نویدنو - سیاست - اقتصاد-  کتاب -  زنان -صلح  - رحمان هاتفی فرهنگ وادب - درباره ما -  -دیدگاه نظری - ویژه نامه - آرشیو
 مقالات نویدنو

 مشعل فروزان امید و پیکار

مخالفان و انتخابات

در دفاع از آزادی کارگران بازداشت شده

باردیگر خاتمی-11

روز اول ماه می ، فرصتی بزرگ برای گفتگوازاتحاد نیروی کار

ساختن عصر جدیدی از عدالت و صلح - متن کامل

 ساختن عصرجدیدی ازعدالت و صلح - بخش پایانی

اطلاعیه دبیرخانه کمیته مرکزی حزب توده ایران

 درود پر شور بر جنبش کارگری ایران!

 ساختن عصرجدیدی ازعدالت و صلح - بخش چهارم

مارکسیسم و بلیواریسم

بابك اميرخسروي و بي‌بي‌سي 

 باردیگر خاتمی -10

آرشیو

فروردین 1388

آرشیو سال   1387

آرشیو سال    1386

آرشیو سال 1385

 

2009-11-24

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

 شمار459 - 30/02/1388

انتخابات ریاست جمهوری، خواست های اساسی جنبش مردمی،

 و واقعیات جامعه ما

با نزدیک تر شدن موعد برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، مسئله ضرورت اتخاذ سیاست های مشخص مبارزاتی و همخوان با شرایط و امکانات عینی و ذهنی جامعه ما به یکی از مسایل اصلی پیش روی سازمان های سیاسی و نیروهای اجتماعی کشور بدل شده است.

بیانیه اتحاد دمكراسي خواهان ايران

 

اتحاد دمكراسي خواهان ايران، باتوجه به شرايط مشخص كنوني، شركت درروند راي گيري درانتخاباتي كه درآن بايد ميان بد وبد ترانتخاب كرد وبرنده شدن هيچ يك ازنامزدهاي آن كمكي به رفع بحران ساختاري فراگيري كه پيمودن بلامانع راه توسعه تنها درگرو برون رفت ازآن است رااقدامي شايسته نمي شمارد وازآن امتناع مي ورزد.

بیانیه کمیته ی دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه:
محدودیت‌ها و موانع غیردموکراتیک در برگزاری سالم انتخابات

انتخابات در جمهوری اسلامی ایران به دلایل گوناگون، از ضوابط و معیارهای انتخابات آزاد، سالم و عادلانه، در فاصله‌ای محسوس قرار دارد. یکی از مهم‌ترین دلایل این وضع، اعمال «نظارت استصوابی» در گزینش نهایی داوطلبان انتخابات و عدم تأیید صلاحیت نامزدهای «غیرخودی» توسط شورای نگهبان است.

دشنه داران ديروز پوستين فيلسوفي پوشيده اند 

  اردشير زارعي قنواتي

براي روشنفكران واقعي اين كشور محنت زده شايد هيچ چيزي دردآورتر از اين نباشد كه بزرگي از بازماندگان ادب و فرهنگ ميهنشان را در زير گذر چهارسو در ميان لات و لوت هاي روزگار دشنه آجين طعن و لعن اين عربده كشان ببينند، حال مهم نيست كه اين طايفه به حكم تحول تاريخ به جاي دستمال يزدي و چاقوي زنجاني، سياه قلمي را به عنوان مدرك دكترا در جيب و دست داشته باشند.

همراه با متن سخنرانی دولت آبادی وپاسخ عبدالکریم سروش

از فراخوان برای آزادی کارگران زندانی حمایت کنیم!

ادامه بازداشت ده ها کارگر و دیگر مبارزان صنفی و سیاسی بخشی از سیاست هدفمند ارتجاع حاکم برای به تسلیم کشاندن جنبش مردمی دراوضاع حساس کنونی قلمداد می شود. کارگران زندانی هیچگونه جرمی جز دفاع از حقوق خود و پافشاری برحقوق سندیکایی و احیای ندارند.

ادامه بی اطلاعی از 35 کارگر و دانشجوی دستگير شده در روز جهانی کارگر

سپاس ازمینا آگاه

پرویز ورداخ

نسخه Pdf شماره 459

 شمار458 - 27/02/1388

به مناسبت 21 اردیبهشت ماه، سالگرد تیرباران خسرو روزبه :

 مشعل فروزان امید و پیکار

برای نسل جوان که پای در میدان دشوار مبارزه گذاشته است، نام و خاطره خسرو روزبه همچون نسل های پیشین الهام بخش و ارجمند است. نسل های پی درپی آرمان خواهان میهن ما به حق روزبه را تجسم اصولی و بی خدشه مبارزه انقلابی می دانند، از او می آموزنند و راه پرفراز و نشیب نبرد برای سعادت توده های کار و زحمت را با گام هایی که استواری آن از روزبه به ارث رسیده طی می کنند.

مخالفان و انتخابات

احمد سپیداری

 

بسیاری از مخالفان شرکت در انتخابات اخیر ریاست جمهوری، با جنگ زرگری دانستن تقابل ها، همه چیز را به یک خیمه شب بازی بزرگ مشابه دانسته و از مردم می خواهند که فریب کاندیداها را نخورده و با تحریم انتخابات جلوی "مشروعیت بخشیدن به رژیم" را بگیرند.

در دفاع از آزادی کارگران بازداشت شده

نامه ی خانواده های اعضای بازداشت شده ی تعاونی مسکن فلزکار و مکانيک به هاشمی شاهرودي،

مادر منصور اسالو خطاب به شاهرودی:
نامه ی فرزند یکی از کارگران بازداشت شده در روز جهانی کارگر

نامه ی اعتراضی ث.ژ.ت به مقامات ایران

نامه ی اعتراضی کمیته همبستگی بین المللی اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا-انتاریو

باردیگر خاتمی-11

 

احمدی نژاد باید برود

بیانیه مشترک بیش از ۵۰ انجمن اسلامی دانشجویی

 

اینک زمان نشان دادن صلابت اراده هاست، حافظه ی تاریخی ما می گوید هیچ گاه ایران بعد از انقلاب چنین بر لبه ی خطرناک بحران ها قرار نگرفته بود، هیچ گاه چنین منافع ملت در معرض آسيب نبوده است، عزت و غرور ملي مان اين چنين به دنبال ماجراجويي هاي سياستمداران حاكم جريحه دار نشده بود و كرامت انسان ايراني در جهان خدشه دار نشده بود.

 

آیت الله موسوی خوئینی:

 پذیرفتنی نیست عده ای بگویند از رئیس جمهور می شود انتقاد کرد اما از رهبری نباید انتقاد کرد

 

در اصلاح طلبی هم اصولی وجود دارد. برخی گمان می کنند اینکه مهندس موسوی می گوید من اصلاح طلب اصولگرا هستم منظورش این است که به اردوگاه اصولگرایان تعلق دارد. این اشتباه است چون معنای حرف او این است که با در نظر گرفتن اصول، اصلاحات را پیش می برد. یکی از اصول این است که« میزان رای ملت است » و هر چیزی که در راه این اصل مانع ایجاد کند باید برداشته شود.

 

نسخه Pdf شماره 458 نویدنو

 شمار457 - 19/02/1388

روز اول ماه می ، فرصتی بزرگ برای گفتگوازاتحاد نیروی کار

اسکات مارشال -  برگردان : هاتف رحمانی

نیروی کار هنوز به آن جایگاه نهایی که "اتحاد" خوانده می شود "نرسیده است". اتحاد نیروی کار،مثل عرصه مبارزه برای اتحاد طبقه کارگر، سفری دائمی است. این امر راهپیمایی مستمر تا اوج واطراف موانع است. اکثراوقات این امرهمانند پیاده روی روی سطح زمینی ناهموار، درباران وبرف وبوران ، دربرابر باد مخالف قدرتمند است.  صحبت کردن درباره هوای بد است : فکر کردن در باره حمله  8ساله جرج دبلیو بوش و30ساله شرکت های خودسر علیه نیروی کار متشکل است.

رهایی از بحران

 ساختن عصرجدیدی ازعدالت و صلح - بخش پایانی

نوشته ی: سام وب -  برگردان: مینا آگاه

تشکیل کمیته های مردمی برای کنترل و نظارت بر پروژه های زیربنائی حمایتی مرحله ی آینده ی مبارزه را تشکیل می دهد. بسیاری از این پروژه ها دست به نقد وجود دارد، اما نباید تصمیم گیری در مورد استخدام، میزان حقوق، منافع، و سازماندهی اجرای آن ها را به مقامات دولتی و شهری واگذاشت.

رهایی از بحران

 ساختن عصر جدیدی از عدالت و صلح - متن کامل

 ناتو باید نیروهای خود را از افغانستان خارج کند
اطلاعیه ی مطبوعاتی حزب کمونیست فرانسه

حزب کمونیست فرانسه تاسف وتاثر خود را در پی بمباران آمریکا در افغانستان، که باعث کشتار و مرگ صدها نفر که اکثر آنان غیر نظامی هستند، ابراز میدارد.
سیاست جنگی ایالات متحده آمریکا بار دیگر ماهیت جنایتکارانه خود را نشان داد. این سیاست نظامی گری نه تنها کمترین راه حلی را برای بحران افغانستان نیاورده، بلکه بیش از بیش با مخالفت و طرد فزاینده افغانها مواجه میشود.

هشدار کانون نويسندگان ايران
درباره‌ی تشديد سرکوب و سانسور

کانون نويسندگان ايران بر پايه ی تعهدی که در زمينه ی آزادی بيان و انديشه و مبارزه با سانسور دارد، فشار آوردن بر ناشران مستقل و جلوگيری از فعاليت صنفیِ کارگران و معلمان برای بيان خواسته های واقعی شان را محکوم می کند و نسبت به تشديد عمومی فضای سرکوب و خفقان هشدار می دهد.

 شمار456 - 15/02/1388

اطلاعیه دبیرخانه کمیته مرکزی حزب توده ایران

 درود پر شور بر جنبش کارگری ایران!
 

حزب توده ایران، ضمن حمایت قاطع از فعالیت سندیکاهای مستقل کارگری و حق برگزاری آزادانه مراسم روز جهانی کارگر هجوم گزمگان رژیم به مراسم اول ماه مه در تهران را به شدت محکوم کرده و در دفاع از منافع و حقوق طبقه کارگر و دیگر زحمتکشان بویژه باهدف تامین حقوق سندیکایی آنان، همه سازمان های مستقل سندیکاهایی را به اتحاد عمل و تقویت صفوف جنبش کارگری-سندیکایی موجود کشور فرا می خواند.

اطلاعیه شماره ۲ کمیته برگزاری مراسم اول ماه مه
فعالین کارگری و اجتماعی در زندانند!

 

خانواده های این عزیزان دستگیر شده در این مدت به کرات و مداوم در مقابل مراکز امنیتی و قضایی از جمله دادگاه انقلاب در خیابان معلم مراجعه کرده اند و تاکنون توسط عوامل پلیس، خانواده ها بارها تهدید به دستگیری و سرکوب شده اند و مراجع قضایی پاسخ های ضدنقیض به سوال های خانواده ها داده اند. بستگان این عزیزان هر روز بیش از پیش با همدلی و اتحاد اعتراض خود را در مقابل دادگاه انقلاب فریاد میکنند.

 

نامه اتحاديه آزاد کارگران ايران

 به سازمانها و اتحاديه های کارگری جهان:

بيش از 170 تن از کارگران را در تهران دستگير کرده اند, از دستگيرشدگان حمايت کنيد

 

نامه محمد اولیائی فرد وکیل مدافع اعضای هیئت مدیره سندیکاهای کارگری نیشکر هفت تپه و شرکت واحد

 به رئیس سازمان جهانی کار

آنچه که بیشتر مایه تأسف می باشد این است که کارگران ایرانی علاوه بر اینکه حتی از بدیهی ترین حقوق صنفی خود از جمله حق ایجاد تشکلهای مستقل کارگری مستقل از دولت و کارفرما و نیز حق اعتصاب و اعتراض نسبت به شرایط کار یا افزایش سطح درآمد و یا دریافت حقوق معوقه چندین ماهه خود محروم گشته اند بلکه بواسطه احیا یا ایجاد سندیکاهای کارگری (اتحادیه های کارگری و انجمنهای صنفی کارگری) مستقل بعنوان نمایندگان واقعی کارگران مورد بازداشت و محاکمه و در نهایت با اتهاماتی نظیر اقدام علیه امنیت نظام یا تبلیغ علیه نظام با احکام زندان یا شلاق یا محرومیت از حقوق اجتماعی یا اخراج از کار روبرو می شوند

آخرین خبرها از وضعیت بازداشتی های بند 240 اوین و تلاش خانواده هایشان

خانواده های بازداشت شدگان با نوشتن نامه به ریاست قوه قضائیه به عنوان مقام مسئول در این زمینه ضمن اعتراض به نحوه پاسخگویی مراجع قانونی نسبت به بازداشت خانواده هایشان، آزادی بی قید و شرط کلیه بازداشتی ها را خواستار شدند.

نویدنو از این شماره همراه با انتشار خود نسخه Pdf مطالب را هم منتشر خواهد کرد.

شماره 456  Pdf 

 شمار455 - 05/02/1388

رهایی از بحران

 ساختن عصرجدیدی ازعدالت و صلح - بخش چهارم

نوشته ی: سام وب -  برگردان: مینا آگاه

چالش مهم ما باز گرد هم آوردن نیروهائی است که برای انتخاب اوباما و حمایت از برنامه ی تغییر وی به هم پیوستند. من فکر نمی کنم سطح تحرک ائتلاف های گوناگون که اوباما را انتخاب کردند متناسب با حرکت لازمه برای کسب برنامه ی تغییر هیئت حاکمه باشد - به سایر تغییرات گسترده تر اشاره ای نمی کنم.

مارکسیسم و بلیواریسم

آندره شیر *- ترجمه و تنظیم از:  ش. میم. بهرنگ

 

تغییرات عمیقی که از شش سال پیش در ونزوئلا صورت میگیرد، توجه مردم اروپا را نیز بیش از پیش بخود جلب کرده است. روندی که از سوی طرفدارانش به عنوان«انقلاب بلیواریستی» مورد تجلیل قرار می گیرد ، ساختارهای اقتصادی و دولتی کشور امریکای لاتین را تکان داده و تضادهای طبقاتی موجود را برملا ساخته است. اکثریت سفید پوستان این کشور که به طبقات ممتاز و متوسط تعلق دارند، با اقدامات هوگو چاوز (رئیس جمهور ونزوئلا) مخالفت می ورزند.اما اکثریت مردم کشور، همانطور که در همه پرسی اخیر در باره استعفای پیش از موقع ریاست جمهوری هوگو چاوز در 15 آگوست و انتخابات ایالتی در 31 اکتبرسال 2004 میلادی نشان داد، از تحولات اخیر پشتیبانی میکنند.

بابك اميرخسروي و بي‌بي‌سي 

مرضيۀ توانگر

دوربين بي‌بي‌سي يك جنتلمن منطقي و خوش‌قيافۀ انگليسي(انگليسي ايراني‌تبار) را در كنار پيرمرد خسته و درمانده‌اي به تصوير مي‌كشد كه قيافه‌اش آميزه‌اي از لورل و وودي آلن است و پشيمان از زندگي گذشته‌اش، مي‌گويد اگر دوباره به دنيا مي‌آمد، ديگر به سراغ سياست نمي‌رفت، بلكه به حوزۀ هنر و موسيقي روي مي‌آورد كه فكر مي‌كند براي آن ساخته شده است.

 باردیگر خاتمی -10

بیانیه دکتر معین در حمایت از میر حسین موسوی

بايد اذعان كنم كه اكنون حضور مهندس موسوي در انتخابات نه تنها براي اصلاح‌طلبان، بلكه براي عموم ملت ايران يك فرصت ارزنده است؛ او يك سرماية گرانقدر ملي است كه با تحرك فعالان سياسي و نخبگان فرهنگي و اجتماعي و نقش‌آفريني مؤثر اصلاح‌طلبان و شهروندان ايران زمين مي‌تواند " پيروز واقعي" انتخابات باشد.

بیانیه جیهه مشارکت انقلاب اسلامی در حمایت ازمیر حسین موسوی

ما بر اين باور هستيم كه آقاي مهندس موسوي با كوله‌باري از تجربه مديريت دوران‌هاي سخت در دهه اول انقلاب و با تكيه بر اصول علمي مديريت مي توانند كشور را از وضع بحراني فعلي رهايي بخشند و زمينه را براي حضور پر نشاط و مؤثر همه دلسوزان كشور فراهم كنند.
ما بر اين اعتقاد هستيم كه آقاي موسوي مدافع جدي حقوق و آزادي‌هاي سياسي و مدني هستند، از تحزب و تشكل‌يابي مردم در نهادهاي مدني دفاع مي كنند. راي ملت را ميزان مي دانند و انتخابات آزاد را با جديت پيگيري مي كنند و از ايجاد و توسعه رسانه‌هاي آزاد و مستقل استقبال خواهند كرد.

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: