همه نیروهای آزادیخواه

دکتر محمد امیدوار

 • بحث و گفتگو با : دکتر محمد امیدوار، سخنگوی کمیته مرکزی حزب توده ایران در تالار تلگرامی حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی.

 •  این گفتگو در تاریخ 5 بهمن 1397 برابر با 25 ژانویه2019 ... انجام گرفته است نویدنو جهت اطلاع خوانندگان نوار صوتی این گفتگو را تقدیم می کند.

 نکاتی پیرامون اتحاد عمل نیروها

 تاملی بر مقاله ی بهزاد کریمی پیرامون دموکراسی، جمهوری و چپ

نویدنو

 • چکیده ی نظر کریمی این است ، از آنجایی که خط فاصل اصلی سیاسی در ایران از میان«دموکراسی و ضد دموکراسی»می گذرد و «دموکراسی خواهی» اعم از « جمهوری خواهی» و مشتمل برآن است و  دموکراسی می تواند در سیستم سلطنت مشروطه نیز تامین شود و نظر به آن که اولویت روز ما کنار زدن جمهوری اسلامی است، بنابراین می توان با این جناح خاص از سلطنت طلبان بر ضد جمهوری اسلامی متحد شد.

دست‌ها از ونزوئلا کوتاه!

حزب تودهٔ ایران مداخلهٔ نواستعماریِ آمریکا در ونزوئلا را محکوم می‌کند.

 • ما همبستگی خود را با مردم و جمهوری بولیواری ونزوئلا اعلام می‌کنیم.حزب تودهٔ ایران بار دیگر بر همبستگی خود با دولت قانونی ونزوئلا، حزب کمونیست ونزوئلا و همهٔ نیروهای مدافع و پشتیبان حق حاکمیت و استقلال ونزوئلا تأکید می‌کند. فقط مردم ونزوئلا حق دارند که دربارهٔ نظم سیاسی و آیندهٔ کشور خود تصمیم بگیرند.

در باره اقتصاد ونزوئلا: گفتگویی با لوئیس انریک گاوازوت

برگردان : هاتف رحمانی

 • 4 بهمن - کمبود ارز معتبر برای درک وضعیت کنونی ونزوئلا کلیدی است . زمانی که کشور نمی تواند در بازار مبادله داخلی ارز خارجی عرضه کند، کل اقتصاد ضربه می خورد ، چون این اقتصادی است که دهه ها بر مبنای پول نفت شکل گرفته است. نه تنها در بخش دولتی ، بلکه در بخش خصوصی هم چنین است .

کودتا، دموکراسی و راه حل امپریالیستی برای بحران ونزوئلا 

 شبگیر حسنی

 

 • 4 بهمن - نکته ی جالب در این حمایت ها آن است که همگی بر دفاع از «دموکراسی» تاکید دارند و نه بهبود وضعیت اقتصادی توده های مردم! طنز سیاه ماجرا اما این است که رهبر آمریکوفیل معترضان نه از درون زندان یا تبعید بلکه از کرسی صدارت مجلس ملی کشور به رهبری اعتراضات برای «دموکراسی» مشغول است! ...

حزب کمونیست ترکیه :ونزوئلا اجازه نخواهد داد امپریالیسم پیروز شود

 • 4 بهمن - امریکا باردیگر نشان داد که ازبی رحمی پرهیز نخواهد کرد و هیچ قانونی را که به سود منافع آن نباشد به رسمیت نخواهد شناخت. آشکارا، اگر تهدیدی برای امنیت وجود دارد ، ان تهدید خود امریکا است .

معرفی کتاب

جانب عدالت را نگه دار

 • 4 بهمن - جانب عدالت را نگه دار، بررسی و نقد یک یا دو اثر از نویسندگان و شاعرانی چون رومن رولان،میخاییل شولوخوف، پرویز شهریاری، علی‌اشرف درویشیان، آلبر کامو،کازئو ایشی گورو، هنریک ایبسن، ماریو بارگاس یوسا، ه.ا. سایه، محمود دولت آبادی، عباس معروفی، مجتبی عبدالله نژاد، پرینوش صنیعی، احمد شاملو، محمدرضا شفیعی کدکنی، صادق هدایت و احسان طبری را در بر می‌گیرد.

 «تغییرهای شکلی» در رژیم ولایی برای مدیریتِ بحران‌ها و به بیراهه کشاندن نیروهای سیاسی

 • وضعیت بحرانی کشور ما همراه با بیش از ۵ سال تبلیغ و ترویج ارزش‌های دوگانه و انتخاب "بین بد و بدتر" به‌وسیله اصلاح‌طلبان و هواداران‌شان در بخشی از اپوزیسیون و بر گِرد حسن روحانی و اعتدالگرایی حالا آن‌چنان صحنهٔ سیاسی‌ای آشفته‌ را به‌وجود آورده است که فرزند دیکتاتور پیشین و وابسته به امپریالیسم با پشتیبانی مستقیم دولت راستِ افراطی کنونی آمریکا بدون آنکه حتی مشخصه‌های آشکار رژیم استبدادی پدرش را نفی کند خود را رهبر آزادی‌خواهی و وطن‌دوستی اعلام می‌کند!

حقیقت چیست ؟

 بحثی در همکاری با مشروطه طلبان

هاتف رحمانی

 • می توان پرسيد اولا چه كسانی آرمان های سازمان های چپ را به مبارزه با شاه ديكتاتور تقليل داده اند؟ و در ثانی به راستی مضحكه پارادكسيكالی در حال وقوع است. انتخاب "پرنسيب دموكراسی در پراتيك سياسی به عنوان خط قرمز، و مبارزه با ديكتاتوری از هر نوع به عنوان پرچم"، اما تلاش عملی برای "ائتلاف گسترده" با نماد واقعی اين تجسم ضديت با پرچم و خط قرمز يعنی مشروطه خواهان تحت عنوان بی سياستی؟ به راستی حقيقت چيست؟

پرنس انگلیسی و پرنس ایرانی 

سهراب مبشری

 

 • از آنجا که پرنس ایرانی جز سوار بر یک تانک آمریکایی به تهران نمی رسد و پادشاه آمریکا هم هنوز در خم کوچه دیواری که می خواهد بسازد مانده، محتمل ترین حالت این است که پس از زد و بند تقریبا حتمی حکومت اسلامی با ترامپ یا جانشین او،‌ پرنس ایرانی هم باز به خانه خود در مریلند و غواصی در آبهای گرم راضی شود و سر و صدای طرفدارانش فرو نشیند ...

لوازم مقابله موثربا آثارمنفی اقدام امریکا

 حبیبالله پیمان

 • در ضرورت تقویت روحیه امید و ایستادگی و ایجاد اعتماد به نفس در مردم، بویژه در شرایط سخت و پر فشار کنونی تردید نیست ، اما فعالیت توضیحی در این راستا زمانی اثر بخش است و به پایداری عملی خلاق و سازنده از سوی مردم می انجامد که با اقدامات عملی موثر در جهت زدودن عوامل بی اعتمادی و یأس و بدبینی در بین مردم همراه گردد

دوربین تفنگ‌های ایالات متحده به سوی ونزوئلا

نویسنده: ویجِی پِراشاد[1] برگردان : احسان صالحی

 

 • فشار شدیدی بر روی ونزوئلا هست. رئیس جمهور ایالات متحده، دونالد ترامپ به تکرار خواستارِ سرنگونگی دولت بولیواریِ مادورو شده است. تحریم ها افزایش یافته اند. جنگ اقتصادی طبیعی جلوه می کند. امکان عملی شدنِ تهدیدها به تجاوز نظامی وجود دارد.

»تا آفتابی دیگر »

 خسرو گلسرخی

 

 • تا آفتابی دیگر
  رهروان خسته را احساس خواهم داد
  ماه های دیگری در آسمان کهنه خواهم کاشت
  نورهای تازه ای در چشم های مات خواهم ریخت
  لحظه ها را در دو دستم جای خواهم داد

نمایش "طراحی سوخته"

 بهانه ای برای سرکوب مطالبات و اعتراضات کارگران

 • سندیکای کارگران شرکت واحد این نمایش تلویزیونی حقیرانه و اعترافات اجباری را به شدت محکوم می کند و هر گونه اتهام و برچسبی به سندیکای مستقل و مبارز واحد را قویا تکذیب نموده و حق خود میداند که علیه صدا و سیما و قوه قضائیه که اجازه انتشار آنرا داده است رسما شکایت نماید.

بودجه بحران زا، بودجه بحران

فریبرز مسعودی- روزنامه نگار


 

 • در ایران شاهد اجرای سیاست هایی هستیم که با هر نام و عنوانی در هر جای جهان اجرا شده جز فقر، بیکاری، فساد و ناآرامی های اجتماعی هیچ پیامد مثبتی از خود به جای نگذاشته است.از این رو لازم است دولت سازوکاری برای توقف فوری فعالیت بانک های خصوصی که میلیاردها تومان به بانک مرکزی بدهی دارند انجام دهد

خصوصی‌سازی یا غصب عدوانی دارایی‌های ملی

 ا. م. شیری

 • به این ترتیب، حاکمیت جمهوری اسلامی ایران کشور را به سوی باتلاق هلاکتبار سوق داده و بحران همه‌جانبه عمدتا ناشی از فساد مقامات عا‌لی‌رتبه و بی‌تدبیری و بی‌کفایتی آنها در اداره امور احتمال فرورفتن آن را هر روز قوی‌ترمی‌کند.

ادامه: 983- 982-981- 980- 979-978- 977976- 975- 974973-972-971- 970-969- 968- 967- 966- 965-964- 963- 962- 961-960- 959-958- 957- 956- 955- 954- 953- 952-951-950-- 949-948-947-946- 945-

آرشیوماهانه

Comments System WIDGET PACK

Share

بازگشت به صفحه نخست

مطلب را به بالاترین بفرستید: Balatarin

 

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: